Näytä tavallinen näkymä : 50/60 Tasajako
^Muotipyörässä muovijakkara, ei huåno.
*peukio*
Jasittaastäääääysiiii!!!!!!!!1!
^^ Tuo on kyllä aivan ....aan Hieno!
onko tietoa mikä runko on?
Trek ja tota on ollu myös muistaakseni gatesilla.Malli: Sawer eli vähän niiko Black Sheep.
Onnitelut oli Gunnarlasssa.:).
Liikuva shikaani
19.09.2016, 19.05
Onnea kmw:lle, lahja on komia!
Kuntoilija
19.09.2016, 19.13
Onko siinä mitään laitaa antaa lahjaksi noin vanhalle ukolle sinkula ja vain yhdellä jarrulla! Sehän rikkoo polvet ja ajaa vielä ojaan ;)
Onnea täältäkin....Hiano tarra ja kaikkee.....vähän kade.:rolleyes:
Onnittelut. Häkkyrähän on oikein tyylikäs kötöstys.
Marsusram
19.09.2016, 19.41
Onnea vaan!
Josko tuo on fixi kun takajarru on jäänyt tarpeettomaksi. Voi yrittää moottoriradan ympäri takaperin.
Onnittelut merkkipäivästä 1vee kerhon apuvarajänekselta.
Ne CCG-mulkerot on *ittuillessaan laittanu keaksin kumin taakke.
Onnittelut kmw:n uutukaisesta täältäkin ja täälläkin, vaikka en 50/60-kerhoon vielä ihan pääsekään, joten pahoittelut häirinnästä, poistun välittömästi toisiin topicceihin.. ;)
Ps. Onhan PaH saanut prillinsä? Tajusin just, että en ole ainakaan ollut paikalla niitä noutaessasi..
Ps. Onhan PaH saanut prillinsä? Tajusin just, että en ole ainakaan ollut paikalla niitä noutaessasi..
Ei oo PaH ollunna brillin ostossa. Joku muu lie esiintynyt minuna tai muu sekoonnus.
Kah juu, dementia tai huono muisti muuten vaan.. Menee nimimerkit sekaisin.
mutanaama
19.09.2016, 22.54
Nyt on Reppana säätöjä vailla kasassa. Jos sitä sitten kuitenkin ehtis huomenna metsään.
HC Andersen
19.09.2016, 23.12
Oot kummiskin unohtanut jotain.
^^anappeR, rollin' dynamite
Lähetetty omasta päästä
HC Andersen
19.09.2016, 23.27
Saiskohan siihen teetettyä Mansessa kultaiset Reppana anappeR tarrat?
Orikinaalit (https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS3onzB2k0KLj0Awg0bkq6R6ctCJjDlY TCiQDWiaflWXif5bezsGw) riip-tarrat sisältävät syvämietteistä viisautta ja takaavat flown.
^ :-P
Lähetetty omasta päästä
mutanaama
20.09.2016, 16.14
Liika pitkä nimi kääntyäkseen. Ja mitä sitä runkoa täyteen kirjottelee, keskiössä on jo sarjanumero, riittää mulle.
mutanaama
20.09.2016, 16.42
Siinä se Reppana (https://lh3.googleusercontent.com/0QhCu3IpILHGHxxaGM3Pez6-xEgD3CY1lGbPRiikX-NyU-Su3XgmreFFTgLNBPa3FRZfe-e80gxx=w2560-h1440-rw-no)nyt on.
https://lh3.googleusercontent.com/0QhCu3IpILHGHxxaGM3Pez6-xEgD3CY1lGbPRiikX-NyU-Su3XgmreFFTgLNBPa3FRZfe-e80gxx=w1060-h1440-rw-no
^ Tyrnä aparaatti. Haist' huilu ;-)
Lähetetty omasta päästä
Räikeän musta on aina hyvä valinta :)
*peukutusta*
Hienoja pyöriä senkus putkahtelee. Upeet
paljastus samalla että Reeppi käyttää rst-lankoja hitsatessa
On se hiano, haitko Barbegazin jostain vai siirsitkö vanhasta?
mutanaama
20.09.2016, 19.16
Kaikki muu on kierrätysosaa, paitsi takavaihtaja, jarrut, ketjut ja spedut.
Laittaa siihen nimeksi situM niin tulee alkuperäistä henkeä ja hyvä merkki höllätä ajovauhtia siinä vaiheessa kun tuo kääntyy silmissä oikein päin.
mutanaama
20.09.2016, 19.30
Ei huono idea, mutta pitäydyn alkuperäisessä, rakkaudesta olueeseen.
Oooh, silkkaa pornoo. Mikäs on ajoviilinki vs. Salsa?
Siinä se Reppana (https://lh3.googleusercontent.com/0QhCu3IpILHGHxxaGM3Pez6-xEgD3CY1lGbPRiikX-NyU-Su3XgmreFFTgLNBPa3FRZfe-e80gxx=w2560-h1440-rw-no)nyt on.
Ei paskempi. Itteasiassa ihan pähee. P*nisin.
Senttiä lyhyempi stemmi, penkkiä 14mm taakkepäin, taka-akselia 9mm eteenpäin ja 200h ajoa...
Sit ootkin valmis heittämään tohon puol astetta loiventavan hedsetin ynnä nakkaamaan ylimääräiset vaihteet hyllylle ja kinkuloimaan ton.
mutanaama
20.09.2016, 20.43
Oooh, silkkaa pornoo. Mikäs on ajoviilinki vs. Salsa?
Hämmentävä outo ja siltä väliltä. Tarvii säätöä, lujasti säätöä
Mä voi säätää jos aika ei riitä,sellanen viikon setti aluksi ja jos ei tokene niin toinen samanlainen jatkoksi.
Donat paukkuu 3:a palelee.
Kävin tosiaan ajamassa Zipley 9.8:ia ja sitä ennen 429 Trailia ja en viisastunut yhtään vaikka pyörät olikin mainioita. Valitettavasti oma pyöräkin tuntuu nyt kovasti vajavaiselta mutta en yhtään tiiä mitä tässä nyt olisi vailla. Ajoa kai, nykyisellä siihen asti että hajoaa.
Joo varsin tuttu tunne,jotkut fillarit natsaa heti ja melkein kaikkeen ajoon mutta sitten on niitä joilla saa opetella melkein kaiken uusiksi.
9.8 yhä kesyttämättä vaikka 32 eturatas pelitti OK.mutta se bash ja ovaali listalla.Paitsi että ovaalin ominaisuuksita voisi tinkiä,kuluu liian nopiaan käyttöpyörässä.
Teräs 32 nw tilalle.
Btw,Just tänään pyöritin parkkiksella entistä omaa Niner EMD:tä,ei mitenkään outdated.Värikin on ikitredikäs matta musta.:).
Joo 9.8:n hinta on ????€.Tietyillä väännöillä.:)
HC Andersen
20.09.2016, 22.34
Reppana on ihan mutiksen näköinen laitos
Synkkä ja jäykkä?
Näh. Tyylikäs laite. Rupee harmittaa noi omat joulukuusenkoristeet :-D
Lähetetty omasta päästä
mutanaama
21.09.2016, 21.15
Ei paskempi. Itteasiassa ihan pähee. P*nisin.
Senttiä lyhyempi stemmi, penkkiä 14mm taakkepäin, taka-akselia 9mm eteenpäin ja 200h ajoa...
Sit ootkin valmis heittämään tohon puol astetta loiventavan hedsetin ynnä nakkaamaan ylimääräiset vaihteet hyllylle ja kinkuloimaan ton.
Stemmin jätin entiselleen, satula laski pari senttiä ja taka-akseli siirtyi 11mm. Ajoa pari kilsaa maastossa jonka jälkeen stongaa snadisti ylöspäin ja lisää ajoa.
Siinä ne säädöt taisi sitten olla, ja nyt toi on niin hyvä kun mä ymmärrän että pyörä voi olla.
Kyselläämpäs täältä ennen ku kaupoille lähden. Soijjeriin 29" gumeksia, vähintään 2.2 leveä ja miel. järeämmällä kuviolla. Jos kelpaa hyvin vähän ajetut 2.35 Big Apple sliksit niin vaihdetaan. Kellään joutilaana moisia? Vyöhyke, PaH-market .... ?
Takajarru ja vapari asentuivat äskön ku phixykiekosta sain pinnan katkaistua, ..ttu. Doh, nyt on relampaa jyrkemmissä alamäkitöppyröissä. Kaikkinensa ihavitu hyvä pöörä. Oompas onnellinen :)
pah-marketissa ei oo 29" kiekkokokoon muuta kun huonoja muistoja
Kuntoilija
22.09.2016, 12.55
Pähkäilin eilen muovi, rosteri ja titaani materiaalien valillä ja päädyn titaaniin. Seuraavalla setälenkillä voi jopa olla jo käytössä ja näkeepä ainakin kahvilan pullalistan.;)
Kyselläämpäs täältä ennen ku kaupoille lähden... Vyöhykkeellä on jouten 3,0" x 29 DirtWizard (vähän ajettu, ei edes kuraa) ja 29x2,1 Comet HardPack ajamaton ja asentamaton, mielenhäiriössä hankittu. Vähän samanlainen kuin SB8 mutta isommilla reunappuloilla.
