Näytä tavallinen näkymä : Gravel Grinding ja Gravel Racing
Firlefanz
06.04.2020, 19.55
Hieno tapa toteuttaa tänä vuonna toteutumatta jäävä tapahtuma! Ja hauska reitti tämä lyhyempi Nice Gravel -versiokin meidän oloissamme jo legendaarisesta Dirty Sipoo -reitistä.
Kovemmille kuskeille Privilegedin pohja-aika tarjoaa varmasti riittävän haasteen - ja uskallan veikata että esimerkiksi koronaviruksen maantiekilpailut maailmalla lenkkeihin Uudenmaan teillä vaihtamaan joutunut Joonas Henttala on kuullut tapahtumasta ja saattaa hyvinkin käydä reitin ajamassa - mutta haluaisin kannustaa myös muitakin mukaan. Siis sellaisia kuin minä itse, sellaisia joille 20 km/h tai vähän päälle on ihan hyvä vauhti ja sellaisia joiden pyörä ei ole nopein mahdollinen eivätkä renkaat ehkä ole kovinkaan optimaaliset:rolleyes:
En tarjoa virtuaalisia kahveja kaikille minua paremman ajan ajaville enkä kolajuomapullollista tulosluettelossa taakseni jääville, mutta lupaan käydä antamasta kudosia kaikille segmenttiajan saaneille:D
Tuntsan Palo
06.04.2020, 22.50
Pitkät pyhät tulossa, jos kauniisti pyytäisi, niin olisiko jollain jakaa lisää yllämainitun reitin kaltaisia hienoja gravel-lenkkejä Uudeltamaalta?
^jos katselet gravelmap.com (http://gravelmap.com) niin voit suunnitella ihan omat reittisi.
Tuo Sipoon konsepti on kiinnostava, saisi ajaa tapahtuman yksin. Tietty hirveetä -eikä omaa- vauhtia. Pitäisi vain päästä ensin lähtöpaikalle, onko siellä jotain parkkipaikkaa? Jos täysii pitää ajaa niin siirtymät fillarilla ehkä liikaa.
Edit: jaa niin tuo viiva on segmentti eikä reitti, eihän tuota saa ladattua tuosta omiin vehkeisiin.
^ Olin juuri tulossa ehdottamaan samaa. Uudenmaan gravelkartoitus alkaa olla erinomaisella tolalla. Jos haluat, niin vaikkapa mun (Mikko Sten) tai monen muun täällä vaikuttavan Stravaa seuraamalla löytyy helposti valmiita reitti-ideoita. En ihan hirveästi muuta kuin gravelia ole ajellut viime vuosina.
Firlefanz
07.04.2020, 11.04
^jos katselet gravelmap.com (http://gravelmap.com) niin voit suunnitella ihan omat reittisi.
Reitinsuunnittelu tai ei ainakaan onnistunut reitinsuunnittelu tosin ole ihan niin yksinkertaista että vain liittää asfalttisiirtymien avulla kartalta löytämänsä gravelpätkät yhteen. Saahan silläkin tapaa melko varmasti koostettua lenkin jolle kannattaa lähteä, mutta yleensä vasta reitin ajettuaan tietää millaiseksi se olisi oikeastaan pitänyt laatia:cool: Gravelpyöräilyssä silloin kun se on parhaimmillaan on mielestäni hyvin paljon kyse myös rytmistä, siitä miten erilaiset tiet ja maastonkohdat tai nopeammat ja raskaammat osuudet vaihtelevat tai seuraavat toinen toisiaan.
Tuo Sipoon konsepti on kiinnostava, saisi ajaa tapahtuman yksin. Tietty hirveetä -eikä omaa- vauhtia. Pitäisi vain päästä ensin lähtöpaikalle, onko siellä jotain parkkipaikkaa? Jos täysii pitää ajaa niin siirtymät fillarilla ehkä liikaa.
Joudun itsekin tunnustamaan että pelkkä tieto siitä että on ajamassa aikaa saa minut ajamaan hirveämpää vauhtia kuin muuten ajaisin. Mutta sehän on vain yksi mauste jota ilmankin tapahtuma olisi varmasti aivan erinomaisen maittava.
Lähtö- ja maalipaikkahan on vain kivenheiton päässä Nikkilästä. Luulisin että vallitsevassa tilanteessa urheiluhallien ja -kenttien ja koulujen parkkipaikoilla on tilaa. Esimerkiksi Lukkarintien ja Ison Kylätien varrelta lähtisin katsomaan jos olisin automies.
Edit: jaa niin tuo viiva on segmentti eikä reitti, eihän tuota saa ladattua tuosta omiin vehkeisiin.
Ei kai se olisi kovin suuri ongelma? Reittihän on loppujen lopuksi varsin selkeä, siinä ei ole minusta oikeastaan kuin kaksi tai kolme paikkaa joissa niin sanotusti luonnostaan lähtisi ajamaan pois reitiltä eli pelkällä old skool vaakaputkeen teipatulla tielistallakin pärjää - vaikka ainahan on hyvä opetella reitti etukäteen ajamalla se pariin kertaan mielikuvaharjoitteluna.
Mutta iloksesi voin kertoa että luisfraile planificó una aventura con komoot eli täältä löydat ladattavan reitin.
(https://www.komoot.es/tour/165677276?fbclid=IwAR0BFqiwlx0kiahC2GtKJH6J1GUd4rw atT02kbjnLWRXTP7byTWqlAracUY)
Ei kai se olisi kovin suuri ongelma?
No ei, piirtelinkin sen jo itselleni niin pystyy bongaamaan lähelle sattuvia vv-ruutuja.
Katsoin, että peräti 15-16 km tuostakin olisi assua. Miksiköhän Tapiolantieltä ajetaan tylsää 146:a Pornaisiin eikä vaikka 146:n yli ja Kirveskoskentietä Pornaisten suuntaan? No kaipa siihen on jollain paikallistuntijalla syy.
Firlefanz
07.04.2020, 14.50
Niin, voidaan tietysti kysyä miksi ylipäätään pitää käydä Pornaisten kirkonkylässä, kun ei ole tarkoitus edes käydä Shellin terassilla - eli ihan hyvin reitin olisi voinut vetää niin että Tapolantieltä jatketaan Järvenpääntien yli Brusaksentielle (joka tosin taitaa kunnanrajan sillä puolen kantaa Paippistentien nimeä) ja edelleen Kirveskoskentielle.
Mutta minusta voidaan myös kysyä onko gravelreitin suunnittelun ohjenuoraksi otettava että asfaltin osuus on pidettävä mahdollisimman alhaisena tai että tylsiä tieosuuksia on vältettävä. Asian voi ajatella niinkin että asfalttisiirtymät tuovat rytmiä ja vaihtelua ja että kisaluonteisessa tapahtumassa tylsätkin tieosuudet voivat omalla tavallaan tuoda lisää monipuolisuutta ja taktisia vaihtoehtojakin.
PS VV-ruudut on ehkä parempi käydä poimimassa omalla, erillisellä lenkillään:rolleyes:
...Mutta minusta voidaan myös kysyä onko gravelreitin suunnittelun ohjenuoraksi otettava että asfaltin osuus on pidettävä mahdollisimman alhaisena tai että tylsiä tieosuuksia on vältettävä....
Tuota voidaan kysyä tosiaan ihan yleisestikin. Ohjenuora on toki aina tarpeeton rajoittava lieka. Myös jokainen itseään grävelöitsijänä pitävä voi kysyä itseltäänkin "haluanko ajaa päällysteellä?". Itse pyrin välttelemään, mutta juurikin vaikka Veloviewer-touhussa tai matkailuajossa se on välillä -jopa usein- pakollisempaa kuin haluaisi. Tai tapahtumassa järjestäjän niin reitittäessä.
Asian voi ajatella niinkin että asfalttisiirtymät tuovat rytmiä ja vaihtelua ja että kisaluonteisessa tapahtumassa tylsätkin tieosuudet voivat omalla tavallaan tuoda lisää monipuolisuutta ja taktisia vaihtoehtojakin.
Ai niin, täähän oli kisa... miten alkaakin turn-off tuntua. Missä ihmeessä mä olin kun kilpailuviettiä jaettiin :(
PS VV-ruudut on ehkä parempi käydä poimimassa omalla, erillisellä lenkillään:rolleyes:
Kamoon jäbä, jos alle puolen ruudun päässä on uusi ruutu niin kyllä minä poikkean sen hakemassa vaikka kesken kisaluoteisen tapahtuman. Tärkeän ruudun vaikka kauempaankin. Taktinen eksyminen, pidän vaikka bioteknisen tauon jossain kaukaisessa pihaliittymässä.
Gravelliin kuuluu tempo ja jos tempoa saa ajaa assulla, niin se on pelkkää plussaa! Noissa kohdissa tehdään erot lökäpöksyihin :)
Privileged
07.04.2020, 18.46
Noni, nyt siellä on vasta kunnolla haastetta tuova pohja-aika kovemmille kuskeille ajettuna! Onneksi Jesper ajoi niin paljon kovemman ajan kuin minä, jottei tarvi edes harkita lähtee yrittää parantamaan omaa suoritusta :)
Firlefanz
07.04.2020, 22.57
Myös jokainen itseään grävelöitsijänä pitävä voi kysyä itseltäänkin "haluanko ajaa päällysteellä?".
Gravelin syvimpään olemukseen taitaa kuulua että se voi merkitä eri asioita eri fillaristeille. Mutta itse pidän kiinni siitä että historiallisesti gravel on sitä että maantiepyöräilijät halusivat ajaa maantielenkeillään *myös* hiekkateitä. Toisin sanoen mulle gravel on hyvin pitkälle sama asia kuin perinteinen suomalainen ei-lajityypillinen cyclocrosspyöräily. Vähän toisin ilmaisten: mulle gravel ei ole lajityypillisen cyclocrossin sukulaislaji vaan nimeomaan sitä mikä maailmalla tunnetaan nimellä anyroad tai all-road adventure.
Ai niin, täähän oli kisa... miten alkaakin turn-off tuntua. Missä ihmeessä mä olin kun kilpailuviettiä jaettiin :(
Ei se ole kisa, se on tapahtuma johon kuuluu myös ajanotto ja tulosluettelo ja se että parhaat palkitaan. Mutta tapahtumaan on täysin mahdollista ja sopivaa osallistua vaikkei ole lainkaan kiinnostunut siitä onko kolmaskymmenesseitsemäs vai neljäskymmenestoinen. Tai siitä onko JackOjan tai Firlefanzin edellä. Riittää että on mukana tapahtuman hengessä ja kunnioittaa muita osallistujia eli ajaa tosissaan eli lyömättä läskiksi eli ajaa sillä omalla parhaalla vauhdillaan. Jos ei halua poistua omalta mukavuusalueeltaan, niin ei ole pakko; riittää ettei hidastele, pysähtele tai kiertele tarkoituksella saada huonompi aika kuin muuten olisi saanut.
Kamoon jäbä, jos alle puolen ruudun päässä on uusi ruutu niin kyllä minä poikkean sen hakemassa vaikka kesken kisaluonteisen tapahtuman. Tärkeän ruudun vaikka kauempaankin. Taktinen eksyminen, pidän vaikka bioteknisen tauon jossain kaukaisessa pihaliittymässä.
Ei kai Veloviewer-pyöräilyn perimmäinen tarkoitus ole se ettei käydä ajamassa jollain seudulla tai joitain teitä kuin sen kerran kun ruutu haetaan?! Kyllä Sipoon hiekkateitä kannattaa tulla ajamaan ja niistä riittää fillarointi-iloa usemmaksikin ajokerraksi!
Se mitä yritin varovaisesti vihjata oli että voisit vaikka käydä tutustumassa reittiin ja bongata sillä lenkillä VV-ruudut. Sitten voisit tulla ajamaan reitin ilman minkäänlaista kilpailullista orientaatiota tai elementtiä, mutta tosissasi - ja tosissasi vain siksi että pyöräily on joskus hauskempaa nimenomaan silloin kun ajaa tosissaan - ja ilman lekkeriksilyöntejä.
Tai voisit myöhemmin tulla hakemaan VV-ruudut ja ajamaan niitä teitä joita Nice Gravel Paradise -reitillä ei ajeta.
Privileged
11.04.2020, 19.38
.. ja uskallan veikata että esimerkiksi koronaviruksen maantiekilpailut maailmalla lenkkeihin Uudenmaan teillä vaihtamaan joutunut Joonas Henttala on kuullut tapahtumasta ja saattaa hyvinkin käydä reitin ajamassa
Hyvin arvattu! Nyt siellä on hurja aika ajettuna Joonaksen toimesta.
Firlefanz
11.04.2020, 21.01
Jos joku nyt sattuisi epäilemään että uskalsin esittää arvauksen koska olin itse jo kertonut Joonakselle että nyt olisi tämmöinen, niin tulisin siitä oikein iloiseksi:D ja pikkaisen ylpeäksikin:cool:
Ajat kärkikolmikon takanakin ovat kovia! Ja hattua nostan kaikille jotka reitin käyvät ajamassa.
Tapahtumaan osallistuneita ajajia näkyy Stravassa (https://www.strava.com/segments/23214613?filter=overall) 22 (ja jotkut ovat varmaan käyneet reitin ajamassa ilman että ovat Stravassa tai että ovat laittaneet ajonsa julkiseksi). Pääsiäispyhien sää kääntyy valitettavasti huonommaksi, mutta tapahtumahan jatkuu vielä viikon verran, Lämpimämpää on luvassa taas keskiviikosta alkaen ja päiväthän ovat jo niin pitkiä että illallakin ehtii käydä Nice Gravelin kiertämässä!
skithund
12.04.2020, 00.29
Tuo Sipoon konsepti on kiinnostava, saisi ajaa tapahtuman yksin. Tietty hirveetä -eikä omaa- vauhtia. Pitäisi vain päästä ensin lähtöpaikalle, onko siellä jotain parkkipaikkaa? Jos täysii pitää ajaa niin siirtymät fillarilla ehkä liikaa.
Kartanon päiväkoti osoitteessa Sarkatie 8 on muutaman korttelin päässä lähtöpaikalta ja päiväkodin pihassa parkkipaikka, missä ei ole mitään "vain henkilökunnalle" tms. rajoituksia.
Kävin tänään ajamassa itselleni melko kovaa vauhtia, eli n. 25km/h keskarilla. Pirullisen kylmä tuuli.
Gravelin syvimpään olemukseen taitaa kuulua että se voi merkitä eri asioita eri fillaristeille. Mutta itse pidän kiinni siitä että historiallisesti gravel on sitä että maantiepyöräilijät halusivat ajaa maantielenkeillään *myös* hiekkateitä.
Näin itsekin ajattelen.Mahdollisuus kivoihin reitinvalintoihin ilman, että päällysteen laatu niitä rajoittaa. Ei tarvitse pysyä asvaltilla kapearenkaisen maantiepyörän takia, huonokuntoinen asvaltti ei tee ajamisesta turhan jännittävää, eikä tarvitse pyrkiä tiukkaan gravel-muottiin ja vältellä asvalttia.
Tämä Sipoon grävel TT oli aivan fantastinen reitti. Hyvin monipuolisesti erilaista grävel alustaa (välillä aika rajunkokoistakin murikkaa) ja sopivasti asfalttia seassa.
Rengasvalinnan kanssa oli pientä pähkäilyä kun en tiennyt tarkemmin sorateiden laatua ja toisaalta oli tiedossa että asfalttia olisi kuitenkin suhteellisen suuri määrä. Space Chickenin kiekoilla oli valmiina 25mm GP5000 (60+85mm aerokiekot) ja 48mm GK SK 650b - toinen sopimaton vähänkään karkeampaan gräveliin ja toinen liian hidas asfaltille. Asfalttiosuuksien takia mietin jo että 32mm GK sliksi aerokiekoilla voisi olla suht nopea - valitettasti tuo pari oli juuri myyty pois (ja nyt reitin ajaneena tuo 32mm olisi ollut turhan pieni ja epämukava). Varastosta löytyi vanha luottorengas 40mm GK sliksi jonka lopulta asensin maantiepyörän 50mm i20 kiekoille. 78kg elopainolla edessä 2,25bar takana 2,7bar. Edessä olisi ehkä aavistus enemmän saanut olla ja takana vähemmän kun pyörässä oli aerotangot kiinni. Tuo setuppi oli kuitenkin varmaan varsin lähellä optimia. Toki mielenkiintoista olisi testata Gone bite, maxxiksen sliksi, contin terra speed, rene herse jne ja myöskin tietää millä asetuksilla ja renkailla kärkiajat on ajettu. Henttalan Stravasta vakoiltuna taisi olla 35mm Gone allround tuossa pohja-ajassa alla.
Tutustumisajo ns rentoa kovaa meni 269W tehoilla 31,1 keskarilla (häiriötauot ei mukana tuossa, tauot mukaanluettuna 29,4)
Tämä Sipoon grävel TT oli aivan fantastinen reitti. Hyvin monipuolisesti erilaista grävel alustaa (välillä aika rajunkokoistakin murikkaa) ja sopivasti asfalttia seassa.
Rengasvalinnan kanssa oli pientä pähkäilyä kun en tiennyt tarkemmin sorateiden laatua ja toisaalta oli tiedossa että asfalttia olisi kuitenkin suhteellisen suuri määrä. Space Chickenin kiekoilla oli valmiina 25mm GP5000 (60+85mm aerokiekot) ja 48mm GK SK 650b - toinen sopimaton vähänkään karkeampaan gräveliin ja toinen liian hidas asfaltille. Asfalttiosuuksien takia mietin jo että 32mm GK sliksi aerokiekoilla voisi olla suht nopea - valitettasti tuo pari oli juuri myyty pois (ja nyt reitin ajaneena tuo 32mm olisi ollut turhan pieni ja epämukava). Varastosta löytyi vanha luottorengas 40mm GK sliksi jonka lopulta asensin maantiepyörän 50mm i20 kiekoille. 78kg elopainolla edessä 2,25bar takana 2,7bar. Edessä olisi ehkä aavistus enemmän saanut olla ja takana vähemmän kun pyörässä oli aerotangot kiinni. Tuo setuppi oli kuitenkin varmaan varsin lähellä optimia. Toki mielenkiintoista olisi testata Gone bite, maxxiksen sliksi, contin terra speed, rene herse jne ja myöskin tietää millä asetuksilla ja renkailla kärkiajat on ajettu. Henttalan Stravasta vakoiltuna taisi olla 35mm Gone allround tuossa pohja-ajassa alla.
Tutustumisajo ns rentoa kovaa meni 269W tehoilla 31,1 keskarilla (häiriötauot ei mukana tuossa, tauot mukaanluettuna 29,4)
On. Nämä kertovat raakasti aerobisen tehon. Selittelyä voi tietysti tässäkin harrastaa, mutta raaka teho ratkaisee paljon enemmän, mitä maantiellä.
Me käytiin lauantaina ajamassa harjoittelu ajo myöskin. Ainoa vaan, että sähelsin dwmapsin ja garminin kanssa. Lopputuloksena huomattiin, että ajoa on jo +2h mennyt eikä olla edes lähellä nikkilää. Prkln garmin oli väkisin valinnut oikean dirtyn reitin muistista. Tuo on muuten raaka reitti sateiden jälkeen.
40mm gk sliksi on varmastikkin nopein valinta. Minusta 2.6 ja 2.8 on 72kg painolle oikein passeli. Etunen ei vielä putkeltakaan ajaessa painu kasaan.
Firlefanz
29.04.2020, 19.43
Sipoo Nice Gravel Paradise Solo TT ajettiin jo ja KOM ja QOM menivät varmasti oikeille ajajille. Mutta kun mistään virallisesta tapahtumasta ei ollut kyse, sen kai voi katsoa jatkuvan epävirallisesti niin kauan kuin on fillaristeja jotka haluavat sen reitin ajaa ja kenties jopa laittaa ajonsa Stravaan.
Ajajia onkin nyt kertynyt kaikkiaan 42 ja keskari on vaihdellut Joonas Henttalan 35,9 km/h:sta 20 km/h:n pintaan. Kukaan tuskin on pahasti pettynyt reittiin tai katunut että lähti kiusaamaan itseään tai ollut sitä mieltä että olisi ollut parempi ajaa joku muu lenkki.
Minun on tunnustettava että joko kelit eivät mielestäni suosineet tai sitten ei vain ollut tarvittavaa intoa tai paloa. Yhtenä päivänä sitten sain inspiraation kun tajusin olevani Nikkilässä ja ajamassa kohti segmentin lähtöpaikkaa. Mutta siinä kävi niin kuin kävi: jo sillä osalla reittiä jonka hyvin tunsin ja luulin erinomaisen hyvin muistavani tuli kolme ohoeikua.
Eiväthän ne yhteensäkään vieneet kuin ehkä minuutin eikä sillä minuutilla minun suoritusajassani olisi ollut minkäänlaista merkitystä. Mutta kai ne vaikuttivat jo osaltaan niin sanottuun kisafiilikseen, sillä kun sitten myöhemmin tuli iso pummi ja tajusin missanneeni käännöksen pahemman kerran ja ajaneeni ihan väärää tietä, homma lässähti täysin ja suoritus osaltani päättyi siihen.
Kivaa oli silti ja reitinhän pitäisi kelvaa kaikille jotka gravelista tykkäävät (paitsi ehkä niille joiden mielestä gravelin tulee ehdottomasti sisältää polkuja tai muita off-road -osuuksia)! Joku päivä minä vielä sen ajan...enkä häviä Joonakselle ihan täyttä tuntiakaan, jos hyvä päivä sattuu:D
PS Miten lie JackOjan laita? Menikö motivaatioyritykseni niin pahasti ööveriksi ettei häntä enää koko ajatus huvittanut - vai kävikö hän sittenkin reitin osana ruudunhakulenkkiään ajamassa?
PS Miten lie JackOjan laita? Menikö motivaatioyritykseni niin pahasti ööveriksi ettei häntä enää koko ajatus huvittanut - vai kävikö hän sittenkin reitin osana ruudunhakulenkkiään ajamassa?
Osa reitin ruuduista puuttuu vieläkin, ts. en ajanut. Aikomus oli suorittaa suoritus, mutta viimeisellä kisaviikolla oli paskat kelit. Sitten sunnuntaiksi olikin tiedossa hyvää vaihteeksi ja aamulla ajatelin käydä ajelemassa suorituksen iltapäivällä. Katselin tapahtumatiedot @fb ja huomasin tapahtuman päättyneen klo 00:00 sunnuntaiaamuna. En nähnyt pointtia sitten enää lähteä suorittamaan vaan ajelen sen sitten joskus.
Nopea ja hyvä reitti sekä mielenkiintoinen idea. Mielestäni tässä on hyvä paikka lähteä kehittämään jatkumoa, eli mihin seuraavaksi?
Uusi reittihän on jo julkaistu.
https://www.strava.com/segments/23659957
Miellyttävää. Strava-segmentistä ei taida irrota gpx-jälkeä, löytyiskö jostain muualta?
edit: löytyihän se, varmaan ainoa gravel-ryhmä johon en vielä kuulunut FB:ssä.
https://www.komoot.com/tour/t177184202?ref=atd (https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.komoot.com%2Ftour%2Ft177 184202%3Fref%3Datd%26fbclid%3DIwAR0SA9qs0OiznDsl_J MxtZi90pXiZbLtr1QH884smQfpb3MqMfj4VrP-eAk&h=AT3wtYJVf5JppxeiIR6bT0h38LfVOp0PGYjvlP9kB8kDHwGX u6FkGrwHvSb5-Tpsgy9jYOFwMQokb6_4AE8YTMG596R22NzWOIWojD1ZjzhJOVy ILgLnUyML8mCWWYZyhw&__tn__=-UK-R&c[0]=AT0vbYsbdHMos7goqqnPmvzUxvAHI_PF4gi05cvYyf1rvcHNv g5z__-EfH3czTPyTd9VItzatXJU0Jc1z7e0XLR6rVOFkhow4zSrdk6Lj MQ34Ec6HjZUOGK4MfqiIK_bnOEQ49_Do1m30K7BeQHTwXEyHz3 quqOMsU_Nh04hHg4V50QJNjX8aztcJxTRVr6Xep3s)
Firlefanz
30.04.2020, 00.07
Juu, piilotarkoitukseni oli herättää keskustelua - jota tosin luulen jo käydyn niin tämän takana olevassa Dirty Sipoo ja Breakaway yhteisöissä kuin Gravel Grinding Helsingin aktiivienkin keskuudessa.
Mutta eihän yrittänyttä laiteta eli kuka tahansa graveliin nyrjähtänyt tai sille sielunsa myynyt voi speksata reitin, tehdä siitä Strava-segmentin, keksiä tapahtumalle nimen ja julkaista se niin täällä kuin missä vain sopivaksi katsoo. Sopiva aika voisi olla vaikkapa viikko tai kaksi viikonloppua.
Toinen tapa toteuttaa jonkinmuotoinen kisa olisi se maailmalla käytetty että aikaa otettaisiin vain tietyiltä segmenteiltä, joiden välillä voisi tällöin ajaa vähemmän nasta laudassa ikään kuin siirtymänä. Strava huolehtisi tällöin ajanotosta, mutta järjestäjä - kuka se sitten olisikaan - joutuisi yhteenlaskuhommiin ja vastaisi tulosten oikeellisuudesta ja julkistamisesta. Kilpailuin osallistuvat ajajat lähettäisivät järjestäjälle Strava-linkin suorituksestaan.
Firlefanz
30.04.2020, 00.47
Uusi reittihän on jo julkaistu.
https://www.strava.com/segments/23659957
Jaaha, jaaha! Nyt hyödynnetäänkin pariin otteeseen gravelin määritelmän laajuutta eli löytyy sellaisia osuuksia joilla maastopyöräilijä ei välttämättä tuntisi olevansa liikkeellä vääränlaisella kalustolla ja joista kaltaiseni ajotaidoton ei mitenkään selviä hyppäämättä satulasta. Ei ainakaan jos maastossa ei ole tapahtunut merkittäviä muutoksia sen jälkeen kun hän jokunen vuosi sitten uskaltautui koluamaan kaikenlaisia teitä ja tunnustelemaan rajojaan...
Mutta sehän on vain gravelin suola!
Nuo segmentti-kisat, pätkät, yms. toimii niin kauan kuin se pysyy suht pienen harrastajaporukan tiedossa. E-doping sähköpyörien muodossa on nostanut suosiotaan ainakin täällä missä itse asun. Harva se päivä saa olla lippua liehuttamassa Stravassa, kun sähkiksellä ollaan käyty laittamassa pohjat uusiksi. Stravan pitäisi kehittää tuota algoritmiä siten, että se jättää automaattisesti huomioimatta ajat, joista ei käy ilmi syke tai tehotietoa. Tosin pelkkä sykekään ei aina teknisesti haastavilla polkupätkillä riitä, kun se syke kuulemma nousee siinä jumpatessa korkeaksi, vaikka olisikin sähköt käytössä. Mutta tympäsee tämmönen.
Firlefanz
30.04.2020, 10.57
Jos joku jaksaa ja viitsii sähköpyörällään kiertää koko reitin (tai ajaa samana päivänä kaikki segmentit), niin sittenpä ajaa. Eihän sillä ole mitään merkitystä tämmöisen tapahtuman kokonaiskuvassa tai siinä miten hauskaa ja palkitsevaa puuhaa tapahtumaan osallistuminen tai reitin ajaminen meille kaikille muille on.
Tuloslistan kärkisijoilla kummittelevasta sähköpyöräilijästä tuskin on muuta kuin yleistä huvia; Top Teniin päästäkseen pitää aivan varmasti olla sen luokan kuski että on muiden hyvin tuntema ja monille ei-kisakuskeillekin ainakin nimeltä tuttu. Ja meille muille on samantekevää onko sijoitus e-dopingia harrastaneiden takia muutaman sijan todellista alempi.
Jami2003
30.04.2020, 11.21
Jos on laillinen sähköpeili niin tuskin sillä edes pärjää luomukärjelle.
Yleensä ei ole ihan vakiopeli. Täälläkin yhden pätkän keskari oli päälle 35km/h. Alla sähkötäpäriläski.
Mutta joo. Halvat on huvit ja kuka mistäkin kiksinsä saa, jne.
Mitenhän noi maanomistajat asiaan suhtautuu? Jos hiljaisilla tilusteillä alkaa liikkua useita satunnaisia pyöräilijöitä varsinkin #ihantäysii se alkaa kiinnittää huomiota. Joku voi juttusille jäädessään möläyttää, että kilpailuahan tässä ajetaan...
Jonkin verran tunnen töiden puolesta itäuusmaalaisen pienviljelijän mielenlaatua ja se ei juuri koskaan ole myötämielinen tiluksillaan liikkujia kohtaan.
F. Kotlerburg
30.04.2020, 11.56
Nuo segmentti-kisat, pätkät, yms. toimii niin kauan kuin se pysyy suht pienen harrastajaporukan tiedossa. E-doping sähköpyörien muodossa on nostanut suosiotaan ainakin täällä missä itse asun. Harva se päivä saa olla lippua liehuttamassa Stravassa, kun sähkiksellä ollaan käyty laittamassa pohjat uusiksi. Stravan pitäisi kehittää tuota algoritmiä siten, että se jättää automaattisesti huomioimatta ajat, joista ei käy ilmi syke tai tehotietoa. Tosin pelkkä sykekään ei aina teknisesti haastavilla polkupätkillä riitä, kun se syke kuulemma nousee siinä jumpatessa korkeaksi, vaikka olisikin sähköt käytössä. Mutta tympäsee tämmönen.Ketä oikeasti kiinnostaa? Keskittyy omiin tekemisiin ja hankkii elämän.
Firlefanz
30.04.2020, 12.11
Ihan hyvä kysymys. Tosin en usko että esimerkiksi juuri millään nyt ajetun tapahtuman käyttämistä teistä olisi ollut kovin paljon tavanomaisesta poikkeavaa määrää fillaristeja. Tai olihan reitillä kaksi varmaankin harvemmin ajettua (lyhyttä, isommat tiet yhdistävää) pätkää joita saattaa kuvata hiljaisiksi tilusteiksi, mutta kenenkään pihapiiriksi tulkittavan kautta ei ajettu.
Oma kokemus paikallisista on kokonaan toisenlainen. Itse olen heilauttanut kättä kaikille vastaantulijoille ja ehkä yllättävänkin usein tervehdykseen on vastattu. Koskaan ei esimerkiksi autollaan vastaantullut isäntä tai muu asukas ole veivannut ikkunaa auki ja kysellyt tai esittänyt huomautusta siitä että ajan yksityistiellä tms. Kerran olen traktorillaan tietä kunnostaneen ja itsensä tieosuuskunnan päälliköksi itsensä esitelleen vanhemman herrasmiehen kanssa niitä näitä jutellutkin eikä minkäänlaista negatiivisuutta ollut ilmassa.
PS Ehkä suhtautumiserossa on kyse yksinkertaisesti vain siitä että (jollain lailla urheilullisen näköinen) pyöräilijä on helppo nähdä kunniallisilla ja luvallisilla asioilla liikkujaksi joka pysyy tiellä ja menee menojaan häiritsemättä millään lailla satoja vuosia vanhan sukutilan asukkaiden mielenrauhaa - toisin kuin ne joiden koetaan liikkuvan ties millä asioilla tai puuttuvan yksityisen omistusoikeuden piiriin kuuluvaksi katsottuihin asioihin?
Mitenhän noi maanomistajat asiaan suhtautuu? Jos hiljaisilla tilusteillä alkaa liikkua useita satunnaisia pyöräilijöitä varsinkin #ihantäysii se alkaa kiinnittää huomiota. Joku voi juttusille jäädessään möläyttää, että kilpailuahan tässä ajetaan...
Jonkin verran tunnen töiden puolesta itäuusmaalaisen pienviljelijän mielenlaatua ja se ei juuri koskaan ole myötämielinen tiluksillaan liikkujia kohtaan.
Eikä suinkaan rajoitu pelkästään Itä-Uudellemaalle. :)
Huonolla tuurilla saattaa ainakin hankaloittaa lupien saantia ei virtuaalitapahtumille tulevaisuudessa (jos sellasia nyt enää koskaan järjestetäänkään...)
Esimerkiksi Abramsbyntien Hirsalantien puoleiseen päähän viime talven aikana ilmestynyt sähköportti on aivan selkeästi seurausta kasvaneista hiekkatiepyöräilijämääristä.
Fireflanz: veikkaisin, että maanomistajankienkin suhtautumisessa yksittäiseen omaa vauhtiaan ajelevaan fillaristiin, jolla on aikaa heilauttaa kättä ja jäädä juttelemaan tai Strava-Komia metsästävään fillariohjukseen on eroa.
Firlefanz
30.04.2020, 13.32
Esimerkiksi Abramsbyntien Hirsalantien puoleiseen päähän viime talven aikana ilmestynyt sähköportti on aivan selkeästi seurausta kasvaneista hiekkatiepyöräilijämääristä..
Puhummeko nyt JackOjan käyttämää ilmausta lainatakseni pienviljelijöiden suhtautumisesta tai - kuten itse sen pilke silmäkulmassa ilmaisisin - tavallisista ihmisistä koostuvan tiekunnan toimenpiteestä? Sipoossakin on vissi ero siinä ollaanko jonkin kartanon mailla tai ei. Samoin voi olla ihan eri asia silloin kun tietä hallinnoivat ihmiset jotka ovat muuttaneet seudulle nimenomaan saadakseen nauttia "omasta rauhastaan" ja "kotini on linnani" -asenteella ja jotka kuvittelevat olevansa englantilaisia maanomistajia - mutta sellaisia ei ehkä ole kuin Sipoon rantakaistaleella (ja sielläkin vain paikoin).
Firefanz: veikkaisin, että maanomistajankienkin suhtautumisessa yksittäiseen omaa vauhtiaan ajelevaan fillaristiin, jolla on aikaa heilauttaa kättä ja jäädä juttelemaan tai Strava-Komia metsästävään fillariohjukseen on eroa.
Et viitsis loukata noin pahasti! Kyllä minäkin voin joskus fillariohjukselta näyttää! Ei se kädenheilautus vaadi hidastamaan vauhtiaan tippaakaan. Ja sillä juttelukerralla oli muutenkin pakko pysähtyä ja väistää kun kärrytielle eivät molemmat olisi mitenkään mahtuneet. (Ai niin, kerran olen myös ohiajaessani hihkaissut lapiohommissa olleelle kuoppaa täyttäneelle ja soraa tasoittaneelle arvatenkin läheisen talon asukkaalle kiitokset hyvästä tiesta ja sen kunnossapidosta.)
Minusta jos tässä on jokin opetus, niin se että kannattaa muistaa että olemme tavallaan vieraita, joiden on ihan hyvä pitää mielessä että ilman paikallisia meillä ei olisi näitä teitä ajettavaksi. Vaikka ei jaksaisi kättä heiluttaa, voi ainakin antaa reilusti tai jopa liioitellusti tietä silloin kun he sattuvat autoillaan liikkumaan. Ja ehkä sekin että hiekkateitä ja vaihtoehtoisia reittejä on sittenkin niin paljon että voi ajaa sieltä missä vastustusta ei ole esiintynyt.
Ei, ymmärsit väärin, puhuin ihan vaan itsestäni. Saatan minäkin näyttää ohjukselta joskus, mutta ohjusta musta ei enää saa tekemälläkään. :D
Abramsbyn (51-tien eteläpuolinen osa Kirkkonummen itäreunassa) maat on sellaisten sukujen kuin Herlin, Ridderkorp ja Von Wright omistamia. Eivät ole ihan varsinaisesti pienviljelijöitä. Eivätkä todellakaan ole sieltä pahimmasta päästä Kirkkonummen maanomistajia, mutta siitä huolimatta oli se sinne se portti ilmestynyt. Vielä toistaiseksi siihen on jätetty ahtaahko kiertomahdollisuus, mutta saa nähdä miten pitkäksi aikaa. Joskus tän ketjun perustamisen aikoihin siellä pyöräillessä ei ikinä nähnyt ketään muuta. Nykyään sieltä harvoin selviää näkemättä jonkun toisenkin pyöräilijän olipa liikkeellä arkena tai viikonloppuna.
Esimerkiksi Abramsbyntien Hirsalantien puoleiseen päähän viime talven aikana ilmestynyt sähköportti on aivan selkeästi seurausta kasvaneista hiekkatiepyöräilijämääristä...
Jostain luinkin tuosta portista, en ole talven jälkeen siitä vielä ajanutkaan. Onko siinä aukioleva kävelyportti kuitenkin niinkuin siellä toisessa päässä?
Eivät ole ihan varsinaisesti pienviljelijöitä.
Mun Itä-Uudenmaan kokemuksilla mitä isommat tilukset sen joviaalimpi suhtautuminen. Pienenpienestä läntistä isänmaata ollaan tosi mustasukkaisia.
Jostain luinkin tuosta portista, en ole talven jälkeen siitä vielä ajanutkaan. Onko siinä aukioleva kävelyportti kuitenkin niinkuin siellä toisessa päässä?
Mun Itä-Uudenmaan kokemuksilla mitä isommat tilukset sen joviaalimpi suhtautuminen. Pienenpienestä läntistä isänmaata ollaan tosi mustasukkaisia.
Ei ole porttia. Ohi pääsee just ja just hyvin epävirallista reittiä kiertäen. Mun Länsi-Uusimaa-kokemusten perusteella on melkein päin vastoin. Mitä isommat tilukset, sitä mustasukkaisempia niistä ollaan ja sitä laajemmaksi käsite "yksityinen piha-alue" mielletään. (Oy Fiskars Ab kuuluu muuten myös tähän kategoriaan, koska Fiskars GG -tapahtuman tiedotuksen mukaan sinne Fiskarsin omistamien maiden metsäteille ei ole "luvallista" mennä muutoin kuin kyseisen tapahtuman aikaan.)
... Fiskars GG -tapahtuman virallisen kannan mukaan sinne Fiskarsin omistamien maiden metsäteille ei ole "luvallista" mennä muutoin kuin kyseisen tapahtuman aikaan.)
Saavathan he olla sitä mieltä, mielipiteen vapaus vielä maassamme kuitenkin on :)
Tuossa Länsi- ja Itä-Uudenmaan porukoissa on iso ero. Lännessä enempi vanhoja suomenruotsalaisia sukuja ja idässä Karjalan evakkojan ja muita "maatiaisia".
Mut joo, alkaa olla jo offtopiccia.
Mua itseäni kiinnostaisi joku sellainen 3-5 päivän etappi"kisa", jossa lähtö- ja maali samassa paikassa. Semisti voisi olla jotain mahdollisuutta pieneen itsensä huoltamiseen ja (alkeelliseen) majoitukseen.
Ohiampuja
30.04.2020, 18.17
Saavathan he olla sitä mieltä, mielipiteen vapaus vielä maassamme kuitenkin on :)
Heidän mielipiteellä saattaa kuitenkin olla jonkinlainen merkitys koko Fiskarsin pyörätouhuille. Joten siellä varmaan mielellään kuunnellaan ja arvostetaan sitä mielipidettä. ;)
Heidän mielipiteellä saattaa kuitenkin olla jonkinlainen merkitys koko Fiskarsin pyörätouhuille. Joten siellä varmaan mielellään kuunnellaan ja arvostetaan sitä mielipidettä. ;)"Viran puolestahan" heidän kannattaa olla tuota mieltä, mutta silti oikeasti kuka tahansa voi koska tahansa mennä ajamaan niitä metsäteitä.
Kävin myös ajelemassa tuon Sipoo Solo TT:n. Pakko sanoa, että mukavan monipuolinen ja omalle kuntotasolle sopiva kierros näin arki-iltaan. Sen verran kuitenkin poikkesin näköjään kohdassa 53% reitiltä, että Strava ei suoritusta rekisteröinyt. Eipä tosin tuolla reilun 2,5h ajalla listalla muutenkaan leijuttaisi [emoji28]
Puhummeko nyt JackOjan käyttämää ilmausta lainatakseni pienviljelijöiden suhtautumisesta tai - kuten itse sen pilke silmäkulmassa ilmaisisin - tavallisista ihmisistä koostuvan tiekunnan toimenpiteestä? Sipoossakin on vissi ero siinä ollaanko jonkin kartanon mailla tai ei. Samoin voi olla ihan eri asia silloin kun tietä hallinnoivat ihmiset jotka ovat muuttaneet seudulle nimenomaan saadakseen nauttia "omasta rauhastaan" ja "kotini on linnani" -asenteella ja jotka kuvittelevat olevansa englantilaisia maanomistajia - mutta sellaisia ei ehkä ole kuin Sipoon rantakaistaleella (ja sielläkin vain paikoin).
https://i.imgur.com/3kYITOh.jpg
Näin ko. rantakaistaleella. No tämä oli toki päättyvä tie ja kyltin ohi ei tarvinnut mennä VV-ruudun saadakseen.
Firlefanz
01.05.2020, 12.26
Tuo on jo niin hauska että sitä pitäisi käydä vartavasten katsomassa!
PS En silti lähde edes veikkaamaan paikkaa: se voisi olla missä tahansa Majvikista itään aina jonnekin Träskbyhyn ja Sputsundiin saakka. Tiet ovat miltei poikkeuksetta pyöräilyllisesti umpikujia eli päättyvät siihen että vastassa on jonkun talo ja tontti ja yksityinen laituri.
Firlefanz
01.05.2020, 12.55
Kävin myös ajelemassa tuon Sipoo Solo TT:n. Pakko sanoa, että mukavan monipuolinen ja omalle kuntotasolle sopiva kierros näin arki-iltaan. Sen verran kuitenkin poikkesin näköjään kohdassa 53% reitiltä, että Strava ei suoritusta rekisteröinyt. Eipä tosin tuolla reilun 2,5h ajalla listalla muutenkaan leijuttaisi [emoji28]
Sain hieman apua yhdysvaltalaisilta ystäviltäni ja osoittautui että teit pummin Töyrääntiellä eli kääntänyt tiukasti vasempaan semmoiselle kärryuran tapaiselle. Reitti tekee siinä pienen koukkauksen jottei mentäisi lähellekään kenenkään pihapiiriä.
Mutta nythän sinulla on erinomainen tilaisuus uusia lenkki - ja kun tunnet reitin ja sen metkut paremmin, tavoitteeksi voitkin jo asettaa kahden ja puolen tunnin alituksen:cool:
Vain hieman vakavammin: Vaasa-hiihdossa monella aktiivikuntohiihtäjällä - ruotsalaisilla on mainio sana: "elitmotionär":D - on tavoitteena "medaljtid" (jonka alittaneet saavat maalissa oikean suoritusmitalin siinä missä muut joutuvat tyytymään pelkkään vaatimattomaan osallistumismitaliin). Se määräytyy kulloisenkin voittajan ajan perusteella eli hänelle saa hävitä puolet voittoajasta. Tuntuu ehkä suoritukselta jolla ei kannattaisi kehuskella, mutta voin vakuuttaa että sillä kyllä kehdataan ja osataan hillitysti brassailla ja sen mainitseminen tekee vaikutuksen etenkin niihin jotka ovat sitä tavoitelleet vuosi toisensa jälkeen siinä kuitenkaan onnistumatta.
