Lainaus Alkujaan tämän lähetti elasto Katso viesti
Ensimmäinen Tahko takana ja reitin vaikeus/teknisyys yllätti täysin. Hirveetä ryskytystä ja kivikkoa. Yliarvioin oman ajotaitoni täysin. Tuloksena kuudet pannut, mutta elävänä 60 kilometrilta maaliin asti pääsy, tosin yli 6 tunnin ajalla. Jäykkäperä ei tuntunut ihan parhaalta valinnalta ajotaitojen ollessa mitä on. Nyt ymmärrän miksi ihmiset ajelee siellä paljon täysjoustoilla ja aloin itsekin sellasta harkitsemaan kunhan ensin oppisi ajamaan. Noh, nyt tietää paremmin oman tason ensi vuotta varten, koska pakkohan sinne on mennä uudestaan yrittämään! Pitää vaan harjotella enempi ja nyt tietää paremmin mitä harjotella. Missä porukka muuten harjottelee tollasta teknistä maastoa täällä PK-seudulla?
no ainakin täysjäykkä menee, kun pistää vaa vauhtia lisää. tietenkin jonkunsortin kokemus esim härkärodeosta on siinä vaiheessa hyödyksi.. noh, joustoa enemmän olisi kyllä kaivannut isompia vaihteita, kohtuu paljon kuitenkin tuota vauhdikasta asfaltti/hiekkatiepätkää mukana.. =)

hieno oli taas sää (toisen kerran mukana ja viime kesänä oli aivan yhtä loistavat kelit), hyvin oli tapahtuma järjestetty ja reitti mukava. harmi vaan että omalta osin meni hommat enimmäkseen kävelyksi, kun edellispäivän vatsataudista ei ehditty toipua ja virta oli lopussa. ehkä ne täälä kovasti mainostetut piirakat ois auttanu..

aijoo, kaikesta huolimatta viime vuoden reilu 6tuntia vaihtui neljään ja reiluun kolmeenkymmeneen. ja viime vuoden 3 kaatumista jäi kokonaan pois.

e: ja juu, se sama käännös oli yhtä hämy viime vuonnakin, onneksi vauhti on sen verran hidas itellä siinä vaiheessa että ehtiny molempina vuosina huomata sen juuri ja juuri..