Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Canyon Läskipyörät



Sivut : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Antza44
15.12.2015, 09.29
Suht edukas kuitu läski edelleen, mutta kyllä ainakin minun ostohalut väheni huomattavasti verrrattuna viimevuoden ajatuksiin.

Ot. Salsan kuitu BG -16 runkosetti napoineen maksaa jo 2190€ kettukaupan hinnastossa, eli nousua on siinäkin reilusti. Tosin Salsan alu runkosetit ei ole pompsahtanut yhtä reilusti.

J.Kottenberg
15.12.2015, 11.19
Vähän sylettää tuollainen kapitalistin ahneus, mutta liian halpahan se viime vuoden malli olikin :-)

Tuossa viimeisessä lauseessahan se on hyvin tiivistetty tämä hinnan muutos.

Kuituläskiksi hinta tosiaan selvästi poikkesi muista markkinoilla olevista.

Kuten aiempana puhuttiin niin onhan tuossa hinnan muutoksessa osa valuuttakurssien muutoksistakin johtuvaa. Ja on toi kuitutolppakin vähän kalliimpi isollekin ostajalle, samoin kuin joku euro tulee takavaihtajan parannuksestakin joten ei sentään kaikki neljäsataa ole kokonaan seurausta Gyntherin kasvaneesta voitonhimosta.

Onko muuten toi alutolpan tilalle tullut se Canyonin "kaksihaaralehtijousikuitutolppa"? Kun kuvassa ei ainakaan näytä siltä.

jopoaja
15.12.2015, 17.00
Whiten 3FAT Interceptori lähti XXL taannoisista alennusmyynneistä reilusti alle puolellatoista tonnilla, siitä on paha halvempaa kuituläskiä löytää. Merkki ei toki ole ihan niin katu-uskottava kuin Canyon, mutta osat ovat kuitenkin joiltain osin paremmat kuin halvimmassa Canyonin läskissä. Eli kyllä tuossa Canyonissa taitaa jonkin verran ilmaa olla hinnassa, Salsasta tietysti puhumattakaan.

vitsku
15.12.2015, 17.16
Jostain syystä fiat maksaa vähemmän kun bmw. Ei kaikki hintaero voi johtua pelkästä imagosta? Toki ei se tarkoita etteikö fiat olisi hyvä ja soiva peli silti...

jopoaja
15.12.2015, 17.59
Jostain syystä fiat maksaa vähemmän kun bmw. Ei kaikki hintaero voi johtua pelkästä imagosta? Toki ei se tarkoita etteikö fiat olisi hyvä ja soiva peli silti...

Meinaat että Canyon on vähän niinkuin pyörien Bmw? :rolleyes:

vitsku
15.12.2015, 18.03
Ei, niin en sanonut.

MRa
15.12.2015, 18.17
Volkswagen (ennen päästöhuijauksia)? Olisko sit se? Riittävän laadukas ja edukas muttei silti pilkkahintainen. Ei aiheuta suurempia kateudenpurkauksia muissa läskeilijöissä...?


Sent from my iPad using Tapatalk

Paulix
15.12.2015, 21.48
Onko muuten toi alutolpan tilalle tullut se Canyonin "kaksihaaralehtijousikuitutolppa"? Kun kuvassa ei ainakaan näytä siltä.

Tuskin, lienee joku normi carbonfibberiputki.
Sääli, tuo 2015 mallissa ollut Ritcheyn Flexlogic on hienosti joustava hiilaritolppa. Se antaa juuri sellaisen kevyen 5-10mm jouston taaksepäin eli ottaa ne terävimmät pois jäykkäperäajelusta. Ei mikään Thudbusteri kuitenkaan. Tykkään!!!

EDIT: Siis tuo SL mallissa ollut Ritchen Flexiputki korvattu kaikissa malleissa CANYON S30 VCLS putkella..

J.Kottenberg
17.12.2015, 11.40
Tuossa aika paljon edempänä(saattoi olla maastopyörät topikissakin)veikkaili Lohjalainen taalan kallistumista kohti vuoden loppua. Hyvin veikattu, Fed nosti ohjauskorkoa ja taala lähti edelleen vahvistumaan.
Tämä tilastojen valossa aika ymmärrettävä ja odotettukin muutos on varmasti yksi osatekijä Canyonin(kin) hinnoittelussa. On siellä tätäkin asiaa tuumittu, tai kysytty joltain joka ammatikseen tuumii.

Fed rauhoitteli markkinoita että seuraavia nostoja ei tule nopeasti ja rahapolitiikan kiristys etenee rauhallisesti.

Summasummarum, jos Euroopan talouskasvu etenee viimeaikaisen jähmeästi ja jenkeissä talous kasvaa paremmin, tulee taala edelleen kallistumaan ja monikin tavara muuttuu arvokkaammaksi. Canyonit muiden mukana.

Liikuva shikaani
19.12.2015, 17.02
Iso Knard Duden vanteella:
https://lh3.googleusercontent.com/-uRbgVhPpUC8/Vmco9MbnueI/AAAAAAAAS9o/AEEkTsv_Yto/s720-Ic42/DSC04950.JPG

Olin jo painamassa tilaa-nappia kampien suhteen, mutta sitten vielä Bike24:ssa kyselin varmistukseksi että oli oikeat mallit kyseessä. Meinasivat sielläkin, että älä hyvä mies laita e13-laakereilla, kun ne on roskaa, vaan oota että tulee muutaman päivän päästä Hopen laakerit myyntiin heille. Vapaasti suomennettuna ;)

Herschmann: The quality of the E.13 bottom bracket should be not the best, because it uses non sealed ball bearings.

Tämmösellä setillä pitäs Dude toimia:
1x Hope Fatbike Crank without Spider - black (http://www.bike24.com/p2134706.html) Crank Length / BB Shell Width: 175 mm / 120 mm
1x Hope Dual Ring Spider 4x104/64mm (http://www.bike24.com/p2118902.html)
1x Hope Press Fit 41 30mm bottom bracket (BBPF4130SS)

Saa nähä vielälö on tuhlaushaluja, kun tulee nuo laakerit listoille...

Leijake, Dude elokuva: https://www.youtube.com/watch?v=iMuFYnvSsZg
Käykö nuo laakerit Duden orkkis kammille?

markettipyörämies
19.12.2015, 19.27
^ Luulis, voi tietysti joutua laittaan jotain shimmiä väliin, mutta muuten? Jos kerran RF-kammet toimi e13-laakerilla.

Menin puihin ton Hopen kampisetin kanssa. Katoin asennusohjeet ja tajusin, että se shimano-tyyppinen kiristyssysteemi on vanhemmissa kampimalleissa.

Eli olisko se sitten BOR? Vai pitääkö oottaa, että simppa sais ne kammet tehtyä? Jotenkin tuntuu väärältä laittaa rahaa kolmasosa fillarin hinnasta kampiin... Kiinasta sais kanssa 24mm akselilla ja siihen kun sitten laittas sen supistuslaakerisatsin. En tiiä, ajelen Mongoosella, kun se on niin sympaattinen peli.

ealex
19.12.2015, 21.40
RF Cinch on yksinkertaisesti paras. Ei ole mitään syytä muuta odotella. :)

noniinno
19.12.2015, 22.11
^ainakin noissa on akselin suuntaisen välyksen poisto tehty fiksusti.

markettipyörämies
19.12.2015, 22.53
Omaan mieleen shimanon systeemi on vaan paras, ei tarvi mitään typeriä välyksenpoistovirityksiä, eikä jatkovartta kiristykseen ja on nopee ottaa kammet pois ja laittaa tilalle uudet HALVAT laakerit.

Jos nyt jostain sais hommattua halavalla käytetyt simpan kammet niin kokeilisin jatkaa niitä ja laittaa läskiin. Kohta kyllä lähtee täpäristä kammet tähän kokeiluun...

Mulle tolla Cinchin monikäyttöisyydellä ei ole mitään käyttöä, kun käytän kampia vain yhdessä fillarissa kerrallaan.

ealex
20.12.2015, 00.20
Duden rukoon vaan Shimanolle laakerit tulevat olemaan kalliimpia, kuin Cinch.

Surlyn kammissa vasemman kammen kiinnitys on sama, kuin Shimanolla.

markettipyörämies
20.12.2015, 00.50
Joo, varmaan ihan OK vehjes toi Cinch. On vaan tullut RF:ltä turpiin pari kertaa niin hyvin, että ihan henk.koht. syistä en sen firman tavaraa enää osta.

Eeteeku
21.12.2015, 20.20
purin nuo rohisevat keskiölaakerit, vesi päässyt tupaan ulkosyrjästä..
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=17224&d=1450717772
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=17223&d=1450717770

Takuuseen tulleet uudet oli hieman erilaiset rakenteeltaan, pitävät ehkä paremmin rasvan sisällä. Tosin muovinen sisäholkki kammen akselia vasten HIEMAN arveluttaa..
Nämä kyllä jää pakettiin, huomenna pitäisi olla uudet paremmat laakerit paikallaan.

edit: linkki uusiin lakruihin: http://www.ebay.com/itm/THE-HIVE-BB-XC-92-N-BB92-bearings-black-for-Hive-crankset-NEW-/301393147762

svheebo
21.12.2015, 21.53
Off-topiccia kai, mutta pakko todeta että näköjään ihan sama mikä fläsä on kyseessä, samoja ongelmia kaikissa. Keskiölaakereita, vapaaratasta jne. Olen tätä Dude keskustelua seuraillut silmä kovana vaan eipä saksanmaaltakaan ole tullut kaikenkestävää ajokkia :) Ps. Tutunnäköiset laakerit tuossa linkin takana.

vitsku
22.12.2015, 12.03
Onko noi laakerit alkaneet oireileen jotenkin vai muuten vaan huoltomielessäkö ootte noita purkaneet?
Nimimerkillä: tarttisko tehrä jotain

markettipyörämies
22.12.2015, 12.10
Ei ainakaan mulla ole oireelleet, ajan edelleen rohisevilla laakereilla. Vian huomaa alkuvaiheessa vasta kun kammet on irti, jos ne sattuu lähtemään, olen aika vakuuttunut että näissä on jotain toleranssiongelmia eli jotkut yksilöt on tosi tiukassa...

Mutta tollanen laakeri laukeaa kokonaan enemmin tai myöhemmin ja se näkyy jo ihan klappina akselissa. Ja kyllähän tohon jo tehojakin häviää, kun ei pyöri smoohtisti ja ainakin ite olen sen myös ollut aistivinani kun aieminnin olen vastaavia uusinut.

vitsku
22.12.2015, 12.16
En ole tollasta koskaan avannut enkä omaa työkaluja, mutta olen pohtinut pitäiskö ne hommata ja ottaa härkäöä sarvista tai canyonia kammesta.
Toisaalta noi huolestuttavat tarinat on pistänyt pohtiin tyyliin: älä tee sitä tänään minkä voit jättää huommennakin tekemättä, ja veivaan niin kauan ku lahoo ko paska

J.Kottenberg
22.12.2015, 12.43
Mutta tollanen laakeri laukeaa kokonaan enemmin tai myöhemmin ja se näkyy jo ihan klappina akselissa. Ja kyllähän tohon jo tehojakin häviää, kun ei pyöri smoohtisti ja ainakin ite olen sen myös ollut aistivinani kun aieminnin olen vastaavia uusinut.

Näinhän se on. Jos ihan mikä vaan laakeri alkaa rohinaa pitämään niin ei se välttämättä heti hajoa, jos ei ole raskaasti kuormitettu, mutta kyllä silloin on syytä alkaa korjausta suunnittelemaan. Ja ajoneuvoissa ja koneissa rohiseva laakeri useimmiten alkaa lämpenemään kunnossa olevaa enemmän joten ihan niinkuin markettipyörämies toteaa niin kyllä se tehoja hukkaa ja polkeminen alkaa tuntua raskaalta.

vitsku
22.12.2015, 13.01
Näinhän se on. Jos ihan mikä vaan laakeri alkaa rohinaa pitämään niin ei se välttämättä heti hajoa, jos ei ole raskaasti kuormitettu, mutta kyllä silloin on syytä alkaa korjausta suunnittelemaan. Ja ajoneuvoissa ja koneissa rohiseva laakeri useimmiten alkaa lämpenemään kunnossa olevaa enemmän joten ihan niinkuin markettipyörämies toteaa niin kyllä se tehoja hukkaa ja polkeminen alkaa tuntua raskaalta.
Selväähän tuo on, siksi kyselinkin et onko noi lakerit alkaneet oireilla vai onko kyseessä ennakoivasta huollosta.
Vielä on ollut omat laakerit terveen tuntuiset mutta olen tiedostanut et ongelmia saattaa tulla.
Eikä toi laakerin uusiminen kai kallis kustannus ole, enemmän hirvittää mitä muuta joutuu samalla vaihtaan.

markettipyörämies
22.12.2015, 13.31
Jos ei ala kampi suosiolla irrota, veisin itse huoltoon ihan sillä taktiikalla, että jos menee ulosvetokierteet pas2 niin saa huolto hoitaa. Jos ite rikot kierteet niin eipä tarvi paljon takuun perään kysellä, artisti maksaa.

Näissä suoraan runkoon tulevissa laakereissa on vielä sekin, että saa pelätä rungon laakeripesien horoksi menoa. Joku laakerin irrottanut voisi kertoa, onko suoraan kuitua vasten vai onko siellä jokin metalli-insertti siellä rungossa? Vai olikos tästä jo puhetta, ei taho muistaa enää mistä on hölisty, vanhuus tulee?

ubi
22.12.2015, 13.58
ei ole metalli-inserttiä - laakerikuppi prässätään suoraan kuitua vasten

Tarmou
22.12.2015, 14.59
Ainakin CF8.0 hinta päivittinyt tänään tuossa n. 2h sisällä -200€ - nyt 2.199€. Muista en tiiä.

eli nyt:
9.0 SL 2.899€
9.0 Un 2.699€
9.0 2.499€
8.0 2.199€

lirkki
22.12.2015, 15.03
Ainakin CF8.0 hinta päivittinyt tänään tuossa n. 2h sisällä -200€ - nyt 2.199€. Muista en tiiä.

eli nyt:
9.0 SL 2.899€
9.0 Un 2.699€
9.0 2.499€
8.0 2.199€

Nuo on ainakin Saksan hinnat. Kun vaihtaa maaksi Suomen niin hinnat ovat edelleen normaalit.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tarmou
22.12.2015, 15.07
No voi helvetti. En tiiä kumpi harmittaa enempi. Se etten osannu laskea 2.299-2.199 = 100 vaiko se etten innostuksissani tajunnu vaihtuneen saksalle :rolleyes:

Eeteeku
22.12.2015, 22.22
Ei noissa mun laakereissa vielä klappia ollut kuin ihan aavistus, mutta rohinan ja karhean pyörimisen kyllä kuuli/huomasi kun kampia pyöritti ilman ketjua.
Vaihdoin ennekuin hajosivat kokonaan. Ainakin polttomoottorivehkeissä laakerin hajoaminen yleensä tarkoittaa laajempaa vauriota.

J.Kottenberg
23.12.2015, 00.12
Joo. Jos on semmoinen tilanne että on suurempia pyöriviä massoja tai enempi voimaa niin voi laakeri kiinnileikatessaan tai jumiutuessaan pyöriä pesässään ja siinä kyllä tulee nopeasti vahinkoa. Helposti isompaakin.

markettipyörämies
23.12.2015, 00.34
Mulla hajos kerran yhet RF:n kampien laakerit niin, että jäi matka kesken. Oli silloin niiden kallein malli. Ja ihan paskaa.

macci
24.12.2015, 21.06
30t nw 104bcd (eli parin millin offset vs 32t 104bcd) + isoKnard + 100mm clownshoe + dude 8.0 (145mm akseli) -kombo testattu tänään ja toimi hienosti. Päivän keliin tuo 30t oli myös ehdottomasti parempi kuin 32t.

http://uppaa.fi/images/2015/12/24/image608f8.jpg

Liikuva shikaani
24.12.2015, 22.40
^Onko sulla vakiota lyhyemmät ketjut tuossa? Laitoin omaan Dudeen 28 ovaalin ja ketjut on aika löysällä, ajattelin kyllä kääntää taka-akselin pidempään asentoon joten en vielä rupea lyhentelemään.

macci
24.12.2015, 23.40
Enpä ole verrannut nykyisen ketjun pituutta vakioon. Nyt siis 11spd XT pakka (josta 10spd 13-42 käytössä) ja 11-ketju jonka lyhensin sopivaksi.
28 ovaalilla ja 11-36 pakalla taisin lenkin tai kaksi ottaa vakioketjusta pois (silloin oli tosin takapää etuasennossa).

Modasitko spideriä että eturatas asettuu kunnolla eikä jää kantamaan reunoista (oletuksella että absolutebläkin 64bcd ovaali)?

Liikuva shikaani
25.12.2015, 10.48
^En viitsinyt alkaa modaamaan kun näytti siltä että jää reilusti tilaa renkaan ja ketjun väliin, on siis AB:n 64bcd ovaali. Jotain kuitenkin tapahtuu välillä putkelta runtatessa, oletan että löysä ketju käy kiinni renkaassa?

macci
25.12.2015, 19.57
Ketju ja rengas siellä varmaankin ottaa välillä kontaktia. Oliko muuten Barbegazin sovitus miten tiukka runkoon nähden kun takapää on etuasennossa?