Sit on yksi vähän käytetty 29 x 2,4 R-dent irrallaan mut sen meinaan vielä (ehkäillen) laittaa ajoon talven lentokeleille.
t:
Ha Tsiu
Pähkäilin eilen muovi, rosteri ja titaani materiaalien valillä ja päädyn titaaniin. Seuraavalla setälenkillä voi jopa olla jo käytössä ja näkeepä ainakin kahvilan pullalistan.;)
Ohoh.Rymppispullat?
Ei löytynyt parempaa joten tunetin tän kesällä ostetun pappamoodiin.Rokulipäivä mennytkin koeajon merkeissä.
http://ep1.pinkbike.org/p4pb13967513/p4pb13967513.jpg
Joutunee hommaamaan tuommoisen hassun jättipakan kun etuvaihtajan käyttö ei oikein onnistu (melko jännä käyttää vipua oikealla kädellä) mutta muuten unspec my heart.
mutanaama
22.09.2016, 15.54
Nyt menee jo kryptiseksi
No kai se alkaa kryptaamaan ihan SHAsti jos joku haittaa ajamista.
Mutta pari tuntia yksin rävelraindinkia retropyörällä hämärässä oli kyllä herkkua. Nam.
....
9.8 yhä kesyttämättä vaikka 32 eturatas pelitti OK.mutta se bash ja ovaali listalla.Paitsi että ovaalin ominaisuuksita voisi tinkiä,kuluu liian nopiaan käyttöpyörässä.
Teräs 32 nw tilalle...
Volftuutilta vois löytyä ratkaisu tohon. RF:n kintsikampiin yhdistelmä camo-spaideri + teräsratas voipi olla soiva juttu.
Noita camo-spaidereita saa (kai) kolmella eri offsetilla miinus8,miinus5 ja plus2, joten myös 30Tmax mitoitettuihin runkoloihin sais
isompaa ratasta. Näyttää kuvista katsottuna semmoselta toi spaideri et istunee myös flipattuna.
Pyöriäistä teräsratasta saa jo ja ovulaatiot kuulemma within next month or so.
Bäshinkin noihin saanee kun lexania luovasti muovailee ja porailee.
Nuukselassa suhteellisen kuivaa ja hirvikyrpiäismäärä maltillinen. Joten huomenna esim 10oo startilla
läntistä puolta 4-5h, vaiks kattilasta?
Kysely auki tälläerää vaan iltakasiin saakka.
Êi pysty kykenemään ku samaan aikaan pitäis olla hakuhaukkuja treenaamassa metsässä siellä nuuskelassa päin.
HC Andersen
24.09.2016, 19.08
Mulla on tekosyynä toinen lenkki, muuten kyllä.
Kysely auki tälläerää vaan iltakasiin saakka.
Meni kiinni jo nyt.
Jos joku hinguu matkaan niin smssää aamulla.
Aikainen aamulenkki tänään jo katosi takakiekon paineiden kanssa, lähilenkkeilyllä testattava tuunauksen luotettavuus ensin.
^ burbbaavaan kumiin auttaa procore. Auttaa se toki muuhunkin. Suosittelen.
Jos joku hinguu matkaan niin ...
Vähemmän ajeltuja seutuja varhaisella startilla. Paljon löyty polkusia jotka ei sit vieneet minnekään, mut löyty jokunen uusi pätkäkin
jatkokäyttöön. Päivän hirvikärpäs-saldo tasan yks. Jalat sai ajettua juurikin loppuun.
Ton plutakon jos joku kuvasta tunnistaa tai arvaa, niin tarjoan ölpän. Kuvaaja on plutakon pohjoisrannalla.
https://lh3.googleusercontent.com/t_2rrbALJL2wMB9Kyhph7cuomPe86TSXnaKhMln0OBCxsnspBl ZojXkJpMdn7LFjJY5JbKC1tHN6dg=w1920-h1080-no
Jotain pitää kokeilla kohta, jos vaikka uusia renkaita. Nämä nykyiset on burppineet jo useammilla vanteilla.
Onneksi laji on pyöräily - esmes uinnissa tämän päivän ajoa vastaavalla vauhdilla ei pysyisi edes pinnalla.
mutanaama
25.09.2016, 19.23
Onko kuvan ulkopuolella oikealla laavu?
Syteen tai saveen, mutta vastaan Pikku-Parikas.
Jos vastaukseni on väärin ja jään palkinnotta, esitän satulasta kyssärin. Great balls of fire, koska lieskat lyö nokasta?
Lähetetty omasta päästä
Öööhh. Onkos tuossa kallion ja rannan välissä polku? Vesistö on isompi kuin Kämmenlampi, eikä kuvassa vastarannalla näy kallioita. Itäpuolelta sopivimpana mieleen tulee Orajärven koilliskulma, mutta siinä kalliot ovat paljaammat. Tai eiliseen viitaten millainen mahtaa olla Hauklammen pohjoisranta? Lisäksi ilmoitettujen speksien mukaan ajot oli lännessä... joten veikkaan Saarilampi 😉
Marsusram
25.09.2016, 21.41
Valkialampi tuli rannasta mieleen, mutta ei sovi muodoltaan, eikä suunaltaan.
Ruuhijärvi- Kolmperä suuntaa veikkaan kuitenkin maisemasta, Orajärvi olisi oma arvaus.
- kumpikin Hauklampi on aika jyrkkiä rannoiltaan
HC Andersen
25.09.2016, 23.56
Onko kuvan ulkopuolella oikealla laavu?
Varmaan jossainpäin maailmaa.
Oho. Liekö palkinto innostanut näin aktiiviseen arvailuun?
Kämmenlampee, Pikku-Parikasta, Saarilampee, Orajärvee veikattu.
Mut toi plutakko on Syvä-Antias.
Speksit lännestä saatto hämätä, Kattilasta läksin mut sen lännenpä en käyny - pörräsin akselilla kattila-salmijärven eteläpää-suolikas-
ruuhijärvi, ~ 40km josta neljännes mulle uusia polkuja.
Mä oon joskus ajat sitten ajellut Pyysjärveltä Kattilaan ja takas. Mettäautotietä suurin osa, mutta tuli siinä Iso-Antias kierrettyy. Jäi mieleen, että muutama polunpää näkyi tielle. Tarttee varmaan ruveta ajeleen tuolla, kun ei enää eksy poluilta kaakkoisessa kulmassa.
Marsusram
28.09.2016, 00.01
^^Tuossa Syvä-Antiaksen itärannan kaltsin liepeillä pysähdyin kerran poimimaan suppilovahveroita. Mukavia seutuja nuo Suolikkaan ja Saarijärven takana olevat maastot.
HC Andersen
30.09.2016, 18.00
Kuulin huhua että huomenna ois jotain Nuukselointia.
Ne on niitä klaukkalalaisten juttuja.....
Otanko kyytiin?
HC Andersen
30.09.2016, 18.36
Eiku tää oli yks Syväojalainen joka raportoi yhden Paloheinäläisen puheita, odottelen jos sieltä varmistuu jotain. Kuullostellaan tässä iltasella.
Ku ei pystykyenny ajaan, nii vaihteistin mielenhäiriössä volframin - ihampaska.
Mut huomenna on nuukselapäivä. Starttiruutu logistisesti heleppo velskolan parkkis ja iloa irtoo 10oo -
Tarkoite ajella leveitä, kivettömiä ja juurettomia alamäkiä (toki loivia) raaaauhallista vauhtia jokusen kymmenen minuuttia.
Tai jotain sinnepäin. Osallistujat kuitakkoon ennen aamuseiskaa, ellei ketään niin meen keskenäni aikaisemmin.
Haltijaan muumi-limpparille aineskin.
HC Andersen
30.09.2016, 19.13
Hep, mukana.
Boikotoin. Tajuntaa laajentavat mömmöt kiinnostaa enempi nykyisin.
(Selkä lasahti keskiviikkona, kestää about viikon saada ajokuntoon)
Nyt onkin hyvä mahdollisuus toimiiko tuo 11-takavaihtaja, 10-läskipakka (11-42), 10-ketju ja 10-vaihdevipu niinqu pitäisi.
mutanaama
30.09.2016, 21.58
Mukana jos herään
Marsusram
30.09.2016, 22.50
Keula tuli hankittua tarjouksesta ja nyt tuo runko, haalin vielä kaapeista vanhoja ja hankin uusia osia ja testaan onko tuosta hirvityksestä mihinkään.
27.5" runko Kinesis Maxlight Phase, 29" haarukka Bontrager Bowie Pro, boost takanapa, 15x100 etunapa, BB92 keskiö,..
Pitäisi plussagummit sopia.
http://lh3.googleusercontent.com/ggdCMsGl8TsMItK_AKwxXmd9IEnRlG-cp33-q1NH5LH6KczEPQsp2kV6dMH8ovSf5gmv-NuNErHa=w600-h800-no
Huomenissa menee taas lenkkeily myöhemmälle startille.
HC Andersen
30.09.2016, 23.34
Marsusramilla jännän näköinen rojekti
Ku ei pystykyenny ajaan, nii vaihteistin mielenhäiriössä volframin - ihampaska.
Mut huomenna on nuukselapäivä. Starttiruutu logistisesti heleppo velskolan parkkis ja iloa irtoo 10oo -
Tarkoite ajella leveitä, kivettömiä ja juurettomia alamäkiä (toki loivia) raaaauhallista vauhtia jokusen kymmenen minuuttia.
