HephaGarminGiantElectrobike
Sivu 206 / 515 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 106 156 196 204 205 206 207 208 216 256 306 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 6.151 - 6.180 / 15442

Aihe: "Gravel Grinding" -fillarit

  1. #6151
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Rengaskeskusteluissa otsikon 26 alla olen käynyt kamppailua aiheesta. Edelleen Panaracer on mielestäni kiinnostavin vaihtoehto. Joko koossa 1,95" tai sitten 2,1".
    Adapterin sain muutama vuosi sitten Bikeshopista (Ajopyörä), renkaat löytyy Probikeshopista.

    Laitahan heti kommenttia, kun pääset kokeilmaan.

  2. #6152
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jami2003 Katso viesti
    Tietysti jos eteen laittaisi 34/48 esimerkiksi niin saisi samalla takapakalla hieman enemmän aluetta.
    Palaan tähän vielä. Kuraongelmaan ei ratkaisua ole, mutta alueen laajentamisessa kannattaa ottaa lähtökohdaksi käyttökelpoisen alueen laajuus. Kun itselläni on edessä 36/46 ja takana 12-36, voin käyttää sekä isoa, että pientä ratasta aika hyvin. 46-12 on niin pitkä, että se on tarpeen(?) vain suurimmissa alamäissä asfalttiajossa. Kuitenkin tuon pakan pienempiä rattaita tulee käytettyä, jolloin isolla eturattaalla voi ajaa ketju suorassa. Vastaavasti ykkösvaihde on 36-36 ja se riittää aika kivasti moneen tarpeeseen. Lisäksi 36-46 porrastus on aika jouheva, kun hyppäys ei ole liian suuri. Ainahan tietysti ykkösvaihde voisi olla vieläkin lyhyempi, mutta muuten tuo tarjoaa niin laajan skaalan kuin vain ko. pyörässä on tarpeen. Yritän siis sanoa, että tuolla systeemillä saan käyttööni kattavasti ja jouhevasti eri välityksiä niillä ajonopeuksilla, mitä pääasiassa käytän.

    Pakan 12-36 tekee sen, että porrastus on mahdollisimman tiheä 10-vaihteiseksi. Tietysti ero 11-36:een on pieni, mutta on silti olemassa. Jos ja oletettavasti kun nykyinen takavaihtaja tuon kelpuuttaa, päivitys olisi mahdollisimman edullinen.

  3. #6153
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.009
    40 edessä ja 11-36 on toiminut omassa krossarissa mainiosti maantienlaidasta sorateiden kautta poluille.

  4. #6154
    r.a.i Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
    Rengaskeskusteluissa otsikon 26 alla olen käynyt kamppailua aiheesta. Edelleen Panaracer on mielestäni kiinnostavin vaihtoehto. Joko koossa 1,95" tai sitten 2,1".
    Adapterin sain muutama vuosi sitten Bikeshopista (Ajopyörä), renkaat löytyy Probikeshopista.

    Laitahan heti kommenttia, kun pääset kokeilmaan.
    Joo, kävin se ketjun lukasemassa. Täytyy ihan tällä suosituksella pistää Panaracerit ja adapteri tilaukseen. Tässä on kyllä jännän äärellä, kun satkulla saa uuden fillarin alle! Jotain teknisiä haasteita voi tulla ketjulinjan ym juttujen kanssa.. täytyy laittaa foto kun saan ton valmiiks.

  5. #6155
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    298
    ^^ Noihin välityksiin liittyen itselläni on ihan 2x9-vaihteisto 46-30 ja takana 11-34. Odottelen 12-27 pakkaa taakse, joten saa nähdä miten käy. Tuolla 11-hampaisella ei ole oikeaa tarvetta ollut koskaan mun vauhdeilla, kun kadenssi ollut parempi 12-hampaisella, jos niinkin lujaa on alamäkeen menty. Kuitenkin jotkin tosi jyrkät mäet on saatettu loppuun mennä ihan 34-hampaisella, joten nyt pitänee jatkossa kai runtata putkelta ne. Vertailun vuoksi 30 - 27 on sama mitä 40 - 36.

