 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						 Veteraani
					
					
						Veteraani
					
					
                                        
					
					
						Näkemättä sanoisin ettei tulee, tietenkin pitää takahaarukan alaputkessa olla tilaa, mutta luulen senkin kanssa tulevan juttuun, kun jos ahtaaksi menee niin siirtää ratasta vähän ulos päin, keinolla tai toisella.
Välityksen suhteen 44 on ihan hyvä vielä: 44/28X2,15m=3,38m kampikierroksella pienin vaihde, tuolla kipuaa kotimaan mäetkin. Renkaan ymärysmitta ihan arvio, kun ei tiedä renkaan kokoa.
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						Päätön, reidet ei ole ongelma, siis tekninen kysymys kuten varmaan ymmärsit.
TERU, takahaarukassa mainiosti tilaa, menee selkeästi suurempikin.
Lähinnä kyse kun ei etuvaihtajaa niin tuskin takavaihtaja/pakka mitenkään vaikuttaa rattaan kokoon?
Joo, ei se takavaihtaja tiedä minkä kokoinen ratas on edessä. Kunhan ketju on oikean pituinen, niin menee mikä vaan, jos sopii niin voi laittaa vaikka 60T eteen. Yleensä alkaa takahaarukan alaputki ahdistamaan jossain vaiheessa, kun mennään suurempiin kokoihin. Riippuu toki pyörästä, missä vaiheessa tila loppuu kesken.
 Veteraani
					
					
						Veteraani
					
					
                                        
					
					
						Näin naksahtelee vaihteet kohdilleen SS häkkiselläkin eturattaan koosta riippumatta.
Mutta eikö yli viidenkympin pakat jo kuutisenkymmentä kampiin tarttiskin?
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^^TERU, totta tuokin jos maantiellä ajelisi, itsellä tuossa FlatBarissa 10-52 takana ja korkeintaan naurettavalta näyttää, edessä 34... Tuo SRAM Eagle yhteensopivuus aiheuttaa moisen lienee, uusiin kiekkoihin sentään vain 11-48.
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						Mistähän johtuu ettei SRAM AXS appi ei suostu ottamaan yhteyttä vaihtajaan/vipuun? Onko jokin simppeli seikka mitä tyhmä ei tajua?
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^Ekan toimenpiteen tein jo, BT päällä mutta ei tunnista, akkua en vielä irroittanut. Jatketaan taas joskus harjoituksia...
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Tekis mieli heittää veslintua noilla SRAMin Force Etap AXS-vaihteistoilla. Asensin pyörään voimamittarin (spider) eli otin kammet irti. Homman aikana en omasta mielestäni koskenut etuvaihtajaan, mutta ilmeisesti jotain on muuttunut kun mittarin asentamisen jälkeen etuvaihtaja ei enää vaihda kunnolla isommalle kiekolle. Piti alkaa tsekkaamaan onko muilla vastaavia haasteita ja kyllä näyttäisi olevan. Olen youtubesta katsonut SRAMin ohjeet ja muutaman mekaanikon ohjeet, mutta en vaan saa tuota etuvaihtajaa pelaamaan kunnolla. Parhaiten se tuntuu pelaavan kun ohjeiden vastaisesti jättää rattaan ja vaihtajan väliin ~3 mm raon eikä valmistajan suosittelemaa 1-2 mm rakoa.
https://www.youtube.com/watch?v=YoAdLwSk5Nw
https://www.sram.com/en/sram/road/ca...axs-chain-drop
Ihan mystinen vehje kun on näin herkkä säädöistään. Mitenhän tämän saisi pelaamaan kun ei tunnu valmistajan ohjeet auttavan?
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^Niinpä...
^onko noi olleet paritettuna aiemmin johonkin toiseen puhelimeen? Jotkut laitteet hyväksyvät vain yhden pariliitoksen, eivätkä enää sitten julista itseään näkyvästi muille. Eli pitäisi ensin purkaa se vanha pariliitos.
No onko valmistajan vinkit tuubissa ynnä muissa medioissa jo tsekattu ja kokeiltu? Noissa omissa 2x red, 1x force AXS kamoissa ei ongelmaa ole esiintynyt. Mitä nyt kyselee että mikä pyörä kun jonkun suorituksen vetäsee. Mutta olet siis ajanut ja kaikki toimii mutta ei löydy luuria?
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						Mre, Ei muihin puhelimiin...
Föhn, XX1 kyseessä, toimii kuin unelma muttei yhdistä aplikaatioon.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						^Olisko puhelin vaan kranttu? Oletko kokeillut toista puhelinta?
Mulla oli samoja ongelmia roboimurin kanssa. Xiaomin puhelin ja robo eivät tykänneet toisistaan. Piti kaivaa kaapista antiikkinen LG, jolla kaikki pelitti laakista.
Lähetetty minun XQ-BC52 laitteesta Tapatalkilla
^ No eikö toiminut Sonyllakaan?
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^^Samsungin S sarjalainen, täytyy perehtyä. En ole muiden laitteiden kanssa mitään poikkeavaa.
 Nöösi
					
