above_forum

Collapse

Entä jos en pidä droppitangosta?

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • latuman
    Jäsen
    • 04/2011
    • 741

    #76
    Vertasin tota "Reach mittaa". Elikkäs ohjainakselista vaakatasossa kampien keskikohtaan, se on nykyisessä 389mm. Hyvä, siis se että olisi kädet hieman koukussa hupuilta ajaessa olis ehkä noin kaks senttiä lyhvämpi. 47cm rungossa se on 373. Onko nyt tosiaan näin että koska olen ilmeisesti uniikki kummajainen, mun tarvii ostaa 47 tai 49cm runko ja nostaa satula tappiin?

    Vaikeaa tämä hiihtäminen. Rungonvaihtotaitoa/halua ei kyllä ole ollenkaan, etenkin kun pyörää tarvitsisi lähes joka päivä. Olisikohan ilkeä mulkvisti ja kävis intersportissa koeajaa Focuksen valikoimia?

    Comment

    • Justiina

      #77
      ^ Olitkos mitannut jalan sisämittaa? Sen mitan suhde koko pituuteen kertoo jo vähän siitä, oletko lyhytjalkainen ja pitkäselkäinen vai päinvastoin. Muilta suht samanmittaisilta saa sitten osviittaa siitä, millä hehtaareilla liikutaan rungon reachin ja korkeuden suhteen. Mutta jos olet todella uniikki kummajainen niin sitten varmaan se bikefitting olisi ihan paikallaan. En kyllä lähtisi noilla tiedoilla nyt ostamaan uudestaan umpimähkään fillaria, voipi tulla toinen huti. Ja jos tykkäät pystymmästä ajoasennosta niin sitten se fillarin geometriakin pitäisi olla sitä tukeva eikä kaikista kisakirein. Näistä jutuista viisaammat osaa kertoa lisää.

      Terv: pitkäkoipinen lyhytselkäinen kummajainen

      Comment

      • JackOja
        Moottoriturpa
        • 01/2006
        • 21450

        #78
        Alkujaan tämän lähetti Justiina Katso viesti
        ^ Olitkos mitannut jalan sisämittaa?
        Olihan hän.

        Alkujaan tämän lähetti latuman Katso viesti
        ...82cm inseam, 176cm....

        Comment

        • latuman
          Jäsen
          • 04/2011
          • 741

          #79
          https://www.cube.eu/en/bikes/road-ra...oss-race-disc/

          Oiskohan siinä sitten seuraavaa kooltaan 53cm. Tuossa on suhteessa aavistuksen lyhyempi vaakaputki kuin konan malleissa. 1199 bike discountissa. Ei kauheen kallis

          Comment

          • ealex
            Aktiivijäsen
            • 05/2012
            • 1777

            #80
            82cm inseam, 176cm pituus, runko Konan 56cm, hmm, kaikki nettisuositukset olisivat sitä mieltä, että tämä olisi ok, ehkä hieman yläkanttiin, mutta ei missään tapauksessa “aivan liian iso”?

            Comment

            • herne

              #81
              Alkujaan tämän lähetti latuman Katso viesti
              En välttämättä ole luovuttanut droppien suhteen, mutta olisi äärimmäisen kiva kokeilla huomattavasti pienempää pyörää (nykynen 56cm runko, olen 176 pitkä 82cm inseamilla), kun 60mm stemmikin jättää tangon aivan liian kauaksi.
              Itselläni on myös Jake the Snake, vuosimallia 2009 ja koko 54. Omat mittani ovat hyvin lähellä mittojasi, n.177cm & 82cm inseam. Olen ollut tyytyväinen Konaan ja se on tuntunut sopivan kokoiselta. Isompaa en ainakaan haluaisi, pienempi varmaan menisi myös. Alkuperäisen 105mm stemin tilalla on nyt 90mm. Vaihdoin sen lähinnä uteliaisuuttani kun sain stemmin halvalla kaverilta. En huomannut juurikaan eroa ajoasennossa stemmien välillä.

              Vaihteet vaihtuvat 105-kahvoilla ihan hyvin mielestäni, mutta cantilevereiden ongelmat tunnistan. Saan kyllä tehtyä tarvittaessa lukkojarrutuksen, mutta kyllä siihen vaaditaan useampi kuin yksi sormi. En kyllä aivan ymmärrä miksi sen täytyisi onnistuakaan yhdellä sormella. Maantiepyöräni jarrut ovat kyllä selkeästi ylivertaiset Jaken the Snaken jarruihin.

              Jos ei droppitangosta tykkää ja haluaa suoran tangon niin ei kai ole mitään syytä 'väkisin' droppitangolla ajaa. Porukkalenkeilläkin suoralla tangolla saa ennemmin kunnioitusta kuin paheksuntaa, ainakin jos vielä hoitaa vetohommia hiukan keskimääräistä enemmän Itse ajan keväästä syksyyn droppitangoilla ja talvipyörässä on suora tanko. Tykkään kyllä henk.koht. dropeista enemmän useamman otevaihtoehdon takia. Varsinkin pidemmillä lenkeillä ja monen päivän retkillä niitä osaa arvostaa.

              Comment

              • latuman
                Jäsen
                • 04/2011
                • 741

                #82
                En tiedä, ehkä cyclot ja maantiepyörät vaatii ajoasennon johon minä en taivu. Tunnen selvästi että jos pakotan itseni "ylettävään" asentoon, olen sillon täysin selkälihasten varassa eikä pylly paljon penkkiin koske. Onko mitään nyrkkisääntöä millä pystyis reachia mittaamaan? Kuulin jotain että jos selkä suorana istuu niin pitäisi nipinnapin sormenpäillä yltää tankoon, mutta ei kai sentään?

                EDIT: Tässä on huonoja kuvia asennosta
                Ja toinen jossa on joku PROO

                Eli mulla se 60mm stemmi ja penkki niin edessä kun saa.
                Last edited by latuman; 10.09.2013, 16.30.

                Comment

                • Jani R.

                  #83
                  latuman: osa meistä vain on lyhytselkäisiä ja vähemmän notkeita. Silloin tarvitaan lyhyt ja korkeampi runko. Jos olet tuossa ylemmässä kuvassa niin kyynärpäitä pitäisi vähän koukistaa ja selkää pyöristää. Venytysharjoituksia niin pystyt tuolla pyörällä ajamaan, mutta mahd. pian oikeankokoinen tai miel. vähän suositusta lyhyempi runko alle kuin kokoisellesi on tarkoitettu. Ongelma usein on että rungon koot ilmoitetaan korkeuden mukaan ja ajoasennon pituus voi eri merkin pyörissä vaihdella kuinka paljon tahansa. Ajoasennon pituus on usen se tärkeämpi mitta.

                  Comment

                  • latuman
                    Jäsen
                    • 04/2011
                    • 741

                    #84
                    Alkujaan tämän lähetti Jani R. Katso viesti
                    latuman: osa meistä vain on lyhytselkäisiä ja vähemmän notkeita. Silloin tarvitaan lyhyt ja korkeampi runko. Jos olet tuossa ylemmässä kuvassa niin kyynärpäitä pitäisi vähän koukistaa ja selkää pyöristää. Venytysharjoituksia niin pystyt tuolla pyörällä ajamaan, mutta mahd. pian oikeankokoinen tai miel. vähän suositusta lyhyempi runko alle kuin kokoisellesi on tarkoitettu. Ongelma usein on että rungon koot ilmoitetaan korkeuden mukaan ja ajoasennon pituus voi eri merkin pyörissä vaihdella kuinka paljon tahansa. Ajoasennon pituus on usen se tärkeämpi mitta.
                    Jeesbox. Mitä nyt äkkiä vertailin, niin Konassa on tuo pituus suhteessa pystyputkeen hieman pitempi kuin esim Cubessa.

                    Kumaraan mennessä alkaa puristaa tangosta kiinni ihan kunnolla, että siinä pysyy. Pitäisikö näin olla, vai pitääkö käsien olla pelkästään tukena suht rennosti?

                    Comment

                    • kolistelija

                      #85
                      Kaksi asiaa kuulostaa mielestäni aika oudoilta. Miten fillarin päällä voi istua niin ettei pyllyllä ole kunnolla painoa, ellei sitten penkki ole aivan liian edessä? Miten käsillä pitää puristaa tangosta kun istuu kumarassa?

                      Vaikea miettiä asiaa kun en oikein osaa hahmottaa näitä. Kuvasta päätellen ajoasento on kuitenkin kohtuullisen lyhyt ja korkea.

                      Comment

                      • ealex
                        Aktiivijäsen
                        • 05/2012
                        • 1777

                        #86
                        Kuvan perusteella satulaa voisi siirtää vieläkin eteenpäin. Siinä taitaa olla nyt satulatolppa offsetilla? Suoralla satulatolpalla tämä onnistuisi. Muutenkin, jos on vähemmän notkea, niin kuin minä, niin satula eteenpäin vähentää selän taivutuskulmaa ja ”pienentää” polkimet-ohjaustanko-satula kolmiota.

                        Comment

                        • latuman
                          Jäsen
                          • 04/2011
                          • 741

                          #87
                          Pää on pyörällä. Katsoin jotain videoo missä mainittiin sellainenkin nyrkkisääntö että kun istutaan kädet huudeilla, niin etupyörän keskiakselin ei pitäisi näkyä, vaan sen pitäisi jäädä tangon taakse piiloon.

                          BUUULLLSHIT. Näen sen tangon yli ja kunnolla. Tämä havainto taas puoltaisi sitä seikkaa että en osaa istua maantie/cx -pyörän päällä tai multa puuttuu jotkut avainasemassa olevat lihakset jotka tämän mahdollistavat.

                          Polvia linjailin kampien kärkien suhteen ja ne puoltaisi sitä että penkki olisi hyvällä etäisyydellä. Voisi kai sitä vielä kokeilla vatkata joku 100mm stemmi tohon takas että jäisi se etupyörän akseli piiloon, mut hittoa minä tiedä taas

                          Comment

                          • HMK
                            Aktiivijäsen
                            • 06/2002
                            • 2340

                            #88
                            Kirjauduin juuri sisään naputellakseni tuon etuakseli tangon taakse ohjeen, mutta kerkesitkin jo. Itselläni se osuu aika hyvin niin.
                            -

                            Comment

                            • kukavaa
                              Aktiivijäsen
                              • 05/2010
                              • 1039

                              #89
                              eiks 'etuakselitangontaakse-sääntö' oo sillon kun on pystyasennossa, stongan suoralla osalla?
                              toisaalta neuvojiahan piisaa.
                              itsellä näkyy napa edessä, jos en aja ilman käsiä. ja saa näkyäkin, kun pidempi käy alaselälle.
                              Fucked up and ready to die.

                              Comment

                              • HMK
                                Aktiivijäsen
                                • 06/2002
                                • 2340

                                #90
                                Käsien, selän ja jalkojen mittasuhteistahan nuo kaikki riippuu, ja voi vaihdella pajonkin. Nuo "säännöt" sopii asennon karkeaan haarukointiin ensimmäistä pyöräänsä säätävälle. Koeajamalla sen tietää, mikä sopii.

                                Ja joka kerta näitä säätöjä tehdessä saa hämmästyä, miten mitättömän pienet siirrot muuttaa tuntuman ihan toiseksi.
                                -

                                Comment

                                Working...