Dudella on kiva ajaa talvella kun tietää, että laakerit on hyvin suojattu:
http://uppaa.fi/images/2015/12/25/keski161d13.jpg
http://uppaa.fi/images/2015/12/25/keski291827.jpg

"mikä tässä voisi mennä vikaan?"

Liikuva shikaani
25.12.2015, 20.25
Hyvin mahtuu Barbegazi pyörimään. Kokeilin siirtää taka-akselin taaemmas mutta itseasiassa silloin ketju tulee vielä lähemmäs, ehkäpä otan pari lenkkiä ketjuista pois. Spiderin modauksella sais rattaan uppoamaan sen puolitoista milliä syvemmälle mutta onko sen väärti?

Ei taida olla petikosta noi kuvat..

Kiituri
29.12.2015, 23.57
Sattuisiko olemaan tietoa mikä on L-kokoisen Duden akseliväli(t)? Sitä kun web-sivulla ei mainita.

IncBuff
29.12.2015, 23.59
Sattuisiko olemaan tietoa mikä on L-kokoisen Duden akseliväli(t)? Sitä kun web-sivulla ei mainita.
1104/1120

Katsottu Canyonin webbisivuilta.

Kiituri
30.12.2015, 22.46
Tuo arvo on M-kokoiselle. M ja L on eroa reach mitassa 30mm ja kun keulakulma on sama niin kaippa L-kokoisella on pidempi akseliväli vai onko jotain mitä en ymmärrä?

Maqolf
30.12.2015, 23.37
Rullamitalla mitattuna pimeässä varastossa lyhyemmällä n. 118cm

macci
31.12.2015, 12.28
vahvistan ylläolevan L-koon Dudesta: Rullamitta suht valoisalla parvekkeella näytti 119,5cm kun takapää pidemmässä asennossa

edit: vanhemmista keskusteluista löytyi taulukkokin (taulukko tosin ajalta ennen virallista dude julkaisua)
http://uppaa.fi/images/2015/12/31/IMG_266764e6b.jpg

Kiituri
31.12.2015, 14.15
Kiitokset mittausvaivasta herroille.

Maccin taulukon mukaan se 1104/1120 onkin S-koon akseliväli. hyvä niin.

Sopisiko vielä vaivata sen verran mittaamaan että mikähän mahtaa olla standover puolessa välissä vaakaputkea.

Tuo satulatolpan halkaisija vähän kummastuttaa. Onkohan tuo 31 vai pyöristetty 30.9mm? Tarkoitan että meneekö tuohon normaali 30.9mm hissitolppa?


Lisäys: Olisiko ehdottaa 11-40/42 10-lehtistä kasettia mikä toimisi tuossa CF9.0ssa.

Liikuva shikaani
31.12.2015, 18.31
Mulla on CF kasissa https://www.praxiscycles.com/product/cassette/ tämä, hyvältä vaikuttaa ja varmaan pelittää myös ysissä.

petev
31.12.2015, 20.07
Mul on Sunrace 11-40 pakka kasissa ja on sekin toiminut todella hyvin.

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

macci
31.12.2015, 21.02
Standover vaakaputken puolessa välissä noin 81-82cm. Tässä alla 4.7" Barbegazit.

Tolpan halkaisija normi 30,9mm

Kiituri
31.12.2015, 22.59
Kiitän vastauksista.
StandOver on kohtuu matala mikä tietty on hyvä juttu.

Mitenkäs Berbegazit on toimineet Duden alla? Kelpaako tuollainen talvella taakse?

J.Kottenberg
01.01.2016, 13.33
Mulla on L-koon Dude ja inseam on 89cm jonka luulen olevan L-koon valinneista pienemmästä päästä mutta silti pyörä ei tunnu yhtään isolta. M-kokoisen valinta olisi ollut mitä luultavimmin virhe.

sakkey
01.01.2016, 13.50
Onko olemassa ovaaliratasta, joka menis duden kampiin directmounttina?
Vai onko ainoa mahis 104bcd rinkula?

Liikuva shikaani
01.01.2016, 16.00
Oliko sulla 1X11 vaihteisto? 2X10 vaihteistolla oleviin saa 64bcd rinkulaa Absoluteblack:ltä.

Liikuva shikaani
01.01.2016, 16.10
Onkohan muuten noista 2X10 kammista purettavissa spideri pois niin että siihen sais directmount rattaan?

MRa
01.01.2016, 16.49
Onkohan muuten noista 2X10 kammista purettavissa spideri pois niin että siihen sais directmount rattaan?

On joo. Vaatii sellaisen piparkakkuavaimen. Sillä lähtee mitteri joka pitelee spideriä. Samalla mutterilla sit dm ratas kiinni.


Sent from my iPad using Tapatalk

macci
01.01.2016, 16.50
Joo, spider tulee samalla tavalla (lukitusrenkaalla) kiinni kuin e13 directmount ratas. Dude 8:n tapauksessa vaan ei kovin houkutteleva optio:

- ketjulinja directmounttina 66mm (spiderilla ja 64/104bcd rattailla 71.5/74.8mm - eli spider siirtää eturatasta ulospäin kun taasen directmountilla ratas sisempänä) - tästä syystä unlimited mallissa 10mm pidempi akseli kammissa
- ei taida löytyä ovaalia e13 direct mount yhteensopivaa ratasta (muistelen, että muut kuin e13 ei edes tee tuohon sopivaa ratasta?)
- lukitusrenkaan avaamiseen pitäisi hommata erikoisavain (jos putkipihdit tms ei toimi)

em numerot luntattu täältä: https://thehiveglobal.zendesk.com/hc/en-us/articles/204752835-TRS-crankset-chainline-and-frame-fit

MRa
01.01.2016, 16.54
En suosittele putkipihtejä. Spiderissä on syvennys jossa se piparimutteri on. Putkipihdeillä vaikee saada otetta ja milla ainakin oli kovin tiukassakin.


Sent from my iPad using Tapatalk

sakkey
01.01.2016, 16.59
Kiitos.
Mulla on Dude 8 orkkiskammilla.
Setuppina on nyt 1x10. Ja edessä 30-hampainen raceface nw.
Kiinnostaisi kovasti kokeilla ovaalia. Vähän epäilen riittääkö reidessä paukku 32 - ovaalin kanssa.
64bcd rattaalla epäilen tilan loppuvan. Tykkään ajaa muhkuilla renkailla. Nyt Lou takana.

Liikuva shikaani
01.01.2016, 17.41
On totta että 64bcd rattaalla ja leveillä kumeilla ketju käy renkaaseen kiinni kun runtaa, macci oli muokannut spideriään jotta AB:n ovaali istuu paremmin mutta ei sillä saa lisää tilaa kuin 1,5mm joka ei riitä ongelman poistamiseen.

Oikeastaan vähän pettynyt tuohon 28t ovaaliin, en huomaa mitään etua verrattuna normi 30t N/W rattaaseen.

Jukis
01.01.2016, 17.52
Huono ratas jos ei huomaa eroa. Mulla kokemusta vain dovalista, 32t doval kyl kevyempi polkea kuin 30t pyöreä. Yleensä pienemmissä ovaalirattaissa ns. profiilin ero on pienempi niin vaikutus on myös pienempi.

zipo
01.01.2016, 18.21
32:sta ylöspäin ovaalin eron normirattaaseen huomaa selvästi,30 ja pienemmillä eroa tuskin huomaa.

sakkey
01.01.2016, 19.27
Doval onkin melkosen edullinen ebayssa. Taidan kokeilla 32:sta.

markettipyörämies
02.01.2016, 02.42
Spiderin mutteri lähtee vasaralla ja talttapäisellä meisselillä, jos ei halua ostaa työkalua. Ainakin mulla irtos ja sai takaskin.

Nyt on Duden keskiönlaakerit niin loppu, että ajot seis. Klappaa sen verran hyvästi, että meinaa ottaa chainstayhin kammet kiinni.

Arnold-62
03.01.2016, 19.38
Unlimited 9.0 tulossa ( ainakin vahvistettu..) onko tietoa noista keskiölaakerien ongelmista; onko löytynyt selvää syytä laakerien rapautumisiin? Itselle on käynyt mielessä ainakin seuraavat vaihtoehdot:
-laakerikoolien vierintäpintojen kulma-, pinnanlaatu- tai halkaisijan mittavirheet, jolloin kestoikä on tuomittu lyhyeksi,vaikka voitelu ja suojaus olisikin kunnossa.
-suojaus ja/ tai voiteluvirhe, esim. vaseliinin vähyys( lähes sääntö filojen laakereissa, vaikka ovat hidaskierroksisia ja
voisivat siten olla täynnäkin), tai puutteellinen suojaus sisä- tai jopa molemminpuolin.
-onko kampien asetelma sellainen, etteivät tee turhaa aksiaalikuormaa, sekin lienee pienikulmaisille laakereille tuhoisaa..
-joku muu syy, esim. Vaseliinin paineenkestoluokka liian alhainen tms.

Meinasin purkaa pyörän keskiön em syistä ennen käyttöönottoa, samalla tarkistan ohjainlaakerin asennuksen ja sen ja napojen voitelutilanteen.

Onko muita paikkoja pakolliselle käyttöönottoa edeltävälle sepitykselle tullut esiin? Takuun säilymistä ei tarvitse huomioida, pääasia että pyörä on valmis ennen ajoa tuollaisenaan...

Eeteeku
03.01.2016, 21.59
Mulla ainakin laakerien ulkoreunat oli ruosteessa. Paskat stefat ja/tai liian vähän rasvaa. Mitään ongelmaahan ei olisi jos ne trs:n kammet saisi irti ilman huutoa ja väkivaltaa. Putsaisi ja rasvaisi laakerit vaikka viikon välein..
Mä meen nyt RF:n tuotteilla, saa ainakin kammet irti.

Juppo
04.01.2016, 10.49
Meneekö AB 32t ovaali alkuperäisillä pulteilla kiinni? vai pitääkö alkaa metsästämään pitempiä jostaki.

Gargamel
04.01.2016, 12.53
Paskat stefat ja/tai liian vähän rasvaa.

Tuota veikkaan minäkin. Liekö sitä laakeria kukaan vielä rikkonut ilman veden/lian/ruosteen vaikutusta? Stefaahan siinä laakerissa ei ole ollenkaan siinä merkityksessä kuin minä sellaisen olen ymmärtänyt, eli ei jousikuormitteista rasvatiivistettä. Pelkkä pölysuoja l. kansi jossa ohut/kapea huuli urassa. Siitä kyllä vesi ui ohi.

Onko Racefacen kampien ja niihin passelin laakerin vaihto Dudeen triviaalia?

macci
04.01.2016, 12.55
Hommasin tähän L-koon Dudeen Answerin 20/20 tangon kaveriksi tämmösen modernin stemmin:
http://uppaa.fi/images/2016/01/04/answer06c8e.jpg

Tuon stemmin pituus (30mm) ja paino (92g) aika tarkalleen puolet Canyonin alkuperäisestä (184g).

Juuri nyt on kiinni 50mm ja 8 asteen raceface jolla asento tuntui sopivammalta kuin vakiolla (60mm/6astetta). Katsotaan miten tuo 30mm versio pelittää. Omat mitat noin 185cm/inseam 90cm ja nykysetupilla on hyvin tilaa ohjaamossa.

Eeteeku
04.01.2016, 18.03
Onko Racefacen kampien ja niihin passelin laakerin vaihto Dudeen triviaalia?
On. 190mm perälle sopiva kampi tarvitsee pari-kolme extrashimmiä.

macci
04.01.2016, 19.15
Joululahjan (=vaaka) testailua...

muhkusetup - 12,73kg
http://uppaa.fi/images/2016/01/04/muhku49b1e.jpg

ei niin muhku -setup - 10,88kg
http://uppaa.fi/images/2016/01/04/light374e0.jpg

erot:
100mm Clownshoe vs. 65mm Mcarbon
4.7" Barbegazi vs. 4" Jumbo Jim
XT 13-42t vs. XT 13-40t

noin 2kg siis eroa pyörivissä massoissa.

viime kuukausien ajot on mennyt tuolla 100mm vanteella ja isoKnardilla ja nyttemmin Barbegazilla joten siihen on tottunut nyt melko hyvin. Mielenkiintoista vetää testilenkki ohuella ja kevyellä rengastuksella.

Liikuva shikaani
04.01.2016, 19.34
^Huoneen sisustus on lievästi pyöräily henkinen:D

leijake
04.01.2016, 20.55
Meneekö AB 32t ovaali alkuperäisillä pulteilla kiinni? vai pitääkö alkaa metsästämään pitempiä jostaki.
Pikkurieskan pultit pitäis sopia. Ite kyllä tilasin ovaalin kanssa samalla varmuudeksi AB:ltä pultitkin.

markettipyörämies
05.01.2016, 13.17
Kevyt on maccin Dude, oma nyt nastoilla 11.6kg.

Kammista, käviskö nämä, jos käyttää vähän shimmiä ja lyhentää laakereiden väliin tulevaa suojatötteröä?
https://www.bike-components.de/en/Surly/OD-Ice-Cream-Truck-2-fach-Kurbelgarnitur-p43201/black-175-0-mm-22-36-o6942444/

Toinen vaihtoehto on b.o.r. mutta hinta pompsahtaa kipurajan tuolle puolen.

Eeteeku
05.01.2016, 18.27
Ainakin manuaalin mukaan pitäisi sopia. Jos mä mitään ymmärsin..
http://surlybikes.com//uploads/downloads/OD_Crank_Inststructions.pdf

Kokki65
05.01.2016, 19.09
Nyt on DUDEsaanut talvipyörät,Dillinger5. Samalla rakenneltiin Gorillateipillä tubelekseksi. Toistaiseksi pysynyt ilmat sisällä. Ei muuten tarvinnut vaihtaa takapäätä isommaksi. Itseasiassa jäi vielä tilaakin. Jahka alkaa etelässä pakkanen hellittää hieman niin pääsee polulle kokeilemaan.

markettipyörämies
06.01.2016, 15.13
Pistin tilaten ne Surlyn kammet, hinta siedettävä kun mukana tulee kuitenkin koko paketti leekereitä myöden. Saa nähä mitä niiden kanssa menee pieleen. Oli muuten e13:ssa rattaatkin ihan loppu eli pehmeetä on nekin.

macci
06.01.2016, 19.17
Katsotaan miten tuo 30mm/0-astetta pelittää. Omat mitat noin 185cm/inseam 90cm ja nykysetupilla (50mm+8 astetta) on hyvin tilaa ohjaamossa (L-koon Dude).
Ensimmäisen lenkin perusteella erittäin hyvä muutos. Kävin reilun tunnin kikkailemassa takametsän kallioilla ja mitään negatiivista en keksi (paitsi lämpötilan joka oli -21). Päinvastoin nyt pyörä tuntuu paljon ketterämmältä. Keula keveni ja esim manuaali lähtee paljon helpommin (vaikka akseli taka-asennossa). Omilla mitoilla tuo L-koon runko vakiostemmillä on ehkä turhan pitkä mutta nyt tuntuu loistavalta (ja edelleen on hyvin tilaa).
http://uppaa.fi/images/2016/01/06/stema139f.jpg

Liikuva shikaani
06.01.2016, 20.08
Oliko jarrujen kanssa mitään ongelmaa? Mulla loppu ajot aika lyhyeen kun jarrut kohmettu, kahvat meni kovaksi ja jarrut jäi laahaamaan.

J.Kottenberg
06.01.2016, 21.02
9.0 Unlimitedin Guiden RS:t ainakin toimi eilen vähän alle tunnin ja tänään puolentoista tunnin lenkeillä ihan samalla tavalla kuin yleensäkin.

markettipyörämies
06.01.2016, 21.06
^^ Ikälopuista Formuloista meni toisesta kahvasta männän O-rengas, vaihto ja jarrut taas OK. 50 senttiä meni taas siihenkin huoltoon.

Eikös sulla ole ne tarpeeksi hyvät Shimanot? ;) Eikös simpan jarruissa ole vähän ollut ongelmia kovilla pakkasilla?

MRa
06.01.2016, 21.09
Vaikuttaako tässä mineraaliöljy vs Dot? Vaihdoin kyl Avid x.0:aan kun sellaiset oli tarjolla. Tänään aluks toimen kahva pohjas mut aika äkkiä alko toimiin.


Sent from my iPad using Tapatalk

Liikuva shikaani
06.01.2016, 21.15
^^Juu on vielä halpis shimanot ja tähän saakka olenkin ollut ihan tyytyväinen. Tuolla toisessa topicissa aiheesta myös keskusteltu ja itsekkin epäilin syyksi mineraaliöljyjä, Kottenbergin Srameissahan on DOT nesteet ja voipi olla että juuri sen takia toimii paremmin.

markettipyörämies
06.01.2016, 21.19
Taitaa olla mullakin Tektroissa mineraaliölpät, ne jarrut on kyllä pelannut ongelmitta pakkasillakin. Oletko vaihtanut jarrunesteitä kertaakaan? Jos siellä on vettä seassa niin sehän kyllä jäätyy.