Tai jotain sinnepäin. Osallistujat kuitakkoon ennen aamuseiskaa, ellei ketään niin meen keskenäni aikaisemmin.
Haltijaan muumi-limpparille aineskin.
Tnx osalliskoille. Sorry niistä parista kivestä & juuresta & ihampienesta vastamäestä, ei ollu tarkoitus...
Koska tänään oli nuukselapäivä, niin huomenna on kans. Samat speksit ko tälle päivälle, mut lähtöruutu vaihtuu
kattilaan. Kun hinkuu mukaan, sanoo hjep. Ennen aamuseiskaa, muuten meen jne...
HC Andersen
01.10.2016, 18.48
Sanoo hjep.
Mä pistin Pahikselle ja Mutikselle kettinkejä tilaukseen, lisäksi mutikselle ne tupit.
^ kuitti
startti siis 10oo, reitistä ei lähtöhetkellä juurikaan havaintoa mut päädymme jossain vaiheessa hotelli nuuksion terassille muumilimpparille
ja aika suurella todennäköisyydellä ennen hämärän tuloa löydämme takas parkkikselle.
Nyt meneee arvonnan puolelle.
Ehkä tuo aamukuuden jälkeen selvennee...
Hakukoiraamista, tottisrekkuilulua vai jtn muuuta...?
Marsusram
01.10.2016, 19.44
Tänään oli Nuuksionpään Haukkalammella autoja pilvin pimein, parkkikset täynnä ja tien varttakin pitkälle. Mikähän oli immeiset saanut sinne pakkaantumaan kun Pirttimäki ja Oittaa oli ihan normaali hiljaista. Solvallassa oli joku luontopolkuopastus, muttei niin ruuhkaa sielläkään.
Juttelin ihan viehättävän tytsytttären kanssa tänään Haltilassa ja siellä on joka kuun eka lauvantaina muksutapahtuma. Sen taatta oli parkkipaikka ja ravinteli pullollaan.
HC Andersen
02.10.2016, 16.25
Meiltä loppui tänään Nuukselassa ylämäet kesken joten piti jättää homma torsoksi. Keli oli aivan upea, tyyni sekä lähtöön asti hieman vilakka, lähdettiin liikkeelle sen verran haipakkaan että viileys jäi kun tikku paskaan parkkikselle. Jalat tuli ajettua 3/4 ontoiksi. Tänks vedosta ja uusista poluista.
Meiltä loppui tänään Nuukselassa ylämäet kesken joten piti jättää homma torsoksi. Keli oli aivan upea, tyyni sekä lähtöön asti hieman vilakka, lähdettiin liikkeelle sen verran haipakkaan että viileys jäi kun tikku paskaan parkkikselle. Jalat tuli ajettua 3/4 ontoiksi. Tänks vedosta ja uusista poluista.
Juu en uskaltanu ottaa riskiä et jalat olis ajettu koko-ontoiks, olis menny pieneläinrääkkäyksen puolelle.
Huisa keli, parkkiksella lähdössä auton mittari näytti +1C. Tnx.
edt: kuka tunnistaa lammet ?
1)
https://lh3.googleusercontent.com/UA3a2u3hXRBhlyssPfsSE8KFXAW1RBUAx-WDikv-XiYxu23LZvaLojeze56I8RZHyx4lm6byfmU6Hw=w1920-h1080-no
2)
https://lh3.googleusercontent.com/WTp6dgmau5OCImK5OhRVD6zDNQLuJMLVvo8FAPzhpsbvYL9F1-R2LmqVbNzb7zqhS1qg_Bjg7uQ41A=w1920-h1080-no
HC Andersen
02.10.2016, 18.57
Mä näin ne molemmat [emoji12]
Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla
^ ihan väreissä ???
paitovei - tuli muutes kohtuu monta vesialuetta sivuttua tänään
edt: kuka tunnistaa lammet ?
1)
2)
Paljastakaapa jo.
Marsusram
04.10.2016, 15.13
1) ?
2) Iso-Majaslampi ?
2) Eikö noi kalliot ole liian loivia ollakseen Iso-Majaslammen eteläreunaa ja jyrkkiä ollakseen pohjoisreunaa? Tai sit on puoliovelasti rajattu.
Valkealampi?
1) Kaislampi, perskartan ässän kohdalta
2) Pitkä Saarijärvi, pohjoisin reuna
Nyt onkin hyvä mahdollisuus toimiiko tuo 11-takavaihtaja, 10-läskipakka (11-42), 10-ketju ja 10-vaihdevipu niinqu pitäisi.
Ei toimi vaikka inttenetsissä luvattiin, keskellä pakkaa aivan liian epämääräinen toiminta. Olisko vipu jo kulunut tai korvake vääntynyt mutta koitetaan seuraavaksi 10 -vaihtajalla kunhan saan sen Wolftoothin välikalikan ostettua.
HC Andersen
06.10.2016, 22.41
Oisko lauantai aamulle n. Klo 10 tarjolla ajoseuraa?
Jos ei mtn AJA typpistä ole tarjolla niin vastaan kyllä.
nimim.
jalat ihampaskanalauvantaistaedelleen
Joo, minulla on auton katsastus tuohon aikaan. Jännä nähdä onko vastassa suikkalakki vaiko asiakasmyönteinen palveluhenkilö.
HC Andersen
07.10.2016, 18.22
Ei mitään AJA-henkistä, vois pitkästä aikaan ajaa keskuspuistossa ja ehkä käydä taivaskalliolla tjsp. Lähtö Munqqikselta @10.30
Åujee.
Munkikaffit ennen vai jälkeen lenkin? :)
HC Andersen
07.10.2016, 20.02
Målempi parempi:)
Huvin kerkiää (http://www.ulkoilumaja.net/aukiloajat.htm)siis molemmat. Ja auringonnousuun rekkufillarointi pohjille.
Iltakuudeksi koirakouluhalliin...
Massimo Denaro
08.10.2016, 10.14
Täältä tulee yks paluumuuttaja koestamaan miten työmatkapyöräilyn heikentämä ukko kestää. Eikä vanhasta kanjonistakaan tiiä.
HC Andersen
08.10.2016, 15.43
Tänks retkueelle, oli hyvä lenkki vaikka kahvipaussin jälkeen iskeny hedari pakotti jättämään lenkin kesken kehä I jälkeen ja jatkamaan ulkoilureittejä pitkin himaan.
Massimo Denaro
08.10.2016, 15.54
Kiitos porukalle leppoisasta menosta ja riittävistä tauoista. Kuski kesti just,mut keulan stefat antautu näköään lopullisesti.
Siis aitoa setämeininkiä - retkueen koko vaihtelee lenkin aikana :)
Meni vähän säätämisen puolelle sen irtautumiseni jälkeen: Ensin katosi takajarrun pito ja sit takanakkero alkoi uhkaavasti vajua ja nuljuta vaan punppaamati pääsin kotosalle. Vaihdoin paksua jukurttia muistuttaneen litkun tuttuun ja turvalliseen ilmapalloeläimeen eli ykskolmeäffään (con talkki) koska toi Neiti ei näköjään halua olla sisäkumitta.
Hieno keli ,hyvät polut.Kiva tesmailla uudesti vireeseen saatua fillaria.Thnx
Käsittämätöntä kuinka ns. pienillä muutoksilla oma pyörä muuttuu talutettavasta ajettavaksi.
Pohjevaiva rajoitaa ajamisen määrää mutta sinun kaupat 9.8 tehty,eli not 4 sale.
Tai no maksoihan ne sen reilut 300€.Stonga sentäs on ostettu jo vuosia sitten.
Vauhdikasta menoa, ehdittiin sentään munkille pysähtyä.
100% väärin ajettu:
http://kuvanjako.fi/j0azz-1024.jpg
Tarttis tulla keskuspuistoon useamminkin,kivoja spotteja ilmestynyt pääväylien viereen.
Miten Hodagi näyttää tossa kuvassa paksummalta kuin Barbegazi etusena?
Oisko optikal pilluusiön bikoos of kuvakulma und etäisyys.. Hyvin osunu ruutu 👍
Mojova kuva kyllä.
Lähetetty omasta päästä
HC Andersen
08.10.2016, 19.22
Z:lla oli hyvä flou, ittellä oli flou hukassa koska 30T ovaali ei oikein sovi mun jaloille, jää moni mesta torsoksi sillä. Tulisemmonen säikky olo sillä.
Polkukonkelisti
08.10.2016, 20.11
Kiitokset koko köörille päivän kurvailuista. Hyvin tuli taas uusiakin pätkiä tutuksi. Setä Z liekehti kyllä tehokkaasti. Mainio kuva tuli:)
@HC.32 soihkio kyl sä sen tiedät mutta mikä juttu tossa vihreässä 30 oikein on?
Tuollainen Pappakruisailu sujuu fabuvälläreillä nohevammin kuin jollain newschool limpuilla (max 30 piikiä)ainakin meikän kadenseilla.
Pikkasen kuumottaisi uusi takanapa teknisten spottejen varalle,more confidence boost.
ÖÖö liekeissä?Eiku mulla on vaan niin hyvä fillari ettei sitä tartte kuin käännellä mutkissa ja keventää vasta- ja myötäpateissa.
