^murheet voi sitten tosin unohtaa pössyttelemällä
Vihreiden puoluekokous kannattaa kannabiksen laillistamista
- Ajetaan minimipalkkojen nostoa
- Väläytellään aika ajoin maksimipalkkaa (jota sitten vaalilupauksilla luvataan aina laskea)
- Halutaan kaikki valtion leipiin kasvattamalla julkista sektoria loputtomasti.
- Ajetaan ihmiset julkisiin kulkuneuvoihin omien autojen sijaan, vaikka sitten jokaiselle oma bussireitti kun lainarahaa saa seinästä.
- Ajatusrikoksista kovemmat tuomiot.
- Istutaan ajoradalla sisäministerin tuella.
- Ajetaan totalitaarista järjestelmää ilmastonmuutoksen varjolla (kielletään markkinatalous ja viedään rahvaat kolhooseihin).
- jne.
Mikä puolue ja mikä aate? Vinkki: 2 ensimmäistä kohtaa johtaa siihen että kaikki ovat yhtä köyhiä kun "tienaavat saman" eikä kukaan pääse porvaristatukseen eikä kukaan näe nälkää.
^no vielä on hieman matkaa siihen, että noin myös tapahtuu.
Vihreitä on tosin voi äänestää koska puolue on tunnustuksellinen feministijärjestö.
Kannabis Alkoon?
https://www.verkkouutiset.fi/kokoomu...ansa/#aa5812c2
Kokoomusnuoret on kannattanut kannabiksen kasvatuksen, myynnin ja hallussapidon laillistamista itsehoitolääkkeenä jo viime syksystä lähtien. Olemme erittäin iloisia, että nyt myös vihreät on ensimmäisenä eduskuntapuolueena tullut samalle linjalle. Tämä on selvä viesti myös meidän emopuolueelle. Jos kokoomus haluaa kutsua itseään jatkossakin edistyspuolueeksi, on puolueen päivitettävä kantansa kannabiksen suhteen mahdollisimman pian, Kokoomusnuorten puheenjohtaja Matias Pajula sanoo tiedotteessaan.
^^^
Valtion viralliseen ja lailliseen huumeeseen, viinaan, kuolee vuosittain n. 1 800 ihmistä. Sen lisäksi naiset pahoinpitelevät lapsia aivovammaisiksi vajaan tuhat kappaletta joka ikinen vuosi dokatessaan raskaana ollessaan (FAS). Suomessa hakataan ja tapetaan ihmisiä lukematon määrä nimenomaan alkoholin vaikutuksen alaisena. Suurin osa väkivallasta tapahtuu viinapäissään.
Huumeisiin viime vuonna kuoli 230 ihmistä.
Tuo mainitsemasi porttiteoria (kannabiksesta kovempiin aineisiin) syntyy siitä, että kannabiskauppiaat ovat samalla myös vahvempien aineiden kauppiaita = kynnys vahvempiin aineisiin on matala. Sehän poistuu kun valtio alkaa myydä kannabista, mutta ei muita aineita.
Huumekuolemat tulevat vahvoista aineista.
Luepa uudelleen niin ymmärtänet. Ehkä.
Kun valtio alkaa myymään kannabista niin ostaja ei tule koskaan törmäämään ostotilanteessa vahvempien aineiden tarjontaan.
Onneksi nämä asiat on jo ymmärretty mm. Kanadassa. Täällä perähikiällä viinan juominen on vieläkin kansallinen sankariteko ja ne v..n nistit on erikseen...
Viina on huume. Piste.
Luuletko, että nuo vahvempien aineiden kauppiaat lopettavat nyt toiminnan, kun valtio alkaa myymään kannabista? Heidän markkinathan suorastaan räjähtävät, kun ensin valtion kaupasta saatuja tuotteita käytetään ja sitten alkaa tehdä mieli vähän vahvempaa. Tästä alkaa sitten aika surullinen tapahtumaketju.
Vaikka Vihreät kokouksessa pyöritteli hasis-aloitetta, niin ei se tähän ilmastoon taida liittyä.![]()
Väittäisin, että ikävä kyllä näyttäisi liittyvän
https://youtu.be/SkPeiiYBnyc
Ai jaa.
https://www.duodecimlehti.fi/duo99914
"
Kannabiksen vaaroista kiistellään jatkuvasti. Kiihtymystä herättää se, onko pilven polttaminen se portti, joka avaa tien vahvempien huumeiden käyttöön. Tämä ns. porttiteoria on saanut osakseen kovaa kritiikkiä. Ehkä siksi, että se on ymmärretty väärin.
Kyse ei ole siitä, että kannabiksen käyttäjä alkaisi automaattisesti käyttää myös muita huumeita. Kyse on siitä, että riski suurenee. Kyseessä ei myöskään ole teoria vaan empiirinen havainto. Riskin suureneminen on havaittu monissa tutkimuksissa ja havaintoja on pitkältä ajalta."
Kannattaisi tutustua tarkemmin aiheeseen. Moni entinen huumeidenkäyttäjä, joka on päässyt kuiville kertomaan tarinansa on sanonut, että elämän suurin virhe oli aloittaa alkoholin käyttö.
Vaikka lähestulkoon kaikki huumeidenkäyttäjät ovat aloittaneet alkoholista nuorena, niin se ei tarkoita sitä, että jokaisesta vappusimaa juoneesta tulee narkkari tai edes alkoholisti.
Jos palataan ketjun aiheeseen, niin yksi kannabissavuke vastaa 1,5 litraa suomalaista maitoa, jota vihreät pitävät ilmastopahiksena, jonka tuotanto pitäisi lopettaa. Mutta jos saa vetää myrkkyä keuhkoihin, niin kaikki hyvin, CO2 päästöistä viis, kunhan kannabiksen käyttö ja tuotanto saadaan ylös.
Mikään muu ei selitä tuota vihreiden järjenjuoksua, kuin se että CO2 päästöjä käytetään kepoihevosena ja ihan muut asiat on se todellinen agenda.
En kyseenalaista, mutta onko kyseessä välillinen vai välitön päästö. Olettaisin, että välitön (’tuotannosta’ aiheutunut) voi olla tuota luokkaa, mutta välillistä on haastavaa arvioida ja virherajat ovat suuria suuntaan ja toiseen, jos otetaan huomioon kaikki välillisetkin yhteiskunnalliset kokonaisvaikutukset.
Itse olen ilman muuta muumuun puolella, jos noista pitää valita. Lääkekannabishan on eri tavaraa kuin huume, mutta kuitenkin.
Kirjanmerkit