Mulla napsahti Peltosen Zenith 15 kärjestä taaksepäin. Ei irtipoikki menny kerrasta kuitenkaan, pohjamateriaalin ja yläpuolen pinnan materiaalin avulla pysy kasassa, mutta silleen lerpatti kuitenki. Puutahan siellä sisällä näky olevan.
Freude am Fahren.
Onkos noita voidefirmoja pörssissä?![]()
Vanhemmissa suksenvoitelutelineissä kiinnitettiin suksi puristamalla keskikohdan sivuilta. Uskon, että se oli syy minulla useammankin suksiparin katkeamiseen juuri tuosta siteen alta. Vaihdettuani uudempaan telineeseen, jossa kiinnitys tapahtuu siteestä, ei ole suksia mennyt (täytyy koputtaa puuta välittömästi).
Mä en usko tuohon sivusta kiinityksen katkaisevan suksia ei niillä niin kovaa voimaa ole saanut aikaiseksi , liki viistoista vuotta sellaisella tehtiin töitä ja ei yhtään vaurioitunutta suksea. toki tuo siteestä kiinitetty malli on kiva käyttää ja on siinä mielessä turvallisempi kuin sivusta puristava. Nuo suksen katkeemiset on kyllä muutamilla merkeillä yleisempää kuin toisilla ,yleensä pohja materiaalin irtoaminen aiheutta suurimman osan noista vaurioista.
Onkohan kellään kokemuksia Karhu Optigrip -pertsasuksista? Tekisi mieli ostaa uudet sukset ja vanhat voisivat jäädä kakkossuksiksi. Kovasti ovat kuulemma suositut ja monesta paikasta loppu... suosittua nanoteknologiaa
En ole voitelumiehiä enkä sellaiseksi ala, nykyisetkin sukset ovat mallia "pitopohja"![]()
Onkohan miehessä vai välineissä vika kun nilkat tulee hiihtäessä kipeäksi? Tyylinä vapaa ja kilometrejä kertynyt koko hiihtouran aikana (eli n. kuukauden) 150 kilometriä eli tekniikka on hyvinkin hakusessa. Mitähän voisi tehdä paremmin vai auttaiskohan tukevampi mono. Nykyinen mono on Alpinan perusmalli Sport-sarjasta ja se tuntuu ehkä vähän löysältä, mutta kun ei ole vertailukohtaa niin paha sanoa.
ÄäriTeam
Nilkan / nilkkojen kipeytymiseen voi löytyä syy kummasta vaan, yleensä se on miehessä mut joskus joku kenkä on vaan totaalisen sopimaton käyttäjänsä kavioon ja vaivaa. Nilkan kipuilu johtuu normaalisti joko siitä että sitä nilkkaa jännittää liikaa ja/ tai siitä että se ajautuu semmoiseen asentoon joka ei sille tee hyvää. Monesti molemmat oireet löytyy ja vielä niin että hiihtotekniikassa olevan virheen takia nilkka joutuu "väärään" asentoon ja tämän "väärän" asennon takia sitä jännittää. Helppo tie löytää syy ja seuraus on mennä tasaiselle ja kokeilla luistelua sauvoitta. Sitten kun alkaa tuntua helpolta ja luonnolliselta, huomaa ettei nilkatkaan enää kipeydy. Sauvoitta luisteluun pääsee sisään helpommin kun opettelee ensin liukumaan pitkään yhdellä suksella.
Kiitos, pitääkin viikonloppu käyttää tekniikkatreeneihin. Meno on tosiaan aika jäykkää ensimmäiset 15 minuttia ennenkuin saa rytmistä kiinni. Ehkä se tästä helpottuu kilometrien myötä. Alkaa vaan kohta tulemaan kiire Pirkan Hiihtoa ajatellen. Tosin ei varmaan puolikasta pidemmälle rohkene lähteä. Mitenköhän kannattaisi treenata jäljellä olevat viikot? Tai lähinnä mikä tyyli olisi taloudellisin ajatellen pidempiä matkoja? Vetääkö porukka wassulla koko matkan?
ÄäriTeam
Tekniikkaa ehtii vielä korjailla paljonkin. Luistellessa pitäisi olla paino jalkapohjien päällä tasaisesti ja suksen taas olisi liu'uttava pohjallaan (ei kantilla) lumella. Kokeile tehdä pitkiä liukuja yhdellä suksella niin saat tasapainoa treenattua.
Kova ja jäinen latu vaikeuttaa opettelua, tätä kannattaa harjoitella kunnon paanalla.
^
Ilimankos se juoksupätkä Kyröskoskella on q ilimapommituksen jäliltä..
Niinisalosta Kyröskoskelle mennään wassu/mogren, loput hoiputaan kuka mitenkin.
Tuon tasapohjalla liun oppii helposti liukuun lähtevä suksi pannaaan maaha ulko syrjälle jolloin enen sisäkantille siirtymistä on väkisinkin tasapohja käytössä, liuka helpottaa kun rintamasuunta on liukuvan suksen suuntaanja lantio tulee suksen päälle jolloin pysyt sillä suksella tasapainossa hyvin näistäkun lähtee treenaamaan niin eiköhän rupea luistelukin sujumaan.
Katsopa Juoksufoorumilla olevaa keskustelua, siellä on runsaastikin kokemuksia Optigripeistä ja vilkasta keskustelua.
http://www.seponkotisivut.com/vb/showthread.php?t=18888
Onkos kokemuksia tuosta Salomonin Pilotin uudesta kehitysversiosta jossa monossa on eturauta on taaempana kuin aikaisemmin?
Näyttää olevan vasta s-lab -sarjassa joten tuleeko muihin malleihin kovin pian, noita kun ei voi ajatellakaan.
Hassua kun S-labeja painoi jo kaupassa ja RS:t on parhaat monot jalassa mitä on tullut kokeiltua.
Ei omakohtaista kokemusta, mut paremmalla puoliskolla meni joulun aikaan S-Labit särki ja joutui hankkimaan korvikkeeks nuo S-Lab R-S 17:t. Ei oo huomannu mitään eroa edelliseen malliin. Ittellä on kans männä-talvinen S-Lab käytössä ja kun noita pohjan poikittaisia rautoja vierekkäin vertas, ei ero oo kun pari milliä - uudessa siis raudat taaempana. Markkinointimiesten keksimä juttu
Edit: Hiihtelin itte vuosikaudet F:n Centrix-9000 mallin popoilla, joissa on voimakkaasti muotoiltu (sisä-)pohja eikä minkään valtakunnan nilkkatukia. Oli lopettava kun valmistus loppui ja sopivia kokoja ei enää kaupoista löytyny... Otin sit nuo S-Labit ja olihan opettelua niillä meneminen. Ekat sadat km:t piti hiihtää ilman sitä nilkkatuki-systeemiä ja vieläkin haittaa se sisäpohjan letku olemus - tuntuu kun jalkapohjan alla olis hilloa. En oikeesti tykkää, mut hiihtäähän noilla kun ei oo viittiny parempaa ettiä ...
S-labit on mun mielestä hyvät monot muuten, mutta mä saan niistä rakot pidemmällä matkalla jalkaholvin alle. Enpä ole keksinyt hyvää keinoa ehkäistä sitä, sukkiin kiinnittänyt huomiota jne. Tosin olen saanut ikuvanhoista toisistakin Salomonin monoista rakot sinne, olisiko jalassa vika... S-labit on kyllä tukevat monot, yhden suksen liuku on kyllä mun mielestä paljon helpompaa kuin toisilla monoilla.
Kannattaa kokeilla muotopohjallisia jos on jotai rakko-ongelmia.
turhaa on katsoa ja haaveilla,
Kun voi kokea ja kaatuilla.
Anteeksi että korjaan hiukan. Kyllä liuku kannattaa opetella heti alkuun tasapohjalla, eikä opetella kikkailuja kuten ulkosyrjällä aloitus tms..
Nokka aina (suksen)menosuuntaan ja paino suksella ,kuten monesti jo todettua. Tosin täällä foorumilla helpompi toteuttaa kuin ladulla.
µ
tänään laitoin pikageeliä sukseen ja luisti kohtalaisesti, mitattu matka 52km mutta lopussa tuntui luisto heikkenevän vai loppuiko voima... yritin kyllä mennä peekoo sykkeellä ja aika hyvin tuntuu onnistuvan nyt viiden hiihtokerran jälkeen... oisko tekniikka parantunut vai kädet ja jalat kasvaneet...? melkein jo uskaltaa lähtee Puoli Pirkan eturivistä tai jos nostaa tavoitetta ja lähteekin pitkälle....
Voitele ja hiihdä paljon. Perus (sinistä)parkkua vaan pari kolme kertaa ja lenkille. Voitelut uusiksi ennen lenkkiä.
µ
Kirjanmerkit