Näytä tavallinen näkymä : "Gravel Grinding" -fillarit
Luitko tota juttua minkä linkkasit? Siinä ensimmäisessä kuvassa missä niitä wattikäppyröitä oli, ajettiin rullilla tunnellissa 38mm g-oneilla ja luvut on ETUrenkaasta. 9W hävis peruskiekko Enven 4.5 AR SES kiekolle. Ja alla tekstissä lukee että kiekkoparilla tuo ero on todnäk noin 16W.
Tätä en ymmärtänyt. Nimeomaan luin ja totesin, että siinä ei ollut kerrottu, että mikä se referenssikiekko oli. Vanteen profiili? Pinnojen määrä ja laatu?
Jep ja on ne kanjoni-inssit varmaan laskeneet, että Grailin tanko säästää tärinäwatteja enemmän kuin syö ilmanvastuswatteja. ;)
Sivuhuomiona se, että tällä epäaero-optimoidullakin setupilla polkee ihan mukavaa vauhtia eikä varsinaisesti ole sellainen olo, että kaikki watit hukkuu jonnekin, vaikka teoriassa varmaan pitäisikin.
https://live.staticflickr.com/65535/51236650043_19d1342be3_k.jpgToi grailin mainostettu tärinän vaimennus on enimmäkseen yläotteella millä ite en aja juuri koskaan. Mut siitä se on kyllä pehmeä. Luulis sen hoodeiltakin auttavan vähän. Dropeilta on ihan ratakiskoa, mutta paras mitä olen kokeillut, johtuen tosta alatankosta kun siitä tulee peukuille tuki.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Tätä en ymmärtänyt. Nimeomaan luin ja totesin, että siinä ei ollut kerrottu, että mikä se referenssikiekko oli. Vanteen profiili? Pinnojen määrä ja laatu?No joo, ei sitä niin tarkasti ollu mainittu mutta voi olettaa että ihan niin peruskiekko kun voi olla. 25mm profiili ja pyöreitä pinnoja se 28kpl, sellaset millä viittii just kaupasta ajaa kotiin.
Ne aerokiekot oli keskenään kuitenkin parin watin sisällä.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
^Hunt 4 season gravel x. 19 mm korkea epäsymmetrinen laippa. Ei "normaali" gravelkiekko profiililtaan
Niin, ja koko pyörän, vanteineen ja 38 mm gravelrenkaineen vaatima aerokokonaiswattimäärä on hieman vajaa 40 wattia 30 kmh vauhdissa "normaaleilla gravelkiekoilla"(aspero+ dt swiss 25 mm tai 42 mm).
itsellä normiolosuhteissa ja käytännössä 30 kmh vaatii ehkä noin 180 W-190 W
Pitikin katsoa. Tämä (https://www.strava.com/activities/3684695794/analysis/7598/21915)ajettu vähän vanhemmalla aero maantiepyörällä, jossa normaalit kaapelit, eikä integroitua stongaa. Linkin takana 4h pätkä. Keskari 33 ja watit 200. Paikalleen muuten myös tankoon tuleva etulaukku (https://dgtzuqphqg23d.cloudfront.net/6f5TvffLFwM4ok3HwzAD2ZF2Kt3YKwWW9967_tVnqlw-2048x1152.jpg), eli en usko noiden aivan kamalasti jarruttavan menoa gravellissakaan.
Pitikin katsoa. Tämä (https://www.strava.com/activities/3684695794/analysis/7598/21915)ajettu vähän vanhemmalla aero maantiepyörällä, jossa normaalit kaapelit, eikä integroitua stongaa. Linkin takana 4h pätkä. Keskari 33 ja watit 200. Paikalleen muuten myös tankoon tuleva etulaukku (https://dgtzuqphqg23d.cloudfront.net/6f5TvffLFwM4ok3HwzAD2ZF2Kt3YKwWW9967_tVnqlw-2048x1152.jpg), eli en usko noiden aivan kamalasti jarruttavan menoa gravellissakaan.10w nurkilla oli esim numerolappu keulassa ja muistaakseni maantievauhdissa eli jossain +40kmh.
Edit. Onko muuten kiviveljien laukku? Mulla roikkuu samanlainen varaston seinällä, vielä neitseellisenä
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
10w nurkilla oli esim numerolappu keulassa ja muistaakseni maantievauhdissa eli jossain +40kmh.
Edit. Onko muuten kiviveljien laukku? Mulla roikkuu samanlainen varaston seinällä, vielä neitseellisenä
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Juu, kaveri tilasi tuon alilta. Vähän se on pieni ja hankala käyttää, mutta aerompi mitä moni muu vastaava. Melkein parempi maantiellä, mitä gravellissa.https://dgtzuqphqg23d.cloudfront.net/P3lZR2yESJ0858t_p7k6uodGKZmwthN4yxZ5oRvxssA-2048x1154.jpg
^Hunt 4 season gravel x. 19 mm korkea epäsymmetrinen laippa. Ei "normaali" gravelkiekko profiililtaan
Niin, ja koko pyörän, vanteineen ja 38 mm gravelrenkaineen vaatima aerokokonaiswattimäärä on hieman vajaa 40 wattia 30 kmh vauhdissa "normaaleilla gravelkiekoilla"(aspero+ dt swiss 25 mm tai 42 mm).Missä toi luki että olis Huntin? Eikä niistä matalista mikään ole sen parempi, niin tuskin on mitään merkitystä tuloksien kannalta.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
En nyt ala tästä tämän enempää mutta ottamalla mukaan swissiden testit, Huntin testit, rennrad.de testit ja osin tourin testit, niin saadaan seuraavanlainen kokonaiskuva pyörän aerodynamiikasta, eli siitä minkälaisen tehon koko pyörän kuljettaminen tarvitsee 45 ja 30 kmh vauhdissa, ensimmäinen luku 45 kmh ja toinen 30 kmh.
aeroad/S5 tai vastaava 50-60 mm kiekoilla: 65-75 W/ 20 W
canyon endurace 30-40 mm kiekoilla ? : 103W/30 W
aspero + 25 mm dt-swiss +38 mm gravelrenkaat 130/39 W
Jos tästä katsotaan nuo oikeanpuoleiset luvut, niin huomataan että aerowatit 30 kmh vauhdissa koko pyörän osalta noilla yhdistelmillä liikkuu noin 20 W sisällä. Ultimatum aeropyörä Cervelo S5 Hadron 625 kiekoilla ja gp 5000:lla vs. Aspero 25 mm vanteella ja 38 mm renkaalla .
Vaihtamalla Asperoon aerogravelkiekot ja pitämällä ne 38 mm renkaat, niin kokonaisuuden aerodynaamisuus olisi Cervelo S5:n tasoa, jos siis uskoo tuota mainittua juttua sellaisenaan, tai tuolla -16 w säästötulkinnalla.
lisäys: Huntin testi, johon lienee viitattu
https://eu.huntbikewheels.com/blogs/news/hunt-engineering-paper-gravel-does-aero-matter
Sotanorsu666
05.02.2022, 14.33
https://www.hambini.com/testing-to-find-the-fastest-bicycle-wheels/
Tuolla hambini ei varsinaisesti kehunut Huntin tai Flon kiekkoja, varsinkaan sivutuulissa. Flolla siitä tietenkin loukkaannuttiin ja on uhattu oikeustoimilla...
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Muistatko sen videon missä hambini kehui jotain asiaa mitä ei ole itse ollut mukana kehittämässä ? Niinpä. En minäkään.
^^Eikös Aspero ole aerogravel, eli toisaalta voi ollakkin lähellä samaa, ilmanvastuksen osalta. Väittäväthän ne ridleylläkin että kanzo fast häviää noah fastille vain 4W.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Muistatko sen videon missä hambini kehui jotain asiaa mitä ei ole itse ollut mukana kehittämässä ? Niinpä. En minäkään.Eikös tossa nyt ollu muitakin testaamassa kun Hambini?
Monissa sen haukuissa on ollut kuitenkin ihan hyvät perustelut...
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
https://youtu.be/hd0fXhDkH84
Ihan hyvä pätkä. Ja tosta nyt viimeistään pitäs sisäistää että se 10W säästö on enemmän sillon kun ajaa hitaammin.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Yksin lenkkiä ajaessa kandee valita vain mukavat ja riittävän hyvin suojatut renkaat. Ei nopeudella ole oikeasti merkitystä.
Thank you! Tämä on kyllä olennaisin juttu, mikä meikäläisen kohdalle osui keskustelussa näistä aeroista ja wateista. Helpotti :)
Thank you! Tämä on kyllä olennaisin juttu, mikä meikäläisen kohdalle osui keskustelussa näistä aeroista ja wateista. Helpotti :)
Maxxiksen 60tpi renkaat osuvat tuohon saumaan hyvin. Smoothia kyytiä eikä reikiä tule oikein millään. Vaikkapa rambler.
K.Kuronen
05.02.2022, 17.59
https://youtu.be/hd0fXhDkH84
Ihan hyvä pätkä. Ja tosta nyt viimeistään pitäs sisäistää että se 10W säästö on enemmän sillon kun ajaa hitaammin.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Tässä on mun pylväitä muutamalta menneeltä vuodelta kaikesta tallennetusta ajosta, eli kuukauden toteutuneista keskinopeuksista:
https://live.staticflickr.com/65535/51863607843_c0d43cb7eb_c.jpg
Korkeimmat pylväät ovat aktiivisemmilta maantiepyöräilyajoilta ja matalammat VV-ruutujen hakuajoilta. Korkeimmat sattuvat kesaikaan ja pohjat talven raskaille keleille. Viimeiset vuodet ovat käytännöddä pelkkää allroadia termin täydessä laajudessa. Keväällä vauhti kasvaa teiden kuivuessa ja syksyllä laskee alustan käydessä raskaammaksi. Maatiepyörän ajoasento ei ole kummemmin aero.
Toki ukko on vanhentunut, eikä veto ehkä ole sama, kuin joitakin vuosia sitten. Suhde pyöräilyyn on myöskin muuttunut, eli tahtotilaa kovaa ajamiseen ei samalla tavalla ole. En jaksa uskoa, että kaltaiseni harrastajan ajoissa aerouden perässä juoksu näkyisi missään, sillä isossa kuvassa hallitsee muut muuttujat.
Mitä ihmettä tässä topicissa oikein tapahtuu?!? Pelkkää aeroa, keskaria ja watteja… [emoji32]
Mitä ihmettä tässä topicissa oikein tapahtuu?!? Pelkkää aeroa, keskaria ja watteja… [emoji32]
Uusia canyoneita ei saa mistään, niin pakko alkaa speksaamaan tankolaukkujen vastuksia.
Aerosta en tiedä, mutta kyllä keveä sorapyörä on aina näpsäkän oloinen eikä vituta ajaa maantiepyörän jälkeen. Paino nyt 7,6 kg Far Sportsin 36/32mm kiekoilla, joille 35mm Power Gravelit nousivat mukavasti jalkapumpulla.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20220205/b41640658537d7f1449c3ab51b71e778.jpg
Hyvin sanottu siellä takana. Painolla ei pitäisi olla mitään merkitystä nopeuden kannalta, mutta sillä kevyemmällä pyörällä tulee vaan lähdettyä lenkille. Hauska ja kiva ajaa.
Kevyt, mukava ja aero. Se on ollut itsellä päämääränä. Ihan huvikseen, vaikka yksin lähinnä ajelen. Tuleehan noita segmenttejä toki ajettua välillä. (Oma)Nopea ja mukava kyyti on vaan kivaa.
Kevyt, mukava ja aero. Se on ollut itsellä päämääränä. Ihan huvikseen, vaikka yksin lähinnä ajelen. Tuleehan noita segmenttejä toki ajettua välillä. (Oma)Nopea ja mukava kyyti on vaan kivaa.Tässä se pitkälti on. Ketjun voi laittaa lukkoon.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Uusia canyoneita ei saa mistään, niin pakko alkaa speksaamaan tankolaukkujen vastuksia.[emoji1]
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Miks sitä muuten sanotaan jalkapumpuksi? Vai onko oikeasti kyse jalalla pumppattavasta? Mä oon sitä miettiny ihan tosissaan, koska ainakin jotkut sanoo tornipumppua jalkapumpuksi[emoji848]
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Mitä ihmettä tässä topicissa oikein tapahtuu?!? Pelkkää aeroa, keskaria ja watteja… [emoji32]
:) Näinpä, oliko jossain se tavallisten pyöräilijöiden gravel ketju? Vai mikä se nyt oli?
No, nyt talvi kai sitten pitää vaan speksailla teoreettisista 1W:n eroista tai marginaalisesta ilmanvastuksesta.
Mahtuuhan näitä pikseleitä digiavaruuteen, ei siinä mitään.
Ja kevyellä pyörällä on kiva ajaa. Vauhdittomuudesta ja tehonsäästöistä huolimatta.
:) Näinpä, oliko jossain se tavallisten pyöräilijöiden gravel ketju? Vai mikä se nyt oli?
No, nyt talvi kai sitten pitää vaan speksailla teoreettisista 1W:n eroista tai marginaalisesta ilmanvastuksesta.
Mahtuuhan näitä pikseleitä digiavaruuteen, ei siinä mitään.
Ja kevyellä pyörällä on kiva ajaa. Vauhdittomuudesta ja tehonsäästöistä huolimatta.Ei tarvii, voit ajella nishikilläs ihan hyvillä mielin niinku tähänkin asti
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
No onhan se pikkasen kivempi ajaa kevyellä ja muutenkin kivalla fillarilla vaikkapa kotikulmien reitti 2000.
Voi toki ajaa vaikka helkama jääkärillä, jos se nopeus ja paino ei merkkaa mitään, mä en aja koska harrastan pyöräilyä ja haluan että se ajaminen on kivaa.
Tilasin sitte zipp 303s kesäksi, kun haluan testata onko niillä vähän kevyemmillä, aerommilla ja leveämmillä hooklesseilla kivempi ajaa kuin nykyisillä perus alukiekoilla.
Jollei ole kivempaa ja nopeempaa ni saatana, antaa olla sitte.
Ohiampuja
05.02.2022, 21.02
Miks sitä muuten sanotaan jalkapumpuksi? Vai onko oikeasti kyse jalalla pumppattavasta?
Mikä ihme torni, jalkapumppu koska sitä pidetään jalalla paikoillaan. Sellainen oli myös -76 Ladan peräkontissa. :)
Ohiampuja
06.02.2022, 12.11
Jakaantuuko tämä pyörien kehitys selkeästi kahteen eri ryhmään? Tulee aero-kisagravelit ja sitten erikseen retki-gravelit, missä rungot on täynnä kiinnityspisteitä. Ja ehkä niiden väliin sitten vielä joku kolmas versio. :)
Marsusram
06.02.2022, 12.45
Mikä ihme torni, jalkapumppu koska sitä pidetään jalalla paikoillaan. Sellainen oli myös -76 Ladan peräkontissa. :)
Ehkä myös koska sillä on tukijalka maata vasten, päälle toki pumppaajan jalka painoksi. Tornipumppu on käännöslaina (tower) kun netissä tuollaista sanaa esiintyy.
Käsipumppua taas pidellään käsin, sylinteristä ja männästä eri käsillä vastakkain painellen.