Kuhan kiusasin riittävän hyvillä, ei saa suuttua :)

Liikuva shikaani
06.01.2016, 21.26
En kyllä suuttunutkaan, kirjoitettua tekstiä voi tulkita niin monella tavalla:) ja koko ajan olen ollut sitä mieltä että parempia jarruja on tarjolla vaikka kuinka mutta noilla on pärjätty yllättävän hyvin. Itseasiassa olen etsinyt syytä päivittää nuo ja nyt taisi löytyä..:D

Roko
06.01.2016, 22.06
Vaikuttaako tässä mineraaliöljy vs Dot? Vaihdoin kyl Avid x.0:aan kun sellaiset oli tarjolla. Tänään aluks toimen kahva pohjas mut aika äkkiä alko toimiin.


Sent from my iPad using Tapatalk
En kyseisistä jarruista tiedä mitään, mutta yleensä jarrut on suunniteltu toimimaan vain toisella, ei molemmilla mineral ja dot nesteillä..? Sulla vissiin oli dot ja laitoit dottia? Ja tohon oon törmännyt tuttujen pyörässä kanssa, säilytyksen jälkeen kahva pohjaa täysin eikä ota edes kiinni, mutta jonkun ajan pumppailun jälkeen taas toimii täysin. En tiiä mistä johtuu, mutta luulisin että on ilmaa systeemissä, kiinnostais kyllä tietää mistä kyse! Shimpan jarruissa siis nuo

MRa
06.01.2016, 22.13
Siis tarkoitin et Shimanoissa yleensä mineral ja esim sram DOT. Meinasin et vaikuttaako pakkaskestävyyteen.


Sent from my iPad using Tapatalk

Läskimasa
06.01.2016, 22.53
Pistin tilaten ne Surlyn kammet, hinta siedettävä kun mukana tulee kuitenkin koko paketti leekereitä myöden. Saa nähä mitä niiden kanssa menee pieleen.
👍 Ite kammet ainakin lujat ja simppelit/luotettavan oloiset kiinnitykseltään, alle minuutissa irti ja takaisin kiinni jos kiire on ja 5 mm kuusiokolo riittää työkaluiks.

Jos spacerit loppuu Dudeen keskiöön passaillessa kesken, alumiinisia öljypropun tiivisteitä löytyy puoli-ilmaiseksi varaosaliikkeistä.

macci
08.01.2016, 23.38
Oliko jarrujen kanssa mitään ongelmaa? Mulla loppu ajot aika lyhyeen kun jarrut kohmettu, kahvat meni kovaksi ja jarrut jäi laahaamaan.
Loppiaisen lenkillä oli selkeää jähmeyttä havaittavissa mutta ei laahannut ja parin lämmitysjarrutuksen jälkeen toimi suht ok. Eilen ilmasin etujarrun ja tänään noin 3h lenkki ja oli selvästi parempi. Lämpötilakin toki oli pari asetetta lämpimämpi nyt. Tässä on SLX jarrut ja vakionesteet (eli shimanon mineraali).

Ansis
09.01.2016, 09.26
Shimanon jarrut on iät ja ajat reistailleet pakkasilla. Esim. Magurat jotka myöskin käyttää mineraaliöljyjä ei ongelmia ole lainkaan niin paljon mitä Shimanoissa. Aikoinaan omistin XT M770 jarrut ja ne ei pakkasella toimineet yhtään. Ensimmäinen painallus aina ok mutta toisella kerralla oli jo kahvan tyhjä liike jäänyt pois. Maahantuoja ei osannut sanoa mitään, kun sieltä asiaa kyselin. Sanoivat vaan, että voivat he takuuseen uudet jarrut lähettää, mutta tuskin se ongelma niillä poistuu. Mineraaliöljyt ei vaan toimi pakkasessa niin hyvin kuin DOT:it ja toinen mikä shimpoissa varmaan oli niin niitä tiivisteitä ei ollut tarkoitettu pakkasiin.

Kiituri
09.01.2016, 10.54
No onkos kukaan koittanut vaihtaa paremmat mineraalihydraulinesteet shimanon jarruihin? Vaikkapa se mitä citikka käyttää (mineraaliversio tietenkin, muuten tiivisteet antautuu).

Jukahia
09.01.2016, 12.56
Mulla on uudet magurat ja kyllä se royalblood joka siellä liikkuu on aika tahmeeta -24* mutta kun on alle -20*pakkasta niin ihan ok... Jähmeet mutta hyvin pelaa silti.

Liikuva shikaani
09.01.2016, 18.44
Laitoinpa nyt tilaten Sram Guide R jarrut, kovasti kehuja mailmalla saaneet. Saas ny nähdä sitten kuinka paljon paremmat nuo on verrattuna "sysi paskoihin" halpis Shimanoihin...

Tänään kyllä pelas reilun kympin pakkasessa muuten mutta ihan älytön kiljunta kun vähänki koski jarruun, muilla ei huutanut yhtään.

ealex
09.01.2016, 19.14
Aikoinaan omistin XT M770 jarrut ja ne ei pakkasella toimineet yhtään. Ensimmäinen painallus aina ok mutta toisella kerralla oli jo kahvan tyhjä liike jäänyt pois.
Tämähän on aika yleistä Shimanon jarruissa pakkasella, mutta ei vaikuta toimintaan ollenkaan. Edelleen jarruttavat erinomaisesti ilman tyhjää liikettä. :rolleyes:

M987 XTR:ssä ei tosin ole sitäkään "ongelmaa", -28C asti on testattu.

Ja Avid Elixir9 jähmettyy pakkasella huomattavasti SLX Shimanoja enemmän, eli ei se johdu DOTin ja mineraaliöljyn erosta.

Jakke81
12.01.2016, 21.38
Pientä uppia tekastu dudeen talviajoa ajatellen. Lisäksi testissä toiset kiekot jotkajo tovin olleet varastossa :)http://uppaa.fi/images/2016/01/12/DSC_09831ed26.md.jpg (http://uppaa.fi/image/ZFH)
http://uppaa.fi/images/2016/01/12/DSC_0985b15c0.md.jpg (http://uppaa.fi/image/ZF2)

Voi sanoa että melkoinen vaikutus ajo-ominaisuuksiin.

Jarrulevyt joutui kaivamaan varaston nurkista tiukan talous budjetin vuoksi no ajaahan noillakin!

Eli bontrager Haru Pro, Kiitos Paikalliselle! Ja jackalope 27.5 kiekot bontrager hodag renkain, kiitos eräälle foorumilaiselle ;)

Antza44
12.01.2016, 22.58
^Kerro mikä on toinen vanne kumi kombo ja mitkä oli olennaisimmat erot ajo ominaisuuksissa?

Jakke81
12.01.2016, 23.36
Vimeisimmät käytössä olleet takana nate 120tpi keulassa dillinger 5 alkuperäis nastoittaa, alkuperäisin dt swiss kiekoin, nämä tosin tulee vielä talvikäyttöön takaisinkin-> takakumi voi vaihtua barbegaziin
Ajo kokemusta on tällä hetkellä tasan kaupalle ja takas, huomenna voi olla enempi ellei jotain hommaa satu tulemaan esteeksi.

alkuperäis keikoilla nyt oleviin kumeihin on aivan sama mitä vertaa nii on nopeammat , pidossa on paha kamppailla.

Selvin ero tietysti näin äkkiseltään juuri rullaavuudessa , pakkasta nii paljon ettei pidosta voi sanoa mitään.

Onhan ne kovemmat joo mut tottunut ajamaan pieni kokoisilla läskirenkailla muutenkin.

Jakke81
13.01.2016, 19.07
^^Nyt on ajokokemusta 60 km näille ylikoon vanteilla olevilla läskirenkailla.
Ajopintana jäinen sivutie-> ohjattavuus erittäin hyvä, rullaus tuollaiselle pinnalle normi helvetin hyvä, peräpää otti jonkin verran uriin tosin pinta oli erittäin urainen ja paluumatkalla tuolle pätkälle lähtiessä laskin paineita toimi paremmin.
Tie ajon jälkeen!
kovan pohjan omaava kelkka ura-> käytökseltään rengas aivan samanlainen kuin normi koon hodag, pyörä menee juuri minne sitä käsketään, nopea ja tarkka tottelemaan.
Lumipeite kovan uraisen kelkkauraa jäljen päällä ajettu krosseilla ennen sadetta jäätä paljon-> normi tarkkaa vaiti ettei urista temmo muutoin helppo käsitellä.
tekninen nihkeäpintainen jäinenura->helppo ja tarkka ajaa.

tosin näillä keleillä miltei mikä rengas vain pelaa, mutta olen kyllä erittäin tyytyväinen näihin. Juuri sitä mitä odotin tämän koon ja mallin renkaalta.
kovuudesta paha sanoa yhtä aikaa vaihdettu jäykkä hiilarikeula kun tuo sitä jäykkyyttä bluton perään.

tälle päivää siis 50/50 metsää ja tietä

huomenna enemmän polkuajoa heti aamusta alkaen :)

kykloman
17.01.2016, 18.15
Mun puolen vuoden speksailu alkaa päätyä tähän Canyon Duden karvalakkimalliin. Olisi varmasti jo tallissa ilman tuota syksyistä 400 euron "hinnankorjausta"

Mitä heikkouksia k.o. mallissa on? Onko se keskiö ok (tiivisteet, narinat...?) ilmeisesti pressfit, ei mulla lisää ostohaluja se.

Onnistuuko tarvittaessa helposti muutos 1x11:ksi vai tuleeko yllätyksiä?

Jakke81
17.01.2016, 23.14
^muutos helppo 1x11, ei yllätyksiä kun kammet irroittaa maltilla ja oikein työkaluin.

Keskiölaakerin suojaus heikko kammet ku käyttää irti reilu rasvaus, myös laakeri ulko poskiin pitää veden ja paskan ulkona. toiminut itsellä moitteitta tosin malli cf 9.0 sl, laakerissa ei eroa.

Noellen
17.01.2016, 23.20
Kovin haluaisin olla pikaisesti Dude -kuski, mutta koko mietityttää. Muissa Canyonin malleissa kokolaskuri antaa kooksi XS ja Dudessa siis koon S.

Olen pituudeltani 163cm ja jalan sisämitta on 74cm lyhyt. Osaatteko sanoa, olisiko S -koko minulle vielä sopiva vaiko meneekö liian isoksi?

Jos Dude on liian iso, niin olisiko teillä suositella muuta hyvää merkkiä ja mallia, jolla pääsisin Fatbike -harrastuksen pariin.

Jakke81
17.01.2016, 23.25
^noilla mittoilla suositan s-koon trek:kiä.

Gargamel
18.01.2016, 13.00
Olen pituudeltani 163cm ja jalan sisämitta on 74cm lyhyt. Osaatteko sanoa, olisiko S -koko minulle vielä sopiva vaiko meneekö liian isoksi?


Mun 170/76 -mitoilla S-koon Dude on ihan sopivan tuntuinen. Tai onhan se korkea, jos jalalla astuu jonnekin pehmeään hetteikköön ja siitä pitäisi päästä takaisin pyörän päälle. Jalan puolesta saattaisi sinullakin vielä mennä. Mutta pituutta pitäisi varmaan viritellä ainakin lyhyemmällä ohjainkannattimella, oletettavasti sen verran lyhyempi selkä. Dudessa ja monessa muussa turhaa korkeutta lisää joustokeulavalmius.

907:lla (9:zero:7) on matalia/pieniä runkoja. En tiedä, oliko se kokeilemani XS vai S, mutta tuntui ainakin tosi matalalta ja ketterältä. Muita notkoyläputkisia on ainakin SUP:lla, Whitellä ja On-Onella, mutta niitä en ole kokeillut.

HC Andersen
18.01.2016, 13.25
Salsalta löytyy muklukkia xs koossa, meillä 156cm emäntä kruisaa semmosella

Jakke81
18.01.2016, 13.32
Mun 170/76 -mitoilla S-koon Dude on ihan sopivan tuntuinen. Tai onhan se korkea, jos jalalla astuu jonnekin pehmeään hetteikköön ja siitä pitäisi päästä takaisin pyörän päälle. Jalan puolesta saattaisi sinullakin vielä mennä. Mutta pituutta pitäisi varmaan viritellä ainakin lyhyemmällä ohjainkannattimella, oletettavasti sen verran lyhyempi selkä. Dudessa ja monessa muussa turhaa korkeutta lisää joustokeulavalmius.

907:lla (9:zero:7) on matalia/pieniä runkoja. En tiedä, oliko se kokeilemani XS vai S, mutta tuntui ainakin tosi matalalta ja ketterältä. Muita notkoyläputkisia on ainakin SUP:lla, Whitellä ja On-Onella, mutta niitä en ole kokeillut.
White:llä ainoastaan lite malli ja senkin saatavuus surkea. Siis noissa s-koon pyörässä.

olliottopoika
18.01.2016, 15.50
Kovin haluaisin olla pikaisesti Dude -kuski, mutta koko mietityttää. Muissa Canyonin malleissa kokolaskuri antaa kooksi XS ja Dudessa siis koon S.

Olen pituudeltani 163cm ja jalan sisämitta on 74cm lyhyt. Osaatteko sanoa, olisiko S -koko minulle vielä sopiva vaiko meneekö liian isoksi?

Jos Dude on liian iso, niin olisiko teillä suositella muuta hyvää merkkiä ja mallia, jolla pääsisin Fatbike -harrastuksen pariin.
Kauniimpi puoliskoni 158/73 on ajanut nyt toista tuhatta kilsaa S-koon Dudella Hyvin on kulkenut ja muutenkin pyörään tyytyväinen on ollut.

Lähetetty minun SM-G870F laitteesta Tapatalkilla

macci
22.01.2016, 21.02
bike24ssä sattui 4.8 JumboJimien lisäksi silmään bluto kohtuullisessa alessa. Noilla eväillä Dude 8.0 kesäspeksailua:

haarukka: Rude pois ja 120mm bluto tilalle
eteen 4.0" JumboJim ja 65mm mcarbon
taakse 4.8" JJ ja 65mm mcarbon (tai isoKnard jos tuntuu, että tilavuus tai pito ei riitä)

talvella mennään tietysti täysjäykkänä, 100mm vanteella ja Bud+Lou kombolla. Vaihdoin tosin tänään testimielessä 4.0 JJ+mcarbonit alle ja on kyllä aika hurja tuo ero rullaavuuden ja ketteryyden suhteen. Vetopitokin oikein hyvä lumipolulla. Sivuttaispito sitten eri asia ja aika nopeasti haluaa kyllä Budin takaisin eteen että voi ajaa vähän hötömmässäkin lumessa.

MRa
01.02.2016, 23.10
Niin ne korkkas mullakin kampien ulommat kierteet, eli ne joista se Park Toolin ulosvetäjä yrittää tarrata kampeen kiinni. Käsittämättömän lyhyet ne olikin. Pikkasen kyllä sapettaa tollanen tekninen ratkaisu.


Sent from my iPad using Tapatalk

macci
08.02.2016, 16.39
Oliko jollain muistiinpanoissa tallessa minkäkokoinen Cane Creekin alakooli Duden haarukassa on?

ubi
08.02.2016, 17.10
Jos nyt en vallan väärin muista niin IS52/40 https://www.bike-components.de/en/Cane-Creek/Gabelkonus-fuer-40er-Serie-AngleSet-p36260/

macci
08.02.2016, 18.25
Kiitoksia. Tuota kokoa veikkailin mutta en jaksanut avata keulaa varmistaakseni.

Api76
16.02.2016, 19.29
He dudekuskit. Vähän galluppia, ajatteko lyhyenä vai pitkänä siis kummassa asetuksessa taka Akseli. Mulla vasta 1kk ollu fillari enkä oo jaksanut koittaa muuttuuko paljon kun venyttää.

Liikuva shikaani
16.02.2016, 21.18
Lyhyenä mennään enkä ole myöskään viitsinyt edes kokeilla pitkänä.

Eeteeku
16.02.2016, 21.52
Pitkä. Mahtuu Lou paremmin pyörimään. Kesäksi sitten 4"JJ ja lyhyempi akseliväli.

Api76
16.02.2016, 22.33
Joo siis mulla ainakin vielä vakio "4" renkaat. Seuraavana vois kokeilla 4,4 mitkä on Cuben ensisennus renkaana.

Jakke81
16.02.2016, 22.48
Lyhyellä mennään. Takana nyt dunderbeist 4,6" ja tilaa on 1x11 vaihteistolla, lisäksi takavanne hieman viipottaa ku oksa prkl meni pinnojen väliin ja pari on solmussa.

petev
16.02.2016, 23.00
Lyhyellä mennään, D5:set alla nyt.

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

sakkey
16.02.2016, 23.16
Talvikumiksi kun laitoin Loun, samalla siirsin akselin taakse.
Tuntui jotenkin vähemmän ketterältä fillari tuon jälkeen, mutta en tiiä...

Liikuva shikaani
17.02.2016, 08.30
Joo siis mulla ainakin vielä vakio "4" renkaat. Seuraavana vois kokeilla 4,4 mitkä on Cuben ensisennus renkaana.

Mistä meinasit 4.4" JJ:t hommata? Vai onko tallissa myös Cube..