    2x10 rivali varmasti hyvä ja järkevä päivityksen olisi siirtyminen mekaanisista hydraulisiin jarruihin ja tosiaan potentiaalia tuossakin kokeilla 1x10.

  6. #6156
    40 & 42 etulimppu meni 11-28 sekä 11-36 takaleivän kanssa Tampereella ja Uudellamaalla, Keski-Suomessa ja Pohjois-Savossa tekee jo nousut tiukkaa varsinkin 40x28. En silti kaipaa 2x, vaikka sellainenkin löytyy.

  7. #6157
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Tuossa vielä kuva aiemmin mainitusta skraadusta Exploron satulaputkessa, yksi syvä ja muutamia lievempiä.. Mutta 700c/40mm rengastus on vähän siinä ja siinä, lyhyen perän huonoja puolia. Kohdassa on nykyisin rungonsuojateippiä

    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  8. #6158
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.256
    Gravelpyöräbuumi onkin näköjään aiheuttanut melkoisen kysyntäbuumin customteräspajoille ja se näkyy siinä, että runkojen hinnat on nousseet aika rajusti sitten viime kerran. Kyselin muutamasta paikasta, että mitä maksaisi, jos Cyclon valmiilla piirustuksilla tilaisi uuden, täysin identtisen rosterirungon, niin hinnat pyörii vähintään 2500 euron paikkeilla. Jos Cyclo olis pysynyt kasassa, olis se näköjään ollut parempi sijoitus kuin LJL:n Rolex - rungon arvo olis liki kaksinkertaistunut kolmessa ja puolessa vuodessa.

    Tilausjonot ja toimitusajat on myös aika pitkiä eikä korona tilannetta paranna ainakaan lyhyellä tähtäimellä. Jopa Gunnarilla, jossa on valmiit geot, kaikki putket ja hilut tulee suoraan tehtaan hyllystä ja on yleensä muutaman viikon toimitusajat, vakio-Crosshairs mahtuis just ja just vasta toukokuun loppuun valmistuvaan erään.

    Suomesta ei juuri kyselyitä saati tilauksia tule kuulemma, mutta heti jo muista Pohjoismaista kyllä ja Euroopan, Australian, Japanin ja tietenkin USA:n markkinat vetää. Suomessa varmaan vähäinen väkimäärä aiheuttaa sen, että kysyntä on heterogeenistä, mutta silti ei voi olla miettimättä, että mikähän on fillarifoorumin vaikutus. Kiinnostaa myös, että mitenköhän kysynnän käy koronaepidemian jälkeen. Euroopan pajoista monet on noissa Etelä-Euroopan maissa, joissa koronan kanssa pissii pahiten. Tuleekohan tilanteen helpotuttua hirveä ruuhka, kun nyt hommat joissain paikoissa seisoo vai vaikuttaako talouden romahdus niin, että kysyntäkin romahtaa.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  9. #6159
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti r.a.i Katso viesti

    Tämmönen fillari siis kyseessä:

    http://www.cykelhobby.com/crescent92018.html
    Paljonkohan tuo painaa? Made in Japan ja kehutaan huippumalliksi. Itsellä vastaava projekti on vielä suunnitteluasteella, kun sopiva runko ei ole kävellyt vastaan.

  10. #6160
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenu Katso viesti
    Kyselin muutamasta paikasta, että mitä maksaisi, jos Cyclon valmiilla piirustuksilla tilaisi uuden, täysin identtisen rosterirungon, niin hinnat pyörii n. 2500 euron molemmin puolin. Jos Cyclo olis pysynyt kasassa, olis se näköjään ollut parempi sijoitus kuin LJL:n Rolex - rungon arvo olis liki kaksinkertaistunut kolmessa ja puolessa vuodessa.
    Toisaalta sijoituksen arvolla on merkitystä vasta realisoitaessa ja silloin se ei enää ole custom.

    Mutta kun on jossain määrin seurannut teolllisuuden laatuprosesseja, tulee tästä tapauksesta väkisinkin mieleen niiden merkitys. Joskus voi olla vaikea ymmärtää tuotekehityksen speksejä, mutta ehkä niillä on merkitystä. Pienellä pajalla, joka hitsaa sinänsä laadukkaasta materiaalista tehdyt putket pyörän rungoksi, ei ehkä ole vastaavalla tasolla mahdollisuuksia todentaa laatua. Lopputuloksena on se, että runko joko kestää tai sitten ei eli todennus siirtyy suunnittelupöydältä käyttäjälle.

    Tietysti nyt on kyse yksittäistapauksesta, eikä se osoita mitään. Jotenkin silti veikkaan, että esim. Kona tai Trek ovat satsanneet enemmän, kun myöntävät elinikäisen runkotakuun. En nyt yritä verrata muilta osin bulkkituotteen ja customin ominaisuuksia, mutta itselleni laatu tulee muistakin asioista kuin geometriasta yms. asioista. Se ehkä customrungosta haaveilevien kannattaa pitää mielessä.

  11. #6161
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.256
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti r.a.i Katso viesti
    Tästä postauksesta innostuneena kaivoin vanhan 80-luvun lopun Crescentin ”maasturin” tallin perukoilta. Tarkoitus olis väsätä siitä joku budjetti monstercross/gravel tyyppinen droppitanko...
    Minuakin harmittaa nyt, että tuli pari vuotta sitten myytyä meillä monta monta vuotta työmatkapyöränä palvellut ysäri Kona Kilaua pois melkein puoli-ilmaiseksi. Siitä olis saanut väsättyä erinomaisen back-up vaihdegravelin siksi aikaa, kun Cyclo on telakalla. Nyt ei ole edes mitään aihiota, mihin saisi ripustettua vaihteet.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  12. #6162
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Onkohan muuten niin, että 1x9 vipuja ei tahdo löytyä käyräsarviseen pyörään?

  13. #6163
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.256
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
    Toisaalta sijoituksen arvolla on merkitystä vasta realisoitaessa ja silloin se ei enää ole custom.
    Toisaalta pitkäaikaissijoituksia ei tehdä lyhyen tähtäimen realisointiarvo mielessä ja silloin lyhyen tähtäimen realisointiarvo on aina pelkkää spekulointia

    Mutta ihan ilman vitsailua, ei se customius mihinkään realisoitaessa katoa siinä tapauksessa että customoinnin lopputulos on sellainen, mitä kaupasta ei saa. Paremmin vuosien varrella käytettyinä myymistäni rungoista esim. Ionic ja Gunnar on hintansa pitäneet kuin Konat tai Trekit, joita niitäkin olen myymyt useampia.

    Laatuasian suhteen olet oikeassa ja pienen tietoisen riskin Cyclon kanssa aikoinaan otinkin. Nyt se realisoituu siinä, että siellä on hommat seis tällä hetkellä ja takuu kusee. Ilman Jackojan aikaisempaa riittävän positiivista kokemusta, tuskin olisin uskaltanut sinne rahojani laittaa. Toisaalta erinomaisen vastineen olen niille rahoille jo saanut, vaikka rungosta ei enää edes toimivaa tulisi.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
    Onkohan muuten niin, että 1x9 vipuja ei tahdo löytyä käyräsarviseen pyörään?
    Vanhoja ysivipuja löytyy, uusia ei ehkä. Jarrujen vetosuhde pitää ristiinnaittamisissa huomioida myös. Meillä on rouvan fillarissa maantiejarruvetosuhteella olevat Gevenallet 9 spd xt-maastovaihtajan kanssa (vaihteet 2x9 maantiekammet ja -vaihtaja edessä). Gevenallelta on ainakin ennen löytynyt myös vastaava setti mtb-v-jarrujen vetosuhteella. Jos on tarpeeksi vanha mtb-runko ja cantit, niin silloin jarrujen vetosuhteessa ei ole eroa. Edit: Tai mekaaniset levarit, joita saa molemmilla vetosuhteilla.