Jalalla maata vasten pumpattaviakin on autonrenkaisiin (https://www.carbuyer.co.uk/tips-and-advice/162427/best-car-foot-pumps-to-buy-2021), mutta ovat turhan järeitä parikiloisia, eikä kovin käteviä. Myös jalalla toimivia ilmapatjan täyttöpumppuja on alhaiselle paineelle ja isolle volyymille.
Jakaantuuko tämä pyörien kehitys selkeästi kahteen eri ryhmään? Tulee aero-kisagravelit ja sitten erikseen retki-gravelit, missä rungot on täynnä kiinnityspisteitä. Ja ehkä niiden väliin sitten vielä joku kolmas versio. :)
Sanoisin että kyllä, ja aika vahvasti jo onkin.
Jakaantuuko tämä pyörien kehitys selkeästi kahteen eri ryhmään? Tulee aero-kisagravelit ja sitten erikseen retki-gravelit, missä rungot on täynnä kiinnityspisteitä. Ja ehkä niiden väliin sitten vielä joku kolmas versio. :)
Periaattessa joo, mutta ei se gravellissa oikeasti niin nuukaa ole. Tuo oma nineri yllä on just sellainen retkigravelli. Kunnolliset kiinnityspisteet laukuille ja kaikki. Ja hyvin tuolla pärjää jenkkilän kisoissakin.
https://www.carbonandgrit.com/dylan-johnson-bike-check-bwr-cedar-city-2020/
Jakaantuuko tämä pyörien kehitys selkeästi kahteen eri ryhmään? Tulee aero-kisagravelit ja sitten erikseen retki-gravelit, missä rungot on täynnä kiinnityspisteitä. Ja ehkä niiden väliin sitten vielä joku kolmas versio. :)
Se kolmas versio on ne comfort-kisagravelit. Oottakaa vaan 4-5 vuotta.
Maantieteeseillä markkinointi on ollut helppoa, kun testit, sloganit ja osin tuotteetkin ovat olleet valmiina olemassa. Niillä ei kuitenkaan loputtomiin saada uusia pyöriä myytyä, joten pikkuhiljaa pitää alkaa kehitellä jotain oikeasti uutta. Laufin, Rock Shoxin joustokeulan ja täpäri-Ursin kaltaiset mekaaniset toteutukset ei tule olemaan ratkaisu. Niille löytyy marginaalinen ostajakunta, mutta isommassa kuvassa tarvitaan jotain muuta.
En osaa sanoa, mitä se on ja jos osaisin, niin tekisin ihan muita duuneja kuin mitä teen. Mutta se on selviö, että jotain sillä saralla tulee tapahtumaan, koska tärinänvaimennuksessa on niin paljon hyödyntämätöntä potentiaalia sekä suorituskyky- että markkinointimielessä. Ehkä siihen löytyy joku ratkaisu, joka pystyy yhdistämään aeron ja mukavuuden tai sitten ei. Toistaiseksi vaimennusasiaan kiinnitetään huomiota vain vähän, koska siihen ei ole helposti myytäviä ratkaisuja olemassa. Jollain tapaa ne massoilla ajossa olevat Explorot yms. pitää kuitenkin saada tehtyä vanhanaikaisiksi, muuten ei kauppa käy tulevaisuudessa.
...Ja hyvin tuolla pärjää jenkkilän kisoissakin.
https://www.carbonandgrit.com/dylan-johnson-bike-check-bwr-cedar-city-2020/
Miten tuolla voi pärjätä kun on tuollaiset markettirenkaat?
K.Kuronen
07.02.2022, 08.15
^^Kaunis pyörä ja lisäksi se esitellään suoraan ajosta, tai ainakin sen näköisenä.
Munkin mielestä tuohon vaimennukseen on kyllä kiinnitetty paljonkin huomiota. Trekin isospeed ja muut ratkaisut.
On vaan eri juttu, haluaako ostajat maksaa noista noin paljoa ja ottaa painossa takkiin.
Ja lisää kuluvaa tekniikkaa. Viimeisin esimerkki canyon aeroadin joustava satulatolpparatkaisu.
Se kolmas versio on ne comfort-kisagravelit. Oottakaa vaan 4-5 vuotta.
Maantieteeseillä markkinointi on ollut helppoa, kun testit, sloganit ja osin tuotteetkin ovat olleet valmiina olemassa. Niillä ei kuitenkaan loputtomiin saada uusia pyöriä myytyä, joten pikkuhiljaa pitää alkaa kehitellä jotain oikeasti uutta. Laufin, Rock Shoxin joustokeulan ja täpäri-Ursin kaltaiset mekaaniset toteutukset ei tule olemaan ratkaisu. Niille löytyy marginaalinen ostajakunta, mutta isommassa kuvassa tarvitaan jotain muuta.
En osaa sanoa, mitä se on ja jos osaisin, niin tekisin ihan muita duuneja kuin mitä teen. Mutta se on selviö, että jotain sillä saralla tulee tapahtumaan, koska tärinänvaimennuksessa on niin paljon hyödyntämätöntä potentiaalia sekä suorituskyky- että markkinointimielessä. Ehkä siihen löytyy joku ratkaisu, joka pystyy yhdistämään aeron ja mukavuuden tai sitten ei. Toistaiseksi vaimennusasiaan kiinnitetään huomiota vain vähän, koska siihen ei ole helposti myytäviä ratkaisuja olemassa. Jollain tapaa ne massoilla ajossa olevat Explorot yms. pitää kuitenkin saada tehtyä vanhanaikaisiksi, muuten ei kauppa käy tulevaisuudessa.Näyttääkö tulevaisuus tältä? Kippuratankoa vaan tilalle
https://m.pinkbike.com/news/1992-slingshot-team-issue-now-that-was-a-bike.html
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Coticilta uusi tekele seikkailu-graveliin: Cascade (https://www.cotic.co.uk/product/cascade). Ottaisin jos tarttisin.
https://www.cotic.co.uk/product/interface/cascade/cascade-hero-smoke.jpg
F. Kotlerburg
07.02.2022, 09.06
Ei oo kovin aero. Ei jatkoon.
Ajatuksissa hankkia noin 3000-4000€ hintahaitarin graveli jossa ehdottomasti kiinnikkeet lokareille ja mielellään myös nyssäköille.
Ulkonäölläkin sen verran painoarvoa, että Grail jää pois laskuista.
Omia bongauksia Rose Backroad, Canyon Grizl ja mustana hevosena painavahko Pelago Stavanger Columbuksen kuitukeulalla.
Rengastilaa ei tarvitse olla maastokokoihin saakka koska tallista löytyy jo Salsan Fargo rajuimmille reissuille.
Tuleeko mieleen lisää vaihtoehtoja? Miksi ei joku edellä mainituista?
Ajatuksissa hankkia noin 3000-4000€ hintahaitarin graveli jossa ehdottomasti kiinnikkeet lokareille ja mielellään myös nyssäköille.
Ulkonäölläkin sen verran painoarvoa, että Grail jää pois laskuista.
Omia bongauksia Rose Backroad, Canyon Grizl ja mustana hevosena painavahko Pelago Stavanger Columbuksen kuitukeulalla.
Rengastilaa ei tarvitse olla maastokokoihin saakka koska tallista löytyy jo Salsan Fargo rajuimmille reissuille.
Tuleeko mieleen lisää vaihtoehtoja? Miksi ei joku edellä mainituista?
Onko Rose uudistunut 2021 vuodelle? Nythän tuo näyttää todella hienolta. Aiemmin integroitu ylälaakeriratkaisu oli kaamea.
https://www.rosebikes.fi/images/zbT_pDjtPtoaF7azXAjZfHkct0NaBF2GSFROjklZHvk/resize:fit:1024:0:1/gravity:no/bG9jYWw6Ly8vY21zL2Ntcy42MWMwN2ViYjdmMDQ5Ni4xMDE0OT MwNC5qcGc.webp
^en tiedä miten Rose on uudistunut muuten kuin, että jossain vaiheessa keskiötä pudotettiin kai alemmaksi palautteen perusteella.
Kaiken kaikkiaan houkutteleva laite mutta pressfit-keskiö mietityttää koska ei ole niistä kokemusta.
edit: Rosen saisi myös rando-varustuksella mikä voisi jopa olla ihan hyvä lähtökohta. Lokarithan saa pois tarvittaessa ja dynamovalot laittaisin todennäköisesti kuitenkin.
Ohiampuja
07.02.2022, 09.30
On vaan eri juttu, haluaako ostajat maksaa noista noin paljoa ja ottaa painossa takkiin.
Niinpä, itse olen perinteisten, yksinkertaisten pyörien kannattaja. Mutta ymmärrän kyllä markkinamiesten pakonomaisen halun kehittää jotain uutta. Jotain millä saa meidän kaltaiset harrastajat uusimaan kalustonsa parin vuoden välein. :rolleyes:
^Itsellä tuli tilanne kun maantiepyörän lisukkeeksi hankin projektia ja Pacen runko oli hieman mietityttävä graveltangolle ja kun halusi jotain uutta niin oma valintani aikuisen rentoon ei kisahenkiseen ajoon oli tuo FlatBarGravel... Toimii lisäksi tuolla kahden pyörän taktiikalla täydentäessä maantiepyörää. Bonuksena kohtalainen keveys...
Stenu on jo kirjoittamassa lutteron olevan se ultimaattinen ratkaisu joka on keksitty jo ennen ajanlaskun alkua :)
En mä usko, että se on ultimaattinen, mutta tällä hetkellä tarjolla oleviin ratkaisuihin verratuna se on yllättävän ok. Tulevaisuuden ratkaisuksi siitä ei ole, koska vannejarrut ja internetepäuskottavuus :)
Stenu lienee ihan oikeilla linjoilla. Luttero ei vaan taida olla kaupan eikä vastaavaa löydy hyllystä.
Kaiken kaikkiaan houkutteleva laite mutta pressfit-keskiö mietityttää koska ei ole niistä kokemusta.
Mulla on kolmessa pyörässä erilaisia totetutuksia kierteettömillä keskiölaakereilla, eikä niissä ole mitään valittamista ollut, itse en tuota varten jättäisi hommaamatta.
Kierteelliset tietty helpompia huoltaa/vaihtaa itse (pl. campan ultratorque jossa vaan kupit prässätty runkoon), mutta muuten ei ole ollut pahoja kokemuksia. Jos internetistä lukee niin onhan ne ihan saatanasta, narisee, kitisee ja räjähtelee kuin lepakot tuulivoiman lähellä.
Edit: piti kirjoittaa että kierteelliset on helpompi itse huoltaa ja vaihtaa! Campassa tosiaan laakerit on kiinni kammissa ja tulee ulos samalla kun kammet irrottaa. Hyvä systeemi sekin.
Stenu lienee ihan oikeilla linjoilla. Luttero ei vaan taida olla kaupan eikä vastaavaa löydy hyllystä.
Niin tuo on varmaan ihan totta. Sarjatuotannon kannalta sen rungon pitäisi kestää lähes mitä vaan. Ei ole hyvää businesta, jos haarukat katkeilevat ja kaljamahaiset jenkit kuolevat pois. Tämä siis koskee ihan kaikkia runkoja. Kuituisiakin.
Mulla on kolmessa pyörässä erilaisia totetutuksia kierteettömillä keskiölaakereilla, eikä niissä ole mitään valittamista ollut, itse en tuota varten jättäisi hommaamatta.
Kierteettömät tietty helpompia huoltaa/vaihtaa itse (pl. campan ultratorque jossa vaan kupit prässätty runkoon), mutta muuten ei ole ollut pahoja kokemuksia. Jos internetistä lukee niin onhan ne ihan saatanasta, narisee, kitisee ja räjähtelee kuin lepakot tuulivoiman lähellä.
Mä laitoin nineriin tokenin pf30=>bsa sovitteen on ollut kyllä hyvä. Se etuhan tuossa on, että voi vaihtaa helposti lähes minkä tahansa keskiön. Siis isommallekkin akselille. Natiivi bsa on ehkä vähän huono 30mm kammille. Niin ja jollain tavalla se alumiinimuhvi on siellä kuiturungossa alunperinkin kiinni.
https://www.bikester.fi/token-press-thread-laakerisovitin-rh-pf30-laakeri-bsa-M459832.html
Rosessa näköjään pf86. Hyvä keskiötyyppi, kunhan pysyy 24mm kammissa. 30mm kammet ovat aika hazardi ratkaisu tuohon.
Ohiampuja
07.02.2022, 10.29
Mä laitoin nineriin tokenin pf30=>bsa sovitteen on ollut kyllä hyvä.
Kuinkas tuo oikein pelaa, kuinka siihen kiristetään se kierrekeskiö? Mikä pitää nuo holkit paikoillaan, etteivät ne lähde pyörimään mukana?
Kuinkas tuo oikein pelaa, kuinka siihen kiristetään se kierrekeskiö? Mikä pitää nuo holkit paikoillaan, etteivät ne lähde pyörimään mukana?
Samoja juttuja mietin itsekkin, mutta olen vaihtanut jo kahdesti kierrekeskiön ja muhvit ovat pysyneet nätisti kiinni. Ovat siis pelkästään puristesovittella.
Luontevin jako nyt ja tulevaisuudessa jo pelkästään tämän ketjun perusteella on: aero(kisagravelit), tavalliset gravelit ja joustogravelit. Kiinnityspisteitä on sitten jokaisessa eri määriä riippuen mihin suuntaan ne on kallellaan. Juu ja sitten on vielä flatbargravelit jotka voivat olla kaikkea lähes asfalttipyörästä maastopyörään.
Pressfit-murheet loppuvat Wheels MFG:n keskiöllä, jossa on laakeripesät ovat kierteellä yhdistetty toisiinsa. Jos alkaa narista, niin voi kiristää ja sitäpaitsi noissa on vaihdettavat laakeri, eli kuppeja ei periaatteessa tarvitsee koskaan irrottaa/vaihtaa. Suosittelen lämpimästi.
TheMiklu
08.02.2022, 10.04
Grizlissä on pressfitti joo mutta jo lähtöään Tokenin kierteellinen pressfitti BB. Tämä nauratti kovin. Ostin silti Grizlin. On kyllä kova hinta-laatusuhteeltaan.
Terveyhdys harrastajat. Keväällä on uuden pyörän hankinta edessä ja olen supistanut valikoiman kahden välille, joista en osaa päättää. Pyörät ovat Kona Jake The Snake ja Canyon Grail 7.0 AL. Molemmat ovat samaa hintaluokkaa (noin 1900 €). Tällä hetkellä minulta löytyy vanhempi Konan Jake, mistä olen pitänyt kovasti. Osaisiko foorumilaiset auttaa, että kumpi pyörä on spekseiltään parempi?
Cyclocross-kilpailuihin ei ole tarkoitus osallistua, mutta tarkoituksena olisi löytää sopiva allrounder maastolenkkeihin ja työmatkapyöräilyyn.
https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/al/grail-7/3093.html?dwvar_3093_pv_rahmenfarbe=GN%2FBK#all-components-section-tab
https://konaworld.com/jake_the_snake.cfm
^vaikken ole Canyon-fani, niin noista kahdesta kuitenkin se.
Maastolenkeille harkitsisin tosin maastopyörää.