Gargamel
17.02.2016, 15.10
Lyhyenä. Kun itsekin olen matala, ei perää ole tarvinnut ainakaan nousukyvyn vuoksi pidentää. Etupään luistelu/kiemurtelu lumessa on jonkunlainen ongelma, mutta liekö tuohon apuja akselivälin pidentämisestä? Eihän se olisi kuin kokeilun vaiva, jos vakioketjun pituus riittää.

willes
17.02.2016, 15.11
Lyhyenä. Kun itsekin olen matala, ei perää ole tarvinnut ainakaan nousukyvyn vuoksi pidentää. Etupään luistelu/kiemurtelu lumessa on jonkunlainen ongelma, mutta liekö tuohon apuja akselivälin pidentämisestä? Eihän se olisi kuin kokeilun vaiva, jos vakioketjun pituus riittää.

Hyvin riittää, siirsin akselin taakse samalla kun vaihdoin D5:t. En huomannut mitään tajunnan räjäyttävää eroa

Tapiol65
17.02.2016, 19.36
Pitääkö Dude muilla outoa naksumista enkä siis puhu poljettaessa tms. vaan omasta mielestäni ääni kuuluu rungosta myös alamäkeä lasketellessa, kun on vähänkin epätasaisempi alusta. Ajossa ei mitään outoa käyttäytymistä, mutta tuo epäsäännöllisesti kuuluva kova napsahtelu alkaa ketuttaa enkä löydä syytä. Rungostakaan ei löydy mitään epämääräisiä jälkiä yms.

zipo
17.02.2016, 19.43
Jarruletku tai vaijerinkuori aiheuttaa napsahtavan äänen osuessa esim keulaan tms.

sakkey
17.02.2016, 19.52
Joo välillä kilisee vaihtajan vaijeri rungon sisällä mulla ainakin.

Liikuva shikaani
17.02.2016, 20.29
Rungon sisällä kulkeva vaideri rämisee ikävästi jos on löysällä mutta vetämällä molemmista päistä yhtäaikaa saa löysät pois.

Erilaisia narinoita runtatessa tai jarruttaessa saattaa saada pois taka-akselin rasvaamalla.

Api76
17.02.2016, 23.01
Ei oo läskikuutioo, muut jos joku kauppaa halvalla 4,4 kun vaihtaa isompaa tai sit ku noi on ajettu loppuun ni kaupasta.

Läskimasa
17.02.2016, 23.43
tai sit ku noi on ajettu loppuun ni kaupasta.
Joo, tarttee ajella varmaan seuraava kausi ennen kuin kaupasta löytyy.

Tapiol65
18.02.2016, 17.12
Rungon sisällä kulkeva vaideri rämisee ikävästi jos on löysällä mutta vetämällä molemmista päistä yhtäaikaa saa löysät pois.

Erilaisia narinoita runtatessa tai jarruttaessa saattaa saada pois taka-akselin rasvaamalla.

Ei tule ääni vaijereista ja kuulostaa enemmänkin epäsäännöllisestä kovalta paukahtelulta ja ääni on siis todella kova. Tallissa neljä kuitupyörää ja tämä ainoa, jota en saa millään hiljaiseksi ja jotenkin tuntuu, että se on runko, joka äänen aiheuttaa.

MRa
19.02.2016, 21.44
E.13 vaihtu rallinaaman Turbine:een mullakin. Akseli 190mm perälle. Tuo q-factor kasvaminen kyllä vähän sapettaa. Onkos joku jo kokeillu vaihtaa 170 perälle tarkoitettua akselia? Sen verran mittasin, että kampien ja rungon väliin jää yhteensä sen 4,5cm eli sen puolesta 2cm lyhyempikin akseli toimis. Vaan saako ketjulinjan toimimaan?

Keskiäkäinen lohjalainen
21.02.2016, 14.37
Pitääkö Dude muilla outoa naksumista enkä siis puhu poljettaessa tms. vaan omasta mielestäni ääni kuuluu rungosta myös alamäkeä lasketellessa, kun on vähänkin epätasaisempi alusta. Ajossa ei mitään outoa käyttäytymistä, mutta tuo epäsäännöllisesti kuuluva kova napsahtelu alkaa ketuttaa enkä löydä syytä. Rungostakaan ei löydy mitään epämääräisiä jälkiä yms.

Onko taka-akselin läpipultti kiristetty sallittuun momenttiinsa?

Poromies
21.02.2016, 15.20
Mulla piti pientä naksuntaa etupään kaapeliläpivienti. Kumitutti pääsi irti läpiviennistä ja kaapeli kopisi runkoon.

Papdin
29.02.2016, 10.58
Hei dudekuskit!

Muistan lukeneeni että Duden (cf 8.0) kampi on lujassa kiinni, tarvitsee jonkun erikoistyökalun? Vai oonko nyt ihan väärässä. Tarkoitus vaihtaa 2x10 -> 1x10 voimansiirtoon raceface n/w 30t. Kait tämä onnistuu, onko muuta huomioitavaa? Kiitos jo etukäteen😀

MRa
29.02.2016, 11.36
Mulla oli ainakin tiukassa nuo e.13 kammet. Ensin yritin Park Tool:n työkalulla, joka toi mukanaan vain kierteet. Sitten kokeilin myös e.13:sta saamallani työkalulla:http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=17627&d=1456734683

Samalla lopputuloksella. Ainoa joka mulla toimi loppujen lopuksi oli tää:
http://static2.motonet.fi/img/7/789318/500/789318.jpg

Ok. Ehkä jotenkin olis saanu muutoinkin, mutta tossa vaiheessa oli kaikki varapäreet jo käytetty ja RF kammet valmiina odottamassa.

PS Tuo e.13 työkalu on kaksiosainen, eli siinä on pienempi holkki ja sitten toi hattu. Pienempi holkki ruuvataan ensin akseliin suht syvälle. Sitten hattu itse kammen kierteisiin. Kun se on paikalla, ruuvataan tuo holkki "ylös" vasten tuota kammessa olevaa hattua. Toimii sikäli fiksusti, ettei tule vahingossakaan vääntöä vääriin suuntiin kuten ParkTool:lla voi käydä. Mutta ei tuo mun tapauksessa kyllä ollut mikään ihmeidentekijä tuokaan...

JYLY
29.02.2016, 13.25
Itselläni toimi normaali park-tooli kiltisti. Nämä vähän vaihtelee, tsägästä kiinni. Operaationa tuo 1 x 10 on suositeltava, itselläni 34 hampainen ovaali edessä, kovasti olen tykännyt.

Landy
29.02.2016, 13.52
Park toolin työkalu (CCP-44C) toimi minullakin aivan normaalisti.

Eeteeku
29.02.2016, 14.30
Mä käytin kolmekynsistä ulosvetäjää, suht järeää...

MRa
29.02.2016, 16.09
Kyllä nuo kammet mullakin alkusyksystä aukes ihan ok kun muutin setuppia 2x10 -> 1x11. Mutta nyt kun olis pitäny saada uudestaan auki, ei enää homma sujunutkaan. Toki syitä voi olla moniakin. Itse epäilen että syksyn ja talven aikana tuonne kampien seudulle lentänyt suola-p*ska seos on tuon aiheuttanut. Voin olla väärässäkin, joskus olen ollut.

Poromies
29.02.2016, 16.27
Onko muilla keskiön rattaiden puoleinen laakeri pullahtanut ulos ajonaikana aiheuttaen kampien jähmeyttä?

Jakke81
29.02.2016, 17.54
^ei kait siellä niin paljon välystä ole että mahtuisi ulos pulahtamaan?
Olsiko jotain jumimisen oireita rattaan puolenlaakerissa?

Einiö
29.02.2016, 20.51
Millasia etujarru päivityksiä ootte dudeen tehny?
Erityisesti etujarru kiinnostaa. Nyt vakio jarrut edessä ja ulisee eikä tehokaan kummonen ole, jarrupalat ok kunnossa.

Onko jotain 2-mäntäistä puristinta mikä sopis vakio levylle ja letkuihin suoraan?

Dude cf 9.0 kyseessä..

Jakke81
29.02.2016, 22.58
^puhistin cleanerilla palat ja polttelin loput liat kuumailma puhaltimella. Komee käry lähti ja ulina loppu tuntuma taas kuin uutena. Operaation jälkeen ajettu jo 5-600km ja pelaa.

Liikuva shikaani
29.02.2016, 23.30
9:ssä jo vakiona hyvät jarrut, syy jossain muualla?

mipyy
01.03.2016, 09.25
Paljonko jarruilla ajettu? Itselläkin oli nuo guide rs ensimmäiset 300 km tehottomat, mutta paranivat sen jälkeen kohtuullisiksi. Tosin ulina ei ole loppunut, mutta eipä tuo itseä haittaa.

Einiö
01.03.2016, 09.47
Joo ei ole vielä montaa sataa kilsaa ajettu. Ihmettelinkin kun vakio jarruja kehuttu mutten täysin tyytyväinen ollut, täytyykin putsata kliinerillä levyt ja tarkistaa palat👍

Jakke81
01.03.2016, 09.49
^ omasta pyörästä jouduin ihan uutena etujarrun myös ilmamaan, tosin onpa tuo pariin kertaan ilmattu uudestaankin.

tmikko
01.03.2016, 10.17
E.13 vaihtu rallinaaman Turbine:een mullakin. Akseli 190mm perälle. Tuo q-factor kasvaminen kyllä vähän sapettaa. Onkos joku jo kokeillu vaihtaa 170 perälle tarkoitettua akselia? Sen verran mittasin, että kampien ja rungon väliin jää yhteensä sen 4,5cm eli sen puolesta 2cm lyhyempikin akseli toimis. Vaan saako ketjulinjan toimimaan?
RF Next SL kammet 170mm perälle tarkoitetulla akselilla mahtuu pyörimään hyvin. Muistelen, että Turbine käyttää samaa akselia. Next SL:llä jää 3-4mm tilaa molemmille puolille. Aika optimi siis. Myöskin ketjulinja on lähellä optimia, kun rattaan kääntää ohjeiden mukaan "väärin päin".

-Mikko-

MRa
02.03.2016, 22.45
^Kiitos tiedosta. Kattelinkin mm viime lenkillä että kyllä nyt on tilaa ketjun kulkea kyllä jopa liiaksikin. Kyllähän sitä vois tuota 170mm perän akselia testata, vaan vähän vaikeasti saatavissa tuntuu olevan. Oliskohan yläfemmassa...? Siellä olisi viikonloppuna häppenigitkin sopivasti.

Papdin
04.03.2016, 14.14
Park toolin työkalu (CCP-44C) toimi minullakin aivan normaalisti.

Ok kiitti kaikille infosta👍

Jakke81
08.03.2016, 15.39
Dude ois pihalla kammet irrallaan. Vaihdoin eteen absoluteblacin 32 ovaalin entisen bionicon ovaalin tilalle joka saman kokoinen, kellotus näkyy hyvin vähän muuttuvan.

Onko porukka vaihdellut noiden rikkojen paikkoja ketjulinjaa muuttaakseen? Aijemmin pitänyt vakiona eli rattaiden puolella kolme 1mm rikkaa ja toisella 1kpl 1mm rikka.

Jakke81
08.03.2016, 18.04
Jaahas laitoin kuten aijemmin oli nuo soviterikat. Ab rattaalla tulee tuo ketjulinja paremmin kuin edellisellä bionicon ovalilla.
nopeasti näkyi kuluneen ratas kun ihmettelin uuden asennuksen ja testaamisen jälkeen vanhaa, selvät hampaan syventymät ja hammas "taittunut". Olisiko lokakuun lopulla laitettu reilu 4tkm mennyt ei tarkkaa tietoa voi olla enemmänkin. Nyt viime aikoina tullut suhteessa enemmän kilometrejä, työttömällä on aikaa .

loppui narinat mitkä häiritsivät viime viikon vaihteen ajoa syötteellä, torstaina vaihdettu uusi 11-42 pakka ja ketju ei suostuneet yhteis peliin entisen ovaalin kanssa. Ylöspäin vaihtaessa pelasi, alaspäin aina narisi lisäksi pienimmällä rattaalla meinasi hammastaa.

Gargamel
09.03.2016, 12.17
1x- ja ovaalijuttuja olen yrittänyt tankata. Nyt alla on 8.0:n vakio 2x10, eikä e13:kaan ole vielä korkannut, joten aikomus olisi mahdollisimman vähillä osapäivityksillä edetä. Takavaihtajan voin vaihtaa plussalliseen.

Ilmeisesti ketjulinjan kannalta oleellisin kysymys on mahtuminen takarenkaan kanssa? En halua menettää mönkimisvaihteita, joten 28T tai jopa 26T on ollut ajatuksissa, ja sitä kautta 64BCD-kiinnitys = lähelle rengasta. Nykyisissäkin toisiksi lyhin pykälä (22/32=0,69) on hyvin usein käytössä, ja jopa lyhimmällekin on käyttöä silloin kun pito sallii ja hapottaa. Valitsenko AB:lta fiiliksen mukaan 26 tai 28T ovaalin 64bcd-kiinnityksellä ja tyydyn ajamaan 4-tuumaisella takarenkaalla, vai olisiko isompi (30T 104BCD) eturatas ja lisäksi expanderiratas taakse fiksumpi valinta?

Jakke81
09.03.2016, 12.52
30 Ab ratas trs suora sopivan olisin laittanut jos saatavissa. 18 tätä kuuta pitäs olla, tuota suosittelen.
Kaveriksi mönkimiseen praxis pakka tai vastaava 1x10 tai suoraan 1x11 jos kerran pitää plussa vaihtajakin vaihtaa.

macci
09.03.2016, 12.58
AB 64bcd tulee hieman ulommas kuin normi 64bcd ratas mutta sitä e13 spideria pitää vähän viilata jotta uppoaa AB:n rattaan loveen. Sanoisin, että esim BFL 4.7" ja ehkäpä vielä 4.8" JumboJimikin mahtuu kun käytössä Duden 80mm vakiovanne. Mulla oli BFL ja 28T AB ovaali jossain kohtaa käytössä eikä ketju hangannut. Vasta isoKnardin kanssa alkoi olla enemmän hankaamisongelmaa (silläkin vain jos runttasi kunnolla).

AbsoluteBlackiltä saa nykyään myös directmount ovaalia e13 kiinnityksellä http://absoluteblack.cc/e13-oval-guidering-m-direct-mount-traction-chainring - tosin vain 30t ja 32t. Toisaalta pienin 104bdc ovaali on 32t (pienin pyöreä 104bcd sitten 30t).

expanderirattaan sijaan ehkä helpompi ottaa vaan koko 10-pakka, esim http://www.ridemore.fi/sunrace-10-speed-casette-11-40t

itsellä tarkoitus laittaa kesäksi 64bcd 26t ovaali ja JJ4.8" vakiovanteella ja 1x10 setuppi.

plussallinen takavaihtaja toki paras, mutta se vakiovaihtajakin toiminee (mulla on tuo Dude 8.0 vakiotakavaihtaja toisessa läskissä käytössä 1x10 setupissa eikä ole ketju vielä kertaakaan pudonnut).

Jakke81
09.03.2016, 13.30
Lisätään vielä vaihto ehto trs oma nw ratas 28 suoraan kampiin. Tosin olen ovaalin kannalla :)

Liikuva shikaani
09.03.2016, 22.03
Täällä kanssa Dudessa käytössä AB:n 28t ovaali. Vanteina 65mm MCarbon ja renkaina 4.7 Barbegazi, runtatessa kevyimmällä vaihteella ketju osuu renkaaseen mutta ei muuten. En ole spideriä viilannut, sillä saisi noin 1.5mm lisää tilaa, ehkä se olis riittävästi ettei ketju kävis kiinni, ehkä ei..

Plussa vaihtaja oli omassa pyörässä ehdoton päivitys, ilman sitä ketjut putosi rattaalta kohtuullisen helposti. sellaisen saa noin 60€ ja samalla otin medium häkkisen. Toimii hyvin vaikka takapakkassa on isoin ratas 40t.

Gargamel
11.03.2016, 11.31
Kiitoksia näistä. Nyt pitää vielä tunnustella nykyisellä setupilla, että mitkä on ne välityksen ääripäät mitä tarvitsen.

Onko bashringin osalta valmiiksi hyväksi todettua ratkaisua? Vai onko se täysin tarpeeton? Nykyinen 36T ratas ottaa usein tukkien ylityksessä kiinni.

Liikuva shikaani
11.03.2016, 18.25
Mulla ei kyllä ole ollut bashia, 28-30t on aika pieni halkaisijaltaan joten ei niin herkästi ota kosketusta.

Papdin
12.03.2016, 23.07
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160312/aa0ad99d9eb541b117b077ad45d71323.jpg

Mitäs te ootte tehny? Uus Canyon Dude cf 8.0 saapui ja mites nyt toi reikä rungon pohjassa, peitänkö reiän vai enkö peitä?


Sent from my iPhone using Tapatalk

stumpe
12.03.2016, 23.15
Älä peitä. Se on tarkoituksella siinä, vesi pääsee ulos ettei keskiölaakeri kärsi.

