Joku vuto siellä keulassa kaiketi on, kun sinne oli roudattu jo jokunen päivä sitten suurtehopumppuja keulaa keventämään. Ilmeisesti varsin rajallinen (ei teknisiin tai lastitiloihin ulottuva ja siten hallittava, kun siitä ei ole isommin huudeltu.
Jossain pelastusyhtön kommentissa sanottiin, että eniten "jännittää", että onko törmäyksessä tullut vaurioita, jotka pahimmassa tapauksessa voi katkaista laivan. Ja näitä vaurioita ei haluta lisää itse irrotuksessa, minkä takia pitää edetä harkiten vaihe vaiheelta.
Operaatiota suunnitelee ja toteuttaa kuitenkin 2 suurta pelastusyhtiötä. Eiköhän ne tiedä kohtuullisen hyvin mitä tekee.
Toki mukana on inhimillinen ja taloudellinen tekijäkin ja lastin keventämiseen on ilmeisesti aika iso kynnys, jota egyptin presidentti koittaa madaltaa omalla määräyksellään. Pelastusyhtiöt ei varmaankaan halua otta turhia kuluja kontolleen, josta ne eivät saa taloudellista hyötyä. Pelastusyhtiön taloudellinen intressi ei ole välttämttää sama, kuin Egyptin, odottavien laivojen ja meidän kuluttajien, joiden hyödykkeitä on siellä jumissa.







Lainaa viestiä vastauksessa
Kirjanmerkit