Alkujaan tämän lähetti Santtu75
Katso viesti
Avautumista vaikeasta elämästä kevyen liikenteen väylillä vol 2.0
Collapse
X
-
Tästähän se lähti, Hämeentien pyöräkaistoista keskusteltiin ja El-Carpason näkemyksen mukaan ovat liian kapeita.
Se vaan, että tuollainen järjestely (kolme rinnakkain) on kyllä aika mahdoton ja tarpeetonkin tuoda Helsingin kantakaupungin pääreittiverkostoon. Eikä tarvitse tuodakaan, sopeutukoot fillaristit olemassa olevaan kaupunkirakenteeseen, liikenteen rytmiin ja käytettävissä olevaan katutilaan siinä kuin muutkin. Aina voi parantaa paikkoja, mutta fillari-talebani-fundamentalismi# on kaupungin syöpä. Autoilijoista suurin osa on oppinut kaupungissa elämään.Alkujaan tämän lähetti El-Carpaso Katso viestipyöräilyn pääväylä vaatii käytännössä ohitusmahdollisuuden mielellään vielä siten että väylällä pääsee ajamaan kaksi rinnan ja vielä ohittamaan samalla.
fillari-talebani-fundamentalisti#
= haluan ajaa kaupungin läpi ja joka paikassa pysähtymättä, nopeasti, häiriöttä, ilman liikennevaloja, jalankulkijat eroteltuna muualle ja kaistan leveys vähintään 3 metriä.
BTW, Hämeentien kaistat ovat järkyttävän leveitä siihen nähden kuinka harvassa tuolla pyöriä liikkuu. Pääreitillä.
Pääreitit keskustassa: noille yksisuuntaiset 3 metriä leveät fillarikaistat...
Baanat ovat sitten asia erikseen
Comment
-
^Yksisuuntaiset pyöräkaistat tulisi olla leveämpiä kuin kaksisuuntaisen pyörätien puolikas, koska vastaantulijoiden kaistaa ei voi käyttää ohittamiseen. Turvallisen ohittamisen mahdollistaminen pyöräteillä on ihan relevanttia, koska lihasvoimin liikkuvien kulkuneuvojen nopeudessa voi olla suuriakin eroja. Moottoriajoneuvoilla vastaavaa ei taajamissa esiinny, koska joka vehkeellä pääsee sitä sallittua maksiminopeutta ilman että kuski alkaa jossain vaiheessa piiputtamaan.
Hämeentien pyöräkaistat ei ole käytössä talvisaikaan, koska ne aurataan täyteen lunta. Kesäisin toimivat sitten pysähtymis- ja pysäköintipaikkoina autoille.
Comment
-
Tätä tavoitetta vasten uudistushan oli onnistunut. Turha sitten ihmetellä, jos ei kivijalkakaupat menesty, kun esimerkiksi viihtyvyyden lisääminen ei ollut edes tavoite.Alkujaan tämän lähetti Aakoo Katso viestiHämeentien uudistuksessa oli tehdä joukkoliikennekatu, ja samalla parantaa kävelyn ja pyöräilyn turvallisuutta. Samalla uusittiin jotain putkia, ja pyrittiin parantamaan asukasviihtyvyyttä melun ja ilmansaasteiden vähenemisen muodossa.
Comment
-
Valitettavasti se seikka että jossain on pyörätie, ei tuo siihen pyöräilijöitä. Kuten todettu, ei Hämeentietä pitkin oikein pääse mistään mihinkään, joten miksi sinne mennä polkemaan? Wolttikuskeja siellä näkyy silloin tällöin ajamassa väärää puolta boksi selässä.
Comment
-
Taisi tuo noiden putkien uusiminen olla se päätavoite, ne kun olivat kirjaimellisesti tsaarinaikaisia.Alkujaan tämän lähetti Aakoo Katso viestiHämeentien uudistuksessa oli tehdä joukkoliikennekatu, ja samalla parantaa kävelyn ja pyöräilyn turvallisuutta. Samalla uusittiin jotain putkia, ja pyrittiin parantamaan asukasviihtyvyyttä melun ja ilmansaasteiden vähenemisen muodossa.
Comment
-
Kivijalkakauppojen menestymättömyyteen on pirun paljon muitakin syitä kuin kaupan ohi menevä pyöräkaista tai autoilun rajoittaminen kyseisellä kadulla. Lähtien vaikkapa kulutuskysynnän megatrendeistä, päälle puskevasta taantumasta ja korkotasosta ja verkkokaupan vaikutuksesta paikallisiin palveluihin.Alkujaan tämän lähetti MRe Katso viestiTurha sitten ihmetellä, jos ei kivijalkakaupat menesty, kun esimerkiksi viihtyvyyden lisääminen ei ollut edes tavoite.
Comment
-
Hämeentietä jos käyttäisi pyörällä nopeaan läpiajoliikenteeseen, niin pohjoisesta tullessa pyörätie on loppunut ennen Kurvia, eli sen pahimman ja ahtaimman kohdan matkalle. Siinä joko henkeä uhmaten bussien sekaan tai taluttamaan ruuhkaiselle jalkakäytävälle. Etelän suunnasta on vastassa noin viisi kilometriä pitkä ylämäki. Mieluummin rantareittiä. Bussien ongelmista kiveyksin rajatulla yhdellä kaistalla esim liukkaalla kelillä on myös keskusteltu tiheään
Asukkaiden viihtyvyys kotonaan ja asuntojen arvot todnäk nousi, mutta aika monien muiden ihmisten kustannuksella. Ei ehkäpä demokratiaa parhaimmillaan
Comment
-
Hei hienosti laitoit sanoja suuhun. Sun ala-arvoinen keskustelutyyli jatkuu. Miten susta on tullut tuollainen vyön alle iskijä? Ei voi käsittää miten ihmisellä ei riitä selkäranka edes näin kevyessä keskustelussa asialliseen käytökseen.Alkujaan tämän lähetti Hower Katso viestiTästähän se lähti, Hämeentien pyöräkaistoista keskusteltiin ja El-Carpason näkemyksen mukaan ovat liian kapeita.
Se vaan, että tuollainen järjestely (kolme rinnakkain) on kyllä aika mahdoton ja tarpeetonkin tuoda Helsingin kantakaupungin pääreittiverkostoon. Eikä tarvitse tuodakaan, sopeutukoot fillaristit olemassa olevaan kaupunkirakenteeseen, liikenteen rytmiin ja käytettävissä olevaan katutilaan siinä kuin muutkin. Aina voi parantaa paikkoja, mutta fillari-talebani-fundamentalismi# on kaupungin syöpä. Autoilijoista suurin osa on oppinut kaupungissa elämään.
fillari-talebani-fundamentalisti#
= haluan ajaa kaupungin läpi ja joka paikassa pysähtymättä, nopeasti, häiriöttä, ilman liikennevaloja, jalankulkijat eroteltuna muualle ja kaistan leveys vähintään 3 metriä.
BTW, Hämeentien kaistat ovat järkyttävän leveitä siihen nähden kuinka harvassa tuolla pyöriä liikkuu. Pääreitillä.
Pääreitit keskustassa: noille yksisuuntaiset 3 metriä leveät fillarikaistat...
Baanat ovat sitten asia erikseen

Jos vielä kaivat tarkalleen sen mun kommentin missä erikseen mainitsin, että Hämeentien pyöräkaistat ovat liian kapeita. Saatat kokea kyseisen tehtävän vähön haastavaksi koska en ole mitään tuohon viittaavaakaan kirjoittanut.
Jos pyörän maksimileveys on 80cm ja tanko pystyy hyvin suunnitellulla väylällä ajamaan hieman viivan ulkopuolella, 2,5 metriä riittää tuohon kolme rinnan juuri ja juuri. Ajokaistan leveys olisi tietenkin optimi.
Mä en edes aio ottaa kantaa tuohon sun suuvaahtoiluun jostain talebanifundamentalisteista. Niitä jos alkaa nähdä, niin kannattaa hakea apua.
Comment
-
^Tähän kun länttäät vielä sen kolmannen fillaristin rinnalle niin saat pyöräkaistan leveydeksi n 3,5 ...3,7 metriä.

Alkujaan tämän lähetti El-Carpaso 
pyöräilyn pääväylä vaatii käytännössä ohitusmahdollisuuden mielellään vielä siten että väylällä pääsee ajamaan kaksi rinnan ja vielä ohittamaan samalla.
Comment
-
Niin siis kolme tai vähän enemmän olisi optimi, mutta kompromissikyvyttömälle tiedoksi, vähempikin riittää jos tilaa ei ole.
Turun seudulla asuvalle riittäisi tässä kohtaa jo kaksisuuntaiset, joilla mahtuisi kaksi kohtaamaan turvallisesti. Metri on siihen vähän kapea.
Comment









Comment