					
						Nöösi
					
					
                                        
					
					
						Niinhän tuo viikko vierähti, mutta:
Jotain perusmittaria olisi muutenkin tarkoitus hommata. Lähinnä matkojen mittaukseen oli ajatus, mutta pitääpä katsoa missä myös tuo ominaisuus.
Vähän ehkä aliarvioin omaa polkemista, kyllä se tolla 12 vaihteellakin kuitenkin nousee tonne 70 päälle ja 11sta kun käyttää sen sijaan, niin 80 on aika lähellä, reilu 19 kierrosta laskeskelin 15 sekunnissa.
Eikä toi tuntunu edes pahalta. Hikihän siinä lentää, mutta sehän on vain positiivistä.
Ehkä toi isommalla vaihteella ajaminen tuntuu itselle luontevammalta, kun reisistä löytyy kyllä vääntöä, mutta juuri tuollanen aerobinen kunto on sitten huonommalla tolalla.
Kovaa ajoa, niin siitä se sitten karttuu :P
Tuli tuohonkin kiinnitettyä enemmän huomiota viime lenkeillä ja joskin tietty vaihdoin vaihteita ennenkin, niin se oli enemmän sellasta "poljetaan niin kauan ku jaksetaan tällä ja sitten laitetattan neljä pienemmälle" tyylistä.
Nyt kun tohon kadenssiin kiinnitti huomiota ja yritti pitää sen siellä 80 huittavilla, niin tuli noita vaihteitakin käytettyä paljon "portaattomammin".
Nyt tulee käytettyä huomattavasti enemmän 10-11 suorilla ja loppu pakkaakin ahkerammin.
Yksinkertanen vinkki, mutta eipä tuotakaan tullut ajatelleeksi ennen, kun se joku mainitsi
Kiitos siitä!
Tämä pitää laittaa kyllä vakavasti harkintaan. Pelkkä isompi eturataskin voisi ajaa asian, mutta eipä tuohon harmillisesti sellasta saakkaan ihan suoraa näemmä.
Kuvittelin ensin, että ehkä siinä olisi joku raja miten isoa ne tukee tuolla niiden direct mountilla, mutta onhan noita 2x vaihteille yli 50 piikkisiä samalla kiinnityksellä.
Pitää tutkia mahdollisuuksia.
Tuli ehkä hieman väärin kirjoitettua käyttötarkotuksesta. Joskin tykkään tehdä noita vähän (itselleni, vielä) pidempiä lenkkejä asfalttipyöräteillä, niin valintaan vaikutti moni muukin seikka.
Ihan jo ruumiinrakenteen ja ajoasentomieltykmyksen takia gravel/katupyörät oli poissuljettuja. Sitten taas maastopyörät ja jousitukset ei myöskään innostaneet, koska metsäreitit ei niinkään ole se oma juttu. Sitten taas tollaset citypyörätkään ei ihan vastaa sitä mitä haen, joskin niillä varmasti työmatkat yms sujuisikin.
Tulee siis ajeltua 5-15km joka päivä duuniin ja harrastuksiin. Suurin osa pyöräteitä, mutta joitain hiekkapätkiä ja tasaisia polkuja tulee myös väliin. Tarkoitus olisi ajaa myös talvella säiden salliessa.
Vaihtoehdoista mielestäni osui aika nappiin, joskin nuo välitykset voisi olla hieman erilaiset. Eikä sekään mikään katastrofi.
