Näytä tavallinen näkymä : Gravel Grinding ja Gravel Racing
Hyvä nosto, en itse jaksanut.
Elikkä Colin oli jörninyt syksyllä Mota ja palannut sen jälkeen yhteen Armstrongin kanssa. Tätä tietysti oli em. heilastelu viiksettänyt ankarasti. Pari päivää ennen Gravel Locosia Colin ja Mo kävivät iltasella platonisesti uiskentelemassa Austinissa, minkä jälkeen Armstrong veti ns. johtopäätöksiä, ja kävi ampumassa Mon niille sijoilleen… Siinä teille gravelia vähän isompina kokkareina.
Vertailin kahden eri gravel-renkaan ja maantienakkien rullaavutta. Ja olin pöhkö.
https://youtu.be/bMfin5-TR7M
Sekä Sagan että Daniel Oss lähtevät Unboundiin viikon kuluttua.
Strictlandia ei varmasti nähdä. Melkein kaikki hänen sponsorit ovat vetäytyneet ja kaveri itse on jossain piilossa. Ura vissin loppu.
Sagan (ja Oss) kait mukana satasella.
Stricklandin gravelura näemmä tosiaan jauhautumassa ns. valmiiksi. Jos mies on vain sattunut valitsemaan sekopään kumppanikseen, aika höllässä ovat sponsorit. Eivät varmaan halunneet jäädä odottelemaan mahd. huonompia uutisia.
Bottas suunnittelee gravel-kisaa Suomeen.
https://www.velonews.com/news/gravel/f1-driver-valterri-bottas-and-sbt-grvl-team-up-for-fnld-grvl/
Joo toi on kyllä iso juttu. Suomi gravelmaailmankartalle vihdoin :)
Onko kukaan koskaan katsonut Flow Biken striimejä? Minkä tasoista tuotantoa ne on? Jos tää flunssa vaivaa vielä viikonloppuna, niin voisi Unboundin katsominen kiinnostaa.
https://www.flobikes.com/signup?redirect=%2Flive%2F29408&utm_campaign=192258unboundgravel&utm_medium=referral&utm_source=unboundgravel.com&utm_content=website&rtid=192258&coverage_id=7063545
https://www.cyclingweekly.com/news/valtteri-bottas-to-host-fnld-grvl-event-in-2023
”Toghether they’re hoping to create the premier gravel event in Europe.”
20.000 € palkintorahaa.
1500 osallitujaa.
Yllättävän vähän herättänyt huomiota.
https://www.fnldgrvl.com/
Jännä nähdä, millaisen karnevaalin saavat aikaiseksi. Lahden suunnalla nyt sitten parikin kunnianhimoisempaa proggista. Jenkeissähän F1 kovassa nosteessa ja Bottaksen kaltaisen tyypin kanssa spirit of gravel -asioista ei tarvitse olla liian huolissaan. Saadaankohan viivalle ihan maailmanluokan gravelnaamoja? Veikkaan, että joku(nen) saadaankin. Islannin Rift'hän on jo kovien nimien listalla ollutkin.
Flon Undound-streamia katselin viime vuonna. Siellä höpöttivät ulkostudiossa niitä näitä ja taisivat haastatellakin jotakuta. Ei siitä skabasta hirveän hyvää ajantasaista kuvaa saanut. Lisäksi voittajakin taittaa matkaa kymmenen tuntia. Muistaakseni vitutti, että maksoin siitä. Tämä ei tietysti välttämättä ole relevantti todistus tämän vuoden kuviosta. Oliko tapahtuma jo viime kerralla uusissa käsissä? En muista. Asiallinen televisiointihan on luonnollinen kehitysaskel bisnesskaalaa kasvattaessa.
Jännä nähdä, millaisen karnevaalin saavat aikaiseksi. Lahden suunnalla nyt sitten parikin kunnianhimoisempaa proggista. Jenkeissähän F1 kovassa nosteessa ja Bottaksen kaltaisen tyypin kanssa spirit of gravel -asioista ei tarvitse olla liian huolissaan. Saadaankohan viivalle ihan maailmanluokan gravelnaamoja? Veikkaan, että joku(nen) saadaankin. Islannin Rift'hän on jo kovien nimien listalla ollutkin.
Flon Undound-streamia katselin viime vuonna. Siellä höpöttivät ulkostudiossa niitä näitä ja taisivat haastatellakin jotakuta. Ei siitä skabasta hirveän hyvää ajantasaista kuvaa saanut. Lisäksi voittajakin taittaa matkaa kymmenen tuntia. Muistaakseni vitutti, että maksoin siitä. Tämä ei tietysti välttämättä ole relevantti todistus tämän vuoden kuviosta. Oliko tapahtuma jo viime kerralla uusissa käsissä? En muista. Asiallinen televisiointihan on luonnollinen kehitysaskel bisnesskaalaa kasvattaessa.
Tämä on kyllä hieno juttu. Suomessa on tosi paljon hyviä sorateitä hienoissa maisemissa. Varmaan myydään loppuun aika nopeasti. Onneksi oli 200 kilometriä suunniteltu pisimmäksi matkaksi, minusta nämä sorakisat tulee olla pitkiä ja raastavia. Minun puolestani se saisi olla vieläkin pidempi.
Katsoin jonkun koosteen siitä Unbound-streamista ja olen tyytyväinen, että en 1) katsonut sitä ja 2) maksanut siitä. Joku ukko jutteli siinä yksin epäolennaisuuksia tien vieressä. Olisikohan tapahtuma ollut pari vuotta Lifetime-organisaation nimissä. Jos Le Mansista saadaan 24 tunnin kisasta hyvä lähetys, kyllä Unboundistakin pitäisi saada. Muutama drone ilmaan ja lisäksi kamerat huoltopisteille. Tuolla organisaatiolla se pitäisi kyllä onnistua.
https://www.fnldgrvl.com/
Suomenkielinen sivusto oli vähän tökerösti koneella käännetty :seko:
^ Oli varsin keskeneräiset toki muutenkin. Uutiskirjeen tilasin. ”Emotapahtuman (https://www.sbtgrvl.com/)” sivut on ihan kunnolliset.
Aika kalliiksi menee Unboundin katsominen kuin FloBike:a pystyy vain tilaamaan vuosi-sopparilla...
Velonewsissä hyvä kooste kisasta. Nyt ollaan kyllä gravellin ytimessä!
https://dgtzuqphqg23d.cloudfront.net/ZA_d6silNbO8RWISR23tO1jYYiYfe3IMVL0FbNJGLeE-1365x2048.jpg
^ Hieno kuva ja lajinomaiset olosuhteet. Juomareput/-liivit ja tempputangot on edelleen kova sana. Villafañe sanoo, että ei ole koskaan ajanut yli viiden tunnin lenkkiä.
Firlefanz
05.06.2022, 10.15
^ Jos ollaan ihan tarkkoja ja miksei oltaisi, niin vaikkei treeneissä oltu viittä tuntia pitempään ajettu, niin kisoissa kyllä. Viimeksi kaksi viikkoa aikaisemmin sadan mailin kisan voittoajaksi tuli 6.22. On siitäkin tietty hyppäys kymmeneen ja puoleen tuntiin, mutta kuitenkin varsin kohtuullinen.
Ultrajutuissa onkin normaalia ettei tehdä ylipitkiä treenejä vaan tehdään back-to-back treenejä eli kahtena (tai joskus harvemmin kolmenakin) perättäisenä päivänä normaalia pitempi treeni. Kisa johon tähdätään voi tyypillisesti olla 2 x pisin yksittäinen lenkki tai 1,5 x B2B;n kesto.
(Tämä siis juoksupuolella; pyöräilyssä tai hiihdossa arvelisin kertoimien voivan olla suurempiakin ilman sen kummempaa riskinottoa, vaikka jostain kuudesta tai kymmenestä tunnista alkaen mennäänkin aina tuntemattomalle alueelle, jolla suorituksen sujuminen on varsin vähäisessä määrin ennustettavissa ilman aiempaa kokemusta.)
PS Jos olisin asioista vastaava diktaattori, kieltäisin niin juomareput kuin tempotangotkin. Tai ainakin rajaisin ne ylimmän kisasarjan ulkopuolelle. Myönnän ettei minulla olisi muuta syytä kuin etten tykkää niistä ja että ainoa syy siihen on etteivät ne sovi siihen hieman romanttiseen kuvaan kilpapyöräilystä jonka olen aikoinani muodostanut:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ACA2B4diKiJA5VgEMp2C5T.jpeg
(Kuva viime vuodelta, mutta Laurens ten Dam taisi ajaa ilman tempotankoja stänäkin vuoona.)
Hääppönen
05.06.2022, 10.33
Ajavatkohan vahatuilla ketjuilla? :p Firlen kanssa samalla tai vielä tiukemalla kannalla tempotangoista. Kuuluvat vain tempoon.
^^ joo minun olisi pitänyt olla täsmällisempi, mutta siis lenkillä tarkoitin treeniä. Kisa ei ole lenkki. :)
Toisaalta repusta nesteen tankkaaminen epätasaisella alustalla porukassa ajettaessa on turvallisempaa kuin pulloista, vaikkakin juomareppujen preferointi liittynee varmaan siihen, että se on wattien kulutuksen kannalta tehokkaampi tapa kuin lastata runko täyteen nesteitä. Vähemmän jousittamatonta massaa jne.
Tempputangoista olen myös mieltä, että gg-kisailu vaatisi juuri niiden kieltämisen verran kalustosääntelyä.
Firlefanz
05.06.2022, 10.53
^^ Aika-ajoihin ja todella pitkiin, Transcontintalin tai Race across American tapaisiin viikon tai ylikin kestäviin kisoihin, joissa ajetaan käytännössä koko valveillaoloaika.
Juomareppu on vielä vähän kiikunkaakun eli en pidä sitä ihan yhtä kaameana kuin tempotankoa silloin kun kyseessä on aito "self-supported" kisa.
^ Juu, tämä oli ymmärtääkseni selvää kaikille https://www.fillarifoorumi.fi/forum/images/smilies/smile.png Se vain jätti auki sen oliko kisoissa mahdollisesti ajettu pitempään kuin mainitut viisi tuntia.
Pyöräilyllehän on ominaista sekin että kilpaillaan paljon ja osa kisoista ajetaan ikään kuin harjoitusmielessä. No, jos yli viiden tunnin kisoja oli ollut vain jutussa mainitut kaksi (eivätkä nekään kuutta ja puolta tuntia pitempiä), niin itse asia ei ratkaisevasti muutu eli nyt ajettiin selvästi pitempään kuin koskaan aiemmin.
PS Jos tästä haluaa harrastajana jonkin take home -messagen lukea, se voisi olla ettei meillekään ole erityisempää hyötyä yli viiden tunnin lenkeistä, vaikka ne kuinka kivoja olisivatkin ja niiden tekeminen antaisi meille aiheen röyhistää rintaamme.
Voisikin olla parempi ajaa viikolla joku lyhyt mutta selvästi kovempi treeni ja jos energiaa vielä piisaa, käyttää se vaikkapa siihen että ajaa sillä viisituntisellaan lyhyitä reippaampia pätkiä tai lenkin loppupuolella 15-20 min niin sanottua kisavauhtia. Tai asiaankuuluvina vetopätkinä ja kylttikireinä, jos on niin onnellisessa asemassa että saa ajaa pitkät lenkkinsä porukkalenkkeinä.
Laurens ten Dam aerobarseista: https://www.instagram.com/reel/CeZpTYJpntJ/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Keegan Swensonilla oli tollanen (https://ridefarr.com/product/farr-carbon-aero-bolt-on-v3/) pieni aeropulikka. Sekä 130 mm stemmi, 40 cm alutanko (ja STIGMATA :)) : https://www.instagram.com/p/CeWmnRoOVLC/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Ei kukaan ole vielä nähnyt mitään kunnollista fotodumppia missään?
El-Carpaso
06.06.2022, 08.06
Pikainen ajoasento-offtopic:
Jos Swensonilla on pitkä ajoasento JA aeropulikka, niin onkohan se testattu kuntoon kunnon bike fitissä tehomittausten kanssa? Oman hyvin jäykän alakropan kokemuksen perusteella pitkä aerotankoasento alkaa syömään tehoja todella nopeasti ja parhaat tehot tulee varsin lyhyellä asennolla. Toisaalta silloin se varsinainen kahva-ajoasento jää helposti melko lyhyeksi.
Toki paremmalla liikkuvuudella saa pidemmän asennon aikaiseksi.
Tämä kysymys heräsi tuosta 130mm stemmistä ja taannoin näkemästäni videosta, josta ilmeni, ettei korkeimman tason ammattilaisillakaan välttämättä ole tehty bikefittejä, vaan jotkut vetävät fiilispohjalta.
Eihän toi aeropalikka venytä sitä asentoa mihinkään, ja vaikka siinä asennossa irtoaiskin vähän vähemmälle tehoa niin kapeemman asennon tuoma aerohyöty kyllä kattaa sen
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
^^ Aika-ajoihin ja todella pitkiin, Transcontintalin tai Race across American tapaisiin viikon tai ylikin kestäviin kisoihin, joissa ajetaan käytännössä koko valveillaoloaika.
Juomareppu on vielä vähän kiikunkaakun eli en pidä sitä ihan yhtä kaameana kuin tempotankoa silloin kun kyseessä on aito "self-supported" kisa.
^ Juu, tämä oli ymmärtääkseni selvää kaikille https://www.fillarifoorumi.fi/forum/images/smilies/smile.png Se vain jätti auki sen oliko kisoissa mahdollisesti ajettu pitempään kuin mainitut viisi tuntia.
Pyöräilyllehän on ominaista sekin että kilpaillaan paljon ja osa kisoista ajetaan ikään kuin harjoitusmielessä. No, jos yli viiden tunnin kisoja oli ollut vain jutussa mainitut kaksi (eivätkä nekään kuutta ja puolta tuntia pitempiä), niin itse asia ei ratkaisevasti muutu eli nyt ajettiin selvästi pitempään kuin koskaan aiemmin.
PS Jos tästä haluaa harrastajana jonkin take home -messagen lukea, se voisi olla ettei meillekään ole erityisempää hyötyä yli viiden tunnin lenkeistä, vaikka ne kuinka kivoja olisivatkin ja niiden tekeminen antaisi meille aiheen röyhistää rintaamme.
Voisikin olla parempi ajaa viikolla joku lyhyt mutta selvästi kovempi treeni ja jos energiaa vielä piisaa, käyttää se vaikkapa siihen että ajaa sillä viisituntisellaan lyhyitä reippaampia pätkiä tai lenkin loppupuolella 15-20 min niin sanottua kisavauhtia. Tai asiaankuuluvina vetopätkinä ja kylttikireinä, jos on niin onnellisessa asemassa että saa ajaa pitkät lenkkinsä porukkalenkkeinä.
Juomareppu on kyllä ihan hyvä olla. Sorateitä ryskätessä pullot tippuvat milloin minnekin ja juomareppu pelastaa pahimmalta nestehukalta. Aerotankojen kieltäminen olisi varmaankin spirit of gravelin vastaista, joten siksi niillä saa ajaa. UCI:n sorakisoissa käsittääkseni ne ovat kiellettyjä. Mutta nuo kisat ovat niin pitkiä, että ei niitä aerotangoilla voiteta, yleensä vahvin on ensimmäinen viivalla.
Pidempiä harjoituksia on hyvä tehdä, mutta tässäkin kokonaisuus merkitsee eniten. Se on se ja sama ajaako 4 vai 6 tuntia lauantain pk-lenkillä, jos harjoittelu on muuten suunnitelmallista ja riittävän kovaa. Näyttäähän ne pitkät kello seitsemältä aamulla aloitetut lenkit hyvältä Stravassa. Jos ajaa 6 tuntia kevyillä pk-tehoilla ja pk-sykkeillä, tietää miltä vain se tuntuu ja sitten kun pitää ajaa 8-9 tuntia kovaa, onkin se ihan eri juttu. Pitkät ja kovat kisanomaiset ns. sopeutumisharjoitukset ovat kuitenkin tärkeitä pitkiä kisoja varten, jotta tietää miten varusteet ja kroppa toimii.
