Sitten pitää tietysti hankkia työmatkatempo-tiimiasut. Selässä vois lukea että "None shall pass"
https://www.youtube.com/watch?v=gXY9TuuwyL8
Vaikka työmatkatempoilijan tunnistaminen ei kai ole kovin tärkeää. Tositempoilijahan kisaa kaikkia vastaan, etenkin niitä jotka eivät (muka) ole kisassa mukana.
Sääntöjä voisi ehkä vähän tiivistää vielä. Ehdotan seuraavanlaista säännöstöä:
§1: Ohi on päästävä.
Tuon ^ kun saisi paidan selkään, niin aiheuttaisi kihisevää verenpaineen nousua ohitetuissa.
Työmatkatempoasu:
Ja ilmeisesti jotain työmatkatempohäviäjiä liikenteessä jos lasketaan jotain ohituksia yhteen jne koitetaan ynnäillä säälittävästi.
Jos joku ajaa ohi, se on kerrasta poikki ja peli hävitty. Sama se on sen jälkeen kenet ohittelee tai on ohittamatta. Todellista työmatkatempoilijaa ei vain ohiteta.
Tsätti: #fillarifoorumi @IRCNet
No voi hitsinpimpulat. Mä nimittäin menin ohittaan kerran "monivärimakkarapään". Ei ehkä olisi pitäny, sillä mä huomasin miten "makkaran" oli päästävä takas ohi hinnalla millä hyvänsä. Ajelin lopun matkaa ( muutama sata metriä kotiin) perässä.
Nokialta Pirkkalan läpi ajaa myös yksi todellinen työmatkatempoilija, ajaa lisätangoilla ja AINA ote siinä lisätangossa. Yleensä tyypillä on jo varhaisessa vaiheessa lyhköset ajopökät, kesällä ilman paitaa ammattilaisena, mutta nyt on vielä tullut vastaan ( mä oon autolla) pitkissä ja pipakin on päässä. Hän myös puskee risteyksiin yhtään hiljentämättä tai katsomatta minnekään muualle kuin suoraan eteen. Joskus oon perässä ajellut ja kauhistellut niitä risteyksiin ryntäämistä.
Saako työmatkatempolla hengittää suun kautta?
*****************************
Alhainen kadenssi - dekadenssi?
^ jos kypärän modaisi nykyaikaiseksi?
Paikallinen kuuluisuus, "makkarapää", pääsi yllättämään mutkin viime vuonna talvella kun köröttelin ihan rauhassa. Täytyi kyllä pistää kaikki peliin että pääsi ohi. Se hyyty kumminkin aika äkkiä ja kaarsi johonkin piiloon häpeemään.
Makkarapää on entinen poliisi, joka sai kenkää kun matsas kännissä ihan toiseksi työkseen. Oli oikeusjuttuja ja muuta. Hieno persoona...
Lisää ot:a. Tuo monivärimakkarapää oli legenda jo 80-90-luvun taitteessa kun kävi naurattamassa pikkutyttöjä tamperelaisissa limudiscoissa. Hän oli silloin vähintään 50-vuotias, ja sama värimakkara ollut päässä kesät talvet noista ajoista lähtien.
Mä hävisin tänään. Tunturihybridi tuli ohi mäessä. Nuori mies polki komeasti putkelta ja kääntyi heti mäen jälkeen kerrostalon pihaan.
Taidan myydä fillarini ja ostaa auton...![]()
Kerran joutunut "keskustelemaan" työpaikallani kyseisen herran kanssa. Ei kyllä naurattanut.Paremminkin katselin vaivihkaa pakoreittiä valmiiksi.
Näky on kyllä unohtumaton kun herra painelee pikkupakkasessa lyhkäsissä ja makkarakypärän allakaan ei mitään...
anteeksi ot....
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
Nyt oli hyvät kisat työmatkalla! Normipolkijoita sai ohitella normisti, mutta ohitushaaviin jäi tiiviin takaa-ajon päätteeksi myös succismies maantiekonkelilla! Suoran lopulla pääsin peesiin ja siitä välittömästi ohi. Sinkulalla ja pipo päässä, luonnollisesti![]()
Mud, sweat and beers.
Apupyörillä varustellusta pyörästä on neljä rengasta. Saako siitä kaksi pistettä? Haaviin jäi myös yksi kolmipyörä.
- Nimim. kiersinkö päiväkodin kautta turhaan
Ha! Tämän aamun tempossa bussi 270A hävisi pystyyn. Ohitin sen heti Pitäjänmäessä, ajettiin aika tasatahtia, ja saavuin ennen sitä duuniin eli Muuralassa sijaitsevaan Omniaan.
10k-kerhon jäsen
Yksi (paino sanalla yksi) punainen Bianchi jätti minut eilen Kuliksen sillalla kuin täin tervaan. Henkinen pannu...
- Hiki syö aivoja -
Montako pistettä saan kun ohitin tänään töistä tullessa auton suoralla tiellä ja ajoin siltä vielä karkuun? Sykkeeni (170) taisi vastata lähinnä palauttavaa lenkkiä.
-Työmatkatemmon Lance Armstrong
Eilen Espoossa vanhan Turuntien kelviä ajoi jäätävä työmatkatempoilijan tunnusmerkit täyttävä kuski vissiin sähköpyörällä joskus klo 19 maissa. Siinä mun ohi suhahti pari crossarimiestä (tai maantie, kuitenkin), niin kaverit ei meinanneet päästä tästä äijänkäppyrästä ohi milläänItsellä ei olisi ollut maasturilla mitään toivoa, kun se ukko veti 32km/h ylämäkeen. Lähderannantiellä lyhyesti ihmeteltiin että onko sillä sähköpyörä vai rautainen kunto… Olipahan näky.
-Lauri
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Sähköpyörät on kyllä hämääviä. Männä talvena bongasin posteljoonin polkemassa tien toisella puolella täyteen lastatulla keltaisella pyörällään, ja tempohan siitä tuli. Ihmetys oli suuri kun maksimisykkeille asti vedetty sprintti ylämäkeen piti mut vain vaivoin rinnalla, ja toisella puolella postimies polki suht lungin näköisesti musaa kuunnellen. Luntakin oli jonkin verran, ja mulla alla läskipyörä vs. posteljoonin kapeat renkaat. Seuraavassa alamäessä pääsin vetämään vähän kaulaa, ja vaihtaessani puolta huomasinkin "vastustajan" olevankin liikenteessä sähköavusteisella menopelillä![]()
Montako pistettä saa työmatkatempoilija siitä, että hän ensin hävisi painava reppu selässä ajaneelle maasturikuskille Ilmalan aseman sillalla ylämäkeen, mutta kuittasi sitten noin 30km/h vauhtia Pasilan rautatieaseman alikulkutunnelissa ohi (jossa joku miljoona jalankulkijaa vaeltaa). Kysyn vaan.
-Lauri
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Miinuspisteitä tuosta tulee...Nyt on kevään kunniaksi bongattu muutama kunnon tempokuski. Pari päivää sitten yksi paineli aivan kuolemaa halveksien tosi ahtaasta raosta autojen välistä suojatiellä, kanssapyöräilijöistä välittämättä myöskään.
Tänään taas ns aerotankomies; Pää ei liiku milliäkään alaspäin kun tankoon tartutaan. Kasarimaasturin rungossakin luki "shimano gears". Hän oli myös varustautunut erittäin suurella peilillä. Vilkuil siihen alinomaa, tarkkaillen onko ketään takana. Suoritti sitten mahtavan iskun loivassa ylämäessä karistaaksen minut. Pidin hermoni ja oman vauhtini ennallaan.
Olen kyllä miettinyt että osalla tyypeistä liikkuminen vaikuttaa aika pakonomaiselta. Mahtavatko nauttia rentouttavasta ajosta?
Huonoilla teillä tarvitaan paksut kumit.
Oli pyörä sitten kuitua, titaania tai terästä,
niin kuntoni on perästä.
Last man out of the water.
Eihh. Karmea tappion tuska. Voisi seuraavalla kerralla heittää vaikka iskaripumpun ohittajan pinnoihin, niin ei toistu.
Työmatkatempo on kyllä hieno laji, nyt kun itsekin taas taittaa työmatkaa fillarilla. Ties mitä kesä tuo tullessaan, ei varmaan jää edellämainittu jokseenkin hämmentävä tapahtumasarja ainoaksi laatuaan.
-Lauri
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Mua suoraansanottuna vit... ärsyttää noi kilpatempolijat. En saa ikinä pidettyä PK:ta PK:na ku joku liehuvapartainen sinkulaa pyörittävä rastapäähipsterhippi liimaantuu takarenkulaan kiinni. Vaikka kuinka pyristelis ja nostais vauhtia ni siinä se mörökölli pysyy metri perässä kuolan marinoidessa partaa ja 45 asteen kulmassa sivuille osoittavat jalat 200rpm vispaten. Maalaan ton mun pyörän jollain ruostemaalilla ja rupeen pukeutumaan tuulipukuihin ni ei tulis porukalta enää samanlaista näyttämisenhalua.
Ja ei, hiljentäminen ei oo vaihtoehto, koska mähän en häviä kellekkään jolla on halvempi kalusto ku mulla. Ei tohon kittiin oo laitettu jäätävää määrää fyffeä sen takia, et joku halpapyöräilijä vois päästä samaan vähemmällä rahallisella panostuksella.
Kirjanmerkit