Ellen laskenut ihan väärin 150% Joonas Henttalan ajasta on melko tarkalleen 2.35.09 - ja itse aion leijua ainakin lopun päivää jos siihen pääsen:p
Sain hieman apua yhdysvaltalaisilta ystäviltäni ja osoittautui että teit pummin Töyrääntiellä eli kääntänyt tiukasti vasempaan semmoiselle kärryuran tapaiselle. Reitti tekee siinä pienen koukkauksen jottei mentäisi lähellekään kenenkään pihapiiriä.
Mutta nythän sinulla on erinomainen tilaisuus uusia lenkki - ja kun tunnet reitin ja sen metkut paremmin, tavoitteeksi voitkin jo asettaa kahden ja puolen tunnin alituksen:cool:
Ensi kerralla täytyy muistaa foliohattu, ettei NSA:n satelliitti voi seurata [emoji16] Jep, tuon hudin Stravakin kertoi minulle. Hienosti tulee todennettua omat rajansa kun vertaa omaa aikaa Joonaksen, Lotan ja muiden oikeiden pyöräilijöiden suorituksiin.
Sorateillä sai ajella rauhassa, asvaltilla tuli jokunenkin pyöräilijä vastaan. Mukava kun kaikki tervehtivät. [emoji106] Heppatytöt ja traktorit moikkailin myös ja sain tervehdyksiä ja hymyjä takisin.
Tuskin tulee kuitenkaan uudellee aikaa lähdettyä hakemaan. Reitti on vielä mukavampi ajaa hissukseen nauttien. Samoin aika paljon tuossa kieltämättä mennään noilla yksityisteillä ja välillä oli hieman sellainen olo, että pyöräilin ihmisten pihoilla.
Firlefanz
01.05.2020, 14.32
Tuskin tulee kuitenkaan uudellee aikaa lähdettyä hakemaan. Reitti on vielä mukavampi ajaa hissukseen nauttien. Samoin aika paljon tuossa kieltämättä mennään noilla yksityisteillä ja välillä oli hieman sellainen olo, että pyöräilin ihmisten pihoilla.
Aika tulee siinä sivussa, sen eteen ei tarvitse erikseen mitään tehdä (kunhan on muistanut startata GPS-laitteensa). Mutta yhtä mukavaa kuin on ajaa hissukseen nauttien voi joskus olla myös ajaa oman mukavuusalueensa kattoa kolkutellen. (Sen yläpuolella ajaminen vaatisi oikeanlaista treeniä, tottumusta ja ehkä taipumustakin - mutta sekin on varmasti mukavaa, ainakin joskus ja etenkin jälkeenpäin, niille jotka siihen kykenevät.)
Kommenttiasi ihmisten pihoilla pyöräilemisestä tai edes sitä että siltä voisi jonkun mielestä tuntua en rehellisesti sanottuna ymmärrä lainkaan. Yksityisestä tiestä kertova kylttihän ei suinkaan tarkoita että sen kohdalta alkaa jonkun ihmisen tai perheen privaattisfääri jonne tunkeutuminen pyöräillen olisi jo hyvien tapojenkin vastaista. Enkä millään keksi missä tuonsuuntaisen ajatuksen olisi pitänyt edes käväistä mielessä.
(Ylläolevalla en halua niinkään esittää omaa käsitystäni ainoana oikeana kuin puolustaa järjestäjien kunniaa. Joku äkkinäinen näet pystyy aivan varmasti vetämään sanomastasi sellaisen päätelmän että reitti on vedetty paikoin täysin sopimattomasti ja puutteellista harkintakykyä osoittaen.)
Mutta meillähän on jo uusi reitti nimeltään The good, the ugly and the bad (https://www.strava.com/segments/23659957) ja eiköhän kohta joku kerro meille täällä foorumillakin milloin se "virallisesti" ajetaan.
Reittiä voisi kuvailla luonteeltaan paikoin hieman toisenlaiseksi ja pienenä esimakuna kuva siitä miltä näyttää kun reitti jatkuu Seisepuuntien päästä:
https://pic.useful.fi/tJ-yS2E5n.jpg
(Ylläolevalla en halua niinkään esittää omaa käsitystäni ainoana oikeana kuin puolustaa järjestäjien kunniaa. Joku äkkinäinen näet pystyy aivan varmasti vetämään sanomastasi sellaisen päätelmän että reitti on vedetty paikoin täysin sopimattomasti ja puutteellista harkintakykyä osoittaen.)
Noin ei kannata tulkita. Itse ehkä liian herkästi tulkitsen nuo yksityistie- ja ajokielto merkit niin, että liikutaan alueella, jolla liikkumista ei hyvällä katsota. Ja pahin kohtahan oli se, kun eksyin reitiltä [emoji6]
Juuri näin, muttei silti aina. Usein näkee kieltomerkkejä, joilla maanomistaja kieltää itseltäänkin ajamisen. On tuskin ajatellut lopouun saakka, mutta sen ei pitäisi vaikuttaa muiden valintoihin. Toisaalta Rannikkoreitin osuudella Salo-Kirjakkala on myös ajokielto, jonka tarkoitus on kieltää muiden kuin maanomistajan moottoriajoneuvoliikenne...
Taphtumien järjestämisestä ilman lupaa voisi konsultoida geokätköilijöitä. Heillä on varmaan kokemusta aiheesta varsinkin, kun porukka liikkuu usein autolla. Olen itsekin pyytänyt erään kätkön siirtämistä, kun reitti kätkölle houkutteli käyttämään pihapiiriä.
Firlefanzin kommentti käytöstavoista pitää paikkaansa. Ihminen viestii olemuksellaan ja muilla pienillä jutuilla paljon. Se ratkaisee, millaisen vastaanoton saa. Ei se, että liikkuu luvallisesti jokamiehenoikeuksien turvin.
skithund
02.05.2020, 10.20
Mutta meillähän on jo uusi reitti nimeltään The good, the ugly and the bad (https://www.strava.com/segments/23659957) ja eiköhän kohta joku kerro meille täällä foorumillakin milloin se "virallisesti" ajetaan.
Facebook eventissä (https://www.facebook.com/events/161393348554266/) sanotaan "Alkaa 30. huhtik. kello 6.00, päättyy 13. toukok. kello 22.00", eli kisa on käynnissä.
OT: Olin pitkään poissa Facebookista, mutta piti liittyä takaisin, kun turhan monista tapahtumista saa tiedon / infon / tiedotuksen vain ja ainoastaan sitä kautta.
Firlefanz
03.05.2020, 14.01
Kiitokset informaatiosta!
(Vaikka olisihan minun itseni pitänyt hakea sitä oikeasta paikasta - mutta minähän olen vanha jäärä, enkä pysy mukana tämänkaltaisissa jutuissa. Kuvittelen yhä että Fillarifoorumi on se keskeisin foorumi kaikenlaiselle pyöräilyyn liittyvälle ja että sitä seuraamalla tulisi voida pysyä ajan tasalla ja mukana sen suhteen mitä Suomessa tapahtuu...)
PS Hieman yllättäen huomasin ettei tämä "Second SOLO challenge of Dirty Sipoo by Breakaway CC" ollut heti alusta saanut osakseen samaa suosiota kuin se ensimmäinen. Mutta oikeastaan vasta tänään onkin syytä odottaa ajajia eli on ensimmäinen päivä jolloin ei pitäisi olla suurempia esimerkiksi mahdollisia työviikkoon tai kalenteriin liittyviä esteitä
PPS Minulta se taitaa jäädä ajamatta jo aiemmin kertomastani syystä. Järjestäjät itse ilmaisevat asian näin: "The name of this event is related to the difficulty of this route. Participate and you will understand. ;-)" ja uskoisin että siinä pitäisi olla houkutinta kerrakseen niille jotka ehkä vieroksuivat asfaltin osuutta Nice Gravel Paradisessa. Nyt sitä on häviävän vähän, lyhyet pätkät Linnanpellontietä ja Brusaksentietä ja hiukan pitempi Monninkyläntietä, ja off-roadia eli jonkinlaista kärryuraa tai polku taitaa olla metreissä mitattuna ainakin yhtä paljon.
Firlefanz
08.05.2020, 09.16
Katson uutisoinnin arvoiseksi että The good, the ugly and the bad #dirtysipoo #dssolott (https://www.strava.com/segments/23659957?filter=overall) on nyt käyty ajamassa kuuden (6) ajajan toimesta - ja ennen kaikkea sen että A-J Juntunen ajoi (minulle käsittämättömän kovan) pohja-ajan 1:56:40 (mikä tekee keskariksi 32,3 km/h).
PS Nice Gravel paradise SOLO Time trial #dirtysipoo #dssolott (https://www.strava.com/segments/23214613?filter=overall) on saanut liikkeelle kaikkiaan 45 gravel-fillaristia (+ sen yhden joka ajoi Töyrääntiellä reitiltä + yhden joka myös ajoi reitiltä vaikkakin vasta vähän myöhemmin eli minut + ne jotka ajoivat reitin mutta eivät ole Stravassa.) Vaikka olosuhteet saattavat olla aavistuksen parempia kuin varsinaisena suoritusaikana, ei ole ollenkaan tyylitöntä käydä ajamassa itselleen aika vasta nyt! (Sitä paitsi voi yhtä hyvin olla niin että joku tienpätkä on sorastettu tai muuten hitaammassa kunnossa kuin tuolloin...but that's gravel for you!)
skithund
10.05.2020, 17.34
Kävin tänään retkipyöräilemässä reitin aikaan 3:09:28. Aikamoinen tuuli taas.
Reitti oli aikalailla sellainen, mitä on tullut pääasiassa ajettua jäykkäperä xc-maasturilla. Asfalttisiirtymää, hiekkateitä, metsäteitä, singleträkkiä, vähän juurakkoa ja mutaakin.
Ei ihan pelkkää greiveliä.
http://i.imgur.com/jvhCVxcl.jpg (https://imgur.com/jvhCVxc)
Jaa että vaihtelevia hiekkateitä, jonkin verran asfalttia ja mahdollisesti joitakin helppoja polkuja? Ei tuo varsinaisesti kauhean vallankumoukselliselta konseptilta kuullosta...
Juolahti vaan mieleen tän ketjun alkuajat, kun facebookista löytyvässä Gravel grinding Suomi -ryhmässä on näköjään reilu 2200 jäsentä tällä hetkellä, jäsenten määrä kasvaa melkein päivittäin ja "graveloinnista" näyttäisi tulleen suunnilleen Suomen kansallisharrastus. Ehkäpä vähän jotain vallankumouksellista konseptista taisi kuitenkin syntyä. ;)
(Vähän on alkanut huolettamaan, että miten käy Suomen cyclocross-skenen. Onko kaikki myyneet gravelinnostuksissaan cyclocrossarinsa pois ja syksyn tullessa rypeneet "graveleidensa" kanssa pölyssä, mudassa ja ravassa jo yllinkyllin. Vai käykö kuitenkin niin päin, että kun ennen asfaltin laitaa pyöräilleet ja gravelbuumin myötä pyöräilystä innostuneet, kokonaan uudet harrastajat pääsee pölyn, mudan ja ravan makuun, alkaa niitä kiinnostaa cyclocrossikin...?)
skithund
06.07.2020, 20.34
Esimerkiksi Abramsbyntien Hirsalantien puoleiseen päähän viime talven aikana ilmestynyt sähköportti on aivan selkeästi seurausta kasvaneista hiekkatiepyöräilijämääristä
Kysyin pari kuukautta sitten Kirkkonummen kaupungilta, että mites tälläinen yksityistien täysin blokkaavan portin rakentaminen ja jokamiehenoikeudet. Vastaus hieman yllätti.
Jokamiehenoikeuden nojalla voi liikkua luonnossa kävellen, pyöräillen, hiihtäen ja ratsastaen. Jokamiehenoikeuden nojalla liikkuva ei sitävästoin saa haitata maanomistajan maankäyttöä tai liikkua yksityisellä piha-alueella. Ennen porttia asetetun Kielletty ajosuunta -merkin lisäksi on lisäkilpi "Yksityispiha Tie päättyy". Tiellä liikkuville on siten ilmoitettu, että tie johtaa yksityiselle pihalle ja siten sitä ei ole tarkoitettu jokamiehenoikeudennojalla yleisesti käytettäväksi.
Elina Kasteenpohja, toimistoinsinööri
Kysyin pari kuukautta sitten Kirkkonummen kaupungilta, että mites tälläinen yksityistien täysin blokkaavan portin rakentaminen ja jokamiehenoikeudet. Vastaus hieman yllätti.
Ahaa. Eli portti kumoaa jokamiehenoikeuden, kyseisellä tienpätkällä ei siis saa kävelläkään. En nyt ole lain asiantuntija, mutta väitän että kyseinen tulkinta on syvältä jostain :D Kielletty ajosuuntahan ei tietenkään kävelijöihin vaikuta. Ps. kannattaa tiedustella onko kyseinen tieosuuskunta saanut avustusta kunnalta, jos on niin yksityistielaki melko yksiselitteisesti kieltää puomien yms. rakentamisen.
Vähän veikkaan, ettei kyseiselle tielle ole ollut tarvetta hakea avustusta kunnilta. Jo pelkästään tuo portti töineen maksaa varmaan s-mersun verran.
Käsittääkseni omalle tielle saa laittaa portin.
skithund
07.07.2020, 19.12
Itsekin olen yksityistien tiekunnan osakas ja kyllähän tuo on hölynpölyä, ettei jokamiehenoikeuksia saa käyttää, koska "tie johtaa yksityiselle pihalle". Mitä tuo ei nyt varsinaisesti edes tee. Tokihan tuossa Abramsbyntien kohdilla varmaan suurin osa sorapyöräilijöistä kulkee maatalousrakennusten välistä koilliseen.
Vähän veikkaan, ettei kyseiselle tielle ole ollut tarvetta hakea avustusta kunnilta. Jo pelkästään tuo portti töineen maksaa varmaan s-mersun verran.
Käsittääkseni omalle tielle saa laittaa portin.
Juu niin saakin, mutta portti ei vaikuta jokamiehenoikeuksiin, eli esim pyöräilyyn tai kävelyyn.
Juu niin saakin, mutta portti ei vaikuta jokamiehenoikeuksiin, eli esim pyöräilyyn tai kävelyyn.
Kyllä se vähän vaikuttaa, kun portin kiertäminen on tässä tapauksessa oikeasti hankalaa :)
Lisäksi laitumelle meno on täysin omalla vastuulla olevaa toimintaa. Tuollahan laiduntaa niitä kivitalon kokoisia nautoja.
Ahaa. Eli portti kumoaa jokamiehenoikeuden, kyseisellä tienpätkällä ei siis saa kävelläkään. En nyt ole lain asiantuntija, mutta väitän että kyseinen tulkinta on syvältä jostain :D Kielletty ajosuuntahan ei tietenkään kävelijöihin vaikuta.
Tämä on muuten varmasti yksi harvoja teitä joissa on kielletty ajosuunta molempiin suuntiin :D
Samaa mieltä Skithundin kanssa siitä että tie ei varsinaisesti johda yksityiselle pihalle. Toki ymmärrettävästi miljardöörin mielioikut painaa kunnantalolla enemmän kuin jonkun toispaikkakuntalaisen pyöräilijän. ;D
skithund
07.07.2020, 22.31
Itsehän olen ne kaksi kertaa tuolla kulkenut viereisen Pihapolku nimisen tien kautta, missä on ajoneuvoilla ajo kielletty kyltti (ja sen alla loogisesti 10km/h nopeusrajoitus, joka koskee ajoneuvoja) :D
Ilmeisesti ihan tapana tuolla Kirkkonummen suunnalla tehdä asioita tyhmästi.
http://i.imgur.com/vPnoHLJb.png (https://imgur.com/vPnoHLJ)http://i.imgur.com/8yeHi6sb.png (https://imgur.com/8yeHi6s)
Ollaanko siis sitä mieltä, että Abramsbyn rakennusten vierestä kulkeva tie ei kulje yksityisen pihapiirin kautta? Jokamiehenoikeuksien ymmärtämällä tavalla?
En tiedä abramsbystä, mutta ainakin täälä maalla on ihan normaalia että maatalon rakennuksia on molemmilla puolilla tietä. Kulkee se tie sillon varmaan pihapiirin läpi, mutta ei siitä ole ollu tapana mitään meteliä nostaa. :)
http://imgur.com/vYy9Znz.jpg
Tämäkö on paikka?
https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/karttapaikka/?lang=fi&share=customMarker&n=6668218.8986697225&e=366148.87567502796&title=t%C3%A4m%C3%A4k%C3%B6%3F&desc=&zoom=10&layers=%5B%7B%22id%22%3A2%2C%22opacity%22%3A100%7D %5D
Monestihan noilla on tierasite niin ei oikein voi estääkään kulkua. Ja osalle se ja sama. Meillä vähän vastaava paikka ja lupa kulkea mutta silleen ollaan vähän sovittu ketkä ajelee että ei nyt ihan joka viikko mennä siitä.
gra·vl (https://ssl.gstatic.com/dictionary/static/pronunciation/2019-10-21/audio/gr/gravel_en_us_1.mp3) :)
skithund
08.07.2020, 16.01
Ollaanko siis sitä mieltä, että Abramsbyn rakennusten vierestä kulkeva tie ei kulje yksityisen pihapiirin kautta? Jokamiehenoikeuksien ymmärtämällä tavalla?
Mä näkisin asian niin, että reitti Långvikin suunnasta koilliseen (maatalousrakennusten välistä) kulkee pihapiirin kautta, mutta jokamiehenoikeuksilla saisi kyllä kulkea. Lähin asuinrakennushan on siinä "keskisaarekkeessa" puiden ympäröimänä. Saattaa olla, että muistan hieman väärin, kun tosiaan vain kaksi kertaa olen tuosta kulkenut. Jälkimmäisellä kerralla olin tietoinen tästä uudesta portista ja melko varovasti kyllä menin tuon "pihapiirin" poikki, kun aivan varmasti pyöräilijätkin sieltä halutaan pitää poissa.
Tosiaan sehän on sanomattakin selvää, että Nimb... eikun Finnbyn tiekunnan alueelle ei ulkopuolisia haluta. Sarvvikin päätyyn automaattiportti asennettiin kunnan luvalla, koska "asiaton liikuskelu tiellä on lisääntynyt" ja "satunnaiset käyttäjät eivät välitä kielloista". Långvikin päädyssä ei ilmeisesti tarvittu kunnan lupia, koska kyseessä ei ole varsinaisesti mikään nimetty yksityistie, vaan ihan vaan jostain kärrypolusta muodostunut oma tie.
Tällä Långvikistä Abramsbyhyn tulevalla pätkällä ei varmaankaan ole mitään tierasitetta, kun kyseessä ei varsinaisesti ole tie (mikä sen juridinen nimi sit onkaan). Mutta Abramsbyntiellä varmasti on, kun näyttäisi olevan useampi kiinteistö tien varrella. Ja kaksi tiekuntaa.
Paikka en tunne, mutta kartan perusteella tulee mieleen kaksi juttua. Paikan voi kiertää n. kilsan ylimääräisellä matkalla eli ei tunnu missään, kun ajetaan lenkkiä, eikä työ- tai kauppamatkaa. Toisekseen, pihapiirissä liikutaan todennäköisesi suurilla koneilla ja näkyvyys on rakennusten katveissa huono. On paljon mukavampi ajella noita koneita, kun gravelpyöräilijät ei puikkelehdi välissä jäämässä koneen alle. En siis oikein ymmärrä, mikä ongelma tähän asiaan liittyy.
F. Kotlerburg
08.07.2020, 22.01
Ongelma vaikuttaisi olevan "minulla on oikeus"-pyöräiljät pk-seudulta.
Paikka en tunne, mutta kartan perusteella tulee mieleen kaksi juttua. Paikan voi kiertää n. kilsan ylimääräisellä matkalla eli ei tunnu missään, kun ajetaan lenkkiä, eikä työ- tai kauppamatkaa. Toisekseen, pihapiirissä liikutaan todennäköisesi suurilla koneilla ja näkyvyys on rakennusten katveissa huono. On paljon mukavampi ajella noita koneita, kun gravelpyöräilijät ei puikkelehdi välissä jäämässä koneen alle. En siis oikein ymmärrä, mikä ongelma tähän asiaan liittyy.
Millaista kiertoreittiä meinaat?
Ei siellä koneita juurikaan liiku, mutta sitä Långvikintielle vievää metsätien pätkää käytetään hevosten treeniratana ja joskus on ollut karjaa laiduntamassa siellä tien varressa metsässä, joten silloin kun karjaa liikutellaan, ne käyttää sitä samaa tietä. Veikkaan, että yksi kyseisen tien käyttäjämäärän kasvun aiheuttama ongelma on peurojen elämän häiriintyminen ja karkaaminen muualle. Yksi peuralauma siellä on mun mielestä eristetty aitojen sisään. Samasta syystä Junkarsin mailla on yritetty rajoittaa liikkumista siellä venäläisten entisen lentokentän ympäristössä.