Swensonin runko näyttää pieneltä, joten pitkä stemmi kompensoinee sitä. Se fatpigeon.cc-kaveri, joka oli ajamassa Breakawayn Gravel Primaverassa, ajoi Unboundin yhteentoista tuntiin ja niistä seitsemän sanoi viettäneensä aerotangoilla.
Swensonin runko näyttää pieneltä, joten pitkä stemmi kompensoinee sitä. Se fatpigeon.cc-kaveri, joka oli ajamassa Breakawayn Gravel Primaverassa, ajoi Unboundin yhteentoista tuntiin ja niistä seitsemän sanoi viettäneensä aerotangoilla.
Kova suoritus! 11 tuntia on tosi hyvä aika. Tänä vuonna keskinopeudet olivat taas nousseet, vaikka keli oli paikoin huono. Moni meni alle 10 tunnin.
^ Tuli myös uusi reittiennätys. Johon kuulemma vaikutti suht tuuleton keli ja hiukan muuttunut reitti(?), vaikka alun jälkeen mentiin väilillä melkoisessa mudassa.
Mutta taso kovenee tuollakin vuosi vuodelta kun, ammatilaisten määrä sen kuin kasvaa. Monen ex-pro maantiekuskin ura jatkuu gravelin parissa ja heillä on ainakin alkuun myös WT-tason moottori käytössä. Ainakin siihen saakka kunnes artesaanioluiden kulutus leikkaa siitä parhaimman terän :)
^ Tuli myös uusi reittiennätys. Johon kuulemma vaikutti suht tuuleton keli ja hiukan muuttunut reitti(?), vaikka alun jälkeen mentiin väilillä melkoisessa mudassa.
Mutta taso kovenee tuollakin vuosi vuodelta kun, ammatilaisten määrä sen kuin kasvaa. Monen ex-pro maantiekuskin ura jatkuu gravelin parissa ja heillä on ainakin alkuun myös WT-tason moottori käytössä. Ainakin siihen saakka kunnes artesaanioluiden kulutus leikkaa siitä parhaimman terän :)
Tästä oli muuten cycling tipsissä juttua. Cameron Wurf oli sitä mieltä, ettei WT-kuskit aja suoraan voittoihin enää gravell kisoissa. Kärki on jo nyt niin jäätävän kova.
Keegan Swensonilla oli tollanen (https://ridefarr.com/product/farr-carbon-aero-bolt-on-v3/) pieni aeropulikka.
Peter Stetinalla oli myös tuollainen (vielä julkaisematon) Pro:n minibar käytössä. Ite en noista tempotikuista ole innostunut, mutta tuollaista pulikkaa täytyy kokeilla.
https://www.cyclingweekly.com/products/bikes-of-unbound-gravel-heres-what-people-are-riding-for-8-hours-on-rough-gravel#section-pete-stetina-s-canyon-grizl
Tämän vuoden kisan olosuhteista hyvä videopätkä. Saattaa tulla monenlaisia ajatuksia mieleen, kun ollaan jossain 200km kohdalla, jalat yhtä velliä kuin alustakin ja vielä pitäisi jaksaa painaa pitkästi. Eikä mitään takeita, että kuinka pitkään tuollaista liejua on vielä edessä.
https://youtu.be/ijMSpLCk81E
Pron minibar näyttä hyvältä. Tuota oli jollain muullakin käytössä. Mulla oli itsellä joskus jotkin kuituiset mini-barit ja ne olivat täysin sudet. Liian löysät. Tuollainen edestä yhteen tuleva malli on takuulla parempi.
@dylanjawnson Strava. Suht reipasta rallattelua.
https://i.postimg.cc/R04vx81q/dylan-jawnson-strava-unbound-2022.png
^ On nuo kyllä hurjia settejä! Esim. toiseksi sijoittunut Keegan Swenson päästeli reitin läpi vaatimattomalla 4,1w/kg tehoilla (272w avg / 65,8kg).
On kyllä. Huipputehot tosin tosi matalat, joten mitään kovia rykäisyjä tuolla tuskin tulee. Laurens Ten Damilla oli muistaakseni 289 W keskiteho tänä vuonna Unboundissa. Kilojouleja kuluu niin paljon, että tuo on huipuilla pyöräkisan lisäksi osin syömiskilpailu. Mä olen kerran ajanut 266 watilla 8 tuntia soraa ja siinä oli kyllä lopuksi takki ihan tyhjä.
Trainerroadin youtubessa Keegan Swensonin (toinen) ja Alex Wildin mietteitä ja lukuja Unboundista.
Keegan taitaa olla vahvoilla Lifetimegp:ssä
https://www.youtube.com/watch?v=T6RsFBt8JsQ&t=1520s
Veloworthy
Rain, Sun and Mud! | Inside Unbound 2022
https://www.youtube.com/watch?v=9ginApi7X5k
Radavistissä hieno Unbound-kuvakooste: https://theradavist.com/unbound-gravel-2022-gallery/
Mr. Heinekin ollut näköjään ajamassa.
https://media.theradavist.com/uploads/2022/06/56UnboundFinishJan01-1-scaled.jpg?w=600&quality=75
The Traka 360 fiilistelyä. Sisältää tuotesijoittelua.
https://youtu.be/r__h9QsFdwc
Oliks sulla millanen juhannus? Mulla oli hyvä. Ehkä paras. Tsekkaa vaik!
https://youtu.be/Ut96bPCPLLk
Ja hei, en tee näitä videoita saadakseni julkisuutta tai rahaa, vaan levittääkseni pyöräilyn iloa. Silti tai juuri siksi oot kiva jos tilaat kanavan. Oot varmaan kiva vaikket tilaiskaan.
Kaikkea hyvää!
Pöhinää FNLD Gravelin ympärillä: some juorusi, että gravelcyclist(.com (https://www.gravelcyclist.com/)) on tulossa ensi viikolla Lahteen ajelemaan.
Firlefanz
15.08.2022, 21.30
^Johan täällä se yksi kävi (mistä joku foorumilla kertoiki...)! Nostan hattua niin Lahden matkailuväelle kuin lahtelaisille (gravel)pyöräilyaktivisteille! Jokainen Suomeen saapuva fillaristuristi on iloinen asia ja meille kaikille loppupeleissä kotiinpäin (ihan niin kuin jokainen ulkomaille myyty Black Diamond -purkki tai Pole-fillari).
(En siis minäkään siksi tai en ainakaan pelkästään siksi että sydän hypähtää ilosta joka kerta kun Suomi mainitaan tai että saadaan nähdä joku ulkomaan ihme elävänä...)
Veikkaan, että FNDL Gravelin ympärillä alkaa hiljalleen tapahtua isosti. Tämä näkynee ”vaikuttajien” haalimisella paikalle jo ennen ja etenkin itse tapahtumaan.
JOMille vaan tervetuloa, jos huhu pitää paikkansa.
Ja onhan JOM tosiaan Lahdessa FNDL Gravelin testi-/esiajoa suorittamassa. Jännä nähdä millainen kattaus tähtiä saadaan ensi kesän tapahtumaan. Edit: Paikalla näemmä myös 2022 BWR-voittaja Alexey Vermeulen. Eli tästä on tulossa iso juttu.
https://www.cyclingweekly.com/racing/could-finland-be-gravels-next-frontier
Could Finland be gravel’s next frontier?
Veikkaan, että FNDL Gravelin ympärillä alkaa hiljalleen tapahtua isosti. Tämä näkynee ”vaikuttajien” haalimisella paikalle jo ennen ja etenkin itse tapahtumaan.
JOMille vaan tervetuloa, jos huhu pitää paikkansa.
JOM oli tosiaan (saattaa olla vieläkin) Suomessa. Todella huumorintajuinen heppu ja todella sosiaalinen. Käytännössä ajoi kaikki lenkit, söi ja joi yhdellä kädellä, kamera toisessa kädessä. Kuvasi videot myös muutamasta foorumillakin nähdystä grävelpyörästä.
Firlefanz
23.08.2022, 12.36
https://www.youtube.com/watch?v=Z3cZU-EVxLs
Paikalla näemmä myös 2022 BWR-voittaja Alexey Vermeulen. Eli tästä on tulossa iso juttu.
Vermeulen kävi myös nyt sunnuntaina voittamassa Bottas Duathlonin jossa oli mukana ihan urheilullinen 20km grävelpätkä (4x Pajulahden rata läpi, noin 400 nousumetriä 20km matkalle ja hyvinkin vaihtelevaa alustaa ja tiukat ylämäet pehmeässä kunnossa). Voittajan keskari pyöräosuudella jäi 29,4km/h tasoon. Tehoista ei tietoa, mutta itse pääsin ehjillä kierroksilla 26,5 - 26,8km/h vauhtia noin 270W avg / NP 300-310W tehoilla (77kg). Oli erittäin hauska pätkä ajaa kovaa. Ohitin Bottaksen kertaalleen ja Tiffany Cromwellin kolmesti mutta silti lopulta hävisin molemmille.
Video
Onneksi maisemat parani loppua kohden. Alku ei ihan varsinaisesti matkailumanoksena toimi :)
Eiköhän seuraavilla videoilla tule jo vähän parempaa matskua. Perjantaina ajeltiin Lahesta etelän kautta Nastolaan ja takaisin. Lauantaina sitten FNLD GRVl reitit.
Ratamestari Kajanderin erikoinen:
https://live.staticflickr.com/65535/52305853704_b34738b7a6_b.jpg
Hyvää pöhinää Lahes ja kovaa hypetystä somessa "vaikuttajilta". Eikä mikään ihme, onha Suomen sorat eksoottista monelle jotka ei tiedä Suomesta mitään.
Lähipäivinä varmaan tulee varmasti lisää matskua sinne sun tänne. Vermeulen et al kävivät ajamassa vielä bonarina saariston rengasreitin, siitäkin kai tulossa jotain someen.
^^ Joo tuosta samasta kohdasta otettuihin kuviin olen törmännyt somessa jo useammassakin paikassa. Hyvä pöhinä on tosiaan päällä ja paljon on hehkutettu.
Ohiampuja
23.08.2022, 17.52
Tuota, kuka on tämä JOM?
^Mies esim. tuon Youtuben Gravel Cyclist -kanavan takana.
Ja tämän (https://www.gravelcyclist.com/) lehendaarisen, mutta nykyään jo vähän vanhanaikaiselta näyttävän www-sivuston, joka oli siis yksi ensimmäisistä ellei peräti ensimmäinen aiheeseen keskittynyt nettisivusto, kuten voipi päätellä siitä, että herra tuon kyseisen domainin omistaa.
Talisker
25.08.2022, 23.13
XXVII Tour de Tampere on Suomen vanhin yhtäjaksoisesti järjestetty maastopyöräilytapahtuma.
Viitisen vuotta sen yhteydessä on ajettu myös soratieryhmiä. Niin tänäkin vuonna.
Valittavana on peräti kolme eritasoista ryhmää, pitkä ja nopeahko, lyhyehkö ja tekninen,
pitkähkö ja teknisesti helppo.
Vedän Pasin kanssa tuon viimeisen.
Ilmoittaudu mukaan: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScYxGnomDn3KBGmd7chO8aXpXNlS25YJWFQ1W4SYsg8 ONy_7g/viewform
Tässä linkki noin 90 - 95km lenkkiin (sisältää myös siirtymät Olkahisiin ja takaisin):
https://www.strava.com/activities/7697814868
Ajoin tuon tänään 25km/h keskarilla, tapahtumassa tavoite on selvästi maltillisempi, 22km/h riittänee.
Tauot omakustanteisesti Oriveden lähellä leirintäalueella ja Kessan Baarissa Kämmenniemessä.
173 kilometriä länsi-uusimaalaista soraa. + 10 °c. Tähtiä, kuu, mäyriä, kettuja, musaa, mitälie... Yksi parhaista asioista, mitä olen eläissäni tehnyt!
https://youtu.be/D7EipIodwcY
Sattuuko jollain olemaan tarkempaa tietoa, että mitä tässä oli tapahtunut? Kaatuminen alamäessä vai jotain muuta? Aikamoista ja valitettavaa.
https://www.velonews.com/news/gravel/sule-kangangi-of-team-amani-tragically-dies-at-33/
Sattuuko jollain olemaan tarkempaa tietoa, että mitä tässä oli tapahtunut? Kaatuminen alamäessä vai jotain muuta? Aikamoista ja valitettavaa.
https://www.velonews.com/news/gravel/sule-kangangi-of-team-amani-tragically-dies-at-33/
Hirveä juttu kyllä. Alkoi kylmä hiki valua selkää pitkin, kun muistan että viime viikonloppuna Ruotsin UCI-kisassa tultiin irtosoralla seitsemääkymppiä alamäkeen. Redditissä joku oli kirjoittanut, että olisi ollut Giantin pyörä alla ja haarukka katkennut. Tämä on siis ihan kuulopuhetta.
JohannesP
30.08.2022, 00.40
Asfaltilla jo 70-80 kmh alkaa oleen sellainen vauhti et rupeaa miettimään mitä kaikkea voi hajota ja aiheuttaa kaatumisen. Ei puhettakaan et soralla uskaltaisi.
Taisi Kangangi olla se Team Amanin kuski joka näkyi viime toukokuussa useita kertoja Gironassa treenaamassa ja hyvin näytti kulkevan. Useimmiten tuli ylämäessä vauhdilla ohi ja hävisi horisonttiin. Jälkikäteen googlettamalla Kangangi oli samaan paikallisessa Traka 360 kilpailussa ja oli ihan podium paikoista kisaamassa.
Hirveä juttu kyllä. Alkoi kylmä hiki valua selkää pitkin, kun muistan että viime viikonloppuna Ruotsin UCI-kisassa tultiin irtosoralla seitsemääkymppiä alamäkeen. Redditissä joku oli kirjoittanut, että olisi ollut Giantin pyörä alla ja haarukka katkennut. Tämä on siis ihan kuulopuhetta.
Jep. Vaikka moni naureskelee noille mun jutuille ninerin vahvasta etuhaarukasta, niin kyllä se gravellissa vaan joutuu aika pirun isoon rääkkiin. Ei haittaa ollenkaan että painoa onkin tuplat.
Jo kunnon kivikko alamäki täysiä hakkaa kunnolla. Siihen vielä muutama satunnainen kaato ja keulaan kova isku. Vaatisi melkein läpivalaisun ennen ajamisen jatkamista...
Niinpä. Rohkeasti ne maantiekisoissakin jatkavat kolarin jälkeen, vaikka pyöriä kaivetaan välillä melkoisista kasoista. Kuitu on kuitenkin valtaosin melko sitkeää värkkiä. Mutta joskus myös napsahtaa, niin kuin tässä elämässä muillakin osa-aluella. Tuuria on kahenlaista. Hyvää ja huonoa.
Jep. Vaikka moni naureskelee noille mun jutuille ninerin vahvasta etuhaarukasta, niin kyllä se gravellissa vaan joutuu aika pirun isoon rääkkiin. Ei haittaa ollenkaan että painoa onkin tuplat.
Jo kunnon kivikko alamäki täysiä hakkaa kunnolla. Siihen vielä muutama satunnainen kaato ja keulaan kova isku. Vaatisi melkein läpivalaisun ennen ajamisen jatkamista...
On kyllä aikamoista, jos haarukan katkeaminen pitää paikkansa ja jos siis kaatuminen on johtunut katkeamisesta eikä päin vastoin. Toivottavasti tuostaa tulee tarkempaa faktaa julkisuuteen, jos sellaista on saatavilla. Onhan sekin mahdollista, että hän on ajanut yksin tapahtumahetkellä ja silloin tuskin koskaan selviää.
