Menee hiihtojutuiksi, mutta esimerkikiksi Mustavuoren ladun lumi on kaikki lumitykeillä Kivikossa tehtyä. Ensilumenladut tehdään urakalla ja rakennetaan niin sanotusti kerralla eli yhtenä kerroksena valmiiksi.
Tietääkseni - eli tietoon on suhtauduttava suurella varauksella koska se on pelkkää kuulopuhetta - jäähallien (samoin kuin luonnonjääkenttien) hilelunta ei Helsingissä ole koskaan käytetty kuin pulkkamäkiin tai aivan viereen tehtyyn pikkurinkiä kiertävään latuun.
PS Jos hiihtäisit enemmän, ymmärtäisit miksi jäällä hiihdetään - muilla kuin suksilla joilla ei ole asiaa ajetuille laduille - vasta kun lunta on niin paljon että sinne on ajettu ladut. Puhumattakaan siitä että usein on mukavampi hiihtää metsässä suojassa tuulelta.
PPS Mustavuoren tykkilumilatu taisi olla pituudeltaan melko tarkkaan tasan 1 km. Kahden kilometrin lenkkiä ei ole koskaan päästy hiihtämään kuin vasta luonnonlumella.









Lainaa viestiä vastauksessa
Kirjanmerkit