Koska on jo olemassa yleinen sähkötyskeskustelu, sekä keskusteluntapainen sähkömaastopyörien yhteiskuntaa mullistavasta kaahailusta ja ruovittelusta, tarvitaan ehdottomasti myös keskustelu ihan niistä pyöristä ja niiden ominaisuuksista.
Koska on jo olemassa yleinen sähkötyskeskustelu, sekä keskusteluntapainen sähkömaastopyörien yhteiskuntaa mullistavasta kaahailusta ja ruovittelusta, tarvitaan ehdottomasti myös keskustelu ihan niistä pyöristä ja niiden ominaisuuksista.
Kuinka nyt sattuikaan, eilen posti raahasi kotiin jättimäisen paketin sisältäen tuon pyörän. Yhden illan parin tunnin testauksen perusteella oikein hupaisa peli. Koska sähköpyöristä, eikä etenkään läskipyöristä, nyt niin kauheasti ole omakohtaista kokemusta muutamaa testiä lukuunottamatta niin vertailupohjaa ei oikein ole.
Yllättävän kevyesti tuo rullaa painoonsa nähden ja ihan hyvin jaksan polkea ilman sähköjäkin. Mäet nousevat mukavasti. Jumbo Jimit pitävät ihan hyvin ja eivätkä ole niin äänekkäät asfaltilla kuten pelkäsin.
Se on kyllä jännä ilmiö miten sähköt ikään kuin vievät painon pois pyörästä paitsi kun pitäisi ruveta pyörää/keulaa/perää nostamaan, silloin kyllä koko 23,7kg massan huomaa.
Läskirenkaat plus etujousitus on kyllä pistämätön yhdistelmä. Todella hauskaa pyöriä poluilla.
Voisitko rajata otsikon "Lailliset sähkömaastopyörät", kokemuksen perusteella olisi hyödyllinen rajaus ettei keskustelu ajautuisi taas jeesusteluksi erilaisista virityksistä lieveilmiöineen.
Onneksi olkoon, uskon että omistat yhden hasukimista sähköavusteisista maastopyöristä mitä tällä hetkellä on markkinoilla. Ehkä sähköavusteinen läskitäpäri voisi voittaa tuon, mutta niiden saatvuus on aika hankalaa ja hinta suolainen. Omasta mielestäni sähköt sopii paljon paremmin läskiin, kuin kapearenkaiseen. En tiedä miksi. Ehkä leveämpi rengas paremmalla pidolla tuo tiettyä tukevuutta ajoon ja painonlisäys ei haittaa yhtä paljon.
Toisessa ketjussa jo hiukan kommentoin, mutta sähkövusteisissa keulan lisäpaino ja mahdollinen heikompi polkemistehokkuus ei haittaa. Edelleen kun toisessa vaakakupissa on tuo painavan pyörän keulan keventämisen "hankaluus", niin siinä on juurikin ne perusteet miksi sähköavusteiseen läskiin joustokeula on mielestäni erittäin hyvä lisä. Tuolla Boshin systeemillä ilman sähköja polkeminen on sama juttu, kuin hieman kuormaa runkolaukussa, eli ei se tasaisella juurikaan menoa jarruta.
Pilkunviilausta:
Olisko otsikko sähköavusteiset maastopyörät ja avusviestiin, että ketjussa käsitellään niitä maastopyöriä, jotka lain mukaan lasketaan polkupyöriksi?
Lailliset kuulostaa siltä, että viritetyt ovat laittomia. Jos niihin ottaa enskamopon/enskamoottoripyörän vakuutuksen ja ajaa niille tarkoitetuilla radoilla, niin onhan nekin laillisia![]()
Niin, eihän virittäminen laitonta ole, ainoastaan liikenteessä niillä ajaminen. Ja pidän itsestäänselvänä, että fillarifoorumilla keskustellaan nimenomaan polkupyöristä, ei mistään täyssähköistä. Joten minusta otsikko on ihan ok.
Ja sitten asiaan: Kauanko kesti kotarin tulla ja mistä tilasit? Itse arvon sähkötäpärin ja sähköläskin välillä. Kyllähän tuo kottarainen olisi niin cool.... varsinkin kun sattuu itsellä olemaan vielä mpeekin samaa merkkiä.
Vaikka olenkin entinen kotari enskakuski niin liputan Haibiken sähkötäpärin puolesta, xduro full seven(27.5"), mielestäni monipuolisempi kuin läski, renkaat edukkaampia, kai se talviajokin nastoilla hyvin onnistuisi mutta henk.koht. ei oikein kiinnosta. Oletan että läskiä ketterämpi maastossa ja kevyempikulkuinen tiellä.
http://www.haibike.de/produkte_detai...07,detail.html
Eiköhän sähköavusteiset ja mopot sentään kuulu samaan kategoriaan, toisaaltaan onkohan suomessa mopolehteä yleensä tarjolla? Jotenkin vain niin hullua että puhutaan pyöräilystä ja sitten kuitenkin mennään moisilla? Kulkeehan se lujaa ja eikä tosiaan tarvi vaivata itseään mutta mielummin alla kuitenkin voisi olla joku miehekäs pärisevä laite.
^Pärisijät on niin last season.
Muistutan tähän topiciin vielä. Jos joku on kehittänyt jotain hienoja uusia mullistavia pohjapanssarisysteemeitä, pistäkää ihmeessä jakoon. Mulla vielä työn alla, mutta kallistun varmaan jonkinlaiseen muovilärpyttimen tekemiseen...
Topicin aihe on minusta ihan ok, mutta tuollasenaan antaa myös ymmärryksen keskustella mm. kaasukahvallisista sähköpyöristä. koska näissähän nimenomaan se avustus on se avainsana. Varmaan jotkut tykkää ajaa kaasukahvallakin fillaria, joten siitäkin voi jakaa ajatuksia. Ja eihän kaasukahvafillari laiton ole, joten miksipä ei.
Mullakin muuten olisi kaasukahva omaan pyörään, mutta päätin jättää sen kytkemättä, pysyy fillarointi fillarointina. Eikä siihen kyllä ole tarvetta, kun on ihan kunnon polttomoottorivehje sitä varten sitten.
Voihan niihin viritettyihin pyöriin laittaa pinnaräpättimen, sopii tyyliin.
Fulcrumin vapaaratas pärisee hyvin. Sähkö hoitaa vauhdin, vapaaratas äänen -> kätevä mopo.
Viritetyillä pyörillä voi ajaa myös suljetulla alueella. Joskus on käynyt mielessä, millanen olisi oikein todella tehokas sähköpyörä minicrossiradalla.. voisi olla melko jäynä. Tai enduroprätkille tarkotetulla enduroreitillä.
Eikö moiseen konepyörään sovi hyvin pienellä virityksellä alumiininen pohjapanssari ala https://www.louis.de/artikel/sw-mote...?list=76973132.
Ride harder - Ride a totally rigid.
Entäs onko kukaan noita Cuben vehkeitä tilaillut? Meitsin vaihtoehtohaaveet olisi joko tuo KTM-sähköläski tai esim tällainen.
http://www.bike-discount.de/en/buy/c...093/wg_id-4505
Haibaikit ei kyllä mua nappaa yhtään, kalliita ja tyhmän näköisiä (joo makuasia koiran pallit jne, mutta kun ei niin ei....)
Aina kuvitellut että se pärinä sen seisokin saa aikaan...? Kovasti ollaan taas ekologisia kun ajetaan autoilla ajopisteeseen ns. pyörä mukana ja sitten lenkille... Primavera di...
Elektrofahrrad24.de. Tilauksen laitoin sisään jo viime vuoden lokakuussa, toimitus venyi ja venyi osien (runko) puutteen takia. Hintakin on sittemmin noussut ainakin tuossa em. kaupassa. Mutta hyvin hoitivat muuten tilauksen, infoa tuli missä mennään ja toimituskulutkin naurettavat 8e.
Itsekin pähkäilin jäykkiksen, täpärin ja läskin välillä. Koska tarkoitus on ajella tuolla talvellakin ja läskin runkoon saa askarreltua lähes mitkä tahansa kiekot niin päädyin sitten tuohon.
Joo, eilen heti ensilenkillä tämä tuli mieleen kallioilla ja kivillä peuhatessa. Hiukan hirvitti jos heti kättelyssä kolauttaa moottorin muovikuoret säpäleiksi.
Moi!
Itsellä on nyt noin kuukauden vanha Haibike FatSix ja kilometrejä alla noin 300.
Vieläkin on joka kerta lenkille lähtiessä hymy naamalla, niin hienosti pyörä toimii maastossa.
Itsekin käyttäisin selvemmin nimitystä sähköAVUSTEINEN polkupyörä, niin ei aiheuttane niin suurta ärsytystä ei-sähköavusteisilla fillareilla pyöräileville
kolleegoille
Ja voin ainakin omalta kohdaltani sanoa, että kyllä tämä härveli kuntoa vaatii polkijalta, ainakin kun tuolla maastossa ajelee![]()
En oo tilannu mutta ajanu. Ihan hauska vehje, tosin sähkötyksen kannalta ei eroa mitenkään kiinalaisesta.
En meinannutkaan polkemista, vaan ihan fillaria jolla mennään kaasukahvalla. Ei tartte mopo olla, vaan ihan normaali fillari missä on vaan ns. pirusti paukkua ja kaasukahva. Sellasia ne tuolla jenkeissä paljon harrastaa.
Hieno läski :-) Omaa sähkömaastopyörää en enään jaksa ajaa maastossa. Jäykkäperäisenä se on kyllä liian raskasta hommaa. Nykyisellään se on vaan siis työmatkaohjus :-) JOO, moni ei ymmärrä kuinka raskasta onkaan ajaa "painavalla" sähköavusteisella maastossa. Vauhti kasvaa ja sitä myöten pyörän hallintaan tarvittava energia. Ainakin Oulun maastot kivineen ja juurineen on tosi jumppaus, jos siis valitsee sähköpelin. Hyvät polut ja maastot on sitten asia erikseen.
jcool muokkasi tätä : 14.05.2015 at 08.58
Työmatkailu olisi minullakin siinä isona merkitsevänä tekijänä ja erityisesti työmatkailu syksyllä ja varsinkin talvella. Kesällä tuo 25km/sivu menee helposti ja usein, mutta sitten kun talvi tulee, niin kyllä se käy niin raskaaksi, että ei vaan tule lähdettyä aamulla. Ja työmatkan varrelta löytyy sen verta kivasti hyviä polkuja ja metsäteitä, että maasturi sopii mainiosti kuvioon. Vaikka maantiepyörä löytyykin, niin kyllä minä vaan maastoilusta enempi tykkään kaikin puolin.
Fätti olisi jotenkin paljon viehättävämpi, mutta 29-täpäriin saisi halvalla niin monenlaista rengastusta (ml hyvät nastat: ISP), että sen monikäyttöisyys olisi ehkä kuitenkin vähän vahvemmalla pohjalla. Talvella toi menis niin, että kovat jääpolannekelit => 29-nastatäpäri mieluummin ja lumisohjokelit => fätti olisi ykkönen. Ja sitten vielä se että niin fätti kuin jäykkäperä-26 löytyy, 29-täpäriä ei ole ollut. Jos sähköfätin hommaisin, niin melkein voisin myydä tuon normifätin pois, tuskin sille enää roolia löytyisi.
Vaikea valinta. Onneksi olen tehnyt itselleni selväksi, että on aikaa harkita. Vasta syksyllä/talveksi meinaan moisen hankkia, kun kesällä kyllä tulee poljettua ilmankin eikä tarvitse ekstramotivaatiota. edit. Paitsi että jos KTM-sähköläskin talveksi haluaisin, niin kyllähän se vissiin pitäisi jo tilausnappulaa painaa.
Tuo cube on sentään aikuisten rengaskoolla. Jos rungossa on tilaa, niin hyvässä lykyssä tuon 29 voi pystyä rengastamaan 27,5" semiläskiksikin.Yksi minkä koittaiisn varmistella tusta Cubesta on että siinä mahtuu pyörimäänb leveimmät IceSpikerit ja mielellään vielä leveillä kiekoilla.
Itse en 29" kuskina oikein ymmärrä miksi sähköavusteisia tehdään eniten juuri 27,5" koossa. Jos vertaa 29 maasturiin, niin samaan aikaan sähköjen lisäpainolla ja pienemmällä rengaskoolla vaikeutetaan keulan / perän keventämistä ja esteiden ylitystä kumit tukevasti maassa.
27,5 sähkömaasturit saa jäädä mun puolesta kauppaan nyt ja tulevaisuudessa. Mutta 29+ semiläskitäpäri sähköillä olisi mielenkiintoinen.
^Kiitos, houkutteleva pointti tuo mahdollinen semiläskitys.
Viikon tässä on nyt tullut suhailtua pitkin ja poikin kotarin läskillä. Sain pyörän säädettyä itselle sopivaksi ja nyt se istuu kuin hansikas. Onhan tuo aivan mahtava peli suhailla ympäriinsä, varsinkin hiekkateillä ja helpoilla poluilla. Varsinainen tutkimusmatkailijan työkalu :-) Noilla em. alustoilla ajelen yleensä 'eco' moodissa (50% avustus) vauhdin ollessa sellaista 21-23km/h ja kantama on ~80km. Kyllä tuossa saa pyöräillä mutta ns. läähätysvaihe jää pois, sellaista matalasykkeistä mukavaa ajelua. Ja kun pistää hönkää niin onhan se aika absurdia ajella Paloheinän huipulle suht kevyesti perse penkissä. 'Tour' moodissa (120% avustus) kantama tipahtaa puoleen ja siitä 'Sport' (190%) ja 'Turbo' (275%) edelleen muutaman kilometrin vähennys.
Keskuspuiston teknisillä kivikkojuurakkopoluilla raskaalla pyörällä ajelu käy kyllä kropalle, mutta tämän pyörän myötä olen pikkuisen innostunut maastoajelusta ja tekniikan harjoittelusta. Pyörä toimii siis porttihuumeena, saa nähdä mihin sekin johtaa..
Aivan mahtava hankinta, oli pitkän odotuksen arvoinen. Näin hauskaa ei ole ollut pyörällä pitkään aikaan.
Täytyypä tulla hypettämään taas kun sain laturin toimimaan. Ei voi kun nauraa kun ajaa tua mehtässä. Ainoo vaan että tuli niin kiire etten ehtiny lataan akkua juuri nimeksikään.
Nyt on akku latingissa ja huomenna vedän 50km testilenkin kylmiltään.
Pieni makustelupätkä tuli otettua, istuviltaan polkemista satula todella matalalla:
On se vaan jäynää..
Allekirjoitan edellisen. Nyt muutaman päivän kokeilujen jälkeen en voi olla muuta kuin tyytyväinen KTM:n hankintaan. Lisäksi kaikki kaverit jotka ovat sitä kokeilleet ovat tulleet testilenkiltä naama virneessä takaisin. Sähköavustus sopii läskiin täydellisesti ja kun muukin paketti on kunnossa, niin hyvin hauskoja kilometrejä ja työmatkoja on kyllä luvassa!
Meillä ajatuksena on kytkeä perään pyöräkärry lapsien ja tavaroiden kuljetusta varten, joten tällä yhdistelmällä korvataan periaatteessa kakkosauton tarve. Taka-akselin kiinnitys oli kuitenkin sen verran erikoinen, että homma vaatii vielä pientä suunnittelua Burleyn adapterin kiinnittämiseksi.
![]()
Hauska kuulla että näitä löytyy muiltakinOmalla on kohta tuhat kilometriä mittarissa ja vielä yhtä mukavaa tuolla ajelu. Paljon on tullut polkuja koluttua ja käytettyä pyörää ihan kulkuvälineenäkin. Hyvin on pyörä toiminut, ketjuja vaan joutuu aika tiheään tahtiin voitelemaan ja tuo mattavalkoinen on työläs pitää puhtaana. Sukkasaippuaa sille jonka mielestä tuo oli hyvä värivalinta maastopyörään..
Oletko Hippo muuten mitannut ketjujen venymiä? Mietin sitä, että ketjut joutuvat aika kovalle rasitukselle kun fillarissa vääntöä on kuin pienessä kylässä. Luultavasti laitan alle jäykimmät mahdolliset ketjut heti alkuunsa, niin säästyy ajan kanssa takapakan ja eturattaan vaihtamiselta. Huomasin itse kanssa jo kokoamisen ytheydessä, että valkoiseen pintaan tarttuu todella helposti likaa. Tällä ei taida kuitenkaan voida mitään ja sen kanssa on sitten vaan elettävä että tahroja tulee. Entä oletko laittanut moottorikopalle mitään suojusta? Aikalailla heikon oloista on muovikoppa ja jos sattuu keskiö kolahtamaan kiveen niin menee varmaankin aika helposti halki. Itse asensin kaksipuoleisella teipillä kumisen suojan kopan alaosaan. Uudessa mallissa (2016) taitaa olla runkoa myös kopan alapuolta suojelemassa...
Kirjanmerkit