Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jouko_T Katso viesti
Entäpä CO2, jonka pitoisuus ilmakehässä on muuttunut 0,028 % -> 0,04 %.
Muutos on suuri, mutta hiilidioksidin osuus ilmakehän kaasuista on edelleen aika vähäinen (4 / 10 000), eli neljä kymmenestuhannesosaa. Kuvana:
http://www.ux1.eiu.edu/~cfjps/1400/FIG01_010.JPG

Sitten, jos asiaa alkaa miettimään maalaisjärjellä, niin on aika vaikea uskoa sitä, että tuo voisi aiheuttaa sellaiset ilmakehän lämpötilojen nousut, kuin väitetään.
Kyse ei ole vain uskosta ja maalaisjärjestä vaan perusfysiikasta. Kasvihuonekaasujen lämmittävää vaikusta mitataan säteilypakotteella (W/m2) ja se on kasvanut pelkästään vuodesta 1990 lähes 50% (2,178 W/m2 -> 3,027 W/m2). Säteilypakotteen kasvusta yli 80% johtuu hiilidioksidin määrän lisääntymisestä.

Jopa maalaisjärki voisi sanoa että näin suuri lisäys maan ilmakehään jäävään energiaan olisi jo muuttanut ilmaston sietämättömän lampimäksi, mutta onneksi yli 90% energiasta on päätynyt merien lämmittämiseen.