Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jagge_ Katso viesti
Jutun ydin yhdessä lauseesssa: Suunnistaja on hyvän 1000 lumenin valon kanssa nopeampi kuin 3500 lumenin valon kanssa, jos 1000 lumenin valo on selvästi kevyempi. Mutta tuo on toki vain minun näkemys, joku voi olla toistakin mieltä.
Tämä pätee minun mielestäni myös pyöräilijään. Maantiellä optimi olisi vähemmän, mutta maastossa tuollainen 1000lm on ihan hyvä. Pyöräilijällä ei ehkä se akun (tai koko systeemin) paino ole niin kriittinen, mutta ison akun lataus kestää kauan. Iso akku on hankala sijoittaa pyörään. Iso akku on kallis. jne.

Toiseksi tuo monsterivalo tulee maksamaan niin paljon, että Betty alkaa houkutella. Elektroniikka tulee yllättävän kalliiksi, jos halutaan vaikkapa 4x MC-E, tai P7. Jos voit nyysiä osat työpaikan labrasta, selviät tietenkin halvemmalla. Sitten kun siitä monsterista ei ole mitään hyötyä. Kaverit vaan hermostuu kun eivät saa edes omaa varjoaan katoamaan.