HC Andersen
08.10.2016, 20.44
Emmä tiiä... Se kolmekymmpinen on vähän kuin varresta löysä mulkku, varovasti kun tuuppaa niin se toimii mutta rankemmassa menossa se ei toimi.
Tank Driver
08.10.2016, 21.27
Myy se mulkkus mulle.
HC Andersen
08.10.2016, 21.32
Mä annan sille uuden mahiksen talvella jos on palio lunta.
Palionkos tanssitaan sitä valkoista töhnää?
Kivaa oli vaikka Pirkkolassa piti karata. Toisaalta lottovoiton tuntua kun päivänä jolloin ei pitänyt edes ehtiä ajamaan saa pari tuntia ajettua.
Hieno Foto ! Mikäs ku"u"mma paikka tämä on? ei kai vaan olla jossain HKPssa
Vauhdikasta menoa, ehdittiin sentään munkille pysähtyä.
100% väärin ajettu:
http://kuvanjako.fi/j0azz-1024.jpg
@jurpo: siä jalat paskoneella lenkil taidettii hämmästel tämmösii itiöemii, joil männynsuomu o rakas (http://www.luontoportti.com/suomi/fi/sienet/mannynsuomuorakas)
Saattasis ollannii tuo suomuurakas. Häätyy ens kerralla ravistella valkoisen paperin yllä ja kahtoa mitä väriä ropisee :)
Hieno Foto ! Mikäs ku"u"mma paikka tämä on? ei kai vaan olla jossain HKPssa
Kyllä,taisi olla aikas lähellä Aidaa.Koillispuolella about 1km tms.Mä en ainakaan ollut käynyt ko.spotilla.Klubilaiset tuntee hyvin paikan.
btw.Ihku uusi YT Capra bongattiin samoilla hoodeilla.
Hyvä droppaus zipolta. Toi spotti tunnetaan myös nimellä rimbreaker.
Jos pari hassua uutta haluat testata niin voin opastaa paikoille.
Asiaan.
Sunstai on aja-päivä eli ei kutsuja, mut larstaina semmonen semiepic-sessio nuukselaa olis tarjolla.
Entisin speksein. Startti öbaut kympiltä paikasta X. Jos joku innostuu, niin huomenehtoo kasi on dedlain -
sit koordinaatit Xään
Asiaan.
Sunstai on aja-päivä eli ei kutsuja, mut larstaina semmonen semiepic-sessio nuukselaa olis tarjolla.
Entisin speksein. Startti öbaut kympiltä paikasta X. Jos joku innostuu, niin huomenehtoo kasi on dedlain -
sit koordinaatit Xään
Mun ajassa kello on jo kasi. Kiitos & anteeks.
mutanaama
14.10.2016, 22.44
Juuei oo huomenna ajoa, kuin ehkä illasta
Tänä ehtoona on haukkutreeniaika hallissa @1800, ei siis ryhmäajoa silloinkaan. Ehkä jtn varovaista lähihissuttelua haukkuvahtivuoron tauoilla päiväseltään, haravoinnin lomassa. Tai sit ei, saas nahränny.
Oli huba 18 vesialueen kierros n:ssa. Tihkutti koko ajan, muttei ollu mätömärkää.
Kivekset & juurekset sillai salapliukkaita, ettei päässy tylsistymään.
Taas saa tunnistaa lammikoita - eka:
https://lh3.googleusercontent.com/Y8h3GO_Vkeeol1hAMrCUfVnNcCCbJ0kkfP7E9oitLqBajAD281 hQWg0HbB1FMIVG3QSduDbgUrROow=w1920-h1080-no
toka:
https://lh3.googleusercontent.com/ZT5QU0hW4UpIQ9DnHQ6E8sIone6XZnpwTxirsv_HcCg5CTo5sv s1bqSBgWHCacD5ihlQl4150g_28A=w1920-h1080-no
kolmas:
https://lh3.googleusercontent.com/W8ca2uAPdM1lmkGO-vtI9WezDootdcH6FZDdOHKWwUI_kZs7z-cE_6asRzzZbmjot0dlUG3yBSD91w=w1920-h1080-no
ja yks viel:
https://lh3.googleusercontent.com/wM401nk2v-08hrP1vJ8wEN5Yt52oyK07_I_A8wtqCc-Bh9kMY1GftP982LO63ZzPJjlEPeS0qbwS2w=w1920-h1080-no
Kolmonen vois olla Häränsilmä. Just menin siitä ohi hetki sitten sieniretkellä [emoji14]
Olin melko varma, että törmäisin retkellä teikämandoliiniin, mut ei sit kuitenkaan.
^ nope, eihän häränsilmä näytä yhtään tolta
Marsusram
15.10.2016, 20.12
veikataan: Pöksynhaara, Pikku Orajärvi, Kakarlampi ja Suolikas
Veikkauksia:
Kakkonen Kämmenlampi
Nelonen Saaren Musta
Marsupilamilta kaks viimeistä näöllisesti hyviä veikkauksia, mut silti zero poeng. Kuten muillekin. Ja kun koetin valkata helppoja.
Lääkkeeksitietämättömyyteenenempituntejasatul assanoillakulmilla.
Petjala tunnistais tokan paikan, muttei löydä sitä kartalta.
Oikeat vastaukset sit joskus.
^ nope, eihän häränsilmä näytä yhtään tolta
Näyttääksesit... Lintulammelta?
^ lintulammen ympärillä on sankkaa vanhaa mettää eli eio.
Tarkkasilmäinen lukija noteeraisi (muuten p*skassa) kuvassa mustuneet puunkyljet ...
Appropå - onks kenkään suunnittelemassa osallistuvansa ens larstaina 22.10. kabulin kalliobaana-ajoihin?
Ittellä vaffassa harkinnassa kyl.
HC Andersen
16.10.2016, 20.49
Ehdottomasti ehkä, selviää viikolla
Spexeeded
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=18650&d=1476636909
Motos Gratos
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=18651&d=1476636914
Polkukonkelisti
16.10.2016, 21.38
^ oikheen hjuva maku jäi ekasta kokeilusta. Tolla kombolla täytyy ohjaamoa saada naksun tai kaks alemmas muuten yllättävän toimiva. Eipä ainakaan lieventänyt halua plussa aiheen tarkempaan tutkailuun.
https://cdn.meme.am/instances/43638897.jpg
Motos Gratos
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=18651&d=1476636914
^Sorry, kun kirjoittelen tähän topicciin, mutta vaikka olisi kuinka hyvä ajaa, niin silmät vuotaa verta ;)
http://stantonallen.co.uk/wp-content/uploads/2016/01/Balance.jpg
Niin joo olisihan tuohon kokeiluun voinut laittaa samaa paria oleva takakiekko edes kuvauksen ajaksi.
Älä ole kuitenkaan huolissasi sillä meidän porukkalenkeillä on ensiapuvälineitä sen verran mukana niin ettei tartte ylä-ja alatöppyröissä tunkata ajokavereiden rumien fillareiden aiheuttaman näkökyvyn heikkenemisen vuoksi.;)
Ei vaan jaksettu kehitellä shimano sopivaa vaparia/adaptereita tai toisena vaihtoehtona muuttaa vaihteisto/voimansiirto kaikkinensa 11 speediksi kun piti kattoa ekana voiko Maniska olla edes mahdollista sovittaa ko.runkoon.
Auts : puuttuuhan tuosta sellanen miehekäs 28 piikinen eturatas ja hissitolppa.Ei varmaan uskalla tai yrittää ajaa niin "pahoista" paikoista kuin ne äijät joilla on moiset palikat kiinni omissa fillareissa.
Köh köh taidan ottaa lisää Finrexiniä ja yskänlääkettä jotta tää flunssa helpottaisi vähän ja saisi unen päästä uudelleen kiinni.
Polkukonkelisti
17.10.2016, 09.09
Eihän toi tosiaan varsinaisesti näköelimiä hyväile :D Testailun tarkotuksena loppupeleissä hahmotella olisko 29+ molempiin päihin se juttu. Toki jos joku läskimpi kiekko/rengas -setti takana toimis omaan ajoon paremmin ni valinta olis helppo. Ei siinä paljon toi esteettinen puoli painais :)
Appropå - onks kenkään suunnittelemassa osallistuvansa ens larstaina 22.10. kabulin kalliobaana-ajoihin?
Ittellä vaffassa harkinnassa kyl.
Perskele, monta vuotta kiinnostanut mutta oon lupautunut jo toisaalle ens viikonloppuna. Toisaalta lentsua pukkaa vahvasti joten ehkä se on "toisaalle" ihan oikein.
Zipon motos Gratosta silmäilin kuvasta, niin tämmöselle papalle soivalta näyttää ja rock,rock.....antaa soittaa.
Ei ole kuin keula,kiekko ja etujarru meikän. Kuhan viritellään PolkuK:n fillaria ajankuluksi koska meitsin rekit ovat bygatty ns.valmiiksi.paitsi 1 kpl takanapa.
Loppusäätö on sellasta sadepäivä harrastamista tai grammarunkkausta.
Oikeat vastaukset sit joskus.
Eli ylhäältä alkaen Iso Holma - Ahvenisto - Tynnyrilampi - Sarvilampi
Jätän ne loput 14 laittamatta.