Gargamel
13.03.2016, 19.51
Lisää e13-jännää:

Pikkurattaan pulteista yksi oli kadonnut kokonaan ja toinen löysällä vinoon vääntyneenä, mennessään tuhonnut vähän spiderin reiän kierrettä. 64BCD:n rei'illä on syvyyttä 6,6mm ja vakiopulttien pituus on 6mm, joten kun hommaan 8-millisen pultin, saanen tuon kohdan toimimaan. Problem Solversilla näyttäisi olevan 8-millisiä pultteja, mutta onko ongelma jos vakion teräksisen tilalle tulee alumiininen? Edit: näyttää tuolta teräksisiäkin löytyvän

Em. löystyminen menee ehkä omaan piikkiin, olisi varmaan pitänyt osata ajoissa tarkistella noidenkin pulttien kireys. Vaan seuraava on mielestäni jo liikaa normaalille uunon huoltovastuulle: Myös spideri oli löysällä, koko rataspaketti heilui :D Eipä tuo tietenkään nyt ole ongelma, kun koko paketti on jo levällään.

Laakerit edelleen kunnossa :)

macci
21.03.2016, 17.36
Pistin Dudeen tämmösen välikelisetupin kiinni. Takaa lähti hyvin tarkalleen 1kg pyörivää massaa pois kun otti Clownshoen + Loun + 13-42t pois ja laittoi mcarbon 65mm + JJ 4.8" +13-40t tilalle. Samalla eteen 32 ovaalin tilalle 26 ovaali. Nyt on siis möyrintävaihdekin taas. JJ 4.8" 65mm vanteella noin 111mm leveä ja jäi runsaasti tilaa ketjun ja renkaan väliin. 11t rattaankin voisi nyt ehkä laittaa pakkaan kiinni. Katselin myös, että tuo paketti taitaa mahtua pyörimään ihan ok vaikka laittaisi akselin etuasentoonkin. Sitäkin voisi siis pitkästä aikaa kokeilla.
Kovin nihkeästi pyöri kammet purkuvaiheessa mutta kun otti paskat pois ja kasasi uudestaan niin ihan ok. Ikävästi kerää sontaa tuonne spacereiden ja laakerin väliin.

http://uppaa.fi/images/2016/03/21/jj48mc65f67a7.jpg

Sovittelin myös hopen bashia mutta jätin vielä laittamatta. Väärin asennettuna (eli spiderin ulkopuolella) mahtuu ok, oikein asennettuna (eli 104bcd rattaan paikalla) ketju hankaa pienimmillä takarattailla. Pitää hiukan hioa kiinnityspulttien kohdalta ohuemmaksi että saa sen puuttuvan millin pari ulommas.
http://uppaa.fi/images/2016/03/21/bash199e3c.jpg
http://uppaa.fi/images/2016/03/21/bash2dd558.jpg

MRa
21.03.2016, 18.12
Aikamoinen setuppi Maccilla. Respect. McCarbon kiinnostaa kans kovasti, mutta vielä ollaan sen suhteen harkinta-asteella. Olishan se kiva jos olis toiset kiekot jossa valmiina toiset kumit. Sinänsä olen DtSwiss+säkitysmuoviratkaisuun tyytyväinen, mut pikkasen blurppaus jänskättää kun ei oikein tahdo gummi pysyä vanteella kun päästää ilmat pois. Varmaan johtuu siitä, että rengas ei aivan mahdu asettumaan vanteen uraan kun siellä on se muovi välissä joka puolella - pitäis olla erikseen tuota varten oma vanne jossa olis jätetty tilaa muoville ;-)

Hyvin ootte noita e.13 saanut pois ja takas ongelmitta! Good for you ;-)

Blackborow
23.03.2016, 15.19
https://www.canyon.com/fi/factory-outlet/#category=mtb-bikes&id=17814

Siitä edullinen Dude nopealle.

Antza44
24.03.2016, 08.49
Onko Dude kuskit ajanut Trekin -16 mallin kuitusia Farley:ta 9.8 tai 9.6? Minkälaisia ketteryys, jäykkyys/pehmeys. ym eroja havaittavissa? Palikat on mitä on, mutta nyt puhutaan lähinnä rungon sielusta/ominaisuuksista.

Antza44
27.03.2016, 10.09
Joo, spider tulee samalla tavalla (lukitusrenkaalla) kiinni kuin e13 directmount ratas. Dude 8:n tapauksessa vaan ei kovin houkutteleva optio:

- ketjulinja directmounttina 66mm (spiderilla ja 64/104bcd rattailla 71.5/74.8mm - eli spider siirtää eturatasta ulospäin kun taasen directmountilla ratas sisempänä) - tästä syystä unlimited mallissa 10mm pidempi akseli kammissa
- ei taida löytyä ovaalia e13 direct mount yhteensopivaa ratasta (muistelen, että muut kuin e13 ei edes tee tuohon sopivaa ratasta?)
- lukitusrenkaan avaamiseen pitäisi hommata erikoisavain (jos putkipihdit tms ei toimi)

em numerot luntattu täältä: https://thehiveglobal.zendesk.com/hc/en-us/articles/204752835-TRS-crankset-chainline-and-frame-fitKoitin tulkita tuota, mutta ei kai DM e13 tai AB voi sisemmäs tulla, kuin 64bcd ratas. Ei tuo 71.5 kait ole 62bcd chainline? Molemmissa DM chainline 49 normi kammilla eli fätti kammilla antaa ilmeisesti tuon 66 145mm akselilla? Taas Unlimitedin kammilla se pitäisi olla jo 76mm, jos osaan oikein kuvitella, mutta miten esim. taakse pyöritys 11 vaihteisten isoilla 42 pakoilla toimii, ettei ketju tipu, kun 104bcd asennuksilla joku jo havainnut "normi" kapeila kammilla 74.8mm ketjulinjalla tippumista? Miten se unlimited mallin pidempi 10 akseli vaikuttaa q-factoriin? Onko vetopuolen kampi 10mm ulompana?

Eikös 74 ketjulinja ole 190 peräiseen optimi, että 1X11 vaihteiston pitäisi pelittää isoillakin kumeilla tiputtamatta ketjuja taakse pyörityksessä? Eikös 2 lehden kampien chainline ole yleensä ilmoitettu rattaiden väliin, eli 104bcd on ulompana, kuin saman ketjulinjalla oleva DM? Kattelin Trekin 9.6 Farleyn ketjulinjaa RF Aeffect 28 DM rattaalla ja näytti hyvälle ei ole ketju kovin vinossa 42, mutta tilaa reilun näköisesti tosin 4" kumi voi hämätä, mutta taas kaverin 5 trekin RF tupla kammilla 104bcd rattaalla 1X11 Shimano ketjulinja tosi vinossa 42 rattaalle ja tiputtaa ketjua taakse pyörityksessä. Ymmärtääkseni ainakin kuitusissa Trekeissä on 170 peräsen RF kammet kuitenkin ja se selittäisi tuon yllä olevan havainnon. Trekki ketjusta selvisi, että käännettynä asennettu RF NW, eli ketjulinja olisi kuitenkin tuo 75. Eipähän ollut nuo pyörät samallahetkellä nähtävissä.

Dudeen RF Cinch kammista taas mahtuu q-factorin perusteella tämän ketjun mukaan 170 peräsen kammet, mutta DM ketjulinja on 68, kun taas 190 peräsen 78 ja 170mm peräsen ratas flipped asennettuna 75. Eli tulkitsenko oikeen, että 170mm peräsen RF 68 ketjulinja on liian sisässä jos kuvittelee 100mm vannetta ja isoja Surlyja, mutta ratas kännettynä 75mm ketjulinja OK?

Ealex on ainakin konkari näissä kampi/ketjulinja asiossa. Ken tietääkään saa neuovoa tyhmempää:o.

Onko muut, viritellyt 104bcd rattaan kaveriksi Bashringiä e13 kampiin ulkopuolelle? Maccilla oli joku versio tuossa.

Edit. Siis kaiketi noilla kapeammilla Duden kammilla 104bcd NW ratas pitäisi olla ihan optimi ketjulinjassa(liki sama, kuin unlimited mallissa DM). Sen 2mm heittää riippuen onko 30, 32 ovaali vai 32, 34 ovaali tai isompi.
Oliko jollain ajossa 42 hampainen 1X11 Shimano edellämainituilla komboilla? Tippuuko ketju 42 taakse pyörittäessä?

Tuossa postauksessa Plus:an kuva kuva AB DM rattaasta. Eli voisiko tuon asentaa vielä niin päin Duden kapeampiin kampiin, että ratatas tulee ulommas? http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?50600-Specialized-Fatboy&p=2496750#post2496750
Orkkis ratashan on ilmeisesti sisäänpäin tuovana unlimitedissäkin, mutta siinä on ilmeisesti liikaa offsettiä, niin ei voi kääntää ulospäin.
Kuvassa ei siis e13 AB, mutta offset pitäisi siinäkin olla sama. Onko Unlimitedin e13 ratas samanlainen, niin kuin Spessussa?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/38a10304e726e0618b9a1f4bd3e23b89.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/79d6fe2074d629ca99c601ab11e10757.jpg

MRa
27.03.2016, 21.50
Mulla on nyt AB:n 28 ja RF 190mm peräisen akseli. Ei pysy ketju 11-42:en (11s) isoimmalla rattaalla takaisinpäin pyöritettäessä. Testaan sitä 170 perän akselia. Nyt renkaina DT:n vanteilla Dunderbeist ja reilusti jää ketjulle tilaa

Jakke81
27.03.2016, 22.15
Edit. Siis kaiketi noilla kapeammilla Duden kammilla 104bcd NW ratas pitäisi olla ihan optimi ketjulinjassa(liki sama, kuin unlimited mallissa DM). Sen 2mm heittää riippuen onko 30, 32 ovaali vai 32, 34 ovaali tai isompi.
Oliko jollain ajossa 42 hampainen 1X11 Shimano edellämainituilla komboilla? Tippuuko ketju 42 taakse pyörittäessä?


Aijemmin reilun 3000km käytössä ovaali bionicon 11-40 xt8000 ei ongelmia. Nyt ab black 32 ja 11-42 ajettu reilu 1000km ei ongelmia. Voi pyörittää joka vaihteella taakse jos tarve, tosin jos pienin käytössä on yleensä vain vetopäällä eli tosi ahistus tilanteessa. Pyörä se cf 9.0 sl.

Gargamel
29.03.2016, 12.07
eteen 32 ovaalin tilalle 26 ovaali. Nyt on siis möyrintävaihdekin taas. JJ 4.8" 65mm vanteella noin 111mm leveä ja jäi runsaasti tilaa ketjun ja renkaan väliin. 11t rattaankin voisi nyt ehkä laittaa pakkaan kiinni. Katselin myös, että tuo paketti taitaa mahtua pyörimään ihan ok vaikka laittaisi akselin etuasentoonkin.

Minulle tuli myös Absoluteblack 26T 64 BCD N/W-ovaali. Takana on vakio 36-11 -pakka. Ensilenkin perusteella näyttää onnistuneen kerrasta. Välitysskaala on minulle juuri sopiva, lyhimmällä välityksellä nousee siinä missä ennen pyöreällä 22:lla, ja pisimmässä päässä 9. lehti (13T) on mukava siirtymävaihde parinkympin vauhtiin ja 11T riittää alamäkiin/30-35km/h vauhtiin. Aika iso hyppäys noiden kahden viimeisen välillä, jossain tilanteessa saattaisi 12T olla kiva, mutta pärjään ilmankin. Toki jossain nousussa tuli paineltua vipua josko vielä ykköstä lyhyempi välitys löytyisi, mutta niin tein vakiosetupillakin.

Ketjulinja näyttäisi silmällä sihtaamalla asettuvan 5. ja 6. takalehden väliin. Viilasin spideria niin että sain sen mahtumaan AB:n upotuksiin. Ainoana epäkohtana huomasin ketjun kyljen rahisevan pikkurattailla viereisen isomman rattaan kylkeen. Liekö käyttämäni KMC 10.93 -ketju liian leveä?

Takavaihtajaksi laitoin medium-häkkisen XT shadow-plussan. Ketjun pituus on sama kuin vakiossa, mutta laskelmieni mukaan sitä voisi lyhentää tuuman verran ja edelleen pitäisi yltää pidemmällekin akselivälille. Toimii kuitenkin noin, joten ei liene tarvetta lyhentää.

Joku bash-juttu pitää kyllä hommata, sen verran heiveröiseltä tuo AB-ratas näyttää.

ealex
29.03.2016, 12.39
Ketjulinja näyttäisi silmällä sihtaamalla asettuvan 5. ja 6. takalehden väliin. Viilasin spideria niin että sain sen mahtumaan AB:n upotuksiin. Ainoana epäkohtana huomasin ketjun kyljen rahisevan pikkurattailla viereisen isomman rattaan kylkeen. Liekö käyttämäni KMC 10.93 -ketju liian leveä?
Tämä johtuu siitä, että ketjulinja on liian "sisällä". 10-pakalle ketjulinja pitäisi olla n. 77mm kun perä on 190mm.


Dudeen RF Cinch kammista taas mahtuu q-factorin perusteella tämän ketjun mukaan 170 peräsen kammet, mutta DM ketjulinja on 68, kun taas 190 peräsen 78 ja 170mm peräsen ratas flipped asennettuna 75. Eli tulkitsenko oikeen, että 170mm peräsen RF 68 ketjulinja on liian sisässä jos kuvittelee 100mm vannetta ja isoja Surlyja, mutta ratas kännettynä 75mm ketjulinja OK?

Juuri näin. :) Minulla Moonlanderissa on RF Cinch 170mm perälle tarkoitetut kammet ja eturatas käännettynä.

Antza44
29.03.2016, 15.43
Tämä johtuu siitä, että ketjulinja on liian "sisällä". 10-pakalle ketjulinja pitäisi olla n. 77mm kun perä on 190mm.


Juuri näin. :) Minulla Moonlanderissa on RF Cinch 170mm perälle tarkoitetut kammet ja eturatas käännettynä.Paljon sitten 11XT pakalla 190mm perässä on optimi ketjulinja? Toimineehan se varmaan 75-77 välistä olevalla, mutta paljon on oikea?

ealex
29.03.2016, 15.54
11-pakalle optimi ketjulinja on n. 2-3mm sisempänä, kuin 10-pakalle. Sram ilmoittaa 48mm, siihen +27,5mm läskipyörän takapakan offset niin se olisi 75,5mm. Shimanolla on vaikeampi samoa, mikä se tarkalleen on, mutta se on suunnilleen sama.

Jos haluaa varmistaa, ettei ketju tipu isosta takarattaasta taaksepäin pyörittäessä niin 1-2mm siitäkin kannattaa ottaa pois.

Antza44
29.03.2016, 16.04
^Hyvä nyt on helpompi speksata.

@Macci tuo Bash näyttäisi, että voisi toimia suoraan 104bcd 32 ovaalin kanssa onko näin? Saako tuota Hopea jostain ilman ketjuohjuria?
http://www.chainreactioncycles.com/fi/en/hope-slick-chainguide-with-bash-guard/rp-prod128176 Tämän bongasin ainoastaan.
Tälläinen rinkula ei taida edes sopia ulkopuolelle? http://www.chainreactioncycles.com/fi/en/hope-lightweight-bash-guard/rp-prod80485
http://uppaa.fi/images/2016/03/21/bash2dd558.jpg
http://uppaa.fi/images/2016/03/21/bash199e3c.jpg
Tämmöinen vihreä bash nyt jostain??? No kai mustakin käy.
http://ep1.pinkbike.org/p4pb11351080/p4pb11351080.jpg

macci
29.03.2016, 19.25
Antza, hopen bashin hommasin alltricksistä (http://www.alltricks.com/mtb/chain-guides/bash-guards/hope-pair-of-bash-ring-104-mm-orange-146-255044.html - värivalikoima suppea mutta eri kokoja löytyy =)). Pitkällä pultilla saa varmasti kiinni 104bcd rattaan kanssa mutta sitten se bash on pelkän pultin varassa. Esim tuossa kuvan setupissa bash menee hopen spiderissa uloimman rattaan tilalle jolloin myös spideri tukee bashiä. Siihen, mikä vaikutus tuolla käytännössä on en sano mitään.

Antza44
29.03.2016, 23.28
^Tukevampi on varmasti tuolla tavalla, kuin Hopen kammissa. Minkä kokoiselle rattaalle oleva sinun on riittääkö 32 tarkoitettu 32 ovaalille?

macci
30.03.2016, 00.01
Tuo mun on 32t bash ja kuvassa 26t ovaali. 32 ovaalin kanssa en ole mallannut mutta veikkaan että 34t bash vaaditaan 32t ovaalille (eikös siinä ole vetoalueella 34t vastaava välitys?)

edit: tuota ei toisaalta ollut iso homma mallata kun 32t ovaali ja tuo bash on irrallisena =)

http://uppaa.fi/images/2016/03/29/b3c2a54.jpg
http://uppaa.fi/images/2016/03/29/b264482.jpg
http://uppaa.fi/images/2016/03/29/b16c66b.jpg

33t bash olisi varmaan optimi jos löytyy. 34t toimii varmasti.