Sen suhteen, että onko se navetan ohituskohta pihaa vai ei, mä olen sitä mieltä, että ei ole. Tie on läpikuljettava ja se ei kulje asuinpihan poikki. Kun mennään enemmän maaseudulle, vastaavia paikkoja löytyy vaikka kuinka. Onko siis se portin kiertomahdollisuuus jotenkin tukittu?
Paikka en tunne, mutta kartan perusteella tulee mieleen kaksi juttua. Paikan voi kiertää n. kilsan ylimääräisellä matkalla eli ei tunnu missään, kun ajetaan lenkkiä, eikä työ- tai kauppamatkaa. Toisekseen, pihapiirissä liikutaan todennäköisesi suurilla koneilla ja näkyvyys on rakennusten katveissa huono. On paljon mukavampi ajella noita koneita, kun gravelpyöräilijät ei puikkelehdi välissä jäämässä koneen alle. En siis oikein ymmärrä, mikä ongelma tähän asiaan liittyy.
Nyt en ihan ymmärrä. Abramsby - Långvik väli ei ole kierrettävissä kilsan matkalla. Tässä puheena oleva portti ja kyltti piha-alueesta on tuolla pätkällä. Toinen keskustelunaihe on talousrakennusten välissä menevä tie, minkä voi kiertää Abramsbyntien kautta, ehkä tarkoitat tätä, mutta sekin johtaa tuolle portilliselle tielle.
^ niinjoo mä tosiaan ajan aina Abramsbyntien kautta. Jos siitä talojen välistä kulkee paljon fillareita, niin ehkä ymmärrän, mistä tarve portille on syntynyt.
Juu niin saakin, mutta portti ei vaikuta jokamiehenoikeuksiin, eli esim pyöräilyyn tai kävelyyn.
Ennen kuin täällä ollaan liikaa riehaantumassa oikeuksien loukkauksista ja muusta, voisin todeta että lainaamani teksti ei taida olla vieras portin pystyttäjällekään.
Suosittelen menemään ja ajamaan ennemmin kuin spekuloimaan foorumilla.
Itse olen valinnut kiertää tilan keskeltä menevän tien tekemällä juurikin aiemmin mainitun koukkauksen lännen kautta. Muistan myös tervehtiä muita tienkäyttäjiä niin ei jää paha mieli tuimasta trikoojampasta joka katsoo kaikkialle muualle paitsi silmiin.
^ juuri näin ja itseasiassa Antti ajeli traktorilla vastaan joskus Abramsbyntiellä ja tervehti ihan ystävällisesti, kun kun heilautin kättä. Abramsbyntien alussa olevassa portissa on kuitenkin ihan yleiseen kulkemiseen tarkoitettu ovi ja vain pyyntö siitä, että ovi suljetaan kulkemisen jälkeen. Jonkin verran siellä on myös jalkaisin kulkevien ulkoilijoiden määrä lisääntynyt, kun golfkentän ja Kivenlahden väliin jäävä asuinalue on kasvanut. Thorsvikin alueen olen katsonut viisaammaksi jättää rauhaan.
Juu, täytyy korostaa että kertaakaan en ole joutunut minkäänlaisen huutelun tai hyökkäyksen kohteeksi noilla mailla vaikka kohtaamisia on ollut.
Nyt en ihan ymmärrä. Abramsby - Långvik väli ei ole kierrettävissä kilsan matkalla. Tässä puheena oleva portti ja kyltti piha-alueesta on tuolla pätkällä. Toinen keskustelunaihe on talousrakennusten välissä menevä tie, minkä voi kiertää Abramsbyntien kautta, ehkä tarkoitat tätä, mutta sekin johtaa tuolle portilliselle tielle.
Oletin, että kyse on tuosta paikasta, johon Pexxi laittoi edellisellä sivulla karttalinkin.
Oletin, että kyse on tuosta paikasta, johon Pexxi laittoi edellisellä sivulla karttalinkin.
Olettamuksesi osui oikeaan, Abramsbyntien kautta kiertäminen on asiantuntijan valinta kun aikoo kulkea portin kautta samalla tavalla kuin muukin kevyt liikenne.
Hyvin toimii avausnappula portissa. Aukeaa sen verran, että auto ei mahdu portista, mutta pyörän kanssa pääsee. Turhaan olen kiertänyt portin reunan kautta.. :D
PK-seudun gravelit on katoavainen luonnonvara; Pikkalan kaapelitehtaan ja Kantvikin Satamatien välissä kulkenut metsätie-/polkureitti, joka menee vanhaa venäläisten rakentamaa Kabanovintien uraa myöten on raiskattu ihan täysin. Kunnallistekniikka rakenteilla, joten seuraavaksi siellä on taloja ja autotie.
Hyvin toimii avausnappula portissa. Aukeaa sen verran, että auto ei mahdu portista, mutta pyörän kanssa pääsee. Turhaan olen kiertänyt portin reunan kautta.. :D
Jep👍🏼
Taisitte eilen tulla porttiretkeltä juuri vastaan Länärin ja Sundsbergintien ympyrässä. Yritin ainakin tervehtiä, en tiedä onnistuinko :)
Hyvin toimii avausnappula portissa. Aukeaa sen verran, että auto ei mahdu portista, mutta pyörän kanssa pääsee. Turhaan olen kiertänyt portin reunan kautta.. :D
Löysitkö itse vai saitko infoa?
Koska tuo asia on nyt julki niin voinen sanoa tässä muutaman sanan, kun soitin tilanhoitajalle reilu viikko sitten.
Sarfvikin portti on aikanaan laitettu lisääntyneen autoliikenteen takia. Muistan joskus 90-luvulla kun golfkentän kuiva ruohikko syttyi palamaan aika lähellä sitä isoa mäkeä. Voi herranen aika sitä autoilijoiden määrää. Ei meinannu traktorilla päästä läpi.
Tämä portti Långvikin päässä. No, siihen on olemassa hyvä syy, mutta en voi sitä sanoa. Mutta pyöräilijöiden takia sitä ei todellakaan ole laitettu. Kyllä Thorsvikissa tiedetään, että pyöräily yksityistiellä on sallittua.
Jos Abramsbyn talourakennusten läpi on pakko ajaa niin se olisi hyvä tehdä suoraviivaisesti eli ei jäädä ihmettelemään. On kuulemma sellaistakin porukkaa ollut liikkeellä, jotka menee sisälle navettaan. Ja tämähän ei nyt ole oikein suotavaa.
Keväisin pyöräilijämäärät aina vähän nousee talven jäljiltä, mutta kesän koittaessa hiipuu.
Sesonkiaikaan (kevätkylvö, säilörehu, viljan puinti) alueella ajaessa kannattaa olla tarkkana, koska koneet liikkuu.
^^ Joo varmastikin, moi vaan!
^ Sattui portille kaksi neito-oletettua samaan aikaan. Heidän perässään kuljettiin ja mietittiin, että ollaanpa oltu tyhmiä, kun ollaan kierretty se. Napista olin kyllä lukenut jostain tuolta aikaisemmilta sivuilta jo, mutta en ollut uskaltanut tai kokenut tarpeelliseksi kokeilla sitä. Parempi fiilis oli kyllä ajella Abramsbyntielle, kun ei ollut niin "omppuvarkaissa olo". Kiva kuulla, että sorapyöräilijöiden määrän lisääntyminen ei ole ollut portin rakentamisen syy.
DIY-Kanza on nyt kokeiltu täysmittaisena. Oli raaka kokemus, mutta opettava. Aika paljon pitkiä ja kovia lenkkejä on tullut ajettua, mutta ei näin pitkää. Tehot oli Z2-alueella koko ajan, syke Z1/Z2. 579 TSS oli koko setin kuorma. Lopussa ei oikein enää mennyt neste eikä ruoka alas, mutta näköjään sitä jostakin saa kaivettua energiaa. Tievalinta osui aika lailla nappiin, ei juurikaan ollut kestopäällystettä ajettavana. Vähän ehkä viileämpää keliä olisi toivonut, ehkä optimaalisinta tämä olisi ajaa joskus keväällä, kun on jo aika valoisaa mutta ei liian kuuma päivällä. Tästä varmaan kestää pari viikkoa palautua ennen kuin uskaltaa alkaa tekemään mitään kovatehoisempaa.
Hei onko joku Länsi-Uusimaa-graveloijista onnistunut kiertämään Palojärven tuolta länsipuolelta (https://www.strava.com/activities/3950335888)?
Kartan mukaan sieltä pääsisi ja olin eilen suunnitellut polkevani sitä kautta Annilantielle ja siitä Kehlaan kahville, mutta ei se ihan onnistunutkaan. Palakoskentien päässä on sellanen outo asumaton museomainen vanha pihapiiri, puinen portti ja "yksityisalue"-kyltti. Paikka ja tie näyttää sellaiselta, että ei siellä edempänäkään kukaan asu. Portista pääsee kulkemaan, joten jatkoin jonkin matkaa siitä eteenpäin. Sitten alkoi kuulumaan niin vihaista koirien haukuntaa, että meni pupu pöksyyn, heitin uukkarin ja vaihdoin suunnitelmaa..
Hei onko joku Länsi-Uusimaa-graveloijista onnistunut kiertämään Palojärven tuolta länsipuolelta (https://www.strava.com/activities/3950335888)?
Kartan mukaan sieltä pääsisi ja olin eilen suunnitellut polkevani sitä kautta Annilantielle ja siitä Kehlaan kahville, mutta ei se ihan onnistunutkaan. Palakoskentien päässä on sellanen outo asumaton museomainen vanha pihapiiri, puinen portti ja "yksityisalue"-kyltti. Paikka ja tie näyttää sellaiselta, että ei siellä edempänäkään kukaan asu. Portista pääsee kulkemaan, joten jatkoin jonkin matkaa siitä eteenpäin. Sitten alkoi kuulumaan niin vihaista koirien haukuntaa, että meni pupu pöksyyn, heitin uukkarin ja vaihdoin suunnitelmaa..
Oisko tässä?
https://www.strava.com/activities/3316061430
Vitträskin kohdilla heti alussa oli "hivenen" heikosti ajettava kohta, mutta muuten pääsi. Tai no saatettiin kyllä ihan hintsusti kanttaa pyörää jossain toisessakin kohtaa. Se polku vaan hävisi :) Ihan helkkarin hauska lenkki ja tuo tai vastaava täytyy ajaa kohta uudelleen.
Jos en väärin muista, niin tuossa tarkoittamassasi kohdassa talo oli aika kaukana mäen päällä, eli ei missään nimessä mennyt pihapiirin kautta. Olisiko ollut noin 100m sen ristikkoportin jälkeen. Siitä eteenpäin ei yhtään mitään asutusta edessä.
Minäkin olen siitä tietenkin ajanut näköjään kesällä 2019 kun ruutuja on pitänyt hakea sieltäkin. Tulin etelästä päin ja yksityisalue paljastui vasta siellä myöhemmin. Hyvä ura sieltä tulee. Vähän pusikkoinen ja savinen paikoin, mutta ajamalla pääsee.
https://strava.app.link/5wCIeiU1a9
Pari kesäasuntoa matkan varrella on, mutta kenenkään pihalla ei kuljeta sitä "museota" lukuun ottamatta. En laittanut Gravelmappiin kuitenkaan tuosta syystä.
Juuri tuolla jossain on mökki, jossa Pentti Saarikoski vietti 70-luvun alussa kesiään. Mikäköhän, ettei vaan se "museomökki"?
Tuolla omalla lenkillä vastaava uukkari piti tehdä Myllykylässä. Pihaa, yksityisaluetta ja haukuntaa.
Mahtavaa, kiitos molemmille. Vähän harmittaa nyt, etten vaan jatkanut, mutta jäipä jotain ensi kerrallekin.
Joo se Myllykylän vanhan myllyn sillan yli kulkeva reitti oli vielä toissa kesänä autollakin ajettava. Sitten silta todettiin niin huonokuntoiseksi, että autolla ajo kiellettiin ja tierasite poistettiin tontin läpi menevältä osuudelta, jolloin omistaja saattoi pistää tien poikki. Harmi, koska on se on hieno paikka ja reitti oli kiva. Viime kesänä rouvan kanssa siitä vielä poljettiin ja silloin tontin omistaja antoi luvan kulkea läpi ja kertoi ylläolevan. Karttoihin muutos ei ole päivittynyt.
K.Kuronen
23.08.2020, 10.14
DIY-Kanza on nyt kokeiltu täysmittaisena. Oli raaka kokemus, mutta opettava. Aika paljon pitkiä ja kovia lenkkejä on tullut ajettua, mutta ei näin pitkää. Tehot oli Z2-alueella koko ajan, syke Z1/Z2. 579 TSS oli koko setin kuorma. Lopussa ei oikein enää mennyt neste eikä ruoka alas, mutta näköjään sitä jostakin saa kaivettua energiaa. Tievalinta osui aika lailla nappiin, ei juurikaan ollut kestopäällystettä ajettavana. Vähän ehkä viileämpää keliä olisi toivonut, ehkä optimaalisinta tämä olisi ajaa joskus keväällä, kun on jo aika valoisaa mutta ei liian kuuma päivällä. Tästä varmaan kestää pari viikkoa palautua ennen kuin uskaltaa alkaa tekemään mitään kovatehoisempaa.
Tästä voisi lukea vähän enemmänkin. Omassa päässäni olen pyöritellyt tuollaista, mutta en ole vielä rohjennut.
Oisko tässä?
https://www.strava.com/activities/3316061430
Vitträskin kohdilla heti alussa oli "hivenen" heikosti ajettava kohta, mutta muuten pääsi. Tai no saatettiin kyllä ihan hintsusti kanttaa pyörää jossain toisessakin kohtaa. Se polku vaan hävisi :) Ihan helkkarin hauska lenkki ja tuo tai vastaava täytyy ajaa kohta uudelleen.
Vitträskin luoteispuolella, Herrlantien alkupäästä lähtevä, sähkölinjan alla kulkeva polku, joka yhdistää Herrlantien ja Leppäsuontien on kiva, jos haluut vähän enemmän mud wrestlingiä ens kerralle. On siis ihan ajettava, ei tunkattava. :)
skithund
23.08.2020, 11.47
Hei onko joku Länsi-Uusimaa-graveloijista onnistunut kiertämään Palojärven tuolta länsipuolelta (https://www.strava.com/activities/3950335888)?
Tuli ajettua Dirty Kanzelled lenkillä (https://www.strava.com/activities/3536452366) etelän suunnasta. Tosiaan kyltitetty, että yksityinen piha-alue ja läpikulku kielletty. Ei porttia etelästä tullessa. Koska asunto oli sen verran kaukana itse tiestä, ajelin hissukseen läpi. Joku mies oli tekemässä pihatöitä talon kohdalla, vilkaisi suuntaani, eikä ainakaan huudellut perään. Pohjoispäässä sitten oli puinen portti kiinni (ei lukittu).
Talisker
25.08.2020, 09.36
https://www.pirkankierros.fi/pirkan-pyoraily/ Hiekkapirkan hitaampi ryhmä pyöritteli reissun läpi sopuisasti.
Teknisiä tuli vain kaksi (klossin irtoaminen ja rengasrikko).
(CO2 patruunan ja renkaanvaidon palveluhinta säilyi ennallaan: 1 IPA.)
Humööri pysyi hyvänä koko ajan ja höpinä kertoi kuorman olleen suht sopiva.
Näin Stravalleni: https://www.strava.com/activities/3954911441
Siellä pari kuvaaakin.
Kiitokset ajoseuralle, veturikavereille ja Pirkan pyöräilylle!
Talisker
15.09.2020, 10.04
Sunnuntaina 20.9. on tarkoitus ajaa taas syksyinen Hiekkapirkan reitti Tampereelta.
Oliskos se NäsiSora uudelta epäviralliselta tapahtumanimeltään?
Sunnuntaina ruska olisi vähän värikkäämpää ja ke - to sateet ehkä kuivuneet.
Olisko se sitten sunnuntaina, klo 8.30 startilla Mustastalahdesta?
22 ja 24km/h +-1km/h nopeusryhmät vois olla passelit.
Tässä reitti ladattavassa muodossa: https://connect.garmin.com/modern/course/40511722 (ilman Hakametsää) .
Nopeampaa ajavat mennevät Seitsemisen lenkille Joskun nuotittamina lauantaina
ja heistä halukkaat ehtisivät tällekin.
Ja vice versahttps://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6c/2/16/1f643.png.
Tästä voisi lukea vähän enemmänkin. Omassa päässäni olen pyöritellyt tuollaista, mutta en ole vielä rohjennut.
Huomasin nyt vasta tämän viestin.
Idea tuli oikeastaan siitä, kun jäi maantiekisakausi väliin erinäisten loukkaantumisten takia, joiden vuoksi ei uskaltanut lähteä loppujen lopuksi lainkaan viivalle. Tämän vuoksi teki mieli haastaa itsensä jollain tavalla kuluneena kesänä, kun kevään harjoitukset olivat menneet hyvin ja kunto oli hyvä.
DK200-matkan (n. 321 km) ajoaika oli muistaakseni 10:58, siihen tuli tosin jokunen tauko päälle. Keskitehot oli karvan verran matalammat kuin 5-6 h lenkeillä yleensä. Viimeisen tunnin aikana sitten vedin jalat ihan tyhjiksi, kun ei ollut enää pitkä matka perille. Viimeiseenkin mäkeen tuli vielä aika hyvä spurtti, jäinköhän vain n. 100 wattia normaalista 5 sekunnin spurtista. Mitään VO2max-suorituksia ei tosin olisi jaloista lähtenyt, kun reidet alkoivat nykimään heti kun yritti lykätä vähän kovempaa. Illalla perille päästyäni ei oikeastaan edes väsyttänyt, mutta pää oli tyhjä. Jalat olivat yllättävän kevyet, lienee siitä että suorituksesta suurin osa on melko matalalla intensiteetillä. Syke ei tosin laskenut illalla edes alle 120, kun koko lenkin keskisyke oli siinä 140. Kroppa oli ilmeisesti aika ylikierroksilla. Ruoka ei juuri mennyt alas, vaikka nälkä oli. Yö menikin sitten hikoillessa ja seuraavana päivänä olo oli kuumeisen ja krapulaisen sekoitus. Seuraavana iltana tulikin sitten syötyä ja kunnolla.
Tuo koko matka tuli vedettyä paikasta A paikkaan B -periaatteella ilman huoltoa tai ulkopuolista apua. Ajopäivä oli aika tyyni. Suunnittelin reitit etukäteen ja siihen meni aika monta iltaa, koska piti olla varma siitä, että pääsen perille ilman oiko- tai kiertoteitä tai että reitille ei tule liikaa asfalttia tai myötätuulta. Uskon, että kokonaisajasta olisi saanut ainakin puoli tuntia ellei tunninkin taukoja lyhentämällä. Koska maali oli reippaat 300 km kotoa ja taksilla perille pääsy olisi ollut kallista sekä vaikeaa metsien keskeltä, prioriteettina oli päästä maaliin eikä nipistellä minuutteja sieltä sun täältä. Seuraavalla kerralla sitten voi ajaa lenkkimuodossa ja yrittää kovempaa loppuaikaa. Omaan pyörään ei mahdu 35 mm leveämpää kumia, joten oli kädet aika hajalla tämän jälkeen. Tangon tuplateippaus auttoi tosin jonkun verran. Nyt onkin sitten tulossa ensi kesän koitoksia varten uusi runko, jotta pystyy ajella leveämmillä renkailla.
Jäi vähän sellainen olo, että ihan oikeaa Kanzaa olisi kiva kokeilla joskus. Kisareissu on kuitenkin logistisesti aika haastava järjestää ja nykyisessä elämäntilanteessa tuskin ihan heti mahdollinenkaan. Näitä omia haasteita on hauska tehdä ihan kotipuolessa ja se on vissiin tässä gravelpyöräilyssä se juttu, että homman ei tarvitse olla niin organisoitua ja suunniteltua. Olisiko sitten seuraava juttu DIY-DKXL eli reippaat 500 km omatoimisesti sorateitä. Sellaiseen reissuun pitää kyllä keksiä jo huolto jonnekin.
Jos jotain kiinnostaa ajaa tämä, antaisin seuraavat vinkit:
- pyörä kuntoon
- mahdollisimman leveät renkaat (tubeless is king)
- reitti selville
- kilometrejä kunnolla alle
- riittävästi ruokaa mukaan
- syö koko ajan
- juo koko ajan, tosin ei liikaa
- älä ylitä Z2-tehoja, jos käytät tehomittaria
- syke ei kerro loppupuolella juuri mitään, kun kroppa on väsynyt
- Camelbak on kätevä
- älä aja paljon liikennöidyillä alueilla väsyneenä
- päivä on tosi pitkä, mutta perille pääsee kunhan vaan polkee
...mielenkiintoista tässä oli muuten myös se, että paransin ihan huolella 20 minuutin wattiennätystä viikko tämän reissun jälkeen. Ilmeisesti tällainen ultrapitkä harjoitus toimii aika hyvänä tyhjennysharjoituksena ja kroppa on valmis maksimisuorituksiin palautumisen jälkeen. En tosin ehkä lähtisi kaikesta huolimatta tekemään tuollaista valmistautumista esim. viikkoa ennen jotain aika-ajoa :D
Hetkeksi takaisin Porkkalan suunnalle.
