Erikoinen kysymys. Kiekon "notkuminen" kun ei juurikaan riipu kehästä (tai navasta, jos laippojen välinen etäisyys oletetaan vakioksi) vaan puolauksen ominaisuuksista. Siis: montako pinnaa, kuinka paksuja, montako pinnaa ristiin ja kuinka kireällä pinnat ovat.
Notubesin kehissä ei ole holkkeja nippeleille. Tämä rajoittaa sekä pinnojen suurinta sallittua kireyttä ko. kehällä että (omasta mielestäni) kehän kestävyyttä verrattuna holkitettuihin kehiin.
Vastauksen kysymykseen voinee siis päätellä helposti: notkunevat enemmän kuin vaikkapa vastaavalle Mavicin kehälle rakennetut kiekot, sillä Mavicit voi puolata kireämmälle ilman että kehä hajoaa. Eroa ei ole jos molemmissa käytetään samaa pinnojen jännitystä.
- Tomi
Kirjanmerkit