HC Andersen
19.10.2016, 23.17
Viikonloppuna iltaajoa anyone?
Menee vaikeaksi - perjantaiehtoona tottiskenttä 19-21 ja lauvantaina hallivuoro 18-19, mulla ainoa avain PK-seudulla. Sunnuntaina aamusta hakumettään..
mutanaama
21.10.2016, 10.19
Larstai-ilta sopii mulle, vaikka kolmesta alkaen.
Missäs meinaatte ajella? Klubin lähtikset ei nyt innosta, joten voisin tulla mukaan, jos ajelette lähettyvillä ja valoisan aikaan.
^ larstaina kabulin kalliobaanoilla, mut sunstaina suuntana nuuksela - ei oo sillai lähettyvillä mut yks sopii kyytiin fillareineen jos ~kynpin lähtöaika ei
aiheuta näppylöitä
HC Andersen
21.10.2016, 19.52
Lauantain ajot oli klåkkan 18, paikkaa ei viälä päätetty, mutta veikkaan että ajetaan metsässä. Muutoin olen rakentamassa vaimolle perintöä.
mutanaama
21.10.2016, 22.29
Mutta kai meiltä nyt löytyy valoa lainaksi, jos ei omaa ole.
Jos mua tarkoitatte, niin mulla ihan omat valot (2 kpl), mut se touhu saa oottaa marraskuuta ihan periaatteessa:) Ja flunssa iski jälleen viikon tauon jälkeen..Kivaa pimeilyä teille! Hei, järkätään spektaakkelinomaiset Global fat bike-day ajot, ja jokin hyvä kahvila matkan varrelle/lähtikselle myös meidän seudulle?!
mutanaama
22.10.2016, 12.19
Lähtöpaikalle ehdotuksia. Viimeksi kun jotain järjestettiin, lähdettiin maunulan majalta. Porukkaa oli noin 40kpl, ja tehtiin muistaakseni vain kaksi ryhmää.
Eli nyt jos pidetään ryhmäkoot vaikka noin kymmenessä, niin jonot ei kasva älyttömiksi. Yksi idea olis käydä pehtoorissa, löytyis helppo polku aloittelijoille.
Nopeusryhmät Vetäjä
Perhe, lapset ja aloittelijat ???
Helppo ???
Maasto reipas reduvauhti Mutis
Maasto nopea ???
Maasto Möhköfantti KMW
Jos nyt ihan tuotteita aattelen, niin olisin Maunulan kannalla:) Pitkäkoski ehkä liian pieni, ja Pehtoorissa taas joskus ylihidas toiminta ja siellä voi olla tunkua? Mutta mulle käy kaikki, kunhan pääsee sisälle lämmittelemään! Mä voin vetää yhden ryhmän, mut toi reipas reduvauhti kuulostais kivoimmalta..
[QUOTE=mutanaama;2596699....
Nopeusryhmät Vetäjä
Perhe, lapset ja aloittelijat ???
Helppo ???
Maasto reipas reduvauhti Mutis
Maasto nopea ???[/QUOTE]
Maasto möhköfantti kmw
...mut sunstaina suuntana nuuksela - ei oo sillai lähettyvillä mut yks sopii kyytiin fillareineen jos ~kynpin lähtöaika ei
aiheuta näppylöitä
expired. aikataulullisista syistä lähtö ajoittuu päivänkoitteeseen joten meen keskenäni.
btw - GFBD ajoihin voin kantaa korren kekoon ja vetää yhden päivänvalon mittaisen teknisen nopean maastoplus session nuukselassa,
startti esmes lookista. disklaimer - jos maassa on >10cm lunta /räntäloskaa niin siirrän ajelut intternettiin tms
Minkälainen vauhti toi möhköfantti on? Ja kuinka nopee on nopee? sairaan nopee vai täysii?
mutanaama
22.10.2016, 23.50
Möhköfantteilu on ilmeisesti mukavaa reduvauhtia, nopea on nopea, vetäjästä kiinni.
Fanttijuna etenee herrasmiesmäisen ylvään arvokkaasti, so. vauhti on vaappuvan hidas. Koitan tsempata ja saada aikaiseksi monivaihteistamisen niin helpompi kinppailla. On gyl paha rasti.
mutanaama
23.10.2016, 01.21
Lauantain ajot oli klåkkan 18, paikkaa ei viälä päätetty, mutta veikkaan että ajetaan metsässä. Muutoin olen rakentamassa vaimolle perintöä.
Ajoa ja ajoa, mutta tuli siitä kuitenkin joku 20km ja osa ihan oikeasti maastoa :). Oluttakin oli
HC Andersen
29.10.2016, 18.47
Oisko huomenna jotain nuukselaa tarjolla?
2 viikkoa ajamatta,Nyt stonga,stemmi Stachesta ja ryteikköön.
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=18693&d=1477840504
En päässyt tänäänkään ajamaan mutta yksi vähän vähemmän nähty muovipyörä (29" Atlas) tuli kasattu kaverille. Melko pitkän ajan sai tuhrattua asennukseen mutta oli sen verran monta osaa jota en ollut ikinä ennen nähnyt että piti tuumailla hetki. Hopen BB92 keskiö on aika jännä ja Thomsonin tolppa liipaisinta lukuunottamatta oikein vakuuttava.
HC Andersen
30.10.2016, 21.14
Flunssaa pukkaa, saatana :(
Kestää 2 viikkoa,eikä parane 11 pv.ssä ilman lääkekuuria.
Sopisko mulle sellanen about 9 kg kuitu xc 29 etujouskari?Jos ei niin miksi?
HC Andersen
31.10.2016, 00.07
Sulle sopii mikä vaan.
Flunssaa pukkaa, saatana :(
Kestää 2 viikkoa,eikä parane 11 pv.ssä ilman lääkekuuria.
Sopisko mulle sellanen about 9 kg kuitu xc 29 etujouskari?Jos ei niin miksi?
Tosta näkyy olevan sellainen äkkipikaisempi variantti kans. Testasin semmosen vkl aikana. En kumminkaan suosittele tuotakaan.
Zipolla ei oo vielä menny ohi vai onko tuo 9kg harkinta jälkitautia?
@marco - thomsonin dropperi on hjuva, vanhempi covertti täyttää kohta kaks vuotta - zero problemo. Mullon toisessa se orkkis liipasin,
toiseen laitoin fox triggerin vivun.
@marco - thomsonin dropperi on hjuva, vanhempi covertti täyttää kohta kaks vuotta - zero problemo. Mullon toisessa se orkkis liipasin,
toiseen laitoin fox triggerin vivun.
Hyvä homma, välitän tiedon ko. härvelin kuskille.
Vähän ihmetytti että eivät olleet raskineet laittaa järkevän mittaista kuorta ja vaijeria tolpan mukaan, toki korvaavat tarvikkeet löytyi hyllystä mutta silti pieni miinus tuosta.
Btw,Ostaisko joku puoliksi tuon SP-41 vaihtajankuorilaatikon, 50m on mulle vähän liioittelua mutta 25m saan käytettyä aika helposti...
Flunssaa pukkaa, saatana :(
Toivottavasti se ei tarttunu siitä mun pyörästä mitä kokeilit.
@ zipo kyllähän xc kihnuttimiakin on aika kivalla geolla, se on eriasia sitte kestääkö.
@ marco mä voin ostaa puolet, viimeks multa velotettiin 8€ metriltä ja se oli vikatikki :)
St0neyNut1
31.10.2016, 22.01
viimeks multa velotettiin 8€ metriltä ja se oli vikatikki :)
WOOT!!! Mitä super kuorta sä ostit? :eek:
WOOT!!! Mitä super kuorta sä ostit? :eek:
Samaa paskaa mitä lundbergilla laitetaan huollossa. On uus selkeesti kouluttamaton myyjä :)
HC Andersen
31.10.2016, 22.15
Toivottavasti se ei tarttunu siitä mun pyörästä mitä kokeilit.
Iski lauantaiiltana, joten veikkaan että se tuli muualta.
@ marco mä voin ostaa puolet, viimeks multa velotettiin 8€ metriltä ja se oli vikatikki :)
Hyvä homma, kauppalopo kilauttaa yv:llä kun saan joskus tilauksen tehtyä ja kotiutettua. N. 33€ jää ekaksi vastaantulleessa paikassa puolikkaalle kerälle, tsekkaan vielä hinnat muualtakin.
St0neyNut1
31.10.2016, 22.25
Samaa paskaa mitä lundbergilla laitetaan huollossa. On uus selkeesti kouluttamaton myyjä :)
Just. Auts... Sattuu tollanen hinta ;)
Hyvä homma, kauppalopo kilauttaa yv:llä kun saan joskus tilauksen tehtyä ja kotiutettua. N. 33€ jää ekaksi vastaantulleessa paikassa puolikkaalle kerälle, tsekkaan vielä hinnat muualtakin.
Mut mä laitoinki jo yyveetä, vai menikö väärään paikkaan?
Tuli se YV mutta en huomannut aikaisemmin... pitäis tätä ATK:ta opiskella vähän enempi.
Täytyypä napsauttaa nastat valmiiksi paikalleen yhteen kiekkosettiin, vähän pohtimista että mikä menee minnekin kun noita 26" nastarenkaita on kertynyt melko kirjava kokoelma.