Antza44
30.03.2016, 08.55
^Kiitos testistä. Noista kun ei tiedä testaamatta, että paljon on varmuusvaraa laitettu. 34 oltava siis 32 ovaalille.

R2 näyttäs olevan väri valikoimaa paitsi vihreää. https://r2-bike.com/HOPE-Bash-Plate-BCD104-Pair-color
Alkohan noita löytyä, kun älys millä googlaa https://www.bike24.com/p2109302.html

Laerppi
30.03.2016, 10.53
^Kiitos testistä. Noista kun ei tiedä testaamatta, että paljon on varmuusvaraa laitettu. 34 oltava siis 32 ovaalille.

R2 näyttäs olevan väri valikoimaa paitsi vihreää. https://r2-bike.com/HOPE-Bash-Plate-BCD104-Pair-color
Alkohan noita löytyä, kun älys millä googlaa https://www.bike24.com/p2109302.html

Varmistan vielä, että meneekö toi Bashi samaan 104BCD paikkaan rattaan (esim 32 oval 104bcd) kanssa? Siis molemmat mahtuu?

Antza44
30.03.2016, 11.49
^Macci ei tuota testannut, mutta bash 104bcd reijän ulkopulelle ja ovaali sisäpuolelle, niin pitäisi kyllä toimia, kun ketju ei mene 32 ovaalin ulkopuolelle. Pidemmät pultit vaatii, kun tulee bash väliin ja pultit ruuvataan tietty suoraan rattaan kierteisiin.
Ei hajua minkä mittaiset pultit pitää olla. Aikalailla bash:in paksuuden verran pidemmät. Jotku tollaset olisi hyvät, missä olisi sileää bash ja kammen kohalle https://www.bike-components.de/en/FSA/Kettenblattschraube-ABS-4-Arm-p42646/. Noidenkaan pituutta ei mainita missään

zeppo
31.03.2016, 13.47
Eihän Oulussa sattuisi kenelläkään olemaan Dudea että voisi käydä katsomassa ja porisemassa aiheen ympärillä - lyhyt koeajokaan ei haittaisi ennenkuin lopullisen päätöksen pyörän hankinnasta teen :). Olen katsonut tuota Dude CF 9.0 mallia, itse olen L-kokoa vailla. Nuo keskiölaakerihommat mietityttää myös, tuolla hinnalla ei pitäisi raahata kotiin onglemia vaan luotettavan kamppeen.

Arnold-62
31.03.2016, 19.34
Tuli ekan sold out-tilanteeseen päättyneen ostoyrityksen jälkeen tilattua uudestaan, ja 3 viikkoa sitten saapui 9,0 Unlimited, m-koko. Ostin läskipyörän 10 m koeajon jälkeen, joten syvä harkinta
oli perusteena. Kymmenisen lenkkiä ajettu, mahtavat hankikelit mukaanlukien. En avannutkaan keskiötä ennen käyttöönottoa, tiivistelin liukupinnat crc:n vedenkestävällä vaseliinilla, josko vähentäisi
veden sisäänmenoa. Filo painoi ajokunnossa, ilman polkimia, kokonaista 11,88 kg, joten aika kevyet kumituotteet lienee sattuneet kokoonpanoon. Pyörä on täyttänyt kaikki odotukset, geo on sopivan tuntuinen ja ajettavuus mainio, oman kokemukseni mukaan. Viikonlopulla kokeilin kovavauhtisia ( minulle) käännöksiä, lähtevät tyylikkästi ilman takajarrua, pelkällä painonsiirrolla, hauskaa oli!!

Muutostarpeet kohdistuvat paksumpiin grippeihin ja läskimpään satulaan, mahdolliseen hissitolppaan myös. Ohjainlaakeria olen säätänyt ( tiukannut) kahdesti, lienee integraalikuppi jäänyt tehtaalla
hieman irti pohjasta, vaan eihän tuo iso vaiva ole. Voimansiirto saa kiitosta, toimii kaikinpuolin hyvin, tosin kokemusta on vain xt-tasoisista palikoista. Jos nyt jotain negatiivia mainitaan, niin kymppi-
hammas hieman jurnuttaa, mutta muuten pelaa sileästi. Aika kertoo sitten enemmän pyörästä, ainakin se on moninverroin kuskiaan pätevämpi.

Jakke81
31.03.2016, 20.17
Kuinka monella tuo keskiölaakeri on oikeasti paukahtanut ennen aikojaan? Itsellä alkaa olla syksystä ajettu dudella n.8-9tkm kahdesti kammet käyttänyt irti voimansiirtoa päivitellessä, samalla ulkopuolisesti puhdistanut ja lähinnä laittanut vaseliinia suojaamaan en voitelemaan koska laakeria en ole auki käyttänyt.
Laakeri on edelleen herkkä ja normaalin toiminen.

Jakke81
31.03.2016, 20.24
Tuli toinenkin kysymys mieleen.

Kun näitä kampia on porukalla paukkunut irroittaessa onko ollut mikä pyörän malli / kammen malli.
Näissähän on kahden tyyppisiä kampia (näitä pällisteltiin syötte wintermtb tauolla)ja lisäksi unlimited mallissa on pidempi akseli tässä 1x mallissa vakiona.

ViliA
31.03.2016, 22.06
Täällä mallina unlimited eikä ole ollut laakerien kanssa mitään ongelmia. Kilometrejä kertynyt ehkä 5-6 tuhatta. Kertaalleen kammet irrottanut ja putsannut/rasvannu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Arnold-62
31.03.2016, 22.35
Hienoa kuulla positiivisiakin kokemuksia keskiön toiminnasta. Ei pidä nyt hätäillä tuon avaamisen kanssa. Tuosta laakerien tiivisteen seudun suojaamisesta ja samalla tiivistämisestä on itsellä kokemuksia
tuolta moottoripyöräpuolelta; esim. päitsi koitui helposti takarattaan laakerin kohtaloksi aikoinaan, jos ei suojannut laakerin kumipintaista tiivistettä sitkeällä vaseliinilla. Kun tuo peittävä vaseliinikerros oli
(ei siis ulos näkyvänä) vielä yli 1000 km ajon jälkeen paikoillaan, oli laakerikin ehjä, melkoisesta kurakylvettämisestä huolimatta.Tässä on tietysti pyörämerkkikohtaisia eroja. Olen kyllä avatut laakerit
fillareissa täyttänyt äärimmilleen vaseliinilla, hidaskierroksisinahan niissä ei tarvita tyhjätilaa, vrt sähkömoottorit yms.

Liikuva shikaani
31.03.2016, 22.41
Juu ei täälläkään keskiölaakerit ole porsinut vaikka kohta vuoden ajettu, ehkä 2000km. Kammetkin on aina kiltisti auennut kun muutamaan otteeseen ole rattaita vaihdellut.

Antza44
01.04.2016, 10.34
Eihän Oulussa sattuisi kenelläkään olemaan Dudea että voisi käydä katsomassa ja porisemassa aiheen ympärillä - lyhyt koeajokaan ei haittaisi ennenkuin lopullisen päätöksen pyörän hankinnasta teen :). Olen katsonut tuota Dude CF 9.0 mallia, itse olen L-kokoa vailla. Nuo keskiölaakerihommat mietityttää myös, tuolla hinnalla ei pitäisi raahata kotiin onglemia vaan luotettavan kamppeen.https://www.canyon.com/fi/factory-outlet/#category=mtb-bikes&id=17820
Nyt kannattaisi toimia -15 L Unlimited aika sopivasti. Ostat Bluton sitten tarvittaessa.

J.Kottenberg
01.04.2016, 10.39
^Kyllä. Oman kokemuksen mukaan sen verran mainio peli että kannattaa ostaa. Ja tosiaan jos sitten niin vauhdikkaasti jossain patikoissa tykkää ajella että alkaa käsille lyömään niin hankkii joustoa sitten. Samalla on jäykkä pakkasta kestävä haarukka talvea varten.
Lisäksi näyttää tuolla hinnalla aika riskittömälle kokeilulle. Jos yhtäkkiä toteaakin vaikka jazzbaletin sopivan paremmin niin voi jopa pieni vaivanpalkka jäädä myydessä omaan taskuun.

zeppo
01.04.2016, 14.52
https://www.canyon.com/fi/factory-outlet/#category=mtb-bikes&id=17820
Nyt kannattaisi toimia -15 L Unlimited aika sopivasti. Ostat Bluton sitten tarvittaessa.

Kiitokset vinkistä! Mutta pitäisi ensin koeajaa ennenkuin uskallan ostaa.... Ja tuo Bluto on +600 euroa päälle joten tulee kyllä kalliimmaksi kuin suoraan joustokeulaisen hankinta. Sain Jakelta vinkkiä mistä kysellä L-kokoista koeajoon - siitä Jakelle myös kiitokset! En ole ihan varma että fatbikea ostan ollenkaan ellen sitten 10 sekunnin päästä niin päätä. Melkoista jaakopinpainia tässä on käynnissä pyörän valinnan suhteen.

stumpe
01.04.2016, 15.13
Totesin kolmannen fättärin jälkeen ettei ole minun juttu, en voi kuvitella veivaavani kesällä kiireessä töihin tuolla vekottimella eikä muutenkaan herättänyt mitään intohimoa. Selvästi raskaampia kuin Trekin täpäri jota kokeilin.

Tais mieli muuttua?

zeppo
01.04.2016, 15.33
Ai miten niin??? :rolleyes: Ei jatketa tuosta aiheesta enää syvällisempiin vesiin tässä asiassa :D.

Kurtsilla
01.04.2016, 19.59
Dude CF 9.0 tuli tilattua ja aikomuksena olisi päivitellä heti voimansiirtoa ja varmaan jarrutkin. 1x11 Shimano setup on suunnitelmissa, mutta näitä ovaaliseikkailuja lukiessa tuli vähän epäileväinen fiilis tuosta eturattaan ja ketjulinjan osuudesta.

Tällaista osaa on suunnitelmissa:
e14 Eturatas (http://www.bike-components.de/en/e-thirteen/Boost-Kettenblatt-Guidering-M-Direct-Mount-4-Arm-1-fach-Modell-2016-p47087/black-28-Zaehne-o6940755/)
Shimano 1x11 upgrade kit (https://www.bike-components.de/en/Shimano/XT-1x11-fach-Upgrade-Kit-p49043/schwarz-I-Spec-II-11-42-o28302/)
XT Jarrut (https://www.bike-components.de/en/Shimano/XT-v-h-Set-Scheibenbremse-BR-M8000-mit-G02A-Resinbelag-Modell-2016-p45506/schwarz-Satz-VR-HR--o20891/)

- Voiko tuon voimansiirtokombinaation kanssa tulla ongelmia ketjulinjan ja yleisen toimivuuden kanssa? Muita suosituksia eturattaaksi, entä bashring?
- Tuleeko Duden mukana tarvittavat avaimet kampien irrottamiseen ja spiderin avaamiseen vai kannattaako tilata samalla kun muut osat?

J.Kottenberg
01.04.2016, 20.05
Ai miten niin??? :rolleyes: Ei jatketa tuosta aiheesta enää syvällisempiin vesiin tässä asiassa :D.

Juuri niin. Ei nämä nyt mitään aviopuolison valintaan verrattavia juttuja sentään ole.

MRa
01.04.2016, 21.47
Dude CF 9.0 tuli tilattua ja aikomuksena olisi päivitellä heti voimansiirtoa ja varmaan jarrutkin. 1x11 Shimano setup on suunnitelmissa, mutta näitä ovaaliseikkailuja lukiessa tuli vähän epäileväinen fiilis tuosta eturattaan ja ketjulinjan osuudesta.

Tällaista osaa on suunnitelmissa:
e14 Eturatas (http://www.bike-components.de/en/e-thirteen/Boost-Kettenblatt-Guidering-M-Direct-Mount-4-Arm-1-fach-Modell-2016-p47087/black-28-Zaehne-o6940755/)
Shimano 1x11 upgrade kit (https://www.bike-components.de/en/Shimano/XT-1x11-fach-Upgrade-Kit-p49043/schwarz-I-Spec-II-11-42-o28302/)
XT Jarrut (https://www.bike-components.de/en/Shimano/XT-v-h-Set-Scheibenbremse-BR-M8000-mit-G02A-Resinbelag-Modell-2016-p45506/schwarz-Satz-VR-HR--o20891/)

- Voiko tuon voimansiirtokombinaation kanssa tulla ongelmia ketjulinjan ja yleisen toimivuuden kanssa? Muita suosituksia eturattaaksi, entä bashring?
- Tuleeko Duden mukana tarvittavat avaimet kampien irrottamiseen ja spiderin avaamiseen vai kannattaako tilata samalla kun muut osat?

Kyllä mulla toimi tuo kombinaatio e.13 DM + XT 1x11. Työkalut sun pitää hommata erikseen. Siis kammen ja spiderin irrotukseen.

Kurtsilla
01.04.2016, 21.48
Kyllä mulla toimi tuo kombinaatio e.13 DM + XT 1x11. Työkalut sun pitää hommata erikseen. Siis kammen ja spiderin irrotukseen.

Onko vinkkiä mistä oikeat työkalut?

Antza44
02.04.2016, 14.08
^Kannattaa huomioda noi e13 DM rattaiden eri offsetit.https://www.bike-components.de/en/Chainring/MTB-Single/?limit=24&filter_manufacturer_id=403&order=manufacturer_asc
Minulle ei ainakaan vielä selvinnyt päästäänkö noilla millään Duden lyhellä akselilla lähelle optimi ketjulinjaa~ 75.

Dudeen, jos mielii Bashia lienee ainoa ratkaisu käyttää 64/104bcd ratasta spiderissä ja siihen 104bcd Bash. Presfit keskiöön, kun ei saa mitään kiinni ja mounteja ei rungosta löydy:(.

Kurtsilla
03.04.2016, 21.07
Kyllä mulla toimi tuo kombinaatio e.13 DM + XT 1x11. Työkalut sun pitää hommata erikseen. Siis kammen ja spiderin irrotukseen.

Mennään nyt mistä aita on matalin: en saanut enää vastattua työkalumaksuasiaan privana, mutta asia siis kunnossa, hoidin äsken. Sulla on inboxin siivousta ilmeisesti tarpeen tehdä:


MRa has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.

Antza44
03.04.2016, 22.26
^Työkalu e13 spideriin/rattaaseen lienee tuo.
https://www.bike-components.de/en/e-thirteen/Montagewerkzeug-fuer-Lockring-Innenlager-p38704/universal-universal-o10001/

Einiö
03.04.2016, 22.45
Paljonko saa/pitää/voi olla klappia kun painaa etujarrun pohjaan -> jarrulevy pysyy paikallaan mutta rengas liikkuu jonkin verran edestakas..?

Kyselen ennen kuin ehdein edes tutkimaan sen enempää pystyykö sitä keskiötä kiristämään tms..
Dude cf 9.0

MRa
03.04.2016, 22.50
^Työkalu e13 spideriin/rattaaseen lienee tuo.
https://www.bike-components.de/en/e-thirteen/Montagewerkzeug-fuer-Lockring-Innenlager-p38704/universal-universal-o10001/

Kyll se tuo on. Kurtsilla homma ok.

Ansis
03.04.2016, 23.34
Paljonko saa/pitää/voi olla klappia kun painaa etujarrun pohjaan -> jarrulevy pysyy paikallaan mutta rengas liikkuu jonkin verran edestakas..?

Kyselen ennen kuin ehdein edes tutkimaan sen enempää pystyykö sitä keskiötä kiristämään tms..
Dude cf 9.0
Se on tuollainen se ongelma. Välys on siinä Centerlock-adapterissa https://www.youtube.com/watch?v=t2p646YONV4

Einiö
04.04.2016, 00.04
Se on tuollainen se ongelma. Välys on siinä Centerlock-adapterissa https://www.youtube.com/watch?v=t2p646YONV4
Joo niinpä näyttäis, onko sille mitään tehtävissä? Uus centerlock adapteri?

vitsku
04.04.2016, 10.41
Joo niinpä näyttäis, onko sille mitään tehtävissä? Uus centerlock adapteri?
Mulla oli uutena samaa oiretta mutta siitä selvittiin kiristyksellä.
Vielä ei ollut kerennyt tuleen lisä vahinkoja (välyksiä)
Sen kiristämisen jälkeen ei ole ollut ongelmaa

Einiö
04.04.2016, 19.28
Mulla oli uutena samaa oiretta mutta siitä selvittiin kiristyksellä.
Vielä ei ollut kerennyt tuleen lisä vahinkoja (välyksiä)
Sen kiristämisen jälkeen ei ole ollut ongelmaa
Mites sen kiristäminen onnistuu? Vaatiiko jonkun erikoistyökalun?
Lähdin viikon reissuun niin en pääse katsomaan pyörästä niin sais sitten hommattua valmiiksi :)

vitsku
04.04.2016, 19.42
Mites sen kiristäminen onnistuu? Vaatiiko jonkun erikoistyökalun?
Lähdin viikon reissuun niin en pääse katsomaan pyörästä niin sais sitten hommattua valmiiksi :)
Vaatii sellasen "piparkakkuavaimen" taitaa löytyy ihan motonetista ym
Soitin itse canyonin helppariin ekaks ja ne ohjas paikalliseen takuuhuoltopajaan Tampereella kun pelästyin kanssa et on ihan romu koko pyörä.

petev
08.04.2016, 20.33
Tulipahan vaihdettua kesä renkaat (Kenda pro 4) Duden vakiovanteille 4850g koko höskä sisältäen levyt, litkut, 11-40 pakka, renkaat. takavanteessa vielä gorilla teippaukset, mutta ei tuota settiä paljon kevyemmäksi taida saada.