    Tangonpäävaihtajat tai tangon suoraan osaan asennetut peukkuvipuviristykset toimii myös, jos käyttö ei ole niin race-henkistä.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  14. #6164
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Hienoa että M. Kivenlahti-Stensvik ei ole luovuttanut ja speksaus jatkuu!! Vaikuttaisi melkein siltä että nyt olisi hyvän käytetyn paikka? Olisiko sun mahdollisesti pitänyt ostaa se mun Ritchey? Viimeisin Saksasta tilaamani uusi pyörä oli lastenfillari ja siinä oli koronaongelmien takia viivästyksiä... Ärsyttävästä-kakkosesta jos löytyisi jotakin, niin siellä toimitukset rullaavat edelleen mallikkaasti. Samoin Bike24:llä on todennäköisesti varastossa mm. Ritcheyn teräsraameja, mutta sieltä juuri tilaamani lastenkypärät ja -vaatteet luvattiin toimittaa vasta parin viikon päästä...
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  15. #6165
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.709
    En muista keskusteltiinko tästä jo, mutta eikös siihen löytyisi paikallista korjaajaa, jos Cyclo ei pysty hoitamaan?

  16. #6166
    Heipähei! Olen tilaamassa tuollaista Planet äksän Free Rangeria ensimmäiseksi hieman virtaviivaisemmaksi pyöräksi xc-maasturini rinnalle. Siellä on -10% tarjous päällä, ja itse en ainakaan samassa hintaluokassa parempia pyörävaihtoehtoja löytänyt.

    https://www.planetx.co.uk/i/q/CBOOFR...-1-gravel-bike

    Kysymys on perinteinen: kannattaako minun edes harkita tuota L -kokoa, vai suosiolla XL? "Valmistajan" kokotaulukko ehdottaa mielenkiintoisesti kuitenkin L-kokoa, vaikka mutu sanoo että XL. Mittani ovat 190cm/92cm/90kg. Pituutta minulla on aika paljon jaloissa, joten ajoasento tulee väkisinkin olemaan ilmeisen aggressiivinen.

    Ymmärrän, että jokaisella on omat mieltymyksensä itselle sopivan pyörän koon suhteen, mutta arvostan mikäli joku minua kokeneempi antaisi oman mielipiteensä asiasta.

    Tässä näitä koko/geotaulukoita:








  17. #6167
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    298
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
    Onkohan muuten niin, että 1x9 vipuja ei tahdo löytyä käyräsarviseen pyörään?
    Tässä ihan oikea vastaus kysymykseen. Löytyy koko groupsetti eli microSHIFT ADVENT. Takavaihtajastakin löytyy clutch.
    https://www.bike24.com/p2334762.html...shift%20advent
    Näillä on vaan oma vetosuhde ettei voi käyttää muitten valmistajien kesken noita vaihtajia.
    Hydraulisilla jarruilla olevaa ei taida kenelläkään olla saatavilla.

  18. #6168
    r.a.i Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
    Paljonkohan tuo painaa? Made in Japan ja kehutaan huippumalliksi. Itsellä vastaava projekti on vielä suunnitteluasteella, kun sopiva runko ei ole kävellyt vastaan.
    Toi mun runko oli noitten ohjainlaakerin sovitteiden (100-150g?) kanssa 2,6 kg ja keula tais olla jotain 800 g. Runko on tt 58 ja st 55. Ei tossa rungossa olla kevyintä mahdollista haettu. Keula on kyllä yllättävän kevyt.

