Lainaus Alkujaan tämän lähetti OJ Katso viesti
Ai että liikkuu se tractor pullingin >20 000 kilon kelkka sen 100 metriä jollain litralla löpöä kun traktorissa on tehoja jokunen tuhat kilowattia? En osaa ihan suoralta kädeltä itse laskea, mutta litrassa löpöä ei taida olla ihan riittävästi energiaa, että tulisi tommonen veto tehtyä.
No lasketaan päässälaskuna karkeilla pyöristyksillä luvuilla pilkun paikka
10 kW teholla nousee karkeasti 1000 kg metrin korkeuteen sekunnissa. Litrassa löpöä on 10 kWh, eli sillä energialla nousisi 1000 kg 3600 metriin. 36000 kg nousisisi sen 100 m ilmaan.

Kun huomioi, että kelkka on alussa varsin kevyt renkailla rullaava ja lopussakin kitkakerroin on alle ykkösen, sekä harva vetää täyttä sataa metriä niin ei ollenkaan tekemätön paikka keskivertolukuna. Isolla osalla kalustoa kelkka on kaiken lisäksi paljon kevyempi.