
Alkujaan tämän lähetti
t3mppu
Suositeltavuus riippuu ihan siitä, että mikä on käyttötarkoitus ja mille laskee arvoa.
Noiden jarrujen lisäksi ysissä on vähän parempaa sarjaa oleva vipu ja vaihtaja (X1 vs. GX) ja runkomateriaalin lisäksi isoimpana erona Bluto joustohaarukka.
Kannattaa noiden renkaiden kanssa huomioida, että kesällä on huomattavasti epätasaisempaa (juuret ym.), jolloin iso rengas on pehmeämpi.
Mulla on nyt ollut vajaa 2 kuukautta 2016 9.6 ja oon ollu tosi tyytyväinen, järkeilin sen hankinnan silloin keveydellä (tai ainakin kevyempi) ja että se olis enimmäkseen talvikäyttöön, jolloin joustohaarukka ei olisi välttämätön.
Joustohaarukoiden kanssa saattaa myös olla haasteita kun alkaa olla kunnolla pakkasta, joten täysjäykkä voi olla hieman huolettomampi pahan kelin talvipyörä.
Etelän harvinaisten lumien kanssa olen tosin nyt ajanut tuolla myös paljaalla maalla ja esim. Fiskarsissa olisin paikoitellen kaivannut sitä joustokeulaa.
Kirjanmerkit