  19. #6169
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti lartsa Katso viesti
    Heipähei! Olen tilaamassa tuollaista Planet äksän Free Rangeria ensimmäiseksi hieman virtaviivaisemmaksi pyöräksi xc-maasturini rinnalle. Siellä on -10% tarjous päällä, ja itse en ainakaan samassa hintaluokassa parempia pyörävaihtoehtoja löytänyt.

    https://www.planetx.co.uk/i/q/CBOOFR...-1-gravel-bike

    Kysymys on perinteinen: kannattaako minun edes harkita tuota L -kokoa, vai suosiolla XL? "Valmistajan" kokotaulukko ehdottaa mielenkiintoisesti kuitenkin L-kokoa, vaikka mutu sanoo että XL. Mittani ovat 190cm/92cm/90kg. Pituutta minulla on aika paljon jaloissa, joten ajoasento tulee väkisinkin olemaan ilmeisen aggressiivinen.

    Ymmärrän, että jokaisella on omat mieltymyksensä itselle sopivan pyörän koon suhteen, mutta arvostan mikäli joku minua kokeneempi antaisi oman mielipiteensä asiasta.
    Kyllä tuo mielestäni selkeä XL on.

  20. #6170
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.256
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kaakku Katso viesti
    En muista keskusteltiinko tästä jo, mutta eikös siihen löytyisi paikallista korjaajaa, jos Cyclo ei pysty hoitamaan?
    Joo kyllä se kuntoon tulee jollain aikataululla. Jonkinnäköisen pikakorjauksen sais varmaan lyhyelläkin aikataululla, mutta sen jälkeen siitä ei ehkä olis enää ns. ykköspyöräksi. Koska sellaisen pyörän speksaaminen, joka miellyttäisi tota enemmän tai edes yhtä paljon, ei tunnu onnistuvan, niin mielellään korjauttaisin kunnolla, mikä tarkoittaa kokonaan tai ainakin osittain uutta maalipintaa myös.

    Jos toi olis hajonnut syksyllä, olisin varmaan jaksanut jonkun kuukauden ajella noilla yksivaihteisilla pelkästään, mutta nyt kun gg-kausi alkaa olla kohta parhaimmillaan, täytynee kehittää joku backup-fillari.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    Hienoa että M. Kivenlahti-Stensvik ei ole luovuttanut ja speksaus jatkuu!! Vaikuttaisi melkein siltä että nyt olisi hyvän käytetyn paikka? Olisiko sun mahdollisesti pitänyt ostaa se mun Ritchey? Viimeisin Saksasta tilaamani uusi pyörä oli lastenfillari ja siinä oli koronaongelmien takia viivästyksiä... Ärsyttävästä-kakkosesta jos löytyisi jotakin, niin siellä toimitukset rullaavat edelleen mallikkaasti. Samoin Bike24:llä on todennäköisesti varastossa mm. Ritcheyn teräsraameja, mutta sieltä juuri tilaamani lastenkypärät ja -vaatteet luvattiin toimittaa vasta parin viikon päästä...
    Joo jos olisin omistanut kristallipallon, olisin hyvinkin saattanut poistaa sen sulta. Tosin kun tein eilen varastoinventaariota, huomasin, että ne pikalinkulliset levarikikiekot, mitkä luulin käyttökelpoisiksi, ei ihan ollutkaan sitä. Meidän junnu on dropannut takavanteeseen sellasen dentin, että vanne on pystysuunnassa kiero kahden pinnan välistä. Jos joltain löytyy ylimääräisenä vanhanmallinen, musta, 28-reikäinen Crest, niin ostaisin...

    Inventaarion perusteella tällä hetkellä aika helppo valinta olisi Crosscheck-runkosetin tilaaminen. Tai sitten lyödä kaupat lukkoon Mr. Schwinnin kanssa uudesta Crosshairs-rungosta, johon olis Whiskyn kuitukeula jo valmiina ja jota vois käyttää kisakrossarina syksyisin (vannejarruista huolimatta ja cyclocrossista puhuttaessa nimenomaan sitä jopa mun mielestä.. ) mutta sitä joutuisi odottelemaan n. kesäkuun alkuun asti.

    Saakelin Cyclo. Olisitpa pysynyt kasassa! Aattelin kyllä sopia Kökan kanssa, että käyn ens viikolla joku päivä ottamassa vähän pitemmät tyypit Breakawayn Topstonesta. Jännityksellä jäämme odottamaan, mihin se johtaa..

    Edit: ps. purin Cyclon paljaaksi eilen ja käytin rungon puntarilla. Ylipitkien juomapullotelineen pulttien ja vaihdevaijerin säätöruuvien kera 1,83 kg. Vaihdettava vaihtajankorvakekin ruuveineen painaa joitain kymmeniä grammoja eli pelkkä runko maaleineen olisi 1,7jotain. Koko 54x56 cm.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  21. #6171
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Mittani ovat 190cm/92cm/90kg. Pituutta minulla on aika paljon jaloissa, joten ajoasento tulee väkisinkin olemaan ilmeisen aggressiivinen.
    Onhan siinä jaloilla mittaa, mutta ei mielestäni suhteessa koko pituuteen mitenkään suhteettomasti. Eli kunhan standover ei muodostu liian pieneksi, mitä se ei vaikuttaisi millään rungolla tekevän, niin varmaan mielummin pidempi kuin lyhyempi vaakaputki. Käsien pituus tietty myös vaikuttaa mutta stemmillä voi korjata jos tuntuu huonolta. Jos ei ole aiempaa pyörää, minkä pohjalta hakea osviittaa, koon nettispeksaaminen on yritys ja erehdys -hakuammuntaa (Huom. ei välttämättä liikkeessäkään myydä aina oikeankokoista)
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  22. #6172
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    298
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    Onhan siinä jaloilla mittaa, mutta ei mielestäni suhteessa koko pituuteen mitenkään suhteettomasti. Eli kunhan standover ei muodostu liian pieneksi, mitä se ei vaikuttaisi millään rungolla tekevän, niin varmaan mielummin pidempi kuin lyhyempi vaakaputki. Käsien pituus tietty myös vaikuttaa mutta stemmillä voi korjata jos tuntuu huonolta. Jos ei ole aiempaa pyörää, minkä pohjalta hakea osviittaa, koon nettispeksaaminen on yritys ja erehdys -hakuammuntaa (Huom. ei välttämättä liikkeessäkään myydä aina oikeankokoista)
    Mä en tajua tätä logiikkaa taas yhtään. Itellä pitkäjalkaisena oli pakko saada rungosta kaikki ylimääräinen pituus pois, joten Gravel-pyörässä kahden koon vaiheilta piti pienempi valita. Mitat 183/89. Kädet mulla on sopusuhtaisen pitkät eli suosii myös matalempaa stackia. Netin laskurit tietenkin antaa inseamin mukaan sen miten niillä satulaputki riittää rungossa. Standover on myöskin mukavan "matala" vaikkei se todellisuudessa mitenkään matala ole mutta ainakin verrattuna maasturiini, joka on laskuireiden mukaan valittu ja tilattu. Stemmeillä oon molemmat pyörät joutunut korjaileen. Gravelista lähti 2cm stemmin pituutta ja maasturista 3,5cm..

  23. #6173
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Itse pitäisin suurimpana riskinä, että pienempi runko voi olla liian matala. Kuten sanottu, kokeilemalla se selviää.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  24. #6174
    Liittynyt
    02/2016
    Paikkakunta
    Raahe
    Viestit
    1.069
    Tuossa on jo hinta kohdallaan ominaisuuksiin nähden. On mukavuutta, keveyttä, nopeutta (aeroa), sähkövaihteet, monipuolisuutta (kiinnitysmahdollisuudet haarukassa ja perässä), jne.

    Kannattaa käydä tsekkaamassa ja ottamassa tyypit, jos koko natsaa.

    https://cyclecenter.fi/osasto/pyorat...lt-advanced-0/

    (Sieluton massamerkkihän tuo on, mutta kaikki pelaa, eikä kitise ja natise)

  25. #6175
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.256
    ^ Hmmm...kiitos. Voi olla edestä vähän korkea, mutta varmaan hoidettavissa jotenkin. Tarpeeksi pitkä ainakin, jotta voi laittaa lyhyehkön stemmin ja kerrankin kiekotkin jotain muuta kuin hinnat alkaen malliset.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  26. #6176
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Tuo Giant olisi aika passeli. Puoli kiloa vähemmän kuin mun Exploro Ltd aerokiekoilla... Jos kokonaiskustannuksia miettii niin taitaa olla myös aika paljon halvempi
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  27. #6177
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    298
    Ei noi cyclecenterin sivuilla olevat Eddy Merckx Hagelandit kiinnosta ketään?
    https://cyclecenter.fi/osasto/pyorat...ival-hd-kokom/

  28. #6178
    Tervehdys foorumi.
    Ekaa kunnon fillaria etsimässä ja itelle sopivaksi malliksi on sopii cyclocross / graveli. Täällä onki jo moni ollut samalla asialla niin kurkistelin aiemmilta sivuilta että Vitus Energie (apex) on monella mennyt tilaukseen. Näyttäis olevan nyt wigglessä ja crc:ssä alennuksessakin.

    Mitä ootte tykänny? Kiinnostais tosi paljon tilailla kun tolla hinnalla ei Suomesta saa hydraulisilla levyjarruilla ja toi Sram apex on kait ihan toimiva setti. Ja saako Vitukseen kiinni halutessa tarakan?

    Tohon samaan hintaan Suomen markkinoilta osunu silmään Merida cx 100 se ja Cube Nuroad Pro. Molemmista puuttuu hydrauliset jarrut.
    https://rtech.fi/cube_nuroad_pro_gra...l?attr1_id=280
    https://www.baiks.fi/merida-mission-cx-100-se.html
    Satanen lisää niin saisi Ridleyn x-bowin shimanon 105-setillä mutta jälleen mekaanisilla jarruilla.
    https://cyclecenter.fi/osasto/pyorat...o-105-vm-2020/


    Vähän toi ulkomailta tilaaminen vaan jännittää. En oo ennen mitään käyräsarvista ajanut joten en osaa ollenkaan tulkita mittoja ja ajoasentoja. Ja miten ton hintasen pyörän tullit ja alvit menee? Britit kai on brexitistä huolimatta vielä eu-aluetta? Tullin sivuilta löyty artikkeli polkumyyntitullista joka saattaisi nostaa hintaa ihan Älyttömästi.

    https://tulli.fi/artikkeli/-/asset_p...ulla-kalliiksi

    Kuumottelenko turhaan?

  29. #6179
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    298
    Ei kai täällä oo tulleista kukaan juuri puhunut vielä briteistä tilatessa. Ensi vuonna lienee aiheellista.

    "En oo ennen mitään käyräsarvista ajanut"
    Suosittelen käymään paikallisessa pyöräliikkeessä kokeilemassa jotakin ja sopivasta otat sitten stack ja reach mitat ylös. Käyräsarvista ajetaan suurin osa ajasta kahvoilta eli hupuilta, joten tuntuma esim. dropeilta ajettaessa ei mielestäni sais paljoa merkitä. Olisi hyvä, että olisi jokin tuntuma ajoasentoon ja rungon kokoon. Tosta vituksen taulukosta en ota mitään selkoo. Pyörävalmistaja jättää koot tekemättä yli 185cm, joka rajaa paljon väestöstä pois. No briteissä on kylläkin miesten keskipituus on 175cm, Suomessa 181cm..

    Oisin tuohon hintaluokkaan laittanut tämän vuoden Whitet mutta eipä niitä näy koko XXL:ssä paraikaa ja ne hyvät ennakkotilaajan -15% tarjouksetkin menneet.

  30. #6180
    Liittynyt
    06/2015
    Paikkakunta
    hesa
    Viestit
    423
    Hyvä varmaan ensinmäinen pyörä ainakin hakea kivijalasta ja siitä sitten helppo kattoa mitat ja mikä sopii itelle, mitatkin voi olla harhaanjohtavat kun jokaisella oma liikkuvuutensa ja oikeat ulottuvuuden....

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •