Lainaus Alkujaan tämän lähetti MV Katso viesti
Toisaalta suhteessa raaka-aineen (ja energian) määrään sillä konttialuksella kuljetetaan melko paljon enemmän kuin millä tahansa maantiellä kulkevalla. Siksi Suomeenkin on tuotu puuta sellunkeittoon Etelä Amerikasta. On vaan halvempaa.
Siihen sellupuun käyttöön vaikuttaa puun hinta ja kasvunopeus kuljetuskustannusten lisäksi. Eukalyptuspuu kasvaa E-Amerikassa sellupuuksi 7-8 vuodessa. Suomessa kasvavien puulajien kasvattaminen edes selluksi kestää moninkertaisesti. Normaalisti 20-30 vuoden iässä tehdään suunnilleen ensiharvennus puulajista riippuen jossa huonosti kasvanut kuitupuu korjataan selluksi tukkipuiden tieltä. Eukalyptuspuusta saa Suomessa kasvaviin puulajeihin verrattuna samassa ajassa kolme satoa jos sellu on puun käyttötarkoituksena. Kuljetuskustannukset ei silloin ole se merkitsevä tekijä.

Sellupuuta tuodaan Suomeen myös Venäjältä ja E-Amerikkaan eukalyptuspuuviljelmien äärelle on suomalaiset metsäyhtiöt perustaneet myös sellutehtaita. Paikan päällä jossa hyvä raaka-aine selluteollisuudelle kaikkein kannattavin vaihtoehto.

Mutta ei niitä pippureita kannata täällä viljellä ainakaan suuressa mittakaavassa. Vaatii lämpöiset olosuhteet ja Suomi ei pohjoisen sijaintinsa vuoksi ainakaan vielä ole otollinen paikka. Kasvihuoneiden lämmittäminen kuluttaisi energiaa. Pienen kokonsa vuoksi niitä pippureita menee siihen paattiin ihan riittävästi että niiden kuljettaminen tänne otollisista kasvuolosuhteista on kannattavampaa vähän joka suhteessa.

Purje ei korvaa laivoissa fossiilisia polttoaineita kun kysymys on merikuljetuksista. Kuorma-auto ei ole laiva.