^^ Edelllisinä talvina trainerilla ajossani ei ollut muuta pyrkimystä kuin ajaa tavoiteeksi asettamani tuntimäärä. Ne tunnit tuli pyöriteltyä täysin fiilispohjalta. Tänä talvena olen ajellut youtube-pätkien avustuksella, harjoitukset ovat olleet pikkuisen kovempia. Kaikenkaikkiaan aiemmat harjoitukset ovat olleet varmasti liian keveitä, nyt kun miettii.
Tänään olisi pitänyt aloittaa toinen harjoitusviikko, mutta jalat olivat sen verran pökkelöt eilisen 2,5 h kävelyn jäljiltä että aloitan sen vasta aamulla. Meinaan ajaa tämän sarjan läpi ja tehdä sitten uuden 8 minuutin testin, on mielenkiintoista nähdä paljon ftp nousee kun on tosissaan kuukauden reenannut.
Olisi pitänyt liittyä jo aikaa sitten Trainerroadiin, tietysti mahdotonta kuin vasta äsken siitä sain tietää, koska tätä aiemmin ei ole ollut mitään konkreettista tavoitetta mihin olisi harjoittelulla tähdännyt. Nyt on; FTP 198 > 250 FTP/Kg 2,08 > 2,97 Kesäksi, mielellään. Tehopainosuhdetta tulee nostamaan myös painonpudotus.
Kirjanmerkit