Lainaus Alkujaan tämän lähetti Sambody Katso viesti
Miten Contadorin olisi pitänyt käyttäytyä jotta hän olisi "voittaja" sinun mielestäsi?
Alberto oli Tourin kiistaton voittaja, joka voittonsa ansaitsi selvästi ja urheilullisesti. Viimeistään Annecyn aika-ajo todisti tämän. Tästä ei ole minkäänlaista epäilystä kaalissani.

"Voittajaksi ryhtymisellä" tarkoitin sitä, että minun mielestäni voittajan rooliin ei kuulu jälkikäteen itkeminen, valittaminen tai kilpakumppaneiden panettelu. Tässä asiassa taitaa hiukan olla kyse myös erilaisesta kulttuurista välillä katolilainen hispania - pohjoisempi eurooppa.

Heti perään sanon kyllä senkin, että tuo viimeksi Soolon postaama lainaus ei kyllä oikeastaan ole mitään itkua eikä LA:n syyttelyä. AC lähinnä toteaa, että hän ja LA halusivat kumpikin voittaa, eivätkä olleet ystäviä. Arkipäiväinen asia.

Sitävastoin nuo vetooon postaamat, espanjalaisesta lehdistöstä peräisin olevat listat pimeyden tapahtumista Astanassa kisan aikana... tiedä mistä lienevät alkujaan, mutta toivottavasti ei AC:n suusta.

Vai olisko tosiaan niin, että AC on oikeasti Luke Skywalker, Astana Dark Side ja Lance itse Darth Vader?