^vaikken ole Canyon-fani, niin noista kahdesta kuitenkin se.
Maastolenkeille harkitisin tosin maastopyörää.
Kiitos! Rankempaan maastoajoon minulta siihen tarkoitukseen toinen pyörä. Tarkoitin maastolenkeillä lähinnä hiekkateita ja kevyttä polkuajoa.
Grizlissä on pressfitti joo mutta jo lähtöään Tokenin kierteellinen pressfitti BB. Tämä nauratti kovin. Ostin silti Grizlin. On kyllä kova hinta-laatusuhteeltaan.
Kiitos tiedosta. Alkaa olla melkoinen painiottelu Grizlin ja Backroadin välillä. Kumpikaan ei varmasti ole huono oletettuun käyttötarkoitukseen.
Backroadin epästandardi satulatolpparatkaisu vääntää kättä Grizlin epästandardin emäputken kanssa.
Vieläkö Backroad perustuu vahvasti crossariin, vai onko tuo geoltaan jo grizliä vastaava?
^Tein vertailun joten kerroppa mitä näet https://bikeinsights.com/compare?geometries=5e99a7aa128d40001785d4da,609eb4 4d1f13ce001e58f235,
Rosesta pitää varmaan kanssa ottaa M, eli 55 koko.
Mutta en mä noista osaa mitään sanoa. Grizliä joku kommentoi aika laiskaksi, eli enemmän reissu käyttöön sopivaksi. Pitkää perää, lyhyttä stemmiä. Taitaa olla tosin rosenkin geo jo muuttunut.
Meinasin vaan, että noissa voi olla ajettavuudessakin eroa.
Vertailun tein ihan tarkoituksella valmistajan suositusten mukaisella runkokoolla. Pituus 182cm, jalan sisäpituus 87cm.
Alumiinia kumpikin, ei herätä intohimoja... Toinen Shimanoa ja toinen SRAM:a niin arvonnassa Kona voittaisi... Teräsrunkoiset Konat kyllä miellyttäviä, kannattaa harkita...
... Toinen Shimanoa ja toinen SRAM:a niin arvonnassa Kona voittaisi...
Kannattaako sunkaan siihen SRAMiin jumiutua?
^Ei kannata mutta kun tyytyväinen niin miksi voittavaa joukkuetta vaihtaisi... Toisaaltaan oli kyllä harkinnassa tuo Ekar...
Konassa on Frankenstein-jarrut.
^Tein vertailun joten kerroppa mitä näet https://bikeinsights.com/compare?geometries=5e99a7aa128d40001785d4da,609eb4 4d1f13ce001e58f235,Mun mielestä toi Rose on vielä pystympi ja lyhyempi kuin Grizl.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Grizl on hyvä, kun on suunniteltu lyhyelle stemmille. Stemmiä jatkamalla saa takuulla riittävän pitkän asennon.
Vähän riippuu mihin on tottunut ja mitä hakee. Mutta ainakin itse joudun menemään melkein pelkästään stack mitan mukaan. Monessa nyky gravellissa ei saa edes 17deg stemmillä hyttiä järkevälle korkeudelle. Ja tietysti noita ei enää ole edes saatavilla moneenkaan integroituun ohjaamoon.
Grizl on hyvä, kun on suunniteltu lyhyelle stemmille. Stemmiä jatkamalla saa takuulla riittävän pitkän asennon.
Vähän riippuu mihin on tottunut ja mitä hakee. Mutta ainakin itse joudun menemään melkein pelkästään stack mitan mukaan. Monessa nyky gravellissa ei saa edes 17deg stemmillä hyttiä järkevälle korkeudelle. Ja tietysti noita ei enää ole edes saatavilla moneenkaan integroituun ohjaamoon.
Vähän turhan korkeita runkoja on joo. Mä laitoin omaan Carbondaan nyt 120 mm pitkän -17 asteisen stemmin, slämmättynä totta kai. Nyt on suunnilleen sama asento kuin (kokoa isommassa!) maantiepyörässä. Setbackia on myös niin paljon kuin saa. Muuten asento jäisi vähän turhan pystyksi (ja hitaaksi).
muokkaus: ei ollut ollenkaan huono ajaa kovaa vauhtia edes lumipöperöisellä kevyen liikenteen väylällä, vaikka pyörä kiemurtelikin aika paljon cyclocross-tyyliin.
Vähän turhan korkeita runkoja on joo. Mä laitoin omaan Carbondaan nyt 120 mm pitkän -17 asteisen stemmin, slämmättynä totta kai. Nyt on suunnilleen sama asento kuin (kokoa isommassa!) maantiepyörässä. Setbackia on myös niin paljon kuin saa. Muuten asento jäisi vähän turhan pystyksi (ja hitaaksi).
muokkaus: ei ollut ollenkaan huono ajaa kovaa vauhtia edes lumipöperöisellä kevyen liikenteen väylällä, vaikka pyörä kiemurtelikin aika paljon cyclocross-tyyliin.
Niin ja tuon carbonadan geo on suorastaan race fit moniin nykygravelleihin verattuna.
Kohta joku tulee taivastelemaan että ajatteko te graveleilla kovaa, ja vielä talvella.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
No ei kai. Asiallisilla geoilla nuo molemmat kuitenkin on. Canyonista M-koko on selkä valinta, mutta rosesta saattaisin katsoa myös 55-kokoa uudelleen.
Itse valitsisin rosen, jos vain koko natsaa. Onhan tuo selkeästi komeampi. Kaapelit piilossa ja kaikkee. Puoli kiloa kevyempikin.
Taustaa. Pyöräilyurani tähtihetki on ollut 45 kilometrin pyörälenkki. Omistan tällä hetkellä Meridan halpishybridin, joka toimi kaupungissa siirtymiseen, mutta ei siitä oikein lenkkikaveriksi ole. Viime kesänä parilla lyhyellä lenkillä alkoi v*tuttamaan paine ranteissa ja yleinen tunne siitä, että pyöräily on perseestä. Asiaa hetken pohdittuani tulin kuitenkin siihen lopputulokseen, että itseasiassa pyöräily olisi ihan kivaa, kunhan olisi oikea väline oikeaan käyttöön.
Asiaan. Olen nyt harkinnut tosissani uuden pyörän ostoa ja gravel-pyörä lienee minun valintani. Mikä merkitys aloittelijalle on hiilikuitu- vs. alumiinirungolla tai vaihteistoilla esim. Shimano GRX400 vs GRX800? Olen katsellut jopa Canyonin Grail CF SL 7:sta, mutta onko jotain muita varteenotettavia vaihtoehtoja? Hieman tuo hinta huimaa. Alumiiniset pyörät eivät kuitenkaan hirveästi enempää näyttäisi painavan. Varmaan ydinkysymys kiteytyy tähän: "Hankinko mieluummin kalliimman hiilikuiturungon keskitason komponenteilla vai huippuunsa viimeistellyn alumiinimallin?" Saatavuusongelmia näyttää olevan runsaasti ja kevään edetessä varmasti enenevissä määrin.
^Ottaisin kuiturungon, osasarja on oman kokemuksen mukaan aika yhdentekevä kunhan on hyvää keskitasoa vähintään. Toki jos 11 -vaihteiseen saa muutaman satasen lisäinvestoinnilla (esim. Canyon Grizl), niin ei olisi itselle mikään kynnyskysymys.
Kallistuisin itsekin kuituun vaikka perushyvillä osilla kasattuna. Jos kipinä muuttuu tuleksi, on kuituisessa hyvä aihio lähteä fillaria päivittämään osien puolesta.
Taustaa. Pyöräilyurani tähtihetki on ollut 45 kilometrin pyörälenkki. Omistan tällä hetkellä Meridan halpishybridin, joka toimi kaupungissa siirtymiseen, mutta ei siitä oikein lenkkikaveriksi ole. Viime kesänä parilla lyhyellä lenkillä alkoi v*tuttamaan paine ranteissa ja yleinen tunne siitä, että pyöräily on perseestä. Asiaa hetken pohdittuani tulin kuitenkin siihen lopputulokseen, että itseasiassa pyöräily olisi ihan kivaa, kunhan olisi oikea väline oikeaan käyttöön.
Asiaan. Olen nyt harkinnut tosissani uuden pyörän ostoa ja gravel-pyörä lienee minun valintani. Mikä merkitys aloittelijalle on hiilikuitu- vs. alumiinirungolla tai vaihteistoilla esim. Shimano GRX400 vs GRX800? Olen katsellut jopa Canyonin Grail CF SL 7:sta, mutta onko jotain muita varteenotettavia vaihtoehtoja? Hieman tuo hinta huimaa. Alumiiniset pyörät eivät kuitenkaan hirveästi enempää näyttäisi painavan. Varmaan ydinkysymys kiteytyy tähän: "Hankinko mieluummin kalliimman hiilikuiturungon keskitason komponenteilla vai huippuunsa viimeistellyn alumiinimallin?" Saatavuusongelmia näyttää olevan runsaasti ja kevään edetessä varmasti enenevissä määrin.Eikös jollain parilla tonnilla saanut grailin aluversion rival axs voimansiirrolla? Siinä olis pitkäks aikaa pyörää.
Mulla on toi grail cf7 etap ja ajan kaikilla keleillä, vaihteet toimii aina, toisin kuin mekaaniset apex 1x11 mitkä vanhassa oli.
https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/al/grail-7-etap/3094.html?dwvar_3094_pv_rahmenfarbe=GN%2FBK
Edit. Ja joo, on se kuituinen kyllä mukavempi ajoltaan. Mut jos tosiaan vielä ei ole ihan varma mistä tykkää niin kannattaako heti neljää tonnia laittaa
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
^Makuasia kuitua tai ei mutta jos nykyisellä jo ranteiden kanssa ongelmia niin välttäisin kuituista. En väitä että on mutta alurunkoinen saattaa olla hyvinkin kova ja siitä ei ranteet tykkää. Ja kyllä kuituisia löytyy alle neljän tonninkin eikä ekassa pyörässä tarvi olla sähkövaihteet, esimerkiksi 11vaihteinen Rival aivan toimiva setti...
Ohiampuja
09.02.2022, 12.09
Mikä merkitys aloittelijalle on hiilikuitu- vs. alumiinirungolla tai vaihteistoilla esim. Shimano GRX400 vs GRX800?
Minä taas sanon että ihan sama mistä se runko on tehty. Kunhan se runko ei ole mikään hinnat alkaen malli.
Itse olen ajanut 25 vuoden aikana teräs, alumiini, huulikuitu ja titaanirungoilla ja mun epäherkällä tuntoaistilla ainut ero on ollut ulkonäkö. Mitään sika-kallista hipo runkoa en ole omistanut, että niistä en osaa sanoa mitään.
^Makuasia kuitua tai ei mutta jos nykyisellä jo ranteiden kanssa ongelmia niin välttäisin kuituista. En väitä että on mutta alurunkoinen saattaa olla hyvinkin kova ja siitä ei ranteet tykkää. Ja kyllä kuituisia löytyy alle neljän tonninkin eikä ekassa pyörässä tarvi olla sähkövaihteet, esimerkiksi 11vaihteinen Rival aivan toimiva setti...Mutta niillä sähköillä on suurempi vaikutus ajonautintoon kun rungon materiaalilla.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Ranne, selkä tai muukaan ei ole varsinaisesti pyörän vika tai ominaisuus. Se on asento-ongelma, säätöongelma tai koko-ongelma. Yleensä kaikki nämä samassa sumpussa.
^...välttäisin kuituista. ...alurunkoinen saattaa olla hyvinkin kova ja siitä ei ranteet tykkää...
Eli jäljelle jää teräs, titaani, puu ja bambu?
Yksi näkökulma on hankkia niin kallis, ettei ole varaa olla ajamatta.
Aloittelijan kohdalla en ainakaan valitsisi tuota kiinteällä ohjaamolla olevaa Canyonia. Etenkään kun jo nyt valitellaan rannekipuja. Silloin on kiva jos voi säätää ohjaamosta muutakin kuin kahvojen paikkaa..
Tuo ehdotettu alumiininen Grail voisi olla ihan soiva peli.
Rannekivut johtuu kyllä aika varmasti just pyörästä. Meridan fittness pyörässä on suht matala asento ja suora tanko. Ei tuo vaan toimi pidemmällä lenkillä, varsinkin jos on ajanut vielä suht vähän.
Aloittelijan kohdalla en ainakaan valitsisi tuota kiinteällä ohjaamolla olevaa Canyonia. Etenkään kun jo nyt valitellaan rannekipuja. Silloin on kiva jos voi säätää ohjaamosta muutakin kuin kahvojen paikkaa..
Tuo ehdotettu alumiininen Grail voisi olla ihan soiva peli.Tämä. Sitäpaitsi grailin hoverbarin teippaaminen on varmaan ihan oma hommansa, jos siis niitä kahvojen paikkoja haluis muuttaa.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
bike futurist
09.02.2022, 14.25
jos ihan kylmiltään on lähdössä kippurasarvista pyörää hankkimaan, niin kivijalkakaupasta ostaminen saattaisi parempi vaihtoehto. Saa (asiansa osaavan) myyjän kanssa vähän osviittaa ajoasennon säädöistä ja muutenkin oman kropan mittasuhteista ja tarpeista. Jos haluaa, niin jotkut liikkeethän myyvät ihan semmosta kevyttä bikefit palvelua, jonka hinnan voi saada sitten takas myytävän pyörän arvosta.
jos ihan kylmiltään on lähdössä kippurasarvista pyörää hankkimaan, niin kivijalkakaupasta ostaminen saattaisi parempi vaihtoehto...
Komppaan tätä.
Kiitos kaikille hyvistä pohdinnoista, tämähän on aktiivinen foorumi! Alkaa oma mielipide hahmottua, hiilikuituun päädytään. Grailin ohjaamo(?) on tosiaan vähän erikoisempi, joten olisiko teillä heittää vielä muita vaihtoehtoja kyseiseen hintaluokkaan eli 2000-3200 euroa? Cuppishan sen hyvin kirjoitti, että tarpeeksi kalliin pyörän ostamalla ei oo vara olla ajamatta. Siltä tämä alkaa tuntua!
K.Kuronen
09.02.2022, 14.42
Komppaan tätä.
Samoin: kivijalkakauppaan ekaa parempaa hakemaan.
Postimyynnistä saa toki, mutta sitten pitäisi tietää, millaista hakee.
Saiko canyoneita jossain kokeilla? Rolloutdoorsilla?
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Kiitos kaikille hyvistä pohdinnoista, tämähän on aktiivinen foorumi! Alkaa oma mielipide hahmottua, hiilikuituun päädytään. Grailin ohjaamo(?) on tosiaan vähän erikoisempi, joten olisiko teillä heittää vielä muita vaihtoehtoja kyseiseen hintaluokkaan eli 2000-3200 euroa? Cuppishan sen hyvin kirjoitti, että tarpeeksi kalliin pyörän ostamalla ei oo vara olla ajamatta. Siltä tämä alkaa tuntua!Cube nuroadia nyt ainakin taitaa tossa haarukassa olla. Ja kai noita Roseja
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Rannekivut johtuu kyllä aika varmasti just pyörästä. Meridan fittness pyörässä on suht matala asento ja suora tanko. Ei tuo vaan toimi pidemmällä lenkillä, varsinkin jos on ajanut vielä suht vähän.
