Minkälainen se aiempi setti sitten oli, jos 5x5 oli kohtuullisempi?Itse pidän 5x5:sta jo melkoisen kovana annoksena. Riippuu toki intensiteetistä, mutta jos nyt siellä +80% 1RM:stä huitteilla mennään.
Itselläni kyykkytreeneissä käytössä periaatteessa vanha kunnon venäläisohjelma, jossa kyykätään koko ajan 80%:lla ja volyymia kasvatellaan aina 6x6 asti, josta sitten aloitetaan piikkailu. Teen tuota volyymin kasvattelua vain huomattavasti alkuperäistä ohjelmaa hitaammin. Kyllä tuo huipennus 6x6 on ainakin minulle sellainen, että salille mennessä pikkusen hirvittää.
R*ssä-penkkinäkin tämä tunnetaan ja hyvin toimii penkkipunnerrukseenkin. Kyykkyohjelmana tuo on kuitenkin alkuperäisessä neuvostoliitolaisessa urheilujulkaisussa esitelty:
https://exrx.net/WeightTraining/Weig...ogramGenerator
Kirjanmerkit