Lainaus Alkujaan tämän lähetti Huuhkis Katso viesti
Viittaamani asenneongelma liittyy siihen, ettei jengillä ole juolahtanut mieleenkään, että autollakin voi ajaa hitaasti tai jopa pysähtyä ennen suojatietä jos näkyvyys on huono. Sillä ei ole pyöräilijän mahdollisen täysiä ajamisen kanssa mitään tekemistä.
Väittäisin, että suurin osa autoilijoista tekee juuri noin ja huomioi ajo-olosuhteet. Valitettavasti eivät kaikki. Minun viittaamani asenneongelma liittyy tähän:

Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pisami Katso viesti
Olenkin odottanut että milloin kolmion takaa tulevat autoilijat eivät väistä meitä noin 40 km/h mäkeä laskevia pyöräilijöitä.
Pyöräilijää sattuu kun ajaa päin autoa, toki, ja autoilijan pitää olla skarppina. Mutta niin kyllä sattuu sitä lastakin joka loikkaa (niin kuin lapset loikkaavat) talon kulman takaa ja sattuu osumaan jo ennen ko. suojatietä KLV:llä viilettävään pyöräilijään: myös pyöräilijän pitää olla valmis ajamaan hitaasti tai jopa pysähtymään jos näkyvyys on huono. Taajama-alueella liikkuminen nyt vain on sellaista, että kukaan ei ole yksin liikkeellä. Maantiellä/metsässä voi sitten päästellä.