Heippa taas! Reilun vuoden tauon jälkeen päädyin takas pk seudulle. Onkos tällä viikolla lähdössä jotain yhteislenkkiä jostain? Maltillinen vauhti luetaan eduksi.
^ jos ei muuta niin Kivikossa VPCX sunnuntaina. Rata merkattu 13.00, startti 14.00. Vaikka mukamas syklorossia niin oikein sopiva rata pitkäjuustotäpärille. Ite läskillä aattelin.
https://youtu.be/SWRYpzOpr28
kai tään voi laskea lumipöllöilykauden aluks
https://lh3.googleusercontent.com/UjVknqqGsAtdhVhA21scDRMMAW1SGCS3WA528W8TCafub2cWu_ aBZLhd4343wzXIpylnKdjwcu9dNQ=w1920-h1080-no
Betty&Piko remotella?
Mä siirryin taas täysin lumien mukana fläsäkauteen,mielenkiintoisia ääniä orkkis vaparista ensilumen kotimatkalla.
Tsägällä saataisi onnistua samoilla pinnoilla.
Tartteeko joku 18,5 Stachea?Vaikkapa minimissään esim.runko,keula,kuitukiekko settinä?
Turhaa se tuolla varastossa talven lepää ja ensi kesästä ei tiedä millä ajellaan ja missä....
Tarjouksia kokoonpanosta ja hinnasta saa heittää mutta järjen kanssa.
HTM_line
02.11.2016, 23.29
Ensi lauantaina 5.11.2016 Nurmijärven Ladun maastopyöräilyporukka kutsuu muita pyöräilijöitä ajelemaan Sääksjärven maastoihin. Samalla toivotamme pyöräilijät vierailemaan uudessa tukikohdassamme Veteraanien majalla klo 11-15. Maja sijaitsee osoitteessa Särkilahdentie 84. Paikka on lähellä Röykän uimarantaa, jonka parkkipaikalta opastusta. Kannattaa tulla nimenomaan pyörällä. Paikalla nuotiot viritetty ja tarjolla kahvia ja mehua ainakin. Makkarat kannattaa ottaa reppuun mukaan. Tule ajelemaan ja tapaamaan muita pyöräilijöitä! Lisätietoa www.nurmijärvenlatu.fi/tapahtumat
HTM_line
02.11.2016, 23.32
Siis www.nurmijarvenlatu.fi/tapahtumat
Betty&Piko remotella?
Mä siirryin taas täysin lumien mukana ...
Jep. Kolmansilla lumilla tuo combo. 5000+1500. Kumpaankin modattu remoten taakke neljä tehoa, vaisu - normi - kirkas - oushit.
Pikon smartcore-akku on pultattu kypärään - tankovalon akku normisti vaakaputken alla, mut nyt se smartcore-mountti on hukassa
joten tarrahihnaviritys. Viritys myös b:n valopään sijainti, volttikesto vasta kun valopää tankolinjan alapuolella.
No eipä ollu häävisti lunta vielä poluilla. Kävin nyt kuitenkin huvikseni pörräämässä kahdella eturenkaalla vähän lähipolkuja.
Potkupyöräilyä 1/2 tuntia vaikka tarkoitus oli käydä jättämässä renkaanjälkiä ajamalla vähemmän kuljetuille reiteille parin tunnin verran.
Telefooninkin unohtu duunipaikalle lähtötohinassa.Lyhyeksi jäi ajelut,fläsästä loppu veto.Kammet alkoivat pyöriä tyhjää....se oli sitten siinä.
Orkkis vapari kesti 2 kk ajot.Hieno 4 sija hajonneiden listalle.
Tsekkasin himassa takanavan sisäkalut ja ei tuosta ajokelpoista saa ilman kiekon rakentamista.Sellasta talvipööräilyä tällä kertaa.
Huomenna paikalliseen.....
MikkoVee
03.11.2016, 21.10
http://www.bikerumor.com/2016/11/02/trek-farley-fat-bikes-201415-recalled-free-fork-replacement/
- Mikkovee
Marsusram
03.11.2016, 21.55
http://www.bikerumor.com/2016/11/02/trek-farley-fat-bikes-201415-recalled-free-fork-replacement/
- Mikkovee
Ehkä alumiini ei kestä väsymättä tuossa.
Haarukka
Alpha Platinum Aluminum, 135mm spacing, IS brake mount, suspension corrected
Ei yllätä Zipon murheet, meinasitko Klaukkalan paikallista kuitenki?
Trekin keulassa on naitettu alumiiniin teräksinen ohjainputki, oisko liimattu ja sovitteella. Mä veikkaan että liittyy siihen.
Katotaan mitä Rekki sanoo 9.8 takanavasta.Emmä tajuu että about 5 k€ fillarin räikkä poikii näillä ajomäärillä
Btw,Miguelin Farleyn 2015 keula vaihdettiin jo aikoja sitten takuuna samasta syystä kuin nyt tehty tehtaan takaisinkutsu.
Kaulaputken liitos alkoi brakata.
J.Kottenberg
04.11.2016, 00.00
Katotaan mitä Rekki sanoo 9.8 takanavasta.Emmä tajuu että about 5 k€ fillarin räikkä poikii näillä ajomäärillä .
Totta. Ton hintaluokan laitteiden pitäisi olla kestäviäkin.
Antaa väkisinkin vähän huonoa kuvaa Trekistäkin, koska ei kyllä oikein voi ajatella ettei olisi isojen valmistajien suunnittelupuolella tietoa mitkä komponentit on hyviä.
HC Andersen
04.11.2016, 00.45
Isot valmistajat käyttävät ikävä kyllä enemmän ekonoomeja kuin insinöörejä tuotteidensa suunnittelussa.
Oisko huomenna jotain nuukselaa tarjolla?
Olis. Olisko kiinnostuneita lähtijöitä?
HC Andersen
04.11.2016, 14.25
Kiinnostusta ois mutta köhä on vielä kesken :(
Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla
mutanaama
04.11.2016, 18.39
Mä ajattelin opetella ihan kotinurkissa tota liukastelua. Saa tulla meillekin kello 11:00
MikkoVee
04.11.2016, 19.02
Pitäskö tuonne pihalle jo nastat laittaa, eikai?
- Mikkovee
Olis. Olisko kiinnostuneita lähtijöitä?
Expired.
Tilastomerkintänä mainittakoon että kaltsin kyljessä oleva valumajää on ihan yhtä livettävää kun ennenkin.
"Talven" eka "semmonen".
Liikuva shikaani
04.11.2016, 20.38
Taidan kurvailla Syväojalle jos seuroihin sopii?
mutanaama
04.11.2016, 22.32
Tänne mahtuu, tervetuloa.
Ylättäin perjantain ratoksi tuli tupaan kauheeta xtr-murretta puhuvia toispaikkakuntalaisia. Nyt sen huomas, ettei teidän kanssa tarvii aina hikoilla, voi sitä aikaa viettää ihan muutenkin, ilman että hyrräillään. Tosin tais joku osa vaihtaa paikkaa ja tulla vaihdettu renkuloitakin
Yritän keretä. Lomalaisen unirytmi ei näihin lähtöihin helposti taivu.
Vajaa nelikymppinen jäi pvän saldoks nuukselaa. Liikkeelle jo kasilta.
Hanskavastaavalle tarttee antaa kenkää; ne liian pienet siilskinssit hyllystä mukaan ja varapari oli sit hellekelille -
kolmen tunnin jälkeen alkoi peukaloita kylmätä ihan isosti. Ei isompia vahinkoja kumminkaan.
Plussa-pompoloni todettu *itunhyväks talvikelin takakumiks.
ei arvannu vielä pidemmälle mennä
https://lh3.googleusercontent.com/XrJHueeCwiBN8pE8YnJ5VDsL1Sth442pC1lXN5R-pyGl_89ffcbmeGEIMiNsha3Xe4ih9Wzr3RUHPg=w1920-h1080-no
yhdet fätin jäljet (bulldozer?) bongattu orajärven e-puolella,
uukkarin tehny just kun 50m päästä olis päässy päheelle kaltsibaanalle
https://lh3.googleusercontent.com/Uly4kKioq6AAAK064pBn5lui8lqzA0fAjaL10XuAV3rIbmw3Fm Ff41WI5cnyzknUh7xT9LPVKr4pXA=w1920-h1080-no
Marsusram
06.11.2016, 00.38
yhdet fätin jäljet (bulldozer?) bongattu orajärven e-puolella,
Oli siellä Lammastarhassa päin joku ajellut BFL+BUD kombollakin.
JumboJim näkyy kanssa olleen suosittu, pariin kertaan osui jäljelle.
Sekä joku outo plussalevyinen.. :)
Oli siellä Lammastarhassa päin joku ajellut BFL+BUD kombollakin.
JumboJim näkyy kanssa olleen suosittu, pariin kertaan osui jäljelle.
Sekä joku outo plussalevyinen.. :)
Ihan oli puhtaat ja jäljettömät sammalet (ja polut) a la late lammas-seudulla kun yhdentoista jälkeen
siitä läpi ajoin. Ruuhka on sit ollut myöhemmin.
En jaksanut tuota Talvikenkä-ketjua kahlata kokonaan läpi, mutta herrathan ajelee Nuuksiossakin talvella useamman tunnin lenkkejä, löytyisikö jotain suosituksia flättikengäksi talveen? Noihin omiin Five Teneihin menee paksuhko villasukka, varpaiden ympärille kun kietaisee palan Hesaria (kyllä, ei jesaria) niin pikkupakkasilla pärjäilee 2-3h ihan ok.
Näyttäisi Five Tenillä olevan hieman talvisempikin malli, varsi näyttää kuitenkin matalalta eli jotain säärystintä varmaan kaveriksi kaipaisi.
MikkoVee
06.11.2016, 17.11
En jaksanut tuota Talvikenkä-ketjua kahlata kokonaan läpi, mutta herrathan ajelee Nuuksiossakin talvella useamman tunnin lenkkejä, löytyisikö jotain suosituksia flättikengäksi talveen? Noihin omiin Five Teneihin menee paksuhko villasukka, varpaiden ympärille kun kietaisee palan Hesaria (kyllä, ei jesaria) niin pikkupakkasilla pärjäilee 2-3h ihan ok.
Näyttäisi Five Tenillä olevan hieman talvisempikin malli, varsi näyttää kuitenkin matalalta eli jotain säärystintä varmaan kaveriksi kaipaisi.
Mites Laken 303? Saiskohan siihen ruuvattua pohjaa klossin tilalle? Lämmin ainakin on...
- Mikkovee
Epäilen että ei ole pito ihan parhaimmillaan flättien kanssa, varsinkin kun verrokkina 5-10. Uusien Wölvhammerien mainostetaan toimivan flättienkin kanssa.
Mun talviajot taitaa mennä 50/50 lukoilla / fläteillä. Talviflättikenkinä en oo juur muita käyttäny kun adidaksen terrex soloa ja salomonin mid-vartisia xa pro gtx- jotakin.
Terrexit on matalat kesäkengät, mut noi on mitoitettu siten et gore-sukan alle saa lämpimämpää sukkaa (jakinkarva on pop).
Noi salomonit saa sisälleen samanlaisen kombon (älskin ohut liner + jakkisukka + goresukka).
Salomonien vika on paska pohja, aineskin mun canfieldin cramponit / point_onet repii pohjan paskaks parissa kuukaudessa flättiajolla, joten en suosittele.
Noi terrexit kestää, noi on sitä tuoreempaa mallia jossa fivetenin kumi pohjassa.
Kai sitä fiksumpia popojakin löytyis, mut noilla oon pärjänny myös yli kolmenkympin pakkasissa ajellut lenkit. Paketti pitää kylmällä vaan saada semmoseks
et lumi ei pääse nilkkaan, säärystimillä on kannattajansa mut itte oon todennu et goren goretex-sukka alle ja PI:n amfit tightin lahje päälle on nilkan osalta
mulle riittävä yhdistelmä.
Ai niin, on mulla noissa talviflättipopoissa modattu pohjalliset siten et alimmaisena on ohkoinen folio ja päällä aerogel-pohjallinen.
edit: noista spd- popoista - mullon 303:t ollu pari talvea mut jääny vähälle käytölle - niisson senverta tukeva toi nilkkasysteemi etten ainakaan itte noilla
fläteillä innostuis ajamaan, oli se pohjan modaus millainen vaan. eipä oo niin kylmiä kelejä viel löytyny etten olis mieluummin fasterkattia tai PI:n barrier gtx:ää
valinnu. Japanther on tuore tuttavuus, vasta muutama viimeisin lenkki noilla ajettu ja ihan jees, pitkälti samanlainen kun fasterkatt.
Eilen jälleen potkupyöräilyä saman verran kuin torstaina.About 40 tuntia ajettu Campan R11 ketju napsahti poikki ajamalla!wtf(ikinä en ole saanut ketjuja poikki ajamalla) ->tietysti samalla kertaa myös XTR braket bolt,Stachen korvake vinoiksi.
Tänään alumiinirämmäleiden suoristusta sisätiloissa,koska varaosafillari LBS:ssä lukkojen takana.
Reilu1,5 tuntia DIY vääntöä&kääntöä sekä parkkispyörittelyä-> ajokelpoinen vaihdepöörä.Oman työn arvo 1,5 h=XRT 11sp,Trek strangehold korvake.
mutanaama
06.11.2016, 22.04
Eilisellä lenkillä xtr-spedu jääty täysin umpeen yhden kerran, hakkasin sen auki ja tunkkasin vielä toisenkin tunnin, eikä jäätynyt uudelleen. Täytyy taas kokeilla eri ihmeaineita, jolla lumen saa pysymään noista poissa. Osasyynä saatto tosin olla kesäkengät, joiden läpi klossi varmaan lämmitti lunta sen verran että sulaessaan jäädytti klossin.
Kannattaa muistaa Setien virallinen ihmeaine eli kädenlämpöinen urea jolla aukisulattaa liki minkätahansa :)
Mä tuskastun aina lukkopolkimiin talvella ja oon sit ajellu wolfhammereilla ja fläteillä, pitää vaan liimata muovia siihen klossiruuvien päälle tai lumi alkaa paakkuuntumaan siihen kangasmaiseen tavaraan. Muistaakseni petjalalla on ne vanhemmat jotka on myös tarkotettu fläteille.
En kyllä hirveesti arvosta niitä, kun tarvii olla pitkät sukat ettei ne hierrä ja muutenki ne on aika rautasaapasmaisen isot.
Vähän hakusessa siis talvibalettikengät itelläki, mut ajaa noillakin.
Verenkierto sellanen etten uskalla mitään kovin kalliita "lenkkareita" ostella.
Odottakaa
07.11.2016, 00.49
Eilisellä lenkillä xtr-spedu jääty täysin umpeen yhden kerran, hakkasin sen auki ja tunkkasin vielä toisenkin tunnin, eikä jäätynyt uudelleen. Täytyy taas kokeilla eri ihmeaineita, jolla lumen saa pysymään noista poissa. Osasyynä saatto tosin olla kesäkengät, joiden läpi klossi varmaan lämmitti lunta sen verran että sulaessaan jäädytti klossin.
Kannattaa muistaa Setien virallinen ihmeaine eli kädenlämpöinen urea jolla aukisulattaa liki minkätahansa :)
@Mutanaama, kuten lenkillä puhuttiin, että multa ei irtoa pisaraakaan lenkillä, niin kai sä voit lainata ureaa myös mun polkimille? ;)
Kovemmilla pakkasilla Motonetin kelkkasaappaat, n.40€. Rumat kuin minä, mutta lämpimät. Sisällä foliotöppönen ja -17° kaikki muut paikat paleli, mut varpaat ei.
Eilisellä lenkillä xtr-spedu jääty täysin umpeen yhden kerran, hakkasin sen auki ja tunkkasin vielä toisenkin tunnin, eikä jäätynyt uudelleen. Täytyy taas kokeilla eri ihmeaineita, jolla lumen saa pysymään noista poissa. Osasyynä ...
Hyväksi todettu ihmeaine (http://www.time-sport.com/pedals/mtb-pedals/atac-mx-8) -ei oo tarttenu shimanoihin päin kattookkaan kun noihin siirty.
Onkohan noissa Timen malleissa kovasti eroa kun XC4-mallin kanssa oli aika paljon ongelmaa enkä päässyt niiden kanssa sinuiksi.
Voi johtua kengistäkin, kumipohjaiset jumitti pahasti mutta kovalla (liukkaalla) kengällä paremmat. Matalaksi kulunut NW:n talvikengän pohja ja iisi-riliisi klossi joten kuten wörkkii, tuokin yhdistelmä vähän outo kun putkelta polkiessa tuntuu että siinä liikkuu se kiinnitysjousi joka polkaisulla.
Onkohan noissa Timen malleissa kovasti eroa kun XC4-mallin kanssa oli aika paljon ongelmaa enkä päässyt niiden kanssa sinuiksi.
Voi johtua kengistäkin, kumipohjaiset jumitti pahasti mutta kovalla (liukkaalla) kengällä paremmat. Matalaksi kulunut NW:n talvikengän pohja ja iisi-riliisi klossi joten kuten wörkkii, tuokin yhdistelmä vähän outo kun putkelta polkiessa tuntuu että siinä liikkuu se kiinnitysjousi joka polkaisulla.
Timen XC-malleista ei kokemusta, vain noista MX:stä - kasista ja 12:sta. En tiedä miten mavicin crossmax sl eroaa timen xc:stä,
paitsi et jousen kireys on mavicissa säädettävissä.
Kenkiin nuo kaikki MX:t ja mavicin XL:t tarttee modausta eli mattopuukkoa pohjalle. Vain kestler on toiminu suoraan lennosta. Oon avartanu sen klossiraon reunoja ja madaltanu ympärillä olevia nappuloita tai nystyjä.
^jees, puukkoa toki noille näytetty mutta ei ehkä tarpeeksi, etenki Bontin kenkä aika kapea siitä klossiaukosta ja kuminen pohja hyvinkin nihkeä.
Kelin takia speksaus seis ja fillari ajoon,Eilen iltapuhaastelua.Joulun punaista,livenä bash ja napa just samaa sävyä.
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/attachment.php?attachmentid=18748&d=1478743313
Viikonloppuna lähipolkuja Munkkikosken majalta seuraavasti:
- Lauantaina klo 18 valopäälenkki
- Sunnuntaina klo 11
Hehe.
