Mä törmäilen enempi kypärän kanssa, ilman kypärää tulee ajettua varovammin.
Mä törmäilen enempi kypärän kanssa, ilman kypärää tulee ajettua varovammin.
Olipas taas aamu...
Lupaan ja vannon että seuraava nuori media-alan ammattilainen (lue: Työtön 35-vuotias vanhempiansa siipeilevä hipsteri) joka törmäilee minuun Jopollaan ajaessaan ilman käsiä näprätäkseen graafikkolasit huurussa omenakapulaansa saa käydä kirurgin luona poistattamassa italialaisen 47-numeron pyöräilykengän ahteristaan.
Sama koskee myös kuusikymppisiä lämpörulla-ullia, jotka räpläävät äärimmäisen monimotkaista Nokia 3310 puhelintaan soittaakseen naapurin puuma-pirkolle Siwan Juhla-Mokka tarjouksesta, ja eivät tästä johtuen pysty havainnoimaan missä heidän kullannuppupuudelinsa juoksentelee vaalean punaiset rusetit nilkoissa.
HahhahahhaEi sais nauraa vakavalle asialle, mutta aaltjun sanallinen ilmaisu oli aika osuvaa!
Mud, sweat and beers.
Tuosta aaltjun jutusta tulee mieleen eräs vähän aikaa sitten bongaamani jalkaisin etenevä koiranulkoiluttaja, joka ilmeisesti yritti käyttää aikaansa mahdollisimman tehokkaasti. Yhdellä kädellä pideltiin korvalla kännykkää, toisessa kädessä pidettiin palavaa tupakkia josta otettiin henkosia puhelimeen puhumisen lomassa. Lisäksi mukana oli koiran talutushihna, josta yritettiin pitää jollakin kädellä kiinni. Kahvikuppia ei sentään ollut missään kädessä mukana.
Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.
Aamulla oli Koskelantiellä Helsingissä täydellinen harmonia, kun reppuselkäiset pyöräilijät ajoivat jalkakäytävällä ja keskellä olevalla pyötätiellä oli vain jalankulkijoita - vieressä olevalla jalankulkutiellä ei taasen ollut ketään.
Sinänsä hyvä, että Sinuun vaikuttaa vain auton nopeus, meillä muilla on laaja-alaisempin vuorovaikutus ympäristöömme.
Pyöräilijän pään hidastumisnopeus, itse asisassa, merkitsee kolareissa eniten, mutta toki vain silloin, kun kallon sisällä on jotain johon massan hitaus voisi vaikuttaa. Kypärän merkitys on pienin, kun pää jää auton pyörien alle ja täysin tarpeeton, jos rintakehän seutu murskautuu tai pää leikkautuu irti.
- EI, se ei ole optinen harha - se näyttää siltä
- EI, se ei ole epäselvästi sanottu - se kuullostaa sitä
- Tunne Todellisuus - Kosketa Maailmakaikkeutta
Sen kerran kun fillarilla asioin keskustassa niin eikö meinaa tulla taksi päälle stop-merkin takaa, kuljettaja ei edes katsonut siihen suuntaan mistä olin tulossa...
Make war, then love.
Täällä tehtiin varmaan jonkinmoinen ennätys. Ovat tuossa lähinurkilla kunnostaneet reilun puolen kilometrin klv-pätkää. Toista päätä ei oltu vielä pinnoitettu valmiiksi, kun alkupäähän ilmestyi jo kaivanto tien poikki.
-
Alkaa olla sen verran ruuhkaa kelveillä että tilanteita tulee päivittäin. Tänään suurimman tykytyksen aiheutti sauvarullaluistelija, joka omisti ilmeisesti koko väylän. Eikä voinut olla huomaamatta, kun suoraa väylää harjulla tullaan vastaan ja näkee jo satojen metrien päästä toisen. Maantiepyörällä pääsi harjoittelemaan lukkojarrutusta.
Eilen taas mopoauto veti suoraan eteen ja jäi vielä keskelle kelviä. Siinä taiteilin paikallaan kymmenkunta sekuntia, kun päät näytti molemmilla tyttösillä kääntyvän vain vasemmalle (josta tuli siis loputon autoletka). Koska ikkuna oli auki niin kohtelias rykäisy ja toive että parkkeeraisivat moponsa seuraavalla kerralla kaksi metriä aiemmin, kun siitäkin näkee hyvin tulevat autot. Tosin tämä kommeintointi näytti aiheuttavan ikävä kyllä lisää paineita tytön ajosuoritteeseen.
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
Tossa Ruoholahdessa mc Donaldsin kohdalla Kaapelitehtaan suunnalta tulee välillä trikoopyöräilijöitä turhan kovalla vauhdilla (suurin osa toki
ajaa ihan asiallisestikin).
Kannattas vähän tarkistella niitä vauhteja,siinä on paha kohta (taksiasema lähellä,liikennettä/kävelijöitä/pyöräilijöitä/koululaisia monesta suunnasta) ,vähemmälläkin vauhdilla pärjää. Parikin kertaa taas lähiviikkoina
nähnyt trikoilijoita siinä kohdassa,jotka vielä sitten ringuttelevat/näyttävät jopa käsimerkkiä muille,vaikkeivät ole siinä tilanteessa edes
olleet etuoikeutettuja ajolinjansa suhteen.
Muuten ollut taas kiva ajella muusta liikenteestä erillään olevilla kelveillä (mm.Finnair Stadionin ohi Manskun viertä Pikku Huopalahteen).
Tuo on ihan totta. Tosin noita pellejä on muutenkin kuin trikoisiin pukeutuneina. Mäkkärin kohta on toki ehkä pahin, mutta muutenkin Itämerenkadun varsi on yhtä helvettiä ylittää jalan. Kävellään suojatietä ja pyöräilijä ei tee elettäkään hidastaakseen, soittaa sen sijaan kelloa. Autoiltakin saa paremmin tietä, mikä kuvaa hyvin tilannetta. Pari kertaa olis tehny mieli potkasta eturenkaasta kananlento seis, eivät vaan uskalla mulle kelloa kilkutella vaan hennoille naisihmisille.
Mä luulin, että tässä vaiheessa kesää autoilijat jo osaisi pyöräilijöitäkin huomioida, mutta vaikeeta on joo. Pitkästä aikaa pääsin perjantaina taittamaan fillarilla työmatkaa ja kyllä oli taas vaikeeta autoon tottuneena tommonen tavoitteellinen eteneminen, kun aikataulukin oli olemassa. Reilun kympin matkalla kaksi varmaa kolaria, jos en itse olisi jarruttanut voimakkaasti, vaikka autoilijalla päivänselvä väistämisvelvollisuus. Toinen ei välttämättä huomannut edes tilanteen jälkeistä, taustapeilissä kuumotellutta keskisormea. Ja muutamia pienempiä joustoja tietty lisäksi. Unohtuu vaan noi kelvien viidakon lait, kun autolla ehtii liikaa tottumaan, että muutkin liikkuu tieliikennelakien mukaisesti edes suurin piirtein...
Pitäisi saada muutamat tukkirekat liikkumaan kelveille, niin alkaisi väistämisvelvollisuus kiinnostaa urpoimpiakin.
Vaikka en mä tiedä, tottuneena ihan hauska extreme-laji, mutta vähän vaarallista tottumattomalle. Lapset pitää vaan opettaa pienestä pitäen väistämään väistämisvelvollisia autoja. Odottavat sitten kieli pitkällä ajokortti-ikää, niin voivat purkaa patoumansa ratin takaa syöksyilemällä itse kelveille, kun kevyemmät väistää. Suomalainen junttiautoilukulttuurin kierre on valmis. Helei, lähden tästä Hummerikauppaan.
Kevlit ovat parhaimmillaan keväällä ja syksyllä, joilloin maa on sula, mutta ilma liian raikasta satunnaisille käyttäjille. Näillä keleillä meno on aika urheilullista.
Tukholmankadun ajaminen alkaa kyllästyttää. Ajan yleensä jalkakäytävää, koska jalankulkijoita ei ole kovin paljon ja autojen seassa ajaminen on stressaavaa. Nyt kuitenkin tänään joku ukko hoiperteli jalkakäytävällä suoraan eteen, ja väistin ajoradan puolelle. Onneksi ei tullut bussia takaa.
Jos lähestyy Meilahden sairaalaa idästä päin, on vaikea keksiä mitään kiertoreittiäkään. Nordenskiöldinkatu/Haartmaninkatu ehkä, mutta jälkimmäisellä ei myöskään ole pyörätietä. Meikun kampusalueella työskentelee ja opiskelee tuhansia ihmisiä, miten voi olla että pyöräily-yhteydet sinne ovat noin onnettomat?
"...yleensä ajan jalkakäytävää...". "...joku ukko hoiperteli eteen...". Olet kyllä Nuubialainen aika turo - siirry jo bussiin.
Ei. Toisaalta Länsiväylällä aamuruuhkassa on vanhalla Peugeot 106 autollani kyyti Audien ja citymaastureiden seassa sen verran kylmäää, että voinen ajaa viereisellä pyörätiellä?
Tuskinpa kuitenkaan olet pösölläsi hengenvaarassa. Tukholmankatu on ruuhka-aikaan melko paska paikka ajaa, autot menevät 50 km/h ja soittavat torvea pyöräilijöille.
Meinaat, että Tukholmankadulle kuolee paljonkin pyöräilijöitä?
Maantiellä autot saattavat ajaa yli 100km tunnissa ja kuskit soittavat torvea myös pyöräilijöille - pitäisiköhän kieltää maanteillä ajo?
Hengenvaarassa voi olla myös jalkakäytävällä ja sinne voi jopa kuolla autoon törmäämisen seurauksena ja niin on käynyt Helsingissä muillakin kaduilla kuin Tukholman.
- EI, se ei ole optinen harha - se näyttää siltä
- EI, se ei ole epäselvästi sanottu - se kuullostaa sitä
- Tunne Todellisuus - Kosketa Maailmakaikkeutta
Tukholmankadulla ajaessa tulee vaan epämiellyttävä fiilis. Autoilijat ovat selvästi sitä mieltä, ettei pyöräilijä kuulu heidän joukkoonsa. Ajan kyllä maantiellä paljon, eikä se tuota minulle ongelmia.
Lisäksi Haartmaninkadulle käännyttäessä ei voi edes ajaa ajoradan reunaa, vaan pitäisi puskea vasemmalle kaistalle, että pääsisi ryhmittymään ratikkakiskoille. Jotenkin ei tunnu luontevalta. En ole koskaan nähnyt kenenkään edes yrittävän moista temppua.
En tiedä mistä aloitat matkasi/tulet Tukholmankadulle. Jos Manskun suunnasta, niin voisit harkita kierrosta Tilkan kautta:
http://goo.gl/maps/XUk0l
Turhan pitkä kierros tuoMeilahden sairaala siis kohteena. Honkatien kautta voisi kiertääkin ihan järkevästi.
Ruuhka aikaan voin kuvitella tuon tukholmankadun olevan aika paha. Tosin ei ole kovin pitkä joten siinähän auyojen imussa sprinttaakin sinne 50km/h. Eikä pitäis olla kellään mitään sanomista vaikka ajais 40km/h koska ohituskaista.
Tosin vaikeahan tuonne on mummelia tai perus inserahybridistä kuvitella.
Toinen ehdotus Tukholmankadun välttämiseksi, sitten lopetan (osannet itsekin käyttää reittiopasta), Honkatien mainitsit, se vaikuttaa järkevältä reitiltä:
http://goo.gl/maps/y5aax
Pitää tarkastella asiaa myös jalankulkijoiden näkökulmasta: Pelottavaa kun polkupyöräilijät ajavat jalkakäytävällä lasten ja vanhusten seassa. Se eteen horjunut ukkeli olis voinut olla vaikka isäni, jolla on 90% näkövamma. Minusta meidän pyöräilijöiden on aivan turha penätä oikeuksiamme niin kauan kuin emme itse noudata sääntöjä. Varsinkin jalkakäytävällä pyöräily pitää saadfa loppumaan. Hassua kun samaan aikaan vaaditaan oikeutta saada ajaa ajoradalla...
Mutta kun ei vaan saada, jos järkeviä vaihtoehtoja ei ole. Esim. tuota mainittua tietä uskaltaa ajaa ehkä joku kamikaze fiksi-lähetti, mutta 99% työmatkapyöräilijöistä menee viereiselle jalkakäytävälle. Vastaavia paikkoja löytyy Helsingistä esim. Hämeentie, jossa useimmat eivät uskalla ajaa.
Jos haluat pyörät pois jalkakäytäviltä kokonaan, niin pitäisit mieluummin ääntä pyöräteiden ja järkevämmän liikenneympäristön puolesta. Vittuileminen ja uhoaminen harvoin ovat kovin toimivia keinoja.
Maamonlahden siltaa larussa rempataan. Siinä on semmoinen aidalla jalankulkijoillle eristetty ja erittäin selvästi merkitty n. 1 m leveä kulkuväylä. Ajoneuvoille on yksi kaista, jota pitkin liikenne ohjataan liikennevaloilla. Pyöräilijäthän eivät voi odottaa vihreää valoa vaan ajavat siinä jalankulkurännissä. Rohkeimmat toki sitten ajoneuvokaistaa päin punaisia. Tommoisia Tukholmankatuaja ei tietysti pitäisi kaupungissa olla, jos se tosiaan on noin paha.
En ole Kolnaako, mutta eihän tuossa viestissä nyt vittuiltu. Olen itseasiassa ihan samaa mieltä. En ymmärrä sitä perustetta, että rikotaan sääntöjä, koska minusta siellä on turvatonta ajaa. Eihän liikenne toimi niin, että ruvetaan henkilökohtaisen tuntemuksen perusteella valitsemaan, miten homma hoituu ja mistä liikennesäännöistä voi joustaa.
Tukholmankatuhan on naurettavan lyhyt pätkä, ihan hyvin siinä ajaa autojen mukana. Jos on pakko mennä jalkakäytävällä, taluta.
Autoilija tööttäilee ajoradalla pyöräilijöille siksi, että sitä ei tehdä riittävästi. He näkevät jalkakäytävillä pyöräilijöitä niin paljon, että kuvittelevat fillareiden kuuluvankin sinne.
Ja toi ryhmittyminen tehdään fillarin kanssa ihan kuten autollakin: menet sinne vasemmalle kääntyvien kaistalle ennen sulkuviivan alkua. Kun tuon pari kertaa tekee sääntöjen mukaan, homma ei tunnu yhtään hoopolta.
EDIT: ja ennenku multakin kysytään: kyllä olen ajanut Tukholmankatua, yksi vanhoista duunimatkareiteistäni kulki sitä pitkin ja yli. En koe olevani ihan reikäpää, mutta pyrin kovasti siihen, että käyttäisin fillariani liikenteessä vakavasti otettavana ajoneuvona. Joskus se vaatii käytöstä, joka intuitiivisesti tuntuu vähän hurjalta, mutta siihen tottuu.
En tunnista itsessäni pientä kamikaze-fixi-lähettiä, mutta olen tälläkin vuosikymmenellä ajanut Tukholmankadulla, Mäkelänkadulla ja Hämeentiellä vapaarattaallisella maantiepyörällä enkä ole edes ikäisekseni notkea tai ketterä.
Toki asiaan varmaan vaikuttaa, että olen pienenä asunut Helsingissä ja ajellut siellä pyörällä ennen kuin pyöräteitä oli siellä.
Samaa mieltä, että jalkakäytävillä ajelu tulisi lopettaa ja poliisi voisi puuttua siihen useammin, Samoin olen sitä mieltä, että väistämisvelvollisuudet olisivat yhtäläiset kaikille ajoneuvoille - selkiinnyttäisi tilanteita.
- EI, se ei ole optinen harha - se näyttää siltä
- EI, se ei ole epäselvästi sanottu - se kuullostaa sitä
- Tunne Todellisuus - Kosketa Maailmakaikkeutta
Kirjanmerkit