Tommonen suora tanko on ihan hirveä ranteille/kämmenillä aivan runkomateriaalista riippumatta.
Alumiinia kumpikin, ei herätä intohimoja... Toinen Shimanoa ja toinen SRAM:a niin arvonnassa Kona voittaisi... Teräsrunkoiset Konat kyllä miellyttäviä, kannattaa harkita...
Sama mielipide.. Kona Sutra ltd, paras ajettava tähänmennessä : teräsrunko, mahtuu nastarenkaat ( ice speaker pro), kannattaa kokeilla ennen ostoa..
Ohiampuja
10.02.2022, 08.39
Offarina heitto arkielämästä ja sen vaikutuksista pyörävalintaan.
Yksi syy miksi minä en valitse hiilikuitua on se kun meidän vilkas 5 vee poika käyttää pyöränrunkoa kiipeilytelineenä varastokopissa kun se hakee hyllyltä jotain.
Juu, se on väärin ja ihan tyhmää, mutta se on meidän perheen arkea kun säilytystilat on laittoman ahtaat.
Yksi syy miksi minä en valitse hiilikuitua on se kun meidän vilkas 5 vee poika käyttää pyöränrunkoa kiipeilytelineenä varastokopissa kun se hakee hyllyltä jotain...
Kiinanrunkoa, joka ei tuollaista kestä ei kannatakaan valita.
Kiinanrunkoa, joka ei tuollaista kestä ei kannatakaan valita.Jopa se kiinalainen kestää sen aivan varmasti.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Jopa se kiinalainen kestää sen aivan varmasti.
Tarkoitin tietenkin sellaista kiinanrunkoa, joka ei kestä.
EDIT: mistähän ihmisillä kumpuaa käsitys, että hiilikuitu ei kestä ja sitä pitää jotenkin varoa? Hiilikuitu on kestävämpää kuin alumiini.
Samoin: kivijalkakauppaan ekaa parempaa hakemaan.
Postimyynnistä saa toki, mutta sitten pitäisi tietää, millaista hakee.
Normaalitilanteessa tämä ehkä pätee, mutta kivijalkakaupat kärsivät nyt samasta ongelmasta kuin kaikki muutkin eli myytävää ei oikein ole. Eli jos aloittelija sinne menee pyörää ostamaan, niin myydään se mitä saatavilla on eikä sitä mitä asiakas tarvitsee. Ei pyörän mittojen katsominen mitään rakettitiedettä ole, mitat laskuriin ja pyörä tilaukseen. Hieroo sitten asentoa kuntoon kun tulee kilsoja alle. Aloittelijallahan asento tuntuu oudolta joka tapauksessa, eli kroppa pitää ensiksi totuttaa asentoon eikä muokata pyörän mittoja siihen mikä ensi-istumalla mukavalta tuntuu. Runkomateriaalien osalta teräsrunko ei tarjoa yhtään mitään parempaa moderniin kuiturunkoon verrattuna.
Numperin tilanteessa katselisin Canyon Grizl CF 6 tai 7 suuntaan.
Normaalitilanteessa tämä ehkä pätee, mutta kivijalkakaupat kärsivät nyt samasta ongelmasta kuin kaikki muutkin eli myytävää ei oikein ole...
Onko tääkin nykyään ihan joku vanhentunut myytti? Mun somessa seuraamani fillarikauppiaat (pks) mainostaa koko ajan, että kauppa on täynnä pyöriä, senkun menee hakemaan.
Ohiampuja
10.02.2022, 09.09
Aloittelijallahan asento tuntuu oudolta joka tapauksessa, eli kroppa pitää ensiksi totuttaa asentoon eikä muokata pyörän mittoja siihen mikä ensi-istumalla mukavalta tuntuu.
Juuri näin, oikein hyvin sanottu! Onko yhtään ensikertalaista joka eka kerran maantiepyörän selkään noustuaan sanoisi, että onpa hyvä, asento ja koko just sopivat. :)
Firlefanz
10.02.2022, 09.15
Hep! Ajoasento pihaa ja parkkipaikkaa kiertäessä tuntui täysin oikealta, sopivalta, lumoavalta ja niin vangitsevalta ettei tullut mieleenkään ajatus ettei runkokoko kenties ollut oikea tai että satulan tai ohjaustangon paikkaa tai asentoa olisi syytä säätää. Ajoin enimmäiset sadan kilometrin lenkitkin ilman muita ajatuksia kuin miten hienoa olikaan ajaa oikealla maantiepyörällä.
Mutta myöhemmin tuli kyllä ilman bike fittingiäkin selväksi että pyörä oli liian iso...
Joo :) Just noinpäin se menee, jos saa itse koeajon mukaan valita pyörän.
Ohiampuja
10.02.2022, 10.19
Hep! Ajoasento pihaa ja parkkipaikkaa kiertäessä tuntui täysin oikealta, sopivalta, lumoavalta ja niin vangitsevalta...
Olitko oikeasti ensikertalaisena liikenteessä? Hieno juttu kuitenkin.
Oma eka "maantiepyörä" oli Nishiki Trimmaster, onneksi myyjä, legendaarisella Pyöräliike Saariolla oli vankka kokemus ja koko ei mennyt pahasti metsään. Ajoasento kyllä vaati pitkän säädön ja kun oli valmis niin seuraava pyörä oli jo katsottu...
Firlefanz
10.02.2022, 11.02
Olitko oikeasti ensikertalaisena liikenteessä? Hieno juttu kuitenkin.
Juu, lukioaikana olin kyllä ajanut innokkaasti käyräsarvisella retkipyörällä, joten mielessä ei ollut valmiina esteenä ajatusta siitä että ajoasennon on oltava pystympi tai että tangosta pitäisi saada ottaa tietynlainen ote. Mutta senaikaisessa jääkäripataljoonassa palvellessani ajettujen kilometrien jälkeen ne kerrat kun olin istunut fillarin satulassa olivat laskettavissa yhden käden sormilla, joten ei minulla lihasmuistissa mitään ollut.
Tarkoitin tietenkin sellaista kiinanrunkoa, joka ei kestä.Aivan, niinhän siinä tosiaan luki[emoji16]
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Jos haastavimmat alustat/gravelöinti on rospuuttokeliä ja hiekkatietä ja maantietä on kohtuullisen paljon, niin näitä uusia endurance/maantiepyöriä 33- 35 mm rengastilalla kannatta katsoa myös. Noista tietenkin puuttuu optio isompaan renkaaseen.
Minkäs kokoisen Grailin tilaisitte 184cm pitkänä ja 89cm inseam? Osuu just kokojen väliin ja Canyonin sivu ehdottaa noilla mitoilla M -kokoa, mutta tarjoaa myös L -kokoa enkä osaa päättää....
imartika
12.02.2022, 12.59
Minä pohdin pitkään Grailia. Olisin ottanut M-koon mutta olen lyhyempi kuin sinä, 183 ja inseam 89. Toista Canyonia kokeilleensa (inflite) itselle M-koko on sopiva.
Minkäs kokoisen Grailin tilaisitte 184cm pitkänä ja 89cm inseam? Osuu just kokojen väliin ja Canyonin sivu ehdottaa noilla mitoilla M -kokoa, mutta tarjoaa myös L -kokoa enkä osaa päättää....Ite olin s ja m välissä, otin s.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Jes, M koon pistin tulemaan. Tai siis lähtee tulemaan joskus parin kuukauden päästä. Ehtii soutaa ja huovata koon suhteen (toki kohta niitä ei ole varmaan tilattavissa, kun just tänään nytkähti toimitusaika maaliskuun lopusta huhtikuun alkuun), tai vaikka ostaa jonkun toisen pyörän, jos tänä vuonna kaupoissa on varastoa vielä kauden alettuakin.
Ohiampuja
12.02.2022, 13.59
Minkäs kokoisen Grailin tilaisitte 184cm pitkänä ja 89cm inseam.
Itse olen täsmälleen saman pituinen ja Dude sekä Inflite on L kokoa. Minulle just sopivat.
Grailissa vaakaputki on korkeella, jos olisin ottanu M koon niin ei kärsisi olla yhtään jalat kuopissa tai ääni nousis parilla oktaavilla. Onneksi pääsin S kokoa testaamaan ennen tilausta.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
K.Kuronen
12.02.2022, 15.55
Normaalitilanteessa tämä ehkä pätee, mutta kivijalkakaupat kärsivät nyt samasta ongelmasta kuin kaikki muutkin eli myytävää ei oikein ole. Eli jos aloittelija sinne menee pyörää ostamaan, niin myydään se mitä saatavilla on eikä sitä mitä asiakas tarvitsee. Ei pyörän mittojen katsominen mitään rakettitiedettä ole, mitat laskuriin ja pyörä tilaukseen. ...
Mihin laskuriin?
Monesti pyörävalmistajien tai myyjien esim. Canyon sivustoilla on laskureita, joilla voi määritellä itselleen sopivan pyörän koon.
K.Kuronen
12.02.2022, 16.47
Monesti pyörävalmistajien tai myyjien esim. Canyon sivustoilla on laskureita, joilla voi määritellä itselleen sopivan pyörän koon.
Tähän vaiheeseen päästäkseen on jo pitänyt tehdä varsin perustavaa laatua oleva valinta.
K.Kuronen
12.02.2022, 19.08
Siis mikä valinta?
Että on ostamassa sitä tiettyä pyörää ja että sen mitoitus on itselle sopiva -> koon valinta.
No eikö se nyt noin yleensä mene? Vai menetkö sä vaan intersporttiin ja ostat mitä löytyy?
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
K.Kuronen
12.02.2022, 22.13
No eikö se nyt noin yleensä mene? Vai menetkö sä vaan intersporttiin ja ostat mitä löytyy?
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Grailissa vaakaputki on korkeella, jos olisin ottanu M koon niin ei kärsisi olla yhtään jalat kuopissa tai ääni nousis parilla oktaavilla. Onneksi pääsin S kokoa testaamaan ennen tilausta.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Pyörää olisi hyvä päästä kokeilemaan.
^ Hyvä konsti on kokeilla jotain saatavissa olevaa ja sitten vertailla geometrioita keskenään ...
Pyörää olisi hyvä päästä kokeilemaan.Tietenkin olis, mutta eikö useimmiten kuitenkin ole pyöräehdokkaat valikoituna.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
K.Kuronen
13.02.2022, 10.10
Tietenkin olis, mutta eikö useimmiten kuitenkin ole pyöräehdokkaat valikoituna.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
En useimmista tiedä, vähän pidempään harrasteilla valinnan kriteerit ovat jo takaraivossa, mutta tällä hetkellä käyty keskustelu koskee kait enemmän aikaisempaa kokemusta käytännössä vailla oleavan hankintaa:
Taustaa. Pyöräilyurani tähtihetki on ollut 45 kilometrin pyörälenkki. Omistan tällä hetkellä Meridan halpishybridin, joka toimi kaupungissa siirtymiseen, mutta ei siitä oikein lenkkikaveriksi ole. Viime kesänä parilla lyhyellä lenkillä alkoi v*tuttamaan paine ranteissa ja yleinen tunne siitä, että pyöräily on perseestä. Asiaa hetken pohdittuani tulin kuitenkin siihen lopputulokseen, että itseasiassa pyöräily olisi ihan kivaa, kunhan olisi oikea väline oikeaan käyttöön.
...
Ja olen edelleen sitä mieltä, että pieni haarukointi ei olisi pahasta. Itse haarukoin aikanaan ja kävin koeajamassa vähän toisistaan poikkeavia pyöriä.
bike futurist
13.02.2022, 15.43
Pituus senttimetreissä ei myöskään kerro ruumiinrakenteesta (notkea ja urheilullinen parikymppinen vaiko kankea +50v) eikä se canyonin laskuri myöskään osaa neuvoa tai säätää sopivaa satulan korkeutta, setbäkkiä tai kertoa, ettei paino ranteilla suinkaan vähene jos satulaa työntää eteenpäin.
^Itse asiassa laskuri suosittelee sopivaa satulan korkeutta. Mutta ei kerro satulan paikasta tai myöskään sitä miten vaihteita käytetään tai renkaita pumpataan tms. Sen sijaan se kertoo tiettyyn pyörämalliin liittyen minkä kokoinen pyörä kannattaa ostaa. Näitä voi sitten vertailla keskenään tai kysyä vaikka jostain netin keskustelupalstalta neuvoa. Kivijalkakauppa myy sen mitä niillä lattialla on, eikä joku parin kymmenen metrin parkkipaikkapyörittely kerro aloittelijalle yhtään mitään siitä onko pyörä sopiva vai ei.
En ole koeajanut koskaan yhtään pyörääni ennen ostoa, enkä aio tehdä sitä jatkossakaan. Toki jos omaa jotenkin poikkeukselliset mittasuhteet tai on joku vamma mikä rajoittaa ajoasentoa, niin sitten kannattaa turvautua apuun asiassa.
Pituus senttimetreissä ei myöskään kerro ruumiinrakenteesta (notkea ja urheilullinen parikymppinen vaiko kankea +50v) eikä se canyonin laskuri myöskään osaa neuvoa tai säätää sopivaa satulan korkeutta, setbäkkiä tai kertoa, ettei paino ranteilla suinkaan vähene jos satulaa työntää eteenpäin.
No jos haluaa ajaa selkä suorana, niin ainahan voi laittaa kunnon säätöstemmin.
Eli mä itse olen kyllä vahvasti sitä mieltä, että katsellaan niistä taulukoista ja omista kropan mittauksista sopiva pyörä. Säädellään sitä vähän laimeampaan suuntaan, jos ei oikeasti taivu. Tuon jälkeen ajetaan pyörällä. Mieluusti paljon.
Sitten kun totuttu siihen pyörällä ajamiseen, niin voidaan ehkä käydä bike-fitissä ja mittailla asentoa tarkemmin. Mutta jos käydään ilman mitään kokemusta valitsemassa pyörää, niin valitaan mummopyörä. Keskimäärin fillaristeilla on kuitenkin kaksi jalkaa ja kaksi kättä. Ei se tosiaan mitään rakettitiedettä ole ja pyörillä on ajettu jo suht kauan.
Hirveen moni 50v ajaa pyörillä ihan normaaleissa asennoissa.
Bike futuristin mainitsemat seikat hyvin yksilöllisiä joita ei tosiaan kukaan voi neuvoa, ne haetaan itse ajamalla. Itse eläkeläisenä kyllä ajan hyvin matalassa asennossa ja joku selkä suorana asento olisi tosiaan kauhistus...
Sramilta tulossa langattomat lisänapit AXS sarjaan.
https://www.gravelcyclist.com/bicycle-tech/press-release-sram-etap-axs-wireless-blips-versatile-wireless-shifting-multiple-shifters-anywhere/
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Tarkoituksena olisi hommata kuiturunkoinen gravel alukiekoilla. 186.5cm pitkä, joten olen katsonut L kokoa seuraavista:
https://www.canyon.com/en-fi/gravel-bikes/all-road/grail/cf-sl/grail-cf-sl-7/3095.html?dwvar_3095_pv_rahmenfarbe=YE%2FBK
https://www.canyon.com/en-fi/gravel-bikes/bike-packing/grizl/cf-sl/grizl-cf-sl-7/3244.html?dwvar_3244_pv_rahmenfarbe=YE
ja
https://www.xxl.fi/cube-nuroad-c-62-pro-grx11-22-gravel-pyora-aikuisten-cyclocross-punainen/p/1195158_1_style
Cubea saisi samantien, Rotkojen kanssa joutuisi oottamaan kesään. Ajona olisi tosiaan sekalaisesti metsäteitä / maantietä ja satunnaisia metsäpolkuja. Mietin vain, että kannattaako odottaa Rotkoja, vai ottaa suosista Cube?
Cuben valintaa puoltavat 1x11 ja saatavuus. Sijainnista riippuen Canyonin tilaamalla saattaa mennä puolet ajokaudesta ohi..
Cuben valintaa puoltavat 1x11 ja saatavuus. Sijainnista riippuen Canyonin tilaamalla saattaa mennä puolet ajokaudesta ohi..
Trek Crockett 5 2017 vähän rouheammilla renkailla nyt hiekkatiekäytössä, mutta ajattelin siirrättää tuon työmatkajuhdaksi Insera Reflexin tilalle.
Cubessa ilmeisesti on Shimano 105:n kanssa yhteensopiva vaihtaja, kun sisätrainerina on Elite Suito, jossa 105:n takapakka?
Trek Crockett 5 2017 vähän rouheammilla renkailla nyt hiekkatiekäytössä, mutta ajattelin siirrättää tuon työmatkajuhdaksi Insera Reflexin tilalle.
Cubessa ilmeisesti on Shimano 105:n kanssa yhteensopiva vaihtaja, kun sisätrainerina on Elite Suito, jossa 105:n takapakka?Kyllä niiden pitäs sopia jos on 11spd kasetti
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Eikös tuo grx 812 vaihtaja ollut maastopakoille, jolloin ei 105 pakan kanssa sovi, vaikka molemmat 11 lehtisiä? Omaan tein tuon muunnoksen ja jotenkin jäin tuohon käsitykseen.
Mulla on ollut tuo maantiepyörässä jo toista vuotta kun on 1*11 systeemi. Toisissa kiekoissa on normi 11-34 maantiepakka ja hyvin on toiminut vaikka spekseissä sanotaan että 40 piikkinen olisi pienin mikä toimii.
Hommaan sitten vaan uuden takapakan trainerille, jos tuottanee ongelmia Suiton kanssa.
Eikös tuo grx 812 vaihtaja ollut maastopakoille, jolloin ei 105 pakan kanssa sovi, vaikka molemmat 11 lehtisiä? Omaan tein tuon muunnoksen ja jotenkin jäin tuohon käsitykseen.
Ne käy ristiin. Vapaaratas on erilainen.
Jep, tota vapaaratasta muistelin, että on mtb puolella kapeampi.
Hyvä tietää, että käy ristiin, jos joskus tulee kunnollinen traineri ostettua rullien tilalle.
Ei kai 11spd edes vapaaratas ole erilainen? Vai onko mulla vaan käyny aina tuuri. Johonkin muistan laittaneeni holkin kun pistin jonku 8spd pakan, mutta muuten on kaikki menny heittämällä hg vapareihin.
Edit. Joo on käyny vaan tuuri, kyllä 11spd road on pidempi ja vaatii holkin mikäli laittaa 11mtb kasetin.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Ne käy ristiin. Vapaaratas on erilainen.
Elikkäs 105:n takapakka kelpaa tolle Cuben vaihtajalle.
Elikkäs 105:n takapakka kelpaa tolle Cuben vaihtajalle.Kelpaa
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
K.Kuronen
21.02.2022, 20.43
^11-34 on raportoitu yllä toimivaksi. Pienempien kanssa on kokeiltava, jos sellaiseen on tarvetta.
^11-34 on raportoitu yllä toimivaksi. Pienempien kanssa on kokeiltava, jos sellaiseen on tarvetta.
GRX 812 ja 11-32 vaikuttaa myös ihan toimivalta yhdistelmältä, vaikka ajossa en ole vielä päässyt testaamaan. B-ruuvin säätövara ainakin näyttäisi riittävän hyvin.
Kelpaa
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
L-koon cube lähti tilaukseen xt pd-8100:n kera. Pitänee vaan nyt sitten tuohon tulevaan työmatkacrockettiin hommata kiinteä lukko ja jalka.
^Ai oikein jalka... Mielummin kaarilukko ketjulla, kiinteitä rikkoa yrittäessään yleensä pyöräkin vahingoittuu...
^Ai oikein jalka... Mielummin kaarilukko ketjulla, kiinteitä rikkoa yrittäessään yleensä pyöräkin vahingoittuu...
Harrastepyörään ei mitään ylimääräistä assaverin ja etukuraläpän lisäksi :) mutta työmatkajuhtalla ei niin väliä.
^ Taitaa olla ollut jalka ja kiinteä lukko viimeksi 70luvulla mutta lie tuo jotain retroilua... Jokainen tyylillään...
Mikäs olisi parasta mitä saa noin tonnilla? Käyttötarkoituksena lähinnä muutaman kilometrin työmatka ja satunnaisesti lenkkeilyä vaihtelevilla alustoilla. Saako tonnilla vielä mitään käypää gravelia, jota ei tarvitse heti olla päivittämässä, vai täytyykö budjettiin lisätä muutama satanen?
Ei oikein tonnilla vielä pääse kiinni kovin hyviin gravelpyöriin ellei sitten käytettyä etsi. Pari sataa lisää niin saa ihan kelvollisen Whiten XXL:stä.
^ Parasta tietenkin vaikea määritelmä mutta halvempiin ei kannata seota jos jotain pyörältä odottaa... Muutaman kilometrin työmatkaan käy Jopo mutta lenkkeily sitten taas eri juttu...
Ilmeisesti tarkoitatte tätä pyörää: https://www.xxl.fi/white-gx-ltd-2x10-21-gravelpyora/p/1179896_1_style
^ Kyllä kai, menettelee hyvin aloittelijalle vaikken noista Shimanon osista paljoa osaa sanoa...
hphuhtin
27.02.2022, 17.10
Ilmeisesti tarkoitatte tätä pyörää: https://www.xxl.fi/white-gx-ltd-2x10-21-gravelpyora/p/1179896_1_style
Tuo on kyllä pätevä. Välillä 999€ myynnissä.
^XXL:llä usein kampanjoita kunhan pyöräilysesonki alkaa...
Perjantaina saan uuden https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/cf-sl/grail-cf-sl-7-etap/3097.html?dwvar_3097_pv_rahmenfarbe=GN%2FBK pyörän. Kuskin paino varusteineen noin 95-97kg. Minkälaiset paineet noihin renkaisiin? Ei ole tullut ajettua moisilla renkailla aiemmin. Kokemusta vain maastosta ja 25mm tubular renkaista maantiepyörästä.
Paineet alustan mukaan. Jos kokemusta maantieltä ja poluilta niin sieltä väliltä se jostain löytyy.
Perjantaina saan uuden https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/cf-sl/grail-cf-sl-7-etap/3097.html?dwvar_3097_pv_rahmenfarbe=GN%2FBK pyörän. Kuskin paino varusteineen noin 95-97kg. Minkälaiset paineet noihin renkaisiin? Ei ole tullut ajettua moisilla renkailla aiemmin. Kokemusta vain maastosta ja 25mm tubular renkaista maantiepyörästä.https://silca.cc/pages/sppc-form?submissionGuid=17dc0035-5909-4afb-b971-72e28d78a193
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
imartika
02.03.2022, 20.15
Tänx linkistä, samassa tilanteessa leecherin kanssa. Aavistuksen kovempia paineita tuli suosituksena mitä olen ennakkoon ajatellut.
No testailua vaan alkuun.
Kiekoille voi mahdollisesti olla maksimipaineet, kannattaa tarkistaa. Toisaaltaan noin painava/tukevat kiekot kestää melkoisesti painettakin.
https://silca.cc/pages/sppc-form?submissionGuid=17dc0035-5909-4afb-b971-72e28d78a193
Yllättävän kovia paineita ehdottaa käytössä oleviin.
Kokonaispaino pyörä+kuski+muut 90. Rengas X-One 33 mm.
Käytössä ollut e 2,8 t 3,2. Ehdotti baria enemmän.
Sama gp5000 tubeless 25 mm kanssa.
Yllättävän kovia paineita ehdottaa käytössä oleviin.
Kokonaispaino pyörä+kuski+muut 90. Rengas X-One 33 mm.
Käytössä ollut e 2,8 t 3,2. Ehdotti baria enemmän.
Sama gp5000 tubeless 25 mm kanssa.Mille alustalle?
Edit. Katohan, sinne on lisätty tuo rengasvalikko. En ole tätä päivitettyä käyttänytkään.
Ja lisäedit. Kyllä se samoja paineita tarjoaa mitä viimeksikin jos laitan gravel/95kg/40mm/moderate group ride/cat4 gravel/high performance tyre, ja näillä olen siis nastoille(tubeless) ja tälle röpelökelille paineita arponut. Taakse 2.25bar Eteen 2.15bar. Ja hyviltä on tuntunut.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Mille alustalle?
Gravel (x-one speed 33 mm)
Category 1 Gravel
Ehdotus 3,85/4,05
Käytössä n 2,9/3,2
Road (Gp5000 tubeless 25 mm)
Worn Pavement
Ehdotus 6,25 / 6,4
Käytössä n 5/5,5
Onhan tuo 5/5.5 aika vähän 25mm maantierenkaalle +80kg kuskille. Eli varmaan noissa laskureissa on pienet turvamarginaalit mukana.
Mitä sramin laskuri tarjoaa?
https://axs.sram.com/guides/tire/pressure
Ja cat1 gravel on käytännössä asvalttia.
Ja sit vielä se nopeus mitä on ajatellut ajavansa, mitä kovempaa niin sen korkeempaa painetta laskuri tarjoaa
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Perjantaina saan uuden https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/cf-sl/grail-cf-sl-7-etap/3097.html?dwvar_3097_pv_rahmenfarbe=GN%2FBK pyörän. Kuskin paino varusteineen noin 95-97kg. Minkälaiset paineet noihin renkaisiin? Ei ole tullut ajettua moisilla renkailla aiemmin. Kokemusta vain maastosta ja 25mm tubular renkaista maantiepyörästä.Jos meinaat noilla orkkiskumeilla ajella nyt sepeliaikaan niin ilmota kuinka kävi. Mulla on sama pyörä enkä ole vielä metriäkään orkkiskumeilla ajanut kun laitoin heti nastat, hyvät noiden g-one ärrien pitäisi testien mukaan olla.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Nuohan ovat aina lähtökohtia. Monasti matalampi parempi, mutta joutuu miettimään ajotapaa ja reittiä tarkemmin flattien varalle.
Lähtökohtana kuitenkin hyviä. Jos rengaskoko muuttuu radikaalisti totutusta, niin ei minullakaan ole oikein hajua mitä paineita tuonne laittaisi ilman noita laskureita. Juurikin jokin +30mm maantierengas on vähän outo koko.
Minulle laskurit tarjosivat suunnilleen samaa.
Laitoin Silcassa ensin vahingossa measured width kohtaan renkaan nimellisleveyden 25 mm, jolloin lukema n. 6,5 bar
Vaihdon sen tosiasialliseen 26 mm leveyteen (oikeasti muutaman millin vielä leveämpi) , niin suositus tippui 6,0 bariin.
Käytin kokonaispainoa 100 kg ja kulunut asfaltti sekä moderate group ride
Viime kesänä alla oli pro onet ja sellainen tuntemus oli että niissä pitää käyttää kovempia paineita kuin gp5000:ssa.
Itse käytän pro onessa aika lähellä tuota silcan suositusta, tullut kuitenkin oman kokeilun kautta
Mitkä paineet laitatte jos alusta on sekalaista? Niinkuin se yleensä on :)
Mitkä paineet laitatte jos alusta on sekalaista? Niinkuin se yleensä on :)
Sillai ettei missään kohdin lyö pahasti pohjaan. Sen uskon noiden laskureidenkin lähtökohdan olevan. Ja tietysti nopeas maantiellä.
Mitkä paineet laitatte jos alusta on sekalaista? Niinkuin se yleensä on :)Mä olen kattonu yleensä ton 3 gravelin ja fast groupin mukaan. Sillä pärjää joka paikassa
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Eli ei ole oikeasti väliä mitä laittaa tai tarvitse tuosta laskurista välittää, kunhan on itselle kivat paineet :)
Kukaan ei kai kuitenkaan niin läskipyöräilijä ole, että säätäisi paineita lenkillä alustan mukaan?
Joku mainitsi, että nastarenkaissa olisi paineet "high performance" -rengastyypin mukaisesti. Itse näkisin kyllä, ettei mikään markkinoiden nastarengas ole high performancea. Ymmärrän niin, että high performance on niitä kalliita hipsterimunkkien valmistamia tai Pansulla valmistuttamia kumeja.
Yhden suosikkirenkaani, Hutsun Overiden kääreessä (700/38) on suosituspainetaulukko, jonka mukaisesti itsellä 2.1/2.3 bar ja on pätevä sille kumille joka olosuhteessa. Hassua sinänsä kun renkaan kyljessä mainitaan minimiksi 3 bar. Mut olispa joka renkaan kääreessä mainittu tuollaiset viitearvot.
Sramin laskuri minusta yksinkertainen ja pätevä. Äsken juurikin katselin 32mm sllikseille suosituksia ja fiksuilta ne näyttivät. Helppohan sitä on paineita tiputtaa, jos tuntuvat liian kovilta.
Sramin laskuri minusta yksinkertainen ja pätevä. ...
Kokeilin sitäkin mun eri renkaille ja kiekoille graveliin ja maastoon. Vaikuttaa pätevältä, järkevää tulosta pukkaa. Juuri sellaista kuin muutenkin laittelisi.
Onhan tuo 5/5.5 aika vähän 25mm maantierenkaalle +80kg kuskille. Eli varmaan noissa laskureissa on pienet turvamarginaalit mukana.
Mitä sramin laskuri tarjoaa?
https://axs.sram.com/guides/tire/pressure
Höh, ei kuski sentään noin painavat ole!!!
Testasin tuota Sramin laskuria niin kuskin paino ei paljon vaikuta (+/-5 kg) mutta renkaan leveys yllättävän paljon. Jos käyttää nimellismittaa 25 mm verrattuna 27 mm niin suorituspaine putoaa yli 0,5 bar.
Kokeilemalla paineet on valittu. 6/6,5 lähdetty ja puoli baria molemmista laskettu seuraavaa kertaa varten kunnes saavutettu piste missä eturengas alkaa sortamaan liikaa putkelta ajettaessa. Sitten laitettu 0,5 baria molempiin lisää.
Gravelissa renkaan renkaan minipaine 2,8 edessä ja takana 3,3. Rullasi vielä yllättävän hyvin asfaltilla suoraan ajettaessa ja kun mentiin pehmeämmälle alustalle niin sivunappulat paransi pitoa.
Eli ei ole oikeasti väliä mitä laittaa tai tarvitse tuosta laskurista välittää, kunhan on itselle kivat paineet :)
Kukaan ei kai kuitenkaan niin läskipyöräilijä ole, että säätäisi paineita lenkillä alustan mukaan?
