No voidaan vaikka Kaupissa testata joku päivä erilaisia suksia ja luistoja. Voin tuoda sinne hiotut ja fluorivoidellut Fischer RSC sukset, ja samanlaiset puhtaat metallisiklatut. Tehdään alamäkitesti ja siinä futiskentällä 100m tasatyöntötesti.
Mulla on vuosien (vuosikymmenien) kokemus sellainen että hyvällä kelillä luistaa melkein mikä vain, ja huonolla kelillä ei luista oikein millään. Alkutalvesta kun sataa uutta lunta ja on pakkasta niin luisto tuntuu yleensä huonommalta. Keväämmällä kun on sulaneet ja jäätyneet liippaladut niin niissä kulkee usein voitelemattomillakin suksilla niin lujaa kuin vain uskaltaa kurvissa mennä.







Lainaa viestiä vastauksessa
. Näinhän se eittämättä on. Oli hauska katsella tv:stä Tour de Skitä. Ei ollut Hellnerinkään luistelussa loistokkuutta, kun ei kerran suksi luista
Eka kerta ei ollut elämänkulun varrelta vaan tältä hiihtosesongilta.

Kirjanmerkit