Pyrin tänään Johannevikintien suunnasta Hernesaarentielle päästäkseni Klinthällantielle kohti Porkkalantietä. Itse tuossa nimenomaisessa paikassa ensimmäistä kertaa. Ymmärtääkseni tuolta ovat gravelistit kulkeneet. Nyt (ilmeisesti) Hernesaarentiellä oli ihan tuoreet kivituhkat ja reitti vei uudenkarhean talon pihaan. Tien viertä kulki riukuaita, joka sai vielä osaltaan paikan näyttämään umpikujalta... Koska paikallistuntemus on heikkoa, päädyin pakittamaan pari kilsaa päästäkseni ilman turhia pyörimisiä Porkkalantielle.
Panikoinko turhaan? Nyt kun tutkin karttoja tapahtuneen jälkeen, näyttää siltä että ihan pikkaisen etelämpää olisi päässyt ohi. Miten tuolta kannattaa ajaa?
Tunkkaat sieltä metsän kautta. Ei vaan tajua, miksi tuo dorka on rakentanut sen aidan keskelle polkua. Tuo ei ole missään nimessä vielä pihapiirissä.
https://www.strava.com/activities/4236593472/analysis/8418/8892
Oman tonttinsa saa toki aidata jos haluaa. https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/karttapaikka/?lang=fi&share=customMarker&n=6656939.686823924&e=361609.9234109562&title=&desc=&zoom=10&layers=%5B%7B%22id%22%3A4%2C%22opacity%22%3A75%7D% 2C%7B%22id%22%3A2%2C%22opacity%22%3A100%7D%5D
Tottakai saa, mutta #%&¤päistä toimintaa tuo on siltikin. Pitkään olemassa ollut polku kulkee kaukaa talosta. Nyt porukka joutuu tekemään koskemattomaan metsään uuden polun.
Aidalla ei siis ole mitään muuta tarkoitusta, kun blokata tämä kyseinen polku.
OK, mietin hetken metikköön menoa, jolloin tontti kaikkineen tulisi kierrettyä pohjoispuolelta. (Vai tarkoitatko tuota Strava-kartan etelänpuoleista katkoviivaa, joka muuttuu kartalla tontin ohittavaksi tieksi?) Tuo pohjoinen reitti tuntui ainakin tyhmältä tilanteessa, ja tuntuu kyllä kyllä nytkin. Näillä tiedoilla paaton on mielipiteensä kanssa oikeilla jäljillä.
Joo kyllä minäkin hämmästyin kun tuolla ajelin toukokuussa. Silloin oli rengit rakentamassa sitä aitaa... Kannoin fillarin metsän kautta minäkin. Taisinpa laittaa Gravelmapiin Stenun reitille kommentinkin tuosta, että enää ei pääse.
Noin sivumennen sanoen tää on outo topicci keskustella tämänkaltaisesta aiheesta. Pitäisi ehkä olla joku gg-reitti -aihe tjsp.
Dirty Kanza on näköjään vaihtanut nimeään Unbound Graveliksi sinänsä ihan ymmärrettävistä syistä (https://www.unboundgravel.com/). Aika mitäänsanomaton nimi mun mielestä. Esimerkiksi Dirty Kansas tai Kansas Dirty olisi ollut aika helppo muutos. Vähän sellainen tunne jäi, että tapahtuma ei ole sama kuin ennen, kun järjestäjäorganisaatiossa on ollut muutoksia ja muutenkin on menty raha edellä. Toisaalta en tiedä, millainen se on ollut kilpailuna ennen, kun en ole koskaan ollut mukana. Joka tapauksessa se ei oikein enää kiinnosta samalla tavalla kuin vielä vähän aiemmin. Mitä vaihtoehtoja sorakilpailuille 250-350 km luokassa olisi esimerkiksi Euroopassa? Kiinnostaisi ottaa jokin sellainen tavoitteeksi, kun ei maantiekisaaminen tai tempo oikein nappaa eikä taidot riitä maastoon. Pituus saisi olla koko päivän ajon luokkaa, jotta itse maaliin pääseminenkin olisi haaste. Ainakin Islannin The Rift ja Tanskan Dirty Jutland tulevat näin äkkiseltään mieleen.
^Pari ensimmäisenä mieleen tulevaa:
Sea Otter Europe, The Pirinexus Challenge (https://www.thepirinexuschallenge.com/), Girona, Espanja, 340km.
Jeroboam Series (https://jeroboam.bike/), Espanja, Italia, Itävalta, Kreikka, pisin matka kussakin kisassa 300km.
billypilgrim
02.11.2020, 12.16
Noin sivumennen sanoen tää on outo topicci keskustella tämänkaltaisesta aiheesta. Pitäisi ehkä olla joku gg-reitti -aihe tjsp.
Niinjoo -- mainitaan nyt tässäkin ketjussa, että perustin toiveen mukaisesti uuden ketjun (https://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?62284-Gravelreitit).
Kiitos linkeistä. Kiinnostavaa.
Itsekin olen miettinyt sopivaa gravel-kisaa. Onkohan näitä Suomessa suunnitteilla? Tai sitten Ruotsissa tai Eestissä? Tarkoitan siis kisaa ajanotolla, en nordic gravel series henkistä kilpailuhenkistä yhteislenkkiä.
Fiskars trail centressä oli syyskussa ohjelmassa jonkinlainen erikoiskoehenkinen kisa. Tämä voisi kiinnostaa, mutta ensisijaisesti tähtäimessä olisi kisa perinteisellä ajanotolla. Plussaa siitä, jos reitti ei sisällä (liikaa liian) teknisiä osuuksia.
Olisiko jollain tietoa asiasta?
Eipä taida Suomessa olla. Luulisi pikku hiljaa tilausta olevan moiselle. Tuollaiset kisat kiinnostaisi itseänikin.
^^ Fiskars Gravel Grinder viime vuonna oli ihan kisa numeroilla ja ajanotolla. Mun käsityksen mukaan oli myös tänä vuonna, mutta en ollut tänä vuonna ajamassa, niin en osaa sanoa varmasti.
Pitkien ajanotollisten ja virallisten kisojen ongelmana on tienkäyttöluvat ja turvallisuuskysymykset, kun muun liikenteen seassa on käytännössä pakko ajaa. PK-seudulla on ajettu monta vuotta syksyisin Tuomas Turusen organisoima Hiekkatieralli (https://www.facebook.com/events/kings-corner/7-hiekkatieralli-la-7112020/342825610344805/).
Epävirallisia ”kisoja” on ajettu parina vuotena yksivaihteen puolella (http://www.yksivaihde.net/site/foorumi/topic.php?id=31737). Tänä vuonna ei tainnut olla.
Tänä vuonna käytännössä kaikki kisat Euroopassa peruuntui koronan takia. Tyhjä on Gravel Fondon kalenteri ensi vuodellekin vielä toistaiseksi.
http://www.granfondoguide.com/Events/GravelGrinderCalendar?region=Europe&country=All&subregion=All&subsubregion=All
Mä poljin joskus kymmenisen vuotta sitten Black Forest Ultra MTB maratonin ja siitä reissusta jäi sellainen muistijälki, että Schwarzwaldin maastoissa gg-pyöräily voisi olla todella hienoa, koska ton maran reittikin oli enemmän gravel-pyöräilyä kuin maastopyöräilyä suomalaisen mittapuun mukaan.
https://www.gravel-rallye.com/
Ohiampuja
04.03.2021, 15.16
Kuinka pitkiä tai lyhyitä lenkkejä te ajelette? Meikeläisen aikataulut kun antaa myöten noin 1.5 tunnin ajeluihin, niin olen todennut että perinteisestä maastolenkistä saa paremmin irti tuossa ajassa.
Vaikkakin gravelointi kiinnostaa kovasti, mutta vaatiiko se aina parin kolmen tunnin rykäsyn että tulee hyvä mieli. :)
Maastolenkki on kivaa ja vaihetelvaa höntsää useimmiten. Paljon erillaista ärsykettä koko kropalle.
Gravellilla taas voi ajaa ihan kunnollista treeniäkin, eli saa juurikin enemmän kuormaa lyhyessä ajassa.
Kyllä lenkki usein yli kahden tunnin vierähtää. Ja mitä pidempi, sitä parempi. :) Matkat ovat muutamasta kympistä noin pariin sataan kilometriin. Kyllä tietysti iltalenkkinä voi ajaa lyhyemmänkin.
“Ride as much or as little, as long or as short as you feel. But ride” – Eddy Merckx
K.Kuronen
07.03.2021, 10.45
...
Vaikkakin gravelointi kiinnostaa kovasti, mutta vaatiiko se aina parin kolmen tunnin rykäsyn että tulee hyvä mieli. :)
Itse en varsinaisesti saa sitä hyvää mieltä missään tietyssä ajassa tai ajamisen mitassa. Lyhyt ja kovavauhtisempi voi hyvinkin tuoda hyvän mielen, mutta pidemmällä rupeamalla vastaan tulevan mahdollinen monimuotoisuus lisää tyydytyksen mahdollisuutta. Samoin kova ja pitkä ajo on jälkikäteen syvemmän hyvän mielen tuoja, kuin lyhyt ja kevyempi.
Mieli on levollinen, kun keho on kipeä ja väsynyt.
casanova
08.03.2021, 00.02
Kuinka pitkiä tai lyhyitä lenkkejä te ajelette? Meikeläisen aikataulut kun antaa myöten noin 1.5 tunnin ajeluihin, niin olen todennut että perinteisestä maastolenkistä saa paremmin irti tuossa ajassa.
Vaikkakin gravelointi kiinnostaa kovasti, mutta vaatiiko se aina parin kolmen tunnin rykäsyn että tulee hyvä mieli. :)
Omasta mielestäni grävelin kenties paras puoli on se, että lenkille pääsee liki kotiovelta ja siten lyhyemmänkin ajan voi käyttää täysimääräisesti hyödykseen. Tässä on iso ero vertailuna esim. maantieajoon, jossa helposti kuluu puoli tuntia suuntaansa päästä sinne maantielle, jolloin kahden tunnin lenkin "hyötysuhde" on huono. Grävelin eduksi voi lukea myös sen, että lenkille sopii pukeutua vapaammin ja pyörä saa olla likaisempi, jolloin alkuvalmistelut ja loppuhuolto vievät vähemmän aikaa. :cool:
Minulla tyypillinen lenkki on pääosin asfalttia, mutta välillä mennään sorallakin. Matkaa 40-70 km ja keskari n. 20-25. Jos pitää lyhentää aikaa, voi tietysti hakea sopivia polkuja, jotka ei ole gravelille liian vaikeita.
Äsken tuli tyypillinen kuvarastiretki, rantaraittia ja muita hiekkaulkoilureittejä ja jokunen oikopolku 1.5h vajaa 30 km. Paluumatkalla vahingossa enempi asvalttiakin kun harhauduin ajatuksissa ja alkoi jäätymään vähissä vaatteissa niin piti kiiruhtaa pois. Maasturilla saatan ajaa lähikmetsän läpi kauppaan ja takaisin, aikaa ei mene kauaan mutta tulee maastoajelu-luontokokemus. Ja ruokaostokset.
AnttiWalker
14.03.2021, 16.40
On ollu mielessä järkätä 2021 pidempi gravel-kisa Suomessa, jossa olis yöpymistä mukana. N. 600 km Helsinki - Turku - Tampere - Helsinki hiekkateitä pitkin. Reitti vielä säädössä ja testiä luvassa kesällä
Muuten, näkikö porukka Pässilä Murskan läpikäynnin? Ei parin kilon runko ja haarukka tuntunu painavalta kun geometria rakennettu sen mukasesti.
https://youtu.be/ZyBHelZ4GAQ
Semmosta. UCI sekaantui nyt graveliinkin.
https://www.velonews.com/news/gravel/uci-sanctioned-gravel-series-world-championships-will-be-contested-in-2022/
Semmosta. UCI sekaantui nyt graveliinkin.
https://www.velonews.com/news/gravel/uci-sanctioned-gravel-series-world-championships-will-be-contested-in-2022/
Tosi komeaa. Kohta nähdään wout ja poel kisaamassa gravellissa.
Tosi komeaa. Kohta nähdään wout ja poel kisaamassa gravellissa.Kunhan UCI jättää pyöriin vähän pelivaraa...
Kunhan UCI jättää pyöriin vähän pelivaraa...
No aerotangot nyt kielletään heti kärkeen, mikä ei varmastikkaan ole ollenkaan huono idea.
Jännityksellä jäädään odottamaan, mikä on maksimi rengasleveys… :D
Reiteistähän tuo tulee pitkälti riippumaan.
https://cyclingtips.com/2021/09/gallery-van-der-poel-tames-the-gravel-at-the-antwerp-port-epic/
Mä niin odotan kunnon gravell klassikoita syksyisin.
https://cdn-ctstaging.pressidium.com/wp-content/uploads/2021/09/antwerp-port-epic-2021-19-1340x885.jpg
Joo vitsinomaisesti meinasin, että mihin UCI laittaa rajan renkaille. 700c ja 38 mm?? Droppitankopakko ja maks. tangon leveys 60 cm. Ja miten määritellään gg-kisareitti. :) :)
Mikähän tulee olemaan konsepti. Maantiekisoja soralla joukkuetaktiiikoineen ja huoltoautokolonnoineen vai jotain muuta, edes vähän seikkailullisempaa? Vaikuttaa aika paljon reitteihin se, että pitääkö autosaattueen pystyä ajamaan perässä. Täysin self-supported tuskin tulee kuitenkaan olemaan, vaikka niin sen mun mielestä pitäisi olla. Toinen mielenkiintoinen kysymys on, että ajaako miehet ja naiset erikseen vai samaan aikaan, kuten tähän asti on ollut pääsääntäisesti lajin tapa.
Samaa mietin. Tuo huoltoauto juttu on aika iso päätös ja vaikuttaa paljon.
Pilalle menee jokatap.Luultavasti.
^ Ihan sama, ei muuta mun ajamista mitenkään.
Elämäntapa-harrastajat itki kun lumilautailun piti mennä pilalle FIS:n ja Olympialaisten takia – eipä mennytkään. Sama juttu skeittauksenkin kanssa.
Niin se on. Tulee oikeita kisoja ja oikeita pyöriä myyntiin tuota käyttöä varten. Partasuisia elämäntapaintiaaneja voi meno harmittaa.
Ohiampuja
23.09.2021, 13.38
^ Ihan sama, ei muuta mun ajamista mitenkään...
No tämä on vähän sellainen asenne juttu. Että puntaroiko asioita yleensä siitä oman navan läheltä vai laajemmassa mittakaavassa.
Niin se on. Tulee oikeita kisoja ja oikeita pyöriä myyntiin tuota käyttöä varten. Partasuisia elämäntapaintiaaneja voi meno harmittaa.No siihen partasuun ja jalkakarvoja ajelevan sukkistelijan väliin mahtuu vielä muutama muukin. Se vaan on niin että jos uci kauheesti säätelee minkälainen pyörä saa olla, niin kyllä se aika pitkälle vaikuttaa myytäviin pyöriin
Edit. Ja siis itse kisahomma on hyvä juttu, kunhan jättävät pelivaraa kalustolle. Olis meinaan kiva nähdä mihin suuntaan ne muuttuisi jos säännöt jäis tosiaan kippuratankoon ja sen leveyteen
Pilalle menee jokatap.
Gravel, pilalla, pelkkää … tilalla.
Kai elämää on UCIn ulkopuolella jatkossakin, ja onhan jo muutenkin aika keksiä uusi nimike seikkailuhenkiselle asfaltin ulkopuolella-ajelulle.
Osa jengistä varmaan näkee toisin, ja hyvä niin, mutta omaan elämään ei ole suuremmin vaikuttanut tähänkään asti.
No siihen partasuun ja jalkakarvoja ajelevan sukkistelijan väliin mahtuu vielä muutama muukin. Se vaan on niin että jos uci kauheesti säätelee minkälainen pyörä saa olla, niin kyllä se aika pitkälle vaikuttaa myytäviin pyöriin
Edit. Ja siis itse kisahomma on hyvä juttu, kunhan jättävät pelivaraa kalustolle. Olis meinaan kiva nähdä mihin suuntaan ne muuttuisi jos säännöt jäis tosiaan kippuratankoon ja sen leveyteen
Tästä täytyy kyllä olla ihan samaa mieltä :)
Ja vielä edit: jos markkkinoita on UCI sääntöjen ulkopuolelle jääville pyörille, niin eiköhän sinne tule täytettä. Kuten vaikka gravelit tuli eri kilpailusäännöistä huolimatta.
F. Kotlerburg
23.09.2021, 16.19
Lopetan gravelin välittömästi ja työnnän gravellipyörän lähimpään järveen.
No siihen partasuun ja jalkakarvoja ajelevan sukkistelijan väliin mahtuu vielä muutama muukin. Se vaan on niin että jos uci kauheesti säätelee minkälainen pyörä saa olla, niin kyllä se aika pitkälle vaikuttaa myytäviin pyöriin
Edit. Ja siis itse kisahomma on hyvä juttu, kunhan jättävät pelivaraa kalustolle. Olis meinaan kiva nähdä mihin suuntaan ne muuttuisi jos säännöt jäis tosiaan kippuratankoon ja sen leveyteen
Ei niitä oikasti säädellä tarvitse. Oikeastihhan poelit ja kumppanit ajaa roadilla ja kapeilla renkailla kaikki normaalit hiekat. Mitään urs:n tapaista pyörää on noista kinkereistä aivan turha etsiä.
Se minkä tämä saa takuulla aikaan, on kisamaisten gravelleiden yleistyminen ja tuo on itselleni ainakin pelkästään plussaa.
....kisamaisten gravelleiden ....
Minkälaisia ne sitten ovat?
Ohiampuja
23.09.2021, 16.26
Minä luin että kissamaisten…. :)
Nopeita ja tooosi lähellä nykyisiä maantiepyöriä.
Mutta joo. Jännä nähdä millaisia reittejä on suunnitteilla. Strade bianchen tapaisia kovia hiekkateitä, vai sisällytetäänkö näihin teihin muutamat single trackit? Nythän monissa maantiekisoissa on soraa mukana.
Enkä ole ollenkaan varma, että olisiko tarkka sääntökirja huono juttu?
Miettikää tuota tiimin kannalta. Jos joutuu speksaamaan reitin mukaan pyörää ja renkaita, niin karavaani paisuu tolkuttoman suureksi ja homma tulee kalliiksi.
Nopeita ja tooosi lähellä nykyisiä maantiepyöriä.
Mutta joo. Jännä nähdä millaisia reittejä on suunnitteilla. Strade bianchen tapaisia kovia hiekkateitä, vai sisällytetäänkö näihin teihin muutamat single trackit? Nythän monissa maantiekisoissa on soraa mukana.
“This discipline combines elements of road and mountain bike, and takes place mainly on unsealed roads (gravel, forest tracks, farm roads, cobbles, etc). Races in the UCI World Series will be mass participation events.”
Noniin, eli luvassa myös sinlgetrackeja. Tuosta tulee hauskaa ja samalla rajautuu automaattisesti pois 30mm renkaat.
^ Vielä, kun kielletään ulkopuolisen huoltoavun saaminen kisan aikana, niin aletaan puhua asiaa.
^ Vielä, kun kielletään ulkopuolisen huoltoavun saaminen kisan aikana, niin aletaan puhua asiaa.
No en tiedä. Minusta tuo menee tuossa kohtaa vähän liikaa retkeilyn puolelle. Mutta toisaalta tuo voi olla se järkevin vaihtoehto. Kaikille tasapuolista huoltoa on varmasti aika mahdotonta tuolla antaa.
Voisi myös tosiaan kehittää normi gravellistien kamoja paremmiksi. Ne oikeasti nopeat ja riittävällä suojauksella olevat renkaat. Kunnolliset paikkauskamat. Siis ihan kaikki.
Mieleniintoista nähdä mitä päätetään.
Voisi myös tosiaan kehittää normi gravellistien kamoja paremmiksi. Ne oikeasti nopeat ja riittävällä suojauksella olevat renkaat. Kunnolliset paikkauskamat. Siis ihan kaikki.
Juuri noin ajattelin. Jos kiekkoja saa autosta, kisat ajetaan 35 mm tms. tuubeilla ja sellaisten kehittely ei paljon tavisharrastajaa hyödytä.
Tubeless pakolliseksi. Alkaa tulla kehitystä kiekkoihin, renkaisiin, insertteihin ja paikkausvälineisiin.
Tosin jossain singletrackilla huoltaminen on suht mahdotonta, eli tuubeja ei varmasti nähtäisi tuonkaan vuoksi. Ovathan ne kadonneet jo XC kisoistakin.
Mielenkiintoista on myös nähdä yritetäänkö kisoja saada johonkin tarkempaan ja yhtenäisempään matka/aika-formaattiin. Naiset ja miehet ainakin kilpasarjojen osalta lähdöt erikseen ja tarkat säännöt peesille ja huollolle mies-nais-kilpasarjojen välillä. Viimeisin ja vireillä oleva "gravelgate" taitaa olla sellainen, että saman tallin miesjoukkueen jäseniä toimi sekä vetäjinä että huoltajina voittavalle naisajajalle.
Kaluston osalta en usko että kovinkaan suuria rajoitteita tai muutoksia tulee. Muutenkin tuon UCI:n mukaantulo aiheuttaa aika ristiriitaisia tunnelmia ja minusta olisi väärä liike jos nykyistä tilannetta lähdettäisiin kovinkin paljoa muuttamaan ainakaan nopeasti.
Jotenkin sellaista pitäisi saada aikaiseksi, että kisaamisessa selkeät säännöt, eli ei epämääräisiä kirjoittamattomia "sääntöjä" ja samalla sen suuren massan pitää päästä radalle ilman sen kummempaa miettimistä mikä on sallittua tai ei
^ Vielä, kun kielletään ulkopuolisen huoltoavun saaminen kisan aikana, niin aletaan puhua asiaa.Tai ainakaan ei saa jeeppi ajella vieressä jos tarvii vaihtajaa säätää...
Eikös esim Dirty Kanzassa ole vaan huoltopisteet, siinä sitten teknisen sattuessa miettimään onko järkevämpi ajaa edelliselle vai seuraavalle huoltopisteelle.
tchegge_
24.09.2021, 18.21
Bonussekunteja toki voisi ansaita ns. IPA-pisteissä missä tarjolla toinen toistaan humalaisempia pienpanimotuotteita. [emoji6]
Nopeatempoisemmat kisat voisi ajaa vaikka rallicross-radoilla.
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
IPAn juontia sisältäviä tapahtumia pitäisi olla.
”The UCI has more to gain from gravel than gravel has to gain from the UCI.”
https://www.youtube.com/watch?v=Hb2CeXAc22k
Specialized Crux 2022 on nyt sitten gravel. 47mm rengastilaa ja UCI-tarra. Tosin saattaa olla vielä CX-tarra mutta kai tuossa on nyt se uusi virallisen gravelkisapyörän speksi aika lähellä?
https://www.youtube.com/watch?v=zjbbiAUNvws&ab_channel=BikeRadar
Ihan hyvä kirjoitus ja pitkälti samaa mieltä.
https://www.ridinggravel.com/editorial/gritty-take-opinions-on-the-uci-sanctioned-gravel-series-world-championships/
Mielenkiintoista kyllä nähdä säännöt aikanaan. Varmaan nykyiset World Tour- tiimit osallistuvat laajemmin noihin kisoihin. Varsinkin Jenkeissä, missä suurin osa tapahtumista ajetaan, niin näkyvyyttä on tarjolla nykyisen - yhä vain kasvavan - gravelbuumin myötä kosolti.
Ensimmmäinen vain ammattilaisille tarkoitettu gravelkisa käyty, kolme kierrosta yht. 132 km eli aika lyhyt kisa nykynormeihin.
https://cyclingtips.com/2021/10/alexey-lutsenko-wins-the-first-pros-only-gravel-race/
Menee hyöty kaikista hienoista aeroinnovaatioista, jos uci-kisat ajetaan numerolappu tangossa :)
https://cdn-ctstaging.pressidium.com/wp-content/uploads/2021/10/lutsenko_gravel.jpg
Juu. Ja muutenkin vähän arveluttava kokoonpano kun ajetaan Wilierin maantieversiolla,dura-ace di2:lla, maantiecleatseilla ja vittoria terrano zero 35:lla, joilla renkaillakin annetaan tasoitusta rullaavuudessa parikymmentä wattia noissa nopeuksissa ;)
- ja maantiekengillä, ainakin nuo minusta näyttää sellaisilta
Jos nuo UCI:n alla ajettavat kisat ovat puhtaasti sorateitä ilman polkuja/mutarännejä, niin uskon että valtaosa pro-kuskeista ajaa maantiekengillä. Jotain on yleensä mennyt pahasti pieleen jos he joutuvat talutushommiin. Saapa nähä tuleeko paljon noita ultramatkoja tyyliin Unbound Gravel, vai ovatko kisat yleensä 100-200km väliin jääviä ja vielä siten, että kierretään jotain tiettyä lenkkkä.
Ja sitten kalustosta, esim. pitääkö pyörässä olla UCI:n leima, vai kelpaako ilman? Painoraja(pyörälle)?
Uci ei ole käsittääkseni vielä julkaissut sääntöjä näihin gravelkisoihin, kalenteria, reittien pituuksia tms. Varmaankin lähiaikoina sellaiset pitäisi tulla kun vuosikin alkaa olla loppupuolella.
Jonkinlainen gravel-sarja, josta kvalifikoituu mm-kisoihin ainakin tulossa. Uci ilmoittanut että nuo reitit on yhdistelmä hiekkatietä, metsäpolkuja, mukulaviä jne..
Ja se on ilmoitettu että nuo kisat on "massatapahtumia"
No ei niitä maantiemiehiä voi heti heittää syvään päätyyn. Etukäteen tampattuja hiekkateitä ettei tule yllätyksiä.
Vähän juttua ko. kisasta ja kalustosta. Ei ollut osallistujien määrällä pilattu.
https://www.cyclingnews.com/features/riding-to-win-not-to-just-take-part-inside-the-pioneering-serenissima-gravel-pro-race/
Vähän juttua ko. kisasta ja kalustosta. Ei ollut osallistujien määrällä pilattu.
https://www.cyclingnews.com/features/riding-to-win-not-to-just-take-part-inside-the-pioneering-serenissima-gravel-pro-race/
Niin kuin tuissa joku kuski totesikin, niin tuollainen 30hlö pelotonissa on jo enemmän kuin riittävästi. Oli siellä kai enemmänkin, mutta kova alku hajotti sakin osiin. Noin se taitaa tosin gravell kisoissa mennänkin. Alku täyttä ja sitten katsellaan porukoita.
^ 34 osallistujaa oli tällä kertaa. No, jostain on lähdettävä liikkeelle.
Firlefanz
17.10.2021, 11.06
Toivottavasti täällä on - joistain kommenteista huolimatta - laajemminkin ymmärretty ettei tällä kisalla ollut mitään tekemistä UCI:n tulevan UCI Gravel World Seriesin kanssa? Ja ettei se ollut minkäänlainen kokeilu jotain tulevaa pro-kuskeille tarkoitettua gravel-sarjaa silmälläpitäen?
Tämä kisa oli yksinkertaisesti eräänlainen jippo, jolla haluttiin saada huomiota Pippo Pozzaton Veneton maakunnassa järjestämälle isommalle tapahtumalle, johon kuuluu kaksi normaalia maantiekilpailua (uudestaan henkiinherätetty Giro di Veneto ja nimestään huolimatta uusi Veneto Classic) ja Gran Fondo eli kuntoajo ajanotolla.
UCI:n gravel-sarja on osa sen Cycling for All -toimintaa, johon ennestään kuuluu UCI Gran Fondo World Series MM-kisoineen. Siis se amatööreille suunnattu juttu, jonka yksi kisa piti tänä vuonna ajaa Lahdessa.
Sellainen mielikuva jäänyt, että nuo gravelkisat olisi enemmän sellaisia että erottautuminen tapahtuu useisiin eri ryhmiin eikä pääjoukko -irtiottoon. Johtuuko siitä, että kisan ja ratojen luonne, kapeus yms. on sellainen että pääjoukosta ei saa samaa hyötyä kuin maantiepuolella.
Olen myös toiseen ketjuun linkannut oheisen Dylan Johnsson kisaraportin Belgian Wafflr Ridesta jossa hyvä kuvaus po. kisasta, taktiikoista ja myös wateista kisan eri vaiheessa.
Dylan oli kisassa kuudes jääden voittajasta Ian Boswellistä 3 minuuttia. Mainittakoon että Boswell on entinen Sky:n ja Katusha-Alpecinin ajaja, ja hän on hallinnut noita major-gravelkisoja tänä vuonna. Ratkaisu tuossa linkin kisassa tapahtui loppupuolen nousussa jossa Boswell tinttasi 7-8 minuuttia 451 watin teholla, kun Dylan ja muutama muu jäi vaatimattomaan 350 wattiin tjsp. Kaverit painaa jotain 70 kg ja takana 4 tuntia kiivasvauhtista gravelointia. Erot ainakin tuossa kisassa oli suuret, tuo kärkikuusikko oli 3 minuutin sisällä, kisan kymmenes hävisi n. 10 minuuttia ja 20. noin 25 minuuttia voittajalle. lisäys: voittajan aika oli 4 h 43 min ja matka 104 mailia
Ihan mielenkiitoista nähdä miten gravelkisat tulevat muuttumaan seuraavina vuosina ja ketä sinne osallistuu noista ammattitalleista. Maantiepyöräilyn kisakalenteri alkaa olla sellainen, että tuskin puhtailla roadmiehillä alkuun kovinkaan paljoa kiinnostusta, halua, mahdollisuutta alkaa gravelöimään. Lajin kilpailulliselta kannalta olisi kyllä mainiota jos mm. Wout van Aert, Pidcock, van der Poel saataisiin samaan kisaan mittelöimään.
https://www.youtube.com/watch?v=n2CLy0yB2ek&t=609s
lisäys: tarkennan tuon FF:n viestiin liittyen että tarkoitan nyt tulevia UCI alaisia kisoja, koska näkemykseni mukaan se on oikea tie kilpailullisesta näkökulmasta kehittää gravelia, mm. yhtenäisine sääntöineen, mahdollisuutena että "parhaat" osallistuvat kisoihin ja dopingkontrolleineen
^^Kyllä. Tässä jutussa taustoitettu vähän enemmän tuota kyseistä tapahtumaa.
https://www.velonews.com/news/gravel/alexey-lutsenko-wins-the-first-ever-pro-only-gravel-race-as-racers-welcome-new-format/
No ei niitä maantiemiehiä voi heti heittää syvään päätyyn. Etukäteen tampattuja hiekkateitä ettei tule yllätyksiä.
Eilen muuten suomen maantiemiehet ajoivat gravell kisaa vuokatissa. Pari astetta lämmintä ja räntää+vettä niskaan. 6h kisa. Tuo on sellainen temppu, joka jäisi aika monelta tekemättä. Taisi eilenkin suurin osa jättää kesken.
Remcokin ajaa gravelia.
https://www.cyclingnews.com/news/evenepoel-to-make-gravel-racing-debut-at-belgian-waffle-ride-in-kansas/
^muttei tuokaan pari aja täyttä matkaa.
Mä lähden Islantiin ajamaan ensi kesänä The Riftin (https://therift.bike/) eli Euroopan ja Amerikan mannerlaattojen törmäyskohtaan reititetyn 200 km pituisen soratiekilpailun. Nettikirjoittelujen mukaan tuota on pidetty aika rankkana ja jopa Unbound Graveliin verrattavana, vaikka onkin pituudeltaan lyhyempi. Voittajalla on ilmeisesti ollut keskinopeus yli 30 km/h muutamasta kovemmasta noususta ja joenylityksestä huolimatta. Rengasvalinta tulee olemaan tärkeä, uskon että valintani osuu jonnekin 40-44 mm alueelle.
Itse osallistun amatöörisarjaan, mutta toki kilpailullisessa mielessä. Kuntopohjia on kuitenkin aivan hyvin jo entuudestaan, mutta tuollainen suurempi kisa on minulle uusi juttu, kun en ole paria maantie- ja cx-lähtöä huonolla menestyksellä enempää kisannut muita vastaan. Maantiekisoihin en halua osallistua kolaririskin takia eikä maastokilpailuihin riitä ajotaidot, joten sorakisat sopivat tällaiselle minun kaltaiselleni dieselmoottorille.
Ilmeisen suosittu on ollut tämä ensi vuoden kisa, paikat myytiin loppuun puolessa tunnissa ja kisan facebook-sivulla jotkut ovat halunneet maksaa paikasta jopa 500 dollaria. Paikkojen määrä on ilmeisesti rajallinen (olisikohan tuhannen tienoilla), kun Hvolsvöllur kilpailujen järjestämispaikkakuntana on aika pieni eikä majoitus- ym. kapasiteettia näin ollen ole.
Tulevana talvena saakin hinkata sweetspottia ja pidempää lenkkiä ihan kunnolla. Onneksi tuolla ei tule liian kuuma, joten sikäli suomalaiselle hyvin sopiva kisa. Olen kilpaillut Islannissa yleisurheilussa aikaisemmin ja silloin loppukesän sää oli verrattavissa meidän syys-lokakuun vaihteeseen. Aion olla paikalla jo vajaa viikko etukäteen, joten ehtii hieman tutustumaan reittiin yhtenä päivänä ja lomailemaan perheen kanssa reissun muut päivät. Ei se kunto mihinkään muutamassa päivässä katoa, jos on koko talven hyvin harjoitellut.
Kenraaliharjoituksena aion ehkä ajaa Tanskassa Dirty Jutlandin (n. 220 km kisa) huhtikuussa, jos saan sinne alkuvuodesta paikan. Mikäli tämä sorakisatouhu on mieluista, saatan harkita vuodelle 2023 joko Unbound Gravelia tai Gravel Worldsia.
^Kuulostaa mielenkiintoiselta.. Iloisia treenikilometrejä!
Lähetetty minun SM-G780F laitteesta Tapatalkilla
Mä lähden Islantiin ajamaan ensi kesänä The Riftin (https://therift.bike/) eli Euroopan ja Amerikan mannerlaattojen törmäyskohtaan reititetyn 200 km pituisen soratiekilpailun. Nettikirjoittelujen mukaan tuota on pidetty aika rankkana ja jopa Unbound Graveliin verrattavana, vaikka onkin pituudeltaan lyhyempi. Voittajalla on ilmeisesti ollut keskinopeus yli 30 km/h muutamasta kovemmasta noususta ja joenylityksestä huolimatta. Rengasvalinta tulee olemaan tärkeä, uskon että valintani osuu jonnekin 40-44 mm alueelle.
Itse osallistun amatöörisarjaan, mutta toki kilpailullisessa mielessä. Kuntopohjia on kuitenkin aivan hyvin jo entuudestaan, mutta tuollainen suurempi kisa on minulle uusi juttu, kun en ole paria maantie- ja cx-lähtöä huonolla menestyksellä enempää kisannut muita vastaan. Maantiekisoihin en halua osallistua kolaririskin takia eikä maastokilpailuihin riitä ajotaidot, joten sorakisat sopivat tällaiselle minun kaltaiselleni dieselmoottorille.
Ilmeisen suosittu on ollut tämä ensi vuoden kisa, paikat myytiin loppuun puolessa tunnissa ja kisan facebook-sivulla jotkut ovat halunneet maksaa paikasta jopa 500 dollaria. Paikkojen määrä on ilmeisesti rajallinen (olisikohan tuhannen tienoilla), kun Hvolsvöllur kilpailujen järjestämispaikkakuntana on aika pieni eikä majoitus- ym. kapasiteettia näin ollen ole.
Tulevana talvena saakin hinkata sweetspottia ja pidempää lenkkiä ihan kunnolla. Onneksi tuolla ei tule liian kuuma, joten sikäli suomalaiselle hyvin sopiva kisa. Olen kilpaillut Islannissa yleisurheilussa aikaisemmin ja silloin loppukesän sää oli verrattavissa meidän syys-lokakuun vaihteeseen. Aion olla paikalla jo vajaa viikko etukäteen, joten ehtii hieman tutustumaan reittiin yhtenä päivänä ja lomailemaan perheen kanssa reissun muut päivät. Ei se kunto mihinkään muutamassa päivässä katoa, jos on koko talven hyvin harjoitellut.
Kenraaliharjoituksena aion ehkä ajaa Tanskassa Dirty Jutlandin (n. 220 km kisa) huhtikuussa, jos saan sinne alkuvuodesta paikan. Mikäli tämä sorakisatouhu on mieluista, saatan harkita vuodelle 2023 joko Unbound Gravelia tai Gravel Worldsia.
Tsemii! Kuulostaa tosi mielenkiintoiselta. Itsekkin haluaisin lähteä mieluummin tuollaiselle turneelle, mitä esimerkiksi haute routea ajamaan.
Tuosta saa kyllä motivaatiota talven treeneihin.
Sotanorsu666
23.10.2021, 09.58
Mä lähden Islantiin ajamaan ensi kesänä The Riftin (https://therift.bike/) eli Euroopan ja Amerikan mannerlaattojen törmäyskohtaan reititetyn 200 km pituisen soratiekilpailun.
Hienoa! Tsemppiä treeneihin ja toivottavasti saadaan kilpailusta kunnon raportti kesällä. Onko kalusto renkaita vaille valmis jo vai onko vielä jotain hiottavaa ? Olisiko mahdollista esitellä ensi kesän työkalu ja mitä meinaat ottaa tuollaiseen kisaan matkalle mukaan ? Kisan verkkosivuja en saanut auki, mutta oletan tuon olevan "oikea gravelkisa" ilman mitään mehu/eväspisteitä.
^Samaa toivotetaan ja toivotaan. Onko täällä muuten ollut sellaista ketjua, jossa olisi esitelty omia pyöriä ja pyörävalintoja hieman laajemmin kuin kuvan muodossa
GCN:llä on 47 minuutin kooste Serenissimasta. Melko urbaani kisa.
Hienoa! Tsemppiä treeneihin ja toivottavasti saadaan kilpailusta kunnon raportti kesällä. Onko kalusto renkaita vaille valmis jo vai onko vielä jotain hiottavaa ? Olisiko mahdollista esitellä ensi kesän työkalu ja mitä meinaat ottaa tuollaiseen kisaan matkalle mukaan ? Kisan verkkosivuja en saanut auki, mutta oletan tuon olevan "oikea gravelkisa" ilman mitään mehu/eväspisteitä.https://youtu.be/4wHmo5-OvwQ
Hienoa! Tsemppiä treeneihin ja toivottavasti saadaan kilpailusta kunnon raportti kesällä. Onko kalusto renkaita vaille valmis jo vai onko vielä jotain hiottavaa ? Olisiko mahdollista esitellä ensi kesän työkalu ja mitä meinaat ottaa tuollaiseen kisaan matkalle mukaan ? Kisan verkkosivuja en saanut auki, mutta oletan tuon olevan "oikea gravelkisa" ilman mitään mehu/eväspisteitä.
Kiitos kannustuksesta, tänne tulee varmasti jotain raporttia silloin ja ehkä jo tässä treenikaudenkin aikana. Ajattelin kirjoittaa tähän pienen pätkän nykytilanteesta, jos jotain kiinnostaa lukaista. Kovatasoinen kisahan tuo on, on ihan ympäriajoissakin kisanneita ollut mukana. Vaikka onkin oikea gravelkisa, sieltä saa väliaikapisteistä evästä, joten ei tarvitse ihan kaikkea kantaa mukana jos ei halua.
Treenimotivaatiota on kyllä hyvin, kun viime vuonna kisat jäivät väliin pahan loukkaantumisen takia ja tänä vuonna elämässä on ollut sen verran ohjelmaa, että olen pitänyt vähän välivuotta järjestelmällisestä treenistä ja miettinyt, että miten sitä ensi vuonna urheilisi. Treenifilosofia on sinänsä aika yksinkertainen, kaksi kovempaa (pääasiassa pihalla ajettavaa) intervallitreeniä keskellä viikkoa, kun koti- ja työkiireiltä ehtii ja yksi pitkä lenkki (5-7 h) viikonloppuisin. Viikot rakentuvat noiden kolmen tärkeän harjoituksen ympärille ja loput treenit ovat sitten täydentävää, mm. maastolenkkejä, polkujuoksua ja punttisalia. Kokonaismäärä lienee siellä 12-15 tunnin paikkeilla per viikko riippuen onko kovempi vai kevyempi viikko, mutta en aio ottaa noista määristä sen enempää stressiä. Treeni tarttuu minulle hyvin, kun ikääkään ei ole vielä edes 30 vuotta.
Tuossa Islannin kisassa tärkeintä lienee jaksaa aerobisen kynnyksen tuntumassa niin pitkään kuin mahdollista ja pystyä ajamaan pitkät rankat nousut sweetspot/kynnystehoilla. Valmentajaa tai ulkopuolisten laatimia treeniohjelmia en ole ottanut, koska oma elämä ohjaa niin paljon harjoitusten toteuttamista käytännössä. Siksi olen opiskellut aika paljon asiaa itse tässä parin viime vuoden aikana mm. kirjallisuutta lukemalla ja podcasteja kuuntelemalla (vahva suositus Fast Talkille). Kilpaurheilutaustan myötä jotain on jo tiedossa ennestään, mutta uutta tietoa pyrin omaksumaan koko ajan. Lähtötilanne on nyt kunnon osalta ihan ok, mutta viilattavaa riittää vielä.
Kalusto on joo hyvin pitkälti valmis, tuossa alla kuva pyörästä. En viitsinyt puunata sitä tähän, tankonauhat kaipaisivat taas vaihtoa ja rungonsuojateipit repsottavat. Kaunishan se ei ole, mutta toimiva. Rakensin viime vuonna Kiinasta tilattuun Carbonda CFR696-runkoon omien mieltymysten mukaisen gravelpyörän. Pyörän osavalinnoissa ja suunnittelussa mulla on ollut käytännön toimivuus ja kestävyys lähtökohtana ja olen nyt hyvin tyytyväinen pyörään. Soraslickseillä tämä menee melkein yhtä kovaa kuin aeropyörä ja sorateillä ajelee ihan maantievauhtia. Kiekot myös rakensin itse, näissä on Nextien 50 mm syvät 22 mm sisäleveät aerokehät, 32 (kyllä) aeropinnaa edessä ja takana ja DT350 navat. Renkaina olen nyt syksyllä käyttänyt Panaracer Gravelking slicksejä 40 mm koossa (eli siis nimellisleveys 38 mm), mutta niitä en aio ottaa Islantiin, kun pistosuojaus ei ehkä ole ihan riittävä. Niilläkin on ajellut kyllä hyvin huonopintaisia teitä. Rengasvalinnaksi tulee ehkä ainakin maailmalla hyväksi havaittu Specialized Pathfinder Pro tai Panaracer Gravelking SK+ taakse ja SK eteen, nämä renkaat siis 42/43 mm koossa. Osasarjana mulla on mekaaninen GRX810/Ultegra R8000 Stagesin molemminpuolisella tehomittarilla. Sähkövaihteista en näe käytännön hyötyä, vaikka tosi kivathan ne on. Aerotankoja olen kokeillut, mutta en saa niistä juuri lisää vauhtia ja nousuissa ne ovat tiellä. Polkimina olen käyttänyt pääasiassa halvimpia Shimanon maastopolkimia, en näe niissä mitään eroa esim. XT-mallisiin. Olen ajellut maantiekengilläkin, mutta maastokengät toimivat parhaiten pitkinä päivinä. Vaatteet valitsen sitten sään mukaan, mutta varmaankin irtohihoilla, paksulla aluspaidalla ja lyhythihaisella paidalla sekä shortseilla mennään.
https://i.imgur.com/E4ZKxGS.jpg
https://imgur.com/a/grpZnOL
Itse kisamatkalle mukaan lähtee varmaan seuraavat:
- kaksi 800 ml pulloa vahvalla urheilujuomalla (eli maltodekstriiniä ja Mehukattia)
- Camelbak juomareppu vedellä täytettynä (jää pois, jos on kylmä sää)
- taskut täyteen geelejä ja jotain helposti syötävää kiinteää ruokaa
- Topeakin monitoimityökalu
- tubeless-paikkasarja ja renkaisiin normaalia enemmän litkua
- minipumppu
- kaksi sisärengasta
- Lifelinen puolirunkolaukku kaikelle mukaan otettavalle, jotta täydet taskut eivät paina selkään
- Wahoo Elemnt Bolt (joka tulee mukaan varalle, mikäli ostan Roamin vielä tilalle)
- reittikuvaus vaakaputkeen paperilapulle kirjoitettuna ja teipattuna
Nämä sorakisat ovat yleisesti ottaen vähän kuin pyöräilyn jokkiskisoja eli kaikilla on mahdollisuus osallistua kovempaankin seuraan, joten pidän omaakin projektiani tietyllä lailla jokamiesluokan projektina. Eli lähdetään niillä edellytyksillä mukaan mitä on ja hauskanpito edellä, koska kivaan harrastukseen on mukava käyttää oma vapaa-aikaa. Hauska nähdä, mihin järjestelmällisellä harjoittelulla pääsee, koska sorakisoissa ei ole ihan samaa merkitystä taktiikalla kuin maantiekisoissa, vaan kahdeksan-yhdeksän tunnin pituisella sooloaika-ajollakin voi yltää ihan hyviin sijoituksiin. Omaan suoritukseen voi siis vaikuttaa parhaiten itse. Jännä siis nähdä, että kuinka kaukana tällainen pullaposki tulee olemaan huipuista.
yksinteoin
25.10.2021, 11.53
Todella siisti projekti ja varmasti ikimuistoinen kisa. Rupesi kyllä itseäkin houkuttelemaan todella paljon. Ei kyllä haittaa, että 2022 loppuunmyyty kun ei kuntotasot oo kummoiset parhaillaan, mutta 2023 vois olla realistinen tavoite (riippuen toki vähän millainen kokemus toi sinullekin sitten tulee olemaan :))
Kiinnostaisi millaisella kuntopohjalla itse olet tällä hetkellä treenaamassa (esim ftp/kg kiinnostaisi, mutta muutenkin mietteitä)
Todella siisti projekti ja varmasti ikimuistoinen kisa. Rupesi kyllä itseäkin houkuttelemaan todella paljon. Ei kyllä haittaa, että 2022 loppuunmyyty kun ei kuntotasot oo kummoiset parhaillaan, mutta 2023 vois olla realistinen tavoite (riippuen toki vähän millainen kokemus toi sinullekin sitten tulee olemaan :))
Kiinnostaisi millaisella kuntopohjalla itse olet tällä hetkellä treenaamassa (esim ftp/kg kiinnostaisi, mutta muutenkin mietteitä)
Joo, mun piti lähteä Islantiin jo tänä kesänä, mutta oli sitten muuta ohjelmaa samaan aikaan tiedossa ja siirtyi vuodella :) Vuodelle 2023 harkitsen Unbound Gravelia, ilmoittautuminen sinne ainakin pitää laittaa ajoissa sisään. Kansasista olen jo reilun vuoden haaveillut, treenimielessä olen saman matkan ajanut ja se oli hieno kokemus. Velonewsin Fast Talk on tehnyt hyvän jakson sorakisoihin treenaamisesta: https://www.velonews.com/training/fast-talk-podcast-ep-49-training-fueling-suffering-dirty-kanza-200/
FTP pitäisi testata labrassa, jotta sen tietäisi varmaksi sanoa. Olen käyttänyt muutamaa erilaista tehomittaria tähän mennessä, jotta osaa arvioida lukemien todenpitävyyttä. Tunnin vetoja olen ajanut 355-367 wattiin, 20 minuutin testien perusteella laskennallinen FTP olisi tosin korkeampi, n. 380-390 W tasolla. Aika-ajojahan näillä jaloilla pitäisi ajaa, mutta se ei oikein ole minun juttuni, hieno laji silti. Pyöräillyt olen muutaman vuoden, mutta säännöllisemmin viimeiset kaksi ja puoli vuotta. Ihan sohvanpohjalta en ole kuitenkaan aloittanut, vaan urheilupohjaa on 15 vuoden ajalta voima-/teholajista kansalliselta tasolta. Näköjään ne jalat tottuu kestävyysurheiluunkin, kunhan vaan ajaa. Painon pudottaminen on sen sijaan hankalampaa, kun on notkunut koko ikänsä punttisalilla. Oma ns. kisapaino on noin 85 kg, nyt on viitisen kiloa enemmän kun viimeiset kuukaudet on syönyt mitä huvittaa. Eli ei tällä massalla oikein maantiekisoissa pärjäisi, yritän toki pudottaa jonnekin 82-84 kg tienoille, mutta saa nähdä paljonko läskiä eli "voimoo" lähtee.
Korkea aerobinen kynnys ja sillä jaksaminen pitkän aikaa on sorakisoissa ilmeisesti ykkösjuttu. Eli suomennettuna sitkeyttähän tällaiset kisat vaativat. Sitä on onneksi aika yksinkertaista treenata, mutta se on aikaa vievää ja vaatii kärsivällisyyttä. Kipua pitää myös osata sietää ja on osattava käsitellä negatiivisia ajatuksia. Näissä ominaisuuksissa näen aika paljon parannettavaa itselläni. Pitää ajaa keväällä muutama tee-se-itse -treenikisa, jotta kisatilanne ei tule yllätyksenä :D
Joo, mun piti lähteä Islantiin jo tänä kesänä, mutta oli sitten muuta ohjelmaa samaan aikaan tiedossa ja siirtyi vuodella :) Vuodelle 2023 harkitsen Unbound Gravelia, ilmoittautuminen sinne ainakin pitää laittaa ajoissa sisään. Kansasista olen jo reilun vuoden haaveillut, treenimielessä olen saman matkan ajanut ja se oli hieno kokemus. Velonewsin Fast Talk on tehnyt hyvän jakson sorakisoihin treenaamisesta: https://www.velonews.com/training/fast-talk-podcast-ep-49-training-fueling-suffering-dirty-kanza-200/
FTP pitäisi testata labrassa, jotta sen tietäisi varmaksi sanoa. Olen käyttänyt muutamaa erilaista tehomittaria tähän mennessä, jotta osaa arvioida lukemien todenpitävyyttä. Tunnin vetoja olen ajanut 355-367 wattiin, 20 minuutin testien perusteella laskennallinen FTP olisi tosin korkeampi, n. 380-390 W tasolla. Aika-ajojahan näillä jaloilla pitäisi ajaa, mutta se ei oikein ole minun juttuni, hieno laji silti. Pyöräillyt olen muutaman vuoden, mutta säännöllisemmin viimeiset kaksi ja puoli vuotta. Ihan sohvanpohjalta en ole kuitenkaan aloittanut, vaan urheilupohjaa on 15 vuoden ajalta voima-/teholajista kansalliselta tasolta. Näköjään ne jalat tottuu kestävyysurheiluunkin, kunhan vaan ajaa. Painon pudottaminen on sen sijaan hankalampaa, kun on notkunut koko ikänsä punttisalilla. Oma ns. kisapaino on noin 85 kg, nyt on viitisen kiloa enemmän kun viimeiset kuukaudet on syönyt mitä huvittaa. Eli ei tällä massalla oikein maantiekisoissa pärjäisi, yritän toki pudottaa jonnekin 82-84 kg tienoille, mutta saa nähdä paljonko läskiä eli "voimoo" lähtee.
Korkea aerobinen kynnys ja sillä jaksaminen pitkän aikaa on sorakisoissa ilmeisesti ykkösjuttu. Eli suomennettuna sitkeyttähän tällaiset kisat vaativat. Sitä on onneksi aika yksinkertaista treenata, mutta se on aikaa vievää ja vaatii kärsivällisyyttä. Kipua pitää myös osata sietää ja on osattava käsitellä negatiivisia ajatuksia. Näissä ominaisuuksissa näen aika paljon parannettavaa itselläni. Pitää ajaa keväällä muutama tee-se-itse -treenikisa, jotta kisatilanne ei tule yllätyksenä :DMihin sä tarvitsen jotain labrassa mitattua ftp arvoa? Et sä siellä labrassa reenaa. Jos olet tota tehoa ajanut tunnin, ni se on sun ftp.
Jami2003
26.10.2021, 00.05
Tarkoittaa varmaan yleisesti vertailu kelpoista FTP:tä. Jokainen voi toki ajella omia FTP tuloksia itselleen omin konstein.
Miks niitä pitää vertailla?
Ohiampuja
13.11.2021, 23.30
Eksyin Instassa Skottien gravel-kuviin. Aika hienon ja vaihtelevan näköistä, näin Suomalaisen mielestä. Ja ymmärrän jos noilla nummilla kaipaa vähän leveämpää rengasta… #gravelbikescotland jos jotakuta kiinnostaa.
This Is Not A Gravel Race (http://www.outsidetv.com/home/play/o7tQcvRR/1/10/ebTFEKTS/2?jwsource=cl). Tunnin dokkari Belgian Waffle Ridestä. En ehtinyt kattomaan kuin pari minuuttia alusta, mutta vaikutti ihan katsottavalta.
Hollannissa on näköjään jo kisattu kansallisesta gg-mestaruudesta (https://www.velonews.com/news/gravel/inside-the-netherlands-first-gravel-national-championships/). Vähän tavallisuudesta poikkeava konsepti, kun rata oli 7,5 km.
https://www.velonews.com/wp-content/uploads/2021/11/nk_netherlands_gravel_ridres-line-vertical.jpg?crop=535:301&width=1070&enable=upscale
Gravelliin sopi aina tämä lopputulema roubaixista.
https://www.cyclingweekly.com/news/there-was-a-lot-of-animal-bacteria-in-my-blood-matteo-jorgenson-reveals-that-animal-faeces-made-him-ill-after-paris-roubaix
Eli nenähengitystä ja se pullo kannattaa oikeasti putsailla ennen juomista. Yök.
Hollannissa on näköjään jo kisattu kansallisesta gg-mestaruudesta (https://www.velonews.com/news/gravel/inside-the-netherlands-first-gravel-national-championships/). Vähän tavallisuudesta poikkeava konsepti, kun rata oli 7,5 km.
Mutta tuo se voi olla suomessakin se totuus gravell kisoista. Ei oikeaa kisaa ole kamalan helppo järjestää pitkälle reitille.
Onneks Suomessa on kuitenkin sen verran pienempi asukastiheys, että eiköhän tänne vähän pitempiä kisalenkuroita saa aikaiseksi :)
Ohiampuja
24.11.2021, 11.04
Tuossa tuollainen 600 km pläjäys.
Mutta nyt aiheeton kysymys silkasta uteliaisuudesta. Mitäs gravel-jäärät käyttää jos runko on jo ihan täynnä, huolitaanko reppua selkään?
Tässä linkin jutussa mennään vyölaukulla, mutta miksi? Eikö reppu olisi mukavampi?
https://www.bikeradar.com/features/routes-and-rides/horse-for-the-course-torino-nice-rally/
Ps. Itse olen vannoutunut repun käyttäjä. ;)
^??? tossahan ajeltiin maastopyörillä.
Maastopyörällä voi olla reppukin selässä jos on ihan pakko, grävelilla ei tietenkään. Jos tarvii reppua selkään on fillari väärin lastattu tai vaan liikaa tavaraa mukana.
Mutta mitä ihmeen väliä sillä on mitä mieltä muut ovat. Itse saa ajella niinkuin huvittaa.
Ohiampuja
24.11.2021, 11.47
^??? tossahan ajeltiin maastopyörillä.
Maastopyörällä voi olla reppukin selässä jos on ihan pakko, grävelilla ei tietenkään. Jos tarvii reppua selkään on fillari väärin lastattu tai vaan liikaa tavaraa mukana.
Mutta mitä ihmeen väliä sillä on mitä mieltä muut ovat. Itse saa ajella niinkuin huvittaa.
Kyseinen kirjoittaja ajoi maasturilla, mutta ko tapahtumassa muut naiset taisi ajella gravelilla. Ja itsekin hän lopussa totesi että graveli leveillä 2" renkailla olisi ollut paras valinta.
Sitten sen kysymykseni aloitin sanoilla silkasta uteliaisuudesta. Ei muiden mielipiteistä tarvitse välittää, jos ei halua. Mutta saahan niitä mielipiteitä silti kysellä...
https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/21/2021/11/Photo-19-10-2013-01-42-56-71daedf.jpg
Mutta nyt aiheeton kysymys silkasta uteliaisuudesta. Mitäs gravel-jäärät käyttää jos runko on jo ihan täynnä, huolitaanko reppua selkään?
Polkujuoksutyylisiä juomaliivejä näkyy kuvien perusteella käytettävän rapakon takana pitkissä kisoissa. Apiduralta tuli just gravel-spesifi sellainen: https://bikepacking.com/news/apidura-racing-hydration-vest/ . Retkeilytyyppisessä, ei niin suorittamispainotteisessa, ajamisessa erilaiset runko- ja tankonyssäkät on ihan ok, mutta jos pitäisi ajaa pitkää kisaa ja pitäisi saada mukaan enemmän juotavaa, eväitä ja varavaatteita yms. kuin mitä pulloihin, taskuihin ja ehkä pieneen tankolaukkuun mahtuu, niin saattaisin hyvinkin päätyä jonkinnäköiseen reppu-/liivirarkaisuun.
E: näköjään Camelback:kin on hypännyt gg-kelkkaan: https://www.bikeradar.com/reviews/accessories/hydration-packs/camelbak-chase-bike-vest-first-ride-review/
https://bikepacking.com/wp-content/uploads/2021/11/Apidura-New-Forest-3530.jpg
Itse tykkään repunkin (en kylläkään ole pitkään aikaan enää käyttänyt) asetella niin, että sen paino on alaselän tai melkeinpä pakaroiden yläosan päällä. Minulla on joku vanha Haltin pyöräilyreppu, jonka joustavat viillekkeet toimivat tähän hyvin. Muutenkin yllättävän hyvä tuote Haltiksi. Em. tavalla käytettynä alkavat ne viillekkeet tuntua vähän turhilta ja tulee mieleen, olisiko ihan vyölaukku parempi. En ole kyllä vielä kokeillut, enkä tiedä olisiko siitä mitään etua pyöräilypaidan taskuihin verrattuna. Isokin vyölaukku on kuitenkin suht pieni ja tarvittaessa taskuihin mahtuu paljonkin sälää.
Jos ajelee coolin bikepacking-tyylisesti flanellipaidassa tms. niin vyölaukku ajaa saman asian kuin paidan selkätaskut. Jos taas on taskut ja niiden kapasiteetti on jo hyödynnetty, niin vyölaukkua ei voi laittaa täysien taskujen päälle. Silloin tommonen polkujuoksutyyppinen, korkealla istuva juomaliivi tai -reppu on ainakin parempi. Esim. mtb-rogainingeja, joissa joskus pitää sääntöjen takia olla kaiken maailman sälää mukana, olen ajellut polkujuoksuliivin kanssa ja se on toiminut ihan hyvin.
K.Kuronen
24.11.2021, 12.32
Tuossa tuollainen 600 km pläjäys.
Mutta nyt aiheeton kysymys silkasta uteliaisuudesta. Mitäs gravel-jäärät käyttää jos runko on jo ihan täynnä, huolitaanko reppua selkään?
Tässä linkin jutussa mennään vyölaukulla, mutta miksi? Eikö reppu olisi mukavampi?
https://www.bikeradar.com/features/routes-and-rides/horse-for-the-course-torino-nice-rally/
Ps. Itse olen vannoutunut repun käyttäjä. ;)
Jäärä en ehkä ole, mutta kommentoin silti:
Runkolaukut ja vastaavat nostavat pyörän painoa määränsä verran ja mielestäni pyörän käytös muuttuu samalla huonommaksi, erityisesti jos ajetaan vähän kovempaa. Reppu selässä nousee miehen paino, joka mielestäni vaikuttaa vähemmän, vaikka onkin epämukavampi.
Että käytän kumpaakin, joko erikseen, tai yhdessä, miten milloinkin päätän. Mutta jos pitäisi puristaa joku pidempi pätkä, niin valitsisin juomarepun.
Jäärä en ehkä ole, mutta kommentoin silti:
Runkolaukut ja vastaavat nostavat pyörän painoa määränsä verran ja mielestäni pyörän käytös muuttuu samalla huonommaksi, erityisesti jos ajetaan vähän kovempaa. Reppu selässä nousee miehen paino, joka mielestäni vaikuttaa vähemmän, vaikka onkin epämukavampi.
Että käytän kumpaakin, joko erikseen, tai yhdessä, miten milloinkin päätän. Mutta jos pitäisi puristaa joku pidempi pätkä, niin valitsisin juomarepun.
Tässä varmaan pätee sama kuin kilpa-autoissa...mahdollisimman pieni jousittamaton massa takaa parhaan lopputuloksen. Gravel tapauksessa reidet lienee jouset :)
Ohiampuja
24.11.2021, 12.46
Paidan taskuihin kyllä mahtuu, mutta näin talvella kun vaatteet on vähän löysempiä, eikä niin istuvia, niin minua alkaa häiritä kun ne taskut alkaa roikkua ihan liikaa. Ja se ei tunnu kivalta, kun paita alkaa kirrata olkapäistä. Kyseessä siis paksu Yokon thermopaita. Kesällä en tuota niin ongelmaksi edes huomannut...
Ja muutenkin talvella sitä tavaraa tuppaa kertyä enemmän kuin kesällä.
K.Kuronen
24.11.2021, 12.57
Ja mitä tulee vyölaukkuun, niin itse haluan pitää vyötärön vapaana, enkä halua pakaralihasten päälle mitään.
Ja muutenkin talvella sitä tavaraa tuppaa kertyä enemmän kuin kesällä.
Minkälaista tavaraa?
Ohiampuja
24.11.2021, 14.18
Vaikkapa lamppuun vara-akku, toiset sormikkaat/rukkaset näin äkkiä heitettynä.
Ja muutenkin vaatteiden kanssa täytyy säätää kun metsäpolku/maantiesiirtymä aiheuttaa lämmöntuotto vaihtelua.
Life Time Grand Prix - $250000
https://www.velonews.com/news/gravel/life-time-launches-250000-grand-prix-gravel-and-mtb-series/?itm_source=parsely-api
^ UCI:n alaisilla gravelkisoilla tulee olemaan vaikeaa Pohjois-Amerikassa ja ehkä myös muualla.
Life Time Grand Prix - $250000
https://www.velonews.com/news/gravel/life-time-launches-250000-grand-prix-gravel-and-mtb-series/?itm_source=parsely-api
Osallistujalista: https://cyclingtips.com/2021/12/60-riders-selected-to-contest-life-time-grand-prix-series-in-2022/
Tuttuja nimiä, ehkä yllättävimpänä Lachlan Morton, tai ei ehkä sittenkään(?). Henkkoht. toivon menestystä Dylan Johnsonille.
^ UCI:n alaisilla gravelkisoilla tulee olemaan vaikeaa Pohjois-Amerikassa ja ehkä myös muualla.
No kyllä. Jenkeissä noilla pitkillä kisoilla taitaa olla jo aika legendaarinen maine, kun nämä tunnistaa jo suomessakin. Tuollaisen sarjan julistamisen jälkeen on suht turhaa alkaa vinkumaan mistään UCIsta.
Osallistujalista: https://cyclingtips.com/2021/12/60-riders-selected-to-contest-life-time-grand-prix-series-in-2022/
Tuttuja nimiä, ehkä yllättävimpänä Lachlan Morton, tai ei ehkä sittenkään(?). Henkkoht. toivon menestystä Dylan Johnsonille.
Joo, ja kovia nimiä, kuten Konan CX ja endurance -kuski Kerry Werner jäi ulkopuolelle. Tuonne on ollut tiukka seula.
Joo eipä oo UCI:n gg-sarjasta kuulunut mitään uutta sitten syyskuun.
Joo eipä oo UCI:n gg-sarjasta kuulunut mitään uutta sitten syyskuun.
Eikä vieläkään.
LifeTime Grand Prix sen sijaan vaikuttaa kyllä kiinnostavalta. Kokeilin itse kepillä jäätä ja laitoin tuonne Unbound Graveliin päämatkalle lottolapun vetämään sen varalta, jos mukaan pääsisi. Ilmoittautumisen saa onneksi siirtää myös seuraavalle vuodelle halutessaan, joten minulla kyseessä on todennäköisimmin vuoden 2023 kisa, mikäli mukaan pääsen. Treenit ovat meneillään jo se mielessä, sweetspot ei vielä tule korvista ulos. LifeTime osaa kyllä rahastaa, ilmoittautuminen oli törkeän hintainen. Pelkkä osallistuminen 200 mailin matkalle on 314,50 $ (veroineen), mutta se menee luottokortilta vasta, jos pääsee mukaan. Huoltotiimi pitäisi myös järjestää jollain tavalla, toisin sanoen tarvitsisi jonkun putsaamaan voimansiirron ja antamaan kolme kylmää pulloa, juomarakon sekä eväät mukaan kahdella huoltopisteellä. Ilmeisesti valmentajapaketin ottamalla saa varman osallistumisen, se maksoi tälle vuodelle reilut kaksi tuhatta dollaria. Kiinnostaisi kyllä olla mukana niin paljon, että jos en edes 2023 lotosta saa paikkaa, turvaudun varmaan sellaiseen ratkaisuun ja hankin sitten kotimaasta muutaman tukijan, jotta saa matkakuluja katettua.
Unbound/Dirty Kanza, ensimmäinen kisa 2006, 34 osallistujaa, voittajan aika 12 h ja rapiat.
Oheisessa linkissä voittajan pyörä, siis n. 15 v sitten. On nuo gravelit jonkin verran muuttuneet
https://www.velonews.com/gallery/a-big-gravel-first-the-bike-that-won-the-first-unbound-gravel-in-2006/
Onhan ne. Ja on ne ajatkin parantuneet. Kummassakohan on enemmän tullut muutosta, kuskissa vaiko kalustossa?
Ja maaliin tuli 15, joista 5 singlespeedillä.
Tämä ensimmäinen voittaja Dan Hughes voitti yhteensä 4 kertaa, parhaat ajat vuosilta 2012 ja 2013 noin 12 h.
2006 kisasta löytyy vähän tarinaa ja kuvia mtbr forumilta, jossa kaverit keskenään fiilistelevät tapahtumaa. Tuollainen kisa se silloin oli.
https://www.mtbr.com/threads/dirty-kanza-200-results.193814/
Toivotaan arpaonnea Moukarille!
Sophie de Boerillakin on arpa vetämässä (https://www.instagram.com/p/CYipULPoyuK/?utm_source=ig_web_copy_link) :) Migration Gravel Raceen Keniaan menossa myös. Onkohan noilla ex pro-kuskeilla ym. muuten joku oma arpakiintiö tai muu vastaava systeemi noihin suosituimpiin kisoihin.
Toivotaan arpaonnea Moukarille!
Sophie de Boerillakin on arpa vetämässä (https://www.instagram.com/p/CYipULPoyuK/?utm_source=ig_web_copy_link) :) Migration Gravel Raceen Keniaan menossa myös. Onkohan noilla ex pro-kuskeilla ym. muuten joku oma arpakiintiö tai muu vastaava systeemi noihin suosituimpiin kisoihin.
Kiitos! Sinänsä ei ole väliä, vaikka osallistuminen tapahtuisi vasta parin vuoden päästä. Ehtii treenata hyvin :D Mun käsittääkseni kaikki ovat samalla viivalla, esim. Colin Strickland ei päässyt kerran kisaan mukaan, kun oli unohtanut ilmoittautua.
Uskoisin, että kuskeissa on tapahtunut eniten muutoksia, aerodynamiikalla on hankala saada pari tuntia ajasta pois. Esim. just tämä Strickland kykenee ajamaan 3 tuntia 350 watin tehoilla, huh huh.
Kyllä se taitaa nykypyörä, TT tangot ja varusteet säästää silti useita kymmeniä watteja tollaseen vanhaan putkirunkoon verrattuna. Eddie merckxin hour recordkin oli kuitenkin todella kauan voimassa, eli sitä koipea on kyllä ollut aina tarjolla.
Tossa videolla muutamilla jutuilla säästetään 7min, 200mailin aikana.
https://youtu.be/KgrGEI2xGaE
Velonewsin jutusta saa hieman lisätietoa UCI:n gravelista. Ilmeisesti kisaohjelma ja säännöt julkaistaan helmikuun alussa CX MM:n kisoissa, kun siellä UCI:lla päättävä kokous.
Kisojen koordinoijan Golazo sportsin edustaja on po. jutussa yleisellä tasolla kertonut tulevasta
https://www.velonews.com/news/gravel/what-you-need-to-know-about-the-uci-gravel-world-series/
Kiitos! Sinänsä ei ole väliä, vaikka osallistuminen tapahtuisi vasta parin vuoden päästä. Ehtii treenata hyvin :D Mun käsittääkseni kaikki ovat samalla viivalla, esim. Colin Strickland ei päässyt kerran kisaan mukaan, kun oli unohtanut ilmoittautua.
Uskoisin, että kuskeissa on tapahtunut eniten muutoksia, aerodynamiikalla on hankala saada pari tuntia ajasta pois. Esim. just tämä Strickland kykenee ajamaan 3 tuntia 350 watin tehoilla, huh huh.Ja 2019 kun Strickland voitti ja alitti 10h niin kisan keskiteho 278W
Esittelyssä Dylan Johnsonin treeniohjelma kaudelle 2022:
https://youtu.be/neFph-wapkY
https://www.teamusa.org/-/media/USA_Triathlon/Images/Articles/2022/January/gravel_tri_series_800x500.png?la=en&hash=E57A0C2734B8EA947D2ABCC4D41A5FC2ACA7FEC5
https://www.teamusa.org/USA-Triathlon/News/Articles-and-Releases/2022/January/21/All-About-Gravel-USA-Triathlon-Launches-New-Gravel-Triathlon-Series
Edit: unohtakaa koko juttu :D
Jotain spekulointia UCI:n gravel-sääntömuutoksista (https://www.velonews.com/news/uci-updates-rules-on-gravel/), mutta mitään ei ole kuulunut GG MM:stä ym vieläkään..
https://dirttanbikeclub.com/2020/02/15/uci-rolls-out-its-first-rules-for-gravel/
Firlefanz
06.02.2022, 09.18
Kaikella kunnioituksella rohkenen
(1) arvella ettei stenu ollut juonut aamukahviaan (sillä muuten ei ole ymmärrettävissä että hän tarjoaa meille kaksi (2) vuotta vanhaa juttua jolla ei ole kerrassaan yhtään mitään tekemistä gravel racingin kanssa siitä yksinkertaisesta syystä että kyseessä on vain ja ainoastaaan maantiekilpailuja koskeva sääntö, ja
(2) ihmetellä sitä miksi amerikkalaiseen gravelskeneen ilmeisen keskeisenä elementtinä kuuluu tuommoinen turhanpäiväinen typeryys.
Heh…osuit ihan oikeaan.
Lähinnä ihmetyttää, kun ei vieläkään ole kuulunut mitään tarkempaa, joten tiedonnälkäisellä saattaa mennä vuosiluvut vähän sekaisin.. Huhuu UCI, mites se oli niitten gravelhommeleiden kanssa..? :)
Kyllä ainakin kilpailijoita olis...
https://www.cyclingnews.com/news/nathan-haas-backed-by-colnago-as-he-makes-switch-to-gravel/
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
2022/-23 UCI Cyclocross-kalenteri on jo julkistettu, mutta gravelista ei kuulu vieläkään mitään??
Preliminary Gravel World Series calendar 2022
April 3 - Gravel Filippine Bongabon, Philippines
June 5 - Wish One Gravel Race, France
June 18 - Gravel Adventure, Poland
June 18 - Blue Mountains Gravel Fondo, Canada
June 25 - Highlands Gravel Classic, USA
July 8 - Gravel Ensenada, Mexico
August 20 - Gravel Grit n Grind, Sweden
August 28 - Houffa Gravel, Belgium
September 3 - La Monsterrato, Italy
September 4 - Gravelista, Australia
September 17 - Kettle Mettle, Canada
September 17 - Gravel One Fifty, Netherlands
September 18 - Ranxu, Spain
September 24 - Jingle GX Gravel Race, USA
https://www.cyclingnews.com/news/new-uci-gravel-world-series-calendar-leaked-with-start-april-3-in-philippines/ (https://www.cyclingnews.com/news/new-uci-gravel-world-series-calendar-leaked-with-start-april-3-in-philippines/)
Ei perinteisiä, isoja ja pitkiä gg-kisoja mukana. Filippiineillä matkat 85 ja 62 km? Life Time Grand Prix vs. UCI Gravel World Series? Kiva, että Ruotsi mukana (https://gravelgritngrind.se/). Innostuiskohan joku Suomesta lähtemään sinne. Muuta spekulointia?
Jokin tuossa takkuaa, kun 3 viikkoa H-hetkeen, eikä UCI:n virallista ilmoitusta sarjasta, MM-kisoista, välineistä tms. ole tullut.
Usassa tämä ei tule kilpailemaan "klassikoiden" tai Life Timen kanssa, ainakaan näin aluksi ?.
Toivottavasti kuitenkin tämä hanke onnistuu, ja esim. pohjosmaihin saataisiin kiertävä vasaloppet tyyppinen graveltapahtuma
Jokin tuossa takkuaa, kun 3 viikkoa H-hetkeen, eikä UCI:n virallista ilmoitusta sarjasta, MM-kisoista, välineistä tms. ole tullut.
Usassa tämä ei tule kilpailemaan "klassikoiden" tai Life Timen kanssa, ainakaan näin aluksi ?.
Toivottavasti kuitenkin tämä hanke onnistuu, ja esim. pohjosmaihin saataisiin kiertävä vasaloppet tyyppinen graveltapahtuma
https://assets.ctfassets.net/761l7gh5x5an/6Ro8R7b25fjzBdhBlg5cCS/1d8ab54893884ae3247dc7a365d369f7/Part_15-E_amendments_on_01.01.2022.pdf
Täällä näkyi olevan UCI:lta jotain sääntöjä. Ilmeisesti aerotangot ovat kiellettyjä. Erikoista, että matkojen pituus on rajattu 200 kilometriin.
Ai että. Ai ettien että!
https://youtu.be/E5xNuMQMgbk
Onkos joku käynyt jo kurkkimassa Porkkalan soria? Joskus pari tai ehkä kolme viikkoa sitten ajoin Honskbyntien ja se oli aika rasputitsaa silloin.
Onkos joku käynyt jo kurkkimassa Porkkalan soria? Joskus pari tai ehkä kolme viikkoa sitten ajoin Honskbyntien ja se oli aika rasputitsaa silloin.
No viime sunnuntaina oli vielä siinä länsiväylän varressa kelvilläkin 10cm lunta, eli eiköhän odotella juhannusta.
Joo, käytiin Kopparnäsissä juoksemassa rouvan kanssa. Rannasta golfkentälle vievällä polulla/metsätiellä oli 35 cm teräsjäätä. Jonnekin sitä pitäis huomenna kuitenkin yrittää, kun en jaksa pelkkiä asfalttejakaan ajella.
Joo, käytiin Kopparnäsissä juoksemassa rouvan kanssa. Rannasta golfkentälle vievällä polulla/metsätiellä oli 35 cm teräsjäätä. Jonnekin sitä pitäis huomenna kuitenkin yrittää, kun en jaksa pelkkiä asfalttejakaan ajella.
Haloo :) Kesä tulee justiinsa ja sä jo kaipaat sohjoa ja lunta.
No minä kyllä ymmärrän stenun kommentin toisin .. mutta onhan paikalliset metsäpolut ihan gravelilla ajettavassa rakettijääkunnossa :)
Reilu viikko sitten oltiin Haukkalammella juoksemassa ja silloin sillä pohjoisen Nuuksion fillarireitillä oli vielä vähintään 50 cm lunta, joten mä luulen, että Paatonillakin loppuu kärsivällisyys odotella kesää jossain kohtaa toukokuuta.. Ja meen kyllä mieluummin vaikka asfalttilenkille kuin ajelen nastoilla enää edes rakettipolkuja :)
No olihan siellä (https://www.strava.com/activities/6990665847) kaikkea vielä tarjolla, mutta ei tarvinnut tunkata kuin ehkä parikymmentä metriä :)
Merellä vielä oleva jää pitää ilman ilman viileänä rantaviivassa ja lumiset paikat oli pääosin kovia. Paikoitellen oli liukasta. Ankarlaxintie on pahimmassa kunnossa ja Ankarlax-Friggesby-väli lumisin. Medvastön lenkki ja Honskbyntie oli jo aika hyviä. Paikoitellen märkää toki.
No mutta tuostahan on jätetty meikon läpiajo tekemättä :)
No ei, siellä olisi saanut tunkkailla ehkä muutaman metrin enemmänkin.
Kas, en ole ainut kun ajatuksissaan ajelee radanvartta ylityskohdan ohi.
Heh, kävi tosiaan ekan kerran ikinä niin.
Juu se Meikon polku perinteisesti kerää paljon lunta ja pitää lumet pitkään. Joskus olen tunkkaillut siellä, kun muualla ei enää ollut lunta juuri missään.
Itse ajelen lähes joka kerta. No lähden kohta katsomaan kuinka tänään käy.
EDIT: tänään keskityin ja onnistuin tekemään virheettömän suorituksen!
https://pic.useful.fi/8oeSP5SW4.png
Tuolla olis joku kuvarastikin kuulemma
Miksi ihmeessä joku ajaisi gravelpyörällä kaupungissa? No, käypä kattomassa!
https://youtu.be/ftL69Sd3OLE
Onko joku muu ollut huomaavinaan, että Gravelmapista häviää tavaraa? Latelin sinne viimeaikaisia löytöjä ja yllätyin huomatessani kuinka kartasta puuttuu sellaisia, jotka aivan varmasti olivat siellä aiemmin. Välillä olen ihmetellyt onko omiakin pätkiä poistunut ja olen sitten naputellut uudestaan ja kuitannut muistamattomuudella.
Mä olen ainakin huomannut, että joillain tuntuu menevän "segments" ja "routes" sekaisin ja segmentteihin on ladattu jotain kymmenien kilometrien ja osin asfalttiteitä kulkevien lenkkien gpx-jälkiä, joita olen liputellut poistettavaksi. Häviäisiköhän siinä mahdollisesti alta oikeita segmenttejäkin?
Olisikohan mahdollista, että olisi niin valveutuneita ja teistään mustasukkaisia maanomistajia, että kävisivät klikkailemassa poistettavaksi jonkun keksityn syyn perusteella..? Mutta en ole kiinnittänyt huomioita, että itse tekemiäni olisi hävinnyt.
Mä olen ainakin huomannut, että joillain tuntuu menevän "segments" ja "routes" sekaisin ja segmentteihin on ladattu jotain kymmenien kilometrien lenkkien gpx-jälkiä...
Joo, assulenkkejä :rolleyes:
Itse kummastelen, ettei mene jakeluun sellainen, että soratiekarttaan vain sorateitä.
Olisikohan mahdollista, että olisi niin valveutuneita ja teistään mustasukkaisia maanomistajia, että kävisivät klikkailemassa poistettavaksi jonkun keksityn syyn perusteella..?
Se voisi kyllä selittää asiaa. Juttelin itse asiassa toissakesänä Vihdissä yhden mökkiläisen kanssa hänen aivan selkeästi pihallaan. Oli harmissaan kun pyöräilijät käyttävät läpikulkuun pihaansa, oli kuulemma jossain reittipalvelussakin. Lupasin hoitaa poistettavaksi, mutten löytänyt sitä mistään. En pystynyt pitämään lupaustani. Harmittaa. Heatmapissa on kyllä käytetty pätkä.
Itse ajaduin sinne kartan johdattelemana ja olisin tehnut u-käännöksen, mutta juttelun päätteeksi antoi juuri minun juuri sillä kertaa mennä.
Jos mulla olisi kesämökki ja jos sen pihan läpi joku olisi tehnyt julkisen reitin, niin saattaisin ärsyyntyä minäkin. Jos sellaisiin segmentteihin sattuu törmäämään, niin niitäkin voi kyllä mielestäni klikkailla poistettavaksi.
Vuoden 2022 Traka 360K (https://www.klassmark.com/thetraka-360k/) ajettiin 30.4. Pisin reitti 365km, nousua 5000m. Taustoja ja fiilistelyä tässä (https://www.rawcyclingmag.com/the-traka-2022-another-impeccable-event-by-klassmark/) jutussa ja alla onboard -kuvaa 37. sijoittuneen kuskin kyydistä (aika: 23h 33min).
https://youtu.be/c4m7zdLOny0
Oho: https://www.velonews.com/news/moriah-wilson-shot-and-killed-in-austin-texas/
Aikamoista. Mo oli yksi USA-gg-skenen valovoimaisimmista naisista ainakin somessa.
Ei helvetti, eilen juuri tsiigailin tuubista Veloworthyn BWR-taltointia, jossa Wilsonkin seikkaili. On tuo Ameriikan meininki kyllä aikamoista…
Ei helvetti, eilen juuri tsiigailin tuubista Veloworthyn BWR-taltointia, jossa Wilsonkin seikkaili. On tuo Ameriikan meininki kyllä aikamoista…
Gravel Locosissa oli monella kyllä mieli maassa tämän vuoksi. Muutenkin raskas kilpailu oli, ilmeisesti 40 astetta lämmintä. Aivan hirveä lämpötila ja vielä noin pitkä kisa. Unbound Gravel taitaakin olla sitten kolmen viikon päästä. Suunnittelen ehkä meneväni sinne 2024 jos saan paikan ja ensi vuonna kiinnostaisi Gravel Worlds Nebraskassa. Jos siellä on noin lämmintä kuin Teksasissa oli, vien pyörän ja trainerin kotipihan kasvihuoneeseen ja alan ajamaan siellä, jotta lämpötilaan ja kosteuteen tottuu :seko:
Kukas se oli se suomalainen ultrapyöräilijäherra, joka aikoinaan polki saunassa harjoituskilsoja? En nopealla guuglauksella löytänyt. Lotta Lepistön saunaharjoitteluun kyllä viitattiin.
Gravel Locosissa oli lämmintä, mutta se ei näyttänyt Hollannin-miehiä haittaavan. Voittajaa saattoi suojata tuntemattomuus, mutta Ivar Slikin kyvyt olivat kyllä varmasti tiedossa.
Kukas se oli se suomalainen ultrapyöräilijäherra, joka aikoinaan polki saunassa harjoituskilsoja? En nopealla guuglauksella löytänyt.
Saikansaloa tuskin tarkoitat, mutta tuossa kuitenkin kevennykseksi: https://www.youtube.com/watch?v=SoQm61O51YQ&t=517s
Långkärrintie, Sipoo oli pilattu.
Ennen tie oli hienoin pätkä lähialueella, varsinkin keväisin. Mutaa, savea, 10 cm roudan tienpinnasta nostamia kiven murikoita, monttuja, ylämäkeä, alamäkeä. Pystyi ajamaan mutta piti katsoa mistä kohdasta. Varsinkin länsituulella, kuten tänään, 3,5 km metsätietä ja vielä jatko Utegårdintie, Hannuksentie Paippisiin. Nyt lännestä alku ok mutta loppuun ajettu mursketta mikä kohta on painunut tasaiseksi baanaksi.
FillaRilla
19.05.2022, 12.37
@Arosusi.
Oliko tämä sarkasmia? Vai tosissasko...?
Miksei tosissaan? Jos haluaa ajaa sileetä ni ajelee sitten päälystettyjä
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Tuota pätkää en ole ajellut, mutta myös täällä Pirkanmaalla on tullut muutamaan kertaan kiroiltua sorateille tehtyä uutta murskekerrosta. Paljon mieluummin sitä pyörällä ajelee sileää, mutta kuoppaista soratietä kuin karkean murskeen aiheuttamassa jatkuvassa tärinässä.
Långkärrintie on vanha kärrytien pohja. Itse en sitä olisi ajanut kuin maastoautolla. Kerran pääsi työntöhommiin kun yksi henkilöauto oli jäänyt jumiin. Nyt sieltä on haettu puita ja siksi pohjaa on pitänyt vahvistaa. Nyt siinä pyörä "ui" mutta viimeistään ensi keväänä se on baana kun siitä autoilla ajetaan, mikä tulee tapahtumaan kun tien kunto sen sallii.
Kun en pidä maastoajosta, kaadun ja loukkaannun kumminkin, tai juurakkopoluista niin tuo vastaavat pätkä on itselle sopivaa maastoajoa. Tuollaisia heikko kuntoisia teitä tässä lähellä ei vaan enää oikein ole.
Paras gg:ssä on vähän heikkokuntoinen tie, kaksi uraa, vihreää keskellä ja mutkan takanaa ei tiedä mitä sieltä ilmestyy.
Paras gg:ssä on vähän heikkokuntoinen tie, kaksi uraa, vihreää keskellä ja mutkan takanaa ei tiedä mitä sieltä ilmestyy.
Aamen. Ja toisaalta, kun sitä kunnon sepelirätinää on ajanut parikyt kilsaa putkeen niin osaa taas arvostaa sileetä pintaa hetken.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Ei helvetti, eilen juuri tsiigailin tuubista Veloworthyn BWR-taltointia, jossa Wilsonkin seikkaili. On tuo Ameriikan meininki kyllä aikamoista…
Juu voisi tarkentaa, että on tuo Ameriikan gravelmeininki aikamoista..
https://www.cyclingweekly.com/news/arrest-warrant-issued-for-cyclist-kaitlin-armstrong-in-moriah-mo-wilson-murder-case
https://www.velonews.com/news/gravel/colin-strickland-issues-statement-following-arrest-warrant-in-moriah-wilson-murder-case/
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.