Luonnossa liikkuminen jalan, hiihtäen tai pyöräillen on oletuksena sallittua. Kielloilla pitää olla HYVIN perustellut syyt, ja ne täytyy mainita.
Sillä vähäisellä järjellä, joka minulle on muodostunut, tulkitsen lakia niin, että jossain kansallispuiston alueella voidaan pyöräily kieltää, mutta silloin kieltoalueet on tarkoin mainittava, sekä perusteltava pyöräilyn tuottama uhka eläimistön tai kasvuston säilymiselle. Myös maaston kuluminen riittänee kiellon syyksi.
"Maastopyöräily:
Pyöräilyn aiheuttama maaston kuluminen riippuu muun muassa sääolosuhteista, vuodenajasta ja maaperästä.
Maastopyöräily on sallittua ilman maanomistajan lupaa, mutta siitä ei saa aiheutua vähäistä suurempaa haittaa tai vahinkoa maankäytölle.
Reiteillä voidaan ohjata maastopyöräilyä ja ehkäistä pyöräilyn aiheuttamaa mahdollista maaston kulumista."
https://helda.helsinki.fi/bitstream/...pdf?sequence=1
Tilanne on nykyään se, että maastopyöräilijät ovat altavastaajia. Heitä "vedetään kölin alta", koska ovat olleet liian kilttejä.
Pyöräilijät on onnistuttu syyllistämään, ja siksi ollaan turpa rullalla. Alkaa olla aika ryhtyä rynkyttämään näitä perusteettomia "virkamiesten vallantunnon röyhtäisyjä."









Lainaa viestiä vastauksessa
Kirjanmerkit