
Alkujaan tämän lähetti
Junnuraita
Ei ihan heti tule mieleen muu kun Marion Jones jonka A-näyte oli eposta positiivinen mutta B-näyte negatiivinen.Uskon kuitenkin että oli joku muu taho joka tämän silloin hoiti että homma jatku.Voihan tässäkin tapauksessa käydä niin että erjantaina B-näytteen tutkimiksissa napsahtaa negatiivinen tulos.
Seppälä kutenkin kerto että joka 5000 näyte voi antaa toisen tuloksen b-analyysissä.
Hiihtäjä Kristina Smigunilla oli 2000-luvun alussa A-näyte positiivinen, mutta B-näyte negatiivinen. Smigun vapautettiin epäilyistä.
Pyöräilijä Iban Mayo antoi vuonna 2007 positiivisen A-näytteen, mutta B-näyte osoittautui ensiksi negatiiviseksi. B-näyte analysoitiin eri laboratoriossa, mutta vaatimuksesta A-näytteen analysoinut laboratorio otti hoidettavakseen B-näyteen. Tällä kertaa toinenkin näyte oli positiivinen. Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin CAS määräsi Mayon lopulta kilpailukieltoon.
Muita tapauksia ei tule mieleen. Jos jollain muulla tulee, niin laittakaa ruutuun.
https://twitter.com/ammattipyoraily
Kirjanmerkit