Höh. Kadonnut se on multakin. Olisiko kartan alunperin luonut mennyt poistamaan tai sulkemaan pääsyn. Pitänee katsoa hetki palautuuko. Mulla on jokusen viikon vanha varmistus tallessa rasteista jos se katosi.
Höh. Kadonnut se on multakin. Olisiko kartan alunperin luonut mennyt poistamaan tai sulkemaan pääsyn. Pitänee katsoa hetki palautuuko. Mulla on jokusen viikon vanha varmistus tallessa rasteista jos se katosi.
Näemmä skiitin rastipullautinkaan ei toimi, onkohan internet rikki .. jaa hki toimii
https://url.fi/kuvarastit/
Jaha, rastikartta pelaa taas. Pitäisi oikeasti jaksaa automatisoida ton varmistus![]()
Kuvarastikartta on mun tekemä, kesällä 2011 muistaakseni. Ja se on aina ollut asetettu julkiseksi ja avoimesti muokattavaksi, kaikkien yhteiseen käyttöön. Nyt jostain syystä Google oli päättänyt omin lupineen vaihtaa sen yksityiseksi. Päivitin tänään aamulla sen taas julkiseksi ja muokattavaksi. Lisäksi lisäsin nyt Huhtiselle ja Aholle käyttöoikeudet.
Kiitoksia jäsen snow, kuvarastikartalla on erinomainen palvelutasoRasteille saa toki osallistua edelleen - vai pitääkö odottaa lumentuloa, aha-ha-hahaa.. (otan takkini).
Tunnustaako joku "pyytäneensä käyttöoikeutta"? Tai onko kenelläkään teoriaa miksi kuvarastikartan käyttöoikeudet palasivat yhtä äkisti kuin ne oli vietykin?
(Keski-Uudenmaan kuvarasteissa kävi taannoin sama juttu, tosin silloin se kesti huomattavasti pitempään ja taisi vielä toistuakin.)
Finnvikinsilta - alapuolelta nähtynä - on näköjään viimeisin merkitty rasti.
Muuten esittäisin hurskaana toiveena että jokainen rastin hakenut muistaisi tai viitsisi laittaa linkin kuvarastikarttaan vaikka pienellä viipeelläkin. Voihan karttaa kaipaava aina hakea sen ketjun ensimmäiseltä sivulta tai tehdä siitä itselleen kirjanmerkin, mutta kätevin ja mukavin vaihtoehto se ei minusta ole.
PS hphuhti on keloineen, lyhtyineen ja 1960-luvun taloineen taas keksinyt aika metkan rastin - joka houkuttaisi suuntamaan länteen, mutta casanova lienee jo rastin hakenut ja uuden laittanut ennen kuin olen ehtinyt ohittaa rajakyltin
PPS Pitäisi opetella vilkaisemaan onko ketjuun tullut uusia viestejä ennen vastauksen lähettämistä![]()
Tunnen piston sydämessäni (tosin se taitaa myös johtua alkavasta flunssasta). Ja mentaalisesti enemmän ehkä hitaan kartan päivittämiseni takia. Lisään linkin karttaan allekirjoitukseeniVanhojen viestien editointi-toiminto poistuu ilmeisesti jonkin rajan jälkeen, en pysty enää muokkaamaan 1281. rastin (Suomenojan venesataman nosturi) postaustani.
Edelleenkään en osaa ainakaan mobiili-Google Maps-appista tehdä linkkiä, joka suoraan avaisi rastikartan kyseiseen rastiin. GPS-koordinaatit toki onnistuu ja nehän voi olla hyvinkin tarpeen. Samoin kuin rastinumero, jos haluaa kartalta palata foorumin suuntaan.
Rastikartta: https://rasti.page.link/espoo
Puut, lyhty ja pikkutikka? (keskellä kuvaa paksun oksan päällä, näkyy huonosti) Otsonkalliolla Tapiolassa. Rasti 1382.
Ennustan, että tämä rasti ei kauaa vanhene...
![]()
casanova muokkasi tätä : 15.11.2018 at 16.01 Syy: karttalinkki, tiedot
Juu, se tikka oli ehdottomasti osa rastiaTuollakin alueella on luovasti sijoiteltuja pyykkitelineitä. Ehkä 50m tuosta mäkeä alas metsän suuntaan lähti joku pieni peura karkuun kun ajelin siitä alas. Ihan kuin vähän isompikin metsä olisi ollut.
Hyvin kyllä tämäkin löydetty. En tiedä olisinko itse näillä vihjeillä löytänyt. Tosin ehkä mun laittamat rastit voi nykyisin olettaa olevan Tapiolassa..
Rastikartta: https://rasti.page.link/espoo
Haen casanovan rastin ensi torstaina noin kello 15, jos ei joku sitä ennen ehdi.
^^^Rasti tiedossa ja kuvakin on.
Vanha rasti: Kauniainen vanha huoltoasema Kauniaistentien varrella.
![]()
Siellähän se olikin, Karakallioon mennessä jäi filmille
Onpas uudella rastilla vihreää![]()
^Uuden rastin kuva on otettu Elokuun alussa. Otan rastikuvia varastoon myöhempää käyttöä varten.
^Ok. En tiennyt tätä ja pyydän nöyrästi anteeksi ja lupaan parantaa tapani. Olisin toki voinut kuvata tuon uuden rastin myös tänään kun siitä ajoin ohi. Voin vaihtaa tuon rastin tilalle uuden rastin joka on kuvattu tänään, niin täyttää säännöt.
Poistin varastorastin ja vaihdoin sen tähän tänään kuvattuun joka sopii penkkiteemaan.
![]()
Eipä tuommoinen kertaluontoinen lipsuminen olisi haitannut, mutta uusi rastikuva on kieltämättä parempi, koska taidan tunnistaa paikan.
...en tosin ehdi hakea rastia ennen ensi viikkoa...
Rasti oli mielestäni erinomaisen hyvin löydettävissä heti sen jälkeen kun saatiin rastikuva jossa näkyi taloakin. Riippuu tietysti kiinnostuksen kohteista ja harrastuneisuuden asteista mikä milloinkin ja kenellekin on se joka välittömästi tai miltei heti paljastaa rastin sijainnin lähes tarkalleen. Olinkin melko varma että joku (esimerkiksi billypilgrim) hakisi rastin eikä minulla sen vuoksi olisi mitään mahiksia - mutta niin sitä voi erehtyä.
Talo oli siis varsin tunnistettavasti Tapiolaa, vieläpä varhaista eli 1950-luvun puolella silloisin menetelmin (eli tiilestä paikalla muuraamalla) rakennettua, mutta jo 1960-luvun henkeä ja asuntorakentamisajattelua edustavaa Tapiolaa.
PS Kiinnostaisi kyllä tietää miten rastin asettaja arveli rastin löytyvän! Siis muutenkin kuin siten että joku joka on sattunut tuosta tai aivan vierestä ajamaan sen tunnistaisi. Tai kiertämällä kaikki kymmenen kilometrin säteellä edellisestä rastista sijaitsevat paikat joissa voisi olla kallioinen mäki ja sieltä lyhty. No, jälkimmäisessä urakkaa helpottaisi arvelu että paikka lienee jonkun kerrostalon läheisyydessä ja tuurilla se voisi löytyä yllättävän helpostikin...
PPS Eihän rasti jota ei hevin löydä kuin sen jo tietävä välttämättä huono ole, mutta minusta ihannerastikuvassa on aina mukana jotain sellaista mistä paikkaa aikaisemmin tuntematta ja ikään kuin täysin ulkopuolisenakin voi sen hoksata ja päättelemällä ja niin edespäin päästä rastin jäljille. (Ei sillä että itsekään olisin tästä aina pitänyt ihan kiinni tai siihen pyrkiessäni aina kovin hyvin onnistunut...)
Vanha huoltoasema lienee lopuksi St1:n lipun alla toiminut entinen Esso Bensowinkuja 2:ssa?
Se seisonee tyhjillään odottamassa sitä että omistajan hakema kaavamuutos huoltoasematontista toimisto- ja liikerakennustontiksi hyväksytään ja saa lainvoiman. Vai liekö kyse jo siitä että odotetaan aikaa jolloin tontille löytyisi halukas rakentaja tai ostaja?
PS Olisi kiva tietää kuka Aki on? Katutaitelija itse vai seinämaalauksen esittämä henkilö (mikäli kyseessä ei ole omakuva)?
Mä olin siinä aikanaan 8. luokalla viikon työharjoittelussa, kun asema oli vielä Esso. Pihaa sai lakaista ja mm. Siivouskomero laitettiin putsaamaan, kun kukaan vakkari ei ollut näkemästäni päätellen vuosiin sitä halunnut tehdä. Viikon palkaksi sai valita 100 markalla karkkia hyllystä.
Jonnet ei muista:
Aikamoinen kasa raatoja ja muutama menestystarina. Muistan käyneeni tuolla Esson avajaisissa.
No, piti oikeasti olla se vihjekuva jonka laitoin toisena - mutta näkyi se vihje tosi vähän ensimmäisessäkin, eli viitteenä aikaisempaan pyykinkuivaustelinerastiin putket pilkotti oikeassa reunassa. Lisäksi työmatkani, jonka tietää kulkevan Tapiola-Otaniemi suunnalla, jos rasteja on seurannut, olisi voinut ohjata Tapiolan kallioille harhailemaan. Ei siellä tosin enää taida niitä olla paljoa rastittamatta
Edit: pohdin tätä, ja kiitän kysymyksestä, rastin asettelukyky toivon mukaan paranee. Toisaalta ensimmäinen kuva oli visuaalisesti parempi kuin vain heti talo
Rastikartta: https://rasti.page.link/espoo
hphuhtin muokkasi tätä : 16.11.2018 at 20.35
Penkki Mankkaalla 1284. rasti
Uusi
![]()
Rengasliike? Autohuoltoliike? Katsastusasema?
Ei ainakaan bussivarikko eikä pelastusasema.
Ehkä sittenkin [x] muu rakennus.
Mennyt viikonloppu - joka pitkästä aikaa tarjosi pyöräilijöille kaksi hienoa ja aurinkoistakin ajopäivää eikä kuvarasteja sen vuoksi tarvittu motivaation tueksi - taisi olla melko harvinainen sikäli ettei rasti liikkunut Espoossa, Vantaalla eikä Helsingissä. Vantaalla on ollut tapahtumatonta jo toista viikkoa, mutta se ei ole läheskään niin yllättävää kuin se että pääkaupunkiseudun ylivoimaisesti aktiivisimmasta kuvarastiskenestä kuuluisassa Espoossakin on jo kolmatta päivää hiljaista.
Mutta eiköhän taas päästä vauhtiin kun ulkona on tylsänharmaata ja kun työmatkapyöräilijätkin ovat lähteneet liikkeelle! Vai onko rasti sitten niin sivussa tai niin ikävässä paikassa ettei kukaan sen tietävä tai arvaava viitsi sitä hakea? Vai onko se sittenkin espoolaisille huippukuskeille yhtä vaikea kuin minulle?
Mä olen ainakin keskiviikosta asti ollut flunssassa enkä vieläkään viitsi polkemalla rasittaa. Vähänkö otti päähän viikonloppuna. En ole sitten kiusannut itseäni etsimällä
Rastikartta: https://rasti.page.link/espoo
Kirjanmerkit