On noissa lämpötilakäyrissä kiekkolapa sitten ylös tai alas päin, niin ei kai tämä hulvaton meno kovin pitkään voi jatkua.

"MAAPERÄN koostumus kiinnostaa yleensä vain viljelijöitä, mutta muidenkin kannattaisi kiinnostua siitä. Maaperä on perusta noin 95 prosentille kaikesta ruuantuotannosta. Viime aikoina huoli maaperän köyhtymisestä ja viljelymaan vähenemisestä on kuitenkin kasvanut. Samaan aikaan maapallon kasvava väestö tarvitsisi enemmän ruokaa.

YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestö FAO on arvioinut, että eroosion jatkuessa nykyisellään viljelykelpoinen maaperä voi loppua 60 vuodessa. Maaperän köyhtyminen kiihdyttää myös ilmastonmuutosta, koska elävä maaperä on merien jälkeen suurin hiilen varasto."

Maanviljelijä voi torjua ilmastonmuutosta https://www.hs.fi/mielipide/art-2000...e2a37766788d92