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

Antza44
08.04.2016, 22.27
^Parisen sataa grammaako ne todellisuudessa on kappaleelta keveemmät, kuin 4" JJ? Miltä kumin vahvuus vaikuttaa ohutkylkiseen JJ verrattuna? Entä itseohjaus ja veto/kantti pito? Onko rullaus selkeästi parempaa?

px
08.04.2016, 23.02
Viiden 4.0" Kenda Juggernaut Pro:n otannalla painot 817, 834, 846, 869 ja 907g. Kahden 4.0" ohutkylkisen JJ liteskinin otanta (Duden mukana tulleet) n. 1060g molemmat.

Antza44
09.04.2016, 00.32
^Kivoja lukuja, kun kattelee, että 27.5" plussa kumit painaa samoja lukemia.

petev
09.04.2016, 10.15
Mun JJ:t painoi 1090 ja Kenda 830 ja 835, saas kattoa millaiset on, ajamaan en vielä ehtinyt.

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

Antza44
09.04.2016, 12.01
^Paljon oli leveyttä 80mm vanteella? Taitaa ne kapeammat olla, kuin JJ. Kyllähän tuo puolikiloa rullaavista tuntuu jo, jos kumi itsessään on rullaava. Tietysti, jos ne ei sekalaista maastoajoa kestä, niin minä en niillä ainakaan mitään tee.

petev
10.04.2016, 13.50
^Paljon oli leveyttä 80mm vanteella? Taitaa ne kapeammat olla, kuin JJ. Kyllähän tuo puolikiloa rullaavista tuntuu jo, jos kumi itsessään on rullaava. Tietysti, jos ne ei sekalaista maastoajoa kestä, niin minä en niillä ainakaan mitään tee.
Leveys 101 mm eli aika tarkkaan sama, kun JJ, mutta mitta on kyljestä, joka on levein kohta. Saas nähdä miten kestää kivikossa noi kyljet, aika otillaan ne tuntuu olevan. Noh jos ei kestä niin sit paluu JJ:hin.
Koko pyörä nyt 10,5 kg

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

Antza44
10.04.2016, 17.49
^Pistäs kuva pöörästä 10.5 setupilla:o.

Onne kyllä ottavan näköiset kyljet, kun tossa kauppareisulla kattelin paikallisen ikkunassa, tosin sport versiot, mutta muotohan on sama. Pulleiltakin näytti ainakin omaan Mammothiin verraattuna.

Kyllä se vaan, kun on talven ajanut 4.8JJ takana, tuntuu 4" aika onnettomalla kivikossa ja vetopito on ankea Mammothissa eikä se sen kummemmin rullaa. Nyt Budin jälkeen iso JJ edessä ja vaikutta toosi hyvältä:rolleyes:.

petev
10.04.2016, 19.21
Tämmönen se on 10,5 kg setupilla, ei mitään ihmeellistä.
Eteen kokeilin tehdä tubeles virityksen ihan höyrynsulkumuovista, tuntuu se pitävän ja kohtuu keveäkin 30g ja litkua 60 ml lisäksi.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160410/b73c92ac6209ee9108ac86b8e6b39cb3.jpg

Antza44
10.04.2016, 22.39
^Hyvältä näyttää.

Miltä tuo Kcnc stemmi vaikuttaa aikuisella? Pikku jäbän läskissä moinen 50mm. Kevyt se on ku mikä. Kevyt se on toi tolppakin. Sellasta en ainakaan uskalla alleni ottaa. Nykysessä Syntacen P6 carbon ja se on ollut hyvä. Harmivaan, kun on 31.6mm ja ei sovi ja uusien hinta pompsahtanut liki 250€.

Mikä tanko sinulla?

Taitaa olla ihan toimiva tuo Duden seatpost clamppi? Itselle ei ole vielä toimivaa pikalukitteista sattunut.

Oma aihio pitäisi saapua ensiviikolla. Nykyinen Muklukki painaa noin 14kg, josko sais edes parikiloa alemmas. Tosin en ole mikään kramman viilaaja osien käytännön toiminta ja kesto on ykkösenä.

petev
10.04.2016, 22.57
No minä olen tälläinen keijukainen about 96 kg ja kyllä ne mulla on ainakin kestäneet. Ja mun ajot on sitten melkosta repimistä näissä varsinais-suomen kivikoissa ja juurakoissa.
Tanko on exotitc carbon, mutta tuntuu ehkä liian suoralta mulle, tilasin Answerin 20/20 tangon saas nähdä kumpi lähtee myyntiin.

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

Antza44
10.04.2016, 23.21
^Saman sarjan keijukainen ja ajo olosuhteetkin kuulostaa tutun oloisilta;).

Answer on hyvä tosin siihen tilaan kokeeksi 20mm jatkot, kun romuja tulee taas tilailtua. Minä puolestaan pakoitan itseni ajamaan muutaman lenkin orkkis suoralla tangolla kokeeksi.

Halpa alu Ritcheyn tolppa napsahti poikki viime kesänä yhdellä pidemmällä rupeamalla, niin päädyn toiseen ääripäähän ja 10V takuu valoi luottoa sijoitukselle.

Läskimasa
10.04.2016, 23.46
Answer on hyvä tosin siihen tilaan kokeeksi 20mm jatkot, kun romuja tulee taas tilailtua.
Mistä saa jatkoja kuitutangolle? XXL:ssäkin jonkunlaisia kaupan, mut painaa melkosesti ja mahtaako sopia kuitusen sisään.

Antza44
10.04.2016, 23.49
Noi pitäisi mennä https://www.bike-components.de/en/Controltech/Terminator-Lenkerendstopfen-p38864/schwarz-22-2-mm-o20981/ .

brilleaux
11.04.2016, 08.06
^On hyvät. Answerin kaverina ollu jo pitkään.

Juppo
11.04.2016, 21.16
Oisko jollain ylimääräistä bikeguard boxia? Oulunseudulla.

Antza44
12.04.2016, 11.09
Täytyy vähän kerrata tuota DT vanteiden tubelesointia. Näyttäisi, että huomenna tuo voi olla edessä.

Alle tulee heijastinteippi+pakkausteippi liimapinnat vastakkain. Sitten on kaksi vaihtoehtoa joko 80mm Gorilla tai säkitys kalvo. Toimiiko kalvo löysillä paineilla, ettei kumi luista hyllyltä pois/burppaa? Pikku jannun läskissä oli toivoton ilman, että olis virittänyt jotain, niin kuin Macci jossain esitti CS vanteelle.

En koe tuskaa Gorilla kiekan painostakaan. Kannattaako se vetää hyllyllekkin asti ylttääkö edes? Tavoite olisi päästä edes sinnepäin, kuin Mulefuteilla, että kumit ei tipu millään vahingossa tai burppaa. Niillä Gorillan ei tarvitse olla hyllyllä ja paremmin kestääkin rengastöitä, kun irrotettava kumi ei yritä irrottaa sitä lähtiessään.

Lisäksi olisi kiva, jos kumien vaihto onnistuisi suoraan kompuralla kumit ylös ilman, että joutuu sisurilla nostelemaan. Tosin kuormaliina kikka on hyvä, mutta Mulefuttien helppouden jälkeen ei vaan jaksaisi moisia säätää.

Vaihtelevasti on tainnut porukalla 0 paineilla pysyä tubeless kumit ylhäällä DT:eillä?

petev
12.04.2016, 12.54
Mulla on molemmat tavat käytössä, eteen kokeilin nyt siis tuolla kosteuden eristyskalvolla, kun sitä rulla sattui kotona olemaan ja onnistui se silläkin. Kyllä se rengas helpommin hyllyltä lähtee, mutta ei ittekseen pudonnut nolla paineillakaan. Gorilla on ollut luetettava ja takana se on nyt kestänyt kolme renkaan vaihtoa. Teippi ei yllä hyllylle saakka, mutta ei ole tarvettakaan, mulla rupes etusessa teipin väliin menemään litkua siinä kohdassa, kun ne on päälekkäin eli kannattanee kiinittää huomiota, että painelee teipin kunnolla kiinni. Reunoista oli kyllä pirun tiukassa ja mattoveitsella irrottelin jämät eli sieltä olis kestänyt ties kuinka kauan. Teipin painelin ihan sormilla kiinni enkä mitään yön yli sisuri kikkaa käyttänyt. JJ on nousssut hyvin renkaalle, D5 ja Kenda vaati sen sisurilla toisen reunan nostamisen eli sanoisin, että enemmän renkaasta, kuin vanteesta tuo asia kiinni.

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

Antza44
14.04.2016, 08.16
Mahtuikos Duden perään 180mm jarrulevy? Oikealla adapterilla tietenkin.

juhhau
14.04.2016, 14.18
Eilen juuri tuota 180 mm levyä sovittelin cf 9:n paikoilleen. Mahtuu justiinsa, mutta niin pienelä toleransilla etten tohtinut jättää paikolleen. Mutta edessä 203 mm toi mukavasti tutumaa vipuun.

Keskiäkäinen lohjalainen
15.04.2016, 09.19
Eilen juuri tuota 180 mm levyä sovittelin cf 9:n paikoilleen. Mahtuu justiinsa, mutta niin pienelä toleransilla etten tohtinut jättää paikolleen. Mutta edessä 203 mm toi mukavasti tutumaa vipuun.

En ole itse levyjä vaihdellut, mutta havaintosi isomman etulevyn edukkuudesta todennäköisesti on aivan kohdallaan. Takapäähän en ole kaivannut lisää tehoa, mutta etupäässä voisi olla hiukan enemmän tunnokkuutta kovasta vauhdista jarrutellessa.

juhhau
15.04.2016, 20.53
Täsmennän vielä 180 mm levy sopivuutta taakse Dudeen. Taka-akselini oli etuasennossa, jolloin haarukan alaputkeen jäi muutama milli tilaa. Akselin ollessa taka-asennossa tätä ongelmaa tuskin on. Mutta joo, tuota etujarrun päivitystä isompaan voin suositella.

Kurtsilla
16.04.2016, 13.09
^Kannattaa huomioda noi e13 DM rattaiden eri offsetit.https://www.bike-components.de/en/Chainring/MTB-Single/?limit=24&filter_manufacturer_id=403&order=manufacturer_asc
Minulle ei ainakaan vielä selvinnyt päästäänkö noilla millään Duden lyhellä akselilla lähelle optimi ketjulinjaa~ 75.

Dudeen, jos mielii Bashia lienee ainoa ratkaisu käyttää 64/104bcd ratasta spiderissä ja siihen 104bcd Bash. Presfit keskiöön, kun ei saa mitään kiinni ja mounteja ei rungosta löydy:(.


Mulla on nyt tuollainen 5mm offsetillä varustettu rinkula: https://www.bike-components.de/en/e-thirteen/Boost-Kettenblatt-Guidering-M-Direct-Mount-4-Arm-1-fach-Modell-2016-p47087/

Jotta sain pelaamaan vaihteet kunnolla ja ketjut pysymään, käänsin sen siten että logo ja tekstit ovat sisäänpäin keskiöön päin. Siirsin myös kaksi kolmesta prikasta toiselle puolelle keskiötä, sillä sain ketjulinjaa keskemmälle. Kas näin (https://flic.kr/p/GaMA6o). Tuleekohan tuosta mitään ongelmia? Ketjut on kyllä pysyneet hyvin ja kärsii polkea jonkin verran taaksepäinkin isoimmalla rattaalla.

Antza44
18.04.2016, 15.49
^Sen mitä katselin oman Duden kampia niitä irrotellessa. On niin lähellä chainstaytä molemmin puolin, että en uskaltaisi spacereita vaihtaa eri puolille (kapea akseli). Eli sinulla ratas niin päin kammissa, että menee lähemmäs runkoa?

Olen tässä pohtinut, jos kuitenkin siirtyisin AB Direct mount ovaaliin jahka tulee saataville. http://absoluteblack.cc/e13-oval-guidering-m-direct-mount-traction-chainring

104bcd 32 ovaali toimii ok, mutta hitusen saisi olla sisempänä, kun 11XT 42 rattaalta tipahtaa taakse pyörittäessä. Ketjulinja suora noin 5-6 vaihteen välissä. Orkkis 104bcd ja 10 pakan 36 ei tippunut, mutta tuo raattaan isontuminenkin takana vaikutta + 11 on hitusen syvempänä. Tosin 32 ovaali on myös sisempänä, kuin orkkis 36 eturatas.

e13 sanoo, että näillä spinlelenght- 145mm ja Offset- 73mm kammilla tuo heihän -2.5mm offset fatbike ratas antaa ketjulinjaksi 70.5mm. https://bythehive.com/collections/drivetrain/products/28t-fatbike-chainring Boost ratattaassa -5mm offset tulee vielä sisemmäs siis.
Tosin tässä PDF dokkarissa puhutaan, myös 66mm ketjulinjasta, mutta luotan tuohon rattaan linkkiin enempi. https://thehiveglobal.zendesk.com/hc/en-us/articles/204752835-TRS-crankset-chainline-and-frame-fit

Olen siinä uskossa, että normi AB 49mm(normi kammilla) chainline/ e13 normi ei offset ratas sopii parhaiten Duden kampiin (ei Unlimited), koska ne on suorempia, eli ketjulinja menee ulommas tai tarvittaessa saa käännettyä vielä ulommas, kuin fatbike -2.5mm rattaalla.

78 offsetilla oleville kammille ketjulinjaksi tulee 75.5mm e13 fatbike rattaalla. Nämä ilmeisesti Unlimitedissa? Eli akselissa 5mm eroa.

petev
20.04.2016, 12.59
Tulipa laitettua dudeen Answerin 20/20 tanko ja 50mm stemmi, ei tullut ranteet kipeiksi, mutta nyt on käsien ojentajat ja jopa rintalihakset eilisen lenkin jäljiltä hieman arat. Tuliko tosta ajoasennosta nyt sitten jo liian lyhyt vai mistä moinen voi johtua ?

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk

Kurtsilla
20.04.2016, 16.55
^Sen mitä katselin oman Duden kampia niitä irrotellessa. On niin lähellä chainstaytä molemmin puolin, että en uskaltaisi spacereita vaihtaa eri puolille (kapea akseli). Eli sinulla ratas niin päin kammissa, että menee lähemmäs runkoa?


Kyllä, ratas on kammis niin päin, että menee mahd lähelle runkoa. Spacereitten toiselle puolelle siirrolla vaihteet pelasivat hyvin, mutta kyllä tuo voimansiirron puoleinen kampi isommin runtatessa sitten alkoi hipsiä kiinni chainstaytä. Eli piti siirtää takaisin rattaan puolelle. Paikallaan vaihdellen ja kampia pyöritellen toimii vieläkin, tosin isolla rattaalla ei voi pitkään pyöritellä taaksepäin. Tästä ei taida kuitenkaan tulla ongelmaa, harvemmin isosti tarvii taaksepäin kelata juuri tuolla vaihteella. Katsoin vielä verrokiksi täpärin ketjujen toimintaa (Spectral 29, 2016), siinä siis orkkis SRAM 1x11 setuppi ja tuossakin tuntuu ketju satunnaisesti tippuvan isolta takarattaalta jos hyvin taaksepäin pyörittelee. Ja Spectralissa on ketjuohjutit ja pelit...

Mutta, prk, nyt tässä on ongelma etukiekon kanssa. Pääsi nimittäin käymään näin:
https://farm2.staticflickr.com/1442/25935633364_25602ce10e_n.jpg (https://flic.kr/p/FvQUdu)
Näyttää DT Swissin etukiekkojen saatavuus huonolle tällä hetkellä. Mitäs tähän kannattaisi tehdä? Odotella uutta kiekko kun tulee saataville? Rakentaa uusi kiekko vaihtamalla jokin muu kehä tilalle?:(

Läskimasa
20.04.2016, 18.09
^ Tästä koko valmis kiekko, maksaa tietysti: http://www.ebay.com/itm/DT-Swiss-V-Rad-BR-2250-Classic-26-Alu-Center-Lock-150-15mm-TA-schwarz-Fahrrad-/311555094864

710-kehiä näytti myös iibeissä olevan, jos semmonen kelpaa: http://www.ebay.com/itm/262369684862

macci
20.04.2016, 18.30
710 kehää myös esim täällä hyllyssä
http://www.actionsports.de/dt-swiss-br-710-big-ride-black-15135

monessa muussakin kaupassa listattuna (ja hiukan halvemmallakin) mutta näyttää olevan loppu

toisaalta hyvä tekosyy harkita kuitukehää :D

Läskimasa
20.04.2016, 18.46
Mutta, prk, nyt tässä on ongelma etukiekon kanssa. Pääsi nimittäin käymään näin:

Mitäs tähän kannattaisi tehdä?
Ei kannattais nelituumasella ajella (veikkaus), 4.8":t alle niin säilyy vannekkin ehyempänä. :)

Antza44
20.04.2016, 18.56
^^Outoa, jos tuo e13 kirjoitus -5mm boost ja -2.5mm fat rattaasta pitää kutinsa, ni tuo boost pitäisi olla vielä sisempänä, mutta taitaa siirtää sittenkin ulommas verrattuna fat rattaaseen. Toisaalta Spessu miehet valitteli, että fat ratas vie liian sisään.

Millä takapakan rattaalla on ketjulinja suorana, kun kammet tehdas setupissa? Mikä pakka?

Selvisikö kuski säikähdyksellä vanne keississä?

Fillarihemmo
21.04.2016, 08.29
Mutta, prk, nyt tässä on ongelma etukiekon kanssa. Pääsi nimittäin käymään näin:
https://farm2.staticflickr.com/1442/25935633364_25602ce10e_n.jpg (https://flic.kr/p/FvQUdu)
Näyttää DT Swissin etukiekkojen saatavuus huonolle tällä hetkellä. Mitäs tähän kannattaisi tehdä? Odotella uutta kiekko kun tulee saataville? Rakentaa uusi kiekko vaihtamalla jokin muu kehä tilalle?:(


O-ou !
Minkälainen tapahtuma tossa on ollut taustalla, että noin pääsi käymään ? Onko joustokeulapyörä vai jäykkä ?
Itseäni kiinnostaisi keveytensä takia hankkia ne DT Swiss BR2250 kiekot, mutta jos tommonen vaara on JJ 4":lla, niin vähän arveluttaa.
DT Swiss BR2250 kiekkoja alkaa saamaan ainakin euroopasta taas toukokuun puolivälissä kuulemma.

Kurtsilla
21.04.2016, 10.15
O-ou !
Minkälainen tapahtuma tossa on ollut taustalla, että noin pääsi käymään ? Onko joustokeulapyörä vai jäykkä ?
Itseäni kiinnostaisi keveytensä takia hankkia ne DT Swiss BR2250 kiekot, mutta jos tommonen vaara on JJ 4":lla, niin vähän arveluttaa.
DT Swiss BR2250 kiekkoja alkaa saamaan ainakin euroopasta taas toukokuun puolivälissä kuulemma.

Joustokeulalla mentiin ja kuskikaan ei selvinnyt ilman osumia. Lenkin viimeinen helppo pätkä ja ilmeisesti ainoa uralla ollut kivi koitui kohtaloksi, muistikuvia ei kuitenkaan ole. Jälki CSI:n perusteella kivi on jäänyt kokonaan rekisteröimättä ja pieni laskupätkä tuli rysäytettyä suoraan tuohon kiveen. Siitä sitten vasemmalle kyljelle, aivotärähdys ja solisluu murtui.

Hauska ensimuisto ton jälkeen on pyörän ihmettely: "hitto, tuollaista pyörää oon pitkään halunnut, miksköhän joku on jättänyt omansa tänne pöpelikköön" [emoji1]. No nyt on pari kk aikaa saada kiekko kuntoon...

Uskoisin että nuo kiekot kyllä kestää rytyytystä ihan hyvin, mutta tuollainen "seinäänajo" on sitten eri juttu. Eli silmät auki tällaisessa "rauhallisessa läskeilyssäkin", yli pääsee monesta ja kiertää voi, läpi ei kannata yrittää...


https://youtu.be/IoedCjkqqsM

Fillarihemmo
21.04.2016, 10.30
No huh huh !!!

Voimia ja zemppiä.

J.Kottenberg
21.04.2016, 12.46
Tossa oli kyllä extrahuonotsäkä. Kiekon kunnostus on pikkujuttu. Mutta vammat kannattaa hoitaa hyvin pois. Samoin tsemppiä!

TheMiklu
21.04.2016, 19.41
Ai saateri! Kävi kipijää pelekkä tapahtumakuvauksen lukeminen! :0

Antza44
22.04.2016, 13.19
^Sen mitä katselin oman Duden kampia niitä irrotellessa. On niin lähellä chainstaytä molemmin puolin, että en uskaltaisi spacereita vaihtaa eri puolille (kapea akseli). Eli sinulla ratas niin päin kammissa, että menee lähemmäs runkoa?

Olen tässä pohtinut, jos kuitenkin siirtyisin AB Direct mount ovaaliin jahka tulee saataville. http://absoluteblack.cc/e13-oval-guidering-m-direct-mount-traction-chainring

104bcd 32 ovaali toimii ok, mutta hitusen saisi olla sisempänä, kun 11XT 42 rattaalta tipahtaa taakse pyörittäessä. Ketjulinja suora noin 5-6 vaihteen välissä. Orkkis 104bcd ja 10 pakan 36 ei tippunut, mutta tuo raattaan isontuminenkin takana vaikutta + 11 on hitusen syvempänä. Tosin 32 ovaali on myös sisempänä, kuin orkkis 36 eturatas.

e13 sanoo, että näillä spinlelenght- 145mm ja Offset- 73mm kammilla tuo heihän -2.5mm offset fatbike ratas antaa ketjulinjaksi 70.5mm. https://bythehive.com/collections/drivetrain/products/28t-fatbike-chainring Boost ratattaassa -5mm offset tulee vielä sisemmäs siis.
Tosin tässä PDF dokkarissa puhutaan, myös 66mm ketjulinjasta, mutta luotan tuohon rattaan linkkiin enempi. https://thehiveglobal.zendesk.com/hc/en-us/articles/204752835-TRS-crankset-chainline-and-frame-fit

Olen siinä uskossa, että normi AB 49mm(normi kammilla) chainline/ e13 normi ei offset ratas sopii parhaiten Duden kampiin (ei Unlimited), koska ne on suorempia, eli ketjulinja menee ulommas tai tarvittaessa saa käännettyä vielä ulommas, kuin fatbike -2.5mm rattaalla.

78 offsetilla oleville kammille ketjulinjaksi tulee 75.5mm e13 fatbike rattaalla. Nämä ilmeisesti Unlimitedissa? Eli akselissa 5mm eroa.Laitoin eilen 104bcd 32 NW Absolute ovaalin ja spiderin väliin 1.5mm prikat. Suora ketjulinja on nyt 5 vaihdetta sisempänä ja silti tiputtaa 42 XT alas taakse pyörittäessä. Ei tosin niin pahasti, kuin ilman prikkoja. Eli tuo isohko eturatas/takaratas kombo on syynä tiputteluun. 36 pakasta tuskin tiputtaisi, koska 11 xt pakan sisempänä olo on varmasti jo kompensoitu. NW rattaan 2mm sisempänä+1.5mm prikka. Ketjulinjaa ei ole järkevää sisemmäs enään ottaa.

Spiderissä lukee muuten 74.8 ja vaikuttaisi, että se on orkkis 36 piikkisen ketjulinja. Eli minulla olisi nyt NW~2mm+1.5mm prikat, eli ketjulinja 71.3mm ja pelkällä NW rattaalla 72.8mm. Molemmat siis toimivia vaihtoehtoa, mutta 42 ketju silti tippuu.
Eli uskomus on, että AB tai e13 normi ratas tuotta sen 73mm ketjulinjan ja e13 fatbike -2.5 offset sen 70.5mm.

No tänään käännän isot JJ:t alle, niin näkee kuinka lähellä ketjua nyt ollaan tuolla ~71.3mm ketjulinjalla.

PS. Kurtsilla nopeaa paranemista.

Antza44
22.04.2016, 18.31
Answer on hyvä tosin siihen tilaan kokeeksi 20mm jatkot, kun romuja tulee taas tilailtua. Minä puolestaan pakoitan itseni ajamaan muutaman lenkin orkkis suoralla tangolla kokeeksi.



Mistä saa jatkoja kuitutangolle? XXL:ssäkin jonkunlaisia kaupan, mut painaa melkosesti ja mahtaako sopia kuitusen sisään.


Noi pitäisi mennä https://www.bike-components.de/en/Controltech/Terminator-Lenkerendstopfen-p38864/schwarz-22-2-mm-o20981/ .
Olis taas kannattanut ajatella. Tuli sitten noi maantie tanko malli missä ulkohalkaisija 23.8mm.
Lukihan se siinä saksaksi, kuvittelin jotenkin, että on pituutta, kun mtb luki. No ohkasemmat oli loppu mistähän ne nyt sitten?

Kurtsilla
22.04.2016, 20.51
Kiitoksia tsempeistä ja parantumisen toivotteluista. :) Pari viikkoa tässä menee tosiaan ihan kokonaan ilman liikkumisia, sitten varmaan pääsee jo juoksemaan. Fillarin päällekin on kova polte, mutta siihen hommaan menee vielä vähän pidempään aikaa. Nyt jää aikaa hoitaa tuo Duden etukiekko kuntoon. Onhan tuo täpärikin tietysti ajoa vaille, mutta nyt ei ole kuskiakaan.

DT Swissin "orkkiskiekkojen" saatavuus näyttäisi monen verkkokaupan osalta paranevan ensi kuussa, joten ebay-ostoihin ei välttämättä tarvitse ryhtyä. Kuitukehä taitaa jäädä tällä kokemuksella laittamatta, mutta miten tuo parissakin aiemmassa viestissä mainittu 710 kehä eroaa BR 2250 normaalikehästä? Vakuutus saattaa kyllä korvata ihan alkuperäiskiekonkin tilalle, eikä oma ostokaan ole poissa laskuista, mutta toki jokin "järkiratkaisukin" voisi olla paikallaan. Lisää painoa en kuitenkaan viitsisi fillariin hommata, enhän ehtinyt edes litkuttelemaan ennen tuota mälliä...! :/

Kemizti
22.04.2016, 21.07
Siis tuo 710 kehä on täsmälleen sama, mistä br2250 -setti on koottu, myydään irtona "omapainonsa" nimellä, joka toki speksin mukaan ilmoitettu "yläkanttiin" (675g dt:n sivuilla)

Antza44
23.04.2016, 01.37
Kysyimpä tätä e13 ratas offset/ketjulinja mysteeriä.

Eli minulla akselissa lukee spindle lenght 145mm ja offset 73mm. Sain alla olevan vastauksen tiivistettynä valmistajalta.

e13 ratas vaihtoehdoilla 73 offset kammilla tulee seuraavat ketjulinjat. Eli tuosta vähennetään rattaan offset niin saadaan ketjulinjat.

-Fatbike 28 -2.5mm "flat mount" = 70.5mm
-Boost -5mm = 68mm
-Normi ratas on -8mm = 65mm

Ja sitten pohdintaa:seko:
Se paljon on ketjulinja, jos ratas on 5mm paksu ja asennettu toisinpäin en nyt älyä? Antaako -5mm toisinpäin sitten suoraan sen 73mm ja -2.5mm on suora eli molemminpäin sen 70.5mm? -8mm olisi sitten 76mm tämä ei ilmeisesti ainakaan mahdu ja ei ole tarvekkaan.

Voiko e13 DM rattaan yleensä asentaa toisinpäin, jos ei ole liikaa offsettiä, ettei osu kampeen?

104bcd NW:n antama noin 73mm tai prikoilla 71.5mm on hyvä, mutta 70.5mm on myös jo liian sisässä mielestäni.

Se mihin Absoluten 49 chainline direct mount ratas sijoittuu ketjulinjan suhteen on vielä minulle mysteeri. Ilmeisesti noin 6mm offsettiä eli väärinpäin antaisi luokkaa 74mm ketjulinjan mikä olisi hyvä.

ealex
23.04.2016, 11.27
Kysyimpä tätä e13 ratas offset/ketjulinja mysteeriä.

Eli minulla akselissa lukee spindle lenght 145mm ja offset 73mm. Sain alla olevan vastauksen tiivistettynä valmistajalta.

e13 ratas vaihtoehdoilla 73 offset kammilla tulee seuraavat ketjulinjat. Eli tuosta vähennetään rattaan offset niin saadaan ketjulinjat.

-Fatbike 28 -2.5mm "flat mount" = 70.5mm
-Boost -5mm = 68mm
-Normi ratas on -8mm = 65mm

Ja sitten pohdintaa:seko:
Se paljon on ketjulinja, jos ratas on 5mm paksu ja asennettu toisinpäin en nyt älyä? Antaako -5mm toisinpäin sitten suoraan sen 73mm ja -2.5mm on suora eli molemminpäin sen 70.5mm? -8mm olisi sitten 76mm tämä ei ilmeisesti ainakaan mahdu ja ei ole tarvekkaan.

Voiko e13 DM rattaan yleensä asentaa toisinpäin, jos ei ole liikaa offsettiä, ettei osu kampeen?

104bcd NW:n antama noin 73mm tai prikoilla 71.5mm on hyvä, mutta 70.5mm on myös jo liian sisässä mielestäni.

Se mihin Absoluten 49 chainline direct mount ratas sijoittuu ketjulinjan suhteen on vielä minulle mysteeri. Ilmeisesti noin 6mm offsettiä eli väärinpäin antaisi luokkaa 74mm ketjulinjan mikä olisi hyvä.
Eikö -5mm ratas toisinpäin olisi 73+5=78mm?

Antza44
23.04.2016, 12.04
^No tätä juuri pohdin, että mistä pinnasta se on mitattu, jos se on keskeltä ratasta piikin keskelle se olisi näin, mutta taas, jos keskeltä ulkopinnasta piikin keskelle se voi olla noin, kuin pähkäilin???

Se mistä koitin asiaa pähkäillä oli Racefasen taulukko. Siinä 202qf kammilla ketjulinja on 68mm ja ratas flipattuna 75mm.
Ainakin Absoluten DM RF rattaassa on 6mm offsettiä, niin sillä olisi mahdotonta saada nuo ketjulinjat, jos se siirtäisi 6mm suuntaansa. Se mitä mahtaa olla RF oman rattaan offset ei hajua, mutta luulis ettei AB paljon eroa.
Kuvassa näkyy AB offset http://absoluteblack.cc/raceface-oval.html

Hitto, kun ei ole mitään DM ratasta mistä mitata mistä offset arvo on mitattu. AB DM 30 ovaalihan tässä on tavoitteena e13 kampiin.

http://fcdn.mtbr.com/attachments/fat-bikes/847309d1384638913-widest-q-factor-crank-options-avoid-chainstay-clearance-issue-race-face-fat-bike-cranks.jpg

ealex
23.04.2016, 12.55
RF ja AB rattaat eroavat sillä, että RF ratas normikammilla antaa 51mm ketjulinjan ja AB 49,9mm ketjulinjan. Eli RF ratas on 1,1mm litteämpi. AB ratas RF:n kapeamman Q-factorin läskikammilla antaa oikeinpäin 66,9mm ketjulinjan ja flipattuna - 76,1mm.

Jos e13 läskiratas on suora ja antaa molemmin päin saman 70,5mm ketjulinjan, sitten menee niin, kuin sinä laskit…

Antza44
24.04.2016, 01.43
^e13 edustaja kirjoitti itse "flat mount" -2.5mm fatbike rattaasta ja 73mm offset kammilla se antaa 70.5 ketjulinjan onko se oikeasti suora en tiedä, kun en ole nähnyt.

e13 AB on 49 offsetillä.

Rescue73
25.04.2016, 17.10
Moi, käykös 44mm pitkät Stanin venttiilit Duden tubelesointiin? (kierre oli loppuun asti)

Antza44
26.04.2016, 01.17
^Käy ja lyhempikin riittää.

Antza44
26.04.2016, 01.19
e13 DM Fatbike -2.5mm offset ratasta ei voi asentaa käännettynä valmistajan mukaan:( ja ei muitakaa heidän DM rattaitaan.

En kyllä ymmärrä miksi ei, kun on liki suora, jos jollain moinen voiko kertoa miksi ei voi? Ottaako se kampeen kiinni toisinpäin?

Einiö
26.04.2016, 09.50
Mistähän johtuu että dude paukahtaa aika ikävän kuuloisesti jostakin kampien välistä tai sieltä päin,, ensimmäisellä kerralla luulin että runko napsahti poikki muttei mitään murtumia ainakaan näy. Esim. kun pienen pudotuksen/kuopan jälkeen suurin paino kohdistuu kampien päälle niin saattaa paukahtaa muttei aina.

Onko kellään vastaavaa?

Antza44
26.04.2016, 10.03
^Olisiko keskiö laakeri antautumassa. Omani rasvasin 0 metriä ajettuna ja toinen rohisi vielä rasvauksenkin jälkeen. Noitahan on tainnut räjähtää.

Onko muillakin kammet aika jäykät pyörimään vapaana ilman ketjuja? Ei montaa kierrosta pyörähdä. APS kiristin video ohjeen mukaan.

Keskiäkäinen lohjalainen
26.04.2016, 13.16
Mistähän johtuu että dude paukahtaa aika ikävän kuuloisesti jostakin kampien välistä tai sieltä päin,, ensimmäisellä kerralla luulin että runko napsahti poikki muttei mitään murtumia ainakaan näy. Esim. kun pienen pudotuksen/kuopan jälkeen suurin paino kohdistuu kampien päälle niin saattaa paukahtaa muttei aina.

Onko kellään vastaavaa?

Oli. Loppui, kun kiristin taka-akselin oikeaan momenttiinsa. Se pitää vetää aika kireälle.