Joku mainitsi, että nastarenkaissa olisi paineet "high performance" -rengastyypin mukaisesti. Itse näkisin kyllä, ettei mikään markkinoiden nastarengas ole high performancea. Ymmärrän niin, että high performance on niitä kalliita hipsterimunkkien valmistamia tai Pansulla valmistuttamia kumeja.
Yhden suosikkirenkaani, Hutsun Overiden kääreessä (700/38) on suosituspainetaulukko, jonka mukaisesti itsellä 2.1/2.3 bar ja on pätevä sille kumille joka olosuhteessa. Hassua sinänsä kun renkaan kyljessä mainitaan minimiksi 3 bar. Mut olispa joka renkaan kääreessä mainittu tuollaiset viitearvot.Mä en kyllä läskissäkään säädä paineita, kerran laitetaan ajopaine ja sillä mennään.
Ja se olin minä kun laitoin nastat high performancen mukaan kun eilen tuota laskuria kokeilin, mutta sitä asetusta ei olekkaan siellä ollut kun olen viimeksi käyttänyt.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Taustaa...
Nyt on pyörä saapunut ja pyörä on kasassa. Lopulta päädyin Canyon Grail CF SL 8:n eli ihan liian kauas omasta alkubudjetistani. Ai että mä silti rakastan tuota pyörää. Noniin.
Nyt sitten on tullut ostokrapula. Olenko ostanut väärän kokoisen pyörän? Olisiko pitänyt kuunnella muutamia foorumisteja ja lähteä pyöräkauppaan eikä tilata netistä? Mun pituus on 192 cm ja inseam 94 cm. Tilasin XL koon pyörästä, kuten Canyonin sivut suosittelivat ja kysyin asiasta chatissakin. Mittasin myös oman "siipivälini" ja se on samaa luokkaa kuin oma pituuteni. Minulla ei ole vielä edes polkimia tuohon pyörään, mutta tuntuu kuin pyörä olisi liian pitkä minulle. Satulan ollessa ihan edessä sormeni yltävät stemmin kiristysruuville kyynärpään ollessa satulan etureunassa kiinni, mutta sarville jää noin 5,5 cm matkaa. Kumpaan mitta pitää ottaa? Onko tämä Grailin ominaisuus vai onko pyörän mittasuhteet minulle väärät? L koko tuskin tulee kysymykseen pituuteni ja inseamin vuoksi.
Helpottaisi, jos pääsisi testaamaan, mutta lunta on vielä metri ja Canyonin nykyiset palautusehdot taitavat koskea vain käyttämätöntä pyörää.
tchegge_
04.03.2022, 06.54
Ei kai pyörän kokoa voi päätellä käsivarren pituuden perusteella?
Jotkut polkimet vaan kiinni ja otat sisällä kylmät tyypit satulassa istuen.
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
Ville Velonen
04.03.2022, 07.51
Minulta varastettiin oma rakas pyöräni hopeanuoleni Canyon Grail Al 7. Käytin pyörääni työmatkoilla (40 km) sekä satunnaisia pyöräretkiä 40-140 km. Olin pyörääni muuten tyytyväinen, mutta talvella en saanut mahtumaan lokareita ja nastarenkaita. Pyörämatkoilla olisin joskus kaivannut myös tarakkaa. Nyt huomasin, että Canyonilta on tullut Gritzl, jossa nämä ominaisuudet täyttyvät. Kun pääosa ajosta on kuitenkin asfaltilla ja hiekkateillä, onko Gritzl geometrialtaan hitaampi pyörä, kuin Grail. Itsellä jäi hiukan kapeammat kesärenkaat varastoon, jotka vaihdan pyörän renkaiden tilalle. (Vittoria Trail Tech Graphene 38 mm, sillä pidin niistä kovasti.
Canyonisssa on ollut hiilikuituinen etuhaarukka ja istuintolppa. Huomaako ajotuntumassa eroa, jos pyörä olisi kokonaan hiilikuituinen.
Nykyinen pyörä: https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/al/grail-7/3093.html?dwvar_3093_pv_rahmenfarbe=YE%2FBK
Mitä olen miettinyt tilalle: ensimmäinen on alumiiniversio ja jälkimmäinen hiilikuituinen:
https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/bike-packing/grizl/al/grizl-7/2709.html?dwvar_2709_pv_rahmenfarbe=GN tai https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/bike-packing/grizl/cf-sl/grizl-cf-sl-7/3244.html?dwvar_3244_pv_rahmenfarbe=GY%2FBK
Kooltani olen, 187 ja jalkojen sisämitta on ollut 85 cm. Laskurin mukaan kokoni on ollut L. Se on onkin ollut itselleni mukava, mutta stemmin vaihdoin sentin lyhyemmäksi, joten samoilla linjoilla varmaan mennään.
Mitäs nastarenkaita suositellaan kelvien kurvailuun graveliin?
Mitäs nastarenkaita suositellaan kelvien kurvailuun graveliin?
Nastarenkaista on toki olemassa topicceja rengasosastolla, mutta pidemmittä jaaritteluita välttääkseni: Terrene Griswold.
...
...Mun pituus on 192 cm ja inseam 94 cm. Tilasin XL koon ... tuntuu kuin pyörä olisi liian pitkä minulle. Satulan ollessa ihan edessä sormeni yltävät stemmin kiristysruuville kyynärpään ollessa satulan etureunassa kiinni, mutta sarville jää noin 5,5 cm matkaa...
???
MIkä ihmeen mittaustapa tuollainen on? Muistan jostain 90-luvun fillarilehdessä tuollaista outoilua nähneeni, mutta ei siinä mitään järkeä ole.
XL on sun koko, mars nastarengas- ja poljinkauppaan ja sitten lenkille!
Ville Velonen
04.03.2022, 08.29
Oma pyöräni (Canyon al 7.0 Grail varastettiin, mikä harmittaa vietävästi. Uusi pyörä on siis saatava. Pyörää käytän työmatkoihin ( 40 km) sekä pyöräretkiin ( 40-150 km) Pääosin pyöräilen hiekka ja asfalttiteillä. Grail oli muuten hyvä, mutta talveksi en saanut siihen mahtumaan lokareita ja nastarenkaita. Myös parilla pyörämatkalla olisin kaivannut tarakkaa. Nyt on Canyonilta tullut vaihtoehtona Grizl, missä on molemmat puutteet korjattu, mutta pyörä sanotaan hitaammaksi. Kyselenkin, että onko pyörien geometriassa olennaista eroa. Siitä en itse juuri ymmärrä.
Itselleni jäi kivat renkaat (Vittoria Trail Tech 38 mm), jotka varmaan vaihdan renkaiden tilalle. Kooltani olen 187 ja jalansisämitta on 85 cm, joten L koko on minulle sopiva. Pyörä oli muuten mukava, mutta stemmin vaihdoin sentin lyhyempään. Nyt lähinnä pohdin sitä, että saisinko lisäarvoa, jos pyörä olisi kokonaan hiilikuitua. Grailissa on etuhaarukka ja istuintolppa alumiinia ja muut alumiinia.
Ohessa vielä tiedot nykyisestä pyörästä: https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/al/grail-7/3093.html?dwvar_3093_pv_rahmenfarbe=YE%2FBK
Ja alla vaihtoehdot: ensin alumiininen ja sitten hiilikuituinen:
https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/bike-packing/grizl/al/grizl-7/2709.html?dwvar_2709_pv_rahmenfarbe=GN
https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/bike-packing/grizl/cf-sl/grizl-cf-sl-7/3244.html?dwvar_3244_pv_rahmenfarbe=YE
Satulan ollessa ihan edessä sormeni yltävät stemmin kiristysruuville kyynärpään ollessa satulan etureunassa kiinni, mutta sarville jää noin 5,5 cm matkaa. Kumpaan mitta pitää ottaa? Onko tämä Grailin ominaisuus vai onko pyörän mittasuhteet minulle väärät? L koko tuskin tulee kysymykseen pituuteni ja inseamin vuoksi.
Jumankekka! Mulla on kaikki pyörät liian isoja. Sormet yltää ainoastaan kaulaputken kohdalle. Maantiepyörässä sormien kärjistä kahvoille matkaa on varmaan 20cm :(
Edit: Piti ihan mitata 30cm on matkaa sormista kahvojen kärkiin.
Nyt on pyörä saapunut ja pyörä on kasassa. Lopulta päädyin Canyon Grail CF SL 8:n eli ihan liian kauas omasta alkubudjetistani. Ai että mä silti rakastan tuota pyörää. Noniin.
Nyt sitten on tullut ostokrapula. Olenko ostanut väärän kokoisen pyörän? Olisiko pitänyt kuunnella muutamia foorumisteja ja lähteä pyöräkauppaan eikä tilata netistä? Mun pituus on 192 cm ja inseam 94 cm. Tilasin XL koon pyörästä, kuten Canyonin sivut suosittelivat ja kysyin asiasta chatissakin. Mittasin myös oman "siipivälini" ja se on samaa luokkaa kuin oma pituuteni. Minulla ei ole vielä edes polkimia tuohon pyörään, mutta tuntuu kuin pyörä olisi liian pitkä minulle. Satulan ollessa ihan edessä sormeni yltävät stemmin kiristysruuville kyynärpään ollessa satulan etureunassa kiinni, mutta sarville jää noin 5,5 cm matkaa. Kumpaan mitta pitää ottaa? Onko tämä Grailin ominaisuus vai onko pyörän mittasuhteet minulle väärät? L koko tuskin tulee kysymykseen pituuteni ja inseamin vuoksi.
Helpottaisi, jos pääsisi testaamaan, mutta lunta on vielä metri ja Canyonin nykyiset palautusehdot taitavat koskea vain käyttämätöntä pyörää.
Ei pyörän mitoitusta noin tarkasteta. Polkimet kiinni, perse penkkiin ja säätämään ajoasentoa kuntoon. Harmillisesti kyllä tilasit pyörämallin, jossa ajoasentoa ei käytännössä voi lainkaan säätää, mutta sillä varmaan nyt mennään. Ensimmäiseksi fillariksi en ehkä itse hankkisi postimyynnistä pyörää jossa on integroitu ohjaamo, vaan sellaisen missä on vaihdettava stemmi, esim. Canyon Grizl.
Numperin tilanteessa katselisin Canyon Grizl CF 6 tai 7 suuntaan.
Mitäs nastarenkaita suositellaan kelvien kurvailuun graveliin?Tälläsillä olen ajanu kaks talvea. On hyvät
https://m.tori.fi/vi/92033402.htm
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Nyt on pyörä saapunut ja pyörä on kasassa. Lopulta päädyin Canyon Grail CF SL 8:n eli ihan liian kauas omasta alkubudjetistani. Ai että mä silti rakastan tuota pyörää. Noniin.
Nyt sitten on tullut ostokrapula. Olenko ostanut väärän kokoisen pyörän? Olisiko pitänyt kuunnella muutamia foorumisteja ja lähteä pyöräkauppaan eikä tilata netistä? Mun pituus on 192 cm ja inseam 94 cm. Tilasin XL koon pyörästä, kuten Canyonin sivut suosittelivat ja kysyin asiasta chatissakin. Mittasin myös oman "siipivälini" ja se on samaa luokkaa kuin oma pituuteni. Minulla ei ole vielä edes polkimia tuohon pyörään, mutta tuntuu kuin pyörä olisi liian pitkä minulle. Satulan ollessa ihan edessä sormeni yltävät stemmin kiristysruuville kyynärpään ollessa satulan etureunassa kiinni, mutta sarville jää noin 5,5 cm matkaa. Kumpaan mitta pitää ottaa? Onko tämä Grailin ominaisuus vai onko pyörän mittasuhteet minulle väärät? L koko tuskin tulee kysymykseen pituuteni ja inseamin vuoksi.
Helpottaisi, jos pääsisi testaamaan, mutta lunta on vielä metri ja Canyonin nykyiset palautusehdot taitavat koskea vain käyttämätöntä pyörää.Mäki kävin oikein kokeilemassa tätä mittaustapaa ja yhtälailla mulla yltää sormi topcapin pulttiin. Eli eiköhän se kuitenkin ole ihan sopiva. Niinku sanottu niin nastat alle ja menoks
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
K.Kuronen
04.03.2022, 08.53
...Minulla ei ole vielä edes polkimia tuohon pyörään, mutta tuntuu kuin pyörä olisi liian pitkä minulle. Satulan ollessa ihan edessä sormeni yltävät stemmin kiristysruuville kyynärpään ollessa satulan etureunassa kiinni, mutta sarville jää noin 5,5 cm matkaa. Kumpaan mitta pitää ottaa? Onko tämä Grailin ominaisuus vai onko pyörän mittasuhteet minulle väärät? L koko tuskin tulee kysymykseen pituuteni ja inseamin vuoksi.
Helpottaisi, jos pääsisi testaamaan, mutta lunta on vielä metri ja Canyonin nykyiset palautusehdot taitavat koskea vain käyttämätöntä pyörää.
Internetin ihmemaa esittää seuraavaa: https://cyclingtips.com/2010/04/science-of-bike-fitting/
Internetin ihmemaa esittää seuraavaa: https://cyclingtips.com/2010/04/science-of-bike-fitting/
No mutta sittenhän minun ei tarvitsekkaan heittää pyöriä mereen.
https://cdn-ctstaging.pressidium.com/wp-content/uploads/2020/12/IMG_3881.jpg
There you have it. It doesn’t take one of those custom fit studios to do a perfect bike fit. It’s just another upsell for greedy bikeshops to make you believe you need a new bike or new parts to make you fit onto that bike they just sold you. Don’t let them fool you…
Em. jutun loppukaneetti, ja vuosi on siis 2010
Onneksi ehdin vaihtaa lyhytnokkaisen satulan ennen mittausta, muuten tämäkin pyörä olisi mennyt fillaritorille
There you have it. It doesn’t take one of those custom fit studios to do a perfect bike fit. It’s just another upsell for greedy bikeshops to make you believe you need a new bike or new parts to make you fit onto that bike they just sold you. Don’t let them fool you…
Em. jutun loppukaneetti, ja vuosi on siis 2010
Jep. Kolmestakin runkokoosta voi saada itselle sopivan säätelemällä. Tosin ei tuosta grailista, tai ei ainakaan kovin halvalla.
Aakoon kanssa harvinaisen samaa mieltä. Varsinkaan vähällä kokemuksella mitoituksesta, integroitua, eikä varsinkaan grailia kannattaisi hankkia. Ajoasento muuttuu yllättävän paljon ensimmäisten vuosien aikana.
Lähes kaikkiin muihin pyöriin voi vaihtaa normaalin stemmi/tanko yhdistelmän integroidun tilalle. Grailissa tuo ei taida onnistua? Suht hankalaa, jos joutuu jokaista kokeilua varten ostamaan 400e ohjaamon. Enäähän noita ei taida saada vaihdettua edes ilmaiseksi?
Jep. Kolmestakin runkokoosta voi saada itselle sopivan säätelemällä. Tosin ei tuosta grailista, tai ei ainakaan kovin halvalla.