Larjantaina koirahallivuoroa ja suntaakina hakumettää noihin aikoihin.
No, kuntokin on ihan pa$ka ja paksukki vanha romu. :)
Ei muuta kun kaikki paksun omistajat vaan polkuja tekemään vaikka nuo ajat eivät sopisikaan! Itse kurvaan kuitenkin majan kautta noina aikoina ja jos ei muita näy niin sitten ajelen üksin.
Pöllypööräilyä hkp:ssa huomenna päivänvalossa?
Lauantaina lähtee ainakin jokunen koittamaan onneaan klo 11 Paloheinän majalta, mukaan mahtuu ja poluntasoittajia ei ole liikaa. Kurvataan n. klo 11.30 Pitkäkosken majalle, ja sieltä sitten etelää kohti.
Elasto, saatan tulla su Pitkäkoskelle, jos tuolla pystyy ajamaan siedettävästi.
mutanaama
11.11.2016, 18.05
Mää aattelin kanski käydä huomenna keskuspuistossa, aika on vielä hakusessa, voi olla että illalla tai sitten en.
hkp:ssä on ny kolmenlaisia polkuja;
- pääpolut joissa tallottu / ajettu => pärjää vaikka kyklokrossilla (laakso-pitkäkoski perusreitti, ukraina jne)
- tallotut mut ei ajetut polut => pärjää plussalla jos motivaatio kohdillaan, läskille ok
- tallomattomat polut => läskillä pääsee jos motivaatio kohdallaan
parin tunnin setin perusteella päättelin et ajava kansa selvästi haluaa haasteellisempaa ajoa - pitkoksillakin luulis olevan paljon helpompi
ajaa siinä päällä eikä parin metrin välein pudotella jompaakumpaa päätä fillarista sinne sivuun, mut en tiiä.
edit: meen omine aikoineni (ja saatan jopa vaihtaa 32x19:n takaa kakkosella alkavaks, sen verran puhallutti tänään)
mutanaama
12.11.2016, 21.02
Diileriltä huomenna kello 12:00, suunta etelään jos ylästö on huono.
Viikonloppuna lähipolkuja Munkkikosken majalta seuraavasti:
- Lauantaina klo 18 valopäälenkki
- Sunnuntaina klo 11
Tänään osanottajia itseni lisäksi 0kpl, mutta polut on hienossa kunnossa nyt. Huomenna ajan klo 11 lähtien saman lenkin. Reitin kokonaispituus noin 17km.
Elasto, saatan tulla su Pitkäkoskelle, jos tuolla pystyy ajamaan siedettävästi.
Hyvin siellä pääsee sillä sun 29+:lla.
Diileriltä huomenna kello 12:00, suunta etelään jos ylästö on huono.
Ylästö on ihan ok kunnossa.
mutanaama
12.11.2016, 23.14
Tänään osanottajia itseni lisäksi 0kpl, mutta polut on hienossa kunnossa nyt. Huomenna ajan klo 11 lähtien saman lenkin. Reitin kokonaispituus noin 17km.
No et lähtis meidän kanssa kello 12:00, tuo tuntia aiemmin vetää ajan niin tiukkaan, ettei ehdi. Pliide <3
No et lähtis meidän kanssa kello 12:00, tuo tuntia aiemmin vetää ajan niin tiukkaan, ettei ehdi. Pliide <3
Jos mä lähen Munkkikosken majalta klo 11 ja ajan saman lenkin ku tänään ni oon noin klo 12 Diilerillä. Ajelen eka Ukrainalla kierroksen, tuun siitä sit aidan vierustaa Diilerille ja jatketaan siitä Ylästöön.
mutanaama
12.11.2016, 23.40
Nonni, ny meillä on plään.
Volvospede
13.11.2016, 11.19
Munkkikoski ja diileri? Pitkäkosken majan mä tiedän jos tulis hetkeks mukaan polkee tolla lumitraktorilla.
Elasto, nyt näyttäis "mopo" käynnistyvän hitaamman puoleisesti, eli tähtään klo 12 Diilerille. Toiv. nähdään siellä! Tommi, Munkkikoski on sama kuin Pitkäkosken maja:) Jarin kanssa tullaan klo 12 Ylästöntielle, jossa siis Tiileri heti tien ylityksen jälkeen oikealla..
mutanaama
13.11.2016, 11.33
Diilerin osoite löytyy threadin ekasta postauksesta
Hiidenkivenkujan pääty
Sent from my iPhone using Tapatalk
Liikuva shikaani
13.11.2016, 12.09
Diilerin osoite löytyy threadin ekasta postauksesta
Hiidenkivenkujan pääty
Sent from my iPhone using Tapatalk
Juu, eikä siellä enää mitään Tiileriä edes ole..:D
mutanaama
13.11.2016, 12.19
Ei se ole niin justiinsa, paikkana se on kuitenkin Diileri :)
Eipä näkynyt ketään Munkkikoskella 11:sta maissa...
Eipä näkynyt ketään Munkkikoskella 11:sta maissa...
Kyllä mä olin siellä Pahiksen kanssa, mutta lähettiin näköjään jo klo 10.57.
mutanaama
13.11.2016, 17.45
Kiitos taas ajoseuralle. Aika helmikunnossahan nuo polut oli, ja jäljistä päätellen kummallisia tapoja ihmisillä ajella pitkospuiden vieressä ja vaihdella edestakas. Eikös se ole vaikeeta ja kauheen raskasta?
Olipa kivat kiemurat. Lystiä aina ajella porukalla.
Ruostepyörä vastusti kuskiaan yhden kuperkeikan/ruman ja kömpelön ukemin verran :-)
Lähetetty omasta päästä
mutanaama
13.11.2016, 20.16
Mäkään en lipannuttanut kuin kerran, takarengas päätti lähteä toiseen suuntaan kuin minä.
Liikuva shikaani
13.11.2016, 22.36
Erittäin rivakasti liikkui läskijuna vaikka vielä löytyy niitä jääriä joiden mielestä läski on raskas ja hidas, niitä heppuja ei vaan paljo näillä keleillä ajamassa näy..
Hauskaa oli! Huomenna vielä sama uusiksi, kun sitten taitaa tulla mulle sopimattomat kelit:) 17.30 pellonkulmilta (ks. Mtbcf-FB-ryhmä); ajetaan Ylästö, Silvola ja Ukraina. Sähköpyörä olis huomenna mukava:)
Juuh, oli kyl mettässä eeppisromantillisen nättiä. Vielä kun jaksaisin polkea enempi ja ohjata tarkemmin niin siinähän se. Mutkumut aina ei voi voittaa. Kiits koko orkesterille. Letkan koko vaihteli ihan niinku joskus.
Mää huomenna vien tytsyn ysiks kouluun ja sit pauttia tämän päivän uusinta. Soijjeriin laitoin nastat, 41mm Gravdalit kun ovat ne ainoat. 32/19 fix. Ja ihavitu omaatäysii :)
mutanaama
14.11.2016, 00.30
Huomisen ajot on nounou. Pitää pystyä jumpata putkistoa, ja tänpäiväisen lenkin jälkeen olisin vaan tärissyt jokaisen liikkeen läpi. Ei mopolla mahottomia.
Maanantain putkistelu oli ihan *piip* täristävää ilman suntaista lenkurointeiluakin.
Muoksis:
tapasin keskustelupuistossa kotimatkalla Väinön broidin. Hämmentävää oli että kun kerroin porukassa olevan samanmoisen niin koiranomistaja kysyi että herra äksäkö? Myönsin ja kysyin että kuis arvasit ja vastaus oli miun kulkuväline paljasti...
Loskaa. Vettä. Pehmeetä pohjaa. Upottavaa. Liukasta. Raskasta. Kuraa. Mutaa. Muuten vaan märkää.
Eli larstaina nuukselaa anyone?
mutanaama
17.11.2016, 23.45
CCG-pikkujouluajelu antaa riittävän tekosyyn pysyä poissa. Aijuu, sekin on metsälenkura.
Loskaa. Vettä. Pehmeetä pohjaa. Upottavaa. Liukasta. Raskasta. Kuraa. Mutaa. Muuten vaan märkää.
Eli larstaina nuukselaa anyone?
Ryhmäkoko täynnä eli tämä expired.
Btw - polut ihan jees kunnossa yltympäriinsä, snadisti kosteeta tms mut ajaa voi kaikkialla, eikä tartte ees fätbaikkia
CCG-pikkujouluajelu antaa ....
Onks toi joku pyöräilykerho toi CCG?
Jani Mahonen
18.11.2016, 22.09
^ kaipa ne joskus myös pyöräilee
^ ehkä joskus, mut aika vähän silloinkin.
Jos mulla olis skanneri niin laittaisin tähän kuvan raamista jossa on tarra My cycling Club has a drinKing problem.
mutanaama
19.11.2016, 04.41
Hjuuh, alle kello kolmen postauksia ei pidetä edes relevantteina, mikäli postaukselle haetaan edes alkeellista todistusvoimaa.
Odottakaa
19.11.2016, 09.29
Jos mulla olis skanneri niin laittaisin tähän kuvan raamista jossa on tarra My cycling Club has a drinKing problem.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161119/fa38745e29ab151ad24538b03da1247a.jpg
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.