Vaihteisto olisi tosiaan voinut olla hieman fiksumpi. Ei tuo ketju tosin kovin vinossa ole tuolla 10-11 vaihteilla. En ihan tarkkaan tiedä mikä vaihde on täysin linjassa eturattaan kanssa, mutta on se selvästi painotettu tuonee isommille vaihteille. Pari pykälää isommilla rattailla olis tietty parempi.
Eturattaan vaihto olis hyvä veto, mutta valitettavasti valikoimassa ei ymmärtääkseni ole isompaa saatavilla tuohon.
Joskin tollanen "maastopyörämäinen" pyörä sopii itelleni parhaiten, niin yhtenä valintakriteerinä nimenomaan oli, ettei pyrässä ole jousitusta turhaan.
Tossahan on tosiaan vielä hyvin sileät renkaat jotka sopii omaan käyttöön todella hyvin.
Talveksi voi sitten katella nastoja ja viimmeistään sillon tulee käytettyä pienempiäkin vaihteita
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Ensimmäistä kertaa tarkemmin voimansiirron osin perehtymässä. Mikä on raadin mielipide onko eturatas jo vaihtokunnossa vai vieläkö ajelee?
Takapakka ei älyttömän kuluneelta näyttänyt omaan silmään.
Nyt jos lähtee osia uusimaan mitä tilalle ja mitä täytyy osien sopivuuksissa ottaa huomioon?
Pyöränä Giant Revolt Advanced Pro 1 2021
Kammet: Praxis Zayante X Carbon, 32/48 ( https://praxiscycles.com/product/zayante-carbon/ )
Samanlaiset tilalle vai jotain muuta? Pienempi ratas käytännössä käyttämätön.
Kiinnitys taitaa olla standardi?
Takapakka: Shimano CS-HG800-11 11x34 ( https://bike.shimano.com/en-EU/produ...-HG800-11.html )
Sopiiko kaikki Hg-Ev vapaarattaalla olevat? Saatavuuden perusteella ei hirveästi taida vaihtoehtoja olla mutta jotain parempaa tilalle?
Vaihteina tosin Grx815 Di2

Onko kenelläkään kokemusta miten titaaninen vaihtajankorvake tottelee suoraksi vääntämistä? Kyse on oikeastaan sliding dropouttiin integroidun korvakkeen mahdollisesta oikaisusta. Vaihteet hyppii kasetin keskellä ja en enää keksi oikein muuta kuin tuon syypääksi. Tosin sitten on ollut vino jo saapuessaan.
Roots, bloody roots
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Jonitzin ratashan on melekein kuin uusi.
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						Turunen, oman käsitykseni mukaan titaani ei kestä kovasti vääntelyä...
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						 Veteraani
					
					
						Veteraani
					
					
                                        
					
					
						Ei johdu ketjun hyppimisestä, se olisi aiheuttanut paljon muutakin, vaihtajan korvake mutkalla ja häkin aisat solmulla, vähän aihetta keventäen. Työstön jälkiä kaikki tyynni, kulumattomat rattaat paljon ajoa vaan.
Säädöt kohdilleen vielä kun ei ketju aina pysy piikeissään, tai rauhallisempaa menoa!
Kirjanmerkit