Tänään tein metsätilalla hyvän tilin ilman avohakkuuta. Myin sen pois huippuhintaan ja minusta tuli Luumusen kaltainen metsätön mies. No, polttopuumetsää vähän jäi. Ennakoin tulevaa lyhyen aikavälin metsätilojen halpenemista, kun ensi vuonna poistuu metsärahastojen metsävähennyksen hyödyntäminen (kiitos siitä kuitenkin, että se on nostanut metsätilojen hintoja edukseni). Metsä meni onneksi kunnon metsänomistajalle, joka osaa hoitaa metsää, niin kuin kuuluu. Siinä olisi ollut hienoa metsää viherpiipertäjille suojeltavaksi, mutta eipä kiinnostanut.

Onneksi en kuunnellut MHY hintaehdotusta. Konkari metsänomistaja valisti, että MHY antaa mielellään matalia hintoja, koska haluaa vaikuttaa tehokkaalta myyjältä, kun kaupat käyvät nopeasti. Kauppa kävi nytkin nopeasti tarjouskaupalla ja hinta oli kohtuuttoman paljon parempi kuin MHY:n ajatus. Sanoin uudelle omistajalle, että kun tekee avohakkuun, niin ilmoittelee. Menen sitten katsomaan mihin uusi hieno metsä alkaa kasvamaan.

Nyt on ostajia enemmän kuin myyjiä, joten hinnat korkeita. Nyt kannattaisi luumusten ostaa, koska metsän arvoa ei kuulemma voi mitata pelkästään rahassa. Nyt olisi huippuhinnoilla mahdollisuus osoittaa se todeksi ja ostaa metsää päämärkänä suojeltavaksi haluamallaan tavalla.