ElectrobikeMPMessutGarminGiant
Näyttää tulokset 1 - 30 / 4157

Aihe: Kestävyysurheilun perusteet

Threaded View

Edellinen viesti Edellinen viesti   Seuraava viesti Seuraava viesti
  1. #11
    pulmark Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Ja näistä tehoprofiileista on näköjään aika turhaa höpötellä foorumeilla, jos ei ole ajamalla ajanut eri portaita ja mieluusti vielä lyhyellä aikaa. Näyttää muuttuvan nuo tehot aika nopeasti.
    Testin voi ajaa saman treenin aikana esim. 5", 30", 1', 4', 10'. Pitää vaan huolta että tauot on riittävät. Käy treenistä samalla. Seuraa mieluummin arvojen kehittymistä kuin yksittäisiä lukuja.

    Mulla pk painotteisen harjoittelun jälkeen lyhyiden vetojen tehot laskee. Muutaman viikon jakso jossa lyhyitä vetoja riittää kuitenkin nostamaan lyhyiden vetojen tehot entiselle tasolle. Anaerobista kapasiteettia on helppo ylläpitää. Eri asia lienee sitten jos sen päästää kokonaan rappeutumaan ajamalla vuosikausia pelkkää pk eikä tee ollenkaan anaerobisen kynnyksen yläpuolella harjoittelua.
    pulmark muokkasi tätä : 13.08.2017 at 15.55

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •