Krymppi, eli ahdistussovite.
Krymppi, eli ahdistussovite.
Holokki auki ku H. Moilane.
Omat huomiot Angle setin(-2deg.) vaikutuksesta Singlen ajotuntumaan:
-etuakseli siirtyi noin 20mm edemmäksi
-ajettavuus muuttui hieman rauhallisemmaksi
-ilman käsiä ajaminen helpompaa!
Muutos ei ollut mitenkään raju; ei muuttunut läski DH-pyöräksi. Mutta pieni parannus kuitenkin😁
Ahdistus tai puristesovite, mutta 40 - 50 mm halkaisijalla se ei taatusti ole 0.1 mm. Se ei mene paikalleen ehjänä.
https://shop.fullspeedahead.com/en/f...8e4d45d46a825/
Tuossa hieman faktatietoa ohjainlaakereiden ja emäputkien toleransseista. Polkupyörämaailmassa toleranssit ovat naurettavan suuria.
Nyt olis keulakulmasetti paikallaan. Koeajoa on kattavat 200 m josta 5-10 m, metsäpolkua, joten voin todeta että ainakin ilman käsiä ajo tuntui vakaammalta, ohjaamo näyttää hassummalta kun eturengasta näkyy enemmän ja kuvankäsittelyohjelmalla keula on tasan kaksi astetta loivempi, ± virhemarginaali 45 °.
Vanhojen kuppien poisto onnistui tuolla itse leikatulla putkella, ja uusien asennus kierretangolla (16 mm paksu), parilla isolla prikalla jonka päissä mutterit. Metodissa oli se hyvä puoli, että kun kuppi ei tasaisesti painunut, oli helppo löysätä pikkasen ja sitten kiristää taas siihen kohtaan painottuen mihin kulloinkin tarvitsi.
Tosin semmoinen kämmi kävi, että sahasin tangon alunperin liian lyhyeksi ja yläkuppiin se ei sitten riittänyt (mutteri kiertyi vain parille uralle ja kun aloin vääntämään kunnolla, kierre korkkasi). Käytin sitten puristinta ja totesin sen yhtälailla toimivaksi.
Punnitsin samalla myös tuon hiilikuituhaarukan, jos joku on miettinyt minkä verran se painaa. Tosin punnittaessa se oli vähän rapainen, siinä oli yksi GoPro-kiinnike liimattuna ja alakooli oli unohtunut irrottaa, joten lukemasta voinee vähentää 10-20 g, eli pikkasen päälle 900 g.
![]()
mahead muokkasi tätä : 17.07.2018 at 02.36
No nyt on käyty tyypittämässä juurakoilla ja kivikoilla. Kyllä tuo pyörä minusta ihan selkeästi paremmin etenee, eli isohkotkaan esteet eivät enää niin helposti töksäytä matkantekoa. Hallittavuus myös parani, joskin erään polkuristeyksen lähes missattuani ja siksi äkkinäisempää käännöstä yrittäessäni huomasin että vastaavasti myös ohjaus hidastui. Myös lyhyet jyrkät ylämäet onnistuu nyt helpommin kiivetä koska keula ei lähde niin helposti keulimaan enää.
Kaiken kaikkiaan mielestäni hyvinkin onnistunut päivitys. Kannatti maksaa 55 e. Seuraavaksi joskus sitten se Mastodon...
Scoop Fatty 2018 olisi taas Verkkokauppa.comissa tarjouksessa, jos joku tarvitsee. Tällä kertaa molemmat väritykset, koot M-XL.
Itse itselleni vastaten, otin jarrupalat irti ja vaihdoin ne päikseen. Nyt parin testilenkin jälkeen sirkkelöintiä ei ole enää esiintynyt. Toinen vaihtoehto olisi ollut pyöristää jarrupalojen lyhyempiä reunoja, mutta jos päikseen vaihdolla korjaantui niin parempi näin.
Suosituksia polkimille? Scoop Singlen mukana tulleet lähtee vaihtoon, aivan liian liukkaat. En hae lukkopolkimia ainakaan tässä vaiheessa, ja budjetti max. 50e.
https://www.bike-discount.de/en/buy/...-pedals-629888 voi mennä postikuluilla vähän yli budjetin. Sama kuin vanha Saint mx80.
Nuo on myös täällä käytössä. Hyvät ja robustit. Talvella voivat vähän jäätää, ja kannattaa ottaa piikkien ehkä alta ne prikat pois maksimoidakseen kengän pito.
Lähetetty minun SM-A310F laitteesta Tapatalkilla
Sixpack racingin Menace.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Itse laitoin tällaiset kiinavalmisteet alle pari päivää sitten ja ensitunnelmat ovat erittäin positiiviset. Sitä ennen oli pari viikkoa saman merkin vieläkin halvemmat, joista ei myöskään valittamista. Mielenkiintoista olisi kyllä kuulla kokeneen pyöräilijän mielipide kyseisistä polkimista.
https://www.aliexpress.com/item/PROM...879668054.html
Talviajoon ei kauhean hyvät kun kerää lunta aika hyvin. RaceFace Chester todettu taas aika hyviksi. Näissä näköjään jotain komposiittia mutta piikit terästä, en nyt muista miten ollut aiemmin. Vähän menee yli budjetin.
http://www.chainreactioncycles.com/f.../rp-prod145660
Ajoin mx80 läpi koko viime talven ja on tuossa jonkin verran perää, mutta pitää olla sopiva nollan tuntumassa oleva nuoskakeli että tarttuu. Sitten vaatiikin työkalua, että lähtee se jääklöntti
Ensi talveksi katsoinkin isomman koon PD-M8040, jossa on aika hyvä reikää läpi ja mahdollisuus käyttää liiankin hyvin säärtä raapivia 5mm piikkejä. Menee 68€ hinnalla yli kysyjän budjetista. https://www.bike-discount.de/en/buy/...-pedals-629891
Nuo ovat kaikki loppu, mutta niin on omakin ehdotukseni: Nukeproof Neutron Evo
http://www.chainreactioncycles.com/m.../rp-prod122950
Nuo ollut pari talvea ja kesää, eikä suurempaa valitettavaa. Pientä sen verran, että tehtaalla niihin on laitettu jotain umpisurkeaa vaseliinia ja siksi muutaman kk käytön jälkeen rupeaa rohisemaan, mutta tuo tuli arvosteluja lukiessa ennakkotietona joten rohinan alkaessa ei yllättänyt. Putsinki ja uudet rasvat, ja hyvin menee. Alkuperäiset laakerit edelleen paikallaan.
Nyt jos ostaisin niin rasvaisin uusiksi heti jo ennen käyttöönottoa. Olis toki suotavaa ettei noin tarttis tehdä, mutta muuten hinta / laatu / paino / pito -suhde on ollu niin hyvä ettei oikeastaan haittaa.
Kerran olen tuon jälkeen uudelleen rasvannut kun ihmettelin rohinoita, mutta se oli turhaa koska rohina tuli keskiön hajonneesta laakerista.
Nukeproof neutron evot ois itelläki ostoslistalla mutta on myyty kaikki loppuun. Myös wigglestä. Taitaa olla sama varasto. Onkohan valmistus lopetettu
Jos limenväriset kelpaa, niin Treziltä saa tilattua heti: https://www.tredz.co.uk/.Nukeproof-N...dals_76752.htm .
Evanscyclesissä ovat loppu, mutta ainakin parista väristä ilmoittavat että kuukauden päästä tulisi lisää: https://www.evanscycles.com/en-fi/nu...pedal-EV227665
Ja itse asiassa myös Wigglessä näkyy olevan noita limejä: http://www.wiggle.com/nukeproof-neut...o-flat-pedals/ .
Nuo Nukeproofien piikit eli ruuvit ovat aika teräviä. Pito on toki ainakin minun käyttööni enemmän kuin riittävää, mutta kun olin uudet nahkamaiharit naarmuttanut niillä (poljin osui kiveen ja horjahdin niin että jalka nousi polkimelta) ja heti seuraavalla reissulla satasen Craftin sadehousuihin viiltänyt muutaman sentin viillon (otin fillaria ulkovarastosta), tuumasin että vähempikin pito riittää. Ruuvasin joka ruuviin mutterin kiinni niin että kanta tulee juuri ruuvin pään tasalle. Polkimen pito toki heikkeni huomattavasti, mutta mutterit on sen verran pieniä että silti kengänpohjien kolot asettuu niiden päälle eikä jalka lipsu lainkaan. Mitä kuvista kattellut, niin yhtälailla terävän näköisiä nuo näkyy kaikissa muissakin muovipolkimissa olevan joissa ruuvit toimivat piikkeinä.
Njuu. sääret verisillä naarmuilla on aika tuttua nuitte flatti polkimien kans![]()
Neutronit on hyvät, mutta itsellä ei oikeanpuoleisessa pysy se päätytulppa ilman liimamassatäppää kiinnin. Akselin pää kiertää sen pikkuhiljaa auki. Ja kyllä on mielestäni polkimet oikein päin, koska vasemalla pysyy. Tosin voiko olla että on vahingossa tullut kaksi samanlaista poljinta kun kierteet on oikeakätiset?
OneUpin komposiittipolkimet on hyvät ja hintakin on alle 50. Postittavatkin ne sieltä englannin varastostaan kohtuu nopeasti ja niitä saa eri värisinä ei tarvi aina ottaa sitä tylsää mustaa väriä. Minulla on ollut myös nuo Nukeproofiit eivät nekään huonot ole mutta Oneupissa pysyy kenkä paremmin kiinni. Ja komposiittipolkimet vaimentavat jonkin verran kivien aihuttamia täräyksiä verrattuna metallipolkimiin eivätkä myöskään mene ajanmyötä niin kurjan näköisiksi kuin kuin nuo metalliset.
Nonni sain angle headsetin paikalleen. Se käväs ensin mutkan kanadassa. 50€ velotti paikallinen seppä sen vaihtamisesta.
Pikku lenkin kävin koeajaan ja kokemukset samanlaiset ku edelllisillä. Hieman tuli tunnetta ku kulkis raiteella. Herkkyyttä lähti pois ohjauksesta.
Alamäkeen menee paremmin. Tulihan sitä puoteltua alas ounasvaaralta sen verran kovaa että ois DH kamat paikallaan. Että se siitä turvallisuudesta.
Tuo blutoki tuo tohon hommaan niin paljon vaimennusta että uskaltaa mennä lujaa.
Entisellä fattyllä tultiin aika hamppaita kolistellen
Semmosen vinkin myös sain että jos haluaa vielä loiventaa niin pistää 120mm ilmaruodon blutoon. Paljonkohan loivenee?
hcf muokkasi tätä : 20.07.2018 at 19.41
Kumpikohan olisi fattysta parempi itselle L vai M? 180cm, inseam normaalia lyhyempi kai tälle pituudelle eli 81cm. Kädet taas pitkät siipiväli 186cm. Oisko M-koko kuitenkin parempi?
Noh saattaa varmaan kassit puristua vaakaputkeen seistessä jos ottaa L.
Oiskohan se M ja vähä pitempää stemmiä siihen jos tuntuu ahtaalta.
Tosin arvelua vain ku itte oon 171/81 ja ajelen M:llä. Kädetki taitaa olla lyhyet
Samaa tuossa mietin kun mittoja katselin. Silverbackin oma laskuri tarjoaa molempia M ja L, mutta antaa huomautuksen "Your inseam length is smaller than the average for your height, choosing a smaller size bike would perhaps be a more comfortable fit for you."
Itseltä löytyy Fatty kokoa L, pituutta 182cm ja inseam ~83cm. Kassit koskettaa hellästi vaakaputkea (itseäni ei ole haitannut), joten olen hcfreakin kanssa samalla kannalla, että M ja sitten tarvittaessa pidempää stemmiä.
Kiitoksia näkemyksistä 👍 Taidan tilata tuon M ja jos tuntuu niin vaihtaa stemmin tosiaan pidemmäksi sitten.
Vihdoin tuli tollainen tilattua, tärkeimpänä perusteena taisi olla suopaikossa pärjääminen kesällä ja talvella moottorikelkkauria pitkin ajaminen pilkkipaikoille. Ja nyt kesällä voi kokeilla sitä Hetta-Pallas - reittiä kun poikakin tulee kävelemään elokuussa reitille....tietty talvella voi ajaa myös nuo aamuiset työmatkat....
„Quäl dich, du Sau!“ (Udo Böltz)
Kirjanmerkit