Aakoon kanssa harvinaisen samaa mieltä. Varsinkaan vähällä kokemuksella mitoituksesta, integroitua, eikä varsinkaan grailia kannattaisi hankkia. Ajoasento muuttuu yllättävän paljon ensimmäisten vuosien aikana.
Lähes kaikkiin muihin pyöriin voi vaihtaa normaalin stemmi/tanko yhdistelmän integroidun tilalle. Grailissa tuo ei taida onnistua? Suht hankalaa, jos joutuu jokaista kokeilua varten ostamaan 400e ohjaamon. Enäähän noita ei taida saada vaihdettua edes ilmaiseksi?Ei taida saada vaihdettua juu. Ennen on kuulemma kerran saanut ilmaiseksi vaihtaa. Grail ei senkään takia ole paras ensimmäinen gravel että ohjaamo on aika matalalla, endurancessakin on korkeammalla.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Grailin ohjaamo taitaa olla yksi hankalimmista säätää, kun ohjaamo ei liiku muutoin kuin 15 mm ylös-alas suunnassa yhteensä.
Ville V:lle, niin Grail ja Grizl on geometrialtaan lähes 1:1:een. Ei niissä ole eroja myöskään nopeuden suhteen, jos vanteet ja renkaat samat. Ehkä Grail voi olla vähän ketterämpi kun painoa on vähemmän ja chainstay lyhyempi, minä en ainakaan oikeasti eroa tunne.
lisäys: tuo Grailin CF:n ohjaustanko tuo tietenkin omat lisänsä
Grailin ohjaamo taitaa olla yksi hankalimmista säätää, kun ohjaamo ei liiku muutoin kuin 15 mm ylös-alas suunnassa yhteensä.
Ville V:lle, niin Grail ja Grizl on geometrialtaan lähes 1:1:een. Ei niissä ole eroja myöskään nopeuden suhteen, jos vanteet ja renkaat samat. Ehkä Grail voi olla vähän ketterämpi kun painoa on vähemmän ja chainstay lyhyempi, minä en ainakaan oikeasti eroa tunne.
lisäys: tuo Grailin CF:n ohjaustanko tuo tietenkin omat lisänsäNo ei ne nyt kuitenkaan ihan 1:1 ole. S kokoja vertaamalla Grizlissä akseliväli jo 16mm pidempi. Grizlissä muutenkin pidempi runko ja lyhyempi stemmi. Stack+ on 4mm korkeampi grizlissä, sillä varmaa isoa merkitystä ole ja reach+ tais olla sama molemmissa. Mutta tollanen ero akselivälissä jo tuntuu.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
^ Juu, vertasin nyt noita esitettyjä pyörävaihtoehtoja, eli alumiini Grail ja hiilikuituinen Grizl, koossa L
https://geometrygeeks.bike/compare/canyon-grizl-cf-sl-7-2021-l,canyon-grail-6-2021-l/
^ Juu, vertasin nyt noita esitettyjä pyörävaihtoehtoja, eli alumiini Grail ja hiilikuituinen Grizl, koossa L
https://geometrygeeks.bike/compare/canyon-grizl-cf-sl-7-2021-l,canyon-grail-6-2021-l/No joo, niissä ei ihan niin isoa eroa ole. Mä vertailin tietystikkin vain kuituisia.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Internetin ihmemaa esittää seuraavaa: https://cyclingtips.com/2010/04/science-of-bike-fitting/
Ja tässä Suomi-versio tieteellisen tarkkaan kyynärpäämittaukseen. Kohdasta 4.16 eteenpäin videolla. Ny sormet ulottuu sen topcapin etupuolelle reilusti. Väitetään, että tangon ja sormien väliin kolme senttiä mittaa noin keskimäärin on ihana.
https://www.youtube.com/watch?v=yGGk3ALky_E
Haha, kiitoksia kaikille vastauksista! Kai se joka asiassa on niin, että tekemällä oppii. Ihan rehellisesti sanottuna, ei minulle avautunut aiemmin mitä tarkoittaa stemmi tai stemmin vaihtamisen merkitys. Monta asiaa on tullut opittua nyt, vaikkei ole metriäkään pyörällä päässyt ajamaan. Ei näitä juttuja taida netistä oppia vaan tekemällä ja kokeilemalla. Taisi käydä kuitenkin onnellisesti, että pyörän mitoitus on nyt ainakin melkolailla lähellä ja pian pääsee nauttimaan ajamisestakin. Vielä pitäisi polkimet ja pyöräilykengät saada päätettyä.
Haha, kiitoksia kaikille vastauksista! Kai se joka asiassa on niin, että tekemällä oppii. Ihan rehellisesti sanottuna, ei minulle avautunut aiemmin mitä tarkoittaa stemmi tai stemmin vaihtamisen merkitys. Monta asiaa on tullut opittua nyt, vaikkei ole metriäkään pyörällä päässyt ajamaan. Ei näitä juttuja taida netistä oppia vaan tekemällä ja kokeilemalla. Taisi käydä kuitenkin onnellisesti, että pyörän mitoitus on nyt ainakin melkolailla lähellä ja pian pääsee nauttimaan ajamisestakin. Vielä pitäisi polkimet ja pyöräilykengät saada päätettyä.
Shimano SPD, niitä löytyy jokaisesta kaupasta ja toimii.
Ja juu, ajoa vaan. Kun olet nyt jonkin tonnin ajellut, niin kyselet tuon jälkeen enemmän ajaneilta miltä asento näyttää. Sen jälkeen voi sitten laittaa rahaa palamaan uuteen ohjaamoon, tai vaikka vaihtaa pyörää. Tuollainen kuitu grail menee hyvin kaupaksi.
K.Kuronen
04.03.2022, 18.35
Ja tässä Suomi-versio tieteellisen tarkkaan kyynärpäämittaukseen. Kohdasta 4.16 eteenpäin videolla. Ny sormet ulottuu sen topcapin etupuolelle reilusti. Väitetään, että tangon ja sormien väliin kolme senttiä mittaa noin keskimäärin on ihana.
https://www.youtube.com/watch?v=yGGk3ALky_E
Mulla taitaa itsellä olla lähempänä tätä. Vuoden aikana olen ajanut ohjaamo vähän lyhempänä.
Mulla taitaa itsellä olla lähempänä tätä. Vuoden aikana olen ajanut ohjaamo vähän lyhempänä.
Sama.
Saahan pyörän tarvittaessa pitemmäksi stemmiä vaihtamalla.
Veikkaan, että fillari olisi mulle ylipäätään liian liian iso jos sormenpäät yltäisivät vain tuohon topcappiin asti? No, on toki muusta geometriasta myös kiinni.
Sama.
Saahan pyörän tarvittaessa pitemmäksi stemmiä vaihtamalla.
Veikkaan, että fillari olisi mulle ylipäätään liian liian iso jos sormenpäät yltäisivät vain tuohon topcappiin asti? No, on toki muusta geometriasta myös kiinni.
Ennenkuin ryntäätte vaihtamaan fillareita, niin kannattaa muistaa myös satula. Sen paikka ja pituus. Helposti tulee 5cm eroa. Ei tuollaisella mittauksella tee oikein yhtään mitään. Stack/reach toimivat.
^ ekaa kertaa edes kuulin tälläisestä mittaamisesta ja kuitenkin todella paljon luin ja katoin bike fit videoita kun ekaa kippurasarvea yritin saada sopivaksi pari vuotta sitten. Mut en kyllä katsonutkaan mitään velogin videoita..
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Minulta varastettiin oma rakas pyöräni hopeanuoleni Canyon Grail Al 7. Käytin pyörääni työmatkoilla (40 km) sekä satunnaisia pyöräretkiä 40-140 km. Olin pyörääni muuten tyytyväinen, mutta talvella en saanut mahtumaan lokareita ja nastarenkaita. Pyörämatkoilla olisin joskus kaivannut myös tarakkaa. Nyt huomasin, että Canyonilta on tullut Gritzl, jossa nämä ominaisuudet täyttyvät. Kun pääosa ajosta on kuitenkin asfaltilla ja hiekkateillä, onko Gritzl geometrialtaan hitaampi pyörä, kuin Grail. Itsellä jäi hiukan kapeammat kesärenkaat varastoon, jotka vaihdan pyörän renkaiden tilalle. (Vittoria Trail Tech Graphene 38 mm, sillä pidin niistä kovasti.
Canyonisssa on ollut hiilikuituinen etuhaarukka ja istuintolppa. Huomaako ajotuntumassa eroa, jos pyörä olisi kokonaan hiilikuituinen.
Nykyinen pyörä: https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/all-road/grail/al/grail-7/3093.html?dwvar_3093_pv_rahmenfarbe=YE%2FBK
Mitä olen miettinyt tilalle: ensimmäinen on alumiiniversio ja jälkimmäinen hiilikuituinen:
https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/bike-packing/grizl/al/grizl-7/2709.html?dwvar_2709_pv_rahmenfarbe=GN tai https://www.canyon.com/fi-fi/gravel-bikes/bike-packing/grizl/cf-sl/grizl-cf-sl-7/3244.html?dwvar_3244_pv_rahmenfarbe=GY%2FBK
Kooltani olen, 187 ja jalkojen sisämitta on ollut 85 cm. Laskurin mukaan kokoni on ollut L. Se on onkin ollut itselleni mukava, mutta stemmin vaihdoin sentin lyhyemmäksi, joten samoilla linjoilla varmaan mennään.
Kyllä hiilikuitu Grizl tuntuu hitaammalta ja junamaisemmalta kuin alumiini Grail ainakin m-koossa. Vaihdoin itse Grizliin, kun tykkäsin alu Grailista kovasti mutta olen hieman pettynyt. Grizlillä ei ole yhtä hauska ajaa maantiellä ja perus hyvillä hiekkateillä, mutta huonommalla alustalla se on selkeästi vakaampi. Grizl tuntuu myös hitaammalta, mutta se johtunee siitä, että suodattaa tärinää selkeästi paremmin varsinkin sen halkiosatulatolpan kanssa. Ei Grail silti mielestäni ollut epämukava, mutta esimerkiksi nyt Helsingissä olevalla kelillä mukavuuserolla on merkitystä.
Ville Velonen
05.03.2022, 22.19
Kiitos Hokku vastauksistasi. :) Oletko huomannut hitauden myös matkanopeukissa vai vain ajotuntumassa? Voisiko renkaillakin olla oma merkityksensä. Grizlissä on 5 mm leveämmät renkaat ja myös leveämpi ohjaustanko kuin Grailissa. Sinänsä tärinän suodatus ei minua haittaisi. Grailissa töyssyt eteenkin ennekuin lyhensin stemmiä, tuntuivat Grailissa ärsyttäviltä. Nostinkin joskus pykälissä kädet pois ohjaustangoiltä tärähdyksen vuoksi. Eli kaikkinensa taisit pitää siss Grailista enemmän.
Samat kiekot mulla molemmissa pyörissä. Grailissä oli suurimman osan ajasta slicksit Gravelkingit ja lopussa GK semi slicksit mitkä sitten siirtyi kiekkojen mukana Grizliin. En ole yrittänyt vertailla nopeuksia, kun ei ole edes wattimittaria.
Etupään pehmeydessä vähemmän eroa kuin takapään, mutta taitaa etupääkin olla mukavampi. Mulla siis Grizl 8 CF ja satulatolpalla iso merkitys. Sitä VCLS 2.0 tolppaa tosin ärsyttävä säätää ja minulla lähes maksimi sallittu säätövara käytössä, että saan Spessun Power Arc satulan nokan riittävästi alaspäin.
Ville Velonen
07.03.2022, 09.53
Jäin vielä miettimään, että olisiko Endurace pyörä sittenkin minulle paras. Pääosin ajelen asfaltilla toki myös kivituhkalla. Tähänkin saa 35 milliset renkaat, joten eiköhän niillä voisi pärjätä myös niillä teillä. Bonusta olisi se, että näitä pyöriä olisi hyvin saatavilla. Kuvittelen, että tämäkin voisi kivituhkalla mennä ihan mukavasti. Talviajoon taitaa tämä pyörä olla liian kevyt, kun se on hiilikuitua. No tosiasiassa ei minulla tänä talvena mahdottoman paljon kilometrejä kertynyt.
https://www.canyon.com/fi-fi/road-bikes/endurance-bikes/endurace/cf/endurace-cf-7/2735.html?dwvar_2735_pv_rahmenfarbe=RD#detailed-geometry-section
Talviajoon taitaa tämä pyörä olla liian kevyt, kun se on hiilikuitua..
Avaatko vähän mitä tarkoitat tuolla lauseella?
^Siis milloin pyörä on liian kevyt talviajoon??? Lienee päinvastoin!
Ville Velonen
07.03.2022, 11.41
Pohdin sitä, että talviajo on vähän rajumpaa, kun tiet on jäässä ja on siksi töyssyjä. Niin voi olla, että Endurace-pyörä ei kestäisi kylmässä tärinöitä ym. Olen Grailiä käyttänyt työmatka-ajoissa.
Pohdin sitä, että talviajo on vähän rajumpaa, kun tiet on jäässä ja on siksi töyssyjä. Niin voi olla, että Endurace-pyörä ei kestäisi kylmässä tärinöitä ym. Olen Grailiä käyttänyt työmatka-ajoissa.
Kyllä nuo hiilikuituiset kestää vaikka mitä. Mä oon ajellut pari talvea tolla mun kiinankuitugravelilla kovaa sekä tiellä että metsässä eikä se ole mennyt miksikään.
Hääppönen
07.03.2022, 12.58
Niinpä. Jos hiilikuitu kestää reippaassa pakkasessa turbulanssien höykytystä lentokoneissa, eiköhän se kestä fillarissakin.
https://www.lujitemuovi.fi/sovellukset/11-1-ilmailuteollisuus/.
Mistä ihmeestä tää, että hiilikuitu ei kestäisi on oikein lähtöisin? Tuossa pari videoo mitkä varmaan poistaa epäilykset. Lisääkin löytyy
https://youtu.be/w5eMMf11uhM
https://youtu.be/hjErH4_1fks
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
"Liian kevyt pyörä" on kieltämättä aika hauska lause. Yleensähän se on toisinpäin. :)
Ohiampuja
07.03.2022, 13.49
Niinpä. Jos hiilikuitu kestää reippaassa pakkasessa turbulanssien höykytystä lentokoneissa, eiköhän se kestä fillarissakin.
No ei se nyt ihan noin suoraan mene. Mistä tahansa materiaalista voidaan tehdä kovaa ja kestävää, mutta myös kevyttä ja helposti rikkoontuvaa.
Eli vaikka hiilikuitu kestää siellä lentokoneessa, niin sprinttihiihtäjän kädessä se katkeaa kun toinen sitä suksen kantilla tökkää.
Mutta juu, kyllähän kuiturunkoisilla maastopyörillä ajetaan läpi talven, ei se pakkasta pelkää. Mutta mitään "kevennysrunkoa" en haluaisi koville kolhuille altistaa. Esim taloyhtiön pyörävarastossa tai jossain muussa karussa paikassa.
Mistä ihmeestä tää, että hiilikuitu ei kestäisi on oikein lähtöisin? Tuossa pari videoo mitkä varmaan poistaa epäilykset. Lisääkin löytyy
https://youtu.be/w5eMMf11uhM
Kyllä, poisti todellakin epäilykset :)
No ei se nyt ihan noin suoraan mene. Mistä tahansa materiaalista voidaan tehdä kovaa ja kestävää, mutta myös kevyttä ja helposti rikkoontuvaa.
