Kansainvälinen tutkimusryhmä on keksinyt keinon, jonka avulla hiilidioksidia voidaan ottaa talteen ilmasta ja muuttaa takaisin kiinteäksi hiileksi. Tutkijat uskovat, että työn avulla on mahdollista kehittää uusi keino poistaa hiilidioksidia ilmakehästä ja hidastaa käynnissä olevaa maapallon lämpenemistä.
Hiilidioksidia on toki onnistuttu muuttamaan takaisin hiileksi ennenkin, mutta se on onnistunut vain erittäin korkeissa lämpötiloissa.
Uudessa tutkimuksessa hiilidioksidin palauttaminen kiinteään varastoitavaan olomuotoon tehtiin ensimmäisen kerran huoneenlämmössä.
–Onnistuimme palauttamaan kaasun takaisin kiinteäksi hiileksi käyttämällä katalyyttinä nestemäistä metallia. Prosessi on tehokas ja se voidaan skaalata teolliseen käyttöön, Melbournessa sijaitsevan RMIT-yliopiston tutkija Torben Däneke sanoo yliopiston tiedotteessa.
Katalyytti on aine, jonka avulla reaktiot saadaan käynnistymään ja etenemään nopeammin kuin ne ilman katalyyttiä etenisivät.
Kirjanmerkit