^Jos olivatkin laakerit leikanneet kiinni ja pyörineet pesissään.
Edit: vai onko siinä Shimanon napa?
^Jos olivatkin laakerit leikanneet kiinni ja pyörineet pesissään.
Edit: vai onko siinä Shimanon napa?
Pyörän merkki on White ja sitä myy tietääkseni vain yksi liike. En osaa päättää, olenko enemmän pettynyt pyörään vai myyjäliikkeen suhtaumiseen takuuseen ja kaupanpurkuun heti ostotapahtumaa seuraavina päivinä.
Kiitos kaikille muillekin vastauksista. En osaa tykkäillä tapatalkilla enkä viitsi jokaiselle erikseen vastata. Annoin huoltoliikkeen vaihtaa levyt 18x mm kokoisiin ja polkimetkin se vaihtoi. Nyt jarrutehoa on ainakin talvikeleille riittävästi. Nyt kahva painuu liian lähelle tankoa. En tiedä, mitä sille voisi tehdä? Nesteet tosiaan ovat.
Seuraavaksi kokeilen rasvata navat ja vapaapyörän.
Sent from my GM1917 using Tapatalk
^Jos Shimanon jarrut niin todella helppo ilmetä ja jos ei niin kannattaa opetella niin välttää (huonot) huoltoliikkeet...
^Ilmaus ei välttämättä auta, jos männät on ”jumissa” niissä satulan neliskulmaisissa o-renkaissa. Silloin mäntiä (tai o-renkaita) pitää saada voideltua, jotta luistavat tarpeen tullen ulos, kun palat kuluvat. Muuten tiiviste vain joustaa hieman ja mäntä palaa alkuperäiseen sijaintiinsa. Toki ilmaus on ensisijainen omastakin mielestä, mutta annoin myös toisen vaihtoehdon, jos ilmaus ei auta.
Tästä esimerkkiä.
https://youtu.be/vQXFFgRButo
Kanuuna muokkasi tätä : 22.12.2021 at 23.04
No eiköhän tuolla liikkessä vaihdetut jarrulevyt ole vain pikkuisen vanhoja ohuemmat. Jarrunestettä lisää ja paloja lähemmäs.
https://www.bike24.com/p2315708.html Osaako kukaan kertoa mitä tuollaisten ulkomitta on?
^Kampea niitä vaikka rengasmuovilla erilleen.
Juurikin kuten Aakoo sanoi. Männät sisään jollain työkalulla (itse olen käyttänyt ihan talttapäämeisseliä), kiekko paikoilleen (eli palat ja levy paikalleen) ja kahvasta pumpaten. Jos mäntiä ei saa sisään, on nestettä järjestelmässä liikaa. Näin voi käydä vaikkapa uusien palojen vaihdon myötä.
^toistin ja poistin.
Mutta tosiaan jos kahvan ilmausruuvi on ollut auki ennen ongelmaa, niin mäntiä ei paineta sisään.
Puhdistin jarrulevyt läskistä ja maasturista Muc-Offin tuohon tarkoitetulla aineella. Tuon jälkeen molemmissa pyörissä jarrut alkoivat pitämään helvetillistä ääntä voimakkaammin jarrutettaessa. Onko tuo aine sopimatonta vai mahdoinko tehdä jotain väärin?
Hyvä kymysys. Puhdistitko myös palat? Tässä tuoteselosteessa jarrunpuhdistusaineessa on vaikka ja mitä. Oletin olevan pohjimmiltaan ipaa tai asetonia, vaan eipä olekaan. Etanolia, asetonia, butaania ja propaania näyttää pääosin olevan. Ennen puhdistelin jarruttimia GO jäänestolla, mutta en enää, kun tuli vastaavia vinkumisia reseptin muuttamisen jälkeen. Aiemmin oli 98% ipaa, nykyään kaksi kolmannesta etanolia. Jostain syystä vinkuminen oli taattu.
https://www.cycleservicenordic.com/m...4-12-05_en.pdf
Olikohan perus bräkleeni pääosin ipaa vai oliko sekin vastaava sekamelska?
E. CRC:n on ainakin asetonipohjainen.
http://docs.crcindustries.com/msds/5151.pdf
Spraypullossa ollut Muc-Offin aine aiheutti ankaraa vinkumista, mutta kunnolla kuivuttuaan jarrut muistaakseni hiljenivät. Samoin jokin bräkleeni vingututti. Nykyisin ruiskin jarruille Rexin vihreää pesuainetta ja huuhtelen vedellä. Ketjuissa on vain vahaa, niin sieltäkään ei levyihin päädy mitään liuotinta kaipaavaa.
Jarrupaloja en puhdistanut.
Ipa, etanoli, metanoli, alkoholeja kaikki...
Vaihteiden säätöprobleema: Sram rival 1x11. Keskialueen tuntumassa ei saa mitenkään säätöjä kohdalleen. Vaihtaa huonohkosti joko isommalle tai pienemmälle. Uudet ketjut on, mutta voisiko syy olla kulunut takapakka? Tai mitä kannattaisi vielä tsekata? Eihän huonosti liikkuva vaijeri tällaista aiheuta?
Useissa jäänestoissa saattaa olla jotain korroosiota estävää joukossa. Isopropanoli, metanoli ja etanoli sellaisenaan hyvää kunhan miettii mitä niistä juo...
^^
Mulla oli samaa vaivaa kun vaihdoin ketjun. Ennen ketjun vaihtoa toimi hyvin, sen jälkeen ei. Vaihdoin vaijerin, ei muuttunut mihinkään. Olisin kiukkupäissäni vaihtanut sähkövaihteisiin mutta saatavuus oli nolla. Tilasin molempiin kiekkoihin uudet pakat ja toimi taas kuin unelma.
Ja miksi vaihdoin ketjun kun kaikki toimi, koska olin päättänyt tietyn km määrän jälkeen vaihtaa ja kierrättää niitä.
Dt Swiss vanteiden tarrojen poisto
Millä saa em vanteista poistettua tarrat?
Olisiko tyypiltään water slide?
Alumiinivanteissa ei ainakaan ole lakan alla mutta ei irtoa perus kemikaaleilla ilman mekaanista rasitusta. Kuituvanteissakin näyttäisi olevan lakan päällä.
Ostin käytettynä Fulcrum racing quattro carbon kiekkosetin. Pitää kuitenkin vaihtaa siihen shimanon vapaaratas campagnolon tilalle. Ymmärtääkseni tämä pitäisi olla oikea osa? Ei varmaankaan vaadi erikoistyökaluja?
Tarvitsen myös uudet jarrupalat shimano 5800 jarruihin, käykö ihan shimanon malli vaikka nämä, vai onko jokin muu merkki parempi?
Tähän liittyen pohdin joskus, voiko esimerkiksi käsitiskiaineessa olla jokin ainesosa, jonka tehtävä on saada säihkyvän kirkas pesutulos, että vesi helmeilee kauniisti pois, eikä kuivumistahroja jää.
Onko jokainen valmistuksessa käytetty aine ilmoitettava tuoteselosteessa -mitä sanoo EU:n direktiivit?
^Isopropanoli ainakin poistaa pintajännitettä. Käyttöturvallisuustiedotteesta pitäisi löytyä kaikki tiedot.
Kyllä tuo linkkaamasi osan pitäisi käydä,ainakin tämän ;https://campagnolo-cdn.thron.com/sta...rum_JG8AJP.pdf mukaan.
Tuolla ohjeen tynkää ; https://campagnolo-cdn.thron.com/sta...ENG_WRM9A7.pdf
http://www.saunalahti.fi/~mlehis/kuvat/kraateri.JPG
Syökö litku alumiinia, vai jokin galvaaninen ilmiö?
Easton Haven aluvanteessa venttiilireiän ympärillä sentin pituinen syöpymä.
Ihmettelin kun ilmat välillä oudosti karkailee, ei koskaan ajossa, vaan aina
useamman päivän paussin aikana kaikki pois.
Mahtaisiko ehjäykseen riittää useampi kerros tubelesteippiä, vai kannattaisiko
täyttää jollain massalla (Araldit?) ja porata siihen uusi venttiilin reikä)?
Markku Lehikoinen
(Miksi kuvan liittäminen ei ota onistuakseen, Jotain unohtunut?)
Firlefanz muokkasi tätä : 04.01.2022 at 06.33
Kirjanmerkit