Lainaus Alkujaan tämän lähetti ErkkiM Katso viesti
Vierumäelle luvattu pe-su pikkupakkasta 0 - -5 astetta, la/su ehkä hieman uutta lunta.

Isännällä on nyt hallussaan:
Start Base Wax - pohjustusvoide
Start Glider - luistovoide -7 - -12 (sininen)

Sitten illan proseduuriin:
1) Sulatan ja levitän raudalla (110 c) Base Waxin.
2) Voiteen ollessa vielä lämmin, poistan voiteen oloksesta - mutta millä; ei ole mulla erikoivälinettä - kauppaanko?
3) Siklaan voiteen pois; kärjestä kantaan.
4) Harjaan pohjan - kärjestä kantaan; montako kertaa?

11) Sulatan ja levitän raudalla - niin, kumpaa luistoa; onko tuollaisesta Universal-luistosta mihinkään? Kauppaanko olisi syytä ajaa?
12) Annan jäähtyä - 7-10 min.
13) Putsaan oloksen
14) Siklaan kaiken pois (ihan hölmöä puuhaa...)
15) Harjaan.

Ja toistan kohdat 11-15 vielä kaksi kertaa.

Näinkö tää menee?

Kiitos.

-E
Noista voiteista toi sininen start on oikea tuonne vierumäelle.

Pohjustuksen voit tehdä sillä base waxillä (kunhan ei ole pitoalueelle tarkoitettu ). Sulata pohjavoidetta reilusti (ei tarvi valua pitkin suksen reunoja) raudalla ja anna jäähtyä 5-7min. Sulata sama voide toisen ja kolmannenkin kerran. Voit lisätä voidetta vähän tuossa välissä jos tuntuu ettei sitä ole riittävästi. Puhdista olas ja kantit. Jäähdytä. Siklaa kevyellä paineella kärjestä kantaan monta kertaa kunnes ei kauheasti enää voidetta irtoa. Sitten harjaat nytkyttämällä ja reilulla paineella kärjestä kantaan. Sen jälkeen luiston suuntaisia harjan vetoja reilusti. Pölyt pois liinalla.

Sitten perus kelivoitelu. Pari kertaa kun laitat ton sinisen niin riittää. Eli niin ohkaset norot tuota sinistä kuin osaat laittaa (yleensä tulee liikaa). Raudoitus haukkaamalla. Olas ja kantit heti puhtaiksi. Pari kevyttä siklin työntöä (voidetta jää pohjaan) ja harjaus lämpimänä välittömästi. Jäähdytys ja muutamia harjan vetoja vielä. Lopuksi pölyt pois. Toi lirarenin video kertoo melkein kaiken. http://www.youtube.com/watch?v=P0tD7lz9NgY

Voiteet annostelua, raudoitusta ja siklin painetta pitää harjoitella, mutta kyllä ne oppii. Loppu tulos on hieman rasvaisen kiiltävä.