Lainaus Alkujaan tämän lähetti rhubarb Katso viesti
Luulin että “röykkyisämpi” tarkottaisi tavallista hankalampaa; onkohan tässä joku paikallisero? Latupohja ja normipolut menevät kyllä ihan peruskrossirenkailla.

Sen sijaan jos eteen tulee juurakkoa, kivikkoa jne. ja pitoa täytyy olla, tuubirengas tai mahdollisesti tubeless-versio on siitä parempi, että painetta voi pitää alhaisempana ilman käärmeenpuremien pelkoa. Toki rakenne auttaa myös maaston myötäilemisessä. Toisaalta metsäkumit ovat usein hyvin pehmeää seosta joten niillä ei kannata ajella päivittäisajoja asfaltilla. Siihen tarkoitukseen semisliksit toimivat paremmin; reunanappuloiden turvin voi ajella helpossa maastossakin.

Tuubeissa sitten löytyy vaihtoehtoa: Challenge, Dugast ja paljon muita, jopa Tufo.
Tiedä muista kirjoittajista mutta itse ketjun aloittaneena tarkoitin "röykkyisällä" esim. latupohjia jotka täynnänsä terävää murkulaa tai polkuja joissa kivikkoa ja juurakkoa ainakin jonkin verran. Jotta ei tule avoilla noilla käärmeenpuremia niin pitää laittaa painetta (3,5 - 4 bar) ja sinne katosi sekä pito että mukavuus (ja vauhti).

Eilen tuli Tufon tuubit (32mm) asennettua kiekoille ja ehkä tänään kokeilemaan. Eihän niissäkään ilmatilaa näytä liikoja olevan (leveydeksi sain 3bar 32,1mm), mutta jos 3bar tai allekin voi ajella ilman käärmeksiä niin kyllähän se auttaa pirusti.

Nuo Znoodin vinkkaamat Smart Samin leveät versiot olisi kai yksi kelpo ratkaisu ollut myös.