Eli vaikka hiilikuitu kestää siellä lentokoneessa, niin sprinttihiihtäjän kädessä se katkeaa kun toinen sitä suksen kantilla tökkää.
Mutta juu, kyllähän kuiturunkoisilla maastopyörillä ajetaan läpi talven, ei se pakkasta pelkää. Mutta mitään "kevennysrunkoa" en haluaisi koville kolhuille altistaa. Esim taloyhtiön pyörävarastossa tai jossain muussa karussa paikassa.Kolhu on taas täysin eri asia kun normaali käyttö. Ja aika hyvin piti tuota cruzin runkoakin paiskoa ennen kun saivat rikki.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Jäin vielä miettimään, että olisiko Endurace pyörä sittenkin minulle paras. Pääosin ajelen asfaltilla toki myös kivituhkalla. Tähänkin saa 35 milliset renkaat, joten eiköhän niillä voisi pärjätä myös niillä teillä. Bonusta olisi se, että näitä pyöriä olisi hyvin saatavilla. Kuvittelen, että tämäkin voisi kivituhkalla mennä ihan mukavasti. Talviajoon taitaa tämä pyörä olla liian kevyt, kun se on hiilikuitua. No tosiasiassa ei minulla tänä talvena mahdottoman paljon kilometrejä kertynyt.
https://www.canyon.com/fi-fi/road-bikes/endurance-bikes/endurace/cf/endurace-cf-7/2735.html?dwvar_2735_pv_rahmenfarbe=RD#detailed-geometry-section
Kaikki pyörät on jossain määrin kompromisseja. Kannattaa ostaa kevääksi ja kesäksi joku pyörä minkä saat. Endurace - Grail - Grizl akselilla kaikki varmasti toimivia pyöriä. Endurace varmaakin toimii hyvin maantiellä ja suurimmalla osalla sorateistä kohtuullisesti. Löytynee kuitenkin paikkoja, joissa toivoisit leveämpää kumia sen kanssa. Jos talviajo on tärkeää niin kannattaa katsoa minkälaisia nastakumeja saa tuohon 35mm speksiin. Itselläni oli joskus muinoin jotkut 32mm nastakumit jotka toimivat riittävän hyvin omiin talviajoihini vaikka eivät varmasti parhaat olleetkaan.
Ohiampuja
07.03.2022, 20.05
Kolhu on taas täysin eri asia kun normaali käyttö.
Mutta varastoinnissa voi niitä kolhuja tulla. En minä haluaisi rungon vaaka- tai viistoputkeen mitään kolhua kun joku Einari suutuspäissään repii lumikolaa sieltä varaston seinältä.
Mutta varastoinnissa voi niitä kolhuja tulla. En minä haluaisi rungon vaaka- tai viistoputkeen mitään kolhua kun joku Einari suutuspäissään repii lumikolaa sieltä varaston seinältä.
Ei kai kukaan joka omaa pyöräänsä arvostaa oli se sitten kuitua tai terästä säilytä sitä taloyhtiön yhteisessä pyörävarastossa.
Juu, Einari ei tule lumikolan kanssa meidän olkkariin.
Mutta eihän tuollainen endurance pyörä siis oikeasti toimi talvella. 35mm on vaan liian vähän uraiselle jäälle.
Ohiampuja
07.03.2022, 21.23
Ei kai kukaan joka omaa pyöräänsä arvostaa oli se sitten kuitua tai terästä säilytä sitä taloyhtiön yhteisessä pyörävarastossa.
Ehkä jonkun on pakko pitää. Ei kaikissa (lapsi)perheissä ole mahdollista pitää pyöriä asunnossa sisällä. Varsinkin jos sillä on tarkoitus käydä päivittäin töissä.
^Onneksi itsellä tilanne että sisällä turvassa Einareilta ja muilta toopeilta.
Ville Velonen
12.03.2022, 16.29
Kiitos kaikille vastauksista. Taidan näillä evästeillä edelleen kallistua Grailiin. Valitettavan huonosti niitä on nyt saatavilla. Hiiiikuituinen Grail 7 menisi syksyyn. Jäin miettimäänmallia, jossa pn Sramin eTap Rival ( 12 vaihdetta yhdellä etutattaalla). Tätä saisi pian. Siinä on etuhaarukka ja tolppa hiilikuitua, kuten se voisi olla minulle aika passeli peli. Katselen vielä ensi viikolla, mitä vaihtoehtoja tulee tarjolle.
^Ei kannata liikoja miettiä, voi nekin mennä.
Ville Velonen
22.03.2022, 06.12
Nure, näyttää nyt, että pitkälle menee kaikkien Canyoneiden toimitukset, joten päätin kokeilla muitakin merkkejä. Tätä Cuben pyörää kokeilentorstaina. Minusta osat on hintalaatusuhteeltaan Canyonin tasoa ja jos se tuntuu mitoiltaan sopivalta, taidan ostaa sen, sillä pyöräkuume alkaa kevään myötä nousta.
.https://rtech.fi/tuote/cube_cross_race_c62_pro_2021_cyclocrosspyora?attr1 _id=32
^ Siis ei Cuben pyörät Canyonille häviä, joku merkki saa vain tietyn statuksen. Ostamaan vaan tai sekin loppuu.
Ville Velonen
25.03.2022, 19.07
No niin kävin sitten Cuben ostamassa. Kyllä tuntuu pyörä hyvältä. Oli yllätys, kuinka iso on ero hiilikuidun ja alumiinin välillä.
Jos rakennan kaksineuvoisen Road gravelin 2x vaihteistolla, niin meneekö mönkään 105 osasarjalla? 11-30 maantiekiekkoihin ja 11-36 karkeampiin. Kampin tulis 50/36. Onko noi gravel osasarjat jotenkin lian kestävämpiä?
Jos rakennan kaksineuvoisen Road gravelin 2x vaihteistolla, niin meneekö mönkään 105 osasarjalla? 11-30 maantiekiekkoihin ja 11-36 karkeampiin. Kampin tulis 50/36. Onko noi gravel osasarjat jotenkin lian kestävämpiä?Eiks grx olis parempi niin olis kytkimellinen vaihtaja, ei tarttis jatkuvasti nostella ketjuja?
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Mulle gravel rengastus olis lähinnä rospuutto keliin, jotta pääsis keväällä ja syksyllä pidempään kippuralla. Varmaan soralenkit vähemmässä, kun ne vois heittää jo XC pyörällä.
Kävisikö grx vaihtaja 105 tilalle jos näyttäis tarve tulevan?
Mulle gravel rengastus olis lähinnä rospuutto keliin, jotta pääsis keväällä ja syksyllä pidempään kippuralla. Varmaan soralenkit vähemmässä, kun ne vois heittää jo XC pyörällä.
Kävisikö grx vaihtaja 105 tilalle jos näyttäis tarve tulevan?Ymmärtääkseni käy.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Jos rakennan kaksineuvoisen Road gravelin 2x vaihteistolla, niin meneekö mönkään 105 osasarjalla? 11-30 maantiekiekkoihin ja 11-36 karkeampiin. Kampin tulis 50/36. Onko noi gravel osasarjat jotenkin lian kestävämpiä?
Hienosti toimii. Mulla ollut kauan 50/34 ja 11-30.
Oman kokemuksen mukaan 2x 50t eturattaalla tarvitsee aika harvoin kytkimellistä vaihtajaa. Tuo taitaa olla lähinnä pakollinen systeemeissä, joissa on pienempää ratasta edessä. Jos ja kun ajaa enimmäkseen sillä isolla rattaalla, niin vaihtajassa riittää hyvin kapasitettia monttuihinkin.
Niin ja tuo kapasiteetti kannattaa katsella tarkkaan. 11-36 pakka kuulostaa vähän hurjalta 2x sydeemissa.
Edit: Ja mulla siis nyt kytkemellinen rx vaihtaja, jolla ajan aika paljon kytkin auki.
Piti ihan laskea. Tuolla 50/36 ja 11-36 setillä vaihtajan tulisi kyetä käsittelemään 39 piikkiä, joka on juurikin maksimi pitkähäkkiselle satavitoselle. rx810 maksimi on 40t ja siinä on kitkajarru, eli laittaisin kyllä tuon.
Jos vaihtaja on ollut rajoilla, niin itse olen kyllä kylmästi jättänyt ketjun löysälle pieni-pieni päässä, koska en tuolla kombolla aja koskaan.
Melkoiset ajoympäristöt jossei kahden eturattaan systeemissä pienempi ratas kata 11-30 pakalla reissua vaan joutuu laittaa suurempaa. Mutta, sillä pitää polkea millä ne reissut onnistuu koska onhan olemassa sellaisiakin ympäristöjä muitakin kuin suurinpiirtein pelkkiä lakeuksia jossa pärjää 1x46/ 10-28 combolla niin hiekalla kuin soralla. Tosin näin kevään tullessa, noita läpeensä märille sorateille kaipaisi kevennystä.
On se 11-30 34t eturattaankin kanssa vähän nihkeä ison takarenkaan kanssa jyrkemmissä pehmeissä ylämäissä, jos on ajettu jo suht paljon.
50/36 ja 11-30 on kuitenkin tosi kiva kombo maantieajoon, mikä tuossa #78:lla olikin suunnitteilla.
Jos rakennan kaksineuvoisen Road gravelin 2x vaihteistolla, niin meneekö mönkään 105 osasarjalla? 11-30 maantiekiekkoihin ja 11-36 karkeampiin. Kampin tulis 50/36. Onko noi gravel osasarjat jotenkin lian kestävämpiä?
50/34 ja 11-32 olisi ehkä optimi, jos olisi tarkoitus ajaa samoilla välityksillä kaikki ajot, kuten itse teen.
https://scontent-hel3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/277082072_395864552281083_4836445349195156208_n.jp g?_nc_cat=106&ccb=1-5&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=hvREE99L9HYAX8lnJI8&_nc_ht=scontent-hel3-1.xx&oh=03_AVIXmO0C6RIjrpEPdTD2Ovr19sHt_aSCyKYbSEx8gy11 PQ&oe=6264771F
Tällä pyörällä ajettu yleensä kelviä ja tietä mutta vein eilen Pirkkalan metsään pyörän eturattaana 38 ja takana 9 pakka 11-30 ja jyrkkiä nousuja riitti niin pikkasen oli raskas nousta
On se 11-30 34t eturattaankin kanssa vähän nihkeä ison takarenkaan kanssa jyrkemmissä pehmeissä ylämäissä, jos on ajettu jo suht paljon.
50/36 ja 11-30 on kuitenkin tosi kiva kombo maantieajoon, mikä tuossa #78:lla olikin suunnitteilla.
50/34 ja 11-32 olisi ehkä optimi, jos olisi tarkoitus ajaa samoilla välityksillä kaikki ajot, kuten itse teen.
Toi Rx vaihtaja olis varmasti paras vaihtoehto.
Olis tarkoitus pärjätä yhdellä pyörällä, johon kiekkoja vaihtamalla sais käyttöaikaa lisää. Lämpimillä keleillä käyttö pääasiassa road. 11-30 paikalla pärjäisi maantiellä.
Jep, hyvä plaani tuo on. 50/36 on huomattavasti kivempi käyttää maantiellä, mitä 50/34. En ainakaan itse huomannut isoa eroa eturattaiden toiminnassa.
Canyonin asiakastuki ei tiennyt Grail 7:ssa olevan DT Swiss Gravel LN kiekon vanteen sisäleveyttä, osaisiko joku täältä valaista? Alumiininen itselle tulossa siltä varalta, että on eri kiekko hiilikuituisessa. Tubeless -teipin etukenossa hankintaa ajatellen tarttis tietää, että on jotakuinkin oikean levyistä teippiä askartelun helpottamiseksi.
^eikös DT:n alumiiniset gravelkiekot ole 24 mm sisäleveydeltään. Kaikki itsellä olleet DT:n kiekot ovat kyllä olleet valmiiksi tehtaalla teipatut.
^ hmmm, tuon ne aspassa muka "tiesi", ettei ole valmiiksi teipattu. Ehkä mä odotan, että pyörä tulee ja ryntään sit kauppaan tarpeen mukaan.
Toivottavasti tulee aikaisin, että on toi lähikauppa vielä auki sitten, kun on päässyt asiantilan toteamaan.
Tuo kiekko mahtaa olla kanjonille erikseen valmistettava. Tai sitte Dt:ltä on jotain uutta. Voi olla siten 21-24mm väliltä, veikkaisin.
^ joo, joku heille tehty "OEM" -malli, mistä ei löydy oikein mitään infoa netistä.
^ hmmm, tuon ne aspassa muka "tiesi", ettei ole valmiiksi teipattu. Ehkä mä odotan, että pyörä tulee ja ryntään sit kauppaan tarpeen mukaan.
Kanjonin aspa ei ole top 3. Ja tiukkaa tekee että kympissäkään.
Tuo kiekko mahtaa olla kanjonille erikseen valmistettava...
Joku OEM-versio se toki on, muttei välttämättä mitään eroa malliston muihin. Napa voi olla 350 tai 370. Mene ja tiedä näistä sitten.
Kävin tuossa menneellä viikolla ostamassa pyöräliikkeissä pienrojua ja potkin samalla renkaita. Niitä muutamaa mitä-noissa liikkeissä nyt sattui olemaan. Aika sekalaista settiä. Yleinen tuntuma oli että ei tunnu helpottavan vieläkään, ei osien eikä fillareiden saanti. Lisäksi on korotuspainetta hintapuolelle molempiin äsken mainituista maailman tilanteen vuoksi mutta ei olisi oikein varaa siihenkään koska sekin jo vinouttaa ennestään jo hankalaa tilannetta. Toivottavasti fillariteollisuudella ei mennä nyt siihen suuntaan että ostetaan tarra tavaraan jota ei itse tehdä jotta näennäisesti brändäys säilyy mutta kustannukset pienenee ehkä laadun kustannuksella.
En sinällään tuota OEM valmistetta epäile mutta tulipahan nyt mieleen.
Tuo kiekko mahtaa olla kanjonille erikseen valmistettava. Tai sitte Dt:ltä on jotain uutta. Voi olla siten 21-24mm väliltä, veikkaisin.Grail cf7 etap tuli grc1600 kiekoilla, niistäkään ei tietoa löytynyt. Saavuttuaan paljastui että samat kiekot kun grc1400, mutta 350 navoilla.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
^ jep, tonnikuussataset 350 navoilla pääpiirteittäin, 1400 sarja 240 navoilla. Ero lähinnä rätsetissä ja joku gramma painoeroa. Mutta, olen nähnyt ja lukenutmuistakin yhdistelmistä. Ota näistä nyt sitte selvää. Meinaan osa rakentaa kiekkonsa samoista kamoista mitä Dt käyttää valmiskiekoissaan ja mitä se myy ulos. Siis Dt tehdas.
K.Kuronen
30.03.2022, 15.36
Joku OEM-versio se toki on, muttei välttämättä mitään eroa malliston muihin. Napa voi olla 350 tai 370. Mene ja tiedä näistä sitten.
Tai sitten 370 LN.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.