Nyt tämä koko keskustelu on takertunut tuohon Gretaan. Jätetään se tyttölapsi rauhaan ettei mene jankkaamiseksi.![]()
Nyt tämä koko keskustelu on takertunut tuohon Gretaan. Jätetään se tyttölapsi rauhaan ettei mene jankkaamiseksi.![]()
Melko matalaotsaista paskaa. Gretan pitää tehdä toi projekti isosti että sillä on vaikutusta. Markkinointia.
Vai onko niin että lasten tulevaisuudesta saa päättää vain aikuiset?
Ja noi lapset ei ehdi kasvamaan autoikään edes kun on jo ylitetty piste mistä ei enää päästä kääntymään takaisin. Laitan tämän vielä uudestaan kun ilmeisesti sitä ei kuitenkaan kukaan ole lukenut.
https://www.theguardian.com/commenti...greta-thunberg
pyh, se on ihan se ja sama miten käy kun mä kohta kuitenkin lähden. Pikku Greta voi "itkeä" mutta oikeesti on vaan julkisuudenkipeä lapsi, jaa muka 16-vuotias? Tuon "kuinka te kehtaatte" voisi esittää aika monellekin taholle, ja kyllä ne vaan kehtaa...
Mitäs jos se sun julkisuudenkipee lapsi pelastaa maapallon? Nyt on kyllä porukka yhtäkkiä herännyt kun tässä on samaa juttua jauhettu vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen
https://www.nationalgeographic.com/m...lution-revkin/
Climate Change First Became News 30 Years Ago. Why Haven’t We Fixed It?
Ei se Taalas nyt kovin vähättelevästi tuolla puhu
https://www.bbc.com/news/science-environment-49773869
Minulla on ratkaisu ongelmaan:
Tehdään kaikista autoista kanaloita tms ja heitetään avaimet mereen.
Suljetaan kaikki voimalat ja tehtaat ja palataan 50-luvulle.
Halukkaita?
-Usot sie jot myö uitiin?
Gretan toiminta ja puheet tuntuvat herättävän täällä negatiivisia tunteita vanhemmissa sedisssä ja tädeissä. Sanokaahan sitten, sedät ja tädit, miksi niitä CO2 päästöjä ei kannattaisi vähentää kun olette sitä vastaan? Miksi ilmaston kannattaa antaa lämmetä ja mitä hyötyä siitä on meille/ihmiskunnalle?
Sano se. Tuolta voi ostamalla torjua ilmastonmuutosta. Rahalla saa kaikkea...
https://co2esto.com/kauppa
Ilmastonmuutos on ihmisen aiheuttamaa.”
Ei pidä paikkaansa, vaan muutos on ilmaston luonnollinen olotila. Tämä väite perustuu itse asiassa siihen, että hiilidioksidi on kasvihuonekaasu, ja jos mikään muu ei muutu, ihmisen aiheuttama hiilidioksidimäärän lisääntyminen ilmakehässä aiheuttaa maailmanlaajuisesti keskilämpötilojen nousua.
Ilmasto on kuitenkin huomattavasti tätä monimutkaisempi järjestelmä, jonka lukuisat muuttujat elävät koko ajan. Lisäksi hiilidioksidimäärän kasvu on historiallisesti seurannut lämpötilan nousua 500-800 vuoden viiveellä eikä päinvastoin, joten ainakaan menneisyydessä hiilidioksidi ei ole toiminut pääasiallisena ilmaston muuttajana.
On myös hyvä huomata, että yli 95% maailman hiilidioksidipäästöistä syntyy ilman ihmisen vaikutusta, nimittäin vapautumalla luonnosta ja meristä, mistä pääosin johtuukin tuo lämpötilojen nousua viiveellä seuraava hiilidioksidimäärän nousu.
Hiilidioksidin aiheuttamaa kasvihuoneilmiötä kuvaavat tietokonemallit, jotka ovat keskeinen osa argumenttia, ovat myöskin varsin puutteellisia. Ne eivät esimerkiksi luotettavasti ole kyenneet ”ennustamaan” menneitä lämpötiloja. Lisäksi niiden mukaan lämpenemisen pitäisi olla voimakkaampaa ylempänä ilmakehässä, eivätkä satelliittimittaukset tue tätäkään väitettä.
Olisi paljon mukavampaa jos ilmaston- ja luonnonsuojelun perimmäinen olemus ja ihmisten kokemus siitä olisi keksimis- ja innovaatiokilpailu eikä mikään kärsimis- ja syyllistämiskilpailu. Gretan esiintyminen ja etupäässä valkoisen heteromiehen syyllistäminen tuskin parantaa asiaa.
Meidän Andyä lainatakseni kannattaa muistaa myös ihmiselon lyhyys tässä luonnon kiertokulun loputtomassa virrassa:
"Hölmöä miettiä, mikä maan tai maapallon tila on 100 vuoden kuluttua, eihän meistä kumpikaan ole silloin enää elossa"
^^ toihan oli hauska kauppa: "Tarjoamme kaikille yksinkertaisen ja läpinäkyvän tavan mitätöidä hiilidioksidipäästönsä estämällä niiden muodostuminen." Jos mä ostan auton päästön neutraloinnit, tuleeko ne rikkomaan mun auton jotta päästöjen muodostus estyy? Perheestäkin vissiin sitten pääsee tai jostain ikävämmästä kaverista eroon kun estetään että se ei enää muodosta päästöjä. Voinee ton itselleenkin tilata viimeiseksi lahjaksi varmaan... Ei ole maailma paljoa kehittynyt 500 vuodessa. Aikoinaan sai myös ostaa syntejä anteeksi etukäteen.
The flying Chocobo muokkasi tätä : 24.09.2019 at 12.30 Syy: Kirotusvihre
Sika joka ei pyöräile on vain pelkkä sika
No niin, näköjään saisin 86 eurolla vuosittaiset autoilupäästöni "kuitattua". Melko halvalla itse asiassa saisi hyvän omatunnon ja hienon diplomin, mihinkähän rahat menisivät? Ehkä en kuitenkaan...
Mutta itse ongelman ratkaisuhan on yksinkertainen jos tarvitaan ainoastaan rahaa. Kuka aloittaa?
Minun jälkeeni vedenpaisumus... Tämä ajatteluhan se tähän on johtanut.
Hyvin kirjoitettu oli tuo Gretan puhe, ja tunteisiin vetoavalla paatoksella esitetty. Diggaan. Mutta kun asiaa ajattelee, niin ei se ihan niin yksioikoista ole - puhehan jakaa tilanteen "teihin (nykyään valtaa pitävät poliitikot, yritysjohtajat jne)" ja "meihin (teini-ikäisten sukupolvi)". En oikein usko, että kaikki ongelmat ratkeaa siinä vaiheessa kun nykyteinit pääsevät vuorostaan päättäviin asemiin... Toivottavasti olen väärässä, ja maailmasta tulee paljon parempi paikka, mutta onhan näitä gretathunbergeja ollut jo ennenkin olemassa, ja silti meno on mitä on.
https://www.irishtimes.com/opinion/t...-her-1.4022656
Twenty five years before Greta, there was Severn and we ignored her
Greta vaatii maailman johtajia kieltämään mopoautot.
No rain - no gain.
Jostain luin että Sveitsin 70-luvun elintaso olisi riittävä maapallon pelastamiseen. Minusta se ei nyt kovin kauhealta kuulosta.
Tämä koko elintaso on aika mystinen juttu, se kun suhteellinen käsite. Silloin se on hyvä, kun se vähän parempi kuin naapureilla.
Ja jos kaikki "laskeutuu" sinne 70-luvulle, niin eihän se silloin paha juttu ole.![]()
XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.
Minusta on aika kaukaa haettua sellainen ajattelu että pakataan ihmiskunta avaruusalukseen ja muutetaan toiselle planeetalle. Mutta joo siis tämä Greta, suomessa ei autistista hyväksi käytetä.
skeptinen realisti
Mieti millainen megaluokan massatyöttömyys siitä seuraisi, jos ihmiset oikeasti vähentäisivät kulutustaan. Sehän tarkoittaisi yrityksissä valtavia yt-neuvotteluja ja konkurssiaaltoa, kun myynti sakkaisi ja yritykset joutuisvat tappiokierteeseen. Ihmiset nousisivat kaduille protestoimaan huonoja olojaan, populistiset äärioikeistolaiset puolueet lisäisivät kannatustaan ja 3. maailmansota syttyisi.
Nykysysteemi on absurdi siinä mielessä, että toisaalta meidän pitäisi kuluttaa koko ajan yhä enemmän ja enemmän (koska talouskasvu, työllisyys ja hyvinvointiyhteiskunta), mutta sitten toisaalta tulisi kuitenkin elää kuten Linkola, koska ilmastonmuutos.
Riippuu mitä yritykset tekee. Varmasti menisi moni asia uusiksi aika rajusti, jos muutos olisi nopea.
Ei siitä välttämättä työttömyyttä seuraisi. Moni ilmastomyönteinen asia loisi taas uusia työpaikkoja runsaasti. Mutta elämä menisi kyllä isolla osalla suomalaisista uusiksi. Kehä kolmosen sisällä 90% saisi miettiä uudelleen monen tekemisensä...
Ensimmäinenä loppuisi tietotekniikan käyttö. Aikalailla mullistuisi elämä kun ei voisi kiistellä 12 vaihteisen pyörän sielunmaisemasta netissä vaan pitäisi mennä ihan oikeasti ajamaan sillä ainoalla omistamallaan max pari vaihteisella. Mutta hei, ei tarttis käyttää kypärää eikä ottaa gps jälkeä
Mut joo, oikeesti näin insinöörinä ymmärtää edes jollain tasolla kuinka radikaali muutos maailman tasolla hiilidioksidi nolla päästöinen maailma olisi. Sen verran radikaali että ellei tulisi kolmatta maailmansotaa niin ainakin rajuja levottomuuksia. Vai mistä taiotaan elintaso kaikille hiilidioksidi päästöisille aloille. Eli lähes kaikille.
Ainut mahdollisuus on tuottaa päästötöntä energiaa halvemmalla kuin päästölliset, ilman keinotekoisia tulleja/veroja jotka laskee ihmisten elintasoa. Kyllä silloin kaikki vaihtaa päästöttömään energiaan. Kaikki muu on kuvitelmaa ja jopa vielä suurempi uhka kuin ilmastonmuutos.
Surullinen tapaus tämä vihaa tihkuva ruotsalaistyttö. Juuri tällaiset aivopestyt lapset ilmiantoivat Neuvostoliitossa vanhempiaan ja tietoisesti saattoivat heidät teloituskompanjan eteen. Toivotaan, että hän saisi apua ongelmaansa tai hän ei kauaa kestä julkisuuden taakkaa ja sen aiheuttamia paineita.
Joo vaikka yhtä surullista on että aikuiset ihmiset puivat hänen persoonaa sosiaalisessa mediassa.
Kun julkisuuden valokeilassa tyttö raivosta ääni väristen raivoaa koko maailmalle, niin voisin pitää ihmeenä, jos hänestä ei keskusteltaisi. Olisi huomattavasti surullisempaa, jos häneen kohdistuneesta hyväksikäytöstä ja hänen epävakaasta käytöksestään ei puhuttaisi. Tämä tyttö tarvitsisi apua ja rakkautta, sen sijaan, että hänen toimiaan tuetaan kritiikittömästi.
Nyt heitetään paskaa Gretan päälle oikein isolla kauhalla:
''Trump pilkkasi Greta Thunbergiä, Fox Newsin kommentaattori meni haukkumisessa pidemmälle ja kanava joutui pyytämään anteeksi''
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006248087.html
Kirjanmerkit