Lainaus Alkujaan tämän lähetti cobbo Katso viesti
...lisäksi et välttämättä halua kaupunkiajoon niin nopeita renkaita että niissä on pistosuojauksesta tingitty merkittävästi. Joku enemmän kuovipolun linkkaamilla Vittoria Hypereillä ajanut kertokoot kuinka tiheästi niistä tulevat läpi kivet ja pullonsirut, minä olen niillä ajanut vasta vähän matkaa ja senkin taajamien ulkopuolella.
Toistatuhatta kilometriä nyt takana 37 mm Vittoria Hypereillä, jonkin verran taajamissa (joskaan en pysty sanomaan, että olisin suoraan lasinsirujen päältä ajanut) ja enemmänkin sorateillä. Yksi renkasrikko, suurinpiirtein ensimmäisellä ajokerralla; sisurissa ohuempi kohta, joka ilmeisesti jäi sopivasti vanteen ja betonireunan väliin, kun hyppyytin eturengasta betonireunuksen yli. Sen jälkeen ei ongelmia.

Ainoa, mitä noissa renkaissa olen kaipaillut, on ollut hiukan lisää kuviota. Välillä tulee mentyä paikkoihin, joissa yksinkertaisesti pito loppuu kuvioinnin puutteen vuoksi. Samoin nopeat, terävät mutkat soralla tuntuvat joskus hieman arveluttavilta, kun kuviota ei ole lainkaan ottamassa kiinni pohjaan. Ei tuo mikään maasturin rengas todellakaan ole. Lipoilta olen kuitenkin välttynyt.

Muuten hyvät renkaat, rullaavat kevyesti ja varsin mukavat. Hiukan yli 3 bar painetta mukavuuden vuoksi, kun tiedän ajavani myös soralla, pelkälle asfaltille noin 4 bar. Jos ei mitään etevämpää rengasta ilmaannu markkinoille, seuraavienkin renkaideni kyljissä lukee luultavasti Vittoria Hyper.