ElectrobikeFillariGiantHepha
Sivu 323 / 510 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 223 273 313 321 322 323 324 325 333 373 423 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 9.661 - 9.690 / 15287

Aihe: Avautumista vaikeasta elämästä kevyen liikenteen väylillä vol 2.0

  1. #9661
    Liittynyt
    09/2012
    Viestit
    3.013
    Joskus näkee koirien hihnoissa ledejä parhaimmillaan ihan koko matkalta. Niitä käyttävät ovat muutenkin fiksuja ja viitseliäitä, kun eivät käytä fleksejä. Tuo ehkäisee ne yllätykset, kun hihna on viritetty ansaksi tien poikki.

  2. #9662
    Liittynyt
    03/2001
    Paikkakunta
    koti?
    Viestit
    7.470
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Shimaani Katso viesti
    E .
    Joo, Karhunkello toimii myös Motalassa telttaillessa hyvin - kokemusta jo 19 vuodelta eikä yhtään karhua ole ilmestynyt.
    • EI, se ei ole optinen harha - se näyttää siltä
    • EI, se ei ole epäselvästi sanottu - se kuullostaa sitä
    • Tunne Todellisuus - Kosketa Maailmakaikkeutta

  3. #9663
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Isä nitro Katso viesti
    Schwalben ISPit kyllä kuuluvat, mutta ei niilläkään jaksa joka päivä vetää etenkään nyt, kun sulaa maata alkaa olla ainakin stadissa sen verran paljon esillä.

    Tätähän on jo pohdittu (?) täällä, mutta kännykkää selaavia, kuulokkeet korvilla olevia ja pää hupun sisässä eteenpäin kulkevaa porukaa tulee nyt päivittäin vastaan. Näille pitää antaa samaa lääkettä, mitä ovat maistaneet eli ei näihin taida auttaa muu kuin paineilmalla toimiva torvi. Ja jotta pysyttäisiin otsikon alla, niin eilen olisin tuutannut torvea eteeni kääntyneen bussin kohdalla. Tiedän että kova desibelitaso saattaa myös säikäyttää ja tuottaa ikäviä yllätyksiä. Silti otan mieluusti vinkkejä vastaan eli että onko sittenkin liian karu peli tai jos ei, niin mistä. Tällaisen jo löysin.
    https://www.teknikmagasinet.fi/tuote...torvi-airzound

    AirZound löytyy kilpailukykyiseen hintaan myös Suomesta kivijalkaliikkeestä. Itse kävin tuon joskus ostamassa, kun kolmen vähän vanhemman kelvin tukkineen herrasmiehen takana tavallisen kellon kilkattelu ei auttanut. Yksi näistä miehistä sanoi kelloani vaisuksi, jolloin päätin että tulevaisuudessa vastaavaan tilanteeseen en päädy ja hankin airzoundin.

    Yleensä kilkuttelen kelloa useamman kilauksen verran jo kauempaa, jos tarve sitä näyttää vaativan. Useimmiten tämä riittää ja tilaa löytyy. Jos kyseessä on kuurojen, musiikkia kuuntelevien huppupäiden ryhmittymä, niin kellon kilkutuksen jälkeen pari töräystä airzoundilla saa päät kääntymään.

    En muista kenenkään pahoittaneen mieltänsä torven käytön takia tai ainakaan ilmaisseen sitä minulle. Ja parasta on, että pyörätien jatkeen yli kääntyvän auton huomion saa tuolla tarpeen vaatiessa.

  4. #9664
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478

    Avautumista vaikeasta elämästä kevyen liikenteen väylillä vol 2.0

    Suurkiitos Dya! Google-haulla en löytänyt linkkiä kyseiseen liikkeeseen ja näin säästän postituskulut. Ja lupaan käyttää ensin sitä kilikelloa...

  5. #9665
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hippo04 Katso viesti
    Pyöräilyaktivistien mielestä vika on aina infrassa. Omalla käytöksellä ei ole mitään merkitystä, koska vapaa maa ja huono infra.
    Toki ajotapa pitäisi sovittaa infran mukaan, mutta jos kuvitellaan niitä samoja hölmöyskiä ajoradan puolella kuin mitä pyöräteillä näkee, niin kyllä autolla ajavatkin saattaisi valitella. Keskellä ajorataa harvemmin näkyy esim liikennemerkkejä, ja ajoradalla voi saada torvifanfaarin jos toikkaroi kaistojen välissä ajoradalla, tai ylipäänsä miksi jalankulkua ei ole laitettu esim moottoritiele (toki ilman pientareita)? Samalla voidaan myös kuvitella että minkälaista olisi ajella autolla jos poistetaan autoiluun suunnitellut pääväylät ja moottoritiet.

    Kyllähän se infra pääosin toimii jossain syrjäseudulla missä käytännössä riittää että se klv rakennetaan ajoradan viereen ja se toimii vähäisen risteys- ja liikennemäärän takia. Kaupunkialueella jo pitäisi hitusen miettiä että kuinka se systeemi oikeasti saadaan toimimaan sen sijaan että jatketaan sitä samaa maaseutu-rakentamista. Onnettomuuksia ei vähennetä itkemällä ihmisille vaan varmistamalla teknisesti että vahingon tapahtuminen vaatii jo melkoisen tuurin. Jossain vaiheessa se keskittyminen vaan herpaantuu esim vilkkaalla klv:llä kun joku päättääkin kääntyä pujottelevan fillaristin eteen. Sen takia pujottelevan koska jalankulkijalla ei ole velvollisuutta kulkea klv:n laidassa, eli pyöräilijä väistää aina, eikä ruuhkassa nyt ehdi tai jaksa sitä kelloa kilkuttaa ihan nonstoppina. Jonkun sähköisen töötin napin saisi pohjaan.

    Tai voihan se jalankulkijakin teoriassa syyllistyä liikenteen häirintään, mutta sen pitäisi olla todennäköisesti tarkoituksellisempaa kuin normaali keskellä tietä kävely.

  6. #9666
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    East Bay City
    Viestit
    1.260
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ilborg Katso viesti
    Sen takia pujottelevan koska jalankulkijalla ei ole velvollisuutta kulkea klv:n laidassa, eli pyöräilijä väistää aina, eikä ruuhkassa nyt ehdi tai jaksa sitä kelloa kilkuttaa ihan nonstoppina. Jonkun sähköisen töötin napin saisi pohjaan.

    Tai voihan se jalankulkijakin teoriassa syyllistyä liikenteen häirintään, mutta sen pitäisi olla todennäköisesti tarkoituksellisempaa kuin normaali keskellä tietä kävely.

    Muutama lainaus Tieliikennelaista:

    "Pyörätiellä jalankulkijan on yleensä käytettävä sen reunaa. " 40 §

    "Eläimet, joita kuljetetaan tiellä, on pidettävä kytkettyinä tai niitä on vartioitava siten, etteivät ne aiheuta vaaraa tai kohtuutonta haittaa liikenteelle." 46 §

    "Suojatielle tai muuten ajoradalle astuvan jalankulkijan on noudatettava sitä varovaisuutta, jota lähestyvän ajoneuvon etäisyys ja nopeus edellyttävät. Hänen on ylitettävä ajorata tarpeettomasti viivyttelemättä." 44 §
    Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...

  7. #9667
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    järvenpää
    Viestit
    822
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MacKonte Katso viesti
    Tuossa tilanteessa ei ollut kyse polku pyöräilystä, koska en ajanut polulla vaan kevyen liikenteen väylällä.

    Tuliko herralle tai koiralle hyvä mieli? En huomannut kysyä.
    Aika hyvin täällä näköjään maltetaan olla noteeraamatta tota. Sulla lipsahti, mutta varmaan maltat olla tästedes, kun muistutan näin kauniisti. Sitä ei kannata huomata. Kaikilla on kivempaa. Saat anteeksi, kun huomasit kirjoittaa POLKU PYÖRÄLY. Kettuilua se on pienikin kettuilu.
    onks pakko, jos ei haluu

  8. #9668
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.532
    Tää menis enempi tonne liikenneosastolle.. pätkä piti polkea kun fillari sattui kaupungissa olemaan. Vaasankadulla heti alkuun roska-auto tms, paku ohitti sen vauhdilla jalkakäytävää pitkin ja kiilas eteen suojatien kohdalla, olis tullut syliin jos en olis jarrutellut. Heti perään toine sankari lähti parkista suoraan uukkaria eteen tekemään, kätevästi olis saanut nastoilla tehtyä taidetta kuskin oveen.

  9. #9669
    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    1.600
    Kameraa keulalle ja kiusallista todistusaineistoa jalkakäytävillä ajavista pakuista viranomaisille, stna.

  10. #9670
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    377
    ^ Tämä ei ole kettuilua.
    Ottaako poliisi tuollaisen tutikittaekseen?
    Ei aika kulu; me kulumme.

  11. #9671
    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    1.600
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ari H Katso viesti
    ^ Tämä ei ole kettuilua.
    Ottaako poliisi tuollaisen tutikittaekseen?
    Riippuu varmasti perseilyn määrästä, mutta onhan sellaista tapahtunut. Ensimmäisenä tulee mieleen tapaus siitä yhdestä skodillac-kuskista, joka perseili rekkapenan ja moottoripyöräilijän kanssa. Siitähän seurasi sakkorangaistuskin. Jos pakulla kaahaillaan pitkin jalkakäytäviä vain siksi, että ajoradalla on muita autoja niin kyseessähän voisi olla jonkin asteinen liikenneturvallisuuden vaarantaminen, eikö totta? Jos se ei poliisia kiinnosta, niin mitä virkaa sellaisella poliisilla sitten on?

  12. #9672
    Liittynyt
    04/2009
    Viestit
    260
    Seriffimerkki taskussa lenkillä? Nähtävästi se on otettu mukaan ihan vain sen takia että pääsisi kurkoilemaan jollekkin vielä virka-ajan ulkopuolellakin. Nyt on ihan turha alkaa kertoilemaan mistään virkamiehen vastuullisuudesta vapaa-ajallaan, sillä tuskin tuolla palomiehetkään pyöräilevät vaahtosammutin selässä, jos vaikka sattuisi jossain käryämään.

    Kortti oli mukana ihan vain sen takia että pääsisi pätemään ja keräämään gloriaa kavereiltaan ja hyvin tuntuu onnistuneen.

  13. #9673
    Onhan siviilissä olleet poliisit joskus tehnyt virkahommia vapaa-ajallankin kun on katsonut riittävän aiheelliseksi. Tosin itse muistan vaan lukeneeni autoilevan vapaa-ajalla olleen poliisin ottaneen tyyliin jonkun ylinopeutta ajaneen.

  14. #9674
    Liittynyt
    10/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    659
    ^^ et oo tajunnut vielä(kään)?

  15. #9675
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Kävin hakemassa viikonloppuna tämän ketjun viestissä #9771 mainitun laitteen. Pääsin kokeilemaan neitsytreissulla laitetta kun Sörnäisten rantatiellä pari kävelijää tukki pyörätien eivätkä kuulleet kilikelloni ääntä. Autojen tuottama meteli oli kieltämättä aamuruuhkassa melkoinen, mutta johan väistivät. Mieleeni tuli sotaisa termi "collateral damage", kun oikeassa kohdassa kevliä kävellyt kännykkään puhelija siunasi herransa.

  16. #9676
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Tuo sama menee hankintaan Päätin jo kun näin tuon postauksen. Tulee varusteeksi työmatkapyörään...
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  17. #9677
    tempokisu Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Smo Katso viesti
    , kätevästi olis saanut nastoilla tehtyä taidetta kuskin oveen.
    Ai kun uskaltaisikin ajaa niin lähelle. Mä kuitenkin jarrutan.
    Tänään kun olin töistä lähteissäni jo valmiiksi kärttyinen, niin eikös taksari ajanu S-marketin pihasta eteen ja jalalla sain sitten jarrutettua kun aika liukasta..Pysähtyi se taksari sitten, joku vanha ämmä ratissa ja tässä toinen joka näytti tumppua. S-marketin pihaan toiselta suunnalta pyrkivä auto kyllä väisti.
    Ah olisi nastankuvat valkoisen taksin sivussa näyttäneet niin kivoilta.

  18. #9678
    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    1.600
    Noita yllämainittuja sumutorvia kannattanee varmaan käyttää harkiten. Kääntyy muutoin vielä itseään vastaan kun säikäytetty mielensäpahoittaja nostaa haloon jossain kansanradiossa tai yleisönosastolla.

    Edit: 115 desibeliä kun on jo oikeasti äänekästä, kun ottaa huomioon että esim työsuojeluohjeissa taitaa kuulonsuojauksen vaativa meluraja olla jotain 80dB luokkaa..?

  19. #9679
    ^Samalla tavalla toki joku voi pahoittaa mielensä kun vetää hihaa hipoen ohi... Toki hihaa hipoen ohi mennessä vastapuolella on vähemmän reaktioaikaa ryhtyä hankalaksi.

  20. #9680
    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    1.600
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ilborg Katso viesti
    ^Samalla tavalla toki joku voi pahoittaa mielensä kun vetää hihaa hipoen ohi... Toki hihaa hipoen ohi mennessä vastapuolella on vähemmän reaktioaikaa ryhtyä hankalaksi.
    Samaan tapaan hihaa hipoen ohittamisessa voi käyttää harkintaa. Eli hipoo tmt-tyyliin neljääkymppiä ohi tai ehkä voi ajella vähän iisimmin. Eihän sen sumutorven tarvitse olla mikään peruskelloa pois sulkeva juttu. Ehkä tankoon sopii molemmat, vai mitä luulette?

  21. #9681
    tempokisu Guest
    Kun käyttää tavallista soittokelloa, niin aina joku "voi kamalaa! hui kun pelästyin" ja jos ei käytä niin "KÄYTÄ SITÄ KELLOA". Mikään ei ole hyvä.
    Usein kun koululaisryhmästä joku huomaa takana lähestyvän pyöräilijän, "varokaa" huutelen takas että ei tarvi varoa, väistää vähän vaan.

  22. #9682
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Munarello Katso viesti
    Noita yllämainittuja sumutorvia kannattanee varmaan käyttää harkiten. Kääntyy muutoin vielä itseään vastaan kun säikäytetty mielensäpahoittaja nostaa haloon jossain kansanradiossa tai yleisönosastolla.

    Edit: 115 desibeliä kun on jo oikeasti äänekästä, kun ottaa huomioon että esim työsuojeluohjeissa taitaa kuulonsuojauksen vaativa meluraja olla jotain 80dB luokkaa..?
    Täysin samaa mieltä. Mutta tosiaan täällä stadin aamuruuhkissa autojen vieressä/keskellä ajettaessa tavallisella pyöränkellolla ei tee yhtään mitään ja aika lujaa saa huutaakin varoittaaksen lähestyvästä pyörästä. Eilen painoin vahingossa kellarissa tuota mainittau torvea, ja kyllähän se pienessä betonitilassa ainakin teki vaikutuksen... Suhtautuminen soittokelloon, kovaääniseen tai hiljaisempaan tosiaan vaihtelee: yksi kävelee siellä missä haluaa ja edellyttää että minä ilmoitan tulostani soittokellolla (kyllä vain, olen käynyt pari tällaista periaatteellista keskustelua kevlillä), toinen kiittää kellon käytöstä erikseen siinä missä kolmas tulee vihaiseksi, että miksi sitä kelloa piti käyttää. No, koskaan en ole kehenkään vielä törmännyt vaikka aika moni on alle pyrkinyt. Ennakointi on liikenteessä avainsana.

  23. #9683
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    43
    Yleensä jos joutuu kelloa käyttämään niin koitan vilkuttaa tai huutaa kiitos ohi mennessä. Toivottavasti pehmittää mielensäpahoittajien suuttumusta. Tosin näin talvikeleillä tumput kädessä voivat miettiä että mitäs käsimerkkejä näyttelen...

  24. #9684
    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    1.600
    ^ Minä nostan yleensä kilautuksen jälkeen kevyesti yläpeukkua ohi mennessäni. Jos sen joku onnistuu käsittämään kettuiluksi, niin kertoo kyllä enempi siitä ohitettavasta.

  25. #9685
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Mää meinaan tuon painevekottimen hakea, mutta sitä käytetään vain jos kilikello ei toimi (musanapit korvissa) tai autoille vastatessa.... itelläkin on tapa huikata kiitokset kilikelloon reagoiville.
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  26. #9686
    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    1.600
    Nurkille avattu uusi Lidlin myymälä näyttäisi lisäävän jänskäilyn aiheita. Siinä olisi kärkikolmiota kaksin kappalein ja risteävästä pyöräliikenteestä varoittava kylttikin, mutta jotenkin tuntuu olevan muutamilla vaikeuksia ymmärtää kylttien merkityksiä. Vielä en ole uskaltautunut kokeilemaan tuota risteystä alkuillan kaupassakäyntiaikaan, mutta saattaisi olla mielenkiintoinen kokemus.

  27. #9687
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    377
    ^ Sama fiilis on Vuosaaren Natsi-Siwan ympäristössä, niin kelvillä kuin liikenneympyrässä (nyk. kiertoliittymä).
    Ei aika kulu; me kulumme.

  28. #9688
    tempokisu Guest
    Mikä piru se on että on niin vaikee tunnustaa töpeksineensä, tai on joko sokee tai ei vaan välittänyt katsella sinne pyörätien suuntaan #¤
    Ajelin S-marketin ohittavaa pyörätietä, ja siinä on kolme aukkoa S-markettiin meneville/tuleville, joilla on väistämisvelvollisuus. Yksi auto antoi tilaa, mutta vastakkaisesta suunnasta kääntyvä punane vanha volkkari kääntyi suoraan eteen ja jouduin pysähtymään keskelle kapeaa autoväylää, piruvie.
    No menin ihan asiallisesti kysymään nuorelta volkkarikuskilta että voisiko hän mahdollisesti katsoa myös pyörätielle ettei pyöräilijän tartte keskelle tietä pysähtyä....
    Ja mitä sieltä tulee. No tietysti v*ttustanaa että minä v**tu pysähdyn joka v**tun risteykseen stana. No eipä pysähtynyt ainakaan tossa äsken. Ja toki kun saa tollasen vastauksen niin vastasin siihen samalla mitalla että prinsessa haistaa ite sitä v** v**ttuansa vaan.

    #¤%

  29. #9689
    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    1.600
    ^ Mansesterilaista autoilukulttuuria nähneenä väittäisin, että se on loputon suo, jos meinaat jokaista törttöilijää käydä ojentamassa. Ja kun vastineetkin monesti on yllä mainitun tasoista niin miksi edes vaivautua. Hommaa pari laatikollista kaikista halvimpia juomapulloja ja paiskaa semmoisella törttöilijän peltilehmää kylkeen tai keulaan. Varmasti tehokkaampi keino kuin käydä avautumassa sanallisesti.

    (No ei, en oikeasti suosittele tuota.)

    Edit: Tempokisu voinee lohduttaa itseään sillä, että tuon "prinsessan" ulosannista päätellen menossa huokui mukana vahvasti "elämän koulun" syvä kokemus. Pöntöimmät kun eivät ymmärrä omaa pönttöyttään.

  30. #9690
    tempokisu Guest
    ^ no piruuttanikin menen sanoon, jos honaan että tossa se auto on ja tohon se parkkeerasi. Ei sentäs tullu tappouhkauksia...kuten Lempäälässä. Tekisi mieli printata nastarenkaan kuvaa tommosten autojen kylkeen, mutten uskalla. Kävi mielessä että käyn raaputtamassa kirkkoveneen kuvan, tai päästämässä ilmat pihalle yhdestä renkaasta - mutta toki vaan mielessäni.
    On kyllä käynyt niinkin että oon menny huomauttaan, niin siellä on vanhempi herrashenkilö ollut pahoillaan ja ihan asiallinen. Kuten myös.
    Kerran kun oli töissäkin ollut "huono päivä" ja raskaampi ajoneuvo vielä ajoi eteen...huomasi töppönsä ja pysähtyi, ja tuli pyytään anteeksi. Olin muutenkin ihan rikki ja aloin siinä itkeen että olisit vaan päälle ajanu niin olisit tehny palveluksen. Mutta olipa kohtelias kuski, varmisti siinä monta kertaa ettei nyt varmasti sattunut pahemmin.

    Oikeesti noi v**ttustanoita viljelevät lähinnä säälittää.
    Kaikkem paras on jos on töppöillyt, niin myöntää töppönsä, ja ottaa opiksi virheistään. Kun niitä virheitä tekee jokainen.
    Mutta parikymppisellä likanlättänällä joka ittua viljelee, on sitä elämän koulua käymättä vielä monta monta luokkaa.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •