Just just.
Just just.
Eikä toisen omaisuuteen kajoaminen ole fiksua ja hyväksyttävää käytöstä.
Jos auto yrittää ajaa päälle, koputanko kiltisti vai nojaanko kolmensadan nastan voimalla kylkeen? Kas siinäpä kysymys... ainakin mieluummin ajan hallitusti päin kuin vedän lipat ja luisun alle.
Fiksuudesta ja hyväksyttävyydestä voi olla montaa mieltä. Toisen omaisuutta on toki hyvä kunnioittaa, tarkoittaen että sitä on parempi olla vahingoittamatta.
Rivien välistä voisi ymmärtää että olet sitä mieltä että tuollainen raivoaminen on ihan ok. Haluaisin ihan mielenkiinnosta tietää millaiseen tekoon tuon koputuksen voisi rinnastaa. Tönäisy jonossa? Läpsy takaraivoon? Potku munille?
Ei se missään nimessä hyväksyttävää ole, mutta toisaalta ymmärrän että helposti voi kiehahtaa kun joku tulee koputtelemaan. Kuten sekin kiehauttaa aavistuksen kun joku tökkää kassajonossa kärryillä nilkoille.
Kiisteelläänkö täällä nyt siitä, että vaurioituuko auto ikkunaan koputettaessa vai ei? Isot miehet. Empiirisen tutkimuksen perusteella voin sanoa ikkunan pysyvän ehjänä. Kuljettajan sielu saattaa toki vaurioitua.
Eikö se nyt ole Suomessa jo pahoinpitely, kunnianloukkaus ja kotirauhan häirintä, jos koputtaa toisen autoa. Mitään jälkeähän siitä ei jää muualle kuin pieneen sieluun.
Eikö kannattais ottaa vähän iisimmin, varmaan ihan pahuuttaan ja tahallaan tekee? Toki huonoa käytöstä, jos ei pyydä tökkääjä anteeksi, mutta että moisesta viitsisi ottaa kierroksia.
Eli kaikenlaista saa tehdä jos siitä ei jää jälkeä. Kun lyö vartaloon niin ei jää jälkiä vai miten se oli.
No kyllä mulla kiehahtaa kun kolmioilla ja pyöräilijöistä lisäkilvillä varoitettu autoilija joka on selvästi minut nähnyt ajaa törkeesti suoraan eteen kun tietää etten uskalla päin ajaa isompaa.
On se kumma kun läjä maalattua peltiä alkaa olla sen tason värkki mitä edellä on kuvattu. Ilmankos autoilijat ovat lumisateella ruuhkassa seisoessaan niin vihaisia koko ajan kun sadat lumihiutaleet koskettavat ja jopa tippuvat suoraan auton pellille. Varmaan kotona pitää heti pihaan ajettua tarkistaa josko yhdestäkään olisi jäänyt joku pieni lommo.
Saadakseen auton sisällä stereoita täysillä soittavan porokorvan kommunikoimaan edes jotenkin ulkomaailman kanssa ikkunaan koputtaminen on aivan validi menettely.
"Sinunkin tulisi tietää, että pullot tehdään puhaltamalla, reiät ampumalla, mutta työt vie oman aikansa."
IncBuff: Tuskin tahallaan vaan ihan vain hupsista vahingossa huomaamattaan. Siinä vain on se vika, että vastapuolelta voi lähteä henki. Ja sillä lailla uhatuksi tuleva pyöräilijä ei ehkä käyttäydy rationaalisesti. Sitten taas mokannut autoilija saa raivokkaan puolustusreaktion, jolla peittää oman virheensä ja säikähdyksensä ja road rage on valmis.
Lähden oletuksesta, että ei. Uskoisin näin olevani enimmän aikaa oikeassa ilman tarpeetonta analysointia. Kyseessähän on kuitenkin melko vähäpätöinen asia.
Tuskinpa. Ostoskärryillä vahingossa/tahallaan tökkäisyä ja autolla vahingossa/tahallaan päälle ajamista ei kannata käsitellä mitenkään verrannollisina samassa yhteydessä, koska niillä ei asian vakavuuden osalta ole mitään yhteistä.
Silloin kun päälle ajetaan, vahingossa tai tahallaan, on asia uhrin kannalta aivan muuta kuin vähäpätöinen.
Siinähän se oli hienosti kiteytetty.
Kannattaa varmaan siirtyä autoiluun, jos alle jääminen pelottaa ja elämä pyörän selässä on liian vaikeata.
Pyöräilijän harmistusta lisää se, että ainakin itse työmatkaa pyörällä taittaessa lähes päivittäin tai ainakin viikottain joudun tilanteeseen, jossa sääntöjen mukaan ajamalla tulisi kolhituksi tai yliajetuksi. Siis liikenteen luottamuspeli pettää, kun isommat laiminlyövät väistämisvelvollisuuttaan. Autolla samalla reitillä vastaavaa ei juuri tapahdu. No, ehkä kerran pari vuodessa.
Olen kieltämättä turhautunut Musiikkitalo - Oopperatalo väliseen matkaan kun vähän väliä joku kävelijöistä tallustelee pyöräpuolella syystä, että jostain syystä pyöräpuoli on puhtaampi. Muutama päivä sitten huomautin kohteliaasti pariskunnalle, joka juuri hyppäsi eteen väistäessään vastaantulevaa possea. Mies pyyteli anteeksi - ei vuolaasti vaan suomalaisen asiallisesti. Tuli siinä sitten muutamia kymmeniä metrejä juteltua ja mies tokaisi varsin oikein 'Kunpa kaikki osaisivat ajatella, ettei liikenteessä ole oikeuksia vaan velvollisuuksia'.
"Sinunkin tulisi tietää, että pullot tehdään puhaltamalla, reiät ampumalla, mutta työt vie oman aikansa."
Elämä nyt on sellaista. Jouduin minäkin tänään antamaan periksi kun pari tonninen maasturi tunki moottoritiellä väkisin samalle kohdalle kaistaa missä olin henkilöautoineni.
Ottaahan se periksi antaminen aina koville, mutta isommilleen voi harvoin mitään.
Tuo ei silti saanut sinussa aikaiseksi primitiivireaktiota, vaikka autoon koputtelu sen tekee?
Oliko tässä sittenkin kyse isomman oileudesta? Entä jos olen isompi kuin se autoilija joka siitä koputellusta autosta nousee raivoamaan? Sithän se on jees pistää nyhverö vaikka istumaan siihen maahan, nöyrtyypähän sitten...
Toki se jonkinlaisen reaktion sai aikaan. Itseasiassa samanlaisen kun fillaroidessa kolmion takaa eteen yrittävä auto eli näytin peukkua. Sitä en tiedä millaisen reaktion autoon koputtelu aiheuttaa kun minun autoani ei ole kukaan koputellut eikä ole tainnut olla aihettakaan.
Eipä ole joutunut koputtelee... viimeks läimäsin takalasiin kun taksi kääntyi suojatielle kiellettyyn ajosuuntaan parin sentin päästä mun varpaista... tollasta liikettä ei vaan osaa odottaa ja oli tosi vaaratilanne. Ei varmaan olis edes huomannut mua jos en olis lasiin läimässy.
Tarkoitinkin näitä tapauksia jossa selkeästi osoitetaan mieltä hakkaamalla autoja, _en_ vahinkoja. täysin eri asia. Toki jokasella oma mielipide näihin "lumisade romuttaa auton" -jutuissa, mutta ainakin omasta näkökulmasta auto ja fillari on muuttujia, ei sillä ole mitään väliä mitä ne on. Vaan pointti on se, ettei toisen omaisuuteen kajota, oli se sitten vanha romu fillari tai hieno luksusauto. Se on periaate, ei kysymys siitä kuinka arvokas toisen ajoneuvo on. Itse ajan kuitenkin fillarilla, autolla ja prätkällä, enkä tahdo että kukaan tulee koputteleen niistä mitään tällaisissa tapauksissa. Ja ei, en ole myöskään koputellut muiden ajoneuvoja, koska en vain näe siinä mitään järkeä, lastenmielisten touhua.
Just töistä kotiin rullaillessani puski sopivasti ST1:n paku samaisen firman pihasta kelville mun eteen. Läväytin konttiin takaa kiertäessäni. Ainoa mikä jäi harmittamaan oli se, ettei se pöllö tullut kommunikoimaan peltilehmänsä ulkopuolelle. Toinen pöllö pöllöili eteen heti seuraavassa risteyksessä. Sen piti oikein kiihdyttää, että ehti kääntymään mun eteen. Tää on tätä eikä taida muuksi muuttua, vaikka kuinka laukoo universaaleja viisauksia foorumilla ja läpsii autoja. Mutta kyllä mä silti taidan jatkaa läpsimistä, se on ihan kivaa harrastustoimintaa jollei muuta![]()
Mud, sweat and beers.
Mä olen elämäni aikana ehtinyt muutamaan autoa läpsäistä, ja läpsäisen vastaisuudessakin. Peukku ja lentosuukko on hyviä nekin, mutta suosikkini on avata apparin takaovi tai takaluukku (auton, ei apparin) ja pyytää anteeksi omista oikeuksista kiinnipitämistä. Läven sulkeminen ei sitten tulis mieleenkään.
Kirjanmerkit