Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nicco Katso viesti
https://picasaweb.google.com/1101157...26210497888082

En saanut liitettyä kuvia tähän suoraan, mutta linkin takaa pitäsi löytyä. Ongelmana siis tuo takimmainen nivel, joka onkin aika kuraa keräävällä paikalla. Toisessa kuvassa näkyy maalipinnan syönyt kevytmetallinen prikka. Prikka on laakerin ja takahaarukan välissä. Viimeisestä kuvasta voi todeta että prikka tekee tehtävänsä ja rungon putket eivät hankaa toisiaan. Ilmeisesti on käynyt niin että voitelun ja linkun pultin löysyyden vuoksi prikka on pyörinyt hangaten takahaarukkaa. Laakeri pyörii hyvin, mutta en uskaltanut kiristää linkkujen pultteja tarpeeksi talven huollon jälkeen. Onneksi huomasin ongelman jo nyt. Vai onko muita teorioita?
hyvin näkyy kuvista juurikin se että prikka on toiminut laakerina. pitäisi toimia kuitenkin vielä kunhan vain kiristää pultin kunnolla ettei prikka pyöri enempää (tippa pikaliimaakin voisi auttaa).
jos joskus käy niin että pinta jatkaa kulumistaan niin laittaa toisen prikan tuonne ennenkuin alumiinilinkku alkaa kuluttamaan takahaarukkaa tms jotakin jota ei pitäisi.
laakereiden voitelukin ja pyöriminen kannattaa tarkistaa ainakin pari kertaa vuodessa ennenkuin on liian myöhäistä.