Ollikainen kertoilee Keski-Euroopan hiilinieluista:
mutta pikaisella googletuksella tuli tällaista tietoa:Euroopan suurimmat hiilinielut ovat Saksassa, Puolassa ja Ranskassa, Ollikainen sanoi.”Suomihan on täällä ihan hännänhuippuna , kun meillä on hiilinielu tipahtanut 8,4 miljoonaan”, Ollikainen sanoi.
Piti oikein katsastaa minkälaista sekoilua sieltä löytyy:Saksan metsät sitoivat kahdeksan miljoonaa tonnia hiiltä vuonna 2019.... Saksan metsien hiilinielu on puolittunut vuodesta 2014, jolloin metsiin sitoutui 16 miljoonaa tonnia hiiltä.
Olen aina luullut että huumehoureissa saa aikaiseksi vähän sekavampaa tekstiäSuomen on luovuttava vuoden 2035 ylikireästä hiilineutraalisuustavoitteesta ja siirrettävä se vuoteen 2050. Meidän tulee sen sijaan edistää ydinvoimaa ja muita vähäpäästöisiä teknologioita sillä aikataululla, kun se on kansan ostovoimaa, yrityksiä ja taloutta romuttamatta teknistaloudellisesti mahdollista..
Kirjanmerkit