On noissa sitten isoja eroja. Ihan perus sisuri-GP5000 32mm leveinä vaikuttavat oikein mukavilta kumeita. Nopeudesta en osaa sanoa mutta eipä tuo jarrulta vaikuttanut Porvoon reissulta.
On noissa sitten isoja eroja. Ihan perus sisuri-GP5000 32mm leveinä vaikuttavat oikein mukavilta kumeita. Nopeudesta en osaa sanoa mutta eipä tuo jarrulta vaikuttanut Porvoon reissulta.
Juu, latekseilla normi gp5000 rullaa nätisti.
Contin ruskeat kyljet ovat feikkiä. Oikeat tanwallit kuten Veloflex Record TLR 25 ovat nopeammat kuin kokomusta GP5000 TR.
Ruskeat kyljet niin kasaria, sopii hyvin johonkin retropyörään ja niihinkin huonosti. Muistan kuinka onnellinen olin kun sain aikoinaan mustat Panaracerin Dartit alle paskanruskeiden tilalle!
Juu nuo ruskeat kyljet on kyllä vähän 2018. Toivottavasti tuosta hömpötyksestä päästään eroon kohta.
Onko jollain ollut jo testissä AllSeasonit 35mm leveänä? Kokemukset kiinnostaisi.
Ruskeat kyljet ovat OG Contia, kyllä ei saanut Grand Prixiä tai Grand Prix 3000 kumeja muulla kuin ruskealla kyljellä.
6.7 WTF/kg
Kyllä sen huomaa. Ennenkuin BRR oli noi testannut totesin saman tällä palstalla. Mutta eipä ole renkaan kyljen väriin katsominen. Schwalben keltakylki TT rengas on niin sukkela että kaiholla muistelen. Ajoittain tulee selailtua nettiä josko vielä laittaisi. Muuta vikaahan noissa ei ole kuin että hieman ohkaset… Jos vaan jaksaa Orangea niihin tuupata niin sitte.
Juu. Misukan tlr Cup rengaskin on nopeampi ja ennenkaikkea pehmeämpi. Oli kyllä surkeiten kulutettu raha ikinä renkaisiin.
Tarttee ajaa nyt määrää niin pirusti, niin saa nuo äkkiä roskikseen.
Melkein itsepäisesti innttäisin että Challengen Criterium RS:t on vähintään yhtä nopea kuin TT Schwalbe mutta kestää murikkaa paremmin. Kylkihaavaa en ole vielä saanut mutta on se vähintään samalla tasolla kuin mainitussa TT:ssä ja Corsa speedissä.
On se ripulikylki tyhjää parempi ja ainakin parempi kuin sisuricontit mutta että s tr mustana ja 25, 28 ja 30mm on kyllä nopeampi. Mun mielestä siis. Testattu Dt-Swissillä ER ja PRC-1400. Zipeistä 404 ja 808.
Onhan 32mm sisuri-GP5000 selkeesti 28mm versiota mukavampi kumi. 28mm ajoin 4.8/4.9 paineilla, nyt 32mm:llä 4.4/4.5. En minä 28mm varsinaisesti epämukavaksi kokenut mutta 32mm on parempi
Ohessa Tourin testi.
28 mm renkaat. Tubelessina 40 ml litkua ja clincherina 40 g schwalbe aerothan tpu
85 kg systeemipaino ja nopeus 35
sileä pinta:tasainen betoni
karkea pinta: karkea asfaltti
paineet 5 bar
Testattu myös mm. märkäpitoa ja suojausta. GP 5000:t oli heidän mukaansa parhaat sekä clincherinä ja tubelessina
Erot rr:ssä kuitenkin aika pieniä
![]()
Vaihtoehto Gp5000s:lle
Tufo Comtura Prima TR 28
https://www.bicyclerollingresistance...mtura-prima-tr
Bike Radarin testi samassa kokoluokassa
Asensin äsken ensimmäiset GP5000:set itselleni. Ainakin Rovalin hiilikuitukiekkoihin oli helpot asentaa. Saas nähdä mitenkä rengas kestää kerman värisellä sidewallilla. Lienee heikompi kuin täysin musta vai mitenkäs?.
Eilen tuli tehtyä 35km testilenkki GP5000 25mm renkailla. GP4000sII renkaat sai poistua, oli jo kulutuspintakin jo siinä mallilla että parhaat ominaisuudet oli jo aika jättänyt. Mutta olipas miellyttävä kokemus uusilla GP5000 renkailla. Itselläni on 85kg painoa joten arpomalla paineeksi eteen 6,3bar ja taakse 6,8bar ja lenkin perusteella tuntui olevan sopiva. Eilen iski myös ihan hyvä sadekuuro lenkillä, en tiedä kuinka paljon sateella märkätie vastustaa renkaan rullaavuutta mutta ihan hyvin rengas hoiti tuonkin olosuhteen.
Sent from my iPad using Tapatalk
Varmaan molemmista renkaista voisi vielä arviolta 0.5 baria pudottaa paineita.
Jos ensi kesäksi tulee hankittua uudet renkaat niin noi Criteriumit on ykkös vaihtoehdot. Oletko mitannut käytössä olleista renkaista leveyttä ja korkeutta, vannejarrut niin tilaa ei ole liiemmin.
Bike Discountin mukaan tulossa (18.12.) olisi myös 30 mm versio. Valmistajan sivuilta en löytänyt.
https://www.bike-discount.de/en/chal...e?__delivery=8
Katoppas kun mennyt aivan ohi tämä kysymys. Vastaan silti vaikka olisitkin jo löytänyt vastauksen. Zippin 808 kiekon 23mm sisäleveydellä 27mm Criterium on aikalailla 28,5mm/5 bar. Korkeuden olleessa likimain 25mm.
Nämähän on älyttömän matalat renkaat. Jos onnistuu puhkaisemaan totaalisesti, tietää se kiekolle asfalttiihottumaa.
Omistin joskus vuosia sitten samanlaiset renkaat jotka on melkein 1:1 kuvioinnin ja profiilin kanssa. Merkkiä en kyllä muista. mutta ne oli hyvät ja niin on nämäkin.
Mikähän taitaa olla kevein (ja kestäviin) 28millinen 5tonninen?
Kestävyys ja keveys onkin sellainen yhdistelmä mitä ei kovinkaan usein tapaa. Contin uusin TT on todella hyvä mutta on aika onneton muissa maisemisssa kuin ehjällä ja kuivalla maantiebaanalla. mihin ne tietenkin suunniteltukin. Uutena (pari kolme tuhatta km ) kestävät kyllä isojakin rymistelyjä. S TR: ät on hyviä tai ssanotaanko että hyvä kestävyyden ja painon suhde. Contin AS TR on kyllä oikeasti pirun toimiva. Kestävyyttä löytyy ja pysyy sillä vauhdisssakin jopa mukana. 35mm on kyllä todellinen yllättäjä nyt kun tässä on saanut kelattua kilometrejä niillekin. Sanoisin että 28mm AS TR tai S TR
^Täytyy tutkiskella asiaa tarkemmin...
Kiitos vastauksesta. Kevään hankintalistalla joten ei mitään kiirettä ollut.
Kriittisin kohta on edessä korkeus haarukan yläosassa muuten tila pitäisi riittää. 18 mm sisäleveällä vanteella renkaasta taitaa tulla hehkulampun muotoisempi ja korkeus hiukan kasvaa.
Edelleen listan kärjessä, rullaa yhtä hyvin kuin 5000s ja selvästi parempi pistosuojaus.
Oma lenkkiporukkani arvostaa, että ei tarvitse pysähtyä minun rengastani paikkaamaan. https://www.bike-discount.de/en/chal...dmade-clincher. Rullaa riittävästi, pistosuojaus hyvä. -CH-
Young, impatient, ambitious, hungry
Toisilla kiekoilla Goodyearin Eagle F1:sen alla, kevyet kyllä mutta piintyneenä Conti kuskina kestävyys/suojaus mietityttää...
nure muokkasi tätä : 27.12.2023 at 19.47
Tämä taitaa olla maantierenkaiden yleisketju, vaikka nimenä onkin Continental GP 5000.
GP 5000 S TR 28 lienee perusvarma valinta kaudelle 2024?
Sellaiset meinasin junnun kilpapyörään laittaa tubelessina. Itse olen ajanut tuubeilla, joten ei ole kapeista avorenkaista nyt omakohtaista tuntumaa. BRR:n raporttien mukaan pitäisi olla hyvä.
Pyöräily on kivaa!
Jep. Varmin valinta kyllä. Nopea, pitävä ja kestävä.
Kirjanmerkit