Näytä tavallinen näkymä : Koska viimeksi juoksit?
Sivut :
1
2
3
4
[
5]
6
7
8
9
10
11
Eilen semmoiset 22km ja 350 nousumetriä nauhakela kädessä ja juomareppu selässä pitkin Syöte MTB:n reittiä.
eilen 2.5 tuntia reippaasti, paita oli sen verran märkä, että tuntui kuin olisi painoliiviä pitänyt. nestettäkin kului yli 2 litraa
Eilen aamulla vähän toista tuntia teemalla kilsa kevyesti, kilsa reippaasti. Kyllä tarkeni.
Cycledrophis
30.07.2012, 16.52
Just äsken 7km, että oli tukkoista ei kulkenut yhtään
Jari
Äsken vähä nafti 14km vakilenkin sellaista pitkän matkan kisarasitusta mukaellen -vauhtia. Pelottavan hyvä kulku.
Matti S.
31.07.2012, 02.16
Läskitien (faijan vakiolenkki) normiaika tuntiviisiminuuttia vaihtui tuntiin20minuuttiin. Oli kuuma kierros.
steelmän
31.07.2012, 15.00
Eilestäin 21 km ja kesän parhaalla fiiliksellä/tatsilla, alkukesän heinäallergian aiheuttamat reaktiot näemmä hälvenneet sillä vielä hieman aiemmin mun sykkeet olivat 'pystyssä' ( suhteettoman korkeat vs. reenikaveri), nyt eilen olin jopa ajoittain alle hänen sykkeittensä.
Äsken 7.4km transition run lähes tasaisella vauhdilla.
Aamulla 7 km ja muutaman huilipäivän jälkeen meno tuntui tooooodella hyvälle. Olisko lie tehnyt hyvää sunnuntain täytekakkutankkaus?
^ täytekakku-, jäätelö- tai pullatankkaus tekee aina hyvää :p
Tänään 30 min. 7,3 km Hyvä VK-treeni
pitkä pyöräily ja päälle 5km juoksua.
Eilen vähän reilu parikymppiä ja vajaa kaks tuntia tasaisella rasituksella mäkisessä maastossa. Toistaiseksi viimeinen "pitkä" treenilenkki oli sitten siinä.
Matti S.
05.08.2012, 10.47
Eilen aamulla reilu tunteroinen entisissä suomimaisemissa...
http://www.terijoki.fi/yleisesittely.htm
12 km, josta 4 km maastoa. Olipa mukava juosta, kun huoltojoukot ajelivat fillarilla vieressä ja tarjoilivat juotavaa tasaisin väliajoin :)
Pari tuntia sitten serkun kanssa 4 x 7.5 km kiihtyvällä vauhdilla
Äsken 40 min Muuramenharjun hienoilla poluilla.
Viimeisin juoksukerta oli juhannusviikolla. Pitäisi taas jatkaa, mutta into on kadoksissa. Jos joku osaa vinkata mistä sen löytäisi, niin olisin kiitollinen.
Viimeisin juoksukerta oli juhannusviikolla. Pitäisi taas jatkaa, mutta into on kadoksissa. Jos joku osaa vinkata mistä sen löytäisi, niin olisin kiitollinen.
Hanki (juoksukykyinen) koira, niin tuollaiset kysymykset jäävät nopeasti historiaan.
Aamulla muutaman kilsan kevyt aamukipaisu + koirankusetus, enempää ei ehtinyt tänään.
Hanki (juoksukykyinen) koira, niin tuollaiset kysymykset jäävät nopeasti historiaan.
Sellainen löytyy, mutta ei ole saanut minua juoksemaan hetkeen. Eiköhän sitä juoksutreeni tälle viikolle voisi kuitenkin sopia.
Sellainen löytyy, mutta ei ole saanut minua juoksemaan hetkeen. Eiköhän sitä juoksutreeni tälle viikolle voisi kuitenkin sopia.
No jopas. Kokeilepa aamulenkkeilyä koiran kanssa. Itselläni oli myös ihan järkyttäviä motivaatio-ongelmia juoksemisen suhteen, kunnes vuoden vaihteessa päätin siirtää juoksut pääosin aamuun. Eli aamulla koira mukaan, muutama sata metriä alkuun (koiran) kuseskelua ja haistelua, juoksua oman mielen mukaan ja loppuun taas vähän koiratouhuja. Joskus jos ei ole itsellä tai koiralla isoa juoksufiilistä niin kevyesti hölkötellään koiran kusipaikalta toiselle ja nautitaan vaan ulkoilmasta. No, meillä ei mitään kisatavoitteita ole joten meille se sopii, että välillä hölläillään vaan pointtina onkin säännöllisyys.
Joka aamu vaan tossut jalkaan!
Siirretääs tuonne pyöräilypuolelle... :p
Lauantaina 105km (eka satku, jee). Josko tänään ois jo reidet siinä kunnossa, että jaksaisi käydä töiden jälkeen kevyellä lenkillä, 30-40km.
105km juoksit? :o Kauankos tohon meni?
Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
Haa, väärään ketjuun lipsahti :D
Tänään 7.4km lyhyt asfalttivakilenkki 31:16. Puolen tunnin (haamu)raja lähestyy...
Eilen 7.8.2012 näissä mahtavissa suunnistusmaastoissa:
http://www.rajamaenrykmentti.fi/kartat/Loytlammi_2001_40pros.jpg
Puolen tunnin (haamu)raja lähestyy...
Helppoa kuin heinänteko! Juokset vaan lyhempiä matkoja... :D
nopparis
08.08.2012, 15.04
Eilen tutustuin Varalan maraton reittiin; 11.5 km.
Eilen 10k omaan enkkaan 46:32.
Tavoitteena päästä 45:xx elokuun ja 44:xx syyskuun loppuun mennessä. Mara sitten taas lokakuussa.
Hetki sitten tulin juoksulenkiltä. Olipa happirikas sää. Sadetta ja +10.
Viimeisin juoksukerta oli juhannusviikolla. Pitäisi taas jatkaa, mutta into on kadoksissa. Jos joku osaa vinkata mistä sen löytäisi, niin olisin kiitollinen.
http://www.youtube.com/watch?v=qnqd8exVUZo
Omat vinkkini:
Aloita riittävän varovasti, tosiaan 10 minuutista vaikka kuten tuossa jenkkipsyykkauksessa. Kävele ja juokse vuorotellen. Juokse tarpeeksi hiljaa, kevyesti. Sopiva asu, ei liian kuuma (tai kylmä). Hyvä seura on paras, kaverin kanssa tai porukalla menee kuin itsestään, mutta vauhti oltava hitaimman mukaan. Palkitse itsesi; juokse huoltoasemalle tai kahvilaan ja takaisin ( ja hörppäise suklaa latte tms ) Tsemiä!
brilleaux
09.08.2012, 12.41
Eilen reilu kymppi sateessa, nautinnollista. :)
Tänään töitten päätteeksi 6.28 km sekunnin yli 39 minsan. Mulle ihan vauhdikas rykäisy.
Kymmenen kilometriä tuli juostua päivällä. Kyllähän tuo meni, mutta huomaa että melkein kaksi kuukautta ollut taukoa. Kyllä se siitä taas.
Ja ei muuten onnistuisi 10min juoksu minulta. Ei anna luonne periksi niin lyhyttä pyrähdystä. Samoin palkitsemisen suhteen niin spartalainen että kylmä suihku on se mistä lenkillä haaveilee :D
Eli omassa tapauksessa se on vain mentävä. Seurassa olisi miellyttävämpää/helpompaa, mutta hankalaa kun kaverit joko asuu kauempana ja/tai kieltäytyvät juoksemasta. Koirastakaan ole pariin viikkoon iloa kun sillä alkoi juoksu..
Matti S.
10.08.2012, 19.39
Sählypallon perässä 40 min, tänään.
Perjantai aamu klo 07.01 noin 2 km
Helppoa kuin heinänteko! Juokset vaan lyhempiä matkoja... :D
:D ...tarkoitin tietty tolle vakiolenkille... :D
OnT: aamulla uinnin ja pyöräilyn päälle toi sama vakiolenkki.
Aamulla vaimon ja hurtan kanssa kevyttä hölkkää reilu tunti.
Tänään 50 minuuttia, jonka keskellä palkitsin itseni kymmenellä kierroksella tuomiokirkon portaita. Ihanan hapokasta...
Maanantai aamu klo 07.33 juoksu hölkkä... kävely 4 km
Tänään tuossa tuli jolkoteltua, iskeny taas pienen pieni hölkkä vimma...
http://www.endomondo.com/workouts/rqi0HEikfc0
Kuhan vaan sais säännöllisemmäksi kaiken liikunnan niin ois hyvä...
Umpimähkä
14.08.2012, 21.51
Pieni iltalenkki pyörälenkin jälkeen. Nyt alkaa vähitellen tuntua siltä, että tästä voi vielä ehkä tulla jotain. Liian pitkä tauko.
Eilen illalla kevyt 7 km vaimon kanssa. Tänään aamulla 2 km pururataa lämmittelyksi, 400 m veto radalla, toinen 400 ilman kenkiä ja vielä kilsan purtsijäähdyttely.
Äsken fillaroinnin päälle 7.4km normilenkki semmoista semireipasta (33min).
Äsken puolisen tuntia Sippulanniemen rannassa. Ärsyttää, kun lähipururadalle ei pääse kuin kilometritolkulla kiertämällä ja radasta on pitkä pätkä poikki (täysin tarpeettoman) Kuokkalan kehätien rakennustyömaan takia. Jos ja kun ei halua tai saa juosta asfaltilla, niin joutuu siirtymään juoksupaikalle pyörällä tai autolla. Tänään poljin Globella.
laserbike
20.08.2012, 00.08
20km lauttasaari-keilaniemi-lehtisaari-kuusisaari-meilahti-hietsu-
jotain 5:55/km vauhtia.
Eilen iltapäivällä 42195m.
Äsken Muuramenharjulla 40 min mukavia polkuja.
Tänään aamulla hieman vajaa 40 min ja iltapäivällä hieman vajaa 60 min.
Tänään 12min verraa kuntosalin juoksumatolla.
Tänään noin 10km kevyttä.
Iltapäivällä 40 min Muuramenharjulla aika reippaasti. (Hiki ainakin tuli...)
Aamusella 12 km peekoota ja ilma oli kaunis kuin morsian.
Tänään seiska reipasta. Näyttää siltä, että kohta voi jo harkita juoksutreenejäkin.
Illalla paljain jaloin nauttimassa sateesta, tuulesta ja viilenevästä ilmasta. Ei musta silti juoksijaa tule, edelleenkään.
Eilen lyhyt ja reipasvauhtinen, tänään pitkä ja... Hidas lyllerrys :)
Nappulakenka
02.09.2012, 11.11
Eilen 10km, Helsingin Midnight Runin loistavan tunnelman siivittämänä ^_^ Ensi vuonna uudestaan
Eilen 22 km @5:27. Plantaarifaskiitti yrittää vaivata, mutta teippaukset ja uudet kengät auttoivat riittävästi...
nopparis
02.09.2012, 17.13
Tänään Varalan maraton puolikas, aika jäi heikoksi, 1:49, juoksua pitää lisätä ja vauhtilenkkejä ja muutama kilo painoa pois! Kalmar IM 2013 pitää selvittää kunnialla...
Lauantaina tuli vetäistyä Extreme City Run Varkaudessa. Noin 16.5km rata taittui aikaan 1.11.59. "Mukavan" repivä juoksutahti sai kyllä kintut kipeiksi.
alkuillasta polkuja Muuramenharjulla
ppikkupe
07.09.2012, 23.38
Tänään ensimmäistä kertaa sitten toissakesän kun napsahti sääressä jotain.
Mäntyvaaran pururadalla reilu kahdeksan kilsaa. Askel ei mitenkään kimmoisa ollut, ja varsinkin etureiden lihakset oli touhusta ihmeissään, mutta ei paha ensimmäiseksi lenkiksi. Lihasväsymystä loppukilometrillä viimeisen nousun jälkeen, ja meinasi asento hajota väkisinkin, mutta pahempaa pelkäsin. Hiukkasen pitää kyllä pohkeita venytellä.
Tiistaina 30 minuuttia, josta viimeinen noin 15 minuutia mittarin mukaan 185-191 sykkeellä (maksimisyke 193) vauhdin ollessa rauhallinen..... eli ei juoksukunto tai olotila näytä olevan ihan kohdallaan:seko:
Eilen kevyt 8 kilsaa. Nyt kun on saanut lauantai-aamuna löhöillä ruhtinaallisen pitkään, niin kohta olisi sitten vuorossa viikon pidempi lenkki, joko 18 tai 20 kilsaa, mikä päätetään sitten matkan aikana...
edit. Kaveri vetäisi muutaman kilsan jälkeen niin pahat lipat, että matkanteko tyssäsi täysin. Talsin sitten rankassa kuurosatessa nilkuttajan kaverina kotia kohti, sillä haavoittuneitahan ei jätetä...
21km täällä Jämin maastoissa. 4.59 tahdillä mentiin eli tavoitteessa pysyttiin.
...se oli vuonna 1986. Sen jälkeen en ole juossut enkä todennäköisesti juokse.
Tänään (myös) Jämillä 21.1km. Aika meni melko hyvin ~1½ viikkoa sitten ennakoimaani, kun arvio oli sekunnin päässä loppuajasta. Olipa kyllä hieno reitti!
sadekuurojen välissä Ladun majan poluilla 40 min
Aamu- ja iltapäiväjuoksentelut yhteensä tasan 13 km. Aamulla hieman alle 50 min, iltapäivällä 35 minsaa.
Umpimähkä
08.09.2012, 22.37
Jääkylmien sadekuurojen kastelemana tunnin lenkki. Vilu siellä tuli.
illalla 30 minuutin rauhallinen lenkkin 3.5 tunnin pyöräilyn jälkeen
Eilen tuli juostua ensimmäinen jalkalenkki kahteen kuukauteen ja samalla avattua Tukholma 2013 harjoituskampanja. Jätin varovaisesti 7,5 kilometriin, vauhti noi 5.30 kilsa ja tuntuma yllättävänkin hyvä. Vähän meinasi jalat yrittää pyörittää kampia, mutta helpommin lähti, kun olin odottanut
Namusetä
10.09.2012, 22.18
Äsken tuli juostua eukon kanssa vajaan tunnin rauhallinen lenkki. Oli kyllä mukavaa vaihtelua.
Aamulla 7.4km normilenkki rennosti läpsytellen.
jalkojen totuttelu jatkui seiskapuolikkaalla, kyllä jumittaa pitkän tauon jälkeen..
Tänään pikanen vitonen takametsissä.
Aamulla 7.4km normilenkki rennosti läpsytellen.
Ei oo Jämin jälkeen tarvinnut juosta:cool:
^ hetki sitten tarvi käydä juoksemassa 3.5km + 2.6km, joidenka väliin vähän maasturihuristelua lähipoluilla.
Ei oo Jämin jälkeen tarvinnut juosta:cool:
Kai nyt Pirkkaan olet tulossa, kun olet sujuvasti juoksuharrastuksen nyt aloittanut? ;)
Tänään 3h / 30 km. Pitäisi keksiä juostessakin joku keino rullailla alamäet vapaalla...:mad:
Muutaman rankan flunssapäivän jälkeen totesin tänä aamuna rouvalle jotta "olo on jo selkeästi parempi, taidanpa käydä juoksulenkillä..." (no totta kai se olo on parempi, kun ei ole enää lämpöä...). Parempi puolisko totesi vaan, että älä nyt taas liian aikaisin, mutta siinä vaiheessahan me olimme tietysti hurtan kanssa jo menossa ovesta ulos. Muutaman päivän kun on ollut ihan täyslevossa, niin jalat tietysti tuntuivat uskomattoman keveille. Pari sataa metriä varovaista hölkkää ja koira kuseksi siinä pahimmat paineet pois, jonka jälkeen sitten vaihdetta silmään ja menoksi!
Jalat olisivat menneet vaikka kuinka, mutta keuhkot laittoivat stopin eli vauhdikasta menoa n. 2 kilometriä jonka jälkeen nojailin puuhun ja yskin keuhkoja pihalle kymmenkunta minuuttia. Ei perkele auttanut muu kuin luovuttaa ja nöyrästi palata laahustaen tukikohtaan. Voi helvetinperkele.
Kai nyt Pirkkaan olet tulossa, kun olet sujuvasti juoksuharrastuksen nyt aloittanut? ;)
Kalenteri näyttää palaveria tona päivänä klo 09.00 - 14.00 :cool:
Töihin tänään 6,5km. Iltapäivällä polkuja pitkin kotiin ~7km.
maantienässä
14.09.2012, 12.28
eilen illalla
alkuillasta 40 min Keljonkankaan jokseenkin rankalla pururadalla
Alkuillasta Helsinginniemen rantoja pitkin kiertelin, matkaa kertyi 13,5 km
petosen hölkkä 7,6 km aurinkoisessa kesä kelissä.
Aamulla 4 km pikainen rykäisy. Viikon sairastelun ja siinä sivussa toteutetun järjettömän mässäilyn jälkeen olo tuntui turvonneelta, väsyneeltä ja heikolta. Hiki lensi kaaressa ja meno oli kankeaa eli kaiken kaikkiaan ihan helvetin hieno fiilis :)
No, täytynee tässä illalla käydä hölköttelemässä tooooosi verkkainen 8-10 kilsaa niin eiköhän sitä huomenna olla taas normaalissa päiväjärjestyksessä. Aina se vaan on yhtä hankalaa, oli tauko sitten viikko, kuukausi tai jotain muuta.
töitten jälkeen Muuramenharjulla noin 40 min
Lauantaina maastoduathlonin merkeissä 4.7+3.1. Ja tulihan siinä sivussa vähän verrailtuakin.
nopparis
19.09.2012, 17.30
Maanantaina juoksumatolla 6 km nousujohteisesti 8 - 13 km/h. Punttitreeni päälle.
Illalla sateen hieman laannuttua neljä kertaa Töölönlahden ympäri, eli kymppi 5,20 kyytiä
Iltapäivällä vähän hiljaisemmassa sateessa Halssilassa reilu puoli tuntia.
Namusetä
24.09.2012, 06.32
Eilen illalla tihkusateessa vajaan tunnin.
Duunimatkafillari eli cyclocrossi meni huoltoon (pinnat uusiksi), joten tänään piti juosta töihin (6 km). Töistä kävelin sulkishalliin, tunti sulkista, sitten juoksuksi loput 4 km. Paluumatkalla olil painavampi reppu ja maila lievinä hidasteina, mutta hyvältä tuntui, varsinkin kun pääsi kotona suoraan saunaan. Huomenna pääsee hakemaan cyclocrossin niin ei tarvitse enää juosta - viimeksi tulikin juostua juhannuspäivänä (21 km).
Illalla 50 min Halssilassa, jokseenkin mäkisellä "puru"radalla
ppikkupe
26.09.2012, 00.41
Tänään tuli taas käytyä Mäntyvaaran lenkki + kevyet verryttelyt.
Tässä kuussa tosiaan aloiteltu juoksentelu reilun kahden vuoden tauon jälkeen, ja eihän tuo vielä... Sinällään lihakset tottu uuteen rasitukseen aika nopeasti, mutta varsinaiset lajiominaisuudet on aika hukassa. Ei ole askel kevyt ja kimmoisa, ylävartalokin meinaa edelleen tehdä ihan ihme juttuja. Kerta kerralta parempaa kuitenkin.
Se on kyllä kivaa, että tunnissa pystyy tekemään varsin tehokkaan kestävyystreenin.
Illalla reilut 5,5 kilsaa rankkasateessa kiihdyttäen. Maratonilmo toimii, vaikka peloite on vielä puolen vuoden päässä..
Namusetä
28.09.2012, 15.09
Äsken 13km.
Alkuiltapäivästä Töölönlahtea ympäri. Oli loistava syyssää ja paljon väkeä liikkeellä. Hieno sää ja miellyttävät maisemat :) saivat juoksemaan yhden ylimääräisen kierroksen, eli viisi rundia meni ja 12 kilsaa..
Iltapäivällä tihkusateessa Halssilan latupohjilla 45 min. Kyllä on märkää...
Eilen juoksin yösuunnituksessa. Polut olivat paikoitellen suota muistuttavia osuuksia.
26.9 ja 30.9 ja 1.10 ja 3.10, Kerta kerralta vain hiljempaa,mutta kumma kyllä juoksun taloudellisuutta kuvaava indeksi vain paranee: 54 --> 56 --> 59 --> 62 (kyseessä sama kympin vakiolenkki)
15km ja aikaa meni 1.15 h
Namusetä
08.10.2012, 06.27
Eilen 13km.
Eilen juoksin Valkeakoskelta Tampereelle 33 km.
Äsken 7.4km rentoa reipasta. Polarin juoksuindeksi vuodenaikaan nähden hyvä 66.
Onceagain
08.10.2012, 22.55
Eilen tuli jolkoteltua reipas 11km, jonka päälle pieni cyclocross-lenkki 41km... ei vaan malttanut olla sisällä kun niin hieno keli!
Matti S.
09.10.2012, 00.32
Lauantaina. Eilen juoksin vaimon seurana pari altaan mittaa.:)
Aamulla juoksumatolla. Ihan hölmöä touhua :seko:
Purtsilla kävin tekemässä vuoden ekan juoksutreenin (vai tulikohan keväällä juostua pari kertaa?). Peekoolla viiden minsan molemmin puolin riippuen maaston muodoista. Nilkassa vähän ahdisti, joten täytyy pitää muutama päivä taukoa ennen uusintaa ja saattaa tuota taas jotkut pyöräilyssä surkastuneet lihaksetkin kipeytyä.
stimubits
16.10.2012, 20.40
Eilen illalla 11km. kevyttä hölkkää:)
Tänäiltana muutaman tunnin autossaistumisen jälkeen neljä kertaa Töölönlahden ympäri eli kymppi. Vettä vihmoi koko ajan ja aikaa meni 55 minuuttia..
Tunnin kävin purtsilla hölkkäilemässä. Kovin ihmettelin lapsiperheiden määrää harjulla ja kaikilla vielä lamput mukana, mutta siellä olikin joku pimeätapahtuma.
nopparis
23.10.2012, 17.14
Sunnuntaina kevyesti keskellä päivää 8 km.
Eilen aamupäivällä kaverin kanssa hidas höpötyslenkki reilut 15 kilsaa
Tänä aamuna viimeiset 50 metriä bussipysäkille.
Eilen lähipururadalla talven eka nastarilenkki. Hitsin alaselkä- ja pakaravaiva... ahdistavat juoksemisen jälkeen aika pahasti...
Aamusella salilla muun treenin ohessa puoli tuntia matolla
Eilen 23.5 km aikaan 2h 07 min. Keskisyke 130, maximisyke 163.
Toissapäivänä juoksin Frankfurtin maratonin aikaan 3:32. Hauskaa oli!
Ens kertaa varten vois oikein treenata juoksua, tällä kertaa pohjalla oli paljon maastopyöräilyä + 10 jalkalenkkiä heinäkuun jälkeen.
Tänään tunti kevyesti viis ja puoli ja loppuun kaksi kilometriä alaveekoolla neljän pintaan kun tuntui jo siltä lihaksissa että uskaltaa nostaa vauhtia.
Toissapäivänä juoksin Frankfurtin maratonin aikaan 3:32. Hauskaa oli!
Ens kertaa varten vois oikein treenata juoksua, tällä kertaa pohjalla oli paljon maastopyöräilyä + 10 jalkalenkkiä heinäkuun jälkeen.
No wau! Hienoa!
Mä hilpasin eilen vain nysälenkin saunan lämpiämistä odotellessa.
Maanantaina kevyesti hölkäten. Seuraavaksi juoksuaskeleita otetaan New York Marathonin merkeissä. On vielä ensimmäinen :)
^tais jäädä ensimmäinen vielä odottelemaan, pahoittelut sinne, tiedän miltä tuntuu kun on treenannut ekaa maratonia varten itsensä hirmu kuntoon, eikä pääsekään juoksemaan. Ei kiva, itsellä meni viisi vuotta, että viitsi yrittää uudestaan ja silloinkin meinasi mennä pieleen, onneksi ei kuitenkaan, olisi varmaan jäänyt koko leikki sikseen..
OnT: äsken 21,2 kilsaa Helsingin rantoja pitkin, lähdin vaan normi pitkälle lenkille, mutta tuli vähän kierreltyä ylimääräisiä ja kotia lähestyessäni huomasin, että ylimääräisellä Töölönlahden kierroksella tulee puolikas täyteen, niinpä piruuttani venytin.. Aikaa meni 2.02, mikä on ihan ookoo mulle näillä kilsoilla, punaviinitankkauksella ja ilman lenkkijuomaa. Tästä on hyvä jatkaa Tukholma 2013 projektia..
Munamankeli
03.11.2012, 18.26
Tänään jotain 1.5 tuntia. Välissä ruskoja ja muuta pullistelua. Eilisen virvokesession jälkeen ihan hyvä.
sade ei sitten loppunut ... tuli juostua uimahallissa 45 min, osittain aika kovaa
Äsken tunnin verran herättelin 2,5 viikkoa levännyttä konetta.
Kevyttä hölkkää aamupäivästä purtsilla. Porukkaa oli ihan kiitettävästi liikkumassa kun pyhäpäivä.
Matti S.
03.11.2012, 22.36
OT
Maanantaina kevyesti hölkäten. Seuraavaksi juoksuaskeleita otetaan New York Marathonin merkeissä. On vielä ensimmäinen :)
Tarkoitat varmaan ensi vuoden maraa? Tämänvuotinen on peruttu.
Tänään reilu kymppi laahustusta, hidasta prkl.
Akkumies
03.11.2012, 23.59
1997, polvet tuli kipeiksi. Päätin pitää taukoa, joka jatkuu edelleen:o.
Cycledrophis
04.11.2012, 00.03
tänää 7km, olipas helppoa pitkä tauon jälkeen
maccorzo
04.11.2012, 14.40
10 kilsaa tänään aamusta. Kolmas lenkki n. viikon sisään 6 kk juoksutauon jälkeen... kyllä se tästä lähtee.
^tais jäädä ensimmäinen vielä odottelemaan, pahoittelut sinne, tiedän miltä tuntuu kun on treenannut ekaa maratonia varten itsensä hirmu kuntoon, eikä pääsekään juoksemaan. Ei kiva, itsellä meni viisi vuotta, että viitsi yrittää uudestaan ja silloinkin meinasi mennä pieleen, onneksi ei kuitenkaan, olisi varmaan jäänyt koko leikki sikseen..
OnT: äsken 21,2 kilsaa Helsingin rantoja pitkin, lähdin vaan normi pitkälle lenkille, mutta tuli vähän kierreltyä ylimääräisiä ja kotia lähestyessäni huomasin, että ylimääräisellä Töölönlahden kierroksella tulee puolikas täyteen, niinpä piruuttani venytin.. Aikaa meni 2.02, mikä on ihan ookoo mulle näillä kilsoilla, punaviinitankkauksella ja ilman lenkkijuomaa. Tästä on hyvä jatkaa Tukholma 2013 projektia..
Ensimmäinen virallinen jäi juoksematta mut tuli juostua historiallinen marathonin alkuperäinenreitti :). 4 kertaa keskuspuisto ympäri, siitä se on 70luvulla lähtenyt reilun sadan juoksia voimin. Vähän on kasvanut kun tänä vuonna oli ilmottautunut 47000 ihmistä.
Äsken vedessä Vaajakosken uimahallissa 45 min.
Eilen saunalenkki 2h20/26.4km rentoo hölkkää. Sykkeet vähän koholla vauhtiin nähden, mutta pistän sen syksyn rapakunnon ja viime viikon flunssan piikkiin.
stimubits
10.11.2012, 12.48
Hetki sitten 12km kevyttä :)
Kymppi kevyttä hyötyjuoksua Jätkäsaareen verkkokauppaan ja takaisin
Reilut 8.5 km palauttavaa jolkottelua kuntopiiritreenin jälkeen. Tällä viikolla hieman yli 40 km juoksuaskellusta. Taitaapi olla enarit omalla kohdalla.
Kaverin kanssa iltapäivästä 13,5 kilsaa Keskuspuiston polkuja
17.11.2012 Hakunilan maantiejuoksu cup XXII, ensimmäinen osakilpailu, matkana 10 km, aika 46 minuuttia.
Jalat meni ihan tukkoon eli hapoille: syynä huono alkulämmittely ja kovaan alustaan tottumattomat jalat.
Lihasten pehmittely alkoi tänään ajamalla pyörällä töihin.
Lauantaina Kampelan ovelta bussiin (nro 20 keskustan suuntaan).
Eilen puulaakisabapeli yhdellä ja samalla vaihdolla alusta loppuun... :p
Eilen vähän reilun 1½h/18km.
Illalla puolisen tuntia vaikka pakara ei tykkää juoksemisesta, lienee alaselkä/SI-ongelma.
Eilen tunti ja +12km. Muuten kevyesti, mutta viimeinen kilsa veekoolla alle neljän vauhtia. Pidempäänkin olisi tehnyt mieli juosta, mutta kun tuli pyörälläkin ajettua niin jätin tuohon.
Pispalan portaita kävellen tuli eilen mentyä mutta ei se oikein juoksua ollut kun ei huonokuntosen jalka noussut
^ noihin pitäisi kyllä itsekin mennä. Paljon paremmat kuin Teivon parkkiksen portaat, jotka tosin olis vähän lähempänä.
OnT: aamusella ~40min verrailua kuntosalille ja takaisin.
^ noihin pitäisi kyllä itsekin mennä. Paljon paremmat kuin Teivon parkkiksen portaat, jotka tosin olis vähän lähempänä.
OnT: aamusella ~40min verrailua kuntosalille ja takaisin.
yllättävän paljon raskaammat Pispalan portaat kun on vielä 11 kg ylipainoo kannettavana
arctic biker
21.11.2012, 20.22
Oiskohan 3 vuotta sitten viimeksi eikä silloin oikeen juoksua muistuttanut. Alako hävettää kun nuorempana mennyt puolimarakin reilusti alle 1.20. Polvissa pientä vanhaa vammaa joka ois pitäny joskus hoijattaa mutta silloin kun noi vammat oli akuuttia aikaa niin ei tunnettu mitään tähystyksiä tahi muuta järkevää. Yrittäny pärjäillä, eikä noi riesat pyöräilyä vaivaa, luojan kiitos. Toisaalta joka toinen aamu vähintäänkin muistan kumpi polvi aikonaan meni Joensuun Mehtimäellä pimeetä polkua juostessa vuonna 1971.
Eilen aamupäivällä hieman suulaamman kaverin tarinointia ja puuskutusta kuunnellen puolitoista tuntia ja 15 kilsaa
Iltapäivällä 1h24 muuten peekookakkosta, mutta vika kolmonen vähän reippaammin.
Äsken kilometri 3:40 ja sitä ennen hölkkää lämmittelyksi taas 11km.
Lauantaina Tuusulassa Rogaining suunnistuksessa noin 13km
Kiovan Dynamo
27.11.2012, 23.28
Juoksuajan aloitus, 15 km tänään illalla. Aikaa meni likemmäs puolitoista tuntia.
Eilen vajaa tunti ja reilu kymppi; puolituntinen vähän reippaampaa matolla ja loput kevyttä verrailua salille ja takas.
Eilen kuntosalilla puolisen tuntia. Yllättävän kevyttä hommaa.
Kuukausi sitten viimeksi, tänään aloitan juoksutreenit uudestaan kun toi liikuntakielto päättyy (no oikeestaan vielä ois pari pv jäljellä...) Hitto kun on ollut pitkä kuukausi kun kaikki ollut kiellettyä, onnex on ohi :-)
No niin,lenkki juostu 4.5km ja aikaa 22min. Varovasti pakko alkaa mut hyvältä tuntu, eiköhän se vauhti sieltä taas aikanaan löydy :-)
äsken pieni 5,6 kilsan verryttely tuntien autossaistumisen päätteeksi
maccorzo
29.12.2012, 00.25
tänään reilu 6 km koiran kanssa.
Tänään lyhyt iltalenkki. Ilman Icebugeja olisin päätynyt tapaturma-asemalle.
Päivällä liukastelin yksikseni Helsinginniemen ympäri, matkaa tuli 14,5 kilsaa, aikaa meni tunti ja 24 minuuttia
18 km serkun kanssa tänään, saatana se on alkanut treenata. noin 5min km vauhdissa valitteli että syke nousee liikaa kysyin mitä on ja keskisykkeensä kertoi olevan 120 ja nyt nousi 130. Lenkin jälkeen katsottiin kelloja ja herra oli enimmän aikaa pysytellyt zone 2 kun mä olin 3-sella...
Päivällä liukastelin yksikseni Helsinginniemen ympäri, matkaa tuli 14,5 kilsaa, aikaa meni tunti ja 24 minuuttia
Icebug auttaa ...
OnT: ei oo tullu juostua aikoihin...
Icebug auttaa ...
Joo, voi rapsutella menemään peilijäistä hiekkatietä aivan huoletta :D
OnT: aamulla hallissa 30min/6km transition run ja illalla salilla 15min reipasta verraa matolla.
Icebug auttaa ...
Epäilemättä. En vaan jaksa kuunnella sitä kuittaulua, mikä alkaisi uudesta parista urheilujalkineita. "ja taas oli ihan pakko hommata kengät, joita käytetään ehkä kahtena päivänä vuodessa ja mitkään noista neljästä kaapissa jo valmiiksi olevasta parista eivät olisi käyneet......." Saan esim. joka vuosi kuulla futispläägistäni, jotka kuitenkin yleensä joka kesä etsin erästä vuotuista -ööh- jalkapalloleiriä varten.. Joten liukastelu jatkukoon.. :)
Parin kuukauden pakollisen tauon jälkeen kävin eilen ja tänään aamulla lyllertämässä muutaman kilometrin. Alkaisikohan se polvi pikkuhiljaa paranemaan?
Nastalenkkareista. Mietipä EePee mikä nalkutus siitä tulisi, jos kaatuisit ja murtaisit ranteesi, etkä pääsisi tamppaamaan mattoja ainakaan puoleen vuoteen :)
Nastalenkkareista. Mietipä EePee mikä nalkutus siitä tulisi, jos kaatuisit ja murtaisit ranteesi, etkä pääsisi tamppaamaan mattoja ainakaan puoleen vuoteen :)
Ei tollaset mene meillä läpi, todettaisiin vaan, että voithan sä hyvin toisella kädellä tampata ja kummankin ranteen murtamista samalla kertaa pidettäisiin kuitenkin aika epätodennäköisenä.. :)
Aamusella ~40min rentoa hölköttelyä. Jalat aivan juntturassa muutaman edellisen päivän ansiosta.
Päivällä 13 kilsaa hidasta jolkottelua
Eilen viis kilsaa, lämpötila oli -18.
Aamulla 1h50min pääosin metsäpolkuja. Rapsakka keli; lähtiessä -17°C ja lenkin lopulla -14°C, paikoin taisi olla vähän vilpoisempaakin.
Eilen puolimaran verran. Lähtiessä -20 ja palatessa -18.
Nyt on eka kymppi juostuna leikkauksen jälkeen ja hyvältä tuntu. Vauhti ei vielä päätä huimaa, 130-140 pyöri sykkeet 5.40min/km vauhdissa... Mutta kaikin puolin tyytyväinen oon toipumisvauhtiin :-)
suunnillen samanlainen lenkki kuin eepeellä 6.1 mutta pari tuntia sitten keskuspuistossa. ei ollut tungosta, pakkasta oli ehkä jotain -14 mutta metsässä ei tuullut laisinkaan. Karhun nastaton talvilenkkari pelitti ihan hyvin. Vitilumi ei ole yhtään liukas alusta. Mietin että käyttämäni kelvit olisivat olleet lähes pyöräilykunnossa. Kerkiää sitä keväämmälläkin...
Just äsken neljä kertaa Töölönlahden ympäri eli kymppi loppuun päin kiihdyttäen
Aamulla hieman vajaa tunti hurtan kanssa. Piristävä lisä tuli, kun kaveri oli fillaroimassa töihin ja himmaili sen verran, että parin kilsan ajan oli juttuseurana.
Cycle Queen
21.01.2013, 18.34
Sunnuntailenkki (50 min) jäätävässä tuulessa. Asuukohan minussa pieni masokisti... :)
Kympin verran kävin lyllertämässä pitkästä aikaa.
Vitosen tänään. Enempää ei tarvii jaksaa.
Aamulla kolme varttia. Ihan tarpeeks uinnin alle tälle päivälle.
Kymppi Töölön- ja Eläintarhanlahtea ympäri talvilenkkareihin totutellen. Hyvä on pito talviadduissakin.
Eilen Esport Arenalla 2 tuntia / noin 20 km hölköttelemässä ja KotiRataUltraajia ihmettelemässä. Mukava juosta silloin tällöin vähemmissä vaatteissa ja liukastelematta...
Tänään tunnin aamuhölkkä tuntiin ja viiteen minuuttiin.
Eilen puolen tunnin viikkojuoksu, noin 6 kilsaa. Tuli juostua liian kovaa, sen siitä saa kun hyppää juoksijaporukkaan mukaan.
Varovainen tunnustelu(4.5km) polven takia tuli aamulla tehtyä ja ilmeisesti saa ruveta taas alkaan polvenkin puolesta lenkkeileen "tosissaan" :-)
Tänään kuntosalin juoksumatolla 45min sisältäen 5x 800m kiihtyvävauhtiset vedot.
Eilen illalla vartti verraa kuntosalin matolla. Aamulla 7.4km vauhtileikittelyä, jossa ei ollut sen puoleen vauhtia eikä leikittelyä.
Puoliltapäivin melko hapokas vitonen, jonka päälle ja alle reilu kutonen verraa.
Eilen 30 kertaa Pajulahti hallin juoksurata ympäri. Kun sisärata olisi ollut 333 metriä, niin ulkorataa pitkin tuli sitten vähän yli kymppi
Tänään pari tuntia Esport Arenassa. Ei kyllä yhtään ollut ikävä tuonne loskaan juoksemaan...
Eilen 6.5km 5.14/km vauhtia ja tänään 10km 5.19/km vauhtia.Puolikas pitäis hilpasta huhtikuulla tavoiteaikana alle 2h, saa nähä kuin äijän käy :-)
^ ei mitään hätää, jos nyt menee kymppi tuolla keskivauhdilla.
--
Lauantaina aamulla 20min matolla sisältäen 5x 1.5min kiihtyvät vedot.
Tänään aamulla 30min verraa matolla sisältäen 3x 800m aavistuksen reippaammin.
Fillarimies
18.02.2013, 16.26
Perjantaina 4km/20min.
Fillarimies
19.02.2013, 09.29
Eilen 6.5km. Pasta carbonaran syönti ennen lenkkiä oli taktinen virhe :(
Aamulla karvan päälle 1h20.
Periaatteessa vauhdin pitäis riittää, mut ei kerkiä juokseen tällä hetkellä niin paljon kuin tarvis ja haluais joten jalat mua hiukan epäilyttää, puolikas on kuitenkin ihan eri kuin kymppi...
Umpimähkä
22.02.2013, 15.43
Aamulla puolen tunnin pikalenkki, kyllä oli aika kamalaa pitkä flunssatauon jälkeen. Tai lenkkeily oli mukavaa, mutta sykkeet olivat lähellä maksimia, vaikka menin kävelyvauhtia.
Aamulla matolla 45min. Muuten ihan verrailuvauhtia, mutta 2x 3x 400m vähän kovempaa.
Fillarimies
22.02.2013, 19.32
Eilen 5km verran. Alku 3km rauhallista vauhtia ja loppu 2km intervallivetoja.
Aamusella ~14km tasaisen vauhdin taktiikalla. Ja siis ulkona tällä kertaa.
Äsken neljä kertaa Töölönlahden ympäri eli kymppi
Tänään 10.5km liukastelua, nastat ois näillä keleillä kyl varmaan hyvät...
Tiistaina viikon "pakko"-vitosen. Oli liukasta.
Tänään 4.5km kevyttä palauttelua.
Sen verran rapsakka tuuli oli tänäänkin että jätin suosiolla krossarilenkin välistä ja kaivoin lenkkarit esiin puolen vuoden naftaliinista. Kun on kuitenkin tullut juostua ladulle jonkun kerran talven aikana niin uskalsin heti vetää 1,5h kevyttä 5:30 vauhtia. Liukasta oli, mutta muuten mukava keli lenkkeillä:).
steelmän
07.03.2013, 17.36
Eilen 20 km., olisi ollut kyllä parempi käyttää tuo LOISTELIAS keli hiihtämiseen sillä viime la ja ma myrskyt olivat vähemmän mairittelevia hiihtokelejä, oikein itsekseni nauroin kun maanantaiselta lenkiltä ajoin fillarilla ja kunnon vastatuiskutuuleen kotio teitä pitkin kun pyöräteille ei ollut asiaa.
Aamulla tuli nautittua kevättalven parhaasta ulkoiluilmasta 1h15m juoksulenkin verran. Vauhti extraleppoinen ja nautinto extralarge.
Juuri käväsin hölkkäämässä 1h 15min sellaista 5.00-5:40 vauhtia riippuen mäen suunnasta ja jyrkkyydestä. Tasaisella ei juuri tullut juostua.
Tänään 16,5 kilsaa kevyttä hölkkää, josta noin 10 kilsaa kaverin kanssa. Kiva oli juosta meren jäällä..
Tunti ja vartti töiden jälkeen kevyesti. Hyvin liukasta maaseudun hiekkateillä, muualla vähän pitävämpää alustaa jo näkyvillä jään alta.
Äsken pieni 7,5 kilsan yöjuoksu (3xtöölönlahden ympäri)
Aamulla normaalin koirankusetuslenkin. On niin järjettömän hienot kelit, ettei tahtoisi sisälle malttaa tulla ollenkaan...
Alkuillasta puolisen tuntia. Icebugit olivat tarpeen
Äsken. Nastattomat maastolenkkarit antavat oman jännityksensä. Yhden taaksepäin ukemin tein ihan onnistuneesti.
Eilen poluilla 32 km. Kerran perseelleen kelvisiirtymällä.
Vähän hölkkäilin tänään muiden aktiviteettien päälle.
Onceagain
03.04.2013, 23.25
Oli pakko käydä testaamassa miten 6km:n hölkkäily maistuu 6 kk:n hiihto/fillarointi-jakson jälkeen... ei se juoksu nyt rullaavinta ollut, mutta eiköhän se tekniikka siitä vielä parane kesän tri-kisakarkeloihin.
Eilen vajaa tunti erittäin kevyttä kaverin ulkoilutusta. Pitäis useamminkin viedä kavereita lenkille, niin tulis juostua oikeasti kevyesti.
Aamupäivällä vaki lenkki 6.5km
Päivällä melko hapokas vitonen. Alle ja päälle noin samanmittaiset kevyet verrat.
Tuli viikolla juostua talven tauon jälkeen,varoivainen vitonen alkuun.Syksyllä taas puolikas.
Matti S.
06.04.2013, 23.36
Vaimon kanssa päivällä tunnin verran, todella kevyttä.
Illalla tuli kynnettyä loskaa kympin verran
Aamulla karvan päälle 2h/22km. Muuten peekookakkosta, mutta vika kolmonen vähän kiristäen niin että sai sykkeen just aerobisen kynnyksen päälle. Yllättävän hyvin toimi normitossut vaikka aamulla vielä arvoin nastareiden tarvetta; märkä lumi oli jämähtänyt jääpaikkoihin kiinni eikä ollut oikeastaan yhtään liukasta.
Fillarimies
08.04.2013, 22.03
Viimeperjantaina 5km ja äsken 10km. Tänään tuli vedettyä aika reilua vauhtia. Jaloissa tuntuu!
Tänään vähän vajaa tunti ja reilu kymppi sisältäen 5x1000m kiihtyvävauhtiset vedot 5 minuutin lähdöillä. Näitä lisää!
Just äsken 8.25 km aikaan 45min. Muutama 30sek veto hieman kovempaa.
Äsken vaimon ja koirien kanssa vitonen. Kaksi viikkoa edellisestä lenkistä flunssan takia. Ensi viikolla tuleekin sitten kilsoja tiukkaan tahtiin.
Äsken 8km Maspalomaksen rantaa.... Kelit kohdillaan ;)
nopparis
13.04.2013, 17.37
Eilen 7.5 km fartlek!
Äsken 13,5 kilsaa hissukseen
Vähän tuli hölkkäiltyä, jotain tunti ja vartti.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.