Viime viikolla kävin ajelemassa ylämäkeä Maltsussa ja sitä vähän sadevesiuraista Speedy Gonzalesia alas parhaimmillaan kuutta kymppiä lasketellessa Stigmatan runko tai takahaarukka tai joku kyllä jousteli yllättävän paljon, mutta ehkä se teki laskettelusta vakaampaa, kun ei pompotellut joka suuntaan niin paljoa, mutta tuntui vähän erikoiselta kyllä ja mietiskelin siinä myös, että en ainakaan yhtään kapeampaa tankoa sillä hetkellä kaipaisi.
Sillä kokemuksella, mikä mulla on numerolapun kanssa gravelin ajamisesta (1 kpl), ei alamäissä ole paljoa varaa himmailla, koska se, että joutuu joka alamäen jälkeen vetämään edellä ajavat kiinni, syö kyllä voimat aika tehokkaasti. Fiskarsissa tuo vielä korostui, kun siellä mentiin ylös ja alas lähes koko ajan. Aika vähän on kaiken aerojutustelun keskellä kuitenkaan ollut puhetta siitä, että miten gravelpyörästä viritetään alamäkeen nopea (ja turvallinen). Lahden ensi kesän reitillä kyllä tulee varmaan olemaan enemmän sellaista aeropätkääkin.
Taitaa on se runko ja sen geometria vaikuttaa eniten alamäen vakauteen. Moni nykyaikainen gravell on tosi paljon vakaampi kovassa vauhdissa kivikkoisessa alamäessä, mitä vaikkapa crossari.
On kyllä aikamoista, jos haarukan katkeaminen pitää paikkansa ja jos siis kaatuminen on johtunut katkeamisesta eikä päin vastoin. Toivottavasti tuostaa tulee tarkempaa faktaa julkisuuteen, jos sellaista on saatavilla. Onhan sekin mahdollista, että hän on ajanut yksin tapahtumahetkellä ja silloin tuskin koskaan selviää.
Viime viikolla kävin ajelemassa ylämäkeä Maltsussa ja sitä vähän sadevesiuraista Speedy Gonzalesia alas parhaimmillaan kuutta kymppiä lasketellessa Stigmatan runko tai takahaarukka tai joku kyllä jousteli yllättävän paljon, mutta ehkä se teki laskettelusta vakaampaa, kun ei pompotellut joka suuntaan niin paljoa, mutta tuntui vähän erikoiselta kyllä ja mietiskelin siinä myös, että en ainakaan yhtään kapeampaa tankoa sillä hetkellä kaipaisi.
Sillä kokemuksella, mikä mulla on numerolapun kanssa gravelin ajamisesta (1 kpl), ei alamäissä ole paljoa varaa himmailla, koska se, että joutuu joka alamäen jälkeen vetämään edellä ajavat kiinni, syö kyllä voimat aika tehokkaasti. Fiskarsissa tuo vielä korostui, kun siellä mentiin ylös ja alas lähes koko ajan. Aika vähän on kaiken aerojutustelun keskellä kuitenkaan ollut puhetta siitä, että miten gravelpyörästä viritetään alamäkeen nopea (ja turvallinen). Lahden ensi kesän reitillä kyllä tulee varmaan olemaan enemmän sellaista aeropätkääkin.
Carbonda menee kuin juna alamäkeen. Noissa vauhdikkaissa alamäissä toimii sama kuin ylämäissä, keulilla alkuun ja sitten saa pudotella muutamia sijoituksia alas päin. Ei sieltä moni kuitenkaan halua lähteä yrittämään ohitusta.
FNLD GRVL:ia odotellessa. Toivottavasti sinne saisi paikan.
Taitaa on se runko ja sen geometria vaikuttaa eniten alamäen vakauteen. Moni nykyaikainen gravell on tosi paljon vakaampi kovassa vauhdissa kivikkoisessa alamäessä, mitä vaikkapa crossari.
Joo niin ne on nykyaikaiset maasturitkin vakaita, mutta silti kenellekään ei tule mieleen kyseenalaistaa leveän tangon ja lyhyen tai lyhyehkön stemmin hyötyjä edes XCO:ssa. Mutta ehkä näissä preferenssiasioissa korostuu se, että tuleeko graveliin maasturin vai maantiepyörän päältä. Mä olen aina ollut sekä marakisoissa että krossikisoissa alamäissä nuorempia kavereita vähemmän reikäpäinen, joten yhtään enempää ei ole varaa antaa tasoitusta niissä. Reitti toki vaikuttaa paljon ja se, että ajaako kärjessä vai jonkun porukan peesissä. Sen vaan krossikisoissakin huomaa, että lenkeillä ihan parhaalta tuntunut setup yhtäkkiä voikin alkaa tuntua huterolta, kun joutuu vetämään taitojensa ja kuntonsa äärirajoilla.
FNLD GRVL:ia odotellessa. Toivottavasti sinne saisi paikan.
Jos sinne on tulossa se 1500 paikkaa niin kuin jossain jutussa mainittiin, niin jotenkin tämänhetkisessä maailmantilanteessa olisi vaikea uskoa, että ne myytäisiin minuuteissa. Mutta voin toki olla väärässäkin.
tchegge_
30.08.2022, 12.17
Muistan jostain lukeneeni että hiilikuituisten kaulaputkien myötä vanhan kansan crossarikikka, eli sopiva pätkä puista harjanvartta ahdettuna sinne putken sisään olisi ottamassa tuulta.
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
Muistan jostain lukeneeni että hiilikuituisten kaulaputkien myötä vanhan kansan crossarikikka, eli sopiva pätkä puista harjanvartta ahdettuna sinne putken sisään olisi ottamassa tuulta.
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
Niin siis tämä on toinen juttu mistä olen posmittanut kauan. Sen expanderin pitää olla pitkä. Yltää koko stemmin matkalle ja mielellään ylälaakerin alle asti.
Kaulaputken katkeaminen tuosta stemmin saumasta on tosiaan paljon todennäköisempää, mitä haarukan katkeaminen.
Ei ole pakko uskoa. Voi myös opetella tekemään ukemin sillai tosi nopeasti.
Hajosiko ko tapauksessa haarukka vai keulaputki tai joku muu?
Varmaan selviää vasta onnetomuustutkinnassa. Jenkeissähän tämä tapahtui. Voi tulla iso juttu.
Spessuhan lisäsi vikkelään ne 10cm kävyt keulaansa. Jos keulan katkeaminen ja giant on totta, niin tuosta tulee varmasti aika äkkiä tiedotetta.
tchegge_
30.08.2022, 13.32
. Voi myös opetella tekemään ukemin sillai tosi nopeasti.
Joskus menneisyydessä laskin messilässä rinteessä polkua alas kun näin pari lautaa pitkittäin siinä polulla.
Sitten näkyikin nurmikkoa ja taivasta nopeaan tahtiin.
Silloin vielä oli judotaistelijan refleksit niin tuli kolme-neljä peräkkäistä ukemia ennenkö vauhti pysähtyi.
Naarmu sykemittarin lasiin ja silmälasien sankaan mutka sentin matkalle...
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
Sule tapaus on todella ikävä. Toivottavasti tällaisia ei tarvitse lukea enää ikinä.
Redditin puolella spekuloidaan että tapahtuman reitillä on ollut paljon nopeita alamäkiä pahalla nimismiehenkiharalla. Tuollaiset ovat mielestäni ehkä pahimpia alustoja ajaa gravel-pyörällä koska pyörän ohjaus on silloin erittäin vaikeaa ja näkökenttäkin voi sumentua tärinästä johtuen. Ja kuten jokainen P-Amerikassa liikkunut tietää niin sikäläisillä teillä on paljon 90° mutkia, sellaisen kun yhdistää nimismiehenkiharaan ja kovaan vauhtiin niin ulosajo on herkässä. Huom. tämä on yleistä pohdintaa eikä välttämättä liity Sulen tapaukseen.
Jos sinne on tulossa se 1500 paikkaa niin kuin jossain jutussa mainittiin, niin jotenkin tämänhetkisessä maailmantilanteessa olisi vaikea uskoa, että ne myytäisiin minuuteissa. Mutta voin toki olla väärässäkin.
NGS Falling Leaves on lähes loppuunmyyty (450 osallistujaa). En ylläty jos FNLD GRVL loppuunmyydään (päinvastoin), mutta tuskin kuitenkaan minuuteissa. Jos 1500 paikasta vaikka parisataa(?) menee kumppaneille, vapaaehtoisille jne. niin maksaville asiakkaille jäisi noin 2,5 kertaa yhden NGS-tapahtuman verran lippuja. Eiköhän ne mene aika hyvin kaupaksi.
Gravel Cyclistin video 177km FNLD GRVL reitistä:
https://youtu.be/vucx-Z1rWbI
Tykkäsin itse tuosta reitistä enemmän kuin esim. Falling Leaves Lahden reitistä, mutta ei sekään huono ollut.
https://youtu.be/vucx-Z1rWbI
Hyvältä Suomi-gravelilta näyttää. Osaatko sanoa paljonko oli asfalttia noin suunnilleen ja tiedätkö, että saavatko autotiet rauhoitettua kisan ajaksi vai miten on ajalteltu?
Nopealla katsomisella Stravan routes antoi kestopäällysteen osuudeksi 16%, soraa 68% ja not specified 16%
Kuulostaa erittäin hyvältä.
Tuolla vielä hienoja kuvia tapahtumasta: https://mollycameron.pic-time.com/-fnldgrvl/gallery
Toivottavasti FNLD GRVL tapahtuman sisäänpääsymaksu ei tule olemaan yhtä naurettava kuin esim saman järjestäjän SBT GRVL. Musta reitti on 250$ (€ nykyään sama arvo).
Ensi viikonloppuna olisi sitten maailman ensimmäiset viralliset Gravel-MM:t. Kahdeksan ja puoli vuotta siitä, kun tämän ketjun perustin :)
Starttilistoja ei ole osunut silmiin, mutta ainakin Poel ja Sagan osallistuu ja Ferrand-Prevot naisissa. Miesten elite ajaa 194 km, naiset ja M50 140 km ja loput 166 km. Reitistä on vajaa kolmannes asfalttia, loput jotain muuta.
https://gravelworldchampionship2022.com/en/
Ensi viikonloppuna olisi sitten maailman ensimmäiset viralliset Gravel-MM:t. Kahdeksan ja puoli vuotta siitä, kun tämän ketjun perustin :)
Starttilistoja ei ole osunut silmiin, mutta ainakin Poel ja Sagan osallistuu ja Ferrand-Prevot naisissa. Miesten elite ajaa 194 km, naiset ja M50 140 km ja loput 166 km. Reitistä on vajaa kolmannes asfalttia, loput jotain muuta.
https://gravelworldchampionship2022.com/en/
Korvanappiin saamani tiedon mukaan myös (vähintään) yksi foorumilainen lähtee kisaan. Onnea ja tsemppiä!
^ Onpa hienoa, toivottavasti saadaan joku kisaraportti tänne.
https://twitter.com/StatsOnCycling/status/1577561375899099136
Twiitissä lisää kisoihin osallistuvia proffia.
https://www.velonews.com/news/gravel/uci-sanctioned-gravel-worlds-will-be-broadcast-live-on-eurosport/
Except France and Scandinavia..
https://www.velonews.com/news/gravel/uci-sanctioned-gravel-worlds-will-be-broadcast-live-on-eurosport/
Except France and Scandinavia..
On kyllä penaalista. Onko kukaan löytänyt striimiä mistään? Olisin vielä onnellisesti tietämätön voittajasta.
On kyllä penaalista. Onko kukaan löytänyt striimiä mistään? Olisin vielä onnellisesti tietämätön voittajasta.
Jos GCN+/ES ei lähetä kisoja Suomessa niin luulisi että UCIn YT-kanavalta näkyy. https://www.youtube.com/user/ucichannel
Korvanappiin saamani tiedon mukaan myös (vähintään) yksi foorumilainen lähtee kisaan. Onnea ja tsemppiä!
Kiitos, tänään päästiin perille ja tässä palellaan paikallisessa airbnb:ssä. Ainakin minä voin vahvistaa olevani mukana, muista suomalaisista en tiedä lurkkaavatko täällä. Omat tulokset löytyvät ns. kuolevaisten 19-34 ikäryhmästä sitten sunnuntaina. Kunto on hyvä ja fillarifoorumi-hyväksytysti ajellaan milläpä muulla Carbondalla ja Tufo Thunderoilla. Mielenkiintoista nähdä mikä taso maailmalla on. Ei nyt mitään mitaleita ole tavoitteena, kun lastenhoidon ja paperinpyörittelyn ohessa ajelen ja treenaan, mutta tosi hienoa päästä tällaiseen koitokseen ajamaan jalat tyhjiksi. Omalle entisen voimalajin urheilijan tehoprofiilille sopii tuo reitti ihan ok, kunhan ei kahdessa ekassa mäessä nukahda. Olikohan 10 % keskijyrkkyys, joten meikäläisen massalla saa antaa tasoitusta, mutta onhan siinä loput 150 kilometriä aikaa ajella tempojunaa.
Haha, tsemppiä Moukari sunnuntaille :)
Jotenkin sain päähäni kisan olleen jo eilen.
Joo ihan vielä ei oo tulokset tiedossa kenelläkään.. ;) Tsemppiä täältäkin!
Bottaksen Tiffany on mukana, mutta jenkkistaroja ilmeisesti ei, mikä on harmi.
Ymmärsinköhän tämän (https://www.cyclingnews.com/blogs/nathan-haas/nathan-haas-blog-what-to-expect-at-the-first-gravel-world-championships/) oikein, että Suomellakin olisi ollut 20 maapaikkaa eliteen, jos olisi lähtijöitä? Itseasiassa tulikin mieleen, että jossain vaiheessa aiemmin syksyllä Suomen pyöräily olisikin facessa kysellyt, että onko kiinnostuneita. Jos tuo pitää paikkansa edelleen ensi vuonna, niin enpä hämmästyisi, jos meidän perheestä olisi yksi neiti lähtemässä.
E: Vai olikohan se niin, että niitä maapaikkoja on WT-kuskeille varattu 20 per maa, mutta jos ei ole WT-kuskeja ei ole maapaikkojakaan.
Strandsky
06.10.2022, 08.31
National federations can enter 20 riders in total across all categories and genders
https://pic.useful.fi/4b9zn_d6R.png
Tänks.
Starttilistat julki. Elite-miehissä kaksi suomalaista. Naisia ei ole.
https://www.velonews.com/news/gravel/uci-gravel-world-championships-start-list-revealed/
Jännä nähdä kalustoa. Osa lähtee saletisti endurance maantiepyörillä ja alle 35mm renkailla.
Tässä jo ihmeteltiin, ettei kalustosta ole paljoakaan jaettu kuvia.
Poel bongattu treenaamassa Ultimatella ja leveillä slikseillä.
Taitaakin olla niin, että vaan Norja ja Tanska on blokattu. GCN:llä näkyy jo tulevissa lähetyksissä: naiset la klo 15 ja miehet su klo 15 :) (Lisäksi vielä CX World Cup -aloitus, niin meneekin viikonlopun illat ruudun ääressä.)
https://cyclingtips.com/2022/10/preview-what-you-need-to-know-about-the-first-ever-gravel-worlds/
navajokoira
06.10.2022, 17.23
Dan varmaankin ”tiesi” että Suomi ei ole osa Skandinaviaa :)
Tsemppiä kisoihin
- stay small, stay on the gas-
Taitaakin olla niin, että vaan Norja ja Tanska on blokattu. GCN:llä näkyy jo tulevissa lähetyksissä: naiset la klo 15 ja miehet su klo 15 :) (Lisäksi vielä CX World Cup -aloitus, niin meneekin viikonlopun illat ruudun ääressä.)
https://cyclingtips.com/2022/10/preview-what-you-need-to-know-about-the-first-ever-gravel-worlds/
Jepa, näkyy myös eurosportilta.
Amerikkalainen näkökulma siitä, että miksi jenkkien miespuolisia gravelstaroja ei ole kisaamassa ja yleistä kritiikkiä siitä, että UCI tekee gravelista gran fondoa ja myy sitä Euro-maantiekuskeilla.
https://www.velonews.com/culture/wrapping-my-head-around-a-gravel-world-championship-that-doesnt-really-resemble-gravel-at-all/
Juu, hipsterit ei tykkää.
Tuolla on kuitenkin sateenkaaripaitaa jaossa, siinä ei paljoa mussutukset paina.
Mutta siis jos porukka arpoo maantiepyörän ja crossarin välillä kalustoa, niin onhan reitti liian iisiä gravelliin.
^ Tähän mennessä minusta UCI onnistui yllättävänkin hyvin ottaen huomioon että ensimmäiset mm- kisat. Aika paljon tähän tuli virtaa kun osallistujaluettelo selvisi.
Jotenkin myös sellainen fiilis, että jenkkien miespuoliset gravelstarat haluavat puolustaa gravelkuplaansa, asemiaan ja businestaan? Unboundin voittaja Silk on viivalla joka antaa jonkinlaista kuvaa tasosta. Usan gravel/mtb:tä hallinnut Swenson oli roadin MM-kisoissa ja ehkä odotuksia vaisumpi ?
Ohessa myös ihan hyvä artikkeli naisten puolelta. Komppaan naisten ja miesten kisojen erottamista sekä myös aerotankojen kieltoa.
https://www.cyclingweekly.com/news/everyone-is-taking-it-seriouslyits-a-rainbow-jersey
Kolmannes reitistä assua! Mitä gravelia tuollainen on?
Kolmannes reitistä assua! Mitä gravelia tuollainen on?
Vähän samanlaista mitä oma gravelli. Speksaaminen nousee hullun tärkeäksi ja sen näkee esimerkiksi Polin testeistä. Instan mukaan kokeillut kaiken kaluston läpi.
navajokoira
07.10.2022, 10.39
ja myy sitä Euro-maantiekuskeilla.
Aika jännä veto tässä yhteydessä mainita van der Poel ja itkeä miten se ei ole ajanut gravel-pyörällä.
Käsittääkseni Malinen lähtee Lookin aero gravellilla+40 challangen sliksit. Auvinen cervello Caledonia+32mm spessun gravell renkaat.
^ Tähän mennessä minusta UCI onnistui yllättävänkin hyvin ottaen huomioon että ensimmäiset mm- kisat. Aika paljon tähän tuli virtaa kun osallistujaluettelo selvisi.
Jotenkin myös sellainen fiilis, että jenkkien miespuoliset gravelstarat haluavat puolustaa gravelkuplaansa, asemiaan ja businestaan?
Mä en ota muuten henk. koht. kantaa Jenkit vs. UCI -debattiin kuin sen verran, että mielestäni olisi ollut UCI:lta reilu veto hoitaa asiat niin, että ekat MM:t olisi järjestetty Jenkeissä. Se, että ne on Italiassa ja vielä ensi vuonnakin samassa paikassa on kevyt pyllistys amerikkalaisten suuntaan. Heille kuitenkin kuuluu kunnia gravelin suureksi lajiksi tekemisestä. (Sitä tosin en tiedä, että onko mahdollisuutta tarjottu ja onko sielläpäin kenelläkään ollut edes haluja, joten voihan se olla myös jenkkiskenen pyllistys UCI:n suuntaan…)
Reitistä olen mieltä että, mäkiä olisi voinut olla vähän enemmän, mutta voihan tosta vielä kehittyä ihan mielenkiintoinen kisa kuitenkin. Kunhan vaan ei mene massakiriksi.
THE Vinokourov ajaa grävelin mm kisoissa ikämiessarjassa 45-49v. Ajaako ko äijät samassa miesten Eliten kanssa vain onko niillä omat lähdöt? Ei, en jaksa mennä kisasivuille nettiin ja tarkistaa vaan kysyn täällä.
Olisko käheetä jos ajaisivat eliten kanssa samassa ja Vino voittas koko paskan! Olis! :cool:
^ ei aja ja lyhyempi reitti.
Strandsky
07.10.2022, 13.38
Omat lähdöt. Vino starttaa vartin eliitin ja viisi minuuttia nuorempien jälkeen.
https://gravelworldchampionship2022.com/programma-gare/
En tiedä yrittikö UCI järjestää tuota Usassa, huhuja jossain vaiheessa oli että siellä ne pidettäisiin. Saattoi olla vaikeaa saada yhteistyökumppania ja järjestäjää
Oli niin tai näin, niin Usa olisi ollut riski; jenkkistarat olisivat voineet boikotoida joka tapauksessa ja eurostarat eivät olisi lähteneet kisaamaan, kun nuo road MM:tkin oli aika vastikään. Tällöin kisa olisi ollut floppi.
Strandsky
07.10.2022, 13.54
USA:han ei olla ihan seuraavaksi menossa. Ensi vuonnakin ollaan siis Italiassa ja sitten:
The region of Vlaams Brabant in Belgium will host the 2024 UCI Gravel World Championships. The races will take place in the “Brabantse Wouden”, a forrest region south and east of the capital city Brussels. It’s the same region who hosted the successful UCI Road World Championships last year.
The 2025 UCI Gravel World Championships will take place in Nice. The city in the south of France will have a splendid backcountry of gravel roads with some challenging climbs.
Nannup in Western Australia has been awarded the UCI Gravel World Championships in 2026. The city already hosted the Seven event this May and will also remain a qualifier in the UCI Gravel World Series in the next years.
The UCI also awarded the second edition of the UCI Cycling World Championships, combining 19 different disciplines amongst which Gravel. These World Championships will take place in 2027 in the Haute Savoie region in France.
PS Veneto sai ensimmäiset kisat järjestettäväkseen ehkä senkin vuoksi että siellä ajettiin viime vuonna ensimmäinen "pro-only gravel race", Serenissima Gravel (joka ajetaan tänäkin vuonna lokakuun 14.)
Sen voitti muuten nyt MM-kisoissa mukana oleva Aleksei Lutsenko ajettuaan viimeiset 80 km yksin. 132 km reitistä asfalttia oli 20% asfalto ja loput off-road, osa melkoisen kapeaa, mutta kuitenkin tasaista ja sileää (eli meikäläisittäin keskuspuiston ulkoiluteitä ja sorastettuja polkuja).
https://journal.wilier.com/en/wp-content/uploads/sites/1/2021/10/serenissima_gravel_17.jpg
Wilier oli tietenkin oikein tyytyväinen siihen millaista mainosta Astana-kuski Rave SLR -pyörälle toi.
MVP:n graveli. Kisakattaukseen uumoillaan airompaa kiekkoa ja kapeampaa rengasta. Spessu-prot ajaa 32 mm Pathfindereilla.
https://cyclingtips.com/wp-content/uploads/2022/10/IMG_6278.jpg
MVP:n graveli. Kisakattaukseen uumoillaan airompaa kiekkoa ja kapeampaa rengasta. Spessu-prot ajaa 32 mm Pathfindereilla.
Niin jos on. Poel on tosiaan testannut ultimatea, inflitea ja grizliä, vai olikohn se se toinen gravelli. No mutta kalustoa on ainakin mistä valita.
Ja joo, tuo 32mm Pathfinder on varmaan suosittu.
Jotenkin toivoisi, että tulevaisuudessa UCI-gravel vaatisi muutakin kuin 32mm semislicksit maantiepyörään. En siis halua mitään uutta sääntösirkusta, vaan hankalampia parcoursseja, jotka ajaisivat hajontaa välinevalintoihin.
Kolmannes reitistä assua! Mitä gravelia tuollainen on?
Se on tätä eurogravelia. Eipä tänne tullessa juuri sorateitä näkynyt. Oli tuolla vähän kivikkoista polkuakin ja sora on sitten sellaista vähän karkeampaa, mutta hyvin rullaavaa. Mäet eivät mitään valtavan pitkiä olleet, mutta kyllä tuolla eroja tulee heti alussa. Ekan mäen jälkeen on kunnon DH-polku, jossa voi tapahtua yhtä sun toista. Reitin lopussa vähän cx-henkeäkin. Sunnuntaina näkee sitten.
Muokkaus: FNLD GRVL:n osallistumismaksut ovat tulleet julki. Ei ole kuin 200 dollaria!
Ohiampuja
08.10.2022, 12.34
Mites tätä gravelia nyt voikaan katsoa? Tuo GCN on mulle ihan vieras, onko se maksullinen vai ilmainen?
Eurosport playreillä näkyy myös. Ja maksullisia ovat.
Tosin tulee varmasti myös Uci YouTube kanavalta.
Ohiampuja
08.10.2022, 13.01
Tuo Eurosport player minulla onkin. Näköjään klo 15 alkaa joku lähetys naisten kisasta.
Ohiampuja
08.10.2022, 16.12
Ikämiehistä löysin sattumlta Petri Kytö -nimen. :)
Onko siellä missään hakua kansallisuuden mukaan?
Onko siellä missään hakua kansallisuuden mukaan?
Control + f
Ohiampuja
08.10.2022, 16.53
Nyt en tajunnut?
navajokoira
08.10.2022, 17.49
Etsi selaimen omalla hakutoiminnolla sanaa finland kun olet starttilistasivulla.
Pauline Ferrand-Prévot pikku putkessa. Nyt historian ensimmäinen naisten Gravelin MM. Sitä ennen tänä vuonna MTB Mara MM, XCO MM ja XCC MM.
Prevot taisi ajaa Kaiuksella suunnilleen sellaisena kuin se tulee kaupasta, mutta oli vaihtanut originaali-Firecrestit matalampiin kiekkoihin. Kiinnostaisi, että miksi.
Paaton, oli se mainittu, että MVP lähtee tuolla setupilla: https://www.cyclingnews.com/news/van-der-poel-is-set-to-ride-a-road-bike-at-gravel-world-championships/
GCN:n selostuksessakin kyseenalaistettiin sitä, että miksi UCI laittaa miehet ja naiset eri asemaan.
https://www.cyclingnews.com/features/opinion-it-is-2022-we-need-equal-prize-money-equal-distances-and-equal-coverage/
F. Kotlerburg
08.10.2022, 20.50
Prevot taisi ajaa Kaiuksella suunnilleen sellaisena kuin se tulee kaupasta, mutta oli vaihtanut originaali-Firecrestit matalampiin kiekkoihin. Kiinnostaisi, että miksi.
Pitääkö tässä alkaa epäillä foorumin kaikkitietävien paasaajien paasauksesta huolimatta aeron tärkeyttä gravelissa.
Prevot taisi ajaa Kaiuksella suunnilleen sellaisena kuin se tulee kaupasta, mutta oli vaihtanut originaali-Firecrestit matalampiin kiekkoihin. Kiinnostaisi, että miksi
Oiskohan keveyden takia? Mukavuus tuskin vaikuttimena, silloin kai kannattaisi laittaa alle vaan muhkumpaa kumia (jos mahdollista).
Kiekkosponsori: duke racing wheels ?
tai sitten vaan tykkäs noista enemmän
navajokoira
08.10.2022, 22.19
Mitkä renkaat sillä oli? Jos ei olleet hookless-yhteensopivat.
navajokoira
08.10.2022, 22.45
Petri Kytö oli 16. M50-54 ikäryhmässä ajalla 4:20:28.
Petri Kytö oli 16. M50-54 ikäryhmässä ajalla 4:20:28.
Wau! Torille!
navajokoira
08.10.2022, 23.12
Wau! Torille!
Joo voi olla että raikas ulkoilma tekisi hyvää.
GCN:n selostuksessakin kyseenalaistettiin sitä, että miksi UCI laittaa miehet ja naiset eri asemaan.
https://www.cyclingnews.com/features/opinion-it-is-2022-we-need-equal-prize-money-equal-distances-and-equal-coverage/
Joo eiku samalle viivalle kaikki vaan. Sama matka ja palkinto niin loppuu toi #€&€#@## rutina.
Ja tulee samalla korjattua se epäkohta että naisten suosiminen sortaa kaikkia muita kymmeniä sukupuolia. Kaikki vaan samalle viivalle. Tasa-arvoista ja oikeudenmukaista.
Joo eiku samalle viivalle kaikki vaan. Sama matka ja palkinto niin loppuu toi #€&€#@## rutina.
Ja tulee samalla korjattua se epäkohta että naisten suosiminen sortaa kaikkia muita kymmeniä sukupuolia. Kaikki vaan samalle viivalle. Tasa-arvoista ja oikeudenmukaista.
Ei samalle viivalle laittamisesta ollut mitään puhetta vaan siitä, että miksi UCI laittaa naiset ajamaan lyhyemmän matkan ja toki naisten palkintorahat on myös pienempiä, mutta sehän nyt on selviö - vai….?
Minusta ihan oikeutettua rutinaa, koska se perustuu siihen, että gg-kisoissa perinteisesti matkat on olleet kaikiile samat ja Jenkkien gg-skene on jo jonkin vuoden tehnyt aktiivisesti töitä tasa-arvoasioiden puolesta (ja se kyllä koskee ei-binäärisiäkin sekä värillisiä ja ylipainoisia jne.).
https://peterabraham.medium.com/the-state-of-gravel-revisited-cad7b9ec0b0a
https://www.bicycling.com/culture/a37596694/rebeccas-private-idaho-gravel-race-non-binary-category/ (https://www.bicycling.com/culture/a37596694/rebeccas-private-idaho-gravel-race-non-binary-category/)
https://www.velonews.com/events/monuments-gravel/abi-robbins-was-unbound-gravels-first-non-binary-genderqueer-category-finisher/
Kiekkosponsori: duke racing wheels ?
Ehkäpä juuri näin. Eikä siis tarvittu aerokiekkoja voittoon edes tollasella maantiepyöräilyreitillä. 35 mm Terreno Dryt oli renkaina ja BRR:n mukaan ne ei todellakaan ole nopeat. Terra Speediin, Getawayhin ym. nähden ero n. 15 W/pari. Hämmentäviä on pro-ihmisten kalustosvalinnat.
https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/21/2022/10/Pauline-Ferrand-Prevots-BMC-Kaius-5-21df361.jpg?webp=true&quality=45&resize=1239%2C826
https://www.bikeradar.com/features/pro-bike/2022-uci-gravel-world-championships-podium-bikes/?image=3&type=gallery&gallery=1
^Jälleen ne sponssit taisi sanella myös renkaiden valinnan. Mutta ihmeesti ne noilla heikommin rullaavillakin sitkuttaa menemään. Olen jo jonkin aikaa suhtautunut epäillen tuohon miten rumputulokset siirtyy käytäntöön. Varsinkin, jos pinta jossa ajetaan ei ole täysin sileä.
Ja missä on etuvaihtaja tuosta bemarista!?
Muokkaus: FNLD GRVL:n osallistumismaksut ovat tulleet julki. Ei ole kuin 200 dollaria!
Mitenköhän se menee alvien kanssa, kun ulkomainen firma järjestää Suomessa tapahtuman? Mutta ilmeisesti hinta on kaikille sama. Jännä nähdä kyllä, että a) onnistuuko ulkomaisten houkuttelu Suomeen b) maksaako suomalaiset kahtasataa dollaria. Kuriositeettinä mainittakoon 1000 dollarin vip-lippu, johon sisältyy aamukahvit Valtterin ja Tiffanyn kanssa. Toivottavasti Euron kurssi vähän vahvistuu ennen ensi kesää :)
https://www.fnldgrvl.com/the-ride-awards
Frendi teki tuossa diagnosin naisten kisasta. 140km vuorovetoa reippaalla porukkalenkkivauhdilla ja lopussa kiritään. Ei yhtään iskua koko kisassa.
Naisissa on tasoerot niin julmia, ettei ole mitään tolkkua jatkaa matkaa yhtään enempää. Nytkin siis porukka vaan tippui siihen tasaiseen matkavauhtiin. Ei tuollainen ole mitään kisaamista.
1x, maastopolkimia, maastopakkoja, 2. tason osia (Force-kammet)… Hyvä että erilaisia toimivia vaihtoehtoja löytyy.
Frendi teki tuossa diagnosin naisten kisasta. 140km vuorovetoa reippaalla porukkalenkkivauhdilla ja lopussa kiritään. Ei yhtään iskua koko kisassa.
Naisissa on tasoerot niin julmia, ettei ole mitään tolkkua jatkaa matkaa yhtään enempää. Nytkin siis porukka vaan tippui siihen tasaiseen matkavauhtiin. Ei tuollainen ole mitään kisaamista.
Mä analysoisin just toisin päin. Neljän tunnin kisa ei ole mikään gravel-MM-kisa ammattilaisille. Se meni tommoseksi, kun matka oli niin lyhyt. Kisan pituudeksi 200 mailia, niin luonne muuttuu ihan toisenlaiseksi, kun pelkästään matkan pituus voi aiheuttaa bonkkeja ja self supported -ajatuksellakin alkaa olla joku merkitys.
Mä analysoisin just toisin päin. Neljän tunnin kisa ei ole mikään gravel-MM-kisa ammattilaisille. Se meni tommoseksi, kun matka oli niin lyhyt. Kisan pituudeksi 200 mailia, niin luonne muuttuu ihan toisenlaiseksi, kun pelkästään matkan pituus voi aiheuttaa bonkkeja ja self supported -ajatuksellakin alkaa olla joku merkitys.
Joo, sama voittaja, joka ajaa viimeiset 50km yksin.
No se olis ollut kiinnostavaa tietää. Nyt noi pedattiin niin, että sinne saadaan euro-maantieammattilaiset podiumille. Mutta mikäpä siinä, jos UCI haluaa gravelkisoista tylsiä maantiekisoja gravelpyörillä - tai ei välttämättä edes niillä.. Reitti oli sellainen, että suurimmalla osalla ei ollut edes minkäänlaisia paikkausvehkeitä mukana ja huoltopisteitä oli niin tiheään, että eipä se kovin self supported ollut senkään puolesta. Niin ja mikä self supported on sellainen, että huoltopisteillä on avustajat ojentamassa pulloja..
Toivottavasti Euro-prot kiinnostuu gravelista sen verran, että lähtisivät ajamaan edes jonkun ison kisan Jenkkeihin tai muualle. Mutta tuskinpa niillä aikataulut antaa myöten.
Hääppönen
09.10.2022, 10.13
^^Eli naisten gravel alkaa muistuttamaan miesten maantien maailmanmestaruuskisaa?
Kiekkojen osuus tuosta aerodynamiikasta on pieni. Jos uskotaan sitä swissiden tutkimusta, niin voittaja menetti ehkä 2 wattia niillä osuuksilla jossa hän oli kärjessä. Tällä ei merkitystä kisassa, vaikka toki laskennallisesti sellainen voidaan varmaan osoittaa. Lisäys: nämä yksittäiset marginal gainssit eivät ratkaise yksittäisiä kisoja ja voittajia, paitsi jossain aivan poikkeustapauksissa. Ehkä sitä voi ajatella hyötynä jolla nostat hieman todennäköisyyksiä. Jokin money ball tai sky/ineos efekti.
Muutenhan paketti oli aero; pyörä, kapea ohjaustanko, aerosukat, ajokenkien päällä suojat, ilmeisesti aeromaantiekypärä.
RR:n testin wattierot eivät mutuna voi siirtyä oikeaan elämään. Voi olla että renkaiden järjestys rullaavuuden osalta säilyy, mutta erojen on oltava pienempiä ainakin gravelajossa?
Nopeasti gravel pääsi siihen pisteeseen, että aerot ja rr:t jne. on kuvioissa mukana ja myös se että keskustelullaan siitä mitä on gravel ja kuka sen määrittelee.
Itsellä sellainen mielleyhtymä hiihtolajeihin eli Vasaloppet, Marcialonga ja muut klassikot versus 30/50 km hiihto. Pituudet ei ihan vastaa, mutta kuitenkin jotain samaa tilanteessa
No, miesten kisalla on vielä mahdollisuus näyttää ja kaikesta huolimatta kiva, että on jotain katsottavaa, kun iski flunssakin. Ja illalla vielä krossia.
Bikeradarissa on naisten kärkikolmikon pyörät esittelyssä
https://www.bikeradar.com/features/pro-bike/2022-uci-gravel-world-championships-podium-bikes/
navajokoira
09.10.2022, 15.16
No se olis ollut kiinnostavaa tietää. Nyt noi pedattiin niin, että sinne saadaan euro-maantieammattilaiset podiumille. Mutta mikäpä siinä, jos UCI haluaa gravelkisoista tylsiä maantiekisoja gravelpyörillä - tai ei välttämättä edes niillä..
Aika huonosti pedattu kun kaikki sijat meni maastokuskeille. :rolleyes:
Niin ja mikä self supported on sellainen, että huoltopisteillä on avustajat ojentamassa pulloja..
Mikä self supported on sellainen, että on huoltopisteitä?
Miesten kisassa on oikeeta kisaamista. Iritiotto ja takana mietitään mitä tehdään.
Mä veikkaan, ettei tule kiinni. Ainakin Poelin täytyy alkaa tekemään töitä kunnolla. Äsken näytti jo assupätkällä, ettei vetohaluja ole ja iskutus alkaa. Eli todnäk peloton paloitellaan ennen oikeaa takaa-ajoa.
Mutta reitti on kyllä tosiaan aika penaalista. Ihan tekemällä tehtyä nurtsipyöritystä. Tuollainen nurmikkopujottelu vielä kilsaa ennen maalia. Ei mitään järkeä.
Juomareppu bongattu.
Varmaan entisiä maastojuoksijoita...
Kas, kierroksella ohitettavia…
Mistä tuota voi seurata?
Esplayer ja gcn
navajokoira
09.10.2022, 17.23
Jos maksaisi esim. 200 dollaria gpx-jäljestä ja reitti olisi tämä niin voisi harmittaa aika paljon.
Jos maksaisi esim. 200 dollaria gpx-jäljestä ja reitti olisi tämä niin voisi harmittaa aika paljon.
Totta :) Stenun Porkkalan reitti on maailmanluokkaa tuohon verrattuna.
Hävisikö muiltakin striimi? Uci hoitaa?
Joo, jotain taukomusaa vaan.
Ohiampuja
09.10.2022, 17.45
Mutta ennemin minä Italiaan lähtisin kuin Porkkalaan. :)
Jepa. Italialaiset osaa. Tainnut muutaman kerran käydä girossakin. Seuraavana saadaan still kuvaa voittajasta..
navajokoira
09.10.2022, 17.45
Aika pro menoa. Vaihdoin Paris Toursiin ja siellä ajetaan oikein kivan näköisellä hiekkatiellä
navajokoira
09.10.2022, 17.48
Mutta ennemin minä Italiaan lähtisin kuin Porkkalaan. :)
Sanoisin et tänään reittinä vaikka Tour de Tuusulanjärven gravel-reitti + Dirty Sipoo ois aika kovan näköistä materiaalia kansainväliseen tv-levitykseen, vaikka onhan toi italialaisten muuri toki myös hieno.
navajokoira
09.10.2022, 17.53
Mut ihan oikeasti, ajetaanko päivän paras gravel-kisa maantiepyörillä Ranskassa?
Onnistuneesti jätettiin näyttämättä tasan kaikki kisan tapahtumat...
Voittaja tosiaan myös Alpecinin kuski. Tuo voisi selittää sen, miksei Poelia kiinnostellut takaa-ajo aiemmin.
Ja vieläkään ei ole tieto mitä Ossille kävi.
Edit: Giannin haastattelun mukaan hän vaan tiputti Ossin viimeiselle polulla. Komeaa.
Oss oli myös todella tyytyväinen. Epäili olleen pisin hatka missä on koskaan ajanut. Hävisi vaan kovemmalleen.
RR:n testin wattierot eivät mutuna voi siirtyä oikeaan elämään. Voi olla että renkaiden järjestys rullaavuuden osalta säilyy, mutta erojen on oltava pienempiä ainakin gravelajossa?
Vittorian (mitatusti nihkeät) kumit alla myös miesten maailmanmestarilla. Nuohan taitaa sittenkin olla nopeat kumit :)
Vaikuttaa olevan nuo rullaustestien tulokset yhtä turhan kanssa, kun esim. Vittorian ja Maxxiksen kumeilla juhlitaan, vaikka RR:ssä ovat kaukana edes top-10:stä. Kyllä se vaan on kuskin rullaavuudesta kiinni, kuka päivän päätteeksi juhlii.
Kiva, että tuli ei niin ilmiselvä kärkikaksikko. Olikohan Sagan kaatunut, kun näytti paidan edusta aika likaiselta jossain välissä? Ei tarvittu aerokiekkoja miestenkään kisan voittoon. Tulee olemaan kyllä ihan mielenkiintoista nähdä, miten touhu kehittyy ensi vuoteen. Millaista reittiä silloin ajetaan ja millaisella kalustolla.
Ohiampuja
09.10.2022, 19.47
Vaikuttaa olevan nuo rullaustestien tulokset yhtä turhan kanssa, kun esim. Vittorian ja Maxxiksen kumeilla juhlitaan, vaikka RR:ssä ovat kaukana edes top-10:stä.
Kyllähän testit suuntaa antaa, mutta silti ne ovat vaan oikean käytön simulaatioita. :)
Ohiampuja
09.10.2022, 19.49
No millaiset nuo kisat nyt oli? Oliko se oikeata gravelia, vai UCI:n kökkö jäljitelmä hienosta kuningaslajista. :)
Hääppönen
09.10.2022, 20.14
Hienoahan tämä on, kun pyöräilyromantikon suuri päiväuni toteutuu jälleen kerran. Joukkue suojaa kapteeniaan kaikillta reitin varrella olevilta tarkka-ampujilta ja muiden joukkueiden vihamielisiltä lähestymisiltä ja johdattaa hänet hyvissä asemissa voittotaisteluun. Eikun maailma onkin muuttunut prkle! Ennen oli kaikki paremmin...:cool:
No tosissaan, reitti ei kyllä ollut gravelin nimitystä ansaitseva. Missä nyrkin kokoiset kivet löysällä hiekkatiepohjalla? Missä nimismiehen kiharat nopean alamäen pohjalla?
Kiva, että tuli ei niin ilmiselvä kärkikaksikko. Olikohan Sagan kaatunut, kun näytti paidan edusta aika likaiselta jossain välissä? Tulee olemaan kyllä ihan mielenkiintoista nähdä, miten touhu kehittyy ensi vuoteen. Millaista reittiä silloin ajetaan ja millaisella kalustolla.
Joo, kyllä vahvimmat voitti. Poelin mukaan löytyi aina pelkästään italialaista ja belgiä. Tuokin varmaan vähän häiritisi takaa-ajoa. Ei ole vielä vahvoja joukkueita ja kaikki varoivat vetämästä Poelia voittoon. Noihan siinä siis olisi todistetusti käynyt.
Mun mielestä kisat olivat surkeaa videointia lukuunottamatta hyvät. Toisaalta ymmärrän tuota reittivalintaakin. Halutaan katsojat innostumaan gravellista. Toivottavasti jatkossa kisat saadaan vedettyä kunnon maaseudulle. Hienosti gravel kuitenkin avaa voiton mahdollisuuksia Ossin tapaiselle vetureille, jotka ovat tehneet koko uransa duunia toisten eteen.
Vittorian (mitatusti nihkeät) kumit alla myös miesten maailmanmestarilla. Nuohan taitaa sittenkin olla nopeat kumit :)
Vaikuttaa olevan nuo rullaustestien tulokset yhtä turhan kanssa, kun esim. Vittorian ja Maxxiksen kumeilla juhlitaan, vaikka RR:ssä ovat kaukana edes top-10:stä. Kyllä se vaan on kuskin rullaavuudesta kiinni, kuka päivän päätteeksi juhlii.
Joo ei saakeli, näin se on. Neljä reikää Thunderossa vei mahikset hyviin sijoituksiin omassa ikäluokassa, onneksi dynaplug paikkasi ja litkua riitti. Ei ne kyljet vaan kestä isolla miehellä, kun mennään isoa kovaa. Onneksi oli insertit, joten pystyi vähän tyhjemmällä renkaalla ajelemaan. Jalkaa oli kuitenkin muuten ihan ok. Vuokatti Gravelissa mietittiin raskaalle sarjalle jotain umpikumimallia ensi vuodelle.
No millaiset nuo kisat nyt oli? Oliko se oikeata gravelia, vai UCI:n kökkö jäljitelmä hienosta kuningaslajista. :)
Noh…sanoisin noiden kisojen perusteella, että UCI pyristelee kaikin tavoin ylläpitääkseen sitä illuusiota, että (eurooppalainen) maantiepyöräily on edelleen se kuningaslaji. Pakko pitää gravelkisat riittävän lyhyinä ja helppoina, jotta kukaan ei vahingossakaan erehdy luulemaan gravelkuninkaita ja -kuningattaria kestävyysurheilun kuninkaiksi ja kuningattariksi.. :)
Joo ei saakeli, näin se on. Neljä reikää Thunderossa vei mahikset hyviin sijoituksiin omassa ikäluokassa, onneksi dynaplug paikkasi ja litkua riitti. Ei ne kyljet vaan kestä isolla miehellä, kun mennään isoa kovaa. Onneksi oli insertit, joten pystyi vähän tyhjemmällä renkaalla ajelemaan. Jalkaa oli kuitenkin muuten ihan ok. Vuokatti Gravelissa mietittiin raskaalle sarjalle jotain umpikumimallia ensi vuodelle.
Niin, eikai siinä oikotietä ole. Isompaa rengasta vaan suhteessa painoon. Ja järeämpää inserttiä.
Vittorian (mitatusti nihkeät) kumit alla myös miesten maailmanmestarilla. Nuohan taitaa sittenkin olla nopeat kumit :)
Vaikuttaa olevan nuo rullaustestien tulokset yhtä turhan kanssa, kun esim. Vittorian ja Maxxiksen kumeilla juhlitaan, vaikka RR:ssä ovat kaukana edes top-10:stä. Kyllä se vaan on kuskin rullaavuudesta kiinni, kuka päivän päätteeksi juhlii.
Rullaustestit pitää kyllä kutinsa. Mutku se vastus tulee siitä sorasta ja tehoja on käytössä 400w tunnille, niin se 10w ei näy yhtään missään. Paskaksi menneet renkaat näkyy.
Esimerkiksi maxxiksen 60tpi ramblerit kestää oikeastaan mitä vaan. Noista ei saa edes kamelinpaskaa läpi ilman vasaraa.
K.Kuronen
09.10.2022, 22.01
Rullaustestit pitää kyllä kutinsa. Mutku se vastus tulee siitä sorasta ja tehoja on käytössä 400w tunnille, niin se 10w ei näy yhtään missään. Paskaksi menneet renkaat näkyy.
...
Rullaustesti joo, mutta testaako joku, miten se 400 wattia siirtyy tien pintaan. Itse olen sillä kannalla, että häviöitä on ja mieluummin vielä joku prosenttiosuus, vaikka 5%. Ja huipputehoja kun 1000 wattia tai yli, niin kyllä se takarengas rypistyy.
Rullaustesti joo, mutta testaako joku, miten se 400 wattia siirtyy tien pintaan. Itse olen sillä kannalla, että häviöitä on ja mieluummin vielä joku prosenttiosuus, vaikka 5%. Ja huipputehoja kun 1000 wattia tai yli, niin kyllä se takarengas rypistyy.
Lähes slikseillä ne prot ajaa, mitä enemmän taitoa, sen vähemmän kuviota, eli kyllä se sinne kummasti siirtyy.
No millaiset nuo kisat nyt oli? Oliko se oikeata gravelia, vai UCI:n kökkö jäljitelmä hienosta kuningaslajista. :)
Noh…sanoisin noiden kisojen perusteella, että UCI pyristelee kaikin tavoin ylläpitääkseen sitä illuusiota, että (eurooppalainen) maantiepyöräily on edelleen se kuningaslaji. Pakko pitää gravelkisat riittävän lyhyinä ja helppoina, jotta kukaan ei vahingossakaan erehdy luulemaan gravelkuninkaita ja -kuningattaria kestävyysurheilun kuninkaiksi ja kuningattariksi.. :)
Niin ja penkkiurheilulajina cyclocross on kyllä sekä kuningas että kuningatar. Waterloossa naiset esitti sellaisen jännitysnäytelmän, että se oli parasta pyöräilyviihdettä pitkään aikaan!
K.Kuronen
09.10.2022, 23.08
Lähes slikseillä ne prot ajaa, mitä enemmän taitoa, sen vähemmän kuviota, eli kyllä se sinne kummasti siirtyy.
Jos ajetaan kovaan vastatuuleen (12 m/s) ja nopeus on 20 km/h, niin paljonko takarenkaassa häviää tehoa -rullaustestin verran, vai suhteessa käytettävään tehoon? Tai jos ajetaan jyrkkään ylämäkeen tehot tapissa?
Takuulla renkaan häviöt eivät ole sitä, mitä rullaustestissä on saatu.
No ei tietenkään. Niitähän verrataan kontrolloiduissa olosuhteissa toisiinsa.
Noh…sanoisin noiden kisojen perusteella, että UCI pyristelee kaikin tavoin ylläpitääkseen sitä illuusiota, että (eurooppalainen) maantiepyöräily on edelleen se kuningaslaji. Pakko pitää gravelkisat riittävän lyhyinä ja helppoina, jotta kukaan ei vahingossakaan erehdy luulemaan gravelkuninkaita ja -kuningattaria kestävyysurheilun kuninkaiksi ja kuningattariksi.. :)
Hienot kisat oli ja kyllä siellä soraa oli ihan yhtä paljon mitä näissä muissakin (pohjois)eurooppalaisissa kisoissa. Oli ihan teknistäkin pätkää, välillä meni tosin vähän peesailuksi mutta kyllä porukka aina lopulta katkeaa. Pidempiä nämä silti saisi olla, pitää varmaan sinne Unboundiin vielä joskus lähteä kokeilemaan.
Joo tai nyt, kun UCI-mm:t on sulla jo fläteistä huolimatta ansiokkaasti plakkarissa, niin vertailun vuoksi voisit seuraavaksi ajaa ne oikeat MM:t (https://www.gravel-worlds.com/race-day). :)
UCI-matkoilla MM:t on vähän sellaiset isojen poikien ja tyttöjen hupikisat, kun niitä varten ei tarvitse varsinaisesti treenata ja kuka vaan oikeasta leipälajistaan riippumatta voi osallistua ja voittaakin.
navajokoira
10.10.2022, 10.10
Mites pitkä gravel-ura Boswellilla olikaan takanaan kun se voitti Unboundin?
Mutta kiva kuulla että reitti olikin hyvä; eilinen kommentointi oli tietysti vain siitä mitä telkkarissa näkyi ja se nyt ei ollut kovin kummoista (eksoottisia maisemia lukuunottamatta).
^ joo kevyehkö sarkasmisuodin päällä kannattaa lukea mun kommentit :)
UCI teki omannäköisensä gravelkisat ja hyvä niin. Mä olisin kaivannut enemmän seikkailufiilistä; reilummin nousumetrejä ja vähän vuoristomaisemaa tai edes Toscanan kukkuloita, muutaman sellaisen lähes ei ajettavan tai huonolla tsägällä tunkattavan pätkän, jotta kenellekään ei olisi tullut mieleenkään lähteä maantiekengillä, vähemmän huoltopisteitä ja enemmän juomareppuja tms. ratkaisua sen sijaan.
Mutta oli miten oli. Eiköhän tuo Unbound tule jatkossakin olemaan gravelin se "The Kisa". Suurin, kaunein ja kauhein, jonka kaikki haluavat voittaa. Siksi se on myös arvostetuin, vaikka tuosta ei MM-titteliä saakaan.
navajokoira
10.10.2022, 18.35
Niin, ketkä kaikki? Toistaiseksi se ei ole perinteisten lajien ammattilaisia kauheasti kiinnostanut, paitsi eläkepäivien rattona. Ja jos siellä jatkossa (tosissaan voitosta) kisaa vain tyypit jotka joko käy UCIn kisoissa ottamassa pataan tai ei käy UCI kisoissa, niin voihan sen voiton arvostuksen kanssa myös käydä hassusti.
Hieno tapahtuma se varmasti on ja olisi kiva höntsäillä se maaliin.
Ohiampuja
10.10.2022, 19.38
Niin, eiköhän maantiepyöräily käy esimerkkilajista, missä kaikki arvostus ei ihan seuraa MM statuksia. :)
Niin, ketkä kaikki? Toistaiseksi se ei ole perinteisten lajien ammattilaisia kauheasti kiinnostanut, paitsi eläkepäivien rattona. Ja jos siellä jatkossa (tosissaan voitosta) kisaa vain tyypit jotka joko käy UCIn kisoissa ottamassa pataan tai ei käy UCI kisoissa, niin voihan sen voiton arvostuksen kanssa myös käydä hassusti.
Hieno tapahtuma se varmasti on ja olisi kiva höntsäillä se maaliin.
Niin. Tunnetustihan se pitkän tasaisen vääntäminen syö ne eväät vastata koviin iskuihin. Ja nämä kovat iskut ovat ainakin mun mielestä kuitenkin se suola ja kisan idea. Ei kukaan jaksaisi katsella kisoja, jos ne olisivat vastaavia, mitä taas kerran tuo naisten gravelli.
Itse pidän kuitenkin näitä pitkiä klassikoita pyöräilyn kovimpina tapahtumina. Joku unbound jää kaus noista. Vaikka roubaix, tai viime vuoden MM flanders. Veikkaan, että roubaixin kympin kärki ajaisi kaikki jenkkien uber gravell kuskit suohon, jos niin haluaisivat. Käsittämättömiä äijiä.
Niin ja vielä tuohon eiliseen kisaan. Poel kuulemma ei tosiaan ajanut Vermeerschiä kiinni, koska tiimikaveri. Kisa käytännössä ratkesi jo tuohon. Kärkiporukassa iso kasa italian ja belgian kuskeja. Kaikki muut odottivat Poelin ajavan hatkan kiinni.
Vähän hönöä. Niin vähän oikeasti voitosta ajavia kuskeja ja sitten on maiden mukaan tiimit, mutta oikeasti kuskit kunnioittavat myös omia tiimikavereitaan.
Niin, eiköhän maantiepyöräily käy esimerkkilajista, missä kaikki arvostus ei ihan seuraa MM statuksia. :)
No en mä tiedä. MM on kyllä yleensä se kovin kisa. Pitkät tourit ovat vähän eri lajeja. Tuossa tulee mukaan mäet, eli kuskin keveys ja energian käyttö viikosta toiseen. Sitten taas pitkissä klassikoissa ja MM-kisoissa katsotaan kuka on se oikeasti kovin. Kummasti vaan ne samat äijät on aina siellä lopussa tappelemassa voitosta.
Niin, ketkä kaikki?
Joo, vähän turhan laveasti laitoin. Niitä tarkoitin joille gravel on päälaji.
Nousumetrejä ei kovin paljon ollut mutta kaksi tiukkaa nyppylää heti alussa. Reilu kilometri melkein 10% nousua kahteen kertaan. Unboundissa taisi tänä vuonna olla pahin mäki 500m vastaavaa jyrkkyyttä.
Voittajalla keskiteho 4,5W/kg 5h10min ja NP oliko 317W (65kg)
MVDP tehot ekaan mäkeen 551W 3min20sek.
Ei kukaan jaksaisi katsella kisoja, jos ne olisivat vastaavia, mitä taas kerran tuo naisten gravelli.
Tätä en ihan ymmärrä. Jos sitä alun lyhyttä irtiottoa ei laske mukaan, niin ei se miesten kisa ollut sen kummoisempi: pitkässä hatkassa olleet ajaa maaliin asti ja perässä tulevat ei saa ajettua tai kenties ei edes yritä tosissaan ajaa hatkaa kiinni. Hatkan järkestys ratkotaan vähän ennen maalia. Ainoa oleellinen ero oli siinä, että miehissä ei mennyt kaikki podiumpaikat hatkalaisille.
bike futurist
10.10.2022, 23.32
Näissä kippuratankokisoissahan on lähinnä kyse jaloista, hapenottokyvystä ja onnistuneesta mikrodouppausohjelmasta. Suosittelen katsomaan dh:n maailmancuppia jos _ajotaito_ on se juttu B)
Tätä en ihan ymmärrä. Jos sitä alun lyhyttä irtiottoa ei laske mukaan, niin ei se miesten kisa ollut sen kummoisempi: pitkässä hatkassa olleet ajaa maaliin asti ja perässä tulevat ei saa ajettua tai kenties ei edes yritä tosissaan ajaa hatkaa kiinni. Hatkan järkestys ratkotaan vähän ennen maalia. Ainoa oleellinen ero oli siinä, että miehissä ei mennyt kaikki podiumpaikat hatkalaisille.
Juu, tylsä oli tuo miestenkin kisa, varsinkin kun kaikki mahdolliset tapahtumatkin jäi näyttämättä.
En tiedä mitä pitäisi keksiä. Ehkä ajaa suosiolla omissa tiimeissä ja jakaa tiimipisteitä, jotka vaikuttavat sitten wt-rankingiin...
Toivottavasti MVP:n saamattomuus johtui oikeasti edes siitä, että hän tiesi vetävänsä suurimman osan kärkiporukkaa mukanaan, jos vetäisi hatkan kiinni ja että hän epäili, että olisiko itsellään enää jalkaa taistella voitosta sen jälkeen. Jos tiimikaverin olo kärjessä on oikea syy epäaktiivisuudelle, niin kaikki jenkkien rutinat siitä, että UCI-hommat pilaa gravelin, on ihan oikeutettuja.
Mun mielestä graveliin kuuluisi ennemmin, että kisataan yksilöinä ja nopein voittaa ilman mitään tiimitaktiikoita tai apukuskeja.
Oli kuulemma haastattelussa puhunut kirjoittamattomista säännöistä. Tiimikaveria ei ajeta kiinni.
Tuossahan tuosta taitaa olla juttua.
https://www.cyclingnews.com/news/van-der-poel-obeys-unspoken-rules-of-road-at-uci-gravel-world-championships/
Mun mielestä graveliin kuuluisi ennemmin, että kisataan yksilöinä ja nopein voittaa ilman mitään tiimitaktiikoita tai apukuskeja.
Pakko olla tästä vähän samaa mieltä. Nyt ei Belgien ja italiaanojen lisäksi oikein ollut takaa-ajajia.
Joo kaikkea sitä voi tietty puhua. Olisikohan toiminut samoin, jos tilanne olisi siirretty maantie-MM:iin..? Jättänyt tietoisesti MM-kullan ottamatta, jotta ei tarvitse ajaa toisen maan lipun alla ajavaa tiimikaveria kiinni.
F. Kotlerburg
11.10.2022, 10.15
On se perkele kun edes ammattilaiset ei osaa kisata oikein.
Joo kaikkea sitä voi tietty puhua. Olisikohan toiminut samoin, jos tilanne olisi siirretty maantie-MM:iin..? Jättänyt tietoisesti MM-kullan ottamatta, jotta ei tarvitse ajaa toisen maan lipun alla ajavaa tiimikaveria kiinni.
Ei. Silloin olisi muualtakin isommat tiimit, jotka ajaisi eron kiinni. Poel ei tietystikkään olisi vetänyt metriäkään. Kirinhän Poel voitti nytkin.
Edit: ehditin korjata. Joo, ei varmasti olisi mennyt toisen maan kanssa noin, oman maan kuskia ei ajaisi kiinni. Tuo vähän kertoo siitä, ettei edes poel arvosts gravellin Mm tarpeeksi korkealle.
Peesikielto olisi ehkä se, millä UCI-gravelin saisi jotenkin toimimaan, vaikka gravelpuristit taas rutisivat, kun tulisi lisää sääntöjä, mutta se tekisi siitä selkeästi erilaisen lajin joukkuemaantiepyöräilyyn verrattuna. Jos tiimi-intressit ja maantiepyöräilyn kirjoittamattomat säännöt ajaa MM-kisoissa yksilösuoritusten edelle, niin muuta keinoa mä en keksi.
Jännä nähdä miten UCI itsereflektoi näitä kisoja ja mikä muuttuu ensi vuoteen, jos muuttuu.
^ En kyllä usko, että ketään kiinnostaisi katsoa telkkarista 200 mailin mittaista gravel aika-ajoa
Ajattelin enemmän kilpailullisessa mielessä kuin penkkiurheilijan kannalta katsottuna. Varsinaisesti hyvää telkkarilajia gravelista ei taida saada millään, kun televisiointia varten reitti on pakko pitää teknisesti helppona, jotta moottoripyörän päältä pystyy kuvaamaan. Nyt jo tolla reitillä näytti olevan hankalaa ajoittain.
^^Eikös se Unbound vähän sellainen ole.
Toki kärkiporukka ajaa ryhmässä ja vuorovedolla, kuitenkin muna-asennossa kädet aerotikuilla 34 kmh keskarilla erittäin teknistä ja haastavaa gravelreittiä 9 h ja 20 min, ja parissa kohdassa voidaan vähän yrittää irti.
Ja kun sääntöjä ei ole, niin keskenään sitten riitelevät esim. saako aerotikkuja käyttää, feedzoneilla hyökätä, naiset peesata miehiä, naiset peesata oman teamin miehiä, miehet antaa juoma-apua saman teamin naisille, kuinka tosissaan saa kilpailla, kuuluuko Life Time kutsukilpailu gravelin henkeen. Isona asiana sitten vielä dopingasiat joita ei kait vieläkään valvo kukaan ?
Siinä mielessä nuo self-support kisat olisi kyllä hienoja, että kaikki kuskit olisivat aika lailla samalla viivalla. Nyt isot tiimit kuten Belgia ja Italia saa kaverit jokaiselle kymmenelle huoltopisteelle antamaan pulloja, mutta esim. Suomi vaan yhdelle. Eihän siinä juomat riitä millään 200km kisaan.
bike futurist
11.10.2022, 13.22
Isona asiana sitten vielä dopingasiat joita ei kait vieläkään valvo kukaan ?
voikohan muuten tämäkin olla jollakin jenkillä syynä olla ajamatta UCI:n alaisuudessa?
Lifetimen osallistujat ainakin sitoutuneet testaamiseen, jos sellaisia järjestetään Lifetimen tai järjestäjien toimesta.
Velonewsin mukaan tuollaiset oli Swensonin tehot Unboundissa.
In this year’s edition, this is what it took for Keegan Swenson to make the front group at Unbound Gravel, and sprint to second place behind Ivan Slik.
Hour 1: Average Power: 264w (4w/kg) Normalized Power: 299w
Hour 2: Average Power: 262w (4w/kg) Normalized Power: 299w
Hour 3: Average Power: 287w (4.4w/kg) Normalized Power: 331w
Hour 4: Average Power: 263w (4w/kg) Normalized Power: 290w
Hour 5: Average Power: 301w (4.6w/kg) Normalized Power: 326w
Hour 6: Average Power: 280w (4.3w/kg) Normalized Power: 294w
Hour 7: Average Power: 291w (4.4w/kg) Normalized Power: 318w
Hour 8: Average Power: 268w (4.1w/kg) Normalized Power: 288w
Hour 9 (and 24 minutes): Average Power: 248w (3.8w/kg) Normalized Power: 281w
Kilometers: 321
Time: 9:21:26
Average Power: 272w (4.1w/kg)
Normalized Power: 303w (4.6w/kg)
Max Power: 1163w (17.6w/kg)
Energy Burned: 9179kJs
Elevation Gain: 2408m (7900ft.)
Privileged
11.10.2022, 18.01
https://www.fnldgrvl.com/the-ride-awards nyt on Bottas-gravelin päivämääräkin selvillä eli lauantai 10 kesäkuuta. Nyt innolla odottaen jotta käykö liikuntaedut jne tapahtuman maksuun...
^Itse tässä mietin, että irtoaako meikäläisestä kesäkuun alussa 177km omaa kovaa. Jotenkin toi huutaa pitkän ja keskimatkan väliin jotain vaihtoehtoa. Hinnan osalta haluaisin, että näkisin samaan rahaan muutaman oikean gravelstaran ihan livenä. Kyllä sinne pakosti jokunen sponssikuski pakotetaan.
^Samaa mietin itsekin. Nyt sellainen matalapaine treenaamisen suhteen päällä, ettei koskaan. Kiinnostaisi tuo ajaa, mutta mielelläni olisin tuolla elämäni kunnossa ja pitäisi ruveta tekemään hommia jo kovasti tuota silmällä pitäen. No, jospa se motivaatio pyöräilyyn tässä "pikku" tauon jälkeen vielä palaa...
Privileged
11.10.2022, 20.31
No juu vähän sama. Maaliin pääsee, mutta onko se enää tosiaan edes omaa kovaa :) Jotain tuon 77 km ja 177 km väliin oli toiveissa täälläkin... muksuille on jo hoitajat varattuna, että molemmat olisi päässyt ajaan. Nyt vähän puoliso hannailee korkean hinnan ja pitkän matkan takia :D Mutta katsotaan katsotaan..
No juu vähän sama. Maaliin pääsee, mutta onko se enää tosiaan edes omaa kovaa :) Jotain tuon 77 km ja 177 km väliin oli toiveissa täälläkin... muksuille on jo hoitajat varattuna, että molemmat olisi päässyt ajaan. Nyt vähän puoliso hannailee korkean hinnan ja pitkän matkan takia :D Mutta katsotaan katsotaan..
Ajamaan vaan, pidetään vaikka joku fillarifoorumi-treenileiri ennen näitä kisoja :) on tässä hyvin kuitenkin aikaa talvi treenailla. Mä olisin halunnut tuonne sellaisen 250-300 km matkan, mutta kyllä tuohon 177 kilometriinkin riittää ajamista. Toivottavasti tosiaan tulee nimekkäitä kuskeja, jotta saadaan hyvä kisa. On vähän sellainen tunne myös, että rapakon takaa tulee paljon pyöräilijöitä ihan elämysmielessä ajamaan.
Tosiaan tuosta viikonlopun kisasta vielä, televisiosta sai vähän väärän kuvan kisasta. Näytti siltä koostetta katsellessa, että olisi ajeltu melkein pelkkää asfalttia. Aika paljon oli sellaisia sorapintaisia ulkoilureittejä, patoteitä, peltoteitä ja hiekkapintaisia polkuja. Ei kuitenkaan samanlaista torpparinasfalttia kun täällä tai metsäautoteiden kiuaskivisoraa.
Tuloslistaa katsellessa näyttää kyllä siltä, että kovat maantiemiehet ovat sorakisoissakin kovia. Pyörä kulkee oli se millä pinnalla tahansa ja kunto ratkaisee. Gravelin erikoismiehet, ne siis jotka osallistuivat, olivat tuloslistassa pääasiassa sijoilla ynnä muut. Maantiekuskit varmaan ajaisivat sen 9-10 tuntia myös tosi kovaa, jos Unboundit ym. sopisivat heidän kalentereihinsa. Tuo jenkkien sora-MM olisi sinänsä ihan hauska tapahtuma, vaikuttaa olevan aika rento ilmapiiri. Hyvä, että nyt on Euroopassakin hiljalleen herätty näihin sorakisoihin ettei tarvitse Amerikkaan asti lähteä ajamaan. Loppujen lopuksi laji hakee täällä muotoaan ja tärkeintä on, että ajetaan :)
Kieltämättä toi sunnuntain mm-kisa jätti vähän toivomisen varaa. Yksittäisenä kilpailuna ihan jees, mutta ei välttämättä palvellut tarkoitustaan parhaalla mahdollisella tavalla, jos ajatellaan gravel-kisaamista kokonaisuutena isommassa kuvassa.
Kun ratapyöräily, cyclocrossi, aika-ajo ja perinteinen maantiepyöräily kattaa ajallisesti kaiken minuutista aina sinne n. kuuteen tuntiin asti, niin mielestäni gravel sopisi hyvin siihen jatkoksi ultramatkan kisamittaan. Sellaiset ultrapitkät matkat, mielellään vielä self-support järjestelyllä, toisi sopivaa eroa maantiepyöräilyyn ja samalla kenties sopisi "gravel-henkeen" paremmin kuin tuo sunnuntainen kilpailu. Nyt tosta kisasta jäi vähän sellainen fiilis, että ajettiin maantiekisaa vähän keskimääräistä pölyisemmillä teillä. Ja tätä fiilistä tukee myös kärkikolmikon kalustovalinta - maantiepyörät 32mm nakeilla.
Juoksupuolella polku-ultrat ovat ottaneet aika vahvaa jalansijaa, niin luulisi, että pyöräilypuolellakin olisi kysyntää vastaavalle kisailulle. Siinä on vaan jotain alkukantaisesti kiehtovaa, että ihminen kykenee etenemään omatoimisesti käsittämättömän pitkän matkan kohtuullisen lyhyessä ajassa.
Eli pitkä kisa, sopivan haastavaa maastoa ja omatoiminen huolto, niin avot.
JohannesP
11.10.2022, 21.49
Tosiaan tuosta viikonlopun kisasta vielä, televisiosta sai vähän väärän kuvan kisasta. Näytti siltä koostetta katsellessa, että olisi ajeltu melkein pelkkää asfalttia. Aika paljon oli sellaisia sorapintaisia ulkoilureittejä, patoteitä, peltoteitä ja hiekkapintaisia polkuja. Ei kuitenkaan samanlaista torpparinasfalttia kun täällä tai metsäautoteiden kiuaskivisoraa.
Tämä ei yhtään helpottanut siihen, että katsojilla saattoi olla odotukset valmiiksi korkealla teknisestä reitistä. Itse jopa toivoin vähän entisaikojen kevätklassikkofiilistä, kun pyörissä oli toteutettu vaikka mitä erikoisempia ratkaisuja. Siihen vielä oltaisiin yhdistetty gravel hengessä oikea itsehuolto.
Edit: yllä ViP sanoikin hyvin se mitä itsekkin olisin toivonut UCI:lta kisan suhteen. Ja taisi Stenukin tästä jo puhua.
Ensimmäinen vastaava kisa, formaatti erilainen ja varmaan lähempänä mitä suurin osa ymmärtää, kokee tai ainakin ajaa gravelina. Ihan hyvä juttu minusta, vaikka parantamisen varaa jäikin.
Varmaan UCI kisat tulee olemaan erilaisia jatkossa, ja vähän erilaisia eri vuosina kun järjestäjäpaikkakunnat ja radat muuttuvat.
Jos tätä verrataan esim. Unboundiin, niin molemmille on jatkossa tilaa. Selvää kait on se että UCI pitää kisat noin 5 h +- ja vie "katsojaystävällisempään" suuntaan ehkä kierretään samaa lenkkiä useammin jolloin näkyvyys parempi.
Nämä on vaan erilaisia ja molemmille on tilaa, ei siinä minusta sen kummempaa, hyvää viihdettä ja kisailua
Niin, ehkä Poel otti tuon gravel-MM kisan just niinkuin gravelli pitääkin ottaa. Eihän stenukaan laittanut tätä aihetta tuonne ammattilaispyöräily osioon.
Hauskanpitoa kavereiden kanssa kovan ja jäykän maantiekauden jälkeen. Poel oli oikeasti onnellinen tiimikaverinsa voitosta. Ei siinä oikein gravelpuristit voi syyttää UCIa kisan pilaamisesta. Tuolla tasolla niitä tosikkomaisia kisoja on varmasti ajettu jo tässä kohtaa kautta riittävän paljon.
Privileged
11.10.2022, 22.42
Ajamaan vaan, pidetään vaikka joku fillarifoorumi-treenileiri ennen näitä kisoja :) on tässä hyvin kuitenkin aikaa talvi treenailla. Mä olisin halunnut tuonne sellaisen 250-300 km matkan, mutta kyllä tuohon 177 kilometriinkin riittää ajamista...
Joo tässä oltiin mietitty ehkä liikaakin tätä parisuhdegraveloinniksi miksikä toki voi vieläkin kehkeytyä :D Ja tosiaan itsekkin olen pitkien matkojen kannalla varsinkin jos kunto kohillaan :)
navajokoira
11.10.2022, 23.34
Onko vip-alueet ja tähtienpalvonta oikeaa gravelia?
Ei tietenkään. Lasken kaiken sen varaan, että pidät meidän muiden puolesta oikean gravelin lipun korkealla. Kiitos jo näin etukäteen!
navajokoira
12.10.2022, 01.20
Ei kestä. Mä kyllä olen huono gravelpyöräilijä kun en yhtään pane pahakseni asfaltilla ajoa, joten epäilen olenko luottamuksen arvoinen.
Mut kun tässä nyt on puitu UCIn roolia, niin tuli vaan mieleen onko tämä nyt se puhdas, aito gravel jonka UCI ahneilla käpälillään tahrii?
Ohiampuja
12.10.2022, 09.54
Kuuluuko tai tarvitaanko graveliin virallinen UCI:n MM kisa? Mitä lisäarvoa se tuo koko lajille?
Vähän kuin suunnistajat olympia-statuksen kanssa. Eivät halua olympialiikettä määräämään millaisia kisojen pitää olla, että sponsorit pidetään tyytyväisenä.
Tämä siis ihan avoin maallikon kysymys, itse en ole ajanut yhtään gravel-kisaa ja tuskin tulen ajamaankaan. :)
Road MM ohjelmaa mukaillen: alkuun grävel TT noin tunnin tai parin mittaisena (a la Dirty Sipoo TT (https://www.strava.com/segments/23214613)) ja sitten kokopitkä 200-300km self supported yhteislähtö toiselle päivälle
ja nyt kun on grävel MM toteutettu niin koska on grävel SM?
pari kalustopoimintaa kisasta:
- voittajalla 33mm kumi edessä ja 35mm takana (C36 kiekoilla eli 28mm ulkoleveä ja 36mm profiili), Vittoria Terreno Dry TNT
- Cort Nielsenillä (6.) sama 35mm Vittoria dry TNT ja paineet 3.4bar / 3.7bar (68kg), pyörän paino Cannondalen mukaan 6.9kg - kuvaa (https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/21/2022/10/Magnus-Cort-Nielsens-Cannondale-SuperSix-Evo-SE-79b0822.jpg?webp=true&quality=45&resize=1237%2C826) katsomalla hieman hankala uskoa... ilmeisesti 33mm ulkoleveät aerokiekot
Niin, juuri tuo. Gravel mm:ssä on ongelma kansallisten sarjojen ja kansallisten mestaruuskisojen puuttuminen. Se uci sarjakin on aivan vaiheessa vielä.
Nythän tuonne pääsi se ketä sattui kiinnostelemaan. Avoin Mm.
navajokoira
12.10.2022, 14.47
Mitä te muuten tarkoitatte self supportedilla näissä kuvioissa? Unboundissahan on järkkärin vesipisteitä ja kaikilla nimenomaan on oma (itse hankittu tai järkkärin kautta palkattu) support crew, mutta ne ei vaan saa liikkua reitin varrella vapaasti.
https://www.fnldgrvl.com/the-ride-awards nyt on Bottas-gravelin päivämääräkin selvillä eli lauantai 10 kesäkuuta. Nyt innolla odottaen jotta käykö liikuntaedut jne tapahtuman maksuun...
Jos tapahtuman maksut hoidetaan Bikeregin kautta niin tarjolla lienee niinkin edistyneitä amerikkalaisia maksutapoja kuin pankkisiirto ja shekki.
Mitä te muuten tarkoitatte self supportedilla näissä kuvioissa? Unboundissahan on järkkärin vesipisteitä ja kaikilla nimenomaan on oma (itse hankittu tai järkkärin kautta palkattu) support crew, mutta ne ei vaan saa liikkua reitin varrella vapaasti.
Mun mielestä järkevin toteutus olisi järjestäjän huoltopisteet noin 40-60 km välein ja muu huolto kielletty. Reitin varrelta ei saisi ottaa pulloja eikä muuta apua. Amerikan murtomaapyöräilyn MM-kisoissa (Garmin Gravel Worlds) näin käytännössä on tehtykin.
MM:stä vähän toisenlaisiin tunnelmiin: Suomi-gravelia tuutataan nyt maailmankartalle useammastakin tuutista. (Julkaistu tänään mm. Radavistissa eli jos Lappi on ensi kesänä täynnä jenkkigravelisteja, niin voitte syyttää siitä Hennaa ja Samia.. :))
https://youtu.be/2rQTak37jNs
^
Hieno filmi.
Asiantuntemattomana kyselen, onnistuuko tuollainen reissu noin vähillä pakkauksilla vai onko tuossa ollut mukana kuvaajan tai jonkun huoltoauto?
Mun mielestä järkevin toteutus olisi järjestäjän huoltopisteet noin 40-60 km välein ja muu huolto kielletty. Reitin varrelta ei saisi ottaa pulloja eikä muuta apua. Amerikan murtomaapyöräilyn MM-kisoissa (Garmin Gravel Worlds) näin käytännössä on tehtykin.
Just näin esimerkiksi. Ja jos haluaa vähän taktiikkaa mukaan, niin huoltopisteet voisi olla vielä vähän reitistä sivussa. Näin ajajat voisivat puntaroida kannattaako lähteä mahdollisimman kevyellä varustuksella ja poiketa jokaisella huoltopisteellä ottaen samalla muutaman minuutin "sakon" vai kannattaako lastata pyörä täyteen ja vetää koko kisa ilman huoltoja.
Ohiampuja
12.10.2022, 22.37
MM:stä vähän toisenlaisiin tunnelmiin: Suomi-gravelia tuutataan nyt maailmankartalle…
Olipas hieno video. Kiitokset tästä.
K.Kuronen
12.10.2022, 22.52
Just näin esimerkiksi. Ja jos haluaa vähän taktiikkaa mukaan, niin huoltopisteet voisi olla vielä vähän reitistä sivussa. Näin ajajat voisivat puntaroida kannattaako lähteä mahdollisimman kevyellä varustuksella ja poiketa jokaisella huoltopisteellä ottaen samalla muutaman minuutin "sakon" vai kannattaako lastata pyörä täyteen ja vetää koko kisa ilman huoltoja.
Ja että omia juomia ja eväitä ei ole lupa tarjota toisille. Tavallaan muutaman tunnin kisaan sovitettu versio ilman tukea tapahtuvasta pidemmästä kisasta.
Mulle gravelin ihanne on, että ajetaan auringonlaskuun, pyörä ja kuski harmaan pölyn peitossa: mies, pyörä ja horisonttiin jatkuva soratie.
^
Hieno filmi.
Asiantuntemattomana kyselen, onnistuuko tuollainen reissu noin vähillä pakkauksilla vai onko tuossa ollut mukana kuvaajan tai jonkun huoltoauto?
Onhan noilla aika isot laukut pyörissä, ja luultavasti yhteinen (kevyt) teltta. Kuvaaja kulki sähköpyörällä ja meniköhän jonkin pätkän autolla, mutta en usko että mitään huoltoa oli mukana. Periaatteessa tuon reitin voi kulkea ilman majoitettakin kun tupia ja laavuja on matkalla.
Ohiampuja
12.10.2022, 23.32
Olisko MSR Hubba ollut telttana?
^ Kyllä se siltä näytti.
MM-kisojen starttijärjestyksen ratkaisi UCI-pisteet maantie-, CX- ja MTB-kisoista, mutta UCI:n oman gravelsarjan pisteitä ei huomioitu.
When the allocation of start grid places for the elite races was first revealed, it emerged that the UCI had taken points earned from road, cyclo-cross and mountain bike events into consideration, but not those from its own Gravel Series – a remarkable oversight in a gravel race. There was understandable consternation among the gravel specialists on Friday evening and Saturday morning, even if an imperfect compromise was brokered after talks with the UCI.
"Normally, start grid wouldn’t matter but when there’s a bottleneck up a climb and then a technical downhill at the start, we’ve got to call bullshit as bullshit, because this is Gravel Worlds," Haas said. "Tom Pidcock had to start at the back of the Mountain Bike Worlds, even though he was Olympic champion, and he did that without complaining because he knew the rules. The rules here aren’t as defined and that’s what we need to work towards."
There were some more symbolic issues, too. It was one thing for the late influx of road talent to the field – from Van der Poel and Van Avermaet to Peter Sagan and Miguel Ángel López – to garner the media headlines before the event, but quite another for the UCI’s own marketing of the event to all but ignore the gravel specialists during the build-up.
"A small part of me was a bit hurt when I saw just road pros on the front row of the start line, while we were on the second row after some discussion," Haas said. "A lot of people argue that it’s a mix of this and that, but it’s really its own sport."
Niin ei nuo maantiemiehet niin nuhaisia ole, että kovakaan jenkkigravellisti ajaisi enää kiinni, jos letka katkeaa siellä ensimmäisissä nousuissa.
Ymmärrän kyllä täysin kovat nousut alkuun, mutta ehkä ne kuitenkin pitäisi olla vähän kauempana... No, sitten se alun helpompi pätkä olisi täyttä romurallia.
Ison tien nousu alkuun? Tuo pätkisi porukan ilman mitään karsintoja.
Ymmärrän kyllä närkästyksen, kun pari kaveria on tosissaan panostanut UCI:n gravelsarjaan ja sitten maantietähdet laitetaan MM:ssä eturiviin, koska ne myy. Unohtui laittaa lainauksen linkki (https://www.cyclingnews.com/features/like-a-junior-race-with-tour-de-france-riders-inside-the-first-uci-gravel-world-championships/).
Siinä oli myös Haasin ja MVP:n keskustelua lainattu :)
The pursuit wasn’t helped by the pre-race favourite Van der Poel’s natural reluctance to chase down his Alpecin-Deceuninck stablemate Vermeersch. The clear-eyed reality of professional life was always going to trump the vague ideal of the ‘spirit of gravel.’ Or as Haas put it: "I spoke to Mathieu to chase, and he said, ‘My teammate is up there.’ I said, ‘He’s Belgian,’ and he said, ‘No: my teammate.’ That’s shit, but it is what it is."
Poel on viime aikoina tehnyt huonoja päätöksiä muutenkin. Kait se prokuskienkin normiajattelu on että arvokisoissa ajetaan omalle maalle kun sitä edustetaan ja sen verkkaritkin on päällä.
Nathan Haas on mieltä MM-kisoista:
https://youtu.be/Ey1Uu8vFrH0
navajokoira
14.10.2022, 00.29
Mielenkiintoisia ajatuksia suuntaan ja toiseen.
Nostetaas esille se se ettei mm. Badlands 2021 voittaja Mattia de Marchi mahtunut Italian joukkueeseen vaikka on "Euroopan paras gravel-kuski kysy vaikka keltä". Hän ajoi nyt maaliin M19-34 sarjassa sijalla 24. kymmenen minuuttia ikäryhmänsä kärjestä. Reilut 40 minuuttia Vermeerschiä hitaammin, yli vartin hitaammin kuin hitainkaan maaliin asti päässyt Italian elite-joukkueen jäsen. En toki yhtään tiedä oliko hänellä jotain haaveria tms. matkalla.
Valintaperusteet voi aina kyseenalaistaa, mutta oliko valinta tulosten valossa väärä? Tämä haastattelu on siis nauhoitettu ennen kisaa, joten tulee mieleen että ymmärsiköhän Haas miten iso se tasoero oikeasti on? Ja onko edelleen sitä mieltä että de Marchin paikka olisi ollut elite-sarjassa? Itse miellän MM-kisat nimenomaan kilpailutapahtumaksi, että sinne pääsee urheilullisin perustein ne jotka todennäköisimmin menestyvät.
Mielenkiintoisia ajatuksia suuntaan ja toiseen.
Nostetaas esille se se ettei mm. Badlands 2021 voittaja Mattia de Marchi mahtunut Italian joukkueeseen vaikka on "Euroopan paras gravel-kuski kysy vaikka keltä". Hän ajoi nyt maaliin M19-34 sarjassa sijalla 24. kymmenen minuuttia ikäryhmänsä kärjestä. Reilut 40 minuuttia Vermeerschiä hitaammin, yli vartin hitaammin kuin hitainkaan maaliin asti päässyt Italian elite-joukkueen jäsen. En toki yhtään tiedä oliko hänellä jotain haaveria tms. matkalla.
Valintaperusteet voi aina kyseenalaistaa, mutta oliko valinta tulosten valossa väärä? Tämä haastattelu on siis nauhoitettu ennen kisaa, joten tulee mieleen että ymmärsiköhän Haas miten iso se tasoero oikeasti on? Ja onko edelleen sitä mieltä että de Marchin paikka olisi ollut elite-sarjassa? Itse miellän MM-kisat nimenomaan kilpailutapahtumaksi, että sinne pääsee urheilullisin perustein ne jotka todennäköisimmin menestyvät.
Vaikeaa sanoa. De Marchi oli ajamassa Silk Roadia loppukesästä ja keskeytti sen. The Riftissä oli kai podiumilla, joten sinänsä aivan ok sorakuski. Ehkä tuo Keski-Aasian reissu painaa vielä jaloissa.
Vosista Hollannin gravelmestari. Onkohan gravel SM:stä olemassa minkäänlaisia suunnitelmia tai aikeita?
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/2L6SJbsSxZybHhX2rStv6L-1920-80.jpg.webp
Lifetimen osallistujat ainakin sitoutuneet testaamiseen, jos sellaisia järjestetään Lifetimen tai järjestäjien toimesta.
Todistettavasti myös oikeasti testataan: https://www.instagram.com/reel/CkCpTgVjj5z/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Privileged
23.10.2022, 22.35
https://www.instagram.com/reel/CkDs2nIjAx3/?igshid=YmMyMTA2M2Y= Dirty Sipoo on julkaissut ensi vuoden tapahtuman päivän eli lauantaina 17.6.2023.
Ohiampuja
04.11.2022, 16.28
Kokeillaan onko tämä parempi ketju mun horinoille, kuin se bike packing. Koska eihän mun reppu-höpinät retkeilyä olleet.
Mutta kävin siis vajaa kolme tuntia graveloimassa Deuterin filoreppu selässä, ja kuormaa ei ollut kuin vajaa 2 kg. Niin eipä sekään hääviltä tuntunut.
Onko se vaan niin että teitä pitkin hinkatessa parasta on saada tavarat kiinni pyörään, eikä kuskiin. Kevyt vyölaukku ei tosin haittaa, mutta raskas alkaa sekin painaa ikävästi mahaa.
Tiellä pyöräily ei ole hääviä reppu selässä. Joko reppu alkaa painaa selkää tai sitten sen tuoma lisäpaino alkaa tuntua ahterissa. Mulla on gravelissa kiinni runkolaukku oikeastaan aina. Ei sinne mitään untuvatakkia mahdu, mutta esim. työkalut, vaihtohanskat, sadetakki ja evästä. Sen lisäksi saa vielä kaksi pulloa runkoon (ja tarvittaessa kolmannen downtuben alle). Hyvällä kelillä lyhyemmällä muutaman tunnin lenkillä se on tosin melkein tyhjä. Vajaa 2 kiloa kuulostaa aika paljolta 3 tunnin lenkille, ellei se sisällä myös työkaluja ja vettä. Eri asia toki jos on tarve kuljettaa jotain muuta mukana.
Itse asiassa maastopyörässäkin on nykyään pieni laukku kiinni ettei reppua tai ajopaidan taskuja tarvitsisi maastossakaan. Kesäisin pärjää hyvin koko päivänkin reissut ilman reppua, kunhan matkalle sattuu joku ruokapaikka jossa voi syödä ja täyttää pullon.
Ohiampuja
04.11.2022, 16.57
Vajaa 2 kiloa kuulostaa aika paljolta 3 tunnin lenkille, ellei se sisällä myös työkaluja ja vettä. Eri asia toki jos on tarve kuljettaa jotain muuta mukana.
Tuota itsekin ihmettelin. Juomat oli pyörässä ja työkalut, vararengas etc satulalaukussa. Mutta kummasti sitä painoa kertyi, vaikka Deuter Race on kevyt reppu itsessään. Painavin oli kamera ja sen objektiivi, vaikka siis pienestä kamerasta on kyse. :) Sitten kännykkä, vähän evästä (Elovena keksejä), ja kevyt tuulitakki taukoavaatteeksi. Ai niin, oli siellä kynttilä vaimon haudalle kun ajelin tuosta hautausmaan ohitse. Mutta onhan sitä jo tuossa tavaraa. :)
Onko se vaan niin että teitä pitkin hinkatessa parasta on saada tavarat kiinni pyörään, eikä kuskiin....
Haluat siis samat vastaukset täälläkin? On.
Pieneenkin tankolaukkuun mahtuu yllättävän paljon tavaraa. Tai runkolaukkuun. Tai satulalaukkuun.
2 kg on pikkuisen epämääräinen ilmaisu, litrat kertoisivat enemmän kapasiteettitarpeesta.
Ohiampuja
04.11.2022, 18.01
Haluat siis samat vastaukset täälläkin?
No joo, koska se bike packing oli vähän väärä ketju. Mielestäni.
Niin että jos joku haluaa jakaa kokemuksiaan, niin ehkä tämä on parempi paikka.
Ohiampuja
07.11.2022, 13.53
Haluat siis samat vastaukset täälläkin? On. Pieneenkin tankolaukkuun mahtuu yllättävän paljon tavaraa. Tai runkolaukkuun. Tai satulalaukkuun.
Tässä aikani kuluksi viikonloppuna virittelin testimielessä eri laukkusysteemejä fillariin, kun tajusin että mikäs tässä maastokuskia oikein pohjimmiltaan häiritsee. :)
Ennen vanhaan kunnon MTB kuski ei laittanut pyöräänsä kiinni minkäänlaista laukkua. Sisurit, työkalut kaikki piti kulkea kuskiin kiinnitettynä. Ja sama se taisi olla maantielläkin, kyllä tosimies kantoi sisuria paidan taskussa. Niin nyt tässä gravel-skenessä homma onkin päinvastoin. Kuski ei kanna mitään, vaan kaikki pitää ripustella pieniin pussukoihin pitkin pyörää. :)
....Niin nyt tässä gravel-skenessä homma onkin päinvastoin. Kuski ei kanna mitään, vaan kaikki pitää ripustella pieniin pussukoihin pitkin pyörää. :)
Läskipyöräilijät sen kyllä aloittivat. Heillähän oli tarkoitus näyttää siltä kuin olisivat ihan tunnin sisällä lähtemässä ajamaan Iditarodia... runkolaukku, tankolaukku, mittsit jne :rolleyes:
Mutta en ihan pysy kärryillä milloin puhut normaalista ihan-vaan-lenkistä, "retkiajosta", pyörämatkailusta vai mistä. Käsitin, että puhuisit (ainakin siellä bp-topsussa) jonkilaisesta "retkestä", ihan ruuanlaittovehkeet ja evästä mukana.
Itse en esimerkiksi "lenkille" ota mukaan "mitään". Pienenpienessä työkalurullassa satulakiskoihin kiinnitettynä on paikkausvehkeet, sisuri ja työkalu. Paidan tai takin taskussa kulkee pikkulompakko ja puhelin. "Päiväretkelle" mahdollisesti n. 2 l tankolaukku (Partamatti), jossa kompaktikamera, sadetakki, Stan-pullo, pikkulukko, patukoita ja tavarat, jotka muuten kulkisivat taskuissa.
Ei varmaan ole mitään gravel-skeneä, jossa toimittaisiin jollain ennaltamäärätyllä tai sovitulla tavalla. Luultavasti suurin osa kuskeista kuljettaa tavarat mukanansa taskuissa, niinkuin normaalit pyöräilijät, kuten kuvailitkin.
Mä olen parinkymmenen reppu selässä poljetun työmatkapyöräilyvuoden aikana turruttanut itseni repun suhteen niin, että muutama kilo selässä ei tunnu missään. Mutta kyllähän nyt jumareput ainakin kuuluu gravelskeneen (https://theradavist.com/ride-the-gamut-a-massive-unbound-gravel-gallery/) siinä, missä flare-tangot ja flanellipaidatkin.
Gravelihommat on allekirjoittaneen johtaneet pimeille poluille. Bentoboxista lähdettiin liikkeelle. Sitten hommasin juomarepun, jota kuitenkin käytän vain ehkä pari (kolme) kertaa kesässä, jos juomahuollon kanssa on selkeää epävarmuutta. Viimeisimpänä laitoin viistoputken alle pullotelineeseen kierrekannellisen "työkalupullon". Niin, ja bibshortit on reisitaskulliset. Ei ole kyllä paluuta vanhaan minkään näiden osalta. No, juomareppu ei tosiaan kuulu vakiovarustukseen...
(Tauti leviää siinä mielessä, että maantierukkiin hommasin yli vuosikymmenen tauon jälkeen pienen satulalaukun. Ei ole vielä harmittanut sekään.)
Ohiampuja
07.11.2022, 16.06
Mutta en ihan pysy kärryillä milloin puhut normaalista ihan-vaan-lenkistä, "retkiajosta", pyörämatkailusta vai mistä. Käsitin, että puhuisit (ainakin siellä bp-topsussa) jonkilaisesta "retkestä", ihan ruuanlaittovehkeet ja evästä mukana...
No joo, onhan tämä vähän sekava tilanne. Nyt kun olen 6 vee pojan yksinhuoltaja, niin teen neljän päivän työviikkoa. Eli minulla on aina perjantait omaa aikaa tehdä ja harrastaa. Ja yleensä lähden joko pyöräilemään tai sitten reppu selässä pika-retkelle johonkin Tampereen lähistölle.
Ja tuon perjantailenkin tarkoitus on vähän tilanteesta ja keleistä riippuen olla jotain 2-4 tunnin väliin. Olisko 5-6 h ollut maksimi joskus kesällä. Ja kunnon kohotuksen sijaan lenkkien tarkoitus on vaan virkistyä ja ladata akkuja. Ja sehän vaatii aina (vähintään) kahvia. Joko termospullossa tai sitten keittimellä keitettyä.
Tiedän että moni aktiivikuski pistäisi vaan geelit taskuun ja sykepannan tiukalle, mutta minulle se on sellaista "elämyksen" hakua. Ja siksi mukana on monesti monenlaista sälää, esim kamera ja muuta vastaavaa. Ja itse olen kokenut että gravel-ajelut sopii tähän mun tarpeeseen oivallisesti. Ja siitä samasta syystä on vähän hakusessa tuo tavaran roudaaminen. Toisaalta ne samat lenkit ajaisi ilman mitään ylimääräistä varustetta, mutta ehkä sillä "retki-henkisellä" säätämisellä siihen viikon ainoaan pyöräilyyn saa hiukan lisää sisältöä. Ja vielä kun olen aika herkkä palelemaan, niin jonkinlaista varavaatetta pitää olla aina mukana.
En tiedä selvensikö tämä tilannetta yhtään. :)
Ps. Joskus kesällä tulee toki kaivettua Neuron esille ja tehtyä perinteinen korkeamman sykkeen maastolenkki, mutta siinä riittää ajopaidan taskut. :)
. Niin, ja bibshortit on reisitaskulliset. Ei ole kyllä paluuta vanhaan minkään näiden osalta...
Joo, taskubibsit on huikeet, saa roinan painamasta taskuissa etenkin ohutta kesäpaitaa käyttäessä.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.