GarminGiantMPMessutElectrobike
Näyttää tulokset 1 - 30 / 1293

Aihe: Alberto Contador - Kirjanpitäjästä pääjohtaja

Threaded View

Edellinen viesti Edellinen viesti   Seuraava viesti Seuraava viesti
  1. #2
    Espanjalaislehti AS listasi omia tietojaan Tourin LA-AC-casesta.

    - Contador pyysi luutnanttiaan Benjamin Novalia Astanan Tour-joukkueeseen, mutta Bruyneel eväsi pyynnön. "Bruyneel on luonut erittäin huonon joukkuehengen Astanaan Armstrongin tultua talliin", Noval sanoi.

    - Bruyneel ja Contador olivat vain yhden kerran samassa lehdistötilaisuudessa koko Tourin aikana - Monacossa.

    - 3. etapilla Astanan apuajajat Zubeldia ja Popovitsh osallistuivat Columbian auttamiseen, vaikka Contador oli jälkimmäisessä ryhmässä. Eroa oli 41 sekuntia maalissa.

    - Contadorin tiedottaja, eno Jacinto Vidarte ei voinut asua samassa hotellissa Astanan kanssa, koska välit LA:n kanssa eivät olleet tarpeeksi läheiset.

    - Contador matkusti etappien maalialueelta hotellille aina tallin bussilla, kun Armstrong teki matkat yksityisautolla.

    - Armstrong päätti järjstää pöytään shamppanjaa TTT:n voiton kunniaksi. Kun taas Contador voitti Verbierin 15. etapin ja siirtyi keltapaitaan, shamppanjat pysyivät piilossa hotellilla.

    - Contador hyökkäys Colombierella 17. etapilla heikensi Klödenin tilannetta kokonaiskisassa. Vaikka AC pahoitteli tapausta, niin hän sai kritiikkiä joukkuetovereiltaan Twitterin kautta. Levi Leipheimer: "Jos Klöden menettää podiumpaikkansa kahdella minuutilola, tiedämme sitten kaikkki mistä se johtuu".

    - Contador joutui palaamaan hotellille veljensä Fran Contadorin yksityisautolla sekä Annecyn 18. etapilla että Mont Ventoux'n 20. etapilla. Annecyssä Astanalla ei ollut tallin omia autoja vapaana, koska Armtsrong oli tarvinnut niitä omille vierailleen.

    - Ventoux'lla Contador joutui jälleen turvautumaan veljensä Franin ja enonsa Jacinto Vidarten autokyytiin, sillä etapin jälkeen pidetyn lehdistötilaisuuden päätteeksi AC huomasi Annecyn tapahtumien toistuneen ja edessä oli pitkä matka ei-Astana-autolla Ventoux'n tukkoisilla teillä.

    - Armsrong ilmoitti Tourin kolmannella viikolla perustavansa uuden tallin. Yllättäen Contador ajoi parhaillaan keltapaidassa. Armstrong kertoi samalla, ketkä hän haluaisi nykyisista Astana-kuskeista uuteen talliinsa ensi kaudeksi.

    - Annecyn aika-ajossa 18. etapilla Bruyneel oli talliautossa, joka seurasi Armstrongia. Contadorilla oli puolestaan Gallopin ja Ekimov. 15 kilometrin jälkeen AC ei kuullut radioonsa enää väliaikatietoja, sillä radioyhteyden väitettiin menneet "rikki".

    - Contador kärsi pahoista hiertymistä ennen Mont Ventoux'n etappia ja joutui itse hankkimaan erikoisajohousut espanjalaisyhtiön välityksellä.
    vetooo muokkasi tätä : 29.07.2009 at 15.08
    https://twitter.com/ammattipyoraily

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •