Noitte rcz:n specsien mukaan tos jälkimmäises ei ol low speed compressionii minkä tarkotus on ehkästä ettei keula painu jarruttaessa ja kaarteissa .. Luulis et tos xx vaimennetussa olis joku vastaava .. Viisammat valaiskoon ..
Noitte rcz:n specsien mukaan tos jälkimmäises ei ol low speed compressionii minkä tarkotus on ehkästä ettei keula painu jarruttaessa ja kaarteissa .. Luulis et tos xx vaimennetussa olis joku vastaava .. Viisammat valaiskoon ..
The end of the road is just the beginning...
Elikkäs, sittenhän tuo World Cup voisi olla parempi kuin tuo XX World Cup (siis, jos sen kanssa voi elää, ettei lukitus ole tangossa)?
"On parempi olla kahdentoista tuomittavana kuin kuuden kannettavana"
Sen käsityksen sain että RS:n keuloissa tuo lukitus on nimenomaan se low speed compression. Se vaan on on/off mallinen. Eikö noissa hienoimmissa ole niin että se tankonapin säätö on portaaton?
Kuinka usein muut on huollattanu Foxin FIT keuloja ?
Olen tähän asti muita keuloja huollattanu kerran vuodessa ja uskoin aiemmin että fit-teknologia mahdollistaisi vielä pitemmän huoltovälin. Nyt puoli vuotta ja 600 km ajossa ollut Fox F120 rlc fit tuntuu menettäneen alkuherkkyyttään ja huolto saatta osua keskelle parasta ajokautta. Foxilla on tietty omat huoltosuositukset (30h välein) mutta ei taviksella ole niihin mahiksia. Voi toki olla että hiljattain asennettu paksukylkinen protection rengaskin vaikuttaa alkuherkkyyden tuntuun.
Scott Nude Tc takaiskarin huolto-ohjeet, onko kenelläkään parempaa tietoa mistä löytyis ?. Internetin ihmeellinen maailma ei antanut minulle vastausta.
Milläs porukka on noita pölytiivisteitä voidellu?
The end of the road is just the beginning...
Tuota oon suihkutellut tiivisteisiin ja liukuputkiin.
Tiedä sitten onko blaseboo ,mutta tuntus parantavan alkuherkkyyttä.
Ainakin hissitopan toimintaa parantaa selvästi.
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=80655
- Fear is a mindkiller -
Täytyyki tilata ja koittaa onko se hyväkin mentaalinen vaikutuskiitti vinkist ..
The end of the road is just the beginning...
Silikonispraytä saa lähimmältä huoltsikalta, sillä saa kaiken kiiltämään, satulan v-mäisen liukkaaksi ja kitkat pois keulasta. Myös perheriidan sillä saa aikaan, jos sattuu sitä suihkuttamaan laminaattilattialle ja taloudessa on villasukan käyttäjiä.
Itse roikuttelen fillareita välillä etukiekosta pesun jälkeen kattokoukussa kuivumassa. Samalla haarukan voiteluöljy valuu puslien urien ohi vaahtomuovirenkaaseen joka kaikkien (netistä hartaasti etsittyjen) selitetysten perusteella pitäisi toimia juuri sinä voitelevana juttuna ja voiteluöljyn "varastosäiliönä". Normaalisti ajossa pitäisi myös voiteluöljyn nousta ensin loiskuen liukuputkeen ja siitä edestakaisliikkeen ja puslien avulla aina sinne vaahtomuovirenkaaseen asti. Liian pieni määrä tai liian jäykkä öljy heikentää tätä suunniteltua toimintaa ja mutulla heittäisin myös että "vääränlainen" ajomaastokin, eli missä keula ei tee mitään ja näin ollen öljy ei kiipeä voitelemaan. Eli jos liukuputket tahmaa, niin ajat tod. näk. liian nöösisti ja voit vaihtaa huoletta täysjäykkikseen![]()
PoriMTB
MKVOLII contributor #26
Mul on ollu tapana enne ajamaan lähtöö pitää hetken fillarii "katollaa" ja sit pumppaan keulaa nii et herkistyy .. Oon huomannu et jos ei sitä pumppaile enne ajamista nii ottaa hetken ennen ku ajamalla herkistyy ..
The end of the road is just the beginning...
Täysjoustossa Focus Thunder 130 keulana tällähetkellä Manitou Stance 120-150 jousikeula , joka tuntuu vähän kovalta . Tietysti voisi etsiä löysemmän jousen , mutta kiinostaisi ilmakeulan vaihtaminen tilalle . Edellisellä omistajalla oli Rokkarin Relevation 150 , kiinostaisikin kokeneempien kokemukset seuraavista keuloista , Fox Float 140
ton Rokkarin lisäksi . Hinnat on vaan aika suolaisia uutena , ja käytettyinä aika harvoin tarjolla , tai jos on niin väärän värisiä tai muuten sopimattomia .
Onko kellään kokemuksia X-fusionin keuloista tekeekö mitään ? Mulla on takaiskarina X-fusion ja tähän mennessä toiminut moitteettomasti ,
esim. toi X-fusion Velvet 140-110 voisi olla vaihtoehto .
jame1967 muokkasi tätä : 29.04.2012 at 11.20 Syy: kirjoitusvirhe
Keulaöljyä muutama tippa riepuun ja hankaa paskat pois putkista.
Ok, tänks. Ollu tapana jättää keulahommat aidosti osaaville. Koitan ensin keulan roikottamista katosta jos sais voideltua sisäkautta. Jos vielä tuntuu kuivalta niin jotain tällaista auttavaa vois kokeilla. Lienee sama operaatio ~kaikkiin keulamalleihin.
http://service.foxracingshox.com/con...uick_Clean.htm
RP2 Foxiin kun saa niitä ilmakammion täyterinkuloita, paljonkas niiden tilavuus on? Mitat kelpaa myös tai tieto kannun max paineesta. Ei siis max täyttöpaineesta, vaan jousto pohjassa vallitsevasta.
Kiitoksia. Liekkö noiden mukana tullut ohjeita, kuinka montaa voi käyttää kerralla? Olen öljyllä säätänyt tuota tilavuutta, eikä tarve ole kovin hirveästi kammion ilmatilavuutta pienentää, mutta kiinnostaa kuitenkin tietää mikä on "turvallinen alue".
Edit: pää vähän hitaalla, saahan tuon mitalla ja laskimella max täyttöpaineesta.
Asentelin tos kolmise viikkoo takaperi fox rp23 iskarin kiinni ja ensmäiset 2 viikkoo toimis tosi smoothisti mut eilen huomasin et herkkyys ei ollu enää samal tasol ja pumppaillessa iskari tuntuu aikast kuivalta .. oisko kovinkin yleistä et tehtaalla jää suht kuivaks nuo? kyl vähä ottaa nuppii lähetel sitä 100e huoltoon alle 10 lenkin jälkeen ..
ps. soveltuisko tollane perus 5w moottoriöljy tuohon liukuputkien puhdisteluun/voiteluun?
Kerta olet sen pyörään asentanut niin varmaan irtiottokin ja avaaminen onnistuu? Sillä saanee paremman varmuuden asiaan kuin liukuputkia rutjaamalla jolla vaan maksimoi lian kerääntymiseen tiivisteisiin. Avasin tuossa taannoin oman foxini niin kyllä siellä sitä tavaraa oli, tosin tiivisteet näytti hieman kuivahkoilta. Melko sitkeää tavaraa siellä sisällä oli ja niihän nuo amerikan foorumilla puhuu et jotain "75-80"w sinne ois hyvä pistää jos ei foxin omaa fluidia ole. Avaaminen saattaa onnistua ihan ilman pyörästä irroitustakin riippuen ihan pyörästä et ei se sinänsä iso homma ole.
No toi ny oli ainut mitä kotoo löytys ketjuöljyjen lisäks mut täytyy nappaa kaupast silikoniöljyy jos sillä lähtis herkistyyn ettei ny ensmäiseks korkkais iskarii ..
Eikös siellä Kaarinassa ole myös Bilhelvete? Sieltähän saa ihan oikeaa 5w keulaöljyä: http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...-Racing-36961/
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
Nonii .. eipä tullu koko pulju mielee vaikka se tos about 500m pääs onkithanks ..
keulaöljy keräs töhnää aikast paljon eikä suuremmin tuntunu herkistävänkään .. kokeilin silikonispray:tä ja se ei kyl keränny juurikaan turhia mut edelleen iskaris on aikast "karhee" soundi ku sitä pumppailee .. eiks sen kashiman pitäny olla superliukasta ..
The end of the road is just the beginning...
täytyyki perehtyy et mite tuo hoituu .. ei taida lähtee iskaria purkamatta niinku keulasta?
The end of the road is just the beginning...
Helppo voitelu on ottaa venttiilin sisus irti ja ruiskulla hiukan keulaöljyä sisään. On vähän liian notkeaa, joten öljy löytää tiensä ulos samalla voidellen tiivisteet.
kyl täs alkaa tuleen vähä skeptiseks .. pumppailles tulee sellane saundi ku farkut hankais ja joku "rapsahtelee" alkujoustossa .. ei siit erota edes reboundin suhinaa .. jotenki vaa epäilyttää ettei johdu pelkästään kuivasta tiivisteestä ..
The end of the road is just the beginning...
Kirjanmerkit