Voipi olla että se suurin kehittämisen kohde löytyy korvien välistä. Tuo on kuitenkin sellainen testi joka kysyy jo vähän kivun sietoakin ja sitähän voi tunnetusti kehittää.
Tuo over-under harjoitus vois olla ihan hyvä. Sitä ei oo pahemmin ollut treeniohjelmassa vielä.Siihen varmaan se sweetspotti on yksi lääke, toinen on over-under -tyyppinen intervallisarja jossa ajetaan vaikka 9min intervallia, jossa 2min vähän FTP:n alla, sitten 1min vähän päällä, sitten 2min alla jne. Siinä ideana kuormittaa jalat hapoilla ”liian kovan” minuutin aikana, ja sitten antaa niiden palautua erittäin hitaasti kuorma päällä ennen seuraavaa hapokasta minuuttia.
Joo en mäkään pääse pyöräillessä ihan niin ylös mitä juostessa tai hiihdossa. Noissa maksimit n. 183-185. VO2max 3 minuutin testissä oli viimeks 178 lopussa ja nyt tuossa viimeissä FTP testissä tuli seinä vastaan 171 kohdalla. Testin aikana oli tosiaan sellainen olo et kierroksia ja paukkuja olis koneessa kyllä ollut, mutta jalat ei vaan taipunut.Mutta jäikö syke siis merkittävän alas? Pyöräilyhän on lajina sellainen ja 20min maksimivetokin on tyyliltään sellainen, ettei siinä ole helppo saavuttaa ihan maksimisykettä ellei siihen ole vahvaa taipumusta. Maksimialueelle pitäisi kuitenkin päästä, jos testihetkellä on hyvin levännyt jne. Esimerkiksi itselläni Cooper-testissä viimeisellä minuutilla pääsen yleensä 190-193bpm haarukkaan, mutta pyöräillessä on todella harvinaista päästä yli 183bpm:n.









. Tuo on kuitenkin sellainen testi joka kysyy jo vähän kivun sietoakin ja sitähän voi tunnetusti kehittää.
Lainaa viestiä